Russen willen in Washington over atoomenergie spreken Weerbericht Groot schip Laniel redt zijn huid met handige manoeuvre Haarlems Dagblad Twee Thunder jets tegen elkaar gevlogen en neergestort Zaroebin, ambassadeur in Amerika, zal Sovjet-regering vertegenwoordigen Franse regering blijft aan Economische successen geaccentueerd, buitenlandse problemen op achtergrond Piloten omgekomen; boerderij afgebrand; school beschadigd Eisenhower zou gebruik van A-bom overwegen Westen weigert spoedige vijf-landen-conferentie Het woord is aan „Amsterdam is en blijft hoofdstad' Amerikaans Congres begint nieuwe zitting Minder werkloosheid in West-Brabant Heden eerste bespreking Bij nieuwe aggressie in Korea of Indochina Nieuwjaarsrede van burgemeester D'Ailly Storm op komst Depressie kwam niet verder dan Den Helder Weerrapport 68e JAARGANG No 152 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactieen alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 7 JANUARI 1954 IJmuider Courant V E L S E R OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 305 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HONDERD JAAR GELEDEN lieten de Engelsen een ijzeren schip te water, dat te groot was voor de ontwikkeling van de scheepsbouw en de scheepvaart in die tijd. Het mat bijna 19000 ton bruto. Over het opperdek gemeten had het een lengte van 207 M. De ontwerper, I. K. Brunei, en de bouwer, Scott Russell, hadden zich grote zorg gemaakt over de sterkte van de romp: het schip had een dubbele bodem en was ook anderszins zo zwaar gecon strueerd dat het nog in Engeland te boek staat als een van de sterkste koopvaardij schepen, ooit gebouwd. Het was een ra derboot en een schroefschip tegelijk; het was tevens zeilschip en droeg zes masten met een enorm zeiloppervlak. Men leefde in een tijd van overgang ten aanzien van de voortbeweging. Maar later bleek dat Brunei's dubbele toepassing van machi nale drijfkracht tot de grootste fouten in het ontwerp behoorde. Tot de bouw van deze voorbarige zee reus, die Great-Eastern" heette, schij nen Brunei en Scott Russell bewogen te zijn door hun geestdrift over de enorme ijzer constructie van het Crystal Palace. Dat was, in nog vrij bescheiden afme tingen, voor de Grote Tentoonstelling van 1851 in Hyde Park gebouwd, grotendeels uit ijzer en glas, en daarna in veel groter vorm herbouwd te Sydenham, toen een voorstad en nu sinds lang een stadsdeel van Londen. (Het Crystal Palace werd in 1936 door een geweldige brand verwoest). De Great Eastern, het grote schip, zette haar langdurige loopbaan al op rampzalige wijze in door bij de stapelloop in de Theems muurvast aan de grond te raken. Het duurde drie maanden eer zij vlot ge bracht was en die vertraging en het vlot brengen kostten zoveel geld, dat de maat schappij, die haar voor de vaart op Cal cutta of Colombo bestemd had, in liqui datie ging. Haar nieuwe eigenaars be stemden de Great Eastern voor de Atlan tische vaart, waarvoor zij niet gebouwd en ongeschikt was. James Dugam heeft, nu dit een eeuw ge leden is, na drie jaar voorbereiding een boek over „de historische mislukking", die Great Eastern heette, onder de titel „The Great Iron Ship" het licht doen zien bij de uitgever Hamish Hamilton. Hij heeft de komische zijden van het avon tuur ruimschoots belicht en daarmee enig protest ontlokt aan de bekende litteraire criticus en oud-diplomaat Harold Nicolson. die hem in The Observer verweten heeft dat hij Brunei en John Scott Russell, figu ren van brillante fantaisie en geweldige wilskracht, belachelijk gemaakt heeft als inhalige en domme mannetjes, hoewel zij pionierswerk verricht hebben dat de ont wikkeling van de Britse scheepsbouw sterk ten goede is gekomen: door de waar devolle lessen die het gaf. En op het credit van de Great Eastern kan in elk geval ge boekt worden dat het schip dirie kabels, waaronder de eerste Oceaankabel naar Amerika, heeft gelegd. Bij het protest van Nicolson is men wel geneigd tot de op merking, dat de ondernemers van het avontuur zich wel niet ten doel gesteld zullen hebben om de Britse scheepsbouw op zo kostbare wijze van lessen te voor zien. Dit moet de schrijver James Dugan in zijn voorstudie dan ook wel zijn geble ken. Maar anderzijds wekt ook nu het avontuur nog respect door fantaisie, durf en doorzettingsvermogen. Dugan heeft de tekortkomingen en fou ten uitvoerig beschreven. De machines anno 1854 ontwikkelden niet voldoende energie om met een schip van zo grote afmetingen het had negen meter diep gang vlot te kunnen manoeuvreren. In havens bracht de Great Eastern daarom nogal wat kleine vaartuigen tot zinken, of beschadigde ze. Sleepboten konden haar niet aan en er bestond geen enkel dok d'at haar kon opnemep. Als zij opgelegd moest worden vorderden werkzaamheden veel te veel tijd. 's Winters kon zij geen passa- giersdienst vervullen omdat er nog geen verwarmLngs-installaties waren die haar grote salons konden verwarmen. Er waren telkens ongevallen aan boord; fouten in de constructie veroorzaakten moeilijkhe den bij het stouwen van de lading. Ook was het aantal passagiers, dat men aan boord zou kunnen huisvesten, veel te hoog berekend en een groot deel der inkomsten moest tenslotte worden opgeleverd door bezoekers in de haven, die bereid waren vijf shillings te betalen om het curiosum te bezichtigen. Men beweerde dat de geest van een arbeider, die tijdens de bouw van de Great Eastern was omgekomen, aan boord spookte en „inderdaad" vond men zijn skelet toen het schip na zijn bewogen loopbaan van vierendertig jaar eindelijk werd gesloopt. Het was toen al sinds ja ren niet meer in de vaart en werd aan wal gebruikt voor het opvoeren van ker- mis-vermakelijkheden: een triest einde van een groot avontuur, met geestdrift ondernomen. Als transatlantische mail boot had de Great Eastern een verlies ge boekt van meer dan een millioen pond sterling, waarbij men dan nog in aanmer king moet nemen hoeveel meer koopkracht dan nu het pond sterling in de negentien de eeuw bezat. Wie erom lacht dient zich te bezinnen op het feit, dat alle grote vernieuwingen, op welk gebied ook, begonnen zijn met experimenten die veel geld kostten en meermalen de moedige pioniers hebben ge fnuikt en ten onder doen gaan. Hetgeen allerminst tot spot noopt; men mag altijd weer blij wezen dat er zulke mensen zijn, want anderen zullen het niet aandurven. Zodat ik Nicolson's verwijt aan Dugan's adres ten volle begrijp. R. P. Nu de West-Brabantse suikerfabrieken de suikercampagne hebben beëindigd en het dijkherstel vrijwel in Brabant geen arbeidskrachten meer opeist is een over zicht samengesteld van de huidige werk loosheid in West-Brabant, het belangrijk ste werklozengebied in Noord-Brabant. Op het arbeidsbureau Etten-Leur zijn thans ongeveer 1800 werklozen geregistreerd, dat is 600 minder dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In Roosendaal zijn thans 650 werklozen, dat is 400 minder dan het vorige jaar. Deze vermindering is veroorzaakt, doordat door het bedrijfsleven bijna 1000 arbeiders zijn aangetrokken. MOSKOU, (Reuter en United Press) I)e Sovjet-Russische regering heeft Woensdag te Moskou medegedeeld dat zij bereid is deel te nemen aan inleidende besprekingen met de Verenigde Staten te Washington over het vraagstuk der atoomkracht. Dit is door de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, medegedeeld aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen. Washington is door Molotov als plaats van bespreking gekozen. Beide staatslieden hadden Woensdag binnen een week tijds hun tweede onder houd na president Eisenhowers voorstel voor het voeren van besprekingen met ge sloten deuren over het bereiken van rege lingen ter verzekering van de aanwending der atoomkracht voor vreedzame doelein den. In de officiële Russische mededeling wordt gezegd dat de Sovjet-regering te Washington zal worden vertegenwoordigd door de Russische ambassadeur bij het Witte Huis Zaroebin. Er is geen datum voor het begin der be sprekingen genoemd, doch wel werd te kennen gegeven dat zij zouden beginnen voor de bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken, welke 25 dezer te Berlijn een aanvang neemt. Te Washington zal van mening worden gewisseld over de werkwijze, welke bij eventuele onderhandelingen over het vraagstuk der atoomkracht dient te worden gevolgd. Er zal worden gesproken over het tijdstip voor dergelijke onderhandelingen, de plaats, waar zij zullen worden gehouden en het opstellen van een agenda voor de besprekingen. De mededeling werd uitgegeven door het Sovjet-ministerie van Buiienlandse Zaken. Zij is in de officiële partijbladen „Pravda" en „Izvestia" op opvallende wijze gepubli ceerd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat minis ter Foster Dulles verwacht de bespre kingen met de Russen spoedig te zullen kunnen beginnen. Het erkent dat de Sovjet-Russen zelf Washington als plaats der besprekingen hebben voorgesteld. Franse voldoening Ir. Franse diplomatieke kringen gaf men Donderdagochtend vroeg niet-officieel uiting aan zijn voldoening over het instem men door de Sovjet-Unie met hel houden van inleidende besprekingen te Washing ton over het aanleggen van een wereld voorraad van grondstoffen, welke bij de verwekking der kernspiijtingskracht wor den gebruikt. Men beschouwt in deze kringen de Rus sische instemming als een nieuw teken dat de komende vier-mogendhedenbesprekin- gen in Berlijn mogelijk positieve resultaten zullen opleveren, ondanks het pessimisme, dat ten deze in bepaalde Westerse kringen heerst. Londen: „Bemoedigend" Woensdagavond werd van Londense di plomatieke zijde verklaard dat de Russische instemming met het houden van atoom besprekingen in Washington de vrees.van het Westen heeft verminderd, dat de Rus sen van de komende vier-mogendheden- besprekingen in Berlijn gebruik zouden kunnen maken voor propagandistische doeleinden, door bijvoorbeeld de eis te stellen van een internationaal verbod van atoomwapens. „Doch indien de heer Molotov op de be sprekingen in Berlijn het vraagstuk der atoomenergie zou opwerpen, zullen de Westelijke vertegenwoordigers het volste recht hebben behandeling hiervan te wei geren, in afwachting van de resultaten der besprekingen in Washington", aldus Lon dense diplomatieke kringen. Men acht het van dezelfde zijde bemoe digend dat het Kremlin Zaroebin, een der meest ervaren Russische diplomaten, als zijn vertegenwoordiger op de Washingtonse besprekingen heeft aangewezen. Vertegenwoordigers van dc Iloge Com missarissen der V.S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie in Duitsland, zullen heden. Donderdagochtend, op het Britse hoofdkwartier in West-Bcrlijn bijeenkomen voor hun eerste bespreking over technische regelingen van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der vier landen, aldus is door Britse functionarissen tc Berlijn medegedeeld. (Van onze correspondent in Parijs) Joseph Laniel, de Franse minister-presi dent, die vorige week vergeefs het ontslag van zijn regering aan president Auriol en zijn opvolger Coty had aangeboden, heeft gisteren in de beide Franse Kamers zekere overwinningen geboekt. In speciale zittin gen van zowel dc Nationale Vergadering als de Senaat hebben respectievelijk Laniel en zijn vice-president, Paul Reynaud, balans redevoeringen met betrekking tot de ge loerde regeringspolitiek gehouden, en bij de uitslag van de stemming die daarop volgde, kwam voor het kabinet een onver wacht grote, zelfs absolute meerderheid van 319 tegen 249 stemmen uit de bus. Te Londen is dezer dagen het huwelijk ingezegend tussen Rosemary Recce, de dochter van een der bewakers van de Tower en een Amerikaanse marinc-o ff icier Raymond Schubert. Hefjonge paar schreed.na de huwelijksinzegening langs een erewacht van officieren en bewakers, die een schilderachtig contrast vormden, gestoken als zij waren of in moderne costuums van onberispelijke snit of in de historische costuums van de Yeomen of the Guard. In de buurtschap Oeken, gemeente Brummen in Gelderland, zijn gistermiddag omstreeks half vier twee Thunderjet- straaljagcrs tegen elkaar gebotst en neer gestort. Brandende stukken van een van de vliegtuigen vielen op een boerderij, die geheel uitbrandde. De beide piloten, de 25-jarige gehuwde tweede luitenant-vlieger E. P. Luitink uit Zutphen en de 21-jarige ongehuwde ser geant-vlieger B. Wijsman uit Amsterdam, kwamen om het leven. De beide gezinnen, die deze boerderij bewoonden konden zich in veiligheid bren gen. Het andere vliegtuig stortte neer vlak achter de openbare school. Hoewel het vliegtuig een enorme krater in de grond sloeg, kreeg de school slechts lichte scha de. Een ambulance uit Zutphen, die zich onmiddellijk naar de plaats van het onge luk begaf kon niets uitrichten. De brand weren uit Eerbeek en Brummen konden niet beletten dat de boerderij totaal uit brandde. Het huisraad kon worden gered. In de boerderij woonden de gezinnen Mes land en Kamer. Omwonenden van de plaats waar de twee straaljagers zijn neergestort hebben verklaard, dat zij vlak voordat het ongeluk geschiedde, een geluid hebben gehoord dat leek op mitrailleurschoten. Brandende benzine De straaljagers behoorden tot een groep van vier, die in de omgeving van Zutphen oefenden. De klap, waarmee zij tegen el kaar botsten, werd tot ver in de omgeving gehoord. De boerderij van de heer Mesland, waar naast een van de Thunderjets viel, werd overdekt met brandende benzine en stond in een oogwenk in lichterlaaie. Het vee kon worden gered, evenals enig huisraad. De voorraad hooi en stro ging echter in vlammen op. Brokstukken van het tweede toestel, dat achter de openbare lagere school neer stortte, veroorzaakten een groot gat in het dak van de school. De brandweren uit Brummen en Eerbeek bestreden het vuur. Een gelukkige omstandigheid was, dat de leerlingen juist om drie uur de school had den verlaten. Er bevonden zich ook geen kinderen meer op de speelplaats. Bij een andere boerderij viel nog een zware ben zinetank door het dak. De benzine stroom de door de boerderij, doch veroorzaakte geen brand. Het vee kon hier tijdig uit de stallen worden gehaald. Alle regeringspartijen spraken zich uit voor prolongatie van het zittende kabinet, tenminste tot na de conferentie van Berlijn. Bij de radicalen, waar klaarblijkelijk nog veel oud zeer over de gebeurtenissen in Versailles schrijnde, steipde ongeveer de helft samen met de socialisten en commu nisten tegen de premier.. Een houding, die voor een goed deel ook wel kan worden verklaard uit de weinig elegante wijze, waarop Laniel in zijn toe spraak zijn voorganger, de radicaal René Mayer, aansprakelijk stelde voor zekere lacunes in de economische balans, die hij de Iéamer presenteerde. De opzet van de minister-president was kennelijk met een motie van goedkeuring over zijn economisch beleid gedurende het afgelopen jaar een blanco volmacht voor -i.in buitenlandse politiek te bemachtigen, zijn exposé werden dan ook zekere suc- :ssen het budget, dat op een oor na is ivild, een staatskas waar weer wat geld i zit, een zekere stabiliteit in de prijzen. ?lfs een overvloedige oogst en een daling an het goud breed uitgemeten, terwijl :ver de brandende buitenlandse problemen - Duitsland, Europees leger, Indochina. \roord-Afrika vrijwel niets werd ge legd of met rappe snelheid werd heenge reden. Edgar Faure, de minister van Financiën, •ie inderdaad een der sterkste figuren uit iet kabinet is, moest dus de situatie voor ijn collega van Buitenlandse Zaken, Bi- 'ault, redden, en in dat plan is Laniel wel eslaagd. Minder overigens door zijn eigen nordracht, die beslist weinig meeslepend vas, al klonk zijn stem dan ook soms fors, r' dank zij zijn persoonlijke goodwill, die 'r.ds Versailles zichtbaar is geslonken, dan el uit hoofde van het simpele feit, dat elfs zijn tegenstanders weinig of niets voelden voor een crisis op dit ogenblik. De parlementariërs hebben in hun kies- iisbricten de laatste dagen kunnen erva- •en ,dat het publiek geen onverdeelde be- vondering bezit voor de gedragingen, die :ij in Versailles hebben gedemonstreerd en op dit moment zou een nieuwe crisis wel eens gevaarlijke reacties hebben kun nen oproepen. Een nieuwe meerderheid, drie een andere politiek had kunnen voeren, staat boven dien kennelijk nog steeds niet op poten en tenslotte zou ook een andere regering aan de internationale verhoudingen toch niets kunnen wijzigen. Het ging er kort gezegd dus om, d'at Frankrijk in Berlijn acte de présence zou kunnen geven, en de verantwoordelijkheid voor een herhaling van de vernederende vertoning in Den Haag, waar Bidault arriveerde toen de conferentie al vrijwel geëindigd was, heeft blijkbaar toch niemand aangedurfd. Oppervlakkig bezien zal Bidault zich in Berlijn op de conferentie van de Grote Vier nu dus op een tamelijk comfortabele parlementaire meerderheid kunnen beroe pen. In feite is de situatie echter minder florissant. De regering heeft een meerder heid achter zich. die blijkbaar niet onte vreden is over de resultaten, die in de fi nanciële en economische sector zijn ge boekt, hoe bescheiden die dan ook nog al tijd mogen zijn. Op het punt der buiten landse politiek heerst echter nog steeds de ergst denkbare onenigheid en verwarring en ook Bidault zal van al die uiteenlopen de meningen heel moeilijk de grootste ge mene deler kunnen bepalen. Maar de schijn is in elk geval gered, en dat is te genwoordig voor Frankrijk ai een aanne melijke uitkomst. De consequenties van deze dubbelslach tigheid, die aan deze uitspraak ten grond slag liggen, zullen later wel blijken, wan neer de resultaaten van Berlijn zullen worden onderzocht, gesteld tenminste dat door die samenkomst resultaten zullen worden afgeworpen. In eik geval schijnt de meerderheid van de Franse volksverte genwoordiging te verwachten, dat Berlijn wel zoveel hoop op een betere verstand houding met Rusland zal kunnen openen, dat de Duitse herbewapening, en dus ook het Europese leger, op een nog wat langere baan zullen kunnen word'en geschoven. Het is vooral die hoop geweest, welke de meerderheid er in heeft kunnen doen be rusten, dat Laniel zijn zetel voorlopig nog even behoudt. NEW YORK. (Reuter). Volgens de „New York Daily News" heeft president Eisenhower te kennen gegeven, dat zijn politiek voorziet in een aanval met atoom bommen op continentaal China, indien de Noordelijken de strijd in Korea hervatten of de Chinese communisten zich mengen in de strijd in Indochina. De Washingtonse correspondent van het blad, Ruth Montgomery, zegt dit vernomen te hebben van een niet nader te noemen Senator, die aanwezig was op een deze week gehouden besloten conferentie op het Witte Huis. LONDEN, (Reuter) Volgens diploma tieke kringen te Londen zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „grote drie" zich op de komende confe rentie te Berlijn eensgezind verzetten tegen dc Russische eis om korte tijd later een vijf-mogcndhedcn-conferentic met com munistisch China te beleggen. De Sovjet unie heeft bij het aanvaarden van de Wes telijke uitnodiging voor Berlijn medege deeld, dat minister Molotov deze kwestie te berde zal brengen, omdat zij de tijd rijp acht voor een bespreking van alle punten van internationale spanning en de aan wezigheid van Peking-China haars inziens hiervoor onontbeerlijk is. Het Westelijke standpunt is echter, dat communistisch China eerst op een politieke conferentie inzake Korea een bewijs moet leveren van zijn vreedzame bedoelingen. Om deze reden wil het Westen de be sprekingen tussen de Noordelijken en de UNO te Panmoendjom hervatten teneinde vóór 25 Januari, de datum waarop de bij eenkomst te Berlijn begint, regelingen be treffende genoemde politieke conferentie te treffen. In dat geval zouden de Weste lijke „grote drie" er te Berlijn op kunnen wijzen, dat zij toch al binnen korte tijd be sprekingen met dé Chinese communisten over aangelegenheden in het Verre Oosten zullen hebben. De zestien landen der UNO met troepen in Korea hebben op een bij eenkomst te Washington de wens tot uit drukking gebracht om zo spoedig mogelijk de onderhandelingen te Panmoendjom, die vorige maand werden afgebroken, te her vatten. Naar verluidt hebben de V.S., Engeland en Frankrijk bij hun jongste overleg be sloten, te Berlijn niet met Molotov in debat tc treden over de voor- en nadelen van een vijf-mogendhedenconfercntie. De Wes telijke ministers zullen de uiteenzetting van hun Russische collega aanhoren, hierna hun tegenargumenten naar voren brengen en vervolgens pogen de discussie over dit onderwerp te sluiten. Zij zullen echter rekening moeten houden met de Franse openbare mening, als Molotov de kwestie- Indochina ter sprake brengt. In eerste instantie zal het Westen, aldus genoemde Londense kringen, er naar stre ven de besprekingen te Berlijn te beper ken tot het Duitse vraagstuk, dat de Weste lijke politici beschouwen als de toetssteen voor de Russische oprechtheid. Men ver wacht, dat de Westelijke mogendheden Rusland hierbij krachtige waarborgen zul len bieden tegen eventuele Duitse aggres- sie. Daarna zal het Westen het probleem van Oostenrijks onafhankelijkheid ter sprake brengen waarbij er bij Molotov op zal worden aangedrongen, het nagenoeg voltooide staatsverdrag te ondertekenen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S 5 a n t a y a na Wie zich het verlcdeyi niet kunnen herinneren zijn gedoemd het te herhalen. Bij het begin van de eerste vergadering van de raad der gemeente Amsterdam in het nieuwe jaar heeft de burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, in zijn Nieuwjaarsrede ten aanzien van de vraag of het begrip hoofd stad wel wettelijk vaststaat gezegd „Am sterdam is hoofdstad en blijft hoofdstad." Enige sprekende voorbeelden van Amster dams activiteit noemde de burgemeester de 5309 schepen die de Amsterdamse haven in 1953 aandeden, met een vermeerdering van bruto-inhoud van bijna 8.500.000 ton boven het jaar 1938, de bouw door de stad van de grootste electrische centrale in Nederland, de uitbreiding van de luchthaven Schiphol, de nieuwe stad in West, het toenemend aantal inwoners en de opbloei van handel er. industrie. Ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten onder streepte spreker nog eens de noodzaak van medezeggenschap van de gemeente bij de uit te keren bedragen uit het gemeente fonds. „De wetgever heeft te bepalen, wel ke bedragen in het gemeentefonds worden gestort, en de regering mag deze niet eigen machtig vasthouden, doch de gemeenten behoren in de eerste plaats het recht te hebben, mede te beslissen over de uitkering uit dit gemeentefonds. Een juist begrip hierover is van principiële betekenis voor de verhouding van regering tot de plaat selijke besturen en zal tegelijkertijd bij deze besturen het vertrouwen verstei'ken, dat aan de behartiging der hun toever trouwde belangen ten goede zal komen." Het vreemdelingenverkeer heeft 125 millioen gulden aan Amsterdam ingebracht. Met het bezoek van niet-geregistreerde buitenlanders, het dagbezoek en Neder landse overnachtingen zal de omzet van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam zeker wel 180 millioen gulden hebben bedragen. De bui-gemeester zeide tenslotte dat het komende jaar in meer dan een opzicht be langrijk zal zijn: de bouwnijverheid zal scherpe aandacht verdienen, de woning nood is nog steeds staatsvijand nummer één, de tunnelbouw zal een eindweegs moe ten vorderen en de aansluitingswegen moe ten gereed komen, er zullen besluiten moe ten worden genomen over de plaats en bouw van een nieuw stadhuis, dat Amster dam dringend nodig heeft, een opera moet verrijzen en het nieuwe R.A.I.- en congres gebouw zal inmiddels reeds geopend zijn. WASHINGTON. (Reuter). Het Ame rikaanse Congres is Woensdag het nieuwe zittingsjaar begonnen, een jaar dat in het teken staat van de in November te houden verkiezingen, van de economische toestand, die volgens de republikeinen een periode doormaakt van aanpassing", terwijl de demoeraten spreken van een economische „teruggang" en van bittere meningsver schillen op bet punt van binnen- en bui tenlandse politiek. De republikeinen zullen dit jaar moeten tonen, dat zij de internationale vraagstuk ken en de gewone alledaagse kwesties in het binnenland aan kunnen, voor in No vember de Amerikanen naar de stembus gaan om een nieuw Huis van Afgevaardig den te kiezen en een derde deel van de 96 Senaatszetels te vernieuwen. In het Huis bezetten de republikeinen nu 219 zetels te gen de democraten 215 en onafhankelijken één. In de Senaat zijn de republikeinen met 47 zetels in de minderheid, daar de democraten 48 zetels bezetten. Teneinde het vertrouwen van de kiezer te behouden heeft president Eisenhower een beroep gedaan op zijn partij om een „dynamisch en vooruitstrevend" wetgevend program aan te nemen, dat hij in de loop van de maand in een aantal boodschappen aan het Congres zal schetsen. In zijn eerste jaar in het Witte Huis heeft de president opzettelijk conflicten met het Congres vermeden door actie op het punt van een aantal omstreden kwesties uit te stellen. Dergelijke vraagstukken werden voor studie en aanbeveling overgedragen aan tientallen commissies. Politieke des kundigen menen echter, dat nu de tijd van handelen is gekomen. Alle beschikbare gegevens wijzen op een stormachtige zit ting, gedurende welke de regering-Eisen - hower voor de aanvaarding van vele be langrijke wetten afhankelijk zal zijn van democratische afgevaardigden in het Con gres. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur bewoog een de pressie langzaam in Zuid-Oostelijke rich ting over de Noordzee in de richting van ons land. Zij bereikte vanmorgen om 4 uur het uiterste Noord-Westen van het land en lag toen juist tussen het lichtschip Ter- schellingerbank en het eiland Terschelling. Om 5 uur was Den Helder aan de andere zijde van het front gekomen. De wind was daar in korte tijd toegenomen van vrijwel windstil tot 16 meter per seconde met windstoten van bijna 20 meter per seconde, waarbij de temperatuur steeg tot twee graden boven nul. Ook viel er enige regen. Het front kwam toen echter tot stilstand en begon weer iets terug te trekken, waar door een uur later in Den Helder de wind weer was afgenomen tot minder dan 4 me ter per seconde, waarbij de windrichting weer Oostelijk werd en de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. Een aanval op het continentale vorstgebied kan hiermede als afgeslagen worden beschouwd. (van hedenmorgen 7 uur) to E OU Sri in C o O weers- toestand 2o -£ü £2 o= 2.S Oslo onbewolkt NW 1 -5 0 Stockholm sneeuw ZW 2 -2 Kopenhagen geheel bew. NNW 2 -3 0 Londen geheel bew. N 7 1 1 Amsterdam sneeuw O 6-3 1 Brussel mist NNO 4 -7 0 Parijs sneeuw NNW 3 0 0,1 Bordeaux sneeuw windstil 0 1 Grenoble sneeuw NNO 3 -4 0,3 Nice onbewolkt NW 5 2 0 Warschau geen opgaaf ontvangen Berlijn nevel windstil -10 0 Frankfort sneeuw WZW 2 -6 0,6 München nevel W 3 -7 0,3 Zürich sneeuw O 1 -7 1 Genève sneeuw WZW 1 -6 0,4 Locarno onbewolkt O 1 -10 0 Innsbruck sneeuw windstil -6 0,5 Wenen geen opgaaf ontvangen Rome mist NO 3 0 8 Helsinki sneeuw Z 4 0 0,5 Neerslag laatste 24 uur JOCCOOCOOCCC» WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende sneeuwbuien. Over wegend matige wind uit Noordelijke richtingen. In het Zuid-Oosten van het land matige tot lichte vorst, in de kust provincies lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. 8 Januari Zon op 8.47 uur. onder 16.47 uur. Maan op 10.20 uur. onder 21.25 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 Januari Hoog water: 5.49 en 18.02 uur. Laag water: 1.33 en 13.51 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1