100% pdïuektieu mljnke&i! Agenda voor Haarlem De Gids Soepeler organisatie van de aanvullende werkgelegenheid BICRBPKN DAMPO Ook Spierpijn Indruk maken Radiotelescoop en FM- zender te Dwingeloo 3 Minister Suurhoffs plannen Geen sprake van verdwijningmaar wel van gedaanteverwisseling van de D. U. W, moethe, voedsel dïïheUichoa.m Elk pakje ROXY dat mijn winkel verlaat kan ik als. 100% fabriekvers garanderen, want ik verkoop ROXY regelrecht uit dit kwaliteit-beschermende F.S. pack. Als vakman weet ik hoe belangrijk versheid voor een Amerikaanse sigaret is en daarom verkoop ik bij voorkeur ROXY: vers en geurig uit deze nieuwe patent-verpakking. Geen wonder dat mijn klanten zeggen: Prinsessen wonnen derde prijs in ski-wedstrijd Kruiser ,,De Ruyter" naar Osio Kerkelijk Nieuws KJeine Wfccelc/ W\f Gemeenteraad heeft nu geen bezwaren meer Hoger tarief van huis artsen voor particulieren DONDERDAG 7 JANUARI 1954 Gevolg gevende aan zijn onlangs in de Tweede Kamer gedane toezegging, heeft minister Suurhoff thans in een brief aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de maatregelen, welke zullen worden genomen om op het terrein van de aanvul lende werkgelegenheid tot een meer geco ördineerd en meer efficiënt beleid te ge raken. Uitvoering van deze maatregelen zal tot gevolg hebben, dat met gelijktijdige op heffing van het Commissariaat voor de Werkgelegenheid, van bet Bureau Werk gelegenheid en van de D.U.W., bij het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid een afdeling voor de werkge legenheid zal worden ingesteld onder lei ding van een directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening. Onder deze nieuwe af deling zullen behoren het rijksarbeids bureau en een nieuw te stichten directie aanvullende werkgelegenheid. De bemoeienis met de D.U.W. liep over meerdere departementen. De taken van de D.U.W. worden na de reorganisatie voor zoveel het de cultuurtechnische werken betreft zowel voorbereiding als uitvoe ring daarvan overgedragen aan het departement van Landbouw. De voorberei ding cn uitvoering van civieltechnische werken zal worden opgedragen aan een nieuw te stichten dienst, genaamd Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken (D. A.C.W.). Deze dienst zal ook worden belast met de zorg voor het vervoer en de huisvesting van de arbeiders, alsmede met de zorg ver bandhoudende met de Ambonnezen, gere- patrieerden, dijkherstel, landbouwherstel, voorzover deze tot nu toe onder de D.U.W. vielen. De D.A.C.W. zal onder het departement van Sociale Zaken ressorteren. Daarnaast zal dit departement bemoeienis hebben met het arbeidsmarktpolitieke aspect van de aanvullende werkgelegenheid. Dat wil dus zeggen, dat de beslissingsbevoegdheid over de uitvoering van aanvullende werken, de plaats en het tijdstip van uitvoering bij het departement van Sociale Zaken zal berus ten en dat het ook beslissingen zal nemen met betrekking tot het tussentijds stopzet ten of de opheffing der werken, zij het dat deze beoordeling in eerste aanieg geschiedt door het Coördinatie-college voor Open bare Werken (C.O.W.). De directeur-gene raal voor de Arbeidsvoorziening is ambts halve voorzitter van dit college. Met deze mededelingen van minister Suurhoff, waarop hij gisteren tijdens een persconferentie toelichting heeft gegeven, is een einde gemaakt aan de stroom van geruchten, welke de laatste maanden met betrekking tot de D.U.W. in omloop waren. Wij hebben er destijds reeds op gewezen vastknopend aan de verklaringen van de minister in de Tweede Kamer dat van een opheffing van de D.U.W. geen sprake zou kunnen zijn, omdat er toch altijd een mogelijkheid moet blijven bestaan om aan hen, die buiten het normale arbeidsproces zijn gekomen, passend werk te verschaffen. Het gaat bij de thans aangekondigde maat regelen dan ook in de eerste plaats over een technische reorganisatie om het apparaat voor de aanvullende werkgelegenheid soe peler te doen functionneren. Ook principiële wijzigingen Men heeft kunnen lezen, dat met ingang van 4 Januari de uitvoering van de aan vullende werken zal geschieden in vrij werk onder de regelingen cn ioonvoor- waarden, die voor de betreffende bedrijfs tak gelden. Daarmede is in zekere zin al vooruitge lopen op algehele reorganisatie op het ter rein der aanvullende werkgelegenheid. De reorganisatie, welke thans aan de Tweede Kamer is medegedeeld, zal tegen de zomer haar beslag kunnen hebben. „Nu de situa tie op de arbeidsmarkt uitermate gunstig is", zo zeide de minister, „kan de reorga nisatie in een verantwoord tempo worden bewerkstelligd". Zij voorziet ook en de afgekon digde loonregeling is daarvan de be langrijkste in een principiële wij- ADVERTENT1E ziging. Men „heeft wat" tegen de D. U.W. Tot op zekere hoogte is dat een gevolg van ervaringen in het verleden opgedaan. Want al is dan de geest van de werkverschaffing uit de dertiger jaren wel overwonnen, het oude zeer werkt nog na. Al is er bij deze weerzin veel kunstmatig. Men kan deze weer zin niet terugbrengen op verzet tegen de Heidemaatschappij en de Gront- maatschappij die het bij de relletjes in de dertiger jaren altijd hadden ge daan want er zijn nu ook andere instanties, die zich op het terrein van de aanvullende werkgelegenheid bezig houden. Ook in de toekomst zullen werken door deze organisaties worden uitgevoerd. De oorzaak moet worden gezocht in de D.U.W.-regeling van 1946, in de onttrek kingsmogelijkheid en in het ambtelijk toe zicht op de loon- en arbeidsvoorwaarden op de D.U.W.-werken De maatregelen, die met ingang van 4 Januari van kracht zijn geworden komen aan deze bezwaren tege moet. Er is geen D.U.W.-loonregeling meer, er komt een andere subsidieregeling en de ambtelijke D.U.W.-inspectie op de loon- en arbeidsvoorwaarden zal, nu de vrije loonregeling is ingevoerd verdwijnen. En, zo bezien, kan men zeggen: de D.Ü.W. ver dwijnt. Het feit, dat door de toepassing van de loonregeling van het vrije bedrijf het van de ene op de andere dag onttrekken van arbeiders aan de objecten niet meer moge lijk zal zijn, zal aan de aanvullende werk gelegenheid veel van haar onaantrekkelijk heid ontnemen. Wanneer deze onttrekking of stopzetting toch bij hoge uitzondering zal plaats vinden, zal dat alleen gelden voor objecten, die daarvoor te voren zijn aangewezen. In dit verband heeft minister Suurhoff uitdrukkelijk er op gewezen, dat het bedrijfsleven zich er vertrouwd mee zal moeten maken, dat het zelf ook verant woordelijkheid draagt voor een goede ar beidsvoorziening en dat op de aanvullende werken uit sociale overwegingen geen „druk-op-de-knop"-systeem kan worden toegepast. In de toekomst kan op de aan vullende werken bij toepassing van vrije loonregelingen onttrekking en stopzetting slechts plaats vinden met instemming en met inachtneming van de in de regeling vastgeslelcic opzegtermijn. De provinciale commissies voor de werk gelegenheid hebben in de afgelopen jaren uitnemend gewerkt. Zij hebben een ver trouwen gekweekt, waarvan bij de reorga nisatie van de aanvullende werkgelegen heid profijt kan worden getrokken. Deze commissies kunnen de ontworpen regeling in de provincie verfijnen, doordat men daar een beter inzicht heeft in de regionale en plaatselijke omstandigheden, dan waartoe men in Den Haag zou kunnen komen. De P.C.W.'s zullen worden gehand haafd en het streven is er op gericht, aan haar bevoegdheid uitbreiding te geven. In zijn brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Suurhoff: verwacht mag worden, dat met deze organisatie enerzijds zo snel mogelijk en efficiënt ingegrepen kan worden bij vermeerdering van de werkloosheid en anderzijds, dat de aanvul lende werkgelegenheidspolitiek zo goed mogelijk op het algemene sociaal-economi sche beleid en op de werkgelegenheids situatie in het bedrijfsleven kan worden afgestemd. AnvrPTFWTTF stand houdt, gron g gezonde ten ÖOA met na elke maaltpd op; maag, die niet drukkend speelt met maagp I mlssehlkheid ot g® um He?nieuwe maagmiddel SpAN^verwimal Uw maog^ "'SSffiï-g over uitvoerige bescnm vi. MA AG-CACHt i en rheumatische pijnen wrijft U weg met ADVERTENTIE GRINDELWALD (Reuter) De prin sessen Beatrix en Irene hebben in Grindel- wald de derde prijs gewonnen in een ski wedstrijd voor hotelgasten. Het was een teamwedstrijd en de prinsessen vormden met Trix Früh, de dochter van de eigenaar van hötel Adler, een team. De winnende ploeg, bestaande uit drie heren, maakte een totaaltijd van 11 mi nuten en 41 seconden, de prinsessen met haar teamgenote noteerden 13 minuten en 22 seconden. OSLO (N.T.B.) De Noorse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de plannen voor een bezoek van de Neder landse kruiser „De Ruyter" aan Oslo. Het is de bedoeling ciat de „De Ruyter" daar van 21 tot 23 Januari verblijft. liet bezoek aan Oslo zal een onderdeel zijn van een grote reis, die op 18 Januari begint. Geref. gemeenten Bedankt voor Meliskerke H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Tweede slachtoffer van ongeluk op 2 December Het spoorwegongeluk aan de Kleiweg in Rotterdam op 2 December, waarbij een trein, die door de mist door een onveilig sein was gereden, op een overweg een auto en een bromfietser meesleurde, tengevolge waarvan de automobilist om het leven kwam. heeft nog een slachtoffer geëist. De 51-jarige rijkstelegrafist G. H. K. Alers, die op de bromfiets zat, is in het Wester ziekenhuis aan de gevolgen van het onge luk overleden. smaakloos, snel, zeker DONDERDAG 7 JANUARI Zuiderkapel: J. A. Bruijn, 8 uur. City: „Gekooide furie", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas'*, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dief van Damascus", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met vliegende vaan dels". 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 JANUARI Lange Vecrstraat 16: „Stichting Psycho- Synthese", B. v. d. Meer. 8 uur. Rambrandt: „Rebecca", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Furie van de Congo", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten". 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Klokslag twaalf", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Toen we te Kleindingen im Himmeltal aankwamen, was de wereld niet groter dan Kleindingen zelf. Het liefelijke dorpje lag in de watten als een kostbaar sieraad in de wat ten vgn een dagenlange, stijve mist. En de hellingen der ber gen waren grauw, zonder sneeuw en zonder zon. De be woners van Kleindingen ge neerden zich buitensporig, om dat zij in de folders aan de vreemdelingen beloofd hadden „Een Paradijs van Witte Weel de, een Oneindigheid van Sneeuw en Zonneschijn, een ideaal Vacantie-oord". Er was geen sneeuw, geen vlokje. Er was geen zon, geen snipper. Er was wel een Oneindigheid, maar dan een van nare, grijze, gruwelijke mist. Het hotel, naar de wens dei- buitenlanders opgetrokken uit ruwe bruine boomstammen en van binnen rijkelijk behangen met hertenkoppen en antieke geweren, verzuimde het schit terende uitzicht te geven, dat het in de reclameschriften in uitzicht had gesteld. Als men uit het raam keek, zag men geen „naar de Hemel reikende Toppen onder een Azuren Lucht" noch „een liefelijk Pa norama van Eeuwige Schoon heid" men zag eenvoudig helemaal niets. En dat mee te maken als ge voor het eerst des winters uw vacantie neemt alla, dan maar biljarten en prentbrief kaarten schrijven. En plannen maken om volgend jaar in Juli naar de Veluwe te gaan dan weet ge tenminste vantevoren dat er geen sneeuw te vinden zal zijn. Hoe kan een mens innerlijk veranderen als het décor om hem heen wordt gewisseld! Met een humeur van oude lappen naar bed, gewekt door een zonnestraal die uit een blauwe lucht weerkaatst op blanke sneeuwvelden en daar zijt ge dan de vrolijke, onbezorgde vacantieganger in Kleindingen, die in één klap vergeet dat er op de wereld mist bestaat en zich door het raam van zijn hotelkamer vermeien kan in de aanblik van een witgouden vlakte, hier en daar onderbro ken door zwarte berghellingen, met in het hart van het dal dat versbesneeuwde dorpje als een nat schilderij vol vrolijke kleu ren. Erop uit, wordt er nu met plezierig lawaai rondge- schreeuwd. Tochten maken, wandelen door de sneeuw, die eindelijk voor ons gevallen is als een tapijt waarover wij naai de verre verten kunnen lopen en terug! Erop uit! De mensen van Kleindingen lopen met hun neus in de lucht, alsof ze zelf die sneeuw hebben laten vallen voor ons plezier. En zij zijn zo trots als een hond met zeven staarten, omdat wij het zo mooi vinden. Het is ook mooi. Het is scho ner dan in de folders. Wij krij gen waar voor ons geld en kunnen onze nieuwe berg schoenen inwijden. Ons groepje staat in de hoge sneeuw voor het hotel op de gids te wachten, die besteld is. Wij verlangen er naar, onze benen te kunnen strekken en eens te gaan zien wat er ach ter gindse bergtop voor schoons te vinden zal zijn. Daar komt eindelijk de man, die de bergen zeker op zijn duimpje kent, hij zal ons de vreemde witte wereld in gelei den. Hij is dik en rond en vro lijk, in wol van allerlei kleu ren gewikkeld en gewapend met een bergstok, die er zijn mag. Hij komt met wijde pas op ons toegestapt, terwijl hij zijn reuzenhandschoenen aan trekt. „Also, gehen wir," zegt hij opgewekt. En wir gehen, ach ter hem aan, veilig in zijn voet stappen. De dikke zakt tot zijn knieën in de sneeuw en heeft er kinderlijk plezier in. Als wollen ganzen stappen wij achter hem aan, zorgvuldig in zijn spoor, om niet in afgron den te vallen. Zo raken wij het dorp uit, het Paradijs van Witte Weelde in, waar wij dra verloren zijn in de Oneindigheid van Sneeuw en Zonneschijn. De dikke leider aarzelt geen ogen blik bij de. scheiding van we gen hij stapt onvervaard door de witte dekens van sneeuw, berg op. berg af. over ravijnen en langs kloven, over smalle bruggetjes en boom stammen die over bergstroom pjes zijn gelegd. Zijn stok prikt voor hem uit en hij lacht voortdurend. Hij is een benij denswaardig man wellicht vergroeid met dit dorp en van kindsbeen af in de bergen doende geweest. Maar hoe is hij zo dik ge worden? Want het kan plezierig ver maak zijn, door de besneeuw de dalen en over de gladde toppen te dwalen, maar men moet het gewend zijn om niet na een uur door de knieën te gaan van vermoeienis. Wij hij gen als locomotieven achter de dikkerd aan, die van geen rusten weet en steeds maar op gewekt blijft lachen zonder reden. Bij de inspanning komt de angst. Hij mag een 'goede gids zijn. maar zijn route is geen kinderspelletje. Hij voert ons over gladde paden van tien centimeter breed, waarnaast een bodemloze diepte haar muil verlangend naar ons openspert. „Scheun, niecht?" zegt de dikke man en hij wijst met zijn stok naar een kerkje, dat met zijn witte muts ongeveer twee duizend meter lager ligt. En tussen ons en dat kerkje is niets dan een afschrikwek kende ruimte vol ijle nevels. Wij bibberen iets van „ja" en kijken in doodsnood de andere kant op, maar hij wil ons weer verder hebben en wij volgen hem omdat liet niet anders kan. Hij prikt met zijn stok in een wal van sneeuw, die over een bergwand steekt, en de wal valt als een steen in de diepte. „Hola," zegt hij „darauf kam- meniecht laufen." Neen, daar op kammeniecht laufen, daar heeft hij gelijk in, maar hij had dat als gids wel eerder mogen weten. Wij menen urenver van ons dorp te zijn in een witte woes tijn, als wij bij het omslaan van een berghoek onverhoeds naar' beneden blikken op het dak van ons hotel. Na een kwartier zullen we weer thuis zijn, en we zullen er eens over nadenken of we morgen weer meegaan. „Das iest ja gans nett, ja, wier ziend sjon da," stelt de dikke gids vast, met een blik op het dak. Hij wil ons doen geloven dat het toeval is. Dat is een leuk grapje, maar we zijn te moe en te bang om te lachen. Na een laatste dodentocht over een steil dalend pad, zo smal als een spoorrail, is het alsof wij in de hemel aanko men. Hier op het marktplein is de bodem plezierig vast, hier gapen geen kloven en kan men zijn voeten verzetten zonder bibberen en beven. De dikke man trekt blazend zijn trui uit In de hal van het hotel en zegt: „Es war ent- zückend, niecht?" Das war es, ja. wij knikken sprakeloos en bleek. En wij zinken met een appelflauwte op de vloer, als hij verder brabbelt: „lek bien hier auch zoem ersten Male, iek woon in Köln. Es iest so scheun das man hier ohne gieds wandelen kann; man lauft noer, man kommt immer wieder zuhause. Jaja, man lauft noer." Ohne gieds, jaja. Geen wonder dat hij zo dik was. Hij woonde in Köln. Daar heeft men zozeer geen bergen met sneeuw. Wij waren hier in Kleindin gen ook, net als hij, zum ersten Male. En zum letzten tegelij kertijd. J. L/ „Kom liever Dinsdag eten", zei de tele foon. „Niet Donderdag. Dan komt onze werkster en dan is Charlotte 's avonds doodop". Dinsdags vroeg ik om toelichting. „Het is heel eenvoudig", zei Max. „De werkster komt om acht uur en dus moet Charlotte om halfzes opstaan." „Om wat te doen?" „Om het huis in orde te maken, natuur lijk. Eerst poetst zij de bel tot die glimt...." „Waarom?" „Om een goede indruk te maken, snap je dat niet? Een goed begin is het halve werk, nietwaar? Dat zeiden de Ouden al. En de enige ouden die niet oud worden...." „Ja, dat weet ik allemaal". „Val mij nou niet telkens in de rede. De indruk die wij op de werkster maken be gint bij de bel. Nu, daarna maakt Charlotte dus de brievenbus schoon cn de vestibule en de gang, en dan gaat zij stofzuigen in de kamers. Ik moet ook vroeger opstaan dan anders. Ik hang de schilderijen recht en maak het ontbijt klaar en was de ontbijt boel af. En natuurlijk maak ik de bedden op. Charlotte doet de wastafels. Het is wel veel, bij elkaar, maar als de werkster komt is altijd alles keurig in orde. En Charlotte heeft nog een leuke jurk aangetrokken. Soms is het wel op het nippertje: dan hijgt zij ervan". „Maar ik dacht dat werksters juist kwa men om „Dan denk je verkeerd". „Ik dacht „Denk niet". „Jij komt op die dag zeker niet koffie drinken". „Niet koffiedrinken? Juist wel. Op Don derdag hebben wij alleen van die lekkere broodjes. En mandarijnen. De werkster houdt van mandarijnen. En van haar neef jes. Zij is niet getrouwd, maar wel tante. Zij heeft kleine neefjes. Daar koopt Char lotte brandspuitjes voor en autootjes en treintjes. Die betaal ik natuurlijk. Laatst ben ik bijna over zo'n treintje gestruikeld, maar het was mijn schuld. Ik dacht aan iets anders". „Waaraan?" „Aan mijn werk, geloof ik". „Wees toch niet zo verstrooid!" „Nee, dat zou beter zijn". „Denk toch niet altijd aan je zelf". „Jij begint het te begrijpen. Ik hoop maar dat de werkster zal blijven komen. Wij doen ons best. Het zou vervelend zijn als zij tegen haar zuster moest zeggen dat ons huis niet keurig is als zij komt". „Maar waarom zou dat vervelend zijn?" „Dat weet ik niet". „Kan het jou iets schelen wat de zuster van de werkster van je huis denkt?" „Nee. Schei nou uit. Vraag niet meer". Op dit moment kwam Charlotte binnen. „Heeft Max weer over de werkster ge praat?" vroeg zij. „Geloof hem niet. Het is allemaal onzin". Ik dacht dat dit geval een uitzondering was. Maar het schijnt dat niet te zijn. H. R. De gemeenteraad van Dwingeloo heeft zich thans in een besloten zitting uitge sproken voor het plan tot oprichting van een radiotelescoop in die gemeente door de stichting „Radiostraling van zon en melk weg". Dit heeft de burgemeester van Dwingeloo medegedeeld in een bijeen komst, waarin de directeur der stichting enige nadere mededelingen over de radio telescoop heeft gedaan. De burgemeester herinnerde eraan dat de gemeenteraad zich indertijd in een motie tegen de plannen had uitgesproken. De raad is thans van mening veranderd. Dit unieke project, de grootste instal latie van deze aard op het vasteland van Europa, zal geleerden van overal en ook vele toeristen naar Dwingeloo doen ko men cn de naam der gemeente grote be kendheid geven. Wij moeten de onplei- zierige reclame die Dwingeloo's houding aanvankelijk heeft gemaakt, slechts be treuren, aldus de burgemeester, die be sloot met de woorden van de Commis saris der Koningin in de provincie Drente, „Een gemeente moest er voor vechten zoiets binnen haar grenzen te krijgen". Ook een FM-zender Bij de bespreking werden voorts mede delingen gedaan over de bouw van een fre quentie-modulatiezender nabij Dwingeloo. Deze zal in overleg met P.T.T. tien km ten Noorden van Dwingeloo verrijzen en op deze afstand niet storend op de ontvangst der radiotelescoop werken. Ook kwam ter sprake de stiching van een goed geoutilleerd kampeercentrum te Dwingeloo. Dit was oorspronkelijk gepro jecteerd nabij de plaats waar nu de tele scoop zal komen. Het gemeentebestuur had de gemeente Rotterdam voor dit project weten te interesseren die belangrijke fi nanciële steun had toegezegd. Er wordt thans echter in overleg met de Planologische Dienst van de provincie Drente naar een nieuw terrein in de ge meente Dwingeloo gezocht. De huisartsen hebben besloten de tarieven voor de behandeling van parti culiere patiënten te verhogen. Deze ver hoging betekent dat de artsen voor patiën ten beneden een inkomen van f 5300 een tarief van f 2.50 voor een consult op het spreekuur zullen rekenen en van f 3 voor een consult thuis. Deze bedragen stijgen met twee kwart jes voor inkomens van f 5300 tot f 7000 en opnieuw met twee kwartjes voor inkomens van f 7000 tot f 10.000. Daarboven is een adviesschaal opgesteld. In de meeste plaatsen werden reeds der gelijke tarieven berekend. De bedoeling van deze verhoging is dan ook de tarieven in het gehele land gelijk te trekken. Bespreking met minister gevraagd Vertegenwoordigers van de organisaties van algemene ziekenfondsen en van de Landelijke Huisartsenvereniging hebben Woensdag besprekingen gevoerd over de moeilijkheden, ontstaan door het besluit van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waardoor de tussen par tijen getroffen overeenkomst is opgeschort. Deze besprekingen hebben er toe geleid, dat partijen gezamenlijk aan de minister een onderhoud hebben verzocht.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5