Pirc bij genade van Beni en Kottnauer aan de kop Qa-va-Seul Natuurlijk* altijd trek hebt U jaar in jaar uit Old lilac, want in Old mat s bevatten top-virginia's. .Clowntje Riek Een aarzelende liefde VC K-dames maakten het Die Raeckse danig lastig Feuilleton DONDERDAG 7 JANUARI 1954 4 HQOGOVENSCHAAKTQURNOOI Vlagsma bedwong Beni, en blijft kansen maken Duitse voetbalclub wil gemengde elftallen W ater poloprogramma Schaakmeesters gaan feest vieren Protest Stormvogels afgewezen Uitslag Alphcn-Zandvoort- meeuwen blijft 3-2 De volleybalcompetitie Zatopek: Kuz wereld recordhouder in de toekomst Nederland op eerste plaats in Studenten-tournooi Sport in 't kort Breukelen-IJmuiden vice versa Missie van Koning Leopold naar Mexico Voor de kinderen Dr. S. Leefmans ten grave gedragen Sigarenbandjesverzame- laars gaan congresseren Geschil over petroleum- vergassers berecht door Dorothy Quentin De strijd om de leiding in het Hoogoven- schaaktournpoi heeft een verrassende wen ding genomen. Doordat Van Scheltinga zijn partij tegen Pirc gisteren moest opgeven staat hij thans met drie punten naast de nog jeugdige Bouwmeester. Na een verwoecie strijd is 't Vlagsma gisterenavond gelukt zijn afgebroken partij tegen Beni uit de vierde ronde te winnen; Beni moest in de vijfde ronde tegen Rellstab zijn partij afbreken, zodat deze Oostenrijker ook nog altijd een goede kans maakt voor de top en Kottnauer heeft zijn partij tegen Prins ook moeten af breken en staat, daarmede op vrijwel gelijk niveau met Beni (2'i punt en 1 afgebroken partij elk). Momenteel staat de Joegoslaviër Pirc aan de kop met 3V; pnt. Het zal dus goeddeels van de afgebroken partijen van Beni en Kottnauer afhangen of Pirc zich in deze vijfde ronde aan de spits zal handhaven. De stand na de vijfde ronde is: V. Pirc 3'i; Th. D. van Scheltinga en H. Bouwmeester 3; A. Beni en C. Kottnauer 2'- en 1 afgebroken: L. Prins 2 en 1 afgebroken; Chr. Vlagsma en H. Kramer 2: L. Rellstab VA en 1 afge broken; L. Klaeger 1. KlaegerVlagsma Gisterenmiddag is Klaeger er eindelijk in geslaagd om een winstpunt te behalen in het tournooi. Hii verkreeg met de witte stukken tegen Vlagsma in een Nimzo- Tndische verdediging sooedig het betere snel en sterke aanval. 'Hoor een kwaliteitsoffer kon Klaeeer gebruik maken van de onvei lige vüandeliike koningsstelling en door matdreiging damewinst forceren. BouwmeesterKramer Bouwmeester en Kramer kwamen in een konings-Tndisehe verde^igin" al na lf) z.etten tot vrpdesluiting. 7,li volgden vëprtMi het voorbeeld "»n een na'-tij tussen Naidnrf en Smyslov uit het eandidatentournooi. die in een soort oei ;u.-P stelling even vroeg remise gemaakt hadden. PircVan Scheltinga Pirc die teen van Scheltinga tot de zevende zet dezelfde onenina gekozen had toonde meer eerzucht. Door een füne naa'-d- manoeuvre verkreeg de Joegoslaviër nos'tie- voordeel en door een zwakke lonerzet. wist hii een oion te veroveren. "RH de nogingen. een aanval on te zetten, gaf Van Scheltinga nog drie andere pionnen "-eg, zonder erdoor ook maar tot de minste dreiging te komen; na 31 zetten gaf de Amsterdammer de hope loze partij op. KottnauerPrins De part.h'en Kottnaur tegen Prins en Beni tegen Rellstab werden na vijf uren afge broken. Kottnauer en Beni ziin hierbü iets in het voordeel, maar het is no° niet zeker, of zij meer dan een remise zullen bereiken. Afgebroken partijen Van de vroeger afgebroken partijen kon Prins tegen Pirc en tegen Bouwmeester alle beide stellingen verdedigen en dus twee halve punten verwerven. De ontmoeting tussen Beni en Vlagsma werd een tweede keer afgebroken; 's avonds om half tien kwam deze felle strijd echter voor goed tot een einde door een overwinning van Vlagsma. De gistermiddag in de vijfde ronde afge broken partij Kottnauer—Prins werd ADVERTENTIE SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS De voetbalvereniging van Overelbert heeft een verzoek ingediend om een gemengd jeugdelftal van jorgens en meisjes dus te mogen samenstellen. Als reden van dit verzoek gaf men op. dat gedurende de laat ste jaren slechts twee of drie jongens het tot een zodanig spelpeil brachten dat zij voor de club uit konden komen, zodat men voor een tekort aan spelers vreest. Bovendien zou den de meisjes buitengewoon enthousiast over het voetbalspel zijn. De voorzitter van de club herinnert er verder nog aan dat de laatste jaren herhaal delijk voetbalwedstrijden zijn gespeeld tussen scholen, waarbij de elftallen, met toestem ming van de onderwijzers, uit jongens en meisjes waren samengesteld. Het bestuur van de Voetbalbond Rijnland zal zich over deze kwestie nader beraden. Het waterpoloprogramma van de op Zater dagavond 9 Januari in het Sportfondsenbad in Haarlem te spelen wedstrijden voor de waterpolo-competitie luidt: Heren vierde klasse: DWR 3—HVGB 5; Heren derde klasse: HPC 3Haarlem 3; Dames eerste klasse: HVGB 1—DWR 1; Heren eerste klasse: HVGB 1—VZV 1. DWR 1 Haarlem 1. Voor Dinsdagavond 12 Januari zijn in het Sportfondsenbad vastgesteld: Dames derde klasse: DWR 3—DWT 3; HVGB 3—HPC 2. Vanavond, zullen alle schaakborden in het Hoogoventoumooi worden opgebor gen en zal er aan alle spelers met hun dames een gezellige avond als verpozing worden aangeboden. In de filmzaal van het Kennemer Theater wordt een caba retavond aangeboden met Tom Kelling, Swen Smeele. The Broytons met plas tische acrobatiek en de twee schakers Tabe Bas en H. Bouwmeester, als mede werkers. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door G. W. Buisonjé uit Haarlem en op muziek van Roemer's Band volgt er tenslotte een bal onder leiding van de heer A. Duyn. De protestcommissie van de KNVB heeft het protest van Stormvogels afgewezen tegen de uitslag van de op 20 December 1953 voor de eerste klasse A van de KNVB in Amster dam gespeelde wedstrijd DWSStormvogels, die in een overwinning van DWS eindigde. Volgens Stormvogels zou het doelpunt in buitenspelpositie gescoord zijn. De uitslag van de wedstrijd blijft dus een—nul voor DWS. De protestcommissie van de KNVB heeft een protest van Alphen tegen het toekennen van een doelpunt aan Zandvoortmeeuwen in de op 2 November 1953 in Alphen gespeelde wedstryd afgewezen. De uitslag van deze wedstrijd voor de derde klasse A West 2 blijft dus drietwee in het voordeel van Zandvoortmeeuwen. 's avonds weer geopend maar moest laat andermaal worden afgebroken met een kleinde voorsprong voor Prins. Prins zelf zei- de over deze verbeten wedstrijd dat Kott nauer „als een leeuw" vocht voor de over winning. We laten hier een partij uit de 5e ronde van het Hoogovenschaaktournooi volgen: Klaeger (wit) en Vlagsma (zwart). 1. d4 Pf6; 2. c4 c6; 3. Pc3 Lb4; 4. e3 0-0; 5. Ld3 c5; 6. a3 Lc3:; 7. bc 3: d5. (Nadat zwart zijn koningsloper geruild heeft, is het voor hem beter, zijn pionnen op zwarte velden te zetten, dus 7d6 en 8e5 te spe len). 8. cd5: ed5:; 9. Pe2 Pc6; 10. 0-0 Le6; 11. a4 (Wit wil de mogelijkheid hebben, zijn dameloper naar a3 te brengen). 11c4? (Daardoor geeft zwart zijn druk tegen de nion d4 op. zodat veldra e3e4 gebeuren kan. Hij had 11cd4:; 12. ed4 Tc8 be nevens Pa5 moeten spelen). 12. Lc2 Pe8 (Zwart hoont door middel van Pd6 en f7-f5 het voorbaan van de witte e-oion te be letten) 13. Pf4! (Dat is zeer sterk, want het paard werkt van hier uit niet alleen tegen c6 maar ook tegen d5. Niet zo goed ware onmiddellijk 13. e4 wegens 13. de4: Le4: Pdfi!). 13Dd7; 14. e4 Pc7 (Nu is 14 de4: niet goed wegens 15. d5). 15. La3 Tfd8; 16. f3 Pe7 (Er is geen voldoende nlan voor zwart te vinden, om de vijandelijke aan storm on te houden). 17. Del Pg6: 18. Phö Pe8; 19. De3 Tac8: 20. Tac 1 (Voor een directe actie worden alle stukken gereed geste'd. Om plaats voor de loper e6 te verkrijgen, die door f3-f4-f5 in gevaar komt, moet zwart zijn f-pion zetten, zodat hij in de e-lijn geen weerstand meer kan houden). 20f6; 21. Pe3 Dc7; 22. f4 Pf8; 23. ed5: Ld5:; 24. PfS (Met de dodelijke dreiging Pe7t). 24 Pg6: 25. Dh3 Pf4: (Er was het gevaar Pe7t en na 25. Td7 kon wit met 26. Pe7*| Pe7:: 97. Ph7:+ Kf8 Dh8* DgS: 29. Ih7 of 28 Kf7; 29. Ph5+ en 30 Te7:+ en 31. Dd5:t win- nne>. 26. Tf4-! (Een fraaie besh'sseude eomhinatie!). 26Pf4:: 27 Pe7* Kf4: 28. Pd5! Nu is 39. De6 mat alleen maar door dameoffer af te geven. Zwart gaf het op. 4 thfetiek „De Rus Kuz is voor mij de wereldrecord houder van de toekomst", aldus heeft Emil Zatopek in Sao Paulo. waar hij na zijn over winning in de traditionele Sylvester-loop op Oudejaarsavond nog enkele dagen vertoeft, verklaard. „In Kuz zie ik bij de komende Europese kampioenschappen op de 5000 meter dan ook mijn gevaarlijkste tegenstander, on danks het feit dat ook Gordon Pirie en de Hongaar Kovacs van de partij zullen zijn. Jammer dat de 10.000 meter en de mara thon op één dag worden gehouden. Ik had liever gezien, dat men de 5 kilometer en de marathon op dezelfde dag op het program ma' had geplaatst, dan was de keus voor mij minder moeilijk geweest. Want al is de 10.000 meter mijn klassieke nummer, mijn hart trekt toch meer naar de marathon. In elk geval staat nu mijn dee'neming aan de 5000 meter vast", zo zei Zatopek. Wat betreft de wedstrijden op overdekte banen verklaarde de veelvuldige wereld recordhouder. dat „hij in zulke races niet wenst uit te komen, omdat hij in de winter maanden zijn vorm op een andere en betere manier kan bewaren. En dat is ook de mening van het Tsjechische ministerie van lichamelijke opvoeding en snort, reden waar om m«n noch mij persoonlijk, noch één van mijn landgenoten bij wodstriiden op over dekte banen in Europa of de Verenigde Sta ten aan de start zal zien verschijnen." Omdat de velden door de vorst te hard waren om zonder risico bespeeld te kunnen worden, hebben de vijf leiders van de deel nemende landen aan het internationaal stu- dentensporttournooi, dat in Amsterdam wordt gehouden, besloten dat het onderdeel voetbal komt te vervallen. De eindstand van het tournooi is dus ge worden: 1. Nederland 47(6 pnt.; 2. Indonesië 38Mi pnt.; 3. Suriname 36 pnt.; 4. Antillen 13 nnt.; 5. Amerika 5 pnt. Men zal trachten in Maart een voetbal- tournooi tussen de studenten van deze vijf landen te houden. Gisteravond werd in het Krelagehuis in Haarlem weer voor de volleybal-competitie gespeeld. VCK zette het nieuwe jaar goed in en bood Die Raeckse een niet verwachte tegenstand. In de eerste game wisten de dames van de Hoogovens zelfs een 143 achterstand door goed serveren in een 1614 game overwinning om te zetten. Ook in de laatste game bracht VCK de Die Racckse- ploeg danig in ongerustheid, want de rood- witten konden maar nauwelijks een 1412 achterstand in een 1614 set overwinning omzetten. De tussenstanden van de 2de en 3de game waren 154 en 156 voor Die Raeckse. Rapiditas won verder vrij gemakkelijk van PSVH met 15—12, 15—8. 15—9 en 15—11. VCR ontmoette tgeen PSCB niet veel tegen stand waardoo'- het een niet veelzeggende strijd werd. VCR won gedecideerd met 155, 15—9. 15—17 en 15—6. Brandweer wilde CIOS de wedstrijd niet cadeau geven en bracht een maximum aan vechtlust op waardoor de strijd aantrekke- lijker was dan verwacht werd. Het was dan nok jammer voor de Brandweer-spelers dat het peil van de groen-witter. uiteindelijk te hoog bleek om tot het eerste winstpunt te komen. PSVHHVS 2 werd een aant-ekkleijke en geliikopeaande stn'id. Had PSVH iets meer stootkracht, de HVS-verdediging stond haar mannetje, zodat van krachtsverschil geen j sprake was. Een punten-verdeling was het j resuhaat. De tussenstanden werden 1614. 12—15, 10—15 en 15—8. Tweede klasse Tn de tweede klasse waren bii de dames zomin als bij de heren, verrassingen te no teren. Bij de dames zegevierden de reserves van Die Raeckse over PSVH 2 40: Velox 2 klnnt.e het weer teleurstellende PWN 3—1. VCK en HBC handhaafden hun goede posit'es in 2 A door overwinningen op PWN en HVS 3. Beide met 31. Raoiditas 2 werd in 2 B twee punten rijker en gaat. nog ongeslagen aan de kop. De uitslagen waren: Dames. Ie klasse: Die RaeckseVCK 31; Ran.—PSVH 4—0. 2e klasse- PSVH 2Die Raeckse 2 04; Velox 2—PWN 3—1. 3e klasse: OVPA 2—SSO 1—3- Snaarne- stadGios 2 04; T.eonidasHVS 2 31; HPC 3—Gios 3—1: pc.v 2_nr: 0—4. Heren. Ie klasse: VGR—PSGR 3—1: Brand weer—CIOS 1—3; P3vr_hvS 2 2—2. 2e klasse- V^K—PWN 3—1; HVS 3—HBC 1—3; Ran. 2—"PC 2 4_0. 3e klasse: HVS 4—VelnX 2 2—2: Stampers Leonidas 04; SpaarnestadDie Raeckse 2 0—4. IJSVOGELS—LUIK. Op de HOKIJ in Den Haag werd een vriendschappelijke ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen de Ijsvo gels (Amsterdam) en CPL (Luik). Dc Belgen wonnen met 95 (11, 41, 43). DUITSLAND WON VAN ITALIc. Het Duitse ijshockeyteam heeft in Garniisch met 94 van Italië gewonnen. De tussen standen waren 22, 30, 4—2. Twaalfdui zend toeschouwers waren getuige van dc Duitse zege. SPANJE—TURKIJE. - In Madrid werd de interland voetbalwedstrijd SpanjeTurkije gespeeld, die met 41 door de Spanjaarden werd gewonnen. De rust. ging in met gelijke stand (11). Het was de eerste wedstrijd tussen beide landen, die samen groep 6 in de voorronden van het tournooi om het we reldkampioenschap vormen. De returnwed strijd wordt op 14 Maart in Istanboel ge speeld. KRAMER WIL JONGE SPELERS OP LEIDEN. Jack Kramer heeft zijn diensten aangeboden om jonge tennisspelers met talent te ontwikkelen teneinde in de toe komst de Davis Cup te heroveren. Dc vroe gere Wimbledonkampioen, nu promotor en professional speler, is bereid 7.600 dollar be schikbaar te stellen alsmede gedurende twee maanden jonge spelers te trainen. Kramer wil dan samen met Segura, Gonzales en Budge een keuze maken uit deze jongeren, aan wie speciale aandacht geschonken zal worden. ADVERTENTIE *"The cream of the Virginia crop" werd nok weer in 1953 door onze inkopers gekocht. Twee jongedames van respectievelijk 17 en 18 jaar, die opgenomen waren in een observatiehuis te Breukelen, zijn samen lopend (naar zij verklaarden) naar IJrnui- den gekomen, waar een hunner woont. De politie verraste het tweetal daar en per kerende trein zijn zij naar Breukelen te ruggebracht. MM De bewonertjes van Amsterdam-Nieuw West schaatsten Woensdagmiddag op onder gelopen land, achter de ringdijk. Onvoorzichtigen zakten er zo af en tóe wel door, maar als ze rustig aan deden ging het uitstekend. In Belgische regeringskringen, is er spra ke van Koning Leopold te verzoeken met een zending naar Mexico te gaan, alwaar een Belgische tentoonstelling zal worden georganiseerd. Waarnemers merken in dit verband op, dat Koning Leopold sinds geruime tijd in het publiek verschijnt ook in de Waal se provincies en dat er nooit tegen zijn aanwezigheid op plechtigheden is gepro testeerd. Daar de ex-regerende vorst een grote internationale ervaring heeft en deze ter beschikking van zijn land stelt, ziet men niet in welke bezwaren zouden kunnen rij zen tegen het feit, dat hij de Belgische handelsmissie naar Mexico zou presideren. Eigenlijk vonden de jongens het wel gezellig, dat Krulletje bij hen was. Hij kon zo lekker mee ravotten, de hele dag! Want Krulletje voelde zich hier in de vrijheid van het bos best op zijn gemak. En almaar spelen met de jonge?is die niet, zoals anders, overdag naar school moesten, beviel hem ook wel! Er was altijd iets om te lachen, want die Krulletje was een koddige hond. Soms stond hij een hele tijd achter elkaar uit alle macht te blaffen tegen een boomwortel of een afgevallen tak, alsof dat de een of andere vijand was! Als een van de jongens zich verstopte in het bos en de anderen zeiden: zoek!dan kon je er op aan, dat hij 'm opzocht en vond ook! Want een scherpe neus had hij ook. Eens was Rick in een boom geklommen, maar dat vond Krulletje niets aardig. Hij wou natuurlijk R.ick achterna, maarbomen klimmen is iets, dat een hondje nu eenmaal niet kan. En dus stond hij woedend te blaffen aan de voet van de stam, omdat hij er niet tegenop kon komen en alleen op de grond moest achterblijven! En als ze met zijn allen een wandeling gingen maken, ging Krulletje natuurlijk trouw mee. Dan liep hij telkens een eind voor hen uit en blafte, of hij wou zeggen, dat ze een beetje moesten opschieten.... 41-42 Op de begraafplaats Westerveld is gister middag het stoffelijk overschot van dir. S. Leefmans. lector aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, ter aarde be steld. In de aula werd het woord gevoerd door de rector magnificus van de univer siteit prof. dr. M. W. Woerdeman. Spreker zei onder meer: „Namens de universiteit van Amsterdam nemen wij afscheid van hem, die sedert 1936 als lector hieraan is verbonden geweest en die in die jaren zijn uitermate belangrijk werk heeft voortgezet. Zijn heengaan laat een leegte achter bij velen". Prof. J. A. A. Ketelaar, die uit naam van de faculteit voor wis- en na tuurkunde woorden van herdenken sprak, zei dat dr. Leefmans aan de universiteit een belangrijke plaats heeft ingenomen, omdat hij een zekere richting vertegen woordigde. Hij was een man, aldus spreker, zelf in de practijk geschoold en wij zijn dankbaar dat hij de leerlingen in de prac- tische toepassingen vain de stof heeft inge leid. Doordat hij de verbinding tussen we- tensohap en practijk heeft gevonden, is zijn naam als wetenscnappelijk onderzoeker ge vestigd, Prof. dir. N. H. Swellengrebel sprak namens de derde sectie van de bio logische afdeling, prof. G. Barendrecht uit naam van de werkers in het zoölogisch laboratorium. Prof. dr. W. Roeplee memoreerde het werk van de overledene bn de planten- ziektekundige dienst in Indonesië, waar door zijn naam van internationale beteke nis is geworden De hogeschool in Wage- ningen verleende hem het eredoctoraat, een eer die slechts weinigen te beurt valt, zo zei spreker. Prof. J. Heimans schetste de levensloop van dr. Leefmans. Dr. G. ten Houten merk te op dat het werk van de overledene ook voor het Instituut voor plantenziektokun- dig onderzoek van grote importantie is ge weest. Tenslotte voerde dr. J. ae Wilde na mens de oud-leerlingen het woord en be tuigde de heer Van Herwijnen het mede leven van het personeel van de planten- ziektekundige dienst. Aan de met bloemen omringde groeve bad ds. A. Oskamp van Heemstede het Onze Vader en zegde de heer H. Klopper, schoonzoon van dr. Leefmans, de aanwe zigen daink voor de betoonde belangstelling. De Internationale Vereniging van Sigaren- bandjesverzamclaars „Sibaver", die nog niet zo lang geleden werd opgericht schijnt in het nieuwe jaar een intensief verenigingsleven te willen ontplooien. Op 14 Januari zal zij een internationaal congres houden in het „Paviljoen" te 's Gravenhage, waar de leden en belangstellenden kunnen luisteren naar enige sprekers, die de loftrompet zullen ste ken over hun hobby. Er zal eveneens een ruilbeurs worden gehouden. Het bestuur en enige leden van de afdeling België, die op 13 December jongsleden in Antwerpen werd opgericht, zullen het congres bezoeken. Voorts heeft Sibaver grote plannen voor de tentoonstelling „De gouden schakel" die wordt gehouden van 26 Mei tot en met 7 Juni in de Ahoy-hallen te Rotterdam. Twee sigarenfabrieken zullen voor de sigaren- bandjesverzamelaarsvereniging financieel een stand verzorgen. De leden moeten hier voor maar liefst 2500 dubbele bandjes van een fabriek bijeenbrengen. Het bestuur van Sibaver zal alles op alles zetten om zijn stand tot in de. puntjes in orde te brengen. „Rookt dus tot de maand Mei uitsluitend deze twee merken sigaren", zo zegt het be stuur tegen de leden in het officiële orgaan van de vereniging, spoort ieder aan deze sigaren te roken en vraagt banden en dozen....". Ook dozen, want voor de ten toonstelling zijn er 1500 nodig De verzamelaars in Amsterdam gaan zich nu ook organiseren. Vandaag zullen zij ver gaderen in het Roothaanhuis aan de Rozen gracht om een afdeling op te richten. Het Haagse bestuur zal vertegenwoordigd zijn en er zal een kleine expositie worden ge houden. Sibaver heeft een ruilsysteem gemaakt voor haar leden, die de ruilavonden niet kunnen bezoeken. De verzamelaars buiten het rayon, waar een afdeling is gevestigd, krijgen eens per maand een boekje thuis gestuurd, waarin de bandjes, genummerd zijn geplakt. De verzamelaar stelt zelf ook een dergelijk boekje samen, dat hij bij de leden kan laten circuleren. Sibaver wil dit systeem dit jaar nog uitgevoerd zien. Daarna hoopt zij het buitenland er in te betrekken. ADVERTENTIE Een tweede slachtoffer van het ernstige auto-ongeluk op Nieuwjaarsmorgen te Val kenburg (L.), de 20-jarige mej. EI. G. S. uit Spekholzerheide, is in het ziekenhuis te Heerlen overleden. De president van de rechtbank te 's-Her- togenbosch heeft uitspraak gedaan in het kort geding dat de heer L. P. K., directeur van een machinefabriek en metaalgieterij te Someren, aanhangig had gemaakt tegen de heer F. J. A. C., die hij ervan beschul digde oneerlijk te concurreren bij de pro ductie en verkoop van petroleumvergas- sers. De rechtbank bepaalde dat het F. J. A. .O verboden is petroleumvergassers te ver kopen, te verhuren of af te leveren, die identiek zijn aan die welke door de fabriek van de heer L. P. K. zijn vervaardigd. Voor iedere overtreding van dit verbod werd een dwangsom van 1000 opgelegd. De rechtbank te 's-Herlogenbosch had reeds op 23 November uitspraak gedaan in een kort geding, dat de heer L. P. K. aanhangig had gemaakt tegen zijn vroegere bedrijfsleider, A. S. uit Someren. De heer K. beschuldigde S. ervan dat hij na dief stal te hebben gepleegd van fabrieksgehei men, mallen en tekeningen, met gebruik making daarvan in de fabriek van de heer F. J. A. O. te Tilburg petroleumvergassers is gaan vervaardigen van eenzelfde soort en constructie als de door hem vervaar digde. De president van de rechtbank gelastte S. stopzetting van de productie en de af levering van deze vergassers. Daar S. zich naar de mening van de heer K. niet aan deze uitspraak hield besloot hij andermaal in kort geding een verbod van de rechter uit te lokken, teneinde deze zijns inziens oneerlijke concurrentie te doen eindigen. De thans gedetineerde ex-bedrijfsleider zal op 12 Januari voor de rechtbank te 's-EIertogenbosch terecht staan. Hem zijn diefstal en verduistering ten laste gelegd. 36) Rosemary hoefde bij haar moeder niet aan te komen met verhaaltjes over phy- 9ieke aantrekkingskracht, ontrouwe echt genote en felle emoties, waar je niets aan kon doen Ach, waar maak ik me toch eigenlijk druk over!, vroeg Rosemary zich plotseling opstandig af en glimlachte opzettelijk dui delijk in de richting van Valentine Her- riek. Maar Val was te zeer verdiept in zijn wuiven naar iemand op de kade om haar glimlach op te merken. „Alle mensen! Wat is H.H., zwaar ge worden hij is tientallen kilo's aangeko men. Moet je hem daar nu zien staan. „Dat komt van al dat vlees dat ze hier e'en, kerel". „En 't bier, echt bier moet je niet ver- geien!" Everitt Wills gromde wat. „Ze vertelden me dat de café's hier al om zes uur dicht gaan. Hoogst ongecivi liseerd!" j Ergens achter de menigte stond een band opgesteld, die met vreselijke klan ken het schip inhaalde, alhoewel het pas een uur of acht in de morgen was. Toen de loopplank langzaam werd neer gelaten, werd de Hei-riek Company enige tijd opgeslokt door de luid roepende en vrolijke menigte op de kade en de tien tallen, die de dekken waren opgestroomd. De meeste passagiers van de „Zuider Ster" kwamen thuis en zij allen werden uitbun dig en met luide kreten verwelkomd door familieleden en kennissen. ,,'t Gaat hier vrolijk toe, maar wat een lawaai! Je moet er even aan wennen na al die weken aan boord". Gavin keek naar Rosemary, die, zonder dat ze het zelf wist glimlachte om al die drukte en opgewon denheid om haar heen. „Die dikke kerel in dat verschrikkelijk nette pak is Herbert Holcourt, H.H. noe men we hem altijd. Elij heeft de tournee voor ons geregeld". „Hij ziet er erg grappig uit", zei Rose mary, omdat ze zc gauw niets anders kon bedenken. De man op de kade zag er erg netjes en goed verzorgd uit, maar hij had iets van Falstaff over zich. De (bijzonder dikke) Sir John Falstaff is een figuur uit Shakespeare's toneelstuk „Koning Hendrik de Vierde" Dr L. A. J. Burgersdijk noemde Falstaff de grootste komische figuur, die ooit een dichter ge schapen heeft). ,,'t Is nogal een lawaaischopper. En hij zal wel verschrikkelijk te keer gaan, als ze hier werkelijk de café's om zes uur slui ten!" June stootte met haar elleboog zachtjes tegen Gavin. „Ik wou maar zeggen dat je een oogje op Ma Tulip moet houden!" De tweeling was het, bij hoge uitzon dering, toegestaan de aankomst van de „Zuider Ster" van de brug af te volgen en toen het sein „Stoppen" was gegeven, liep juffrouw Tulip majestueus de brug op om haar beschermelingen te halen. Ze droeg een knalrode jas, die haar hoekig gezicht nog hoekiger deed lijken en een wonderlijk gevormde hoed, die uit de twintiger jaren moest stammen. Een paar lange veren zwierden heen en weer als een soort groet voor Nieuw Zeeland. „Wat een mens!", was 't korte commen taar van Terry. „Kom hier, jongens jullie zullen langs de immigratie autoriteiten moeten, net zoals wij, maar als ze verstandig zijn laten ze jullie niet toe", riep juffrouw Tulip luid. „We komen, juffie!", brulde Alan terug. Juffrouw Tulip's bleke wangen werden rood, toen ze naar een van de officieren keek, die zich kostelijk scheen te amu seren. „Zulke vreselijke jongens - bij Pana ma hebben ze torren in mijn bed gestopt ik zal blij zijn als ik niet meer op ze hoef te passen!" De officier trachtte niet te lachen. „Als jongens op zee zijn halen ze altijd ondeugende streken uit". „U kunt me geloven of niet, maar deze jongens waren al bij hun geboorte bedor ven!" Johnny stak zijn hoofd om de deur van de kaartenkamer en zeurde bij de officier, die 't al druk genoeg had en ongeduldig was aangelegd, of hij een paar kaarten kon krijgen Enige weken geleden waren ze hem al beloofd! De kapitein, de loods en de agent, die zo juist aan boord was gekomen, gingen naar de hut van de kapitein om het een en ander te bepraten onder het genot van een gced glas wijn. Johnny kreeg zijn kaar ten en juffrouw Tulip slaagde er tenslotte in de jongens mee te krijgen Ze liep zo snel mogelijk naar de lange rij wachten den voor de lounge, waar men zijn ver gunning om aan land te mogen gaan moest halen. Rosemary had geen tijd meer om na te denken of om nieuwe impressie op te doen, aangezien ze het volgende uur in be slag werd genomen door de immigratie- autoriteiten en de douane-beambten, door fotografen en journalisten. Tenslotte zat ze met June, Terry en Gavin in een taxi, die snel het haventerrein achter zich liet. Ze reden door een park, dat vol prachtige bloemen stond, langs de universiteit, die enigszins leek op het bovenste gedeelte van een huwelijkstaart en tenslotte door Symonds Street, een brede, aan beide zij den met bomen, beplante straat, naar het huis, waar de zorgzame Herbert Holcourt kamers voor de twee meisjes had gereser veerd. HOOFDSTUK XVI „Verschrikkelijk! 't Lijkt wel een ach tergrond van „Rood Fluweel!", riep Val uit, terwijl hij zijn hoed een tikje naar achteren schoof. Ze inspecteerden de zaal van het oude Prins Regent Theater van de zaalloges uit. „Lichten!", riep Gavin met een stentor slem en direct daarop gloeiden overal de lampen aan. Elet was een houten gebouw, waarvan de muien versierd waren met Victoriaanse schilderingen: dikke engeltjes, die rond zweefden op onmogelijke wolken, terwijl overal in 't rond houtsnijwerk te ont waren viel: op de afscherming van de loges, op de balustrades vatj de balcons en zelfs op de omlijsting van het toneel. Het verguldsel bladderde hier en daar onrust barend, terwijl het verbleekte pluche deer lijk door de motten gehavend was. „Het ziet er nogal somber uit", gaf EI.EI. toe, „maar 't is veel goedkoper dan de St. James of de andere zalen en je zult ver baasd zijn als je ziet hoeveel mensen je hier bijeen kunt pakken. De dure rangen zijn voor de maand, dat je hier blijft, al helemaal uitverkocht!" „Mooi!", zei Val lachend en liep naar het toneel, „maar wat een museumstuk! Ik hoop maar dat ze niet denken dat „Rood Fluweel" een bespotting is van hun dier bare schouwburg!" „Ze weten wel dat 't hier niet veel zaaks is, maar ze zijn er nu eenmaal aan gehecht. Waarschijnlijk waren er vroeger wel goede shows te zien. Ze vinden het prettig dat je hier gaat spelen en niet in een van die nieuwe zalen". Herrick keek lachend naar Holcourt. „Je bent een slimmeling, H.H.! Maar hoe is het in de andere plaatsen? Dit is tenslotte een stad Herbert Holcourt knikte. „Ik heb je orders opgevolgd slechts één maand hier en dan veertien dagen in Wellington. De rest van de tijd in kleine plaatsjes.... maar je maakt clan niet zo veel geld als je hier gedaan zou hebben, Val. Eigenlijk erg dwaas van je. Ze eten hier eenvoudigweg toneel". „Reden te meer dus om ook de mensen buiten eens een goed maal te geven". Val zat in een stoel, die achter een pilaar stond en bewoog zijn hoofd van de ene naar de andere kant. „Die vervelende palen! Denken ze soms dat de mensen 't leuk vinden om een ten- nis-nek te krijgen? Komen we voor veel uitgaven te staan, H. H.?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6