Vorst maakt toevoeging van propaangas nodig Van Gelder huldigde de heer P. Krabbendam (E.W.) Agenda voor Velsen Havenberichten Stichting Adoptie Tholen heeft ijzers in het vuur Visserij-varia Calorische waarde gelijk IJmuidense Vuurtoren- tournooi begonnen Heemskerk Na acht en twintig jaar weer openbaar onderwijs 5 AARDAPPELEN WERDEN NIET GAAR Gastoestellen in Velsen kunnen er niet genoeg van krijgen Vrolijker kleuren voor jonge moeders Burgerlijke stand Velsen Roozenburg remise met Dukel Velser tafeltennisclub VAN TEKENAAR TOT AFDELINGSCHEF Gereedschappen op korte termijn uit Noordholland naar rampgebied Jeugd reed schaatsen op de tennisbanen Kustvaarder veroorzaakte aanvaring in Merwede- kanaal Voer jonge hersens Ons nieuwe weekraadsel Velsense gemeenteraad volgende week bijeen Nieuwe school Zaterdag open Twee nieuwe wachtmees ters in Heemskerk Pompinstallatie voor bevloering DONDERDAG 7 JANUARI 1954 Giste ren was het de derde dag, dat het Velsense gasbedrijf, ter opvanging van de zogenaamde „piekbehoefle" aan verwarmingsgas, propaangas aan het normale Hoog- ovengas toevoegen moest. Dit is echter op een aantal problemen voor de verbruikers gestuit, wat zich manifesteerde in een serie telefoontjes zowel bij het gasbedrijf als bij ons dagblad. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de directeur van het gas bedrijf. de heer J. M. Kampman, die ons het volgende meedeelde: Om de spitsbehoefte aan gas op te van gen is er in de afgelopen dirie dagen tus sen de 8000 en 10.000 kubieke meter pro paangas door het Hoogovengas gemengd. De calorische waarde van dit propaangas is gelijk aan die van normaal lichtgas, dat verkregen wordt uit steenkool (beide soor ten hebben een calorische waarde van 4200 a 4300), maar het progaangas heeft een hogere dichtheid dan normaal gas. Het Hoogovengas bijvoorbeeld heeft een dichtheid van 0.45 ten opzichte van de lucht, vermengd met propaangas daarente gen komt het aan 0.6. Dat heeft tot gevolg, dat eenzelfde buis een minder grote hoe veelheid „dichtergas kan verwerken dan normaal was de weerstand van de buis is bijvoorbeeld van grotere invloed op dit „zwaardere" gas en een kachel, die tot nu toe afgesteld stond op verbruik van 1 ku bieke meter, zal nu wat royaler gesteld moeten worden om dezelfde hoeveelheid „dichter" gas te kunnen opnemen. Afstellen en terugstellen Wanneer dus de vorstperiode van lange duur zou worden, kan het nodig worden, de gastoestellen af te stellen op het nieuwe gas, dat uiteraard alleen toegevoegd wordt als er behoefte «aan bestaat. Het nadeel daarvan is, dat bij terugvallen op onver mengd Hoogovengas de afstelling weer niet deugt en weer veranderd moet worden. Inmiddels hebben verscheidene Velsense huisvrouwen de aardappelen niet op tijd klaar gekregen, niet omdat het gas „niet deugde", want het nieuwe mengsel is even hoogwaardig als het oude, maar alleen om dat hun comfoor of fornuis niet genoeg van het nieuwe gas af konden nemen. De nieuwe propaangasinstallatie voldoet bedrijfstechnisch in alle opzichten, zo ver namen wij verder van de heer Kampman. Het inwendige van het Witte Kruisgc- bouw aan de Kennemerlaan krijgt een grondige opknapbeurt: de verf was naar het oordeel der bestuurderen niet alleen moe en der dagen zat, maar paste boven dien nauwelijks bij de vele jonge moeders, die daar wekelijks komen om een wakend medisch oog over hun kroost de laten gaan. Er wordt nu het een en ander aan het in terieur vertimmerd en opgevrolijkt en zo lang resideren kleuter- en zuigelingenzorg in het Cultureel Centrum. GEBOREN: M. E. A. Keijzervan den Brink, z., Pinellaan 5, Bloemendaal; J. M. de VriesTollenaar, d., Eijndenhoeflaan 7, Santpoort; Z. P. BoersmaKuipers, d., Dam rak 62 a, Amsterdam; S. WillersWensing, d„ Stratingplantsoen 38 rd, Velsen-N.; J. A. Parentvan Overbeeke, d., Wenkebach- straat 118, Velsen-N.; M. de KrijgerDek ker, d„ Bloemstraat 18, IJmuiden; E. M. de Weers-Flemming, z., Dennenstraat 14, IJmui- den-O.; F. van der Zeevan der Leek, d., Kanaalstraat 56 rd, IJmuiden; H. van den Eshof—Wasserman, z., Melklaan 15, Velsen- Noord; W. M. KorsHarsveld, z„ Bonaire- straat 42. Santpoort; A. Melse—van Mourik, z., Conollyweg 2, Bloemendaal; H. A. van der Lindenvan Diest, z., IJsselstraat 77, IJmui den; F. J. Kabalt—Lemoine, d., Woonwagen kamp. Velsen; J. de Feber—Gjaltema, d., van der Zwaagstraat 1, IJmuiden-O.; B. Men- sonidesValkema, d„ Stratingplantsoen 64. Velsen-N.; M. Middel—van Vegten, d„ de Ruijterstraat 131, IJmuiden-O.; C. de Boer Dobbenga. d.. Bakkerstraat 1. J.Tmiiiden: B. M. Tromp—ten Brink. z„ Hoofdstraat 154, Santpoort; T. H. BaakSukkel, d., Lekstraat 52, IJmuiden; A. M. Berleevan Kaam, d., de Genestetlaan 36, Driehuis. ONDERTROUWD: J. Slotboom, Nieuw- straat 41, Tcrneuzen en J. C. H. Jurg, Zeeweg 143, IJmuiden-O.: P. van Hesselingen, Meer- weidenlaan 25, Velsen-N. en W. F. Fijen, Grote Hout of Koningsweg 72, Velsen-N.; P. Hekman, de Lethstraat 3. Velsen-N. en C. Wardenaar, Bornstraat 2, Velsen-N.; A. Kos ter, Linnaeusstraat 3, IJmuiden en M. A. de Jong. Koningsnlein 2, IJmuiden. GEHUWD: S. G. Verhagen en I. Korbee, Vechtstrant 31. IJmuiden. OVERLEDEN: J. van Croonenberg, oud 64 j., echtgenoot van H. A. C. Weimar, Broek- bergenlaan 19, Santpoort: W. Vos, oud 57 j., echtgenote van M. Guyt, M. K. Hofstedestraat 3, IJmuiden; E. Blok, oud 87 j., weduwnaar van J. van der Zwaard, Braamstraat 5, IJmui den; J. C. L. van Veelen, oud 62 j., echt genote van L. van den Berg, Zeeweg 255, IJmuiden-O.; M. Veldhuijs, oud 68 j„ Maar ten van Heemskerkstraat 32. Heemskerk; E. G. Butler, oud 7 d.. zoon van W. H. Butler en J. M. Hoekstra, Woonwagen (Tunnelbouw), Velsen: G. Wolda, oud 85 j.. weduwe van H. van Eden. Walravenstraat 28, Velsen-N.; W. Stal. oud 66 j.. weduwe van W. F. Wijnobel, Oosterduinolein 9, IJmuiden-O.: M. A. Her- meling, oud 58 j., weduwe van M. Molenaar, Wulverderlaan 2, Santpoort. DONDERDAG 7 JANUARI IJMUIDEN Thalia 20 uur: „Alina, de begeerde vrouw". Partij v. d. Arbeid, 20 uur: Gem. ver gaderzaal, Abelenstraat, bijeenkomst. SANTPOORT Soli Deo Gloria, 20 uur: Zomerlust, con tactavond. VRIJDAG 8 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Rechter Thomas". I.v.A.O., 20 u.: Cultureel gebouw, lezing. VELSEN Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wethouder van financiën. SANTPOORT Santpoorts Bloei, 20 uur: Herv. Jeugd huis. Voordracht. Deze installatie, die kort gezegd het vloeibare propaan verdampt tot propaan gas en dat met behulp van een ingewikkel de meetapparatuur zeer nauwkeurig kan doen, voegt aan het Hoogovengas een be paald propaangasmengsel toe in de ver houding 7030. Het propaan zelf is een bijproduct van de oliekrakerijen in Pernis en het komt in tankwagens of spoorwagons naar Velsen, waar voor deze eerste paar dagen een hoeveelheid van 30 ton propaan in de vei-dampingsinstallatie is gegaan. De grootste verrassing in de eerste ronde van het IJmuidense Vuurtoren-tournooi was de nederlaag van wereldkampioen Piet Roo zenburg. In een zeer gecompliceerd openings- spel, waarin Dukel en Roozenburg aan beide vleugels opsluitingen accepteerden, kreeg de wereldkampioen aanvalskansen op een voor post van Dukel. Toen de laatste in een stel ling van 11 op 11 zag, dat de voorpost ver loren ging, stuurde Dukel aan op enige com pensatie. Roozenburg won de voorpost, maar hij heeft genoegen moeten nemen met re mise. In het vergevorderd middenspel kon Roozenburg in een stand van 7 om 8 stukken opgeven. Laros ontsnapte ternauwernood aan een nederlaag tegen G. Postma. De partij tussen Yme de Jong en Tommy Postma werd remise. In de hoofdklase was de eerste ronde van het nieuwe jaar vol verrassende uitslagen. De leider v. d. Berg leed tegen A. K. W. Beu- kema een nederlaag. Door deze nederlaag is de spanning om de promotie naar twee plaat sen in de ere-groep toegenomen. Vooys, De Jong, Swier, Beukema, v. d. Berg en Lang broek hebben daar nog kans op. Heime Lang broek had tegen D. Ott drie stukken winst, maar er kwam remise tot stand. J. van Straten moet in de partij tegen voorzittter De Jong een steek hebben laten vallen, want deze kon remise maken. Nederlaag voor Sportief Hoewel er voor beide tientallen niets meer op het spel stond, slaagde het derde tiental van DCIJ er in de dammers van Sportief een zware nederlaag toe te brengen. De uitslag luidt DCIJ III Sportief 1. H. van BakkumJ. Jonker 20 2. J. Waal—P. Mooy 2—0 3. H. LeeuwH. Andrea 02 4. Evert SchadéP. Westerwal 20 5. D. van BeelenP. Bakker 20 6. W. J. van HattumVan Holt 2—0 7. H. EngelhartJ. J. Wesselius20 8. Opa v. d. BosW. Post20 9. Kok Jr.De Ruyter 02 10. Versluis.—Bakker Jr. 02 DCIJ III wint met 14—6 Het tweede tiental van DCIJ won de uit- wedstriid met 119 van HoofddorD I. Geslaagd als landmeter De heer J. Mijs uit IJmuiden is geslaagd voor het examen landmeter. V.T.C. 1 heeft de eerste helft van de competitie besloten met een 73 overwin ning op D.O.K.O. 2 uit Velsen-Noord, ter wijl V.T.C. 2 niet achterbleef en T.Y.B.B. 5 met een 82 nederlaag naar huis stuurde. V.T.C. 3, dat in zijn voorlaatste wedstrijd Johez 3 te bekampen kreeg, leed een 82 nederlaag, doch het wist met dezelfde cij fers de laatste wedstrijd tegen D.I.O.S. 4 in winst om te zetten. Wanneer de standen in de diverse af delingen worden vergeleken, dan kan wor den vastgesteld, dat de Velser Tafeltennis club in dit eerste competitiejaar demon streert, behoorlijk mee te tellen. Het eerste en tweede team bezetten in hun afdelingen de eervolle vierde plaats, die zeker nog wel voor verbetering vat baar is. Het derde team staat er minder goed voor. Het bezet met 3 van de 9 gewonnen wedstrijden de zevende plaats, doch heeft nog een veilige voorsprong van 5 punten op hekkensluiter Togido 9. De resultaten van de tweede helft der competitie, die deze week begint, worden met belangstelling tegemoet gezien. MARKTBERICHT BEVERWIJK Beverwijk 6 Januari. Andijvie 15—68 ct. Bospeen 48 ct. Waspeen 1029 ct. Spruiten 32—73 ct. Prei 10—22 ct. Witlof 28—44 ct- Tomaten 48 ct. Kr.ollen 718 ct. Boerenkool 9—18 ct. Groene kool 8—19'/z ct. Gele kool 5—10 ct. Rode kool 5—10 ct. Uien 59»/2 ct- Peen 58 ct. Woensdag 6 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Amor van Bremen, Tern van Londen. Stentor van Rotterdam, Ara- turus van Rotterdam, Imber van Antwerpen, Rijnstroom van Londen, Eriksborg van Hu- dixvall, Transvik -an Oxelosund, Wilpo van Granfors, Lekstroom van Delfzijl, Schokland van Vescteras, Gloria van Vesterhamn, Alouette van Londen, Norma van Londen, Wietze van Hamburg. Muskö van Swansea, Annemarie van Rotterdam, Waterman van Las Palmas. Vertrokken zijn: Nigerstroom naar Ham burg, Graveland naar Recleve, Geert Bode- weis naar Rotterdam, Boeka naar Rotterdam, Gudvin naar Boulogne, Leonidas naar Sint Vincent, Zwarte Water naar Helsingborg, Imandra naar Antwerpen,, Saint Marine naar Hamburg, Joma naar Londen, Imber naar Duinkerken, Vione naar Antwerpen, Tour- mina naar Rotterdam. Jans naar Londen, Clio naar Rotterdam, Emac naar Londen, Wiros naar Rotterdam, Trito naar Rotterdam, Nero naar Rotterdam, Ilias naar Rotterdam, Troilus naar Londen, Alouette naar Harlingen, Mag- dalena Vinnen naar Rouaan, Arcadia naar Malmö. Het zal niet vaak voorkomen, dat iemand, die als tekenaar aan een bedrijf begint na enkele jaren kan bogen op de titel van af delingschef, zoals dit het geval is geweest met de heer P. Krabbendam, chef van de eleclrische werkplaats bij Van Gelder Zo nen N.V. Papierfabriek. Zijn jubileum hoorde eigenlijk op 2 Januari thuis, doch is wegens de feestdagen tot Woensdag uit gesteld. Mocht de jubilaris op deze 2de Januari al veel belangstelling hebben ontvangen, gistermorgen tijdens een hartelijke huldi ging in gebouw „Concordia" werd in tegen woordigheid van directie, bedrijfsinge- nieurs, beambten en het bijna voltallige E.W.-personeel de waardering nog eens extra tot uiting gebracht. Nadat de jubilaris, vergezeld van echt genote en kinderen, was binnengeleid, opende ir. B. Verdoorn, fabrieksdirecteur, de rij van sprekers. Hij herinnerde aan het ernstige ongeval, dat de heer Krabbendam was overkomen en prees zich gelukkig thans zijn jubileum te kunnen meevieren. De directeur ge waagde van de zeer verantwoordelijke taak van de jubilaris als leider van de E.W. Bewondering had ir. Verdoorn voor de wijze, waarop de jubilaris zich had weten aan te passen bij de vele verbouwingen en veranderingen, die alle zonder sto ringen verliepen. Hij merkte dan ook op, dat de jubilaris nacht en dag voor het be drijf klaar staat. Voorts was de directeur de grote belangstelling voor de fabrieks- brandweer opgevallen alsmede voor het mannenkoor „De Eendracht", waarvan de heer Krabbendam enige jaren een goed voorzitter is geweest. Mevrouw Krabben dam werd in de hulde betrokken. Zij ont ving een foto in lijst van haar man op zijn kantoor. De jubilaris kreeg als geschenk van de directie een enveloppe en een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie. Namens de onderhoudsafdelingen en het beambtencorps vergeleek ir. J. B. Ader de jubilaris met de bron voor het licht in het bedrijf: dezelfde warmte en uitstraling van de persoon van de jubilaris gaat uit naar de collegae en ondergeschikten. De heer Ader bood een koffer-piek up aan, waarbij namens het personeel van de E.W. door de heer J. Bosch, werkbaas, een langspeel- grammofoonplaat werd gevoegd.' Hij hield daarbij een geestige toespraak. In rijmvorm Naar wij vernemen heeft de Stichting Adoptie eiland Tholen, die in nauwe sa menwerking met ruim veertig Noordhol landse gemeenten het getroffen eiland Tho len niet alleen materiële maar ook cultu rele hulp verleent, een aantal plannen zo goed als klaar, waardoor een uitgebreide „zending" van amusementsgezelschappen naar Tholen mogelijk wordt. Men wil dit op korte termijn verwezenlij ken, r.adiat al eerder een tweetal zendingen speelgoederen naar het eiland is gegaan. Er worden bovendien muziekinstrumenten, die door diverse verenigingen werden af gestaan gereviseerd, cm het verenigings leven op Tholen weer op gang te helpen. Aangezien de zalennood op Tholen be grijpelijkerwijs "eer groot is, zal men met het zenden van kleine gezelschappen moe ten volstaan. Woensdagmiddag heeft zowel de Bever- wijkse als d<e Santpoortse jeugd al volop geschaatst. De tennisbanen in het park Duinwijk en die van Brederode, die men onder had la ten lopen, boden hiertoe alle gelegenheid. liet de electromonteur F. Brakenhoff op eveneens humoristische wijze vijfentwin tig jaar ervaringen met de heer Krabben dam de revue passeren. Ir. G. A. Schoon- kind, die de productieafdelingen vertegen woordigde, schetste de E.W. als een „levens belang" voor het bedrijf. De heer H. J. Allan, E.W.-chef in Ren- kum en oud-collega, belichtte de loopbaan van de jubilaris, die er in geslaagd is ook op administratief gebied zijn afdeling aan zien te geven. Voor de fabrieksbrandweer sprak de heer P. J. Elmers, die namens de brandweer een miniatuur-ladderwagen als bloemstuk of freerde. De heer Krabbendam viel het ten slotte niet gemakkelijk voor alle waardering en hartelijkheid te danken. In de woning aan de Wijkerstraatweg, die in een bloementuin was herschapen, onder vond de familie Krabbendam later nog veel belangstelling. „De Jump" op eerste plaats in bondscompetitie Maandagavond speelde het eerste team van de IJmuidense bridgeclub ,De Jump" tegen oefenclub III voor de competitie van de Ned. Bridgebond en won met 4126 m.p. Door drie overwinningen en een gelijk spel neemt dit team de eerste plaats in haar afdeling van de hoofdklasse in. De overige leden speelden een Scheve- nlngse drive waarvan de voornaamste uit slagen waren: N. Z.1. Heer en mevr. N.N. 78'/a pnt. 2. PrinsMaarleveld 72'/2 pnt. 3. De Haas— Wey 68V2 pnt. O. W.: 1. Floor—Porck 90 pnt. 2. Laman— Middelkoop 88V2 pnt. 3. Mevr. De Haas—v. d. Gaag 75 pnt. De inspecteur voor de scheepvaart heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam gevraagd de kèpitein van het kust vaartuig „Eijo", J. M. S. uit Groningen, voor twee weken zijn bevoegdheid als ge zagvoerder te ontnemen, omdat volgens de inspecteur de aanvaring van de „Eijo" met het binnenvaartuig „Zwarte Water" in de nadht van 31 October in het Merwedeka- naal aan zijn schuld te wijten is. Het kustvaartuig heeft een dode hoek gehad bij de uitkijk, waardoor men de top lichten van de „Zwarte Water" te laat heeft gezien toen de „Eijo" de Beatrix- sluizen te Vreeswijk in de richting Amster dam had verlaten. Het is reeds de vierde keer in korte tijd, zo zei de inspecteur, dat een aanvaring is te wijten aan deze dode hoek bij ongeladen kustvaartuigen. De uit kijk heeft van de brug af onvoldoende uit zicht in de lengte van het schip. Kapiteins dienen te zorgen voor een uitkijk op de bak, het voorste gedeelte van het opper dek. Had men aan boord van de „Eijo" tijdig uitgekeken, dan had men de 30 meter lange „Zwarte Water" aan stuurboordzijde kunnen passeren in het 75 meter brede kanaal, zo zei de inspecteur. De „Eijo" is in de zijwand van het bin nenvaartuig gedrongen en heeft veel scha de aangericht. De schipper van de „Zwarte Water" had de „Eijo" nog aangeroepen, maar het kustvaartuig dat geen schade had opgelopen, was doorgevaren. De Raad voor de Scheepvaart zal later uitspraak doen. Allan nieuw hart. Voor een andere motor is uit de vaart genomen de Allan Water (IJm. 34). De Mary ligt eveneens voor de machinekamer als tweede VEM-trawler voor de kant en de Thorina (IJm. 33) is deze week klaar, maar er is weinig haast omdat er ner gens visserij is. Om de Zuid. Ook van de Katwijkse vloot zijn enige loggers met de vleet vertrokken naar de wateren bezuiden Engeland, om te proberen daar haring te vangen. De KW 50 en KW 29 zullen proberen de haring vers aan te voeren. Compositiekotter. De vroegere houten kotter KW 210 is geheel verbouwd in de vissershaven teruggekomen. Het schip is nu van ijzer opgetrokken en heeft een bak ge kregen. Alles weg. Behalve een zestal kotters en een vijftal wekelijkse trawlloggers welke in reparatie liggen, is Woensdagmorgen met de goede weerberichten alles naar de visserij vertrokken. Ook de garnalenvissers verlieten de haven. De elf schuiten hebben bijna alles voor de export gevangen. Lange reis. Er schijnt in het Kanaal helemaal niets meer gevangen te worden. Er zijn al trawlers van de 28e December op de haringvisserij. In visserskringen hoopt men toch dat de haring zich in de helft van Ja nuari nog laat vangen; eind November, be gin December waren de vangsten in het Ka naal ook slecht. Kanon. Het terrein voor de „bodem schatten" achter de vuurtoren vult zich weer. De laatste aanwinst is een reeds lang op de zeebodem rustend oud stuk kanon. Vissers schepen nemen deze oorlogsherinneringen mee om een tweede keer nettenscheuren te voorkomen. De strandvonderij verkoopt de goederen later. Prijzen van Woensdag. Gr. tong 4.60 4.50; Grm. tong 3.10—2.80; Kim. tong 2-95—2.75; KI. tong I 2.08—1.98; KL tong II 1.66—1.62; Tarbot I 2.85—2.75 per kg. Gr. schol 48-40; Grm schol 62—53; Kim. schol f 78—73; KI. schol I 65—62; KI. schol II 6651; Schar 28; Wijting 41—17 per 50 kg. Aanvoer van Woensdag. 99 kisten tong en tarbot, 26 kisten schol, 1 kist schar, 24 kisten wijting, totaal 150 kisten. jes hebben geen „wiskunde-hoofd". Doe echter je best eens om een zesje te halen. Het is toch zeker een poging waard. Vroe ger werden bij ons de onvoldoende in rode inkt op het rapport genoteerd. De vijven ook. Daar had ik echt een hekel aan. Wordt dat soms bij jullie ook gedaan? Dit was het laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS (Briefjes vóór Dinsdag: Kennemerlaan 186, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven). DONDERDAG, 7 Januari 1954. Beste kinderen, ALS je ons plaatje van deze week bekijkt, dan zou je bijna wensen, dat Moeder Natuur ons ook in deze koude tijd zo'n kosteloze bontmantel cadeau deed. De meeste beren en vooral die in de-Poolstreken verblijf houden, vinden het klimaat van ons land veel te warm en ze genieten volop in de dierentuinen wanneer het „lekker" vriest. Je kunt dan ook wel zien, dat de kleine beertjes echt schik in hun leven hebben. Als de kou nog even aanhoudt, staan we binnenkort allemaal op de gladde ijzers of zijn er soms al enkele vluggerds, die op een ijsbaan gereden hebben? Ik wens jullie allemaal een gezellig weekje vorst toe, om eens prettig te kunnen rijden; maar wat mij betreft kan het daar wel bij blijven: ik teken voor dat berenjasje en een warme kachel! De post bracht mij deze week heel wat Nieuwjaar-wensen van nichten en neven per prentbriefkaart. Hartelijk dank, alle maal! De eerste brief deze week is van WOEL WATER. Mooi rapport had jij, meisje!! Je had je prettige vacantie in Den Haag wel verdiend. Wat jammer, dat jullie kraai ver dwenen is. Dat is zeker in die dagen ge beurd, dat jullie niet thuis waren. Maar misschien vindt hij het oude honk wel weer terug. Het lijkt me, dat je niet zoveel hebt aan rolschaatsen in Santpoort. Er zijn namelijk zo weinig asfaltwegen daar. Je prijs is onderweg, hoor. Hoe is het met je broertje, ZEEMEER MIN? Ik hoop, dat hij het goed maakt. Je hebt het wel naar je zin gehad in Maas sluis, dat kan ik wel merken uit je brief. Het heimwee van je zusje ging zeker wel gauw over, omdat jij er bij was? Is je va cantie al om of geniet je nog van de vrij heid? Ja MARJAN, aan het luie leventje komt een einde, hoor! Ik kan wel begrijpen, dat moeder je aan het werk gezet heeft. Zo'n grote dochter als jij, kan al aardig wat werkjes voor elkaar brengen. Vind je huis houdelijk werk zo naar? Nee, ik kan ook niet juichen als er aardappels geschild of bedden opgemaakt moeten worden, maar als je vlug aanpakt en snel werkt is het allemaal zó gebeurd. Vraag maar of moeder je een vaste taak geeft, dan kun je het werk zo vlug (en netjes!) doen als je zelf wilt. Succes, hoor!! Dus jij zit alweer twee dagen op de schoolbanken WIELRENNER. Toch ook wel weer leuk, vind je niet? Jammer, dat je in het raadsel een paar fouten maakte. Het was dan ook niet gemakkelijk. Probeer eens of je met de puzzle van deze ween klaar kunt komen. STEROOGJE doet weer mee deze week. Ik hoop, dat je het nu volhoudt, meisje! Ik ben blij voor je, dat je in de derde mocht blijven, maar probeer nu dit kwartaal je rapport eens wel „daverend" te krijgen. Dat is voor jou en je ouders veel prettiger. Afgesproken? SONJA heeft een gezellige brief over de uitvoering geschreven. Wat fijn, dat het toneelstukje zo goed geslaagd is. Dat de kinderen blij waren toen ze naar huis gin gen, kan ik me best indenken. Wat zijn jullie in Mei van plan? Heb je het nieuwe spel thuis al geprobeerd? Wat fijn, CONDUCTEUR, dat je weer van de partij bent. Natuurlijk heb je op dat mooie rapport ook een goed cijfer voor schrijven is het niet? Zou je dan je briefje aan mij zelf willen schrijven en het niet aan Clematis overlaten? Volgende week verwacht ik een „eigenhandig" epistel van je hoor!! HARDLOPER stuurt weer alleen de op lossing van het raadsel. Fijn, dat je toch nog even tijd vindt om het in te sturen. Laat je kans op een prijs niet schieten, jongen! Tot slot is hier CLEMATIS, die in haar schik is, dat ze een prijs gewonnen heeft. De troostprijs is inmiddels ook onderweg, hoor! Jullie hebben het wel druk gehad met de jaarwisseling, zeg. Maar in die da gen is wat drukte juist gezellig. De vakken waar jij nu moeite mee hebt, waren vroe ger ook mijn zwakke punt. De meeste meis TANTE ELS FELICITEERT: Tulp, die morgen jarig is, Paul Vlaanderen, die Zaterdag de bloe men buiten gaat zetten, Monkie, Roetnikkertje en Tuimelaartje, die alle drie Zondag f eestvarkentje worden en Arend, die volgende week Woensdag zijn geboortedag hoopt te herdenken. Veel geluk en veel plezier allemaal! De oplossing van het vorige puntenraad- sel is: „Oliebol, Appelflap" (stomp, zalen, spier, Drent, sabel, bloot, melig, staak, ta pijt, peper, zweem, polka, elfen, kolen, kramp, kapel) Puntentelling: Zeemeermin 9, Clematis 10, Wielrenner 7, Marjanneke 9, Hardloper 10, Woelwater 10, Sonja 6, Steroogje 9, Conducteur 10. We hebben weer eens een „zandloper" voor jullie. Je weet het grapje misschien nog wel: van die A in het midden moet je naar boven en beneden telkens door toe voeging van één letter woorden maken. Daarbij moeten de letters van het vorige v/oord weer gebruikt worden. Dus bijvoor beeld: L LA LAT STAL enzovoorts. Doe je best: er zijn weer tien punten te verdienen! 1 onlangs 2 metaal 3 niet vroeg 4 aantal 5 opbergplaats 6 de letter A 7 kindergroet 8 bedekking van huis 9 aanlegplaats 10 meervoud van 8 11 dankbaar zijn 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Besommingen 1770.—; TX 11 TX 51 3500.—. van Woensdag. TX 4 3480.—; TX 14 3630.—; Uit het IJselmecr. Dinsdag werd door 10 vaartuigen aangevoerd: 554 pond snoek baars. 5053 cent; 19 pond rode baars 70 cent en 881 pond blei 9 cent, alles per pond. Voor de openbare vergadering van de raad van de gemeente Velsen op Dinsdag 12 Ja nuari, is de volgende agenda opgesteld Wijziging van de Verordening op het schoolgeld voor het onderwijs aan de ge meentelijke huishoudschool (mevr. dr. J. van den Bergh van Eijsinga—Elias-school); wijzi ging van het reglement van orde voor de ver gaderingen van de gemeenteraad; overname van een gedeelte van de Hofdijklaan te Drie^ huis; verkoop van grond te IJmuiden; aan koop van het pand Uitendaalstraat 30 te Sant poort; verhuur industriehal; verbetering van de financiële positie van het gemeenteperso- neel per 1 Januari 1954; wijziging van de Verordening tot regeling van de jaarwedden van het vakonderwijzend personeel aan de gemeentelijke lagere scholen te Velsen; vast stelling van het getal wekelijkse lesuren, ge durende hetwelk in 1954 vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs en aan de openbare lagere scholen; verzoek van de Vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Santpoort om medewerking voor de vernieuwing van gasradiatoren in de onder haar besturen staande school aan de Frans Netscherlaan; benoeming van: een lid van de Commissie van advies voor de Ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken (af treding P. A. H. Hilt) en personeel aan de Gemeentelijke Huishoudschool te IJmuiden. Een lang gekoesterde wens van de Ileemskerkse vereniging „Volksonderwijs" zal Zaterdag 9 Januari in vervulling gaan. Dan zal de nieuwe openbare school officieel worden geopend. Nadat Heemskerk het achtentwintig jaar zonder openbaar lager onderwijs heeft moeten stellen, waardoor de kinderen ge dwongen waren in Beverwijk op school te gaan, zal er Maandag in de schoolbel on getwijfeld een feestelijke klank te beluis teren zijn, als de jeugd wordt uitgenodigd naar binnen te gaan, waarbij de kinderen ongetwijfeld hun Zondagse gezicht zullen trekken, want in deze school moet het een genot zijn te vertoeven. Het gebouw is namelijk uitermate mo dern ingericht. In het lagere gedeelte zijn drie klaslokalen en boven de gang is een ruim handwerklokaal. De firma Blankendaal verzorgde het schilderwerk en heeft hierbij een nieuwe kleurentechniek toegepast, waarbij alle lo kalen in drie kleuren zijn geschilderd, ter wijl deze klassen onderling verschillend zijn. Het gebouw staat aan de Oosterstreng en zal dus Zaterdagmorgen om tien uur officieel worden geopend 's Avonds is er een feestelijke bijeenkomst in zaal Dam, waarvan het programma zal worden ver zorgd door het Kennemer Cabaretgezelscap onder leiding van de heer R. Pletting. „Assumburg" hield duivenkeuring De Heemskerkse postduivenhoudersver- eniging „Assumburg" heeft een hokkeuring gehouden, welke werd verricht door de heer D. Philippj uit Beverwijk. De keurmeester was over het algemeen tevreden over de kwaliteit der duiven en de belangrijkste uitslag was: 1. J. Koper; 2. „Veweha", 3. H. van Tunen; 4. Ch. Bey; 5. H. Gooyer. De heren Bos en Nieuwland zijn aange steld als wachtmeester der rijkspolitie te Heemskerk. Zij zijn opgeleid aan de oplei dingsschool te Nistelrode. Aan de heer A. Kluft is vergunning ver leend ingevolge de Hinderwet tot het op richten van een pompinstallatie voor tuin- bevloeiïngsdoeleinden op het perceel Jan van Kuikweg 9 te Heemskerk.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7