Adenauer in conflict met de oppositie en eigen coalitie Eisenhower meent: „Het initiatief is weer aan ons Nog een Westelijke voor conferentie vóór Berlijn Weerbericht Zijn inzichten ook door Westelijke geallieerden niet geaccepteerd Nieuw economisch program der V.S. „Eenheidscommissie" in Oost-Duitsland ingesteld Optimistische beschouwingen in State of the Union ''-boodschap Russen willen tenminste één samenkomst in Oost-zóne: Het woord is aan Weldra afkondiging nieuwe broodprijzen v e l s e r Haarlems Dagblad V ertaalmachine Nederland de grootste exporteur van eieren 99 Vrouwelijke politie Benauwde uren van Nederlandse coaster Belgische vissersboot redt Franse schipbreukelingen Frans schip vergaan Helicoptère-dienst op Maastricht wordt uitgebreid Witte pokken in Den Haag Weerrapport 68e JAARGANG No 153 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm.5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 8 JANUARI 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bondskanselier Adenauer is, te oordelen naar de berichten der laatste dagen, bezig zowel met de socialistische oppositie in West-Duitsland als met een deel zijner eigen regeringcoalitie op slechte voet te geraken, terwijl hij de Westelijke geallieerden evenzeer tegen zich inneemt. En dat alles door zijn houding ten aanzien der ver wachte Berlijnse conferentie, die Adenauers stijve E.D.G.-politiek is komen door kruisen en dus met zijn beleid in vele opzichten niet parallel loopt. Er is thans een conflict in West-Duitsland ontstaan, waarin Adenauer een tamelijk eenzame positie inneemt. Hij ondervindt thans de gevolgen van zijn tweeslachtige politiek, namelijk die welke tegelijk de Duitse eenheid als de aansluiting van West-Duitsland bij de E.D.G. propageerde. De toenadering tussen Moskou en het Westen heeft deze onge rijmdheid nu duidelijk in het licht gesteld. De correspondent van het A.N.P. meldt: De Westelijke geallieerden hebben zich niet accoord verklaard met het inzicht van dr. Adenauer over de rol van een eventueel te kiezen nationale vergadering voor geheel Duitsland. Dr. Adenauer heeft bij de voor besprekingen over het Westelijke stand punt op de conferentie van Berlijn getracht de Westelijke regeringen er van te overtui gen, dat zulk een nationale vergadering vooreerst geen andere taak zou mogen krij gen dan de uitwerking van een nieuwe grondwet. Zolang deze nieuwe grondwet niet was aanvaard zouden de beide delen van Duitsland, volgens dr. Adenauer, onder afzonderlijke regeringen moeten blijven. De Bondskanselier is met deze opvatting op heftige critiek gestuit, niet alleen van de parlementaire oppositie, doch ook van delen van zijn eigen coalitie. Ook het blad van minister Kaiser, de minister voor het Eenheidsvraagstuk, heeft met veel nadruk tegen het standpunt van de Kanselier stel ling genomen. Naar verluidt zullen de Westelijke ge allieerden ter conferentie in Berlijn zich blijven baseren op het vroeger herhaalde lijk door de West-Duitse Bondsdag gefor muleerde standpunt, dat een nationale vergadering een regering voor heel Duits land zou moeten kiezen, die dan terstond het bewind van Bonn zowel als van Oost- Berlijn zou moeten overnemen. De opposi tie in West-Duitsland heeft het dr. Ade nauer hoogst euvel geduid, dat hij kort voor de Berlijnse conferentie van dit standpunt was afgeweken en zij heeft daarin zelfs een toeleg gezien om het bereiken van een overeenstemming over Duitslands eenheid moeilijker te maken dan het reeds is. Zij heeft hem van sabotage beschuldigd. WASHINGTON (A.F.P.) In Washington is de bevestiging verkregen, dat de werk zaamheden van de commissie-Randall, die door president Eisenhower belast werd met het instellen van een onderzoek naar de economische politiek van de Verenigde Staten tegenover het buitenland en met het opstellen van aanbevelingen daaromtrent, zover gevorderd zijn, dat zij kunnen wor den beëindigd en dat het rapport van de commissie voor het einde van de maand bij het Congres zal kunnen worden ingediend. Vernomen wordt, dat Zaterdag een bij eenkomst van de commissie zal worden ge houden, waarin de voorzitter der commis sie een ontwerp van het definitieve rapport ter goedkeuring aan de 17 leden zal voor leggen. Uit goede bron wordt verder vernomen, dat dit rapport zou inhouden de opheffing van de wet „Koop in Amerika". Volgens deze wet zijn de regeringsdiensten verplicht bij voorkeur bij Amerikaanse maatschap pijen te kopen, tenzij de prijzen van die maatschappijen meer dan 25 procent hoger zouden zijn dan die van buitenlandse maatschappijen. Voorts verlenging voor de tijd van minstens tien jaar van de wet be treffende handelsovereenkomsten op basis van wederkerigheid, met wijzigingen, die het mogelijk maken de Amerikaanse douanetarieven geleidelijk tot een bepaald niveau te verlagen. Maatregelen, ten doel hebbend door belastingvrijstellingen en regeringsverzekering tegen onteigening Amerikaanse investeringen in het bui tenland te bevorderen. Regeringssteun in die Amerikaanse economische sectoren, die ernstig getroffen zouden kunnen worden door een verlaging van de douanetarieven, ook wanneer deze van beperkte omvang zou zijn. Dit heeft Bondskanselier Adenauer zo danig geprikkeld, dat hij tot de tegenaanval is overgegaan. De partij van dr. Adenauer is Donderdag terug gekomen van een Woensdag genomen besluit om het op sta pel staande nieuwe Bondsdag-debat over de bewapening van West-Duitsland een week uit te stellen. De christelijke fractie BERLIJN (Reuter) Het Oost-Duitse kabinet heeft Donderdag een „eenheids- commissie" gevormd, ter voorbereiding van een vredesverdrag voor Duitsland en de Duitse hereniging, aldus een regeringscom muniqué, dat door het Oost-Duitse nieuws agentschap van Donderdagavond is bekend gemaakt. Volgens het communiqué is Hans Loch, vicepremier en minister van Financiën, tot voorzitter van de commissie benoemd .Prof. Albert Norden, oud-hoofd van de ontbon den voorlichtingsdienst der Oost-Duitse regering is benoemd tot secretaris der commissie met de rang van staatssecretaris. Verdere maatregelen met betrekking tot deze commissie, waarvan de volledige naam is: „commissie voor de Duitse een heid", zouden genomen worden door het presidium van de raad van ministers, pre mier Otto Growolh en zijn plaatsvervan gers. Het Oost-Duitse kabinet heeft verder be kend gemaakt, dat het regeringsbureau voor herstelbetalingen is opgeheven, nadat de herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie op 1 Januari 1954 waren beëindigd. Tenslotte is de benoeming bekend ge maakt van de 62-jarige dichter en lid van de Pen-club Johannes Becher tot minister voor Culturele Zaken. heeft thans besloten het debat op veertien Januari te houden, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, zonder rekening te hou den met het feit, dat op die datum een aan tal afgevaardigden in het K.S.G.-parlement in Straatsburg zullen moeten zitten. Bovendien heeft dr. Adenauer de socia listische leider Erich Ollenhauer schriftelijk gesommeerd de beschuldiging van sabo tage der conferentie terug te nemen. Beria's dood Het Ierse blad „The Standaard" heeft een door radio-Vaticaan uitgezonden be richt overgenomen, waarin onder de titel „Stierf Beria als Christen" wordt gezegd, dat volgens geruchten Beria daags voor zijn terechtstelling tot het Christelijke ge loof is teruggekeerd. Dit zou te danken zijn aan de Poolse kardinaal Wyszinski, die, volgens nog onbevestigde berichten, in een cel grenzend aan die van Beria in de gevangenis van Loebjanka verbleef. (Reuter). De „International Busi ness Machines Corporation" heeft giste ren een electronisch „brein" gedemon streerd. dat Russische zinnen in het En gels kon vertalen. De opgegeven zinnen loerden in enkele seconden vertaald. Het apparaat is door de genoemde maat schappij en geleerden van de George- town-universiteit ontwikkeld uit een electronisch brein dat gebruikt werd voor het oplossen van mathematische en kernphysische problemen. Het kan ook voor andere talen worden geschikt gemaakt. De pluimveehouderij in ons land heeft in 1953 een zeer bijzondere prestatie gele verd, wa>nt Nederland is volgens een mede deling van de Nederlandse Pluimvee Fede ratie, de grootste exporteur van eieren in de wereld geworden. Nog geen halve eeuw geleden, namelijk in 1907 voerde ons land nog meer eieren in dan uit. ff WASHINGTON, (United Press en Reuter) President Eisenhower heeft gisteren het Amerikaanse Congres medegedeeld dat er in het voorbijgegane jaar „een grote stra tegische verandering in de wereld is inge treden" die de vrije mensen sterkt en hun het initiatief geeft om de vrede te verwe zenlijken. Van dat initiatief zal de president in het komende jaar gebruik maken. Eisenhower sprak deze mening uit in zijn „State of the Union"-boodschap, waar in de Amerikaanse presidenten aan het begin van ieder parlementair zittingsjaar een overzicht geven van de regcringspoli- tiek in het afgelopen en in het komende jaar. De Amerikaanse „troonrede" wordt deze boodschap wel genoemd. De president verscheen gisteren per soonlijk in de verenigde zitting van beide huizen van het Congres om zijn boodschap uit te spreken. Een groot deel van zijn overzicht was gewijd aan de buitenlandse politieke toestand. „Het initiatief is aan ons gekomen. Onze politiek, niet meer beperkt tot reactie tegen crises welke door anderen zijn uitgelokt, is vrij zich te ontplooien op de manier die wij zelf kiezen, niet alleen in het huiten- land, maar ook in het binnenland", zei hij. LONDEN (Reuter) Naar van diplo matieke zijde te Londen wordt vernomen, zullen de Westelijke drie ministers van Buitenlandse Zaken bijeenkomen om hun houding op de conferentie van Berlijn te bepalen, vóórdat zij hun Russische ambt genoot, Molotov, op 25 Januari ontmoeten. Waar en wanneer Dulles, Eden en Bidault deze gcdachtenwisseling zullen hebben, is nog niet bekend. De vertegenwoordigers der Hoge Com missarissen van de vier grote mogendheden in Duitsland zijn Donderdag in het Britse hoofdkwartier in Berlijn bijna zeven uur bijeengeweest ter bespreking van een plaats voor de komende vier-mogendhedenconfe- rentie en ter regeling van enige technische kwesties. Officieel is bekendgemaakt, dat na een „uitwisseling van zienswijzen" is besloten Zaterdag de besprekingen voort te zetten in het gebouw van het Russische hoofdkwartier in Oost-Berlijn. Uit gewoonlijk goedingelichte bron is vernomen, dat de besprekingen „goed ver lopen." Ook meent men ondanks de ge heimhouding, welke de besprekingen ken merkt, te weten, dat de Sovjet-Unie alsnog zal instemmen met het gebouw van de ge allieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector van Berlijn als plaats voor de vier- mogendhedenconferentie, zoals aanvanke lijk door het Westen voorgesteld. Men acht het echter niet uitgesloten, dat in dat geval ook enige bijeenkomsten in Oost-Berlijn zullen worden gehouden. United Press meldt: De Sovjets wensen, dat minimaal één van de vier zittingen van de conferentie in Oost-Berlijn zal plaats vinden, terwijl zij voorts via hun propa- ganda-organen te kennen hebben gegeven, dat zij de Westelijke sectoren niet veilig genoeg vinden. Westelijke functionarissen zijn vol ver trouwen. dat men de impasse tijdig zal weten te doorbreken om nog de nodige voorbereidingen voor de ministers-confe rentie te kunnen treffen. Zij meenden, dat dit ook het geval zou zijn, wanneer inder daad een op de vier zittingen van de con ferentie in Oost-Berlijn zou plaats hebben. m Hoe Nieuwerkerk op Duiveland er thans uitziet. Het puin is overdekt met een grijze sliblaag. De ravage is nog enorm. De president stelde een nieuw program voor de defensie voor. dat, naar hij zei, unaniem door de staf-chefs wordt aanbe volen. Het gaat hierbij om de volgende punten: Grotere samenwerking tussen de gealli eerden op het gebied van de atoomenergie. Eisenhower zei: „Onze verdediging zal sterker zijn als wij, met behoorlijke ga ranties. met onze bondgenoten bepaalde gegevens delen over het tactisch gebruik van onze atoomwapens". Het nuttig gebruik van het militaire personeel. „Het gebruik van deze nieume wapens schept een nieuw verband tussen personeel en materiaal. Het personeel kan nuttiger worden gebruikt. Zoals men later uit de begroting zal zien wordt de nadruk gelegd op luchtmacht en marine-lucht vaartdienst". Gecentraliseerde strategische reserves. „Onze strijdkrachten moeten zo mobiel mogelijk worden. Onze strategische reser ves moeten centraal gelegerd zijn en snel kunnen worden ontplooid bij een plotse linge aanval op onszelf en onze bondge noten". Verbetering van het mobilisatieplan om snel van gedeeltelijke tot algehele mobili satie te kunnen overgaan. De president vroeg de goedkeuring van het Congres om samen met Canada de St. Lawrence zee weg aan te leggen „ter verbetering van het continentale vervoerssysteem". Beroep op Moskou Eisenhower wekte de Sovjet-Unie op in te gaan op zijn voorstel voor een bank van atoommateriaal. „Als wij onze militaire kracht handhaven in het komen de jaar en de band met onze bondgenoten nauwer aanhalen, zijn wij in een betere positie om de hangende kwesties met de Sovjet-Unie te bespreken. Wij zullen dat gaarne doen indien er een redelijke kans op succes bestaat. Een waarlijk construc tieve reactie van de Sovjet-Unie zal het begin van een nieuw tijdperk van vrede mogelijk maken en de kans op een fatale atoomoorlog"" verminderen". Een afzonderlijk deel van de boodschap was gewijd aan de hulp aan en dc handel met het buitenland. De president sprak zich uit voor voortzetting van de militaire hulp, handhaving van de technische bij stand en vermindering van de economische hulp. Hij drong aan op een vrijere handel. Er moet een „gezonder en vrijer stelsel van handel en betaling in de vrije we reld" worden geschapen - „een systeem waarbij onze bondgenoten genoeg kunnen verdienen en onze eigen economie kan blijven bloeien". „De vrije wereld kan zich niet langer de willekeurige beperkingen in het han delsverkeer veroorloven, die sinds de oor log hebben gegolden. Over dit vraagstuk zal ik het Congres gedétailleerde aanbe velingen voorleggen nadat onze commis sie voor de buitenlandse economische po litiek haar verslag heeft ingediend". Wat de binnenlandse veiligheid aan gaat, stelt de president voor dat degenen, die bewust deelnemen aan de „communis tische samenzwering" hun Amerikaans staatsburgerschap verliezen. „Het onder mijnend karakter van de communistische partij in de Verenigde Staten is op vele wijzen duidelijk aangetoond, ook in rechtszaken. Wij moeten bij de wet het feit erkennen, dat wij te doen hebben met daden die verwant zijn aan verraad". De president zei nog, dat het afgelopen jaar voor het land hot voorspoedigste in zijn geschiedenis is geweest. De schade lijke invloed van de inflatie is men thans meester. De kosten van de bewapening zijn minder drukkend geworden, nu het defensieplan zijn voltooiing nadert. Eisen hower noemde de Amerikaanse economie een der wereldwonderen. De uitkeringen op grond van sociale verzekeringen zullen worden vergroot. In een latere boodschap zullen veranderingen in de anti-stakingswet van Taft en Hart ley worden voorgesteld. Er zijn meer scholen nodig. Binnenkort zal aan het Congres een nieuw plan voor de woning bouw worden voorgelegd. De president drong cr bij het Congres op aan, de burgers stemrecht te verlenen zodra zij de 18-jarige leeftijd hebben be reikt. Buitenland Een overzicht gevend van de toestand in de verschillende delen der wereld zeide president Eisenhower, dat de vrije wereld langzaam maar zeker aan kracht wint. ,Van achter het IJzeren Gordijn komen te- Tijdens een Districtsavond dc.r Vrijwillige Politie van Amsterdam verscheen deze manhaftigevrouwelijke politieagent, die met nog 96 anderen in Maart de vrijwillige politie zal versterken. De dame in kwestie vervult de functie van adjudant. SOUTHAMPTON (Reuter) Het 208 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Berend N", dat gisteravond in de mond van de Solent aan de grond was gezet, is hedenochtend vlot gekomen. Het vaart op eigen kracht langzaam in de richting van Southampton, met zulk een zware slagzij, dat het dek aan een kant gelijk met het wateroppervlak ligt. De „Berend N" van de rederij N.V. Mar- tenshoek te Delfzijl voer voor Freight Ex press te Londen. De bemanning telt zeven koppen. Gisteren zond het schip noodseinen uit omdat het zware slagzij maakte, vermoe delijk als gevolg van een lek. Een loods ging aan boord van de „Berend N" om het schip te Hurst Caslle, een landtong bij Lymington in het Engelse graafschap Hampshire, aan de grond te zetten. De be manning bleef, toen dit was geschied, aan boord. Met het oog op het verslechterende weer zette de Britse kustwacht extra-pos ten uit. Vandaag tracht de kustvaarder Southampton te bereiken. Het Belgische vissersvaartuig „O 227" heeft Donderdagmiddag geseind, dat het zeven mannen aan boord heeft genomen van het Franse vissersvaartuig „B 2659", dat ten Zuiden van Dungcness zinkende was. BIARRITZ (Reuter) De Franse vracht boot „Cap Falcon" (1490 ton) is vandaag bij stormweer in de golf van Biscaje ver gaan. De bemanning van 22 koppen kon worden gered. De boot zonk vier uur nadat zij de eerste noodsignalen had uitgezonden. Negentien der opvarenden gingen in de reddingsboot toen het duidelijk, was, dat het schip zou zinken. Zij werden opgepikt door een Spaanse treiler. De kapitein, de machinist en een stuur man bleven aan boord tot het laatste ogen blik. Toen sprongen zij in zee. Een andere Spaanse treiler nam hen aan boord. De „Cap Falcon" was van Oran op weg naar Bayonne met een lading fosfaten en kurk. kenen, dat de tyrannie daar in moeilijk heden is en dat het bouwsel daar even broos is als de oppervlakte hard. Aan een nieuwe aggressie in Korea zal het hoofd worden geboden. De bases in Okinawa blijven bestaan. Het Congres zal worden verzocht materiële hulp te blijven geven voor een succesvol beëindigen van de strijd in Indo-China. De militaire en economische hulp aan de nationalistische regering van China zal worden voortge zet. De vrije volken van Zuid-Azië kunnen verzekerd zijn van de steun van Amerika. In het Midden-Oosten, waar spanningen en ernstige problemen bestaan, zullen wij sympathie en onpartijdige vriendschap tonen, zo ging de president voort. In West-Europa is onze politiek geba seerd op het Noord-Atlantisch verdrag. Dat zal zo blijven zo ver als wij kunnen zien. Binnen deze organisatie is de op bouw van een verenigde Europese gemeen schap, waarbij ook Frankrijk en -Duits land zijn aangesloten, van vitaal belang voor een vrij en zelfstandig Europa. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Edmund Burke: Mensen die nooit omzien naar hun voorouders zullen evenmin voor uitzien naar hun nageslacht. Naar het A.N.P. in Den Haag verneemt zal de beschikking van de minister van Landbouw, Vissere en Voedselvoorziening, waarin de onlangs bekendgemaakte rege ling van de broodprijs is neergelegd, op korte termijn officieel in de Staatscourant worden afgekondigd. De federatie van Amersfoortse bakkers patroons heeft besloten in Amersfoort de broodprijs niet te verlagen en een afwach tende houding aan te nemen. De federatie zond een telegram van de volgende inhoud aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: „de bakkers van Amersfoort en omgeving, in vergadering bijeen, protesteerden met klem tegen de nieuwe broodprijsbeschik king, waardoor de bakkers in de gemeen ten boven de 40.000 inwoners zeer onrecht vaardig en onbillijk worden behandeld". Naar medegedeeid werd op de vergade ring van bakkerspatroons uit 's-Hertogen- bosch en omgeving, die Donderdagavond te 's-Hertogenbosch gehouden is in verband met de actie tegen het jongste regerings besluit, zou minister Mansholt besloten hebben dat in de provinciesteden de prijs voor het volksbruinbrood gehandhaafd kan blijven. Deze beslissing zou het gevolg zijn van een onderhoud, dat de Nederlandse Bakkerijstichting gisteren met de minister heeft gehad. De patroons uit 's-Hertogen bosch en omgeving stelden zich echter op het standpunt, dat de minister hen wel enigszins tegemoet gekomen was, maar dat met dit besluit nog geen redelijke compen satie was bereikt. Zij hebben daarom tele grafisch de minister gevraagd maatregelen te nemen, die tot een redelijke compensa tie kunnen leiden. Voorts besloten de Bossche patroons de bakkersgezellen niet in hun actie te betrekken en de loonsver hoging Zaterdag uit te keren. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena zal haar hélicoptère-verbindingen Brussel-Luik-Maastricht-Brussel en Brus sel-Luik-Bonn-Keulen-Maastricht-Brussel gaan verdubbelen. Maastricht krijgt hier door vier verbindingen per dag met Brus sel. Het ligt in de bedoeling over enkele maanden ook het passagiersvervoer van Maastricht naar Keulen in te stellen. Nog drie personen geïsoleerd In Den Haag zijn nog drie personen we gens het voorkomen van witte pokken geïsoleerd. Twee van hen, een veldleegst er en een assistent, lijden aan witte pokken. Zij hebben de patiënten in het begin ver pleegd. Een patiënte in het ziekenhuis, die door de verpleegster geholpen is, is voor alle zekerheid eveneens geïsoleerd. Geen van de personen, die aan witte pokken lijden, is tegen pokken ingeënt ge weest. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■A z A Q- ■- Sv Sg 68 Sc en E •3 E u r- z Oslo onbewolkt windstil -10 0 Stockholm onbewolkt windstil -14 1 Kopenhagen onbewolkt N 8-2 0 Londen onbewolkt NNW 4 -2 0 Amsterdam onbewolkt N 2-5 1 Brussel onbewolkt N 3-4 0 Parijs onbewolkt NNW 5 -3 0 Bordeaux onbewolkt NNO 3 -1 6 Grenoble sneeuw NW 10 -5 1 Nice onbewolkt NW 4 1 0 Warschau geheel bew. ZO 4 -10 0 Berlijn motsneeuw NW 1 -4 0,1 Frankfort sneeuw WNW 1 -6 4 München sneeuw NNW 2 -8 3 Zürich sneeuw NNW 4 -7 1 Genève sneeuw ONO 6 -4 1 Locarno licht bew. O 1 -8 0 Innsbruck sneeuw windstil -8 3 Wenen geen opgaaf ontvangen Rome zw^ar bew N 2 4 4 Helsinki geheel bew. WNW 2 -4 0 Neerslag laatste 24 uur Nnoryy^ogrt>-Y>~r)nocyyo(XioooryfyYXXXkY«aGCOCOCcri DOOI OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk: Weinig bewolking. Over wegend zwakke wind. In het binnen land plaatselijk strenge vorst en hier cn daar mist. Aan de kust overwegend lichte vorst. Later: van het Noord- Westen uit toenemende bewolking met een kans op enige sneeuw of regen. Tot matig en langs de Waddenkust tot krachtig toenemende Westelijke wind. Stijging van temperatuur, maar in het Zuid-Oosten van het land nog vrijwel de gehele dag vorst. 9 Januari Zon op 8.4C uur. onder 16.48 uur. Maan op 10.36 uur, onder 22.49 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 Januari Hoog water: 5.49 en 18.02 uur. Laag water: 1.33 en 13 51 uur Zaterdag 9 Januari Hoog -water: 6.29 en- 18.46 uur. Laag water: 2.10 en 14.31 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1