Indochina voor Frankrijk een onoplosbaar probleem ONZE JAARLIJKSE OPRUIMING PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Het Franse publiek snakt naar een einde aan deze oorlog A&c. De radio geeft Zaterdag Ds. G. Bos overleden Apeldoorn krijgt een vogelpark Abt. Aietfer' - ^Lccli ió het zo Slaap .J VRIJDAG 8 JANUARI 1954 2 Wintersporttruien Met brandende kleren 30 meter naar beneden gesprongen Oud-directeur van de K.P.M. overleden KOUDE VOETEN? Vrouwelijke arts bij autobotsing om het leven gekomen begint A.S. MAANDAG 11 JANUARI 10 UUR „Stalen dienstbode'' wast 1500 borden per uur Oud-gevangenispredikant van het „Oranjehótel" Wegenwacht rijdt ook 's avonds op de drukste routes Stichter van Avifauna wordt adviseur Werkman prijzen-1953 SKIBROEKEN (Van onze correspondent in Parijs) De nieuwe aanval van de troepen van Ho Chi Minh, waardoor het krijgstoneel in Indo-China nu in twee delen is gesplitst, heeft er niet direct toe bijgedragen dat de stemming in Frankrijk, die door de gebeur tenissen in Versailles toch al tot het nul punt was gezakt, weer wat kon worden op gevijzeld. Frankrijk gaat dit nieuwe jaar in met het onuitgesproken gevoel, dat het land een punt, een dieptepunt, in zijn geschiede nis heeft bereikt en het bezwaarlijk nog veel lager weg kan zakken. Er zal iets moe ten veranderen. Zal René Coty, de opvol ger van Auriol, de grafdelver worden van de vierde republiek of de inluider van een nieuwe periode? Niemand die het zeggen kan. Maar in elk geval zal de oorlog in Indo-China de komende maanden moeten worden geliqui deerd. Daarover zijn allen in Frankrijk het wel eens en zo mogelijk is die overtuiging door de laatste krijgsgebeurtenissen nog eens versterkt geworden. Wanneer iedereen dus wel heel precies weet hoe 't niet moet. dan beginnen ook op dit gebied de moeilijkheden pas bij de vraag welke weg er nu dan wel verder ge volgd zal moeten worden. De oorlog in Indo-China is al lang geen zuiver Franse aangelegenheid meer. In het Verre Oosten heeft Frankrijk weinig of niets meer te zoeken. In naam behoren de landen van Vietnam nog tot de Franse Unie, maar het is sedert de laatste zomer wel heel duide lijk geworden dat zelfs in de naaste om geving van keizer Bao Dai er weinig natio nalisten meer zijn te vinden, die voor een nauwe verbintenis met Frankrijk nog warm kunnen lopen. In feite vecht Frank rijk in Indochina dus voor een zaak waar bij geen enkel nationaal belang meer is betrokken. In wijder verband is het daar entegen natuurlijk van het allerhoogste belang dat Indo-China met zijn achterlan den Malakka en India voor het Westen be houden blijft en niet in handen valt van Ho Chi Minh, die de laatste jaren steeds duidelijker een marionet van Mao Tse Toeng is geworden. Het is begrijpelijk dat de Fransen zich af gaan vragen of zij, die in Europa en het eigen land al royaal voldoende-zorgen heb ben, nu wel het eerst zijn aangewezen hiel de kastanjes voor het Westen nog langer uit het vuur te halen. Als gezegd, vindt men algemeen beslist van niét. Maar wat dan? Het antwoord is in Pa rijs niet zo moeilijk te vinden. Iedereen weet nu wel dat er vermoedelijk al lang een overeenkomst met Ho Chi Minh of met Peking zou zijn gevonden, indien Washing ton zich daar niet tegen had verzet en bleef verzetten. Amerika betaalt nu omstreeks 60 procent van de kosten van de oorlog. De resterende 40 procent zijn echter al te zwaar om door Frankrijk verder te worden getorst. Vooral: het zijn de Fransen, die in deze oorlog de verreweg kostbaarste bij drage leveren: de bijdrage in bloed. Wel nu: als Amerika er dan zoveel be lang bij heeft dat Ho Chi Minh de strijd verliest, of althans niet wint, dan moet dat land de volle last van de oorlog ook maar overnemen. Dan zal tevens het voornaam ste obstakel zijn opgeheven voor de ver wezenlijking van het Europese leger, om dat in dat geval het militaire evenwicht tussen Frankrijk en Duitsland zou kunnen worden hersteld. Helaas denken de Amerikanen daar even ADVERTENTIE Grote Houtstraat 16, Haarlem Uitgelezen collectie HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeonorkest en solist. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.30 Piano recital. 14.58 Fanfarecorps. 15.20 Eerst den ken, dan doen. 15.35 Hawaiïanmuziek. 16.00 Boekbespreking. 16.15 Kamerorkest en so list. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Reportage. 18.55 Lichte mu ziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout. 19.40 De Heidense Wereld, waarin het Christendom ontstond. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistsich commentaar. 22.15 Ween- se muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Amusementsorkest en Theater orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenadeorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Luchtmachtskapel. 16.20 Luchtvaartpraatje. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Rege ringsuitzending: Atlantisch allerlei, een en ander over de 14 landen van het Atlantisch pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parle mentair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actuali teiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Radio Phil- harmonisch-orkest. 24.5024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.-15, en 16.30 Platen. 16.45 Engelse -les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Europees jeugd- conc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Accordeon- spel. 21.15 Platen. 21.30 Accordeonspel. 21."5 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. COp 224 m.). anders over. Iedereen die de laatste maan den Amerika heeft bezocht, weet dat er niet de flauwste kans op bestaat dat G.I.'s de Franscen in Indo-China af zouden kun nen gaan lossen. Eisenhower heeft het presidentschap veroverd op de belofte een einde aan de oor log in Korea te zullen maken. Die belofte is, zij het dan ook niet direct door zijn toe doen, thans ingelost. Het is ten enenmale uitgesloten dat de republikeinen het Ame rikaanse volk een nieuw offer van deze omvang zouden kunnen vragen terwille van een doel, dat het publiek in de V.S. bovendien nog allerminst helder voor ogen staat. Er is in Frankrijk, en trouwens ook in Amerika, de laatste dagen enige deining ontstaan naar aanleiding van een artikel, dat de bekende Amerikaanse journalist Joseph Alsop in de New York Herald Tri bune publiceerde en waarin op zo'n aflos sing van de wacht gezinspeeld werd. De Quai d'Orsay heeft zich gehaast te verkla ren dat dit denkbeeld niet was gelanceerd door Georges Bidault, ofschoon erkend werd dat in een gesprek tussen de Franse minister en de Amerikaanse journalist dit idee wel ter sprake was gekomen. Trou wens ook in de boezem van de Franse re gering is men het nog niet helemaal eens over de vraag öf de gewapende actieve hulp van Amerika in Indo-China wel ge wenst zou moeten heten. Contact met Peking? Ook in het kabinet verenigt men zich nu eenmaal veel gemakkelijker op een nega tieve dan op een positieve basis. Ook hier wacht men dus af. In de hoop misschien dat de conferentie van Berlijn een moge lijkheid zal openen op een ontmoeting met Peking-China, waarbij dan misschien een compromis voor Vietnam gevonden zou kunnen worden. Eén ding is bij dat alles wel zeker. En wel, dat alle deskundigen het er over eens zijn, dat de ene noch de andere partij on der de huidige verhoudingen in Indo-China een militaire beslissing zal kunnen force ren. De Fransen zouden ten hoogste uit hun vroegere kolonie kunnen worden gewor pen. wanneer China, dat over een onuit puttelijk reservoir van mankracht be schikt, een massaal gewicht aan troepen in de weegschaal zou werpen. Een reden te meer voor Frankrijk om te trachten in de eerste plaats met Peking in contact te tre- Donderdagmiddag is de 28-jarige arbei der A. Diels uit Maasniel, die werkzaam is bij de machinefabriek Stork (e Hengelo, in een ketelhuis van de Maascentrale te Buggenum van een hoogte van 30 meter gevallen. Hij was in het ketelhuis bezig met het schoonmaken van een onderdeel van de ketel, waarbij hij benzine gebruikte. Zijn kleren hebben daarbij vlam gevat. Men neemt aan, dat hij toen in zijn angst naar beneden is gesprongen. Onmiddellijk werden zijn brandende kle ren geblust. Hij is daarna naar het zieken huis te Roermond vervoerd, waar hij latei- is overleden. In Den Haag is in de leeftijd van 68 jaar overleden de heer E. Straatemeier, oud directeur van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. In 1904 trad hij als stuur mansleerling in dienst van deze maat schappij. In 1912 werd hij benoemd tot agent te Singapore, welke functie hij tot 1926 bekleedde, waarna hij chef werd van de algemene dienst op het hoofdkantoor te Batavia. In 1929 werd hij benoemd tot di recteur. Begin 1938 keerde hij, Ha een 34-jarig verblijf in de tropen, in ons land terug. De heer Straatemeier is lid geweest van de Volksraad van Nederlands-Indië. In 1936 ging hij met een opdracht van de regering van Nederlands-Indië naar Wesï-Australië. De teraardebestelling is heden in alle stilte in Den Haag geschied. ADVERTENTIE Wij hebben KLOMPEN in alle maten en prijzen. en KLOMPSOKKEN DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leydsstraat 10 Haarlem Tel. 11784 den. Een contact echtex-, waarvan men zeker wéét, dat het door Washington niét zal worden geduld. Als voorlopige conclu sie kan men dan ook wel stellen dat een bilaterale ovei-eenkomst tussen Parijs en Ho Chi Minh (of Peking) onvermijdelijk met een hoogst ernstige en misschien fatale breuk tussen Frankrijk en Amerika ge paard zou moeten gaan. Washington stelt Frankrijk intussen voor eisen, waaraan het onmogelijk kan vol doen. Dulles doet ons denken aan een voer man, die tracht met dreigementen en stok slagen een paard in beweging te brengen dat onmogelijk vooruit kan, omdat het twee wagens voort moet trekken, de Euro pese integratie en de oorlogvoering in Indo-China. Daarom vindt men in Frank rijk algemeen dat de redelijkheid gebiedt die tweede wagen, Indo-China, af te haken. De vraag of die wagen dan moet worden opgeofferd aan de vijand, dan wel door een ander kan worden overgenomen, is een kwestie, vinden de Fransen, die door de voerman maar zelf moet worden opgelost. ADVERTENTIE MORGEN begint de OPRUIMING BOEKHANDEL LOOSJES GROTE HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 - HAARLEM Bij een auto-ongeluk in Scvenum (L.) is de kinderarts mevrouw Le Lorrain-Kus- ters om het leven gekomen. Zij had haai man, die ook arts is, bij een patiënt ge bracht en wilde daarna naar de volgende patiënt rijden. Haar auto kwam echter in botsing met een bestelwagen uit Weert. Mevrouw Le Lorrain, die 47 jaar was, werd ernstig gewond en overleed enkele ogenblikken na het ongeluk. Zij was als kinderarts aan verscheidene consultatie- bureaux in Noord-Limburg verbonden. ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem - Tel. 13915 Gedurende deze opruiming op alle voorradige DEKENS EN MATRASSEN 10% KORTING In verband met de voorbereidende werkzaamheden ZATERDAG A.S. GESLOTEN Zie vanaf 9 Januari onze speciale étalages Een Nederlands constructeur, de heer P. Stokvis te Den Haag, is er in geslaagd een eenvoudige „stalen dienstbode" voor het hotel, café- en pension- en resturantbe- drijf te bouwen: een servies-afwasmachine, die in vergelijking met bestaande types uit Amerikaanse en Australische fabrieken een grote vereenvoudiging betekent. De afwas machine heeft een capaciteit van 1500 eet- borden of 3000 koffiekoppen per uur. De afmetingen zijn 145 x 87 x 95 centimeter. Drie jaar lang is aan het prototype ge werkt, voordat octrooi werd aangevraagd. Het af te wassen servies wordt in staal- draadbakken in wasruimte gebracht, waar na hermetische afsluiting volgt. Uit een tank wordt na inschakeling zeepsop van 80 graden Celsius temperatuur door twee sneldraaiende wasarmen met grote kracht ruim drie liter per seconde over het vaat werk gespoten. Dit sop loopt via filters, die het vuil wegnemen, weer naar de tank terug. Bij overschakeling wordt aan alle kanten heet spoelwater over het servies gespoten. Dit water loopt na automatische reiniging weer naar de spoelbak terug. Binnen een minuut is de gehele „charge" serviesgoed gewassen en gespoeld en kort nadien reeds droog. De watertanks kunnen automatisch geledigd, gevuld en voorts ver warmd worden. Met de seriefabricage van deze machine wordt thans begonnen. In het buitenland is de vraag naar de nieuwe, eenvoudige machine, blijkens mededelingen van de constructeur, zeer groot. Hij ver wacht een vrij aanzienlijke uitvoer. De machine is te kostbaar voor de huishou ding, doch reeds voor kleine bedrijven, zo als cantines, geschikt. In een ziekenhuis te Amsterdam is Don derdag overwacht overleden ds. G. Bos, algemeen voorzitter van de stichting „Oranjehotel". Ds. Bos, die de leeftijd" van 53 jaar be reikte, was gedurende de oorlog enige ja ren gevangenispreddikant in het „Oranje hotel" te Scheveningen. Hij was de enige geestelijke raadsman in deze gevangenis. In het gedenkboek van de stichting „Oranjehotel", dat na de oorlog is ver schenen, vindt men op verscheidene blad zijden uitingen van grote dankbaarheid voor hetgeen ds. Bos voor de gevangenen in het „Oranjehotel" is geweest. Men spreekt in het gedenkboek zijn dank uit voor de grote geestelijke steun, die men van hem heeft mogen ontvangen. Ds. Bos heeft vele gevangenen aan zich verplicht door het overbrengen van talloze brieven en berichten aan familieleden en door me dewerking aan ontsnappingen en ontsnap pingspogingen te verlenen. Na de oorlog werd ds. Bos gekozen tot algemeen voorzitter van de stichting „Oranjehotel". Hij was enige jaren ad junct-directeur van het Nederlands Insti tuut voor Personeelsopleiding te Drieber gen. Ds. Bos was in een ziekenhuis te Am sterdam opgenomen voor het ondergaan van een maagoperatie. Hij is tengevolge van embolie overleden. Mr. O. W. A. baron van Haersolte, amb tenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de republiek Uruguay. 58. Het was laat in de middag, toen Panda eindelijk weer ihuis kwam. Jolliepop stond hem op de treden van de stoep op te wach ten. „Hallo, Jolliepop!", riep Panda, „daar ben ik weer! Ik heb enkele rare avonturen gehad als leerling-verslaggever van de Nieuws Ram!" „Ik weet het, mijnheer Pan da", antwoordde Jolliepop stijfjes, „in de laatste uitgave van dat sensatieblad is de gehele ergerlijke geschiedenis onverkort beschreven". En met een weerzin, als had hij een dode vis in de hand, hield hij-het laatste nummer van de Nieuws Ram om hoog. Toen scheurde hij het langzaam en mei een zeker wreed genoegen in tweeën. „Hiermede heeft dit onverkwikkelijke blad opgehouden te bestaan", zei hij, „de eige naar, de heer Kresus, zal het voortaan weer onder de oorspronkelijke naam „De Nieuws Vlam" uitgeven. En wat de misdadige Meesterverslaggever betreft, er is een be loning uitgeloofd voor zijn aanhouding. Hij zal zich dus thans minder zelfverzekerd dienen te voelen". Maar Me est er ver slag ge ver Joris verloor geen ogenblik zijn zelf verzekerdheid, toen hij buiten de stad een aanplakbiljet aantrof, waarop zijn aanhou ding werd verzocht. „Ei, ei", zei hij slechts, „ik ben een waardevol personage gewor den! Doch voor een Meesterverslaggever, die steeds het nieuws is voorgebleven, zal hel een kleine moeite zijn, om ook de politie voor te blijven!" En in schandalige ge moedsrust ging hij zijns weegs. EINDE. Met ingang van 18 Januari zullen de A. N. W. B.-wegenwachten op een zevental routes hun diensten tot 10 uur 's avonds gaan verrichten. Tevens zullen op deze routes de „Gele Rijders" reeds om 7 uur 's morgens gaan rijden. Voorlopig wordt hiermee begonnen op de drukke routes Amsterdam-Den Haag, Den Haag-Rotterdam, Den Haag-Utrecht, Rotterdam-Gouda, Amsterdam-Utrecht, Amsterdam-Amersfoort en Amsterdam- Haarlem. Het ligt in de bedoeling in de zomer maanden de avondservice - ind'ien de mo gelijkheden dit toelaten - tot half elf te verlengen. Op Zondagen vervalt de ver vroegde ochtend- en verlengde avond dienst. Aan de beveiliging van de manschap pen bij hun werkzaamheden bij duisternis is grote aandacht besteed. De Wegen wachten waren reeds uitgerust met een reflecterende driehoek, welke tijdens re paraties het achteropkomend verkeer at tent maakt op het obstakel op de weg. Bovendien zijn zij thans allen voorzien van een speciaal voor de Wegenwacht vervaardigde draaglamp, welke eveneens rood licht uitstraalt. De Wegenwacht heeft wegens deze ver ruimde service een aanzienlijke uitbrei ding ondergaan. De sterkte van het corps is thans op 135 man gebracht. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft na langdurige discussies, die ruim vijf en een half uur in beslag namen met.22—15 stemmen besloten een vogelpark te stichten in het natuurpark „Berg en Bos". Do heer G. van den Brink, opzichter van Avifauna, zal optreden als technisch adviseur. De zakelijke leiding zal bij een speciaal in het leven te roepen commissie berusten. De taak van de heer Van den Brink als adviseur zal nauwkeurig worden omschre ven. Hij zal niet het monopolie mogen heb ben bij de inkoop en levering van de vo gels. Na langdurige debatten over de vraag, of „Berg en Bos" geschikt zou zijn voor de stichting van een vogelpark, dienden enige leden van de C.H.U., de A.R. en de V.V.D.-fracties een voorstel in om te be sluiten tot stichting van het vogelpark zon der de medewerking van de heer Van den Brink. Dit voorstel bracht de tongen pas goed in beweging. De meerderheid van het college van B. en W. vond dit voorstel on aanvaardbaar en andere voorstanders van het vogelpark spraken van „immoreel" en „bedenkelijk". Een der raadsleden merkte op. dat het beter zou zijn het voorstel van B. en W. maar in zijn geheel te verwerpen dan Apeldoorn op een dergelijke wijze aan een vogelpark te helpen. Nadat de vergadering enige tijd was geschorst en de opgewonden gemoederen enigszins tot bedaren waren gekomen, werd het tegen de medewerking van de heer Van den Brink gerichte voor stel ingetrokken en dat van B. en W. aan genomen. B. en W. van Amsterdam hebben op voordracht van de adviescommissie beslo ten de H. N. Werkmanprijs 1953 (groot 200) voor de ontwerper van het typo grafisch best verzorgde boek, tijdschrift of handelsdrukwerk, verschenen tussen 1 Oc tober 1952 en 1 October 1953, toe te ken nen aan de heer H. Salden te Wassenaar voor het verzameld werk van Paul van Ostayen, uitgegeven door De Sikkel te Ant werpen, Daamen N.V. te Den Haag en G. A. van Oorschot te Amsterdam. De prijs voor de best verzorgde bibliophiele uitgave, verschenen in dezelfde periode kon niet worden toegekend. De beoordelingscom missie werd gevormd door de heren D. Elffers, B. Stroman en P. Zwart. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 16, Haarlem KINDER Tweka en Delana vanaf6,45 Onrust. Na zes maanden rust hebben zich weer gewelddaden om politieke redenen in Columbia voorgedaan. Te Caicedonia werden ten minste drie personen ver moord. In het district Iiuila werden de lijken van 18 boeren aan de oevers van de rivier de Bache gevonden. Een bende van dertig personen heeft een boerderij bij Ventanas overvallen en drie bewo ners gedood. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Troepen zijn naar Ventanas gezonden om de orde te herstellen. Vol gens het blad „El Tiempo" willen de bedrijvers van de wandaden aantonen, dat de militaire regering niet in staat is de orde en rust volledig te handhaven. Vergadering. Zaterdag wordt te Cairo een vergadering gehouden van de raad van de Arabische Liga. Een woordvoerder heeft verklaard, dat deze bijeenkomst zeer belangrijk is. De drie voornaamste agendapunten zijn: de eenmaking van de Arabische politiek; de oprichting van een Arabisch opperbevel naar het voorbeeld van de NAVO en de uitvoe ring van het verdrag voor collectieve beveiliging, naar het voorbeeld van het Atlantische verdrag; een resolutie dat door geen enkel Arabische land een zijdig overeenkomsten worden gete kend, die van invloed zijn op andere Arabische landen. Uranium. De Mexicaanse autoriteiten heb ben gelast, dat de plaatselijke brande wijn, mezcal, niet meer in kruiken doch in flessen verkocht zal worden. De kruiken worden namelijk gemaakt uit de zwarte aarde van het schiereiland Tehuantepec. Gebleken is, dat deze aarde radio-actieve stoffen, onder meer uranium bevat. Volgens het blad „Ul timas Noticias" lieten twee jaar gele den vier Russische schepen het anker voor Tehuantepec vallen. Deze vaartui gen namen daarop genoemde aarde als ballast in. Later bleek, dat de aarde radio-actief was, met het gevolg, dat de mezcal-kruiken en ander aardewerk met wagonladingen over de grens gingen. Jarige. Vandaag viert de Sovjet-Russische premier Malenkov zijn 52ste verjaar dag. Volgens de gewoonte wordt van deze dag geen feestdag in de Sovjet- Unie gemaakt. Weigering. Naar „Le Soir" meldt, zou Koning Leopold de regering hebben doen weten dat hij een eventuele uit nodiging om het beschermheerschap te aanvaarden van de Belgische handels tentoonstelling, die op 19 Februari te Mexico zal worden geopend, niet zal kunnen accepteren en zich evenmin voor de officiële opening naar Zuid- Amerika zal kunnen begeven. Deze be slissing van Koning Leopold zou aldus 't blad, een gevolg zijn van het feit dat de partijen zich in deze zaak hebben ge mengd en hieraan een politiek karakter hebben gegeven. Federatie. Negentien sultans, sjeiks en emirs, die tezamen over het Westelijke gedeelte van het hoofdzakelijk uit woes tijnen bestaande Britse protectoraat Aden regeren, zijn het in beginsel eens geworden over het verenigen hunner staatjes in een federatie. De Britten hopen dat het federatieplan doorgang zal vinden en dat in het Oostelijke gè- deelte van het protectoraat Aden even eens een federatie zal worden gesticht. Explosie. De bewoners van de Franse kustplaats Dieppe zijn gisterochtend vroeg opgeschrikt door een geheimzin nige, krachtige ontploffing. Even tevo ren was op enige tientallen kilometers van de stad een verblindende lichtflits in de lucht waargenomen. Door de luchtdruk werden ruiten verbrijzeld en deuren opengeworpen. Een spoorweg employé te Orchies, bij de Belgische grens, verklaarde, ongeveer op het tijd stip van de ontploffing bij Dieppe, een vurige schijf te hebben gezien, die zich met grote snelheid door de lucht be woog. Zonsondergang. Het communistische streek blad „De Dageraad van beneden-Nor- mandië" is Donderdag voor het laatst verschenen. In de afgelopen twee jaar zijn verscheidene communistische dag bladen, waaronder het Parijse avond blad „Le Soir'", opgehouden te ver schijnen. De Franse communistische partij heeft in de laatste tijd voort durend leden verloren. Dat bij verkie zingen op de candidaten dezer partij meer stemmen worden uitgebracht dan men, gezien de dalende communistische invloed in Frankrijk, zou verwachten, wordt toegeschreven aan het feit dat vele niet-communisten, om uiting te geven aan hun afkeer van het conserva tisme, communistisch stemmen. Uweet, dat de mens over een slaapcen- turm beschikt, een klein gebied dat diep verborgen in de hersenen, de slaap regelt. En u iveet óók, dat de slaaj) een be langrijke en noodzakelijke levensfunctie is, omdat de lichaamscellen zich in die rust periode herstellen en energie vergaren. Maar hiermee zijn we er nog niet, want ondanks deze aanduidingen blijft de slaap een gecompliceerd verschijnsel. De mens kent eigenlijk twee slapen, n.l. de lichaamsslaap, waarvoor de zenuwcel len in de hersenstam gelocali- seerd zijn, en de geestelijke slaap die geregeld wordt door cellen, in de hersenschors ge legen. De Rus Pawlow heeft ontdekt dat de slaap plaatselijk in een deel van de hersenschors aanvangt en zich uitbreidt tot de algemene slaap. We kunnen genomen, waarbij gehoorprïkkels als toe's dienen. De diepte van de lichaamsslaap wordt gemeten naar gelang van het kool- zuurgehalte van de uitgeademde lucht. Wordt de slaapdiepte door lijnen weerge geven, dan blijken er in het algemeen twee diepe dalingen te zijn, t.w. één voor mid dernacht en één tegen de ochtend, terwijl er voorts nog enige kleinere topper} en dalingen zijn oj) het niveau van geringere slaapdiepte. Dat zijn de momenten die de katten in Maart hebben uitgekozen om u met hun afgrijselijk gejammer tot volledig waakbewustzijn te brengen, zodat u aan de tweede diepte van uw slaap niet meer zult toekomen. Hoewel het ons in het alge meen wel duidelijk zal zijn dat door een daling van 'i bewust zijn, aanvangende in de hersen- uuii/uiKtyGituc t/6 WC ItC ocifc- het ook aldus uitdrukken: er ontstaat in schors, de geestelijke slaap wordt ingeleid een gedeelte van de hersenschors een in wendige remming, waarmee een daling van het bewustzijn gepaard gaat welke de al gemene slaap inleidt. Dit inslapen, deze daling van het bewustzijn, is een opzette lijk bewerkte voorwaarde voor het door slapen van geest en lichaam. En omge keerd, gaat opstuioing van het bewustzijn gepaard met een sterker functionneren der hersencellen, welke activiteit eveneens plaatselijk begint en zich uitbreidt tot al gemene tegenwoordigheid van geest, ofwel: waaktoestand. De hersenslaap en lichaamsslaap treden in het algemeen gezamenlijk en ongeveer gelijktijdig op, maar bij sommige ziekten treedt een uiteengaan van beide toestanden op, zodat de lichaamsslaap zich openbaart bij waaktoestand der hersenen, of omge keerd. Voor de bepaling van de diepte van de hersenslaap heeft men de wekbaarheid en dat deze zich uitbreidt tot de tweevou dige slaap, blijven er nog vele verschijn selen over, die om een verklaring vragen. Want de moeder, wier bewustzijn zodanig is gedaald dat zij tijdens de slaap de knet terende slagen van het onweer niet eens hoort, wordt direct wakker van het tere kindergeschrei dai twee minuten later uit het wiegje klinkt. En eerlijk gezegd, waar de lezer, is het niet heerlijk dat deze ver schijnselen van het leven nooit door gra fieken en hersenschorscellen en wekprik- kels en uitgeademde koolzuur kunnen worden verklaard? Er zijn echter nog wel wat andere din gen met betrekking tot de slaap, die even min duidelyk zijn. Zoals bijvoorbeeld het „plantengeheugen" dat zich daarbij open baart. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2