AUTO OF MOTORRIJLES? Havenberichten Agenda voor Velsen Visserij-varia Coaster ontsprong tussen de pieren de dans VZV moest in HVGB met 4-0 haar meerdere erkennen Samengaan met Rode Kruis en brigade wierp vruchten af AREND REIJSV9 het adres IJmuidense trawlers blijven liever liggen Omzet visafslag Urk daalt bij het jaar Ook in Velsen minjon omroep in oprichting Beverwijk Castricum Heemskerk 7 Gebroken roerpen maakte „Hoe Vincis" stuurloos Waardering voor scheiden de penningmeester van V. G. Z. Loodsdiensten gestaakt Twee verdachten van klerendiefstal aangehouden Crematie van J. Bont Bromfietser oorzaak van ongeluk Christelijke Boeren en Tuinders vergaderden Pauselijke onderscheiding voor zilveren Kerkmeester Castricum offerde voor de vluchtelingen in West-Duitsland Kapelwagen voor Oost- Duitse priesterhulp Zilveren EHBO gefêteerd Geen subsidie meer nodig in Castricum THALIA MAANDAG 11 JANUARI 1954 Kapitein Doorneweert en zijn mannen van de Groningse kustvaarder „Hoe Vincis" zullen het avontuur dat zij gistermiddag bij harde wind lussen de IJmuider pieren beleefden, niet licht vergeten, maar de naam van schipper Jan de Koe van Wijsmullers havensleper „Hector" zal hen sinds deze Zondag altijd „iets" blijven zeggen. Zonder De Koe had het er voor de coaster maar donker uitgezien omstreeks drie uur, toen de roerpen brak en de coaster hevig uit het roer liep. Het anker is onmiddellijk gevierd, maar men schoof met het bootje rakelings langs de Noordpier. Voor eb De coaster was omstreeks drie uur, voor de ebstroom binnengelopen en alles leek goed te gaan. Tot de roerpen het begaf en de „Hoe Vincis" stuurloos naar hoger wal zeilde en op de stenen dreigde te lopen. Onmiddellijk reageerde kapitein Doorne weert door het anker te laten vallen en de imotor achteruit te laten slaan, waar door het kustvaardertie bakboord-uit liep en op het toeleidingskanaal af dreef. Zeemanschap De Hector schoot inmiddels te hulp om de machteloze kuster handig vast te ma ken (tot grote opluchting en niet geringe tevredenheid van kapitein en bemanning) en 't scheepje naar de Vissersnaven te sle pen, waar het bij de IJ-bunker kwam te liggen. Toeval Zuiver toevallig was de directeur van de IJmuklense machinefabriek Genius oogge tuige van het mankement, dat de Hoe Vincis bijna een stranding opleverde. Hij ving de coaster in de Haringhaven direct ADVERTENTIE Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Hagelingcrweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is de heer L. Harsveld, penningmeester van de centrale besturen van het „Centraal Sociaal Fonds" en van de Stichting „Sociale Voorzieningskas" (S. V,K.) ten behoeve van het personeel van Van Gelder Zonen N.V., gevestigd te Am sterdam, Zaterdagmiddag in gebouw „Con cordia" veel warme waardering ten deel gevallen bij zijn afscheid, dat hem werd bereid door vertegenwoordigers van de centrale besturen. De algemene voorzitter van het C.S.F., de heer G. van Zeist uit Apeldoorn be groette de vele aanwezige leden en direc tieleden van V.G.Z. om vervolgens te ge tuigen, dat dit afscheid van de promotor van het Fonds, die dit werk meer dan twaalf jaren deed, spijtig is. De heer Van Zeist schonk als blijk van deze warme er kentelijkheid een enveloppe, die tevens een bijdrage inhield van een „ongenoemde be langstellende". Mevrouw Harsveld werd met hartelijke dankbetuiging voor de vele uren ten ge- gerieve van het C.S.F.-werk in de hulde betrokken. De heer P. J. van Geelen, secretaris van de hoofddirectie, omschreef het door de heer Harsveld verrichte werk als van zeer groot sociaal belang voor het gehele per soneel van V.G.Z. en prees voorts de uit stekende samenwerking tussen de verte genwoordigers van directie en fabrieksper- soneel. Names de Velsense C.S.F.-afdeling liet de heer H. Andrea een toon van weemoed in zijn hartelijke toespraak doorschemeren en memoreerde de uitvoering van het eer ste „steunwerk" aan de fabriek, waarvan de heren Harsveld en H. B. Vink de motoren waren. Juist in de bezettingstijd, toen veel lief en leed in en door het C.S.F. werd gedeeld, heeft het Fonds een gezonde ont wikkeling doorgemaakt. Het resultaat is geworden een centraal fonds voor het ge hele concern, waaruit vorig jaar de S.V.K. is ontstaan. Bij alle dankbaarheid voor de de heer Harsveld werd zijn vrouw weer niet vergeten. Zij kreeg een mand met fleurige bloemen. Ir. B. Verdoorn, fabrieksdirecteur van Velsen en voorzitter van de S.V.K.-afdeling sprak over de prettige samenwerking met en de objectiviteit van de scheidende pen ningmeester, wiens adviezen bijzonder zijn gewaardeerd. De heer J. Buntsma beloofde te proberen het werk voort te zetten in de geest van de scheidende penningmeester. Namens de katholieke industrieële werknemers van Beverwijk omschreef de heer A. Boon het werk van de heer Harsveld als van zeer grote betekenis. Ook de heer F. P. Al van Wormer sprak woorden van dank. De heer Harsveld dankte in bewoordin gen, die wel duidelijk lieten horen hoe het sociale werk voor het V.G.Z.-personeel en in het algemeen hem ter harte gaat. Vanmorgen tegen zes uur werd bij harde Noordwestenwind de loodsdienst voor IJmuiden gestaakt. Te 6.30 uur staakten "ook de loodsdiensten voor de Nieuwe Wa terweg en Vlissingen hun werk. Na inwoning Een dame in Velsen, die gedurende enige tijd een paar jongelui uit Haarlem inwo ning had verschaft, kwam aan het eind van de vorige week tot de onaangename, ont dekking dat de 25-jarige jongedame H. M. U. cn haar even oude verloofde, de ban ketbakker A. J. B. bij hun vertrek zich „en passant" van kledingstukken en schoeisel, die aan de hospita behoorden, hadden voorzien. De dame deed aangifte bij de politie, die de beide verdachten aan hield en hen naar het bureau aan het Ti- beriuspieia bracht. De jongedame werd Zaterdagmorgen op vrije voeten gesteld, de jongeman is „nog even vastgehouden". op en liet een aantal vrijwilligers opko men om de gebroken roerpen nog diezelfde Zondag te herstellen. Wat gebeurd is, zodat kapitein Doorneweert nu helemaal geen kwaad meer over IJmuiden kan horen. De schrale visserij van dit moment heeft ettelijke trawlers tot stilliggen gedoemd: de uitkomsten zouden verre van lonend zijn. De Tzonne, die in 1952 f 530.000 maakte en over 1953 f 548.000 ligt bijvoor beeld al een poosje en zowel de schipper C. van der Leek als de bemanning zijn naar de werkloosheids- en wachtgeldver zekering verwezen. Alleen de trawler Bergen is van de rederij Petten nog in de vaart. Van. de Weimar-boten zijn de Limburgia en de Zeelandia, zoals gemeld, eveneens uit de vaart genomen en bij de VEM zijn wegens reparatie of inbouw van een nieuwe motor uit de vaart de Allan Water, de Haarlem, Thorina en de Mary. De aanvoer van vis uit het IJselmecr is in 1953 beneden verwachting gebleven. Zeer duidelijk blijkt dit uit de omzet van de vis afslag te Urk. Deze bedroeg in 1953 1.446.249, tegen 1.795.169 in 1952. In to taal werd in 1953 aangevoerd ongeveer 3880 ton vis tegen 4000 ton in 1952. De oorzaak van deze daling was voorna melijk gelegen in de geringere aanvoer van kuilpaling en snoekbaars. In totaal werd in 1953 517 ton kuilpaling aangevoerd voor een waarde van ruim 936.000 (gemiddelde prijs per kg. 1.91). In 1952 bedroeg deze aanvoer 683 ton voor een waarde van 1.183.371 (ge middelde prijs per kg. 1.73). De aanvoer van lijnpaling was iets groter, 67'/2 ton tegen 50 ton in 1952. De waarde hiervan was nu 156.000 (gemiddelde prijs 2.31 per kg.) tegen 108.300 in 1952 (gemiddelde prijs 2.16 per kg.). Acht ton fuikpaling werd aangevoerd tegen 5,5 ton in 1952. De waarde hiervan was nu 15.872 (gemiddelde prijs per kg. 1.97). De aanvoer van snoekbaars liep terug van 196,5 ton in 1952 naar 73.5 ton in 1953. De waarde hiervan bedroeg nu 87.899 (gemiddelde prijs per kg. 1.19). Aanvoer van voorn en blei was nu 78 ton groot, tegen 148 ton in 1952. Een vooruitgang liet'de., aanvoer van nest zien. Bedroeg deze in 1952 ongeveer 2800 ton, ze was nu ruim 3100 ton. De prijs liep op van 6.38 tot 6.76 per 100 kg. De aanvoer van rode baars iiep tot de helft terug, van 23.5 ton in 1952 tot ruim 12 ton in 1953. De gemiddelde prijs bedroeg nu f 1.70 per kg. De aanvoer van andere vissoorten, zoals snoek en karper was van weinig betekenis. De-tcttale waarde daarvan bedroeg, -ongeveer 600.r— tegen 1900.in 1952. De aanvoer van zeevis was van geen betekenis. In totaal werd hier van 8 ton aangevoerd, tegen 55 ton in 1952. Op initiatief van het gemeentebestuur van Sleen (Drente) is in Veenoord (gemeente Sleen) een hypermodern ingericht Groene-Kruisgebouw gereed gekomen. Dit gebouw bevat o.a. éénpersoons- en familiedouches, een t.urnhal, een tandheelkundige afdeling en een afdeling voor kraamverzorging. Buitenaanzicht van het nieuwe Groene Kruisgebouw. Het stoffelijk overschot van de heer J. Bont, penningmeester van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Algemene Bond van Ambtenaren, is Zaterdagmorgen in het crematorium te Velsen verast. Velen heb ben in de aula de overledene de laatste eer bewezen en de vele bloemstukken waren de tastbare bewijzen van waardering, die men de heer Bont had toegedragen. De voorzitter van de afdeling de heer J. H. Wijnberg heeft de goede eigen schappen van de verscheidene gememo reerd. Hij noemde hem een buitengewoon goed vakbondsbestuurder, die zichzelf nooit op de voorgrond plaatste, maar wiens levenstaak het was de organisatie groot te maken. Een accuraat mens, een goed ka meraad. In dezelfde trant werd het woord ge voerd door de algemeen bondspenning- meester uit Den Haag, de heer Venema en door de heer Verhagen, die namens het personeel van de rijkswaterstaat in IJmui den sprak. Nadat de kist, die bedekt was met de afdelingsvlag, onder orgelspel van het lied „Aan de strijders" was gedaald, heeft een zwager van de overledene voor de betoon de belangstelling dank gezegd. Jannie's trouwring is terecht In de week van 1 tot 8 Januari werden in de gemeente Velsen gevonden: een shawl, paar handschoenen, herenrijwiel, wieldop (auto Dodge"), armband, biljet van f 10, kinderjack, handschoen, kindertasje, want, ceintuur, sleutel, legitimatiebewijs, melkbus, pop, boodschappentas, hondenriem, baco sleutel, paar wanten, hond, herenpolshorloge, halsketting, 2 sierduiven, motorcap, riem, kapbeitel, overall, luiwagen met stok, por- temonnaie, oorbel, trouwring (Jannie 22.4.46), padvindersriem, babysokje, bril in étui. Inlichtingen omtrent deze „voorwerpen" zijn elke werkdag tussen 11 en 12 en 16 en 17 uur té verkrijgen .in kamer 4 van het hoofdbureau van politie, behalve op Zater dagmiddag. Telefonisch worden geen inlich tingen gegeven! Zaterdagavond werd in het Sportfond- senbad te Haarlem voor de wintercompe titie de wedstrijd V.Z.V. IH.V.G.B. I gespeeld. V.Z.V. ging door het niet opko men van een der spelers als volgt te water: Hagedoorn, Visman, Schoone, v. d. Vegte, Bakker en Gravemaker. Het team verloor met 4-0. Direct na de aanvang werd het Velsense doel door de gedegradeerde hoofdklasser zwaar belaagd, doch Visman en Schoone kweten zich van hun taak. In de aanvang leken de kansen voor V.Z.V. niet zo ge ring als aanvankelijk gedacht werd. H.V. G.B. kwam echter steeds opzetten en de verdediging wist de aanvallen om te zet ten in tegenaanvallen. In de voorhoede werd v. d. Vegte echter zwaar gedekt door de H-^ -v—dse midachter. Spoedig ein digde een aanval van H.V.G.B. in een doel punt. Stand 1-0. V.Z.V. schudde tot aan de rust steeds van zich af zodat de kans van scoren niet aanwezig was. Na de rust kwam H.V.G.B. sneller en ge vaarlijker opzetten. Met een hard schot wist zij de stand op 2-0 te brengen. Na dat de bal via Bakker naar v. d. Vegte werd geplaatst leek het er op dat V.Z.V. een doelpunt zou maken. Door het hinde ren der midachter*zat er geen kracht ach ter de bal en had de H-*-=i^r-ase doel- verdediger weinig moeite. Na een aanval in een tegenaanval te hebben omgezet zwom Gravemaker tot vlak voor het vij- Zondag 10 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Passofbalmaha van Mid way. IJsel van Rotterdam. Monte Nafarrate van Kossen. Trompenbergh van Antwerpen. Zaanstroom van Londen. Deo Favente van Vigo. Bedfrod Queen van Norfolk. Swift v. Londne. Emu van Londen. Netherland Coast van Newcastle. Eemstr'oom van Hull. Hoe Vinces van Hamburg. Flevo van Odense. Wapu van M' bro. Theano van Waterford. Timona van Hexar City. Anna Sylvia van Workington. Jans van. Londen. Winterswijk van Cuba. Vertrokken zijn: Delfinus naar Stavanger. Spaarn<-stroom naar Huil. Holderness naar Goole, Pas of Balmaha naar Southampton. Christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden" Hedenavond vinden in de gymnastiek zaal van de Marnixschool de onderlinge wedstrijden plaats voor de dames- en he renleden. Tevens zullen tegelijkertijd de vaardig- heidsproeven le, 2e en 3e graad, voorge schreven door het Ned. Chr. Gymn. Ver bond, worden afgenomen. De 5 man sterke jury zal niet voor een gemakkelijke taak staan, daar allen hun uiterste best zullen doen om niet alleen de beste plaats op de ranglijst te bereiken, maar tevens om het zo begeerde vaardigheidsdiplorna van het NCGV te vei-werven. Aan belangstelling en spanning zal het zeker niet ontbreken. andelijke doel. Het keiharde schot stuitte echter op de borst van de doelverdediger. Nu bleken de aanvallen van V.Z.V. wel ten einde te zijn. H.V.G.B. kwam steeds in de aanval en de Velsenaren moesten ten slotte door een misgreep van keeper Hage doorn wederom een doelpunt incasseren. De stand was 3-0. Bakker werd door de scheidsrechter het water uitgezonden. Hiervan maakt H.V.G.B. gebruik doo/ met een meerderheid aan spelers de Velsense verdediging kapot te beuken en de stand op 4-0 te brengen. Dit bleek tevens de eindstand te worden. Kort voor het einde werd Schoone het water uitgezonden. Doch eer H.V.G.B. door zijn spelersmeerderheid een kans zag om de stand op 5-0 te brengen klonk het eindsignaal. Al enige tijd klinkt iedere Donderdag middag een reeds bekend geworden aan kondiging door de aether: „Hier Minjon, AVRO's miniatuur omroep Nederland". In het gehele land zijn al afdelingen opgericht en thans hebben ook enige knapen uit Vel sen en Beverwijk de oprichting van een afdeling van deze jeugdomroep voorbereid. Het programma van Minjon, dat onder het toezicht staat van Herman Broekhui zen, wordt voor de microfoon gebracht door de Amateurs Radio Omroep Soest en geheel verzorgd en samengesteld door jongelui uit allerlei plaatsen in Nederland. De leden van deze afdeling helpen de amateurs uit Soest ook bij de uitzendingen. Voor de Velsense en Beverwijkse jongeren bestaat nu dus ook de kans door oprich ting van de afdeling in de IJmond om eens voor de radia te mogen optreden, hetzij als omroeper sterverslaggever geefster hoorspelacteur (actrice); kortom in al die beroepen die men bij de omroep kent. Ook de jongens en meisjes de leeftijd is voor een ieder tussen de 16 en 21 jaar die een muziekinstrument bespelen, zijn wel kom Men kan zich aanmelden aan het adres: Minjon, afdeling Velsen Beverwijk, p/a. Pelsstraat 13, Velsen-Noord. Aanhangwagen in beslag genomen Zaterdagmiddag heeft zich op de Alk- maarseweg een auto-ongeluk voorgedaan, waarvan de hoofdoorzaak een onvoorzich tige bromfietser was. Uit de richting Alkmaar kwam een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de heer A. B. uit Rotterdam. Toen deze even voor 't kruispunt bij de Hoflan- derweg-Kerkstraat was, kwam uit laatst genoemde straat de bromfietser v. B. uit Beverwijk, die meende er nog wel voor langs te kunnen. De bestuurder van de vrachtauto moest krachtig remmen en naar links uitwijken, met als gevolg dat hij achtereenvolgens een wielrijdster, mevr L.-S. uit Beverwijk met haar dochtertje (achterop de fiets gezeten) 'n lantaarnpaal en twee melk-bakfietsen omver reed. Met uitwendige verwondingen en een lichte hersenschudding is mevrouw L. naar het Rode Kruis ziekenhuis vervoerd; haar dochtertje kwam er tamelijk goed af. Hoewel de bestuurder van de vrachtauto geen directe schuld aan het ongeval ver weten mocht worden, liep hij toch een procesverbaal op, aangezien bij het onder zoek kwam vast te staan, dat de remmen van de aanhangwagen niet voldoende werkten. De aanhangwagen is deswege in beslag genomen. Bij de aanvang van het nieuwe jaar heeft de voorzitter van de Christelijke Boeren- è'n Tuindei-sbond, afdeling Beverwijk, de -heer N. Passchier tijdens een ledenverga dering de wens geuit dat de Beverwijkse tuinbouw zich door haar moeilijkheden ten opzichte van de onteigening heen zal slaan Men behandelde de agenda voor de alge mene vergadering, die op 14 Januari in Delft wordt gehouden. Als afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de heren T. Wensink en G. Broeze. In de provinciale tuinbouwcommissie werd de heer D. Markerink benoemd. De heer J. de Wilde, die 25 jaar kerk meester in de St. Agatha kerk is, mocht een Pauselijke onderscheiding ontvangen. Deze onderscheiding werd hem door de heer B. G. Hosman overhandigd. MAANDAG 11 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Met geheime instructie". DINSDAG 12 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Met geheime instructie". SANTPOORT Harddraverüver., 20 uur, Café Zomer- lust, feestavond. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur; Gemeenteraad. Eerste onderlinge wedstrijden van De Pion in 1954 In hötel Meijer aan de Dorpsstraat heeft de Castricumse Schaakclub De Pion voor het eerst in 1954 weer onderlinge wed strijden gehouden. Clubkampioen C. Ben nes startte goed en won van L. J. Born en P. Molenbroek behaalde een overwinning op S. van Weeren. De partij Walter Uhl J. C. Heeck eindigde in remise, evenals die tussen de heren J. van Ravenzwaai en P Bouwen. In afdeling B waren de uitslagen als volgt: D. Keetbaas-arts A. de Jong remise; A. de Wit-A. Kortekaas 1-0; P Lute-B. Schlosser 0-1; A. Hoekstra-P Zwart, remise; H. Niemeijer-P. Menke 0-1 J. Rozing-P. Bos 0-1; P. Kerstens-P. Beek man 0-1. Het eerste tiental van De Pion speelt Woensdag zijn derde bondscompetitiewed strijd. De strijd zal gaanHegen Pat Mat in het Statenhuis tegenover het station te Beverwijk. De inwoners van Castricum en speciaal het katholieke gedeelte, hebben Zondag laten zien dat zij een grote dosis naasten liefde bezitten. Óp die dag maakte name lijk de Rijdende Kapel, toebehorende aan de Stichting Oost-Priesterhulp, zijn rond gang door het dorp en de inwoners gaven met gulle hand, geld, kleding, schoeisel, dekking en levensmiddelen voor de vluch telingen in West-Duitsland. De nood onder hen is groot en pater Strijbos, een der geestelijken van de Stich ting, heeft Zondagavond tijdens de film avond in het veilinggebouw te Castricum, uit de doeken gedaan hoé groot die nood wel is. In een helder betoog deed hij een vurig beroep op de aanwezigen de Oost-Priester hulp met alle mogelijke middelen te steu nen. Naar hij tevens vertelde, was de in zameling in Castricum een groot succes ge worden. De film Verjaagde kudde gaf de vlucht, het leven van de verjaagden en het werken van de priesters weer en zonder twijfel zullen zij, die de film zagen, alsnog hun beurzen hebben geopend voor een grote gift. Vandaag (Maandag) maakt de Rijdende Kapel een grote NS-bus van na de oorlog een rondgang door het on der Castricum ressorterende Bakkum en morgen zijn de andere omliggende plaat sen zoals Beverwijk aan de beurt. Op Woensdag 13 en Donderdag 14 Janu ari zal de kapelwagen, welke is ingericht om gelden in te zamelen ten bate van de R.K. priesterhulp in Oost-Duitsland in Beverwijk komen. In aansluiting hierop wordt op beide avonden in het K.S.A.-gebouw de film „Verjaagde kudde" vertoond. „De misdaad in onze samenleving" Voor de Beverwijkse leden van de vrou wengroep van de Partij van de Arbeid zal de heer P. P. Wentinck Dinsdagavond 12 Januari in de Zeewijkschool spreken over het onderwerp: „Het verschijnsel van de misdaad in onze samenleving". „Vrouwenleven in de Pyreneeën" Mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk spreekt hedenmiddag in het program ma „Tusssen de bedrijven door van de N.C.R.V. over het onderwerp: „Vrouwen leven in de Pyreneeën". Kinderfeest Katholiek Vrouwengilde Het Katholiek Vrouwengilde van Heems kerk houdt Woensdag 13 Januari in zaal Dom een feestmiddag voor de kinderen der leden. Kerstactie Katholieke Thuisfront Het Katholiek Thuisfront van Heemskerk heeft een Kerstactie gehouden, welke het dubbele bedrag van het jaar daarvoor heeft opgebracht 550, De handel is zoals gewoonlijk in' de eer ste dagen van het nieuwe jaar flink tekort gekomen en de veel te kleine aanvoer is aangevuld met importen uit Noorwegen en Denemarken, terwijl er heel wat bevro ren voorraad uit de koelhuizen is gehaald, ook al wil de klant daar nu niet zo erg graag aan. De balans van de afgelopen week is dan ook bijster weinig bemoedigend: twee hele visboton en twee haringschepen met ma gere vangsten plus wat kleine vaart. Dat was het dan. Deze week zullen echter de aanvoeren al heel wat beter gaan worden, want van daag is om te beginnen de loggervloot pre sent geweest, waaronder zich steeds meer afsnijders bevinden, die van de haring rxaar de vis zijn overgegaan en bovendien gaan de nog vaTende trawlers ook meer belangstelling voor de verse vis aan de dag leggen. Het is anders raar gelopen met het ha ringseizoen: plotseling uit en over. De paar Scheveningers en de Postboy houden het nog even uit, maar het gaat er op lij ken dat het de laatste stuiptrekken zijn van een grillig seizoen, dat onbehoorlijk lang heeft geduurd. Temeer daar de verse vis- trawlers ook al weer haring hebben gesig naleerd kan men rustig voorspellen, dat de haringteelt snel op haar einde loopt. Voor het overige zullen we moeten afwachten of één of meer grote IJmuidense schepen inderdaad de verre visserij weer zullen opvatten, zoals wij Zaterdag met alle voorbehoud publiceerden. Het is Zaterdagmiddag tijdens de receptie in hötel 'De Rustende Jager wel gebleken, dat de Castricumse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken zich in de afgelopen vijfentwintig jaren een grote populariteit heeft verworven. Tientallen vooraanstaande personen uit gemeentelijke-, EH.B.O.- en verenigingskringen, gaven op deze jubileumontvangst acte de presence en gaven blijk van hun bewondering voor hetgeen de afdeling in die 25 jaar voor de Kennemer mensheid heeft gedaan. Haast iedere spreker en het waren er velen stak de loftrompet over de activiteit die in die kwart eeuw werd ont plooid en de dankbaarheid van de sprekers werd onderstreept door de aanbieding van kostbare cadeaux die het bestuur van de afdeling in de toekomst ongetwijfeld van pas zullen komen. Dr. Spanjaard, voorzitter van het EHBO- districtbestuur, opende de rij en zeide on der meer, dat de Castricumse afdeling tot d<e beste in het district behoort. „Wij wil den dat alle afdelingen zo waren als de uwe", zeide dr. Spanjaard tot het va? ge luk stralende bestuur; "dat achter "de- rijk met bloemen en1 planten versierde tafel had plaats genomen. Spreker richtte spe ciaal het woord tot de voorzitter, de heer S. Veenstra, en het oud-bestuurslid, de heer G. Hemmer. die beider}, vanaf de op richting lid van de afdeling'zijn. Als blijk van waardering voor het door hen ver richtte werk kregen beide heren uit han den van dr. Spanjaard een draagmédaiUe overhandigd en voorts mocht voorzitter S. Veenstra nog een enveloppe met inhoud voor de afdeling in ontvangst nemen. Prachtige samenwerking Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, noemde de afdeling een belangrijk onderdeel van de gemeente en was vol lof over de talrijke EHBO-cursussen die sinds de oprichting zijn gehouden. Met genoegen memoreerde de magistraat de prachtige samenwerking tussen de EHBO, Rode Kruis en de Castricumse Redding Brigade ..De Strandlopers", om vervolgens de wer kers van het eerste uur, S. Veenstra en G. Hemmer, loffelijke woorden toe te zwaaien. „Helaas kom ik hier met lege handen,maar weest er van overtuigd, dat het gemeente bestuur met sympathie de verrichtingen van de EHBO volgt en dat wij uw volgende subsidie-aanvrage met belangstelling zul len bekijken". „Wij zijn het gemeentebestuur dankbaar voor de medewerking die wij steeds moch ten ondervinden", antwoordde de heer G. Hemmer, „en wij weten dat onze subsidie aanvrage steeds een gunstig onthaal heeft gevonden. Wij zijn echter niet meer hulp behoevend, want door de grote opbrengst der jaarlijkse huis aan huis collecte in Castricum waarvoor wij de bevolking ten zeerste dankbaar zijn behoeven wij geen subsidie meer aan te vragen". Leermiddel en vlag Namens de leden bracht de heer J. Bloedjes de gelukwensen over en deze spreker nodigde voorzitter S. Veenstra uit, een spanlaken weg te nemen, dat een ana tomisch beeld omhulde. „Dit is het ge schenk van de leden en het verheugt mij tevens u te kunnen mededelen dat wij thans ook de beschikking hebben over de Koninklijke EHBO-vlag", zeide de heer Bloedjes, waarna hij aan alle aanwezigen liet zien hoe het anatomisch beeld, dat ge bruikt zal worden, bij de cursussen, func- tionneert. De heer J. Stassen uit Bussum, overhan digde een vaantje namens het hoofdbestuur van de EHBO en de heer P. Hourik, voor zitter van het overkoepelingsorgaan van alle verenigingen op het provinciaal zie kenhuis Duinenbosch, een enveloppe met inhoud. Voorts voerden de vertegenwoordigers van de Bond voor Gepensionneerden, Ver enigingsraad Castricum, Zaanse Wielerclub DTS, Koorvereniging Castricum, Castri cums Vrijwillige Brandweer, Klaverjas- club De Harmonie, Hengelsportvereniging Castricum, Sportvereniging CSV, Kampeer Vereniging Bakkum, Algemene Bond van Ambtenaren, de docent arts A. H. v. d. Werff en de oud-secretaris, de heer Th van Bovene het woord en ondertussen sta pelden de cadeaux zich rond de bestuurs tafel op.Verbandmiddelen, dekens(5 stuks) en vier polstellers waren evenzovele blij ken van medeleven, die bij het bestuur een gunstig onthaal vonden. Het was de heer G. Hemmer, die alle sprekers dankte en in zeer hartelijke bewoordingen extra dank bracht voor de dekens, De heer Hemmer roemde vervolgens de uitstekende mede werking van de plaatselijke doctoren, die vele uren voor het geven van cursussen opofferden. En hiermede was een middag ten einde die de bestuursleden van de Castricumse afdeling voor Eerste Hulp Bij Ongelukken, en die van de heren S. Veen stra en G. Hemmer in het bijzonder, nog iange tijd in het geheugen zal blijven. Er waren ontelbare bloemstukken bin nengekomen, onder andere van de Rode Kruiscolonne, EHBO afdeling-Hoorn, EHBO afdeling Beverwijk-Hoogovens en de EHBO afdeling Assendelft. In de avonduren vond in De Rustende Jager een feestelijke bijeenkomst plaats voor leden en genodigden, waarvoor de leden gedurende twee jaar iedere maand een kwartje spaarden. De avond werd doorgebracht met muziek, zang en dans. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) films)^^^^ PROGRAMMA-WIJZIGING Hedenavond 8 uur en Dinsdag en Woensdag 8 uur vertonen wij de boeiende zee'roverS- 'historie in kleuren- :.met- geheime instructies" YANKEE BUCCANEER met Jeff Shandler en Suzan Ball. Een machtig verhaal uit tropische zeeën Toegang 14 jaar. Nog niet in orde. De logger KW 9 Hu- bertha Gerarda heeft enige dagen in dok gestaan voor een nieuwe schroef, maar toen de logger Zaterdag naar de visserij wilde vertrekken, bleek de nieuwe schroef nog niet naar genoegen te werken en besloot men het vertrek naar de visserij uit te stel len voor een nieuwe reparatie. Dirkje weer eens hier. Na een afwezig heid van haast vijf maanden is de motor- trawler Dirkje weer eens op het oude nest terug geweest. Al in Augustus besloot de rederij het schip de haring in Vlaardingen te laten lossen, maar nu de haring zich niet meer laat vangen, ook in het Kanaal niet, werd IJmuiden weer opgezocht. Ook afgelopen. De grote logger Cornelia Maria SCH 135 van de Vrolijk-rederij was Zaterdag met 140 kisten haring ter markt, maar dit is de laatste haringreis geweest. Vandaag is het schip voor een schoonmaak beurt in het dok geplaatst en daarna zal men om verse vis gaan. Profiteren. De lichte trawlogger KW 166 verliet verleden Dinsdagmiddag IJmuiden voor e^n verse visreis. Na een dag vissen werd er Donderdag geprofiteerd van de ge peperde visprijzen en men koos direct weer zee, om Zaterdag weer ter markt te ver schijnen. Het resultaat werd in totaal 3600. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door twaalf vaartuigen op Urk aangevoerd: 712 pond snoekbaars, 63—69 cent; 37 pond rode baars, 87—96 cent; 835 pond blei, 9 cent, allés per pond. Besommingen van Zaterdag. RO 46 Claesje 13.670; RO 53 Dirkje 5310; één trawler met 8834; IJM 209 7840; HD 125 5000; KW 26 4718; KW 166 670; WR 33 4670; KW 35 300: KW 128 159; IJM 11 1987; IJM 3 539; IJM 78 388. Verse haring: SCH 130 2075; WR 67, HD 37 824. Prjjzen. Heilbot 3.15—2.40, Gr. tong 3.75—3.30, Grm. tong 3.15—2.80, Kim. tong 2.65—2.44, KI. tong I 2.08—1.86, KL tong II 1.70—1.46. Tarbot I 3-7O0—3.10. alles per 1 kg. Tarbot II 136; Tarbot III 130, Tar bot IV:/ 51, Gr. schol 3935, Grm. schol 59—46, Kim. schol 80—65. KI. schol I 60—47, KI. schol II 45—24. Schar 38—20, V. haring 22.50—13-50, Gr. schelvis 56—50, Grm. schelvis f 5044, Kim. schelvis 5043, KL schelvis I 46—40. KI. schelvis II 32—21, Wijting 33—11, Gr. gul 43—42, Mid. gul 40—37, KL gul 31—21, Ham 76, Poontjes 3228, KL koolvis zw. 3120.50, alles per 50 kg; Gr. kabeljauw 190108, Gr koolvis zw. 9488, Gr. leng 98, alles per 125 kg. Aanvoer. 122 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 202 kisten schol, 19 kisten schar, 930 kisten-haring. 283 kisten schelvis, 285 kisten wijting, 92 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten leng, 2 kisten ham, 8 kisten poon, 23 kisten koolvis; 20 kisten diversen, totaal 1990 kisten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3