Bouwmeester stond Pirc spontaan de eerste prijs af AUTO Toneelgroep „Puck" vertoonde „Het sprookje van de prins" Heemskerk kreeg Zaterdag zijn openbare school terug DOOR DE WIND HERENIGD Veel geld GLASPLATEN „De Reisduif" toonde haar duivenschat Na 28 jaa r Twee oude getrouwen namen afscheid ,Ny joarsbesij te bij de Grönnigers Vanmorgen in de Vishal IJmuiden Emmy Arbous overleden K rantenknipsels" MAANDAG 11 JANUARI 1954 6 Kwaliteit der vogels uitstekend BIJ VAN GELDER SLOT VAN SCHAAKTOURNOOI Uitslagen in het Hoogoven-Schaaktournooi Burgemeester H. Nielen opende het nieuwe gebouw „Macbeth" voor de radio Scheepvaart Ca baretp rogra m ma van Veïser H.B.S. Vier emigratie voorlichtingsavonden Er valt de laatste tijd in ons land een \-erheugende kentering waar te nemen in de manier, waarop door sommige gezel schappen het toneelspelen voor kinderen beoefend wordt. Voordien was de jeugd bijna uitsluitend aangewezen op de pogin gen van een aantal „schmiere"-troepen, die kennelijk van oordeel waren dat een kinderhand spoedig is gevuld en deze op vatting op dikwijls ergerlijke wijze in de voorstellingen tot uitdrukking bracht. Ik herinner me bijvoorbeeld opvoeringen van ,.Dik Trom" en „Watt en Half Watt", waar in de acteurs meenden te kunnen volstaan met allerlei misplaatste clownerie en aldus een volslagen gebrek aan inzicht van hun taak demonstreerden. Vandaar dat de oprichting van „De Witte Vogel" en „Puck" niet genoeg kan worden gewaardeerd, omdat bij deze gezelschappen bijzonder consciëntieus gewerkt wordt, het geen dan ook steeds serieus voorbereide opvoeringen ten gevolge heeft. Vandaar dat de keuze van de afdeling Beverwijk van de Katholieke Arbeidersbeweging niet anders dan gelukkig kan worden genoemd, omdat zij Zaterdagmiddag in het K.S.A.-gebouw het toneelgezelschap „Puck" voor de kin deren van haar leden heeft laten optreden. Opgevoerd werd „Het sprookje van de prins" door Cas Baas naar een vertelling van Dini Heynes en Lenie Reurop bewerkt. Men kan niet anders dan het inzicht be wonderen, waarmee deze bewerking is ge schied, want het resultaat is weinig minder dan ideaal voor kinderen. De intrige is een voudig, op het sobere af, doch daardoor kan het stuk zonder de minste moeite door de jongste kleuter worden gevolgd. De inhoud betreft de vrolijke weder waardigheden van prinses Liobe, die door haar koninklijke ouders angstvallig voor de buitenwereld verwijderd is gehouden, waardoor het arme kind ziek van verveling is geworden. Geen wonder dat de hofarts, dokter Betweterius, vergeefs naar een remedie voor deze kwaal zoekt, tot de komst van prins Armetos uit een naburig rijk onmiddellijk verbetering in de toestand brengt. En dit alles alleen omdat hij haar belangstelling voor diverse eenvoudige kinderspelletjes weet gaande te maken. Zodat verstoppertje en snip-snap-snor ten slotte de enig juiste medicijnen blijken. Dit alls lijkt misschien vrij simpel, doch dan alleen voor hen, die niet in staat zijn ge- w-eest de gulle reacties van de kinderen op deze voorstelling gade te slaan. Met schit terende ogen en enthousiaste bijvalsbetui gingen hebben zij van stuk en spel ge noten, waarvoor de opvoering trouwens de meeste aanleiding bood. In de eerste plaats was er een fantastisch mooi décor van Wim Vesseur, welhaast uniek voor jeugdtoneel, waarbij ook de bij zonder originele costuums geheel in de juiste stijl waren ontworpen, hetgeen een schier volmaakt geheel opleverde. En ook de acteurs legden een ernst en toewijding aan de dag. als gold het een opvoering van een der klassieken. Wim van den Heuvel bijvoorbeeld, die als de waanwijze dokter Betweterius een typering van de eerste rang leverde. Daarnaast het vrolijk-leven dige prinsenpaar van Cecilia Lichtveld en Dick Scheffer en de statige koningin Co- pelia van Karin Haage. Ook Frans 't Hoen als Tartaturk de Grote, Sepha Dierikx als Pompoelia en de nederige dienaar Krakra van Ab Abspoel hadden hun opvattingen geheel op de fantasie der kinderen afge stemd, zodat ik „Het sprookje van de prins" niet anders dan warm kan aanbevelen. Het is te wensen, dat deze prima kindervoor stelling nog talloze keren voor de jeugd kan worden opgevoerd. JAN VAN DAM Veilinggebouw ,,'t Centrum" is twee dagen lang één grote duiventil geweest, tijdens de tentoonstelling, die hier door de Bcverwijkse vereniging „De Reisduif" werd georgani seerd. Aan deze expositie werkten uitsluitend de eigen leden mede. die dan ook geheel goed uit de bus kwamen zodat ruim tweehonderd duiven te bezichtigen waren, die elkaar weinig of niets toegaven. Keurmeester Chr. Braun uit Oegstgeest had geen gemakkelijke taak en hij vertelde dan ook dat hij zelden zo'n mooie collectie vogels bij elkaar gezien had. Voorzitter G. van der Winden, die deze tentoonstelling onder geweldige belangstel ling Zaterdagavond opende, toonde zich hier over ten zeerste verheugd en dankte allen die aan het Welslagen van deze show hadden meegewerkt. De mooiste vogel van de tentoonstelling was de oude duif van de heer C. Westrate. De eerste prijs van de oude doffers ging naar P. Bruins. H. Zillig mooiste jonge dof fer. C. Castricum mooiste jonge duif en de groepsprijs Avas voor C. Zillig. Bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. hebben Zaterdagmorgen Aveer twee personeelsleden afscheid van het bedrijf genomen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. In de bouwafdeling was het de eerste schilder, de heer B. M. Buining wie, om ringd door het personeel van de afdeling, een hartelijk vaarwel Averd bereid. De chef, de heer P. J. Elmers, roemde de kwalitei ten van deze vakman, die zijn krachten ge durende ruim 34 jaar voor het bedrijf heeft ingezet. Weliswaar zijn ook wel eens moei lijkheden voorgekomen, maar zij vonden steeds een oplossing. Hij dankte hem voor zijn trouwe dienst. De heer W. van Zalinge, collega, sprak namens het afdelingspersoneel tot de „pio nier" en illustreerde hoe de heer Buining niet alleen als huishoudschilder zijn taak verstond, maar bovendien liefhebberij be zit in de artistiekere kunst. Een enveloppe met inhoud vormde het afscheidsgeschenk. Van de afdeling centrale legde de heer J. Jansen zijn taak als stoker na ruim 34 jaar neer. Ook hij onderging veel erkente lijkheid. die hem gewerd -door toespraken van de heren ir. H. C. Ehrenburg en J. D. Kist de Ruyter, bedrijfsingenieur en chef van de afdeling. Uiteraard Avas er bij het afscheid grote belangstelling van het personeel, dat hem met dank voor de prettige samenwerking en goede kameraadschap verrijkte met een geschenk. Het feit, dat de in Velsen wonende Gro ningers de Kerstdagen en de jaarwisseling over het algemeen niet bij familie en ken nissen hebben doorgebracht Avas voor het bestuur van de Groningse vereniging „Moushörn" aanleiding dit gemis met een gezellige avond te compenseren. Deze „nijjoarsbesijte", welke Zaterdag avond in de vergaderzaal aan de Abeelen- straat is gehouden, Avas de derde bijeen komst van de jonge vereniging en de avond groeide uit tot één groot en gul familie feest, waarbij de talrijke aan.Avezigen, ge zéten aan lange tafels, zich kostelijk heb ben vermaakt. Uiteraard was de zaal rij kelijk a'ersierd met de Groningse vlag en hét uitsluitend gebruikte dialact moet de aanwezigen het gevoel hebben gegeven „thuis" te zijn. Er Avas muziek, toneel, déclamatie en zang, alles gebracht door eigen leden. Tijdens het kienen, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar waren, Averd de uitbundigheid vaak zo groot, dat er et telijke nummers herhaald moesten worden. Op deze avond, die werd geopend met het zingen van het „Groningse volkslied" en een kort openingswoord door de heer Kie- Aviet, ontbrak natuurlijk niet koffie met Kouke. Als sluitstuk van het zestiende Hoogoven schaaktournooi is gisteravond in het Hoog ovenrestaurant de traditionele snertmaal- tijd geserveerd, waarna de prijsuitreiking volgde. Iedereen, die deze week maar iets met schaken uit te staan heeft gehad, was per „Hoogoven-express" van het Bever- Avijkse station naar dit restaurant gehaald om zich in gezelschap van al die anderen aan snert-mct-kluif-en-worst te goed te doen. Allereerst Averd een kort Avoord gezegd door de H.T.C. voorzitter, de heer P. A. Veldheer, die de sportieve sfeer in het tournooi roemde en zijn vreugde uitsprak over het feit dat het professionalisme nog niet in de schakersAvereld overheerst. Hij maakte vervolgens bekend dat Bouwmees ter door zijn overwinning' de meestertitel heeft veroverd. Prof. dr. J. F. ten Doesschate, Hoogoven directeur, die zich tot de Joegoslavische deelnemers wendde, zeide, dat het nu weer gebleken was dat het schaakspel onafhan kelijk is van alle politieke bijgedachten. Hij sprak voorts de hoop uit dat de mens heid eindelijk zo verstandig zou Avorden om alle politieke geschillen bij te leggen. Hierna wilde prof. ten Doesschate tot loting overgaan om de hoogste prijzen te delen tussen de gelijk aangekomenen, Pirc en BouAvmeester. Dit was aanleiding voor BouAvmeester om op te staan en zich in het Duits tot Pirc te Avenden in een hartelijke speech, die zowel de eenvoud als de sporti viteit van deze jeugdige prijswinnaar tot uitdrukking bracht en die de zaal een ware ovatie ontlokte. „Pirc", aldus H. Bouwmeester, „jij hebt in dit tournooi beter gespeeld dan ik; alleen is voor mij het geluk een beetje aan mijn kant- geweest. Ik meen, dat jou de eerste prijs toekomt en geef je dienovereenkomstig Vanmorgen lag aan de afslag de Nor- ma Maria met 120 kisten wijting, 200 schel vis, 25 heek, 130 gul, 150 radio, 50 haai en 90 stuks stijve kabeljauwen; de ..Antje" met 35 kisten Avijting. 85 schelvis, 240 stuks stijve kabeljauwen, 40 kisten gul, 130 radio, 25 poon; de „Eveline" met 450 kisten haring; de VL 115 met 400 kisten haring en verder 35 loggers en kotters met 25.000 kg. tong en 1000 kg. schol. Zaterdag besomde de „Claesje" voor een reis van 12 dagen 13.600 (verse vis), de „VIOS" kreeg voor de haring 8800 en de „Dirkje" voor zijn haring 5300. De haring werd vanmorgen naar kwa liteit betaald met 20 tot 14. Kleine ma kreel ging van de hand voor 18 tot 15. De Belg nam als gewoonlijk de kabel jauw mee. De rijen gingen Aveg voor prijzen tussen 150 en 135 en de kisten kabel- jauAv brachten op van 150 tot 135. België kocht ook de grote schelvis voor 50 tot 55 en de grootmiddel schel vis voor 50 tot 60, Het binnenland kon de wijting ge bruiken en kocht deze voor 25 tot 28, de braad voor 31 tot 37, de „grote kleine" voor 45 tot 50, kleinmiddel voor 45 tot 50 en de grote gul voor 45. Mid delgul gaf 35 tot 40, torren van 24 tot 28 en koolvis van 82 tot f 85. De Norma bracht een driekwart kist grote heek mee en kreeg daarvoor 298. Negentiende kist grootmiddel bracht 346 op. De kleinmiddel werd betaald met 98 per 50 kg. Engeland was in de markt voor schol en betaalde een lagere prijs dan Zaterdag. Grote schol deed 30. middelschol 37 en zetschol 62. Schol I kreeg 48. Het binnenland vroeg kleine schol. Tweetjes gingen van de hand voor ƒ42. knappe drietjes voor 34 en uivertjes voor 24 tot 28. De tong was ook goedkoper dan Za terdag. Grote tong bracht 3,25 op, groot middel 2,15, halve pondjes 2.10, de enen 1,75 en tweetjes 1.35. Voor de markt van Dinsdag is nog geen boot bekend. De trawler „Postboy" van de VEM heeft gisteren de eerste trek gedaan in de Ierse zee. Tot nu toe is er geen haring scheep gegaan. Ook de SCH 27 „Onder neming 2" heeft nog geen haring gevangen. Het schip lag gisteren binnen in een Britse haven. de eerste keus betreffende de prijs." V. Pirc kon hierop een electrische klok in ont vangst nemen waarna H. Bouwmeester een vier-armige kandelaar alsmede een wissel- prijs ontving. Door velen Averd hierna nog het woord gevoerd en dank uitgebracht, waarna de prijsuitreiking voor de overige kampen plaats vond. Tenslotte Averd de terugreis naar Bever wijk aanvaard, Avaarna in het Statenhuis gelegenheid Averd geboden om ten afscheid elkaar de hand te drukken. Het volgend jaar zal het schaaktournooi worden gehou den van 816 Januari. De uitslagen van het Hoogovenschaaktour- nooi in de overige kampen waren: 10-kamp, A: 1. C. K. Roele 7; 2. J. G. T. Donk 51 3. 4. en 5. K. Seegebrecht, Tabe Bas en K. D. Mulder v. Leems Dijkstra 5: 6. J. C. K. Apking 4'i; 7. en 8. K. E. Ditt en E. J. Kayser 4; 9. J. Woudstra 3; 10. H. Bij kerk 2. 8-kamp, B: 1. G. A. Beye 6: 2. J. Thorn Lecson 5; 3. en 4. H. P. J. v. d. Camp en ir. J. J. Elzerman 4; 5. Waling Dijkstra 3: 6. Miss Lazaveric 214; 7. Fenny Heemskerk 2; 8. mr. F. J. Haarman 1!4. 10-kamp, C: 1. en 2. M. J. Goris. J. W. Sa- lomons 6; 3. J. v. d. Berg 5'44. Miss Bacic 4; 5. 6. 7. en 8. L. Biesheuvel, J. Keuning. K. R. Bult en P. R. Rochemont 3; 9. A. Con- rady 214. 8-kamp, D: 1. A. Herfst 5'4; 2. F. F. Graas 4L; 3. Jurkowsky 4; 4. J. Blansjaar 3'4; 5. cn 6. Chr. W. Santvoord, Kik. Einwahl 3; 7. L. Melchior 2'4; 8. J. W. Brugman 1L. 10-kamp, C: 1. F. J. C. Kaan; 2. C. Koomen 6; 3. W. de Graaf 5; 4. A. Scheffer 4 >4; 5. W. Steeman 6. en 7. M. N. Pranger en W. Steeman 3; 8. H. v. 't Hoff 2!4; 9. A. de Roode 1. Voorronde dameskampioenschappen: 1. Mej. El. C. Bouwman 51 2. mevr. S. Hubert v. Beusekom 5; 3. mevr. J. G, v. Aalst 4'4; 4. en 5. mr. P. C. de Klerk en mevr. C. P. Klijn 4; 6. mevr. E. J. C. Peening 3: 7. mej. J. Graafland 1'4; 8. mevr. K. Woudstra Jongeren: 1. D. D. van Geet 7; 2. F. Roes- sel 6'4; 3. en 4. J. Pool en R. Mol 514; 5. M. Ploeger 6; 6. en 7. A. Nowak en C. J. v. Rom mel 41 j8. mej. Jutta Eslov 3; 9. J. Fings 2; 10. S. Oppenheimer 0. 6-kamp, A: 1. K. Akkerman 414; 2. en 3. Gasto Verge en C. J. Besser 2144. cn 5. A. G. Schaaps en J. Brugman 2; 6. J. C. de Haa 1. 6-kamp, B: 1, 2. en 8. dr. J. v. Dorp, M. Soeterman en P. H. Jansen 3's; 4. J. C. An dersen 214; 5. F. Piët 2 en 6. D. Oort 0. Onder grote belangstelling is de nieuwe openbare lagere school aan de Oosterslreng te Heemskerk Zaterdagmorgen officieel ge opend. Hiermede is een periode van bijna achtentwintig jaar, waarin de Heemsker kers van openbaar onderwijs verstoken zijn geweest en de kinderen hiervoor naar Beverwijk moesten, afgesloten. Onder de aanAvezigen merkten wij op de Beverwijkse wethouders Albarda en Nies ten, vele hoofden van scholen in naburige gemeenten en verschillende Heemskerkse gemeenteraadsleden. Burgemeester H. Nielen begroette de opening van deze school als een voorlopige afsluiting van een programma op het ge bied van lager onderwijs in deze gemeente. De heer Nielen besloot zijn toespraak met de dank uit te spreken aan het adres van de gemeente Beverwijk voor de zorg die aan de Heemskerkse kinderen is besteed cn betrok hierin tevens de hoofden van scholen en de leerkrachten, voor Avat zij in de afgelopen jaren hebben gedaan. De heer J. A. v. d. Laan, het nieuwe schoolhoofd, zeide zijn taak met grote vreugde te aanvaarden en hij hoopte dat deze school in het centrum van een groeiende belangstelling zal komen te staan.' In vergelijking tot vroeger is het onderwijs sterk veranderd, aldus de heer v. d. Laan, die constateerde dat het leren op school niet alleen dient om kennis te vergaren, doch ook bedoeld is om het kind te vormen om het als volwaardig lid van de maatschappij af te leveren. Hierna spraken nog de heer J. de Boer, namens het Katholiek schoolbestuur, ds. B. Naessens namens de Christelijke schoolver eniging en het hoofd van de Noorderschool te Beverwijk, de heer De Mol. De heer B. P. M. Wortman, hoofd van de "Wilhelminaschool te Wijk aan Zee, wenste de Heemskerkse oudei-s geluk met de keuze van de heer v. d. Laan, die hij aanprees als iemand die zijn taak goed verstaat, iets Avat hij van nabij had meegemaakt. Hij wenste de heer v. d. Laan toe, dat de sfeer, die hij altijd heeft weten te scheppen, ook in deze nieuwe school zal heersen. De Avethouder van Onderwijs van Bever wijk, de heer Niesten, zei Heemskerk om deze school te benijden en deelde mede dat de gemeente Beverwijk het altijd tot zijn plicht heeft gerekend, de Heemskerkse kinderen onderdak te A'erschaffen en dat dit geenszins een last is geweest. Nadat nog de inspecteur van het L.O., de heer Verlooy en de voorzitter van „Volks onderwijs" het Avoord hadden gevoerd, be sloot de architect, de heer Jan J. Bone kamp, de rij van sprekers. Hierna was er gelegenheid de school te bezichtigen en bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. 's Avonds bood de vereniging „Volks onderwijs" in zaal Dam een feestavond aan, waarvan het programma Averd a'erzorgd door het Kennemer Cabaretgezelschap, dat er onder leiding van de heer R. Pletting in slaagde de aanwezigen enkele aangename uren te bezorgen. Oude openbare lagere school werd in 1925 gesloten Bij de opening van de nieuwe openbare school van Heemskerk ging burgemeester II. Nielen terug in de historie, toen hij in enkele trekken de opheffing in 1925 van cle vroegere openbare lagere school be schreef: het aantal leerlingen was in dal jaar teruggelopen tot negen en het ge meentebestuur besloot uit het oogpunt van bezuiniging de school op te heffen. Aan de historie van de school zijn ver bonden de in Heemskerk nog levende namen van de eertijds daaraan Averkende leerkrachten: meester Mok, Van Woesik en Tromp en mejuffrouAv v. d. Werf. Van hen is bekend de grote inspanning, die zij zich hebben getroost om tegen een veelvuldig voorkomend gebrek aan begrip der ouders, inzake het belang van schoolonderAvijs, de toenmalige jeugd te willen leren en op voeden. De geschiedenis eindigde somber, het gebouw werd vei"kocht bij inschrijving onder gegadigden en bracht de som van 7.330,op. De Vara zal deze we.ek Avederom een uitvoering in concertvorm geven van een bekende opera van Guiseppe Verdi, name lijk „Macbeth". De eerste twee bedrijven van dit Averk, waarvan de tekst geschre ven Averd door Francesco Maria Piave naar het gelijknamige Averk vain Shakespeare, zullen te beluisteren zijn op Woensdag avond 13 Januari, de twee andere Avorden uitgezonden Vrijdagavond 15 Januari. De Vara heeft, voor deze opera een aan tal Italiaanse solisten geëngageerd, die Zaterdag met het omroep-orkest, het groot omroepkoor en enige Nederlandse solisten onder leiding van Arturo Basile in het Concertgebouw te Amsterdam de uit te zenden uitvoering hebben gegeven. Loodsdienst hervat De loodsdienst IJmuiden, die vannacht om 12 uur voor kleine schepen en om half zes geheel werd gestaakt, is vanmorgen om 8 uur voor grote schepen en om half tien voor alle schepen hervat. De cabaretière Emmy Arbous (Emilia Johanna Maria Henke) is de afgelopen nacht op 54-jarige leeftijd in haar woning te Amsterdam overleden. Zij speelde de laatste jaren mee in het cabaret van Wim Sonneveld, doch is als gevolg van haar ziekte reeds de afgelopen week niet meer opgetreden. Emmy Arbous, die op 28 Juli 1899 te Amsterdam werd geboren, maakte als kind met een dansensemble een tournée door Europa, bezocht tAvee jaar een dansschool in Boedapest en keerde in 1916 naar Ne derland terug. Zij trad op in de operette van Pauwels en Kreeft, daarna in die van Nap de la Mar en ging vervolgens naar het Rotterdams toneel van P. D. van Eysden. Jarenlang speelde Emmy Arbous in ope rettes, onder meer bij de gezelschappen van Boskamp en Van Aerschot, in revue en cabaret. Van 1935 tot 1940 Avas zij werk zaam bij de Vara en in die tijd speelde zij bovendien een deel van het seizoen in het ensemble Bouber. Na de oorlog trad zij wederom toe tot dit ensemble. Sedert 1946 was zij verbonden aan het cabaret van Wim Sonneveld. Enkele van haar belangrijkste rollen zijn geweest: Rita in „Allerzielen" en Jo in „Op Hoop van Zegen" van Hcijcrmans cn de vrouwelijke hoofdrol in „Voerman Hen schel" A'an Hauptmann. De Schoolvereniging van de Rijks H.B.S. te Velsen had voor haar jaarlijkse feest avond nu eens geen genoegen genomen met de opA'oering van een of ander spel, doch er de voorkeur aan gegeven zelf een ca baretprogramma in elkaar te zetten. Een opvatting die van een zekere durf en origi naliteit blijkt geeft en daarom, ondanks de welhaast onvermijdelijke kleine gebreken, een meer dan welwillende beschouAving verdient. Het programma, dat Zaterdag avond in „Zomerlust' te Santpoort onder de titel „Krantenknipsels" Averd opgevoerd, was door Huib van der Wall samengesteld, Avaarbij de herkomst van de nummers in het programma als volgt omschreven werd: „De goede teksten zijn van u allen welbe- kende auteurs, die zo vriendelijk waren ons hun toestemming te verlenen, waar voor wij hun vanzelfsprekend bijzonder dankbaar zijn. De óók Avel goede teksten zijn van onszelf en de niet zó goede teksten spelen Ave vanavond niet". „De broodjesman" en vooral „Slamila en Slamilotsk" (als parodie uitstekend ge slaagd) vormden misschien de beste on derdelen. Uiteraard was niet elk nummer een voltreffer; zo mistte „Blasiusstraat" de vereiste pointe, „De Wurm" werd vrijwel onverstaanbaar voorgedragen en ook de goocheltoeren waren soms vrij zouteloos, Verdienstelijker waren „Beide zijden van de médaille" en „De snob". Over het alge meen had de articulatie meer aandacht verdiend. Er werd nu nog te veel binnens monds gesproken, zodat een belangrijk deel van de tekst onduidelijk bleef. Maar tenslotte mag niet worden verzuimd op het grote succes te Avijzen, dat het opge voerde programma behaalde. Het feest werd met een geanimeerd bal op muziek van de „Artic Bears" besloten. JAFf VAN DAM Deze maand wordt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem weer een aantal „emigratie-voorlichtingsavonden" gehou den, namelijk op 15 Januari (onderwerp Zuid-Afrika), 18 Januari (Nieuw Zeeland), 22 Januari (Australië) en 25 Januari (Ca nada). Sprekers zijn diverse emigratie ambtenaren. Belangstellenden hebben gratis toegang, doch dienen zich zo snel mogelijk op te geven bij de afdeling Emi gratie van het Gewestelijk Arbeidsbureau, Kleine Houtweg 18, Haarlem. Agatha. 8 v. Sorong n. Pladju. Alamak, 9 te Bombay. Algenib, pas. 8 St. Vincent n. Las Palmas. Almkeik, 8 v. Melbourne n. Aden. Amerskerk, 8 te Sydney. Albireo, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Alcyone, 8 v. Santos 9 Rio de Janeiro verw. Alnati, 8 Santos n. Montevideo. Alphacca, pass. 9 Recife n. Rio de Janeiro. Alwaki, 8 v. New York 9 Boston verw. Amedijk, 8 v. Mobile 10 beaumont verw. Aalsdi.ik, 9 v. Hamburg te Rotterdam. Arendskerk. 9 v. Aden n. Suez. Arundo, 8 v. Kobe n. Australië. Aalsdijk. pass. 10 Wight n. New Work. Ab-bekerk, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Marseille. Almdijk, 10 v. Lake Charles n. Galveston. Amstelkroon. 10 v. Rotterdam te Hamburg. Amstelland, 9 'v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Annenkerk. 9 v. Penang n. Colombo. Appingedijk, 9 v. Rotterdam 10 te Londen. Argos, 9 v. Genua n. Livorno. Averd ijk, 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bantam. 7 v. Semarang n Soeraba.ia. Barito, 8 v. Sabang te Meulaboh verw. Baud, 8 te Singapore verwacht. Bintang. 7 dwars eil. Banka n. Singapore. Bali, 9 te Tj. Priok. Baain, 8 v. San Antonio n. Huacho. Billiton, 9 te Vancouver. Boschfontein. 9 v. Port Soedan n. Aden. Bacchus, 8 v. Houston n. New Orleans. Banka, 9 v. Genua n. Marseille. Blitar. pass. 9 Cocos eil. n. Fremantle. Bloemfontein. 9 v. Port Elisabeth n. East London Blommersdijk, 9 v. Boston n. Philadelphia. Bonaire, 9 350 m. NO. Barbados. Boskoop, 10 350 m. NO. Barbados. Breda, 10 v. Bremen n. Hamburg. Cistula, 7 480 m. O- Albany. Caltex Delft, pass. 8 Gibraltar n. R'dam. Caltex Nederland, pass. 8 Zuidoostp. Kreta naar Rotterdam. Callisto, 9 Halifax verwacht. Ohama, 8 Pto Rico gepass. n. Stanlow. Clavella. 9 te Curacao. Caltex Utrechl, 9 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Pernis. 10 v. Sidon n. Rotterdam. Coryda, 9 v. Brisbane n. Curacao. Delfshaven, 9 v. St.. Vincent n. Victoria. Delft, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Duivendijk. 9 v. Londen n. Curacao. F.os, 8 te O ran. Erinria, 8 v. Liverpool n. Curacao. Elmina, pass. 8 Finisterre n. Amsterdam. Ros. 8 v. Oran n. Spezia. F.nggano. 9 v. Colombo n. Madias. Eemland, 9 v. Paranagua n. Santos. F.sso Den Haag. pass. 10 Finisterre n. Sidon. Friesland KRL)9 v. Bahrein n. Damman. Gordias. 8 v. Hamburg n. Bremen. Gaasterland, 10 v. Rio de Janeiro te Santos. Gooiland. 10 v. Zuid Amerika te Las Palmas. Graveland, pass. Madeira n. Recife. Grote Beer. 9 v. Le Havre n. Halifax. Hecuba, 10 v. Port of Spain n. I.a Guaira. Heelsum, 10 v. Le Havre te Antwerpen. Heemskerk, 10 v. Lorenzo Marquez te Beira. Helicon, 9 v. New Orleans n. Curacao. Hilversum, pass. 9 Gibraltar n. Mena el Ahmadi. Hoogkerk, 10 v. Colombo te Penang. Ivoorkust. 8 v. Freetown n. Monrovia. Jagersfontein. 8 340 m. ZW. Kp. Palmas. Java, 9 te Singapore. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 Algiers gepass naar Port Said. Karimun, 8 v. Suez n. Belawan. Kertosono, 9 v. Calcutta n. Singapore. Kieldrecht, v. Hongkong te Manilla verwacht. Kota Gede, 10 v Penang n. Belawan. Lac-rtes, 9 te Port Swettenham. Larenberg, 8 v. Accra n. Lome. Loenerkerk, 9 v. Calcutta te Rotterdam. Laagkerk, 10 te Marseille. Lemsterkerk. 9 v. Bremen n. Londen. Leopoldskerk, 10 te Djeddah. Lindekerk. pass. 10 Ouessant n. Antwerpen. Maas, 9 te Piraeus. Maikelo, 7 te Liverpool. Mataram. 9 te New Orleans. Mentor, 8 te Algiers. Muiderkerk, 8 v. Manilla n. Hongkong. Mariekerk. 9 te Durban. Muiderkerk, 10 te Hongkong verwacht. Malea. 9 ZW. punt Kreta gep. n. Shellhaven. Maasdam. 10 te Port au Prince. Macoma. 9 v. Punta Cardon te Rotterdam. Mapia, 9 v. Port Said n. Amsterdam. Marken, 9 v. Suez n. Aden. Meerkerk, pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Meliskerk. 10 v. Hamburg te Rotterdam. Modjokerto, 10 110 m. N. ten O. Port, Soedan. Molenkerk, pass. 10 Ouessant n. Antwerpen. Notos, 8 v. Hamburg n. Bremen. Nieuw Amsterdam. 10 v. New York te Curacao Noordam, 9 270 m. W. Lands End. Overijsel, 8 v. Alexandrië n. Genua. Ootmarsum, 6 te New Orleans. Orestes, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Perna, 8 v. Cebu n. Balikpapan. Prins Joh. W. Friso, 8 v. St. John n. Le Havre, Prins Willem IV. 7 v. Bergen n. Sarpsborg. Pygmalion, 9 Amsterdam verw. Poelau Laut, 10 v. Charleston n. Baltimore. Prins Willem V, 9 v. Napels n. Valencia. Ridderkerk, 7 v. Dar es Salaam n. Mozambique Riouw, 8 v. Baltimore te Charleston. Ruys, 8 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Rijndam, 8 te New York. Rita, 10 v. Bangkok n. Singapore. Salatiga. 9 v. Manilla te Soerabaja verw. Soestdijk, 9 te Port Said. Stad Amsterdam, 10 te Narvik verw. Stad Dordrecht. 8 Finisterre gepass. 11. Sluiskil Straat Bali. pass. 8 Finisterre n. Santos. Samarinda, 8 v. Port Elizabeth 9 te East London Sarpedon, 8 v. La Gcnillas 9 te Willemstad. Stad Maastricht, 9 v. Sluiskil te R'dam. Salland, 8 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Sibajak, 9 v. Sidney te Rotterdam. Stad Alkmaar, 9 te Narvik. Stad Schiedam, verm. 11 v. IJmuiden naar Rotterdam. Stentor, 8 v. Amsterdam n. West-Indië. Sabang, 11 te Balikpapan. Saicija, 10 te Pladju te eind Februari. Salland, pass. 10 Ouessant n. St. Vincent, Sommelsdijk, 8 v. Djibouti n. Suez. Stad Leiden, 10 v. Melila n. IJmuiden. Straat Bali, pass. 10 Madeira n. Santos. Talisse, 8 Minikoy gepass. n. La Buan. Teucer, 9 te Colombo. Tosari pass. 9 Ceylon n. Djeddah. Tabian, 8 v. Medina n. Isabella. Tarakan, pass. 8 ten N. Malta n. Beyrouth. Teiresias, pass. 8 Kp. Bon n. Gibraltar. Tiba, 8 te Buenos Aires. Tablnta, 8 te Hamburg. Tara, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Ternate. 9 v. Rotterdam n. Djakarta. Tera, 10 ts Buenos Aires. Tomori, 11 te Singapore. Trompenberg, pass. 9 Vlissingen n. A'dam. Van Spilbergen, pass. 9 Vlissingen n. Antw. Winterswijk, pass. 8 Lands End n. Rotterdam Waal, 8 dwars Finisterre n. Antwerpen. Woensdrecht, 8 Flores gepass. n. Curacao. Waterland, 8 te Buenos Aires. Weltevreden, 10 v. Londen te Rotterdam. Westerdam, 10 260 m. O.ZO. Kp. Race. Willemstad, 10 te Antwerpen. Wonosari, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. IJsel. 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Zonnewijk, 7 v. Panamakanaal n. Iquique. Zuiderkruis, pass. 10 Kp. York n. Wellington. Schepen met passagiers, repatriërende!! cn emigrerenden Aldabi. vertr. 9 v. Hamburg n. Antw. en R'dam en vertr. 15 v. R'c.am n. Buenos Aires. Alhena, 22 Antwerpen 25 Rotterdam verw. Alnati, 14 v. Rotterdam te Buenos Aires verw. Bloemfontein, 10 Port Elizabeth 12 East London verwacht. Bonaire, 11 Barbados 12 Trinidad verw. Bosehfontein. 8 te Port Soedan. Boskoop, 11 Barbados. 12 Trinidad verw. Cottica, vertr. 22 v. A'dam n. Georgetown. Groote Beer, 8 v. R'dam n. New York en Halifax Ir.drapoera, vertr. 30 v. R'dam n. Tj. Priok. Jagersfontein, ca. 15 Las Palmas verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 Port Said 15 Suez verwacht Maasdam, 6 v. New York n. Curacao. Noordam. 11 Rotterdam verwacht. Oranje, vertr. 16 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Oranjefortein. vertr. 14 v. Amsterdam n. Durban Oranjestad, nog te Amsterdam. Riindam, 8 v. Rotterdam te New York. 'Sibajak, 9 v. Sydney te Rotterdam verwacht. Waterman, vertr. 19 v. Amsterdam n. Kaapstad Westerdam, 13 v. Rotterdam te New York verw. Willem Ruys. vertr. 13 v. Tj. Priok n. R'dam. Willemstad, 11 Antw. 16 Amsterdam. Zuiderkruis, 17 Wellington verw KLEINE VAART Algarve, 8 v. Swansea n. Amsterdam. Arcturus, 9 v. IJmuiden n. Londen. Astra, pass. 9 Vlissingen n. Poole. A1 bergen. 9 v. Genua te Bona verw. Anna b, 9 v. Famagusta te Liverpool. Arnoudspolder, 10 v. Lissabon te Antwerpen. Audacia, vertr. 9 v. Sharpness n. Trequier. Att. 8 v. Antwerpen te Burntialsund. Bonty, pass. 9 Vlissingen n. Breskens. Barracuda. 9 v. Rotterdam te Kingslynn. Binnenhaven, 8 v. Rotterdam te Duinkerken. Boreas, 8 v. Carthagena n. Barcelona. Brem, 8 v. Antwerpen te Oporto. Continental, 8 v. Oostende n. Londen. Casablanca 8 v. Casablanca te Nantes. Cornelia b I, 8 v. Setubal n. Burriana. Cormoran, 9 v. Alpen n. Londen. Crescendo, verm. 9 v. Londen n. Leith. Depa, vertr. 9 v. Goole n. Gravelines. Dollard, pass. 9 Brur.sbiittel n. Saxkobing. Driebergen, 8 v. Ahios Nicolaos n. Napels. Douro, 9 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Eljo, 8 te Ballina. Escaut, 8 v. Parijs n. Rotterdam. Express, 8 v. Kingslynn n. Rotterdam. Ferocia, 8 v. Hull n. Le Treport. Follonica. 8 v. Ellesmereport n. Rotterdam. Fiducia, 9 v. Londen te Hansweert. Genie, 9 v. Guernsey n. Cardiff. Hondsrug. 9 v. Rotterdam n. Esbjerg. Henrica, 9 v. Antw. n. Avonmouth. Joost. 6 te Londen. import, vertr. 9 v. Rotterdam n. Lissabon. Ida Jacoba, verm. 9 v. Rotterdam n. Curacao. Jan Kreumer, 8 v. Newcastle n. Terneuzen. Lies, 8 v. Vlissingen n. Nantes. Larix, 8 te Sete. Maasym, 8 v. Helsinki n. Kotia. Matthew. 8 dwars Flambrohead n. Londen. Menkar, 8 v. Casablanca n. Rouaan. Meres, 9 v. Gent te Bogenburg. Merwehaven, 9 v. Port Lyautey te Liverpool. Mirzam, 8 v. Bordeaux te Casablanca. Maria, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. May Mere, 8 v. Carthagena n. Portsmouth. Meike, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Midas, 9 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Merak, pass. 8 Vlissingen n. Goole. Mies, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Nero. 8 v. Duinkerken n. Le Havre. Nassauhaven, vertr. 9 v. Falkenfoerg. Neeltje b, 9 v. Londonderry te Leixoes verw. Noord, 8 v. Kopenhagen n. Frederiksstadt. Nieuwehavcn, 9 v. Vlissingen gepass. n. Kopen hagen. Nijen'burgh, 8 v. Gefle n. Rotterdam. Olwe, 9 v. Maassluis n. Boston. Pieter Hubert. 9 v. Gdynia n. Amsterdam. Rema, 9 v. Roscoff n. Portsmouth. Plato, 8 v. Catania n. Amsterdam. Pavo. 8 rede v. Bilbao. Phecca, 8 v. Port Lyautey n. Barcelona. Ponto, 8 rede Avonmouth. Rika. verm. 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Rocket, 9 te Vlissingen. Spurt, 8 v. Lissabon te Leixoes. Santa Margtierita. pass. 8 Vlissingen n. Malmd. Taurus, pass. 8 Vlissingen n. Londen. Theodora, 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Ton, 9 te Manchester. Veenenburgh, 8 v. Kingslynn n. Rotterdam. Vrouwepolder, 9 v. Opórto te Rotterdam. Venus. 8 te Norwich. Veritas, pass. 9 Vlissingen n. Esbjerg. Virgo, 9 te Roscoff. Vivo, 9 v. Goole n. Rotterdam. Vlier. 8 v. Lissabon n. Antwerpen. Westropa, verm. 9 v. Rotterdam n. Assens. Westpolder, 8 v. Marsala te Genua verw. Wilpo, 6 te Zaandam. SLEEPVAART Blankenburg!), 8 met Casco v. Scheveningen in de Waterweg. Hudson, 9 t.h.v. West Kapelle Eng. ss. Clova vastgemaakt en te Vlissingen binnengebracht. Poolzee, 8 v. Trinidad n. Rotterdam. FINANCIERING VERZEKERING Billijke tarieven. - Vlotte en discrete afwikkeling. SCHREÜSS, Javalaan fil. Heemstede, Telefoon 38497 Het leven bleek romantischer dan een roman In 1937 was Peter van Sch...n's va der arts in Groo- tenhage en Peter was vast van plan hem na te volgen en ook medicijnen te gaan studeren. In zijn toekomst plannen was een belangrijke plaats gereserveerd voor de kleine, blondha- te ,rige Carla L„ het 'dochtertje van de notaris. In feite de allergrootste plaats, want Carla L. vervulde in die plannen de rol van mevrouw van Sch...n.- Toen Peter naar de universiteit ging scheurde hij zijn laatste lege bereid alles beloven Cocktailpakje in tweeën en gaf de helft aan Carla. „Als een van ons beiden de ander nodig heeft, stuurt- ie z'n helft en dan weet die ander, dat hij onmiddellijk moet komen. En als wij trouwen plakken wij de twee helften weer aan elkaar!" Dat alles zei Peter. En Carla? Wat zou ze haar Peter niet hebben beloofd?! Kort voor het uitbreken van de oor log legde notaris L. zijn ambt neer en vertrok naar Zuid-Frankrijk. Toen Frankrijk bezet werd week de familie L. uit naar Spanje. Peter van Sch...n stak de Atlantische Oceaan over en beëindigde zijn in Utrecht begonnen studie in Baltimore. Als militair arts maakte hij de oorlog in de Pacific mee.Het halve Cocktailpakje.de laat ste tastbare herinnering aan zijn Car la, ging bij een landing op een der eilanden van de Philippijnen verloren. Na de oorlog werd hij scheepsarts. Van de L.'s hoorde hij nooit meer iets. Zij leken van de aardbodem te zijn verdwenen, en de stille Friese jongen werd een rusteloze zwerver over de wereldzeeën. Zo stapte hij op een dag' aan wal in Cartagena, met een klop pend hart en een mist van tranen voor de ogen, want dit was de bodem van Spanje, datzelfde Spanje van waar hij het laatst iets van zijn ge liefde Carla had gehoord. Peter stak een Cocktail op en zag dat het zijn laatste was. Woe dend omdat hij ver geten had voldoen de voorraad van zijn lievelingssiga ret mee te nemen, wilde hij het lege pakje verfromme len, toen hij zich opeens bedacht. Hij scheurde het in stille Friese ;on- tweeën cn stak de ge-a yK ene helft in zijn zak. Op de binnenkant van de andere helft tekende hij mc-t zijn ballpoint een hart en daarin schreef hii de na men Peter en Carla. En vol bittere onder droefheid liet hij het stuitje papier los, cn de zeewind joeg het over de kade en uit zijn ogen. Treurig slen terde hij de stad in. 's Avonds laat koerde hij aan boord terug. Een steward sprak hem aan. „Er is bezoek voor U Mr. van Sch...n", J |||p zei de man, „een dame, die in de T leeskamer op U wacht. Zij noem- de Uw naam en zei, dat U haar kende". Het was Peter of zijn ren en zij verpleegster was gewor den. eerst om bezigheid te heb ben. laterom in haar levens- houd le voorzien. Dat zij van Spanje was gaan hou den en .lelde als een blinde de trap af en zag de vrouw. Hij zag haar blon de haren, haar blauwe ogen, haar gezichtje, dat door zestien jaren nauwelijks ver anderd was. „Carla", stoot te hij uit. „Peter", fluis terde zij, en een seconde later sloten ze elkaar in cle armen. Wat moeten wij U meer vertellen? Dat Car- la's ouders gestorven wa- niet had willen terugkeren naar het land waar zij haar eerste en enige grote liefde had gekend. Dat zij werk te in een ziekenhuis in Cartagena en die middag, winkelend in de buurt van cle haven, plotseling een half Cocktailpakje op straat had zien liggen. Dat zij het met kloppend hart ad opgeraapt en tot haar verbijstering cle namen Peter en Carlal- in een hart had gezien. Dat zij, bijna krankzin nig van vreugde, naar de Nederlandse consul was gegaan en zijn hulp ge vraagd had om een Neder lander. die van Seh...n heette, te vinden. Dat hij haar had geraden cle ha venmeester op te zoekèn en dat- die haar tenslotte op Peter's schip gebracht had. Dat dat Cocktail onvergetelijk 651 en onveranderd is als onze Ct J liefde", zei Peter en sloot zijn handen vast om de hare. VOOR JUWELEN - SIERADEN GOUD - PLATINA ENZ. H. W. DAMES Kruisstraat 19 Haarlem bij de Ridderstraat. Telefoon 16910 De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. In alle maten. SABELIS KERREBIJN Anthoniestr. 19-31 Haarlem. Tel. 11898.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8