Duitsers krijgen in de E.V.G. aandeel in luchtmacht Weerbericht Passagiersdiensten met „Cornets" voorlopig gestaakt Weer een Nederlander en twintig oud-guerillastrijders gearresteerd Noodweer en lawines eisen doden in Zuid- en Oost-Europa Eden zweert bij de NAVO NAVO-bewapening zal minder worden uitgebreid „Guerilla-stakingen" in Engeland Hevige sneeuwval isoleert dorpen, verspert passen. Twee treinen ontspoord Zware stormen in de VS Een der duizenden Het woord is aan Ex-minister Lord Simon overleden Agrarisch probleem in de V.S. ernstig" Drie nieuwe vliegtuigongelukken; vijf toestellen vernield; 24 doden Oscar Straus overleden Soenarjo: „Het is toeval, dat de meeste gearresteerden Nederlanders zijn" Pearson ziet andere kansen dan EVG 68e JAARGANG No 156 DINSDAG 12 JANUARI 1954 29 8e JAARGANG No 4 Eisenhozver bezorgd Spoorwegstaking in Tunesië Na de vliegramp bij Elba Snbrejets neergestort Onderhoud Dulles-Zaroebin Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredaclieen alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter). Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandagavond in een radiorede, ver klaard. dat het Westen nooit het Atlan tisch Pact zou opgeven om overeenstem ming met de Sovjet-Unie te verwerven en dat hel zou blijven staan op vrije verkie zingen in geheel Duitsland als „eerste voor waarde" voor hereniging. „Wat er ook gebeuren moge, wij kunnen dit Atlantisch bondgenootschap, dat de grondslag is van onze veiligheid en dat niemand bedreigt, niet opgeven", zo zei hij. Eden meende, dat de tweede wereldoorlog niet zou zijn uitgebroken, als toen een At lantisch verdrag had bestaan. Vrije verkiezingen voor Duitsland noem de hij de enige methode om een represen tatieve Duitse regering te krijgen, waar mee de vier mogendheden een regeling voor Duitsland kunnen bespreken. Hij hoopte, dat de Sovjet-Unie op de vier- mogendheden-confercntie in Berlijn het Westen op dit punt tegemoet zou komen. Als de Sovjet-Unie van haar zijde,garan ties zou vragen tegen een herenigd Duits land, zal het Westen geheel bereid zijn die te bestuderen, zo voegde Eden hieraan toe. Hij wees op de reeds bestaande garanties tegen aanvallen, zoals vervat in het UNO- handvest en het Brits-Russisch vriend schapsverdrag van 1943. Eden wees er voorts op, dat de NAVO zuiver defensief van aard is en dat onder de ontworpen Europese verdedigingsgemeenschap een internationaal orgaan, waarin ook Frank rijk zitting zou hebben, toezicht zou hou den op de Duitse bewapeningsindustrie. Gruenther Generaal Alfred Gruenther, geallieerd opperbevelhebber in Europa, heeft Maan dag te Parijs, in een toespraak tot de ver eniging van correspondenten bij het ge allieerd hoofdkwartier in Europa ver klaard: „Wij hebben in de organisatie van het Atlantisch verdrag het stadium bereikt, waarin onze strijdkrachten veel minder zullen worden uitgebreid dan in de afge lopen drie jaar." „De actieve grondstrijdkrachten be halve in Duitsland zullen niet worden uitgebreid. Onze luchtmacht niet alleen Te Londen werd dezer dagen een dienst gehouden ter herdenking van Lord Nor wich. De Engelse minister van Buitenland se Zaken Eden en'zijn echtgenote woonden cie plechtigheid bij. Het echtpaar bij het verlaten van de St.. Margaret's kerk, Westminster. De onder communistische leiding staande Britse vakvereniging van electriciens is Maandag de aangekondigde actie van „guerilla-stakingen" begonnen, doch zij heeft geen mededelingen verstrekt over de uitgebreidheid ervan. In de loop van de week zullen 200 elec triciens, werkzaam bij de bouw van strate gische industrieën, het werk neerleggen ter ondersteuning van looneisen. Mogelijke plaatsen waar gestaakt zal worden zijn olieraffinaderijen, autofabrieken, staal fabrieken, stations voor atoomonderzoek en luchthavens. De electriciteitsvoorziening en de industriële productie zullen niet wor den geschaad. Wat de staking van Maandag, de eerste dag van de actie, betreft, is slechts bekend, dat de 26 electriciens op het bouwterrein van de eerste Britse atoomfabriek te Calder Hall in Cumberland bijna de gehele dag hebben gestaakt. Overigens is gemeld, dat op drie plaatsen elders arbeiders hebben geweigerd gehoor te geven aan de oproep van de vakvereniging. De communistische leiders van de vak bond hebben de guerillastakers opdracht gegeven vandaag „harder toe te slaan" dan Maandag. De stakers dienden, aldus deze leiders, het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen in plaats van voor korte tijd, zo als Maandag. Maandag hebben in totaal tachtig elec triciens in drie zeer belangrijke bedrijven het werk neergelegd. Vakbondsleiders zeiden Maandagavond, dat tegen Donderdag 2000 van hun „guerillastrijders" in twintig belangrijke bedrijven zullen staken. Maandag a.s. zul len 40.000 electriciens van de vakbond voor een dag in staking gaan. van de Duitsers maar ook van de Atlanti sche verdragsorgonisatic zal niet zo groot zijn als eerst werd verwacht." Een deel van de Duitse bijdrage tot de Europese vcrdedigingsgcmecnschap zal be staan uit een aandeel in de tactische lucht macht", aldus de generaal. Nog geen plaats Nadat de vertegenwoordigers van de hoge commissarissen van de Verenigde Slaten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie Maandag tot diep in de nacht hadden gesproken over de plaats waar de vier-mogendhedenconferentie te Berlijn gehouden zal worden en andere technische problemen, heeft een Westelijke woord voerder in de vroege ochtenduren van Dinsdag medegedeeld, dat er nog steeds verschil van mening tussen de vertegen woordigers heerst. De besprekingen duur den elf uur. Woensdag worden de bespre kingen hervat- De woordvoerder wilde geen verder commentaar geven. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de Westelijke verte genwoordigers zich alle moeite hadden ge geven om op deze vergadering tot een be sluit over de plaats van de conferentie te komen. Van regeringszijde te Bonn is meegedeeld dat Bondskanselier dr. Adenauer Maandag een uur heeft gesproken met de leider der West-Duitse socialistische oppositiepartij OUenhaucr, waarbij de politieke toestand in algemene trekken is besproken. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt medegedeeld dat waarschijnlijk is gespro ken over het wetsontwerp voor de uitvoe ring van het West-Duitse aandeel aan de E.V.G.dat de regering-Ad'enauer drie da gen voor het begin van de viermogend- hedenbesprekingen te Berlijn door de Bondsdag wil doen behandelen. De socia listen zijn hier fel tegen gekant, daar zij er een nadelige uitwerking op de komende Berlijnse besprekingen van vrezen. Er werd geen overeenstemming bereikt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Dertien personen zijn Maandag in Europa om het leven gekomen in lawines of doodgevroren in lievige sneeuwstormen, die Zwitserland. Zuid-Duitsland, Oosten rijk en Hongarije teisterden. In Midden- en Oost-Zwitserland zijn tenminste 20 huizen en boerderijen door lawines ge troffen, waardoor negen personen om het leven kwamen. Vcrschcidcnen worden nog vermist. Reddingsploegen met speciaal opgeleide speurhonden zoeken naar slachtoffers tus sen verpletterde huizen. Nabij Kloster, niet ver van de Oostenrijkse grens, vonden twee van de acht personen in een bedolven huis de dood. Vijf konden er worden gered. Een wordt er nog vèrmist. Veel getroffen gebieden zijn van de bui tenwereld afgesloten, sommige zonder elec- triciteit en water. In Oostenrijk In de Oostenrijkse Alpen werden twee broers, die op weg waren naar een kerk, onder een lawine begraven. De treinen uit Zwitserland met bestem ming Wenen moesten een lange omweg maken, daar de lijnverbinding in Oosten rijk door de sneeuw was verbroken. Vele wegen in West- en Noord-Oosten rijk zijn onbegaanbaar geworden en met een sneeuwlaag van drie meter overdekt. In deze streken woeden hevige sneeuw stormen, met windsnelheden van honderd kilometer per uur. Te Feuegenbcrg, in Tyrol, is een gehele boerderij onder een lawine verdwenen. De boer is, met drie koeien, onder verschei dene meters sneeuw bedolven. Redders pogen hem te bereiken. Lawines in Zwitserland Tenminste 20 huizen en boerderijen in Zwitserland zijn door lawines bedolven. Bij Schwijz konden een kindermeisje en drie kinderen bevrijd worden uit een be dolven huis. Het kindermeisje liep ernstige verwondingen op. Te Untersecn werden een vrouw gedood en twee van haar zoons gewond. In Altdorf kwam een vrouw om het leven en worden twee personen -nog vermist. Uit Vorarlberg is gemeld dat door lawines in de bossen van Bregenz twee personen om het leven zijn gekomen. In de Montafon-vallei zijn twee huizen be dolven, waarin zich vijftien personen zou den bevinden. Te Rotlirist bij Olten zijn vier wagons van de exnrcstrein Bazel-Interlaken ont spoord. Ook In Spanje ontspoorde als ge volg van sneeuw een trein en wel de ex pres van Madrid naar Giion. die vastlien op sneeuwmassa's nabij Villamanin. Ver scheidene personen liepen verwondingen op. Het Zwitserse instituut te Davos dat waarschuwt voor lawinegevaar meldde gisteren, dat die dag ongeveer 60 centimeter sneeuw was gevallen en dat het lawine gevaar was toegenomen. Station weggevaagd Het kleine station van Dalaas in Vorarl berg, aan de spoorlijn bussen de Zwitserse De sneeuwstormen hebben aan minstens 41 personen het leven gekost. In New York City werden alle 11.000 leden van de brandweer opgeroepen om sneeuw te ruimen. In Philadelphia zijn alle scholen en vele kantoren en fabrieken ge sloten. Op sommige plaatsen is de temperatuur gedaald tot 27 graden onder nul. Weerkun digen hebben weinig hoop, dat het spoedig gaat dooien. Het spoorwegverkeer en de luchtvaart ondervinden ernstig hinder van de sneeuw. De Oostkust van de Verenigde Staten wordt door zware stormen geteisterd die in New Jersey vijf doden eisten. In de stad New York wordt het verkeer sterk belemmerd door een dikke laag sneeuw. Tot in de zuidelijke staat Missis sippi heerst felle koude. grens en Wenen, is door een lawine weg gevaagd. De stationschef, vijf andere spoorwegempfoyé's en zes personen, die zich in de. wachtkamer bevonden, werden onder puin en sneeuw bedolven. Er be staat weinig kans, dat zij gered zullen kunnen worden. Radio-Boedapest beeft gemeld, dat in Hongarije vele wegen zijn versperd door sneeuw, die hier en daar tot 80 centimeter dik ligt. De spoorlijn en de weg van Zwitserland naar Italië over de St. Gottharri zijn op minstens twee plaatsen door neergeko men lawines versperd. Een man, die alleen in een boshut in het Jura-gebergte woonde, is doodgevroren. Ook boven grote delen van Noord-Italië woeden sneeuwstormen. Gedeelten van de lagunen van Venetië waren met dun ijs bedekt. In Griekenland zijn enkele dorpen door sneeuwval geïsoleerd. Troepen hongerige wolven hebben schaapskudden aange vallen. In Albanië hebben, naar het „Albanese Nieuwsagentschap" meldt, regen en sneeuw een einde gemaakt aan de langdurige droogte, zodat de winteroogst thans niet meer in gevaar verkeert. In enckle delen van Frankrijk en Noord- Afrika is het verkeer door sneeuwval ge stremd. De wegen naar Tunis zijn door sneeuw versperd. In West-Duitsland woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waardoor dorpen van de buitenwereld zijn afgesneden en verbindingen verbroken. Vanochtend meldde Reuter dat de St. Gotthard-spoorweg weer vrijgemaakt is. Kleine Koreaan, zon der familieleden ach tergebleven toen de hel van de oorlog was uitgeraasd, thans op genomen in een wees huis te Poesan. Dui zenden van deze weesjes zwerven nog buiten de veilige mu ren der tehuizen in de diepste ellende rond tussen de ruïnes van een voorheen welvarend land, ten prooi aan de grootste verwaarlozing op groeiend tot kleine - en misschien later grote - boeven. De Koreaanse oorlog is teneinde, maar het leed van een volk, dat het ongeluk had op de plaats te wonen waar een politieke vulkaan uitbarstte, nog allerminst. Wendell Philips: Iedere stap vooruitgang die de wereld heeft volbracht is van schavot naar schavot en van brandstapel naar brandstapel ge daan. Lord Simon, voormalig Brits minister van Buitenlandse Zaken, is Maandag op tactigjarige leeftijd in een ziekenhuis te Londen overleden. Hij was minister van Buitenlandse Za ken onder MacDonald van 19311935, mi nister van Binnenlandse Zaken in 1935 en minister van Financiën in 1937, als opvol ger van Neville Chamberlain. Van 1940 tot 1945 was hij voorzitter van het Hogerhuis. Onderhoud met Hess Een der vreemdste gebeurtenissen in zijn leven was zijn onderhoud met Rudolf Hess, die in de oorlog per vliegtuig naar Enge land uitweek. Lord Simon ondervroeg Hess, maar deze weigerde met hem te lunchen, omdat de nazi-leider vreesde, dat het voect- sel vergiftigd was. Lord Simon was minister van Buiten landse Zaken van 1931 tot 1935, de critieke jaren, waarin de nazi's hun macht in Euro pa ontplooiden. 57 WASHINGTON (Reuter) lil een speciale boodschap aan het Congres heeft president Eisenhower verklaard, dat het agrarische probleem in de Verenigde Staten ernstig en ingewikkeld is, en dat cr onmiddellijk maatregelen moeten worden genomen om dc toeneming van de bedrei ging voor het Amerikaanse landbouwpro gramma tot staan te brengen teneinde eco nomische nood in de agrarische gebieden in dc Verenigde Staten te voorkomen. Dc president stelde in zijn boodschap vuor om reeds bestaande overschotten aan agrarische producten ter waarde van 2.5 milliard dollar van de markt te houden met hel doel prijsdaling tegen te gaan. Hij be val voorts aan het in de oorlog ingestelde systeem van verplichte steun voor de prij zen der agrarische producten aan het einde van het lopende oogstjaar af te schaffen, en stelde het Congres voor toe te staan, dat de regering voortgaat met het gebruiken van de overschotten voor hulpverlening aan bevriende landen en voor het lenigen van nood, waar deze zich voordoet. Despoorwegarbeidcrs in Tunesië zijn sinds twaalf uur de afgelopen nacht :-r staking. De staking duurt 24 uur en is als waarschuwing bedoeld. In de vroege och tenduren was het station van Tunis ver laten en de toegangen naar het perron ge sloten. Ook de marktkooplui staken 24 uur uit protest tegen onlangs genomen belasting maatregelen. De „British Overseas Airways Corpora tion heeft, bekend gemaakt, diat zij de passagiersdiensten met Cornet-straalvlicg- luigen tijdelijk zullen staken. Aanleiding hiertoe was het ongeluk, dat Zaterdag bij Elba met een dier toestellen is gebeurd en waarbij 35 personen het leven verloren. De gehele Cornet-vloot zal technisch nauw keurig en zonder haast worden onderzocht. Ook de Franse luchtvaartmaatschappijen ..Air France" en ..Union Aeromaritime des Transports", die straal-verkeersvliegtuigen van het type Cornet in dienst hebben, heb ben besloten deze toestellen „enkele dagen" aan de grond te houden „uit solidariteit met de BOAC". De vliegtuigen zullen wor den gecontroleerd. Ontploffing oorzaak van ongeluk? Een Italiaans dokter, die de stoffelijke overschotten van vijftien slachtoffers van de verongelukte Britse „Cornet" heeft on derzocht, meent dat de ramp het gevolg moet zijn van een ontploffing aan boord van het toestel, toen dit zich in volle vlucht bevond. De dokter zei dat de vijftien om het leven gekomenen op slag waren gedood door een ontploffing, waardoor de kleren van het onderste gedeelte van hun lichaam waren afgescheurd, voordat zij in zee wer den geworpen. Het zoeken naar de stoffelijke overschot ten van de andere slachtoffers wordt voort gezet. Volgens een te Londen uitgegeven lijst bevonden zich onder de 29 passagiers van de Comet twee Amerikanen, drie inwoners van Bahrein, aan de Perzische Golf, en een inwoner van Damascus, de hoofdstad van Syrië. De overigen zouden Britten zijn, onder wie drie functionarissen van de BOAC: een gezagvoerder van de „British European Airways" en zes verwanten van leden van het personeel van de BOAC. Er waren 23 volwassenen, onder wie een meisje van 17 jaar, en zes kinderen, als mede een uit zes leden bestaande beman ning aan boord. Het toestel was bij Lloyds verzekerd voor vijf millioen gulden. Men raamt voorts, dat voor schadevergoeding wegens de omge komen passagiers en bemanningsleden 800.090 van de verzekeringsmaatschappij zal worden gevraagd. Drie „Sabrcjets" van de Amerikaanse luchtmacht zijn gisteren op een oefenvlucht In slecht weer ten Zuiden van Frankfort neergestort wegens brandstofgebrek. De piloten knden zich door middel van hun „schietstoelen" redden. Bij Albacetc in Spanje is een vliegtuig, dat trachtte een noodlanding te maken, verongelukt, waardoor de drie inzittenden om liet leven kwamen. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. In de provincie Caldas in de Zuid-Ame rikaanse staat Columbia is een Columbiaans vliegtuig neergestort. Achttien passagiers en drie bemanningsleden vonden de dood. Maandag is te Bad Ischl im de ouder dom van 83 jaar overleden de componist Oscar Straus, vooral bekend geworden door zijn operette „Een Walsdroom". Oscar Straus werd op 6 April 1870, in hetzelfde jaar dus als Franz Léhar, gebo ren te Wenen, waar hij zijn muzikale op leiding kreeg, die hij in Berlijn voltooide. Als theaterdirigent werkte hij in diverse steden. Hij schroef onder meer een viool sonate en een ouverture, maar behaalde veel meer succes met zijn operettes. Be halve „Een Walsdroom" moeten nog ge noemd worden „De lachende luitenant" en „Marietta". Ook componeerde hij een opera: „Colombine". In 1939 verkreeg Oscar Straus het Fran se staatsburgerschap, dat hij nadien ver wisselde voor de Amerikaanse nationali teit. Reeds van 1930 tot 1932 had hij in New York en Hollywood vertoefd, als di rigent en schrijver van filmmuziek. Als zodanig trok hij nog betrekkelijk kort ge leden de aandacht met de wals „La Ronde" uit de gelijknamige Franse rolprent. Hij was drager van het Legioen van Eer. DJAKARTA (Aneta) In Bandoeng is opnieuw een Nederlander gearresteerd, waardoor het totaal aantal in Bandoeng gearresteerde Nederlanders op negen is ge bracht. Voorts is een Indonesisch staats burger van Nederlandse afkomst, aange houden. Dc arrestatie geschiedde Zondag avond, aldus begint de correspondent van Aneta ta Bandoeng. Het militaire commando van Djakarta heeft medegedeeld, dat het afgelopen week einde 20 leden van de „Pemuda Pembantu Keamanan" zijn gearresteerd. Als reden werd opgegeven, dat dc betrokkenen in militaire uniformen gestoken waren, zon der dat zij daartoe bevoegd waren. Dc leden van deze organisatie zijn meestal oud- vrijheidsstrijders. Deze organisatie zou in verbinding staan met groepen van de Darul Islam. Doch bicrover wenste het militaire commando geen nadere vcrkla- rignen af te leggen. De minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, heeft verklaard, dat de arrestaties „op een willekeurig ogenblik zijn geschied." Hij noemde hel toevallig, dat de meeste arrestanten Nederlandse staatsburgers zijn. Ook andere buitenlanders, zoals Arabieren en Chinezen, zijn gearresteerd, aldus de minister. Naar het A.N.P. van officiële Indonesi sche zijde in Den Haag verneemt, zijn de recente arrestaties in Indonesië verricht op grond van artikel 169 van het Indonesisch Wetboek van Strafrecht. Dit artikel valt onder de titel: misdrijven tegen de open bare orde. In de tenlastelegging tegen de arrestanten worden zij er van beschuldigd dit artikel te hebben overtreden. Artikel 169 zegt onder meer: „Deelneming aan een vereniging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven, of aan een andere bij algemene verordening verboden WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en dc Sovjet-ambassadeur Zaroebin hebben Maandag gedurende minder dan een half uur gesproken over president Eisenhowers voorstel voor een „atoom bank". Na het onderhoud deelde een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken mede, dat cr geen defini tieve besluiten waren genomen en dat Dulles en Zaroebin opnieuw een bespre king zullen hebben voor liet vertrek van de eerste naar de conferentie van Berlijn. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft Maandag in een radiorede verklaard, dat de landen desnoods zonder de Sovjet-Unie de uit werking van president Eisenhowers plan voor een atoombank ter hand moeten nemen. De deur kon dan altijd geopend blijven voor latere Russische deelneming, zo meende hij. Hij geloofde, dat de Russische bereid heid om deel te nemen aan een vier- mogendhedenconferentie en aan bespre kingen over Eisenhowers atoomplan moge lijk duidde op een wijziging van de houding der Sovjet-Unie. Voorts geloofde Pearson, dat als Frank rijk niet het Europese verdedigingsverdrag zou goedkeuren, wij allemaal ons beleid zullen moeten herzien en alle herzieningen zijn kwellend. Het zou echter een vergissing zijn te denken, dat het E.V.G.-verdrag de enige manier zou zijn om Duitsland in de Wes telijke verdediging op te nemen, zo meende hij. Andere mogelijkheden konden volgens hem wellicht zijn Duits lidmaatschap van de NAVO of een aantal tweezijdige ver dragen tussen Duitsland en NAVO-land'en. Dit zou echter een afzonderlijk Duits leger onder een afzonderlijke Duitse generale staf betekenen, 20 verklaarde Pearson. vereniging, wordt gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste zes jaar. Werk aan de winkel Inmiddels heeft het blad „Bintang Timur" gemeld, dat „1400 Nederlandse agenten ordeverstoorders zullen worden opge ruimd". In kringen, die speciaal belast zijn met het verrichten van de arrestaties, ver nam hel blad „dat men teleurgesteld is over het uitlekken van het plan tot het. ver richten van de arrestaties, waardoor 1400 agenten werden gewaarschuwd." Volgens door het blad aangehaalde kringen was de gearresteerde Schmidt een tot kolonel ge promoveerde kapitein. Dit. was men te weten gekomen uit de correspondentie van Schmidt met de organisatie Pro Patria in Nederland, aldus „iBntang Timur". In een brief, die onderschept is, werd gezegd, dat Pro Patria volledig instemde met de voortgezette activiteiten van Schmidt om ed orde te verstoren en de regering van de Republiek Indonesia om ver te werpen. „Bintang Timur" zegt, dat Schmidt daarnaast.fungeei'de als coöi-dina- toi in Indonesië en contacten onderhield met de Commissie ter behartiging van de belangen van Nederlanders in Indonesië (waarvan 3 bestuursleden zich' onder de in Bandoeng gearresteerden bevinden). Schmidt had volgens het blad verder ook de doelstelling van de organisatie van Nederlands-Indische guerillastrijders ver anderd van „verzet tegen de Japanse be zettingstroepen" in „verzet tegen de Repu bliek Indonesië." Het blad „Keng Po" schrijft in een hoofd artikel het vrij verwonderlijk te achten, dat de arrestaties pas nu geschieden, vier jaar na de A.P.R.A.- en Darul Islam- affaires. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■O- n-3 Sa c S2 ZZ 3 C ~r- Z Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw nevel geheel bew. sneeuw geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist zwaar bew. licht bew. geheel bew. sneeuw zwaar bew. sneeuw geheel bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. regen half bew. ZO 2 windstil WZW 2 WZW 2 W 6 WZW 2 W 2 windstil NO 2 NW 5 N 2 ZZO 2 WNW 6 W 10 WZW 3 windstil windstil W 4 ZW 8 NNW 3 -9 0,1 -2 2 -10 0 -1 1 0 0.3 0,3 0 -3 0 3 0 4 -6 -4 1 6 0,1 1 0 3 0 -3 0 2 12 0 0 Neerslag laatste 24 uur MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot. Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk regen en tot krachtig toenemende Zuidelijke wind- Later enkele opkla ringen en krachtige aan de kust moge lijk harde Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 13 Januari Zon op 8.44 uur. onder 16.54 uur. Maan op 11.50 uur. onder 3.03 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.2S uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 Januari Hoog water: 8.50 en 21.19 uur. Laag water: 4.16 en 16.47 uur. Woensdag 13 Januari Hoog water: 9-49 en 22.26 uur. Laag water: 5.13 en 17.48 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1