V.S. willen sterke centrale vergeldingsmacht scheppen Al 200 doden bij lawines in Oostenrijk en Zwitserland Stormvloedkering, sluis en brug in Hollandse IJsel Wijziging in Amerikaanse defensie-politiek op komst Weerbericht Keus Belangrijke rede van Dulles André Le Troquer Kamerpresident Het woord is aan De witte dood slaat toe Enorme sneeuwmassa's bedelven huizen en blokkeren verbindingen Project van 20 millioen gulden kan over drie jaar klaar zijn Onbestendig weer 68e JAARGANG No 157 WOENSDAG 13 JANUARI 1954 298e JAARGANG No V.S. overwegen export van vet naar Sovjet-blok Tot ieders verrassing: Verraders van generaal Dean veroordeeld Staking bij kunstmest- fabriek te Vlaardingen Britse ambassadeur voor Perzië benoemd W eerr<i nnort z Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GROTE VIER zullen op 25 Januari te Berlijn beraadslagen over het Duitse vraagstuk en wellicht ook over het Oosten rijkse vraagstuk. Het heeft jaren gekost om tot dit besluit te komen en het wordt nog geen 'conferentie der mannen op het aller hoogste niveau, maar dan toch wel, om de gedachten even naar de Eiffeltoren te laten vliegen: op het op één na hoogste platform, waar al duidelijk te merken is hoe men zwiept in de wind, lees: stormen der tijden. Het zullen de ministers van Buitenlandse Zaken zijn die bijeenkomen: Eden, Foster Dulles, Bidault en Molotov. Ge begrijpt overigens wel dat het niet bij dit viertal zal blijven: elk kopstuk zal het middenpunt vormen van een groep adviseurs, deskundi gen, secretarissen enz. en dan komen er natuurlijk ook nog tolken aan te pas. Nu, de wereld is niet verwend met over eenstemming tussen Oost en West en daar om waren velen al blij, dat tenminste op één na het hoogste platform eens gebruikt zou worden, afgezien nog van de vraag of het tot enig vrede-bevorderend resultaat zou leiden. Bovendien was men het zonder nieuwe nota-wisseling zomaar eens ge worden over de stad van samenkomst: Berlijn. Helaas blijkt daarmee nog geen be slissing te zijn bereikt. Het netelige pro bleem „waar in Berlijn?" is gerezen en de drie Westelijke commandanten hebben zich daar samen met de Russische commandant tot dusver zonder succes in verstrikt. De eerste maal hebben zij zeven uur ver gaderd in het Britse hoofdkwartier, dus in West-Berlijn. De tweede maal hebben zij acht uur vergaderd in het Russische hoofd kwartier: dus in Oost-Berlijn. Dat extra uur heeft niet mogen baten; Maandag gin gen de vier commandanten met (laat ons hopen) frisse moed door in het Ameri kaanse hoofdkwartier. Wederom is het ver- lossend'e woord uitgebleven. Gisteren is er opnieuw vergaderd. Het voort durende verhuizen der commandanten tekent de toestand: zelfs zij, die slechts voorbereiders van de bijeenkomst der hoge ministers van Buitenlandse Zaken zijn, kunnen alleen maar met elkaar praten als zij om de haverklap ergens anders gaan zitten. Het moge u niet duidelijk zijn waar om zij zich niet dadelijk naar het gemeen schappelijke gebouw der bezettende mo gendheden, de z.g. Kommandatura begeven hebben, want dat is dan toch „neutraal terrein". Maar ik geloof dat ik dat kan op helderen: als zij dat deden zouden zij voor uitlopen op een keus van de Kommanda tura ook voor de bijeenkomst der verheven staatslieden. En de Russen willen die keus niet: zij zijn zelfs begonnen met voor te stellen, dat alle bijeenkomsten der minis ters in hun hoofdkwartier gehouden zou den worden. Nu, daar hadden de Westelij ken geen zin in; zij zeiden dat dit onaan vaardbaar was. De Russen merkten ook nog op dat zij het in West-Berlijn niet veilig genoeg vonden hetgeen een beetje zonderling lijkt en in Westerse diplo matieke kringen gelooft men dat zij zo graag als gastheren willen optreden om „de indruk te handhaven, dat zij het oor spronkelijke initiatief tot de conferentie hebben genomen". Dat zal wel zo zijn. Delvend in mijn weinig opwekkende her inneringen aan internationale conferenties stuit ik daar op de pogingen, drie jaar ge leden in het Palais Rose door plaatsver vangers van ministers ondernomen, om een agenda voor een conferentie der Grote Vier op te stellen. Men wijdde daar zo ongeveer honderd vergaderingen aan en kwam niet tot resultaat. En als gij dan be denkt hoever het opstellen van een agenda nog van het bereiken van een accoord over de problemen-zelf verwijderd is! Welnu, ditmaal is men erin geslaagd om een onderwerp te vinden dat daar nog verder vandaan ligt, namelijk deze keuze van een gebouw of gebouwen, waarin men bijeen zal komen. Zelfs dit is nu, in naam der propaganda, reeds tot een netelig probleem gemaakt. Zelfs als men er tenslotte uit komt belooft het geval al heel weinig goeds voor de conferentie, waarin de werkelijke vraagstukken aan de orde zullen komen. En ofschoon de wereldhistorie rijk is aan voorbeelden van falend internationaal over leg schijnt het toch nauwelijks denkbaar dat men uit vroeger eeuwen een dergelijke redetwist betreffende de keus van verga dergebouwen zou kunnen opdiepen. Het is een malle vertoning. En als menig een in menig land er het gevoel bij krijgt, dat „de volken" voor de gek gehouden worden is dat wel een aanvechtbare, maar zeker geen onverklaarbare gedachte. Zo zou men het uit een oogpunt van propa ganda, maar dan falende propaganda, kun nen beschouwen. Als men daartoe bereid zou zijn, hetgeen evenwel niet waarschijn lijk is. R. P. WASHINGTON (A.F.P.). Een hoog geplaatste functionaris van het Ameri kaanse ministerie van landbouw heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat een handels firma aan de Amerikaanse regering heeft voorgesteld in een der landen van het Sovjet-blok twee millioen pond boter en 150.000 ton katoenolie af te zetten. Het voorstel heeft de aandacht van het mini sterie van Buitenlandse Zaken en wordt door de leiding van het bureau voor werk zaamheden in het buitenland bestudeerd. Het voorstel zou het voordeel hebben, dal met één slag een aanzienlijk deel van de boter- en katoenolievoorraden, die de re gering als gevolg van haar politiek van prijssteun heeft moeten vormen, zou kun nen worden geruimd. Men schat deze voor raden op het ogenblik op 300.000.000 pond boter en 435.000 ton katoenolie. De voor gestelde transactie doet echter een prin cipekwestie rijzen, die haar van delicate aard maakt. De Amerikaanse regering volgt op het ogenblik een politiek, waarbij zij de export naar de Sovjet-Unie en lan den van het Sovjet-blok toestaat van rede lijke hoeveelheden niet-strategische pro ducten, maar de voorgestelde transactie overtreft, zowel in omvang als in waarde, sterk die, waarvoor tot dusverre export vergunningen werden verleend. De ambassade van de Sovjet-Unie en het Sovjet-Russische inkoopbureau te New York bewaren het stilzwijgen over deze zaak, NEW YORK (Reuter, U. P.) „De rege- ring-Eisenhower heeft besloten het accent bij de ontwikkeling van de Amerikaanse weermacht te leggen op het scheppen van een bijzonder sterke vcrgcldingsmacht, op dat een mogelijke aanvaller, het gewicht der tegen hem te nemen vergeldingsmaat regelen kennend, van aggregsie zal worden weerhouden. Dit besluit vormt de basis van de door president Eisenhower en zijn raadgevers opgestelde militaire plannen, om het hoofd te bicden aan de bedreiging van het internationale communisme. De Verenigde Staten zullen rood China onmiddellijk aanvallen indien de Chinese communisten enigerlei nieuwe aggressicve stap in Azië doen". Dit is Dinsdagavond door minister van Buitenlandse Zaken John Fpster Dulles gezegd in een redevoering tot de raad voor buitenlandse betrekkingen. „Er moeten bepaalde wijzigingen worden gebracht in de Amerikaanse verdedigings plannen op lange termijn", vervolgde hij, en ik noem u de volgende punten: „Het getuigt niet van gezond militair in zicht om Amerikaanse landstrijdkrachten permanent aan Azië te binden, waardoor de sterkte der strategische reserve on voldoende zou zijn. Het getuigt noch van een gezonde economische, noch van een goede buitenlandse politiek om andere lan den blijvend te steunen. Het is evenmin juist voortdurend een dergelijk bedrag voor militaire doeleinden te besteden, daar dit in de practijk leidt tot een staatsbank roet". „De gemeenschappelijke veiligheid", al dus Foster Dulles, „kan minder kostbaar worden gemaakt door meer te vertrouwen op de afschrikwekkende werking ener pa rate, centraal gelegerde weermacht, met een uiterst krachtig vergeldingsvermogen, dan op plaatselijke afweerkracht. Het is natuurlijk altijd belangrijk over een plaatselijke verdediging te beschik ken. Doch geen enkele plaatselijke verde digingsmacht is op zichzelf sterk genoeg om de sterke communistische landstrijd krachten te kunnen tegenhouden. Daarom moeten de plaatselijke strijdkrachten wor den aangevuld door de afschrikwekkende vergeldingskracht van zeer sterke, cen traal gelegerde strijdkrachten. Een mogelijke aanvaller moet weten dat hij een oorlog niet kan beginnen onder de omstandigheden, die hem het beste liggen. Wanneer hij een overwicht heeft op het gebied der landstrijdkrachten, zou hij in de verleiding kunnen komen een oorlog te beginnen, in het vertrouwen dat de tegen stand ook tot afweer op de grond beperkt zal blijven, en hij zou dan gaarne willen aanvallen op die punten, waar zijn over wicht op de grond beslissend is. De manier voor de vrije landen, om dit te voorkomen, is het ter beschikking heb ben van een strijdmacht, waarmede krach tig kan worden teruggeslagen op door ons zelf te bepalen plaatsen", aldus Foster Dulles. Europa Over Europa sprekend verklaarde de minister, dat men bezig is met aanpassing van de inspanningen voor collectieve vei ligheid van de N.A.V.O. De door de nood geëiste opbouw in de eerste jaren van het bestaan der Atlantische organisatie heeft de zaak van de vrede gediend, doch dit tempo zou niet voor onbepaalde tijd ge handhaafd kunnen blijven. Volgens de Amerikaanse opvatting moest de N.A.V.O. nu werken aan een gestadige ontwikkeling van de verdedigende kracht in een tempo, dat de economische kracht van de V.S. en de geallieerden zou handhaven en niet uit putten. De defensieve kracht zou worden versterkt door een strategische luchtmacht, gelegerd op internationaal overeengeko men bases, zo zei hij. Dulles drong aan op snelle goedkeuring (Van onze correspondent in Parijs) André le Troquer, de socialistische oud minister en vice-president van de Kamer, die in die functie ook het Congres van Versailles heeft geleid, is gisteravond door de Nationale Vergadering bij de derde stemming met een bijna absolute meerder heid van 300 stemmen als opvolger van Edouard Herriot gekozen tot president van de Kamer. Bijna iedereen had de overwinning van een lid van een der regeringspartijen voorspeld, en de nog vrij jonge Katholiek, de briljante Pflimlin werden 's middags nog de beste kansen toegekend, omdat hij in principe door de hele coalitie, die in naam achter 't kabinet staat, gesteund had moeten worden. Hoewel Pflimlin in de eerste ronde onder de vijf candidaten aan de kop stond, werd hij bij de tweede stem ming al door Le Troquer met 273 tegen 217 overtroefd. De oorzaak van de zege van de socialist is tweeledig. Ten eerste besloten de com munisten hun symbolische candidaat, de 85-jarige Marcel Cachin, die in zijn kwali teit als oudste lid ook de zitting van giste ren presideerde, ten gunste van Le Troquer terug te trekken. Zij beschouwen Le Troquer, al of niet ten onrechte de meningen zijn daarover verdeeld als een tegenstander van het Europees leger, waar in elk geval Pflimlin vierkant achter staat. Dat Europese leger heeft de Katholieke candidaat ook de beloofde stemmen van de Gaullisten cn vele radicalen gekost. En dat was dan de tweede reden van zijn nederlaag. De Gaullisten hadden nog geprobeerd bij de Katholieken te bereiken dat Pflimlin door een wat lauwere Europese figuur zou worden vervangen, maar toen de M.R.P. daar geen oren naar bleek te hebben, was het lot van Pflimlin eigenlijk bij voorbaat bezegeld. Nadat Cachin om half twaalf de uitslag bekend had gemaakt, beklom Le Troquer, de nieuwe president, die als zodanig als de tweede magistraat van de republiek op zal treden, het voorzittersgestoelte om zijn collega's te bedanken en voor te stel len zijn voorganger, de 81-jarige Herriot, tot ere-president uit te roepen. Le Troquer, die bekend staat als een der leiders van de rechtse vleugel der socialistische partij, verdient zeker het vertrouwen van de Kamer. Hij heeft autoriteit, kent de regle menten op zijn duimpje en zijn verleden staat borg voor zijn vurig patriottisme. De nieuwe Kamervoorzitter verloor in de eerste wereldoorlog zijn rechter arm en hij manifesteerde de jongste bezettings jaren ook zijn morele moed, door als ad vocaat zijn geestverwant Léon Blum te verdedigen. van het verdrag voor een Europese verde digingsgemeenschap, zeggend, dat de N.A. V.O. cn de toekomstige vrede in gevaar zouden blijven tot de doelen van het E.V. G.-verdrag zouden zijn bereikt. Ook sprak hij de hoop uit, dat de Sovjet- Unie op de Berlijnsc vicr-mogendhcden- conferentie zou verschijnen met een „op rechtheid, die gelijk zal zijn aan de onze". Het districtsgerechtshof van Seoel heeft de doodstraf uitgesproken over Tsjoi Tsjoeng Bong, omdat deze tezamen met zijn medebeklaagde Han Too Gyoo in het begin van de Koreaanse oorlog de Ame rikaanse generaal-majoor William Dean aan de Noordelijken zou hebben verraden. Han Too Gyoo kreeg levenslange gevange nisstraf. De openbare aanklager had tegen bei den vijf jaar geëist. Generaal Dean was commandant te vel de, toen hij door de Noordelijken gevangen genomen werd. Hij is vorig jaar bij de uitwisseling van gevangenen vrijgelaten. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Fontenelle: In het dagelijks leven is de eerste vraag die men doet over een vrouw, die men niet kent: „Is zij mooi?" De tweede luidt: „Is zij aardig?" Zelden doet men een derde vraag. Het bedrijf van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar dingen is tengevolge van een staking van het personeel geheel stilgelegd. Ook in de zwavelzuurfabriek van deze industrie wordt niet meer gewerkt. LONDEN (Reuter en U.P.). Naar schatting 200 personen zijn als gevolg van de jongste lawines in Europa omgekomen. Duizenden huizen zijn bedolven. Een trein werd door een sneeuwmassa in een Oos tenrijkse vallei gestort. In Oostenrijk zijn 31 personen omgekomen en 150 personen worden vermist. Men vreest voor nieuwe lawines en mogelijke overstromingen der rivieren. Het station van Dalaas, ongeveer halverwege op de Arlbergpas, is geheel weggevaagd en een exprestrein met be stemming Wenen is in een reusachtige sneeuwbal in een vallei gestort. De inzit tenden werden op één na gered. In Blons in Vorarlberg (West-Oostenrijk) worden 60 personen vermist als gevolg van twee lawines. De Oostenrijkse autoriteiten hebben de Amerikanen te Salzburg ver zocht hcfscliroefvliegtuigen naar het dorp te zenden, daar de enige weg door een nauw dal leidt, dat aan beide zijden door duizenden tonnen sneeuw wordt omringd. In Zwitserland zijn tengevolge van tien tallen lawines tenminste 18 personen om gekomen. Vele mensen zijn ernstig gewond. Men vreest, dat er een groot aantal ver misten is, daar gehele gezinnen door de sneeuw bedolven zijn. Nabij Schudorf wer den acht leden van een gezin bedolven. Ten teken van rouw zendt de Zwitserse radio slechts ernstige muziek uit. In de Italiaanse Dolomieten zijn ook ver scheidene lawines voorgekomen. Er vielen hier drie doden. In de Beierse Alpen zijn De directeur-generaal van de Rijkswater staat heeft het plan tot afsluiting van de Hollandse IJsel goedgekeurd. Deze storm vloedkering, tot de bouw waarvan de Deltacommissie in haar tweede interim rapport adviseerde, zal als alles naar wens verloopt, over drie jaar kunnen function- neren. De kosten van het gehele werk zul len naar men thans aanneemt de 20.000.000 niet overschrijden. Het gehele werk bestaat uit de volgende onderdelen: afsluiting van de rivier door middel van twee beweegbare schuiven, die eikaars re serve zijn; een schutsluis aan de Noord westelijke oever; overbrugging van de ri vier ten behoeve van het verkeer te land. De schutsluis zal worden gebouwd op de plaats van de helling tussen het zomerbed en Schielands Hoge Zeedijk. Op de bui- tenhoofden van de sluis komen de hof torens en aan de overzijde (aan de kant van Krimpen) zullen landhoofden worden gebouwd, waarop eveneens hoftoren zul len verrijzen. Deze heftorens dienen ,als geleiding voor schuiven, die op en neer be wogen kunnen worden. De schuiven zullen als regel in geheven stand zijn. Wanneer er gevaar dreigt voor hoogwater zal een van de schuiven omlaag gaan. De rivier wordt dan dus tussen het landhoofd en de schutsluis afgesloten. Op de bodem van de rivier wordt een aanslag voor elke schuif gemaakt, die even als de sluis en het landhoofd gemaakt is van gewapend beton. De schuiven zijn ge maakt van staal. Het maken van de drem pel zal een der eerste werkzaamheden wor den. Om deze aanslag te kunnen construe ren moet midden in de rivier een dam- wandkuip worden gemaakt. Hiervoor zal men de rivier moeten verbreden, omdat anders het doorstromingsprofiel niet vol doende zou zijn. Dat zal men doen door de oever aan de kant van Capelle terug te brengen. Voor het terugbrengen van de oever zal veel baggerwerk moeten worden verricht, hetgeen gelukkigerwijze in dit geval ge paard zal gaan met kleiwinning. Deze klei zal worden gebruikt voor de Schielandse hoge Zeedijk. Tussen het rijk en Schieland zijn onderhandelingen in vergevorderd sta dium om te komen tot een overeenkomst, waarbij Schieland het baggerwerk uitvoert en de klei in eigendom krijgt. Het terugbrengen van de oever is tevens nodig voor het maken van een bouwput, waarin de schutsluis moet worden ge bouwd. De bouw van de sluis kan pas be ginnen, wanneer de drempel in het mid den van de rivier is voltooid en de dam- wandkuip zover zal zijn gesloopt, dat er voldoende profiel vrijkomt, zodat de ge tijstromen niet worden belemmerd en vol doende ruimte overblijft voor de scheep vaart, die ook gedurende de uitvoering van het werk in stand mopt worden gehouden. Dit zijn trouwens de twee belangrijkste punten, waarmede men met het ontwer pen van het plan en de uitvoering daarvan rekening heeft moeten houden en zal moe ten houden. De sluis krijgt evenals de Julianasluis een nuttige kolklengte van 110 meter, de breedte zal 24 meter bedragen. Bij het be palen van de breedte is de aanwezigheid van de réparatiewerf Vuyk in aanmerking genomen. Op deze werf wordt rekening ge houden met de maximale afmetingen van schepen van 500 voet lang, 7 voet breed en een diepgang van 13 voet. Schepen van deze afmetingen zullen de sluis dus kunnen passeren. Verkeersbrug Binnen de schuif komt een brug voor het verkeer. Aan deze brug bestond grote behoefte. Het plaatselijk veer bleek onvol doende in staat te zijn het verkeer, dat bezig is zich te ontwikkelen naar de Krim- penerwaard. te verwerken. De weg door de Krimpenerwaard is indertijd aangelegd door de Provinciale Waterstaat en eigen lijk was, sedert het gereedkomen van de weg het wachten op een behoorlijke oever verbinding tussen Krimpen en Capelle. Aan de kant van Capelle komt de brug le rusten op het buitenhoofd van de sluis cn aan de kant van Krimpen op het land hoofd dat gebouwd is voor de heftoren. De brug zal worden gebouwd als een vaste brug voor zover het betreft de grote over spanning over de rivier; zij krijgt een be weegbaar gedeelte voor zover zij komt te liggen over de sluis. Hierdoor zullen sche pen met onbeperkte hoogte door de sluis kunnen passeren. De open rivier, dus het gedeelte, dat afsluitbaar is door de schuif en waarover de vaste brugverbinding komt te liggen, krijgt tussen schutsluis en landhoofd een breedte van 80 meter. Met het bepalen van de breedte is niet alleen rekening gehou den met het belang van de scheepvaart maar ook met de getijstromen. Deze moe ten immers onbelemmerd kunnen pas seren. Dit restaurant in hel plaatsje Erblingen aan het meer van Brienz (Berner Ober land) werd door een lawine getrojfen en zakte in elkaar. Wonderlijk genoeg liep niemand in het gebouw letsel op. voor de derde achtereenvolgende dag la wines naar beneden gekomen. Twee per sonen vonden sedert Zondag de dood, Vele wegen zijn afgesneden en verscheidene auto's bedolven maar de inzittenden kon den worden gered. Een arbeider is nabij het station van Traunstein door een trein overreden, daar hij niet meer van de rails, die aan beide zijden door een hoge muur van sneeuw was omgeven, kon komen. ïn Bourgogne (Frankrijk) zijn wolven door de kou uit de bossen gedreven. Zij zoeken in bewoonde streken naar voedsel. Ook in Oost-Frankrijk is het gevaar voor lawines toegenomen door een hogere tem peratuur. Lui Zweden wordt zware sneeuwval ge meld In sommige streken worden hef- schroefvliegtuigen gebruikt voor het leiden der opruimingswerkzaamheden. Ten Noor den van Stockholm zijn vele bomen ont worteld door een sneeuwstorm. Michael Bertsch, burgemeester van Blons heeft meegedeeld dat nog altijd 60 personen vermist worden in zijn onderge sneeuwde dorp. Een reusachtige massa sneeuw trof Blons Maandag met donderend geweld, 20 huizen vernielend en 30 perso nen verwondingen bezorgend. Terwijl de gewonden in de school behandeld werden, kwam een tweede lawine op het dorp neer. De school werd begraven en nog meer huizen werden vernield. Amerikanen helpen Lui tenant-kolonel Edward M. Strolde, woordvoerder van de Amerikaanse strijd- krac'nter. in Oostenrijk, zeide: „Natuurlijk zullen we alles doen wat we kunnen om deze vreselijke situatie te verlichten". De Amerikanen zijn bezig zes helicop ters in gereedheid te brengen voor red dingswerk en om voorraden af te werpen. Amerikaanse soldaten hebben reeds een Britse militaire trein uitgegraven en hel pen met zwaar materiaal sneeuw te ruimen op d'e wegen. In de grote Walser-vallei, die de afge lopen twee dagen door de grootste lawines getroffen is, hangen reusachtige sneeuw massa's gevaarlijk over. Zij kunnen elk ogenblik loskomen. Door de volledige verlamming van liet telefoonnet en het verkeer valt het de auto riteiten uiterst moeilijk zich een beeld van de schade te vormen. De lawine dlie Blons getroffen heeft, heeft ook de Lutz-rivier afgedamd met een sneeuwmuur vain 30 meter. Het opgestuwde water van deze rivier heeft grote stukken van Vorarlberg onder water gezet. Reeds werden voorbe reidingen getroffen om een brag op te bla zen om sneeuw en water gelegenheid te geven de vallei af te zakken, maar van nacht begon het water door de sneeuwdam te sijpelen en zakte het peil. De brug kan nu misschien gespaard blijven. Honden zoeken Speciaal afgerichte honden werken in Zwitserland mede bij het redden van slachtoffers van lawines. In de afgelopen dagen hebben dergelijke honden al zes per sonen gered, onder wie een verpleegster en drie kinderen, die door een lawine te Schwyz waren bedolven. De honden zijn geen Sint-Bernards, maar Duitse herders. De honden kunnen mensen, die onder een laag sneeuw van zeven meter bedolven zijn, nog vinden. De Oostenrijkse autoriteiten gaven van nacht de volgende situatieschets, die als gevolg van de verbroken telefoonverbin dingen stellig niet volledig genoemd kan worden; Blons: 60 dorpelingen vermist; Schrans: 19 doden, 3 vermisten, 1 gewonde; Dalaas: 12 vermisten, 6 gewonden; Nassa- rein: 5 vermisten; Bregenzer woud: 1 dode, 11 vermisten; St. Gerhold: 2 doden, 2 ern stig gewonden, 1 vermiste: Fontanella: 10 d'oden, alle huizen vernield. Politie, skiërs en bergbeklimmers pro- boren vandaag 50 mensen te redden, die bedolven zijn door een lawine in het dorpje Blons. De onderneming is levensgevaarlijk, daar het dorpje slechts bereikbaar is door een diep en smal dal, waarboven aan beide zijden grote hoeveelheden sneeuw liggen, die bij het minste en geringste in beweging kunnen komen. LONDEN (AFP). Naar te Londen wordt vernomen, zal de Britse regering Perzië agrement vragen voor de benoeming van haar tegenwoordige ambassadeur in Zweden, R. B: Stevens, tot ambassadeur in Teheran. De 47-jarige Stevens is voor zijn benoe ming te Stockholm in 1951 achtereenvol gens werkzaam geweest te Buenos Aires en New York. Hij heeft nog nooit een standplaats in Perzië of in andere landen van het nabije Oosten gehad, zodat de Per zische regering op dit punt geen bezwaar tegen zijn benoeming kan maken. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is er een belang rijke verandering in de algemene weex-s- toestand gekomen. Een krachtig hoge drukgebied, dat geruime tijd ten Westen van Ierland had gelegen, verdween geheel onder invloed van erkele actieve Oceaan depressies. Deze hebben een diep lage drukgebied bij IJsland en een zeer krach tige Westelijke luchtstroming op de Oceaan veroorzaakt. Deze stroming drong vandaag ook tot ons land door met een front, dat nu en dan enige regen brengt. Achter dit front volgt een actieve storing, waarin zich zeer onstabiele lucht bevindt. Hierin kwa men in Ierland vanmorgen hagel en on weersbuien voor. Onder invloed van deze storing is de komende dagen ook in ons land buiig weer te verwachten. (van ^"''enmoreen 7 uur) toesiano Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome gehee' hew motregen geheel beu geheel bew geheel beu zwaar beu onbewolkt zwaar bew zwaar bew gehee! bew onbewolkt 2" 2 y 2 T S P WZW 6 windstil an ll ZW ZW ZZW ZZW ZZW ZW windstil NW 6 -0 -4 -2 3 8 5 4 6 5 1 4 geen opgaaf ontvarigen motregen nevel geheel bew nevel geheel bew onbewolkt regen zwaar beu zwaar bew WZW 3 ZZW 5 WZW 2 windstil windstil W 1 W 6 WZW 5 OZO 5 3 2 1 0 0 -2 3 -4 3 0,1 0 0 2 0 0 0 0,1 0 0 1 0,3 0 0,1 0 0 0 4 0 0 Neerslag laatste ii uur <XX50CCCOCCO.-XlCOOOC<>-^~ r ccex REGEN EN WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige en voornamelijk aan de kust tijdelijk harde wind ruimend van Zuid naar Zuid-West of West. Weinig verandering in temperatuur- 14 Januari Zon op 8.43 uur. onder 16.56 uur. Maan op 12.22 uur. onder 4.27 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur- Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur Volle maan 27 Jan 4 28 uur Hoog en laag wale: :ti Mm ,j Woensdag 13 Januari Hoog water: 9-49 en 22.26 uur. Laag water: 5.13 en 17.48 uur. Donderdag 14 Januari Hoog water: 11.04 en 23.49 uur. Laag water: 6.24 en 19.02 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1