Agenda voor Velsen AUTO OF MOTORRIJLES? Schipper E. de Vries laat forse IJmuidense viskotter bouwen Vorig jaar 3000 schepen minder in IJmuidense havens dan in 1952 „Pieter y ermeulenmuseum nog voor de zomer geopend Visserij -varia Havenberichten Schoorsteenloos schip van snelle cruiser naar vrachtboot 7 Zilveren jubileum J. de Ruiter AREND REIJM het adres Castricum Wijk aan Zee Beverwijk Heemskerk „Maryanne" IJM 7 werd de KW 12 Twee nieuwe kotters bij „De Hoop" THALIA Geleidehond zonder geleide NA VEEL TEGENSLAGEN Aantal binnenkomende trawlers verminderde meteen derde Nieuwe cursussen van „Elckerlyc" Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Dr. Doornitik zet door Rome - vroeger en thans Twee bekende hoofdklasse dammers overleden LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Noch van Iependaal, noch Voordewind heeft gelijk" Wielerronde op 22 Augustus Ouden van dagen genoten van de P. W. Boys Beverwijkse Accordeon vereniging geeft concert „De ontwikkeling van de krant" Ambtenaren hielden zich bezig met loonpolitiek WOENSDAG 13 JANUARI 1954 Veel gelijkend op de Heideree kotter HD. 125, de „Samenwerking", van de re derij M. Slot en Zonen, zal vermoedelijk nog dit jaar een nieuwe aanwinst voor de IJmuidense kottervloot in de Vissershaven aankomen. Het zal een forse kotter zijn van E. de Vries, Snelliusstraat 69, de schipper- eigenaar, die in December zijn kotter „Maryanne", de IJm. 7 aan de Katwijkse schipper J. van der Plas verkocht. Op 7 Januari ging de ex-„Maryanine" voor de eerste maal onder nieuw bevel naar buiten, maar nu onder het merk KW. 12 en met de naam „Leendert Jacoba". De nieuwe kotter voor De Vries zal worden gebouwd bij de werf „Concordia", de fir ma S. Seijmonsbergen, te Amsterdam en zal groter worden dan de ook bij die werf gebouwde Helderse „Samenwerking". De nieuwe IJmuidenaar krijgt ook een krach tiger motor. Hoewel nog niet is vastgesteld welk soort motor in het nieuwe schip wordt op gesteld, is al wel bekend, dat het er een van driehonderd pk. zal worden. De lengte van dc kotter wordt achtentwintig meter, dit is drie meter langer van de „Samen werking" die een 195 pk. Bronsmotor heeft. Compositiekotters voor „De Hoop" Met de twee nieuwe trawlers voor de N.V. Visser i jm aa t soh apn ij en „Batavia" en „Medan", die bij de werf De Dageraad te Woubrugge in aanbouw zijn en de twêe bij D. en J. Boot te Alphen aan de Rijn te bouwen trawlers voor Corn. Vrolijk's Vis serij Maatschappij N.V., zal IJmuiden niet alleen de nieuwe kotter voor E. de Vries te zien krijgen, want er zijn nog meer bouwplannen. De Zeevisserijrnaatsehappij „De Hoop", die enige tijd geleden de enige in haar bezit zijnde trawler, „De Hoop" voor de sloop naar België verkoent, gaat met twee kotters varen. Het zullen zoge naamde compositiekotters zijn. Het ge raamte komt dus uit Duitsland en de scheepjes worden in Nederland van een nieuwe huid en opbouw voorzien. Texelaar „De Dageraad" te Woubrugge zal zeer binnenkort de Texelse kotter TX 19 „De ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG A.S. - 8 uur In slechts één speciale voorstelling het boeiende filmwerk HET IS MIDDERNACHT, DR. SCHWEITZER. ALBERT SCHWEITZER, een van de geniaalste mensen van onze tijd! Zijn leven en zijn strijd in een wrede om geving van angst, vijandschap, wan trouwen en aangrijpend mensenleed... DONKER AFRIKA Toegang 14 jaar. Voorverkoop morgenochtend van 1112-30 uur (Telefonisch 4307) twee gebroeders" afleveren en voorts wordt de grootste Nederlandse logger de Sch. 54 momenteel te Scheveningen bij de sleephelling afgebouwd. Nieuwedieper De Gebr. Gerssen en Bakker te Den Hel der hebben hun kotter HD 24 de „Willem" ex. IJm. 214 naar Urk verkocht. Nieuwe eigenaars zijn de Gebr. Post. De Helderse gebroeders hebben nu bij v. d. Molen te Zaandam een nieuwe kotter be steld, die een 150 pk. motor krijgt. Het scheepje zal in Mei gereed komen. Zij va ren thans al met de „Ennie en Appie", een kottertje, dat vaak in IJmuiden aan de markt verschijnt. Sinds enige dagen bevindt zich in het Velsense dierenasyl een ietwat onge lukkig kijkende blinden-geleidehond, die in Beverwijk baasloos rondliep. Wellicht is langs deze weg de hereni ging tussen de hond en de baas tot stand te brengen: beiden zullen waarschijn lijk niets liever willen. CSV tafeltennis won van Rivalen Onder grote publieke belangstelling hebben de teams van de Castricumse Tafel- tennisclub CSV een vriendschappelijke wedstrijd tegen Rivalen uit Krommenie ge speeld. Het eerste heren-team won met 73, het tweede met 91 en de dames van CSV zegevierden met 64 over haar tegenstan ders. Het publiek kon genieten van uit stekend tafeltennis en het succes van deze avond is voor het bestuur aanleiding ge weest uit te zien naar volgende tegenstan ders, waarover thans reeds onderhandelin gen gaande zijn. DE IJMUIDENSE Vissershaven en Haringhaven blijken in het vorige jaar aanzienlijk minder te zijn bezocht door vissersvaartuigen en vrachtvaarders dan in 1952. Bedroeg het aantal binnenkomende schepen in 1951 14.135 en in 1952 16.347 wat tevens het record-cijfer voor de jaren na de oorlog betekende vorig jaar zochten in totaal 13.147 schepen een van de twee havens op. Een verschil derhalve van ruim drie duizend. In hoofdzaak moet de vermindering worden gezocht in het kleiner aantal vrachtvaarders, trawlers en kustvissersvaartuigen, dat binnenkwam. Bij de eerste soort van schepen was dit 1696 stuks minder dan in 1952, voor de trawlers bijna 300 stuks en voor de kustvissersvaartuigen meer dan 1000 schepen minder. Het schaftlokaal van de Hoogovens der NNHS trok veler belangstelling, toen daar de heer J. de Ruiter werd gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren dienst jubi leum bij het bedrijf. Namens de directie bracht ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, de dank en de waardering van de hoogste leiding van het bedrijf over, waarbij de gebruikelijke enveloppe werd uitgereikt en de chef van de afdeling hoogovens, ir. A. K. Vroege, sprak over het verschil in uiterlijke waar dering van de functies onderling; de ene functie valt op, is spectaculair, terwijl ex- vele zijn, die nimmer goed in het daglicht komen, althans bij oppervlakkige beschou wing. Maar juist, als er zich iets belang rijks voordoet, dan komt de waarde van zo'n niet-in-het-oog springende functie naar voren. De functies van de jubilaris behoren tot de onopvallende, doch welke het ook mochten zijn hij heeft in de giethal bijna alle voorkomende posten ver vuld steeds heeft hij er een succes van weten te maken. De heer Vroege bracht de heer De Ruiter dank voor de steeds betoonde toewijding en besloot zijn woor den met het uitreiken van het vererend getuigschrift en het gedenkbox-d der Maat schappij. „Een van onze beste vrienden" zo ken schetste de heer J. A. van Eden, die vervol gens voor het voetlicht trad, de jubilaris. Hij aanvaardt steeds blijmoedig de hem opgedragen taak, en vervult deze zó, dat het bedrijf er mee gebaat is. Namens de Jubileumcommissie bood hij het geschenk aan: een stel overgordijnen en een tapijt. Een anecdotische terugblik op enkele ge beurtenissen uit des jubilaris' leven werd geworpen door de heer J. Baars in een grappig feestgedicht, waarna de heer S. de Vx-eeze, een trouwe spreker op alle Hoog oven-jubilea, op de hem eigen manier een „feestlied" bracht, dat uitliep op de aan bieding van een fx-aaie, door eigen mensen vervaardigde, koperen fotostandaard. Op de lachspiex-en wex-kte eveneens de heer J. Beentjes, toen hij een overzicht over het leven van de jubilaris in versvorm gaf. Deze spreker bood mevrouw De Ruiter een bloeiende plant aan, op deze wijze haar betx-ekkende in de hulde, hetgeen overi gens door de anders sprekers ook steeds werd gedaan. WOENSDAG 13 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 29 uur: „Met geheime instruc ties". SANTPOORT Harddraverij vereniging, 20 uur, café Zomerlust, feestavond. DONDERDAG 14 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het is middernacht dr. Schweitzer". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spx-eekuur wet houder van Openbare Werken; 1012 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken Er kwamen in 1953 699 Nederlandse en 26 buitenlandse stoom- en motortrawlers de Vissei's- en Hax-inghaven binnen. In 1952 lag dit aantal aanzienlijk hoger, na melijk 903 motor- en stoomtrawlei's. Bij beschouwing van deze cijfers moet de daling ook worden gezocht in het geringere aantal Poolse trawlers, dat, vergeleken met 1952, in het vorige jaar de IJmui dense havens opzocht om te lossen. Trawlloggers Het aantal trawlloggers bleef haast ge lijk met het cijfer van 1952. In 1953 ver schenen er 1982 aan de hallen en in het jaar daarvoor 2135. Een daling van 153 trawlloggers. Ook bij de drijfnetvissersvaartuigen is het aantal binnenkomende schepen ver minderd. Gaf 1953 een aantal van 645 Nederlandse en 39 buitenlandse schepen, over 1952 zijn er 823 genoteerd. Kustvissersvaartuigen Aan kustvissersvaartuigen kwamen in 1952 9068 schepen (waaronder 431 snurre- vaadkotters) de Vissershaven binnen. Dit aantal blijkt ook flink te zijn gedaald, want van 1953 zijn 7925 kustvissersvaartuigen bekend. Bij dit laatste aantal behoren ook 66 buitenlandse scheepjes. Er kwamen in 1953 dus 1143 kustvissersvaartuigen min der binnen dan in 1952. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Het aantal bijleggers bedroeg in 1953: 277 (1952: 168). In 1953 liepen verder 1554 vrachtvaarders binnen (1952: 3250 sche pen). Het bestuur van de Castricumse Kunst kring Elckerlyc wil haar werk uitbouwen tot een organisatie welke het karakter heeft van een volledige volksuniversiteit. Nog voor deze winter heeft men een drietal cur sussen georganiseei-d: een cursus in de mo derne wijsbegeerte, een in de moderne litteratuur en een cursus in welsprekendheid. Deze cux-sussen zijn voor iedereen boven de 17 jaar toegankelijk en iedere cursus zal drie lesavonden omvatten, die wekelijks worden gegeven. Per cursus bedraagt het cursusgeld voor leden van de kring f2,50; voor niet-leden f3. Het ligt in de bedoeling dat de cursussen wox-den gegeven door prominente deskun digen en het bestuur stelt er zich voor garant, dat zij hierbij dezelfde zorgvuldig heid zal betrachten als bij de keuze van de kunstenaars voor het winterprogramma van dc kunstkring. De eerste cursus zal reeds begin Februari een aanvang nemen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 99 Geleidelijk aan komt er tekening in het materiaal dat straks, zo omstreeks de tijd van de grote vacantie, de geordende inventaris van het gemeentelijk museum van Velsen, voorlopig gevestigd in het Cultureel Centrum, zal uitmaken. Het bestuur van de „Pieter Vermeulen-stichting", waax-van burgemeester mr. M. M. Kwint voorzitter is en waarin wethouder H. de Boer de functie van tweede voorzitter bekleedt en de heren W. van Veeren en F. O. Tauber respectievelijk met het secretariaat en het penningmeesterschap zijn belast, heeft besloten voor het door de gemeente verleende crediet van f 6000.vitrines te laten vervaardigen. Q Deze vitrines worden gemaakt door pa tiënten van het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch in Bakkum en de eerste af levering kan nog deze maand worden tege moet gezien. Dit zal ongetwijfeld het werk van dr. H. W. Doornink aanmerkelijk ver lichten. Hoeveel en hoe groot in de loop van de laatste jaren de tegenslagen ook waren, dr. Doornink verloor de moed niet en met eindeloos geduld en onverflauwd enthousiasme is hij nog steeds bezig de zaak te determineren en te x-angschikken. Dat valt niet mee met weinig ruimte om zich heen, temeer daar een deel van de verzameling en dit geldt zeker voor een kwantum vlinders in desolate toestand verkeerde. Aan dit laatste zijn zeker de vele verhuizingen schuld: van de zolder van de gemeentereiniging via de zolder van de Emmaschool en via het raadhuis en de Moerbergschool naar het Cultureel Centrum, waar dan nu eindelijk twee ver trekken zijn gereserveerd. Een vertrek doet dienst als werkkamer, de andere lokali teit wox-dt tot expositieruimte ingericht. Het ligt in de bedoeling hierin zodanige verlichting aan te brengen, dat de ten toongestelde voorwerpen speciaal belicht zullen worden. Het bestuur hoopt omstreeks eind Juni of begin Juli het museum officieel te kun nen openstellen, zodat nog dit jaar scho lieren uit eigen plaats zowel als van buiten af en de nodige toeristen deze moeizaam verkregen aanwinst kunnen gaan bezich tigen. Dit van officiële zijde. Hoe dr. Door nink er over denkt? Het is nog lang geen tijd om iets vast te kunnen zeggen, meent hij. En hij voegt eraan toe: er moet eerst hard worden gewerkt eer er gepraat kan worden. Hard werken doet deze bioloog onge twijfeld; het gereed maken van al dit ma teriaal is een levenswei'k en het is vast en zeker zijn liefde voor de natuur, die deze mens ertoe drijft in deze chaos orde te scheppen. Wanneer dit jaar „de stad IJmuiden" een museum krijgt, zal dit mede voor een groot deel te danken zijn aan dr. Doornink. Castricumse Damclub De onderlinge wedstrijden van de Castri cumse Damclub in hotel Meijer aan de Dorpsstraat hebben de volgende uitslagen opgeleverd: H. A. StaalR. Strik 20; L. OostermanH. de Mol 20; A. Stemfoort J. Graanstra 02; H. A. StaalJ. Kraakman 20; H. R. Meijer-J. v. d. Akker, afgebroken. Ontspanningsavonden op Duinenbosch Volgende week Donderdag zullen de pa tiënten en personeelsleden van het provin ciaal ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum kunnen gaan genieten van een ontspannings avond in de grote toneelzaal van de in richting. De personeelsleden krijgen Donderdag 28 Januari een cabaretavond voorgezet. Mede werking verleent het Haarlems Radio-caba ret onder leiding van Harry Meyer. De traditionele feestavonden, waarop de patiënten van Duinenbosch zullen optreden zijn op 25, ,26 en 27 Februari. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Velsen-IJmuiden houdt een bijeenkomst op Vrijdag 22 Januari in het Patronaatsgebouw aan de Wiïlems- beekweg te IJmuiden-Oost. De heer K. J. Junius Ingerman te Haar lem za.l die middag spreken over: „De schoonheid der eeuwige stad" (het Rome der oudheid en het Rome van thans; schil der- en beeldhouwkunst en architectuur en persoonlijke belevenissen). Fi-aaie lan taarnplaatjes illustreren de tekst en mu ziek in stijl van woord en beeld zal deze voordracht begeleiden. De Provinciale dambond Noordholland heelt door de dood twee bekende en sterke hoofdklasse damspelers veiioren. De heer G. P. Ileck, lid van de damclub Haarlem, bereikte zoals gemeld is, de leeftijd van 81 jaar. De heer B. May is Zondag door een hartverlamming te Zaandam overleden. Deze oud-kampioen van de Zaanstreek is 60 jaar geworden. De laatste keer dat May achter het bord plaats nam voor zijn club Zaandam is geweest op 15 December 1953 tegen wereldkampioen P. Roozenburg in de wedstrijd ZaandamDCIJ. Grondstof fenaanvoer Dinsdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Ardennia" met een lading van 720 ton houtst'of van Gothenburg. Dinsdag 12 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Belgian Coast van Londen. Ingarö van Oxelosund. Hornerö van Bremen. Ilos van Napels. Oostzee van Rotterdam. Alouette van Londen. Kaap Falga van Londen. Sigborg van Alskald. George Russ van Rotterdam. Tcxelstroom van Liverpool. Amiti van Grangemouth. Frogdo van Dor drecht. Ardennia van Gothenburg. Willem Fortuin van Delfzijl. Notos van Bremen. Oranjefontein van Antwerpen. Algarve van Swansea. Mutatie van Rotterdam. Vertrokken zijn: Deo Favente naar Ham burg. Birmingham naar Harlingen. Gloria n. Svallaborg. Swift naar Harlingen. Skald n. Malmö. Schokland naar Neustadt. Patria naar Rotterdam. Suorva naar Nai'vik. Si- mona naar Antwerpen. Wilga naar Gothen burg. Akenside naar Londen. Glenlogan naar Karlshamn. Krautsant naar Bremen. Muskö naar Malmö. Transvick naar Uddevalla. Captain Castello naar Stockholm. In Spe n. Greenwich. Ponza naar Koloe. Exüksborg naar Blyth. Dina naar Hamburg. Ardetta naar Rotterdam. Drie Gebroeders naar Bo- hus. Abel Tasman naar Malmö. Heriot naar Leith. Jans naar Londen. BRAND is één van de ei'gste rampen, die een schip kan overkomen. Verschillende schepen zijn op deze wijze aan hun einde gekomen, zoals enige tientallen jaren geleden de L'Atlantique en de Morro Castle. Velen herinneren zich nog de bx-and, die in No vember 1932 uitbx-ak op de in de haven van Amsterdam liggende „Pieter Coxmeliszoon Hooft", die dagen achtereen heeft gewoed en het fraaie passagiersschip naar de sloper hielp. In het begin van 1952 overkwam dit ongeluk ook het Deense motor passagiersschip „Erria" toen het zich aan de Westkust der Verenigde Staten bevond. De brand maakte in enkele uren tijds een wrak van een der snelste schepen der Deense koopvaardijvloot. Cabaretavond NKVB verzet De jaarlijkse feestavonden van de Neder landse Katholieke Vrouwen Beweging afde ling Castricum die oorspronkelijk op 19 en 20 Januari in hotel Borst waren vastgesteld, zullen door bijzondere omstandigheden op andere data plaats vinden. De eerste avond is thans op Maandag 18 Januari in hotel Borst en de tweede op Donderdag 21 Januari in zaal Roozendaal. Leden van St. Thomas in onderlingen strijd De Castricumse damclub St. Thomas heeft haar wedstrijden voor dc onderlinge compe titie Maandag in hotel Sport-Duinzicht voortgezet. In afdeling 1 behaalde voorzitter C. Ory een overwinning op C. Reijnders en J. Kabel moest zijn meerdere in C. v. d. Himst erkennen. De sterke speler B. Been tjes won in deze afdeling van C. Juffermans. De partij tussen A. Collet en P. v. d. Himst in afdeling 2 was een ontmoeting tussen twee gelijkwaardige tegenstanders en eindigde in een 1—1 gelijk spel. A. Dagelet nam tegen J. van Velzen geen halve maat regelen en won overtuigend. De gebroeders P. en A. Rietveld speelden een spannende partij die tenslotte een zege werd voor eerst genoemde speler. J. Groen won van S. Groentjes en P. v. d. Himst van W. Roze- meijer. In afdeling 3 en 4 waren de uitslagen als volgt. Afdeling 3: F. Zonneveld—C. Reijnders Jr. 0—2; B. Louman—L. de Ridder 02; A. Bakker—H. Kortekaas 2—0. Afde ling 4: J. Hollander—L. Zwart 20. „Strandmeeuwen" telden de punten De vooiTiaamste uitslagen van de jongste klaverjaswedsti-ijd van de Wijk aan Zeese club „De Strandmeeuwen" zijn 1. M. G. Sey- sener 4700 pnt. en 4 marsen; 2. N. v. d. Mey 4669 pnt. en 3; -3. mevrouw Seysener 4596 pnt. en 1; 4. H. van Gooi 4282 pnt. en 2; 5 P. de Boer 4176 pnt. en 2. „De misdaad in onze samenleving Voor de Beverwijkse leden van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid heeft de heer P. P. Wentinck oud-commissaris van politie Dinsdagavond in de Zeewijkschool een interessante causerie gehouden over „Het verschijnsel van de misdaad in 'onze samenleving". Hij stelde vast, dat men de misdaad van verschillende zijden kan benaderen: zoals Willem van Iependaal het bijvoorbeeld van de kant van de misdadiger beziet of zoals commissaris Voordewind het doet van de zijde der politie. Beiden raken zij echter niet de kern van het probleem, omdat zij niet objec tief zijn, aldus de heer Wentinck, die ver volgens inging op de straffen. De overheid zal daarmee een positief doel voor ogen moe ten hebben om te bereiken dat er geen recidive optreedt. De heer Wentinck herinnerde aan de tijd van voor 1830, toen men lijfstraffen toepaste, waarbij zelfs lichamelijke verminking niet was uitgesloten. De Italiaanse geleerde Lom- broso heeft hierin een ommekeer teweeg ge bracht. maar ook zijn theorie was niet houd baar. Later is men tot de conclusie gekomen dat de oorzaak van het misdrijf moet wor den gezocht in de maatschappelijke verhou dingen, waarbij het zwakke punt voorname lijk de kinderverwaarlozing vormt, waardoor volgens spreker misdadigheid in de hand wordt gemerkt. Weer naar zee. Van de trawlërvloot zijn weer naar zee vertrokken de Flamingo, Claesje, Antje en Norma Maria. Woensdag gaat ook naar de visserij de V.I.O.S. IJm 24. De Eveline is op de scheepshelling geplaatst. Nog op ijle. Het is aan de visaanvoer van de kottervloot goed merkbaar, dat er een grote vloot kotters in het Kanaal vist op ijle haring. Hoewel er de laatste dagen niet zo veel haring als in December is aangevoerd, in Breskens geven de vissers er toch de voor keur aan op de haring te blijven, wachten. De exploitatie is goedkoop en de vissèrs heb ben overdag rust. Alleen bij nacht wordt gevist. Het zal wel hall Februari- worden, voor de laatste kotters weer naar IJmuiden komen om weer aan de aanvoer van verS.e vis deel te gaan nemen. Span stuk. Omdat enige leden van de bemanning van de Uk 99 ziek zijn kan dè kotter niet met de Uk. 80 óm sardijn gaan vissen. De vissers besloten maar een streep onder de sardijn-teelt van dit seizoen te zet ten. Het Decca apparaat is van de Uk. 80 ge haald en het scheepje is om verse vis uit gevaren. Verkoop. Het plan bestaat bij de rederij Parlevliet om de logger Volharding (KW 65) te verkopen. De afgelopen haringteelt heeft de logger een uitstekend resultaat gebracht onder charter van rederij Ouwehand. Maar nu heeft Parlevliet de logger toch te koop aangeboden. Pech. De logger Toenadering KW 95-had wél'mét' pech' te kampen met de eerste trawl- reis. Een net werd geheel in flarden getrok ken en tot overmaat van ramp is ook nog een blad van de schroef geslagen. Voo'rlopig moet de bemanning het vissen uitstellen. Weer om vis. De twëe Amsterdamse kotters AM 16 en 18 zijn Dinsdag naar de Noordzee vertrokken om verse vis. De derde kotter AM 17, ligt voor motor-schoonmaak aan de Zuidzij. Op de kotters RO 3 en IJm'. 228 komt ook weer enig leven. Beide'schepen liggen reeds lange tijd met een motorkwaal binnen. Prijzen van Dinsdag- Gr. tong 3.60. Grm. long 2.34. Kim. tong 2.32—2.24. KI. tong I 1.74—1.57. KI. tong II 1.50—1.47. alles per kg. KI. schol II 49—35. Bot 35: Wijting 18— per 50 kg. Aanvoer. 11 kisten tong en tarbot, 15 kisten schol, 1 kist bot, 6 kisten wijting, to taal 33 kis(en. Besommingen van Dinsdag. UK 28 1779. Er was niet veel meer over en de assu radeuren betaalden dan ook de rederij de verzekeringssom uit. Daarmee was de zaak niet afgedaan, want de rederij Det Ostasiatiske Kompagni te Kopenhagen, kocht het wrak voor sloop terug en ging bij verschillende werven informeren naar de mogelijkheid het door brand verwoeste schip tot vrachtschip te verbouwen. Naar Nederland In concurrentie met Amerikaanse, Ja panse, Deense en Belgische werven wist Wilton Feijenoord de opdracht te krijgen en deze reparatie is een van de merk waardigste geweest gedurende het 100- jarig bestaan der werf, (welk feit op 7 Januax-i is hei-dacht). L. Smit Co's Internationale sleepdienst kreeg opdracht het wrak naar Schiedam te slepen en in Juli lag de „Erria" als een troosteloze hoop ijzer bij de werf. Er moest eex-st ongeveer 1000 ton verwrongen staal- werk verwijderd worden voordat aan de wederopbouw kon worden begonnen. Van 20 Augustus tot 26 November heeft de „Ex-ria" in het dok gestaan, waarna einde lijk een begin kon worden gemaakt met de afbouw, die ook een volledige revisie van de machine-installaties omvatte. Enige tijd later kon de tot vrachtschip verbouwde „Erria" binnen gecontracteei'de tijd wor den afgeleverd. Zonder schoorsteen In oude gedaante is het passagiersschip hier afgbeeld en het valt dii-ect op dat de schoorsteen ontbreekt. Dit stamt nog uit de tijd toen het eerste motorschip ter we reld voor de grote vaart in 1912 werd gebouwd. Het schip heette„Selandia" cn behoorde toe aan dezelfde rederij als de „Ex-ria". Die pionier heeft dienst gedaan tot in 1936 toen er een nieuwe onder de zelfde naam voor in de plaats kwam. De Deense maatschappij is de traditie om de schoorsteen weg te laten trouw gebleven. Vele van haar schepen, zoals de Jutlandia, Fionia, India en Falstria varem zonder De „ERRIA" in haar oorspronkelijke staat. schoorsteen. Trouwens in ons land kunnen we ook een schoorsteenloos schip aantref fen en wel de „Kedoe" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd. In dit verband kan nog vermeld worden dat de Kedoe in aanbouw was voor bo vengenoemde Deense maatschappij en in 1921 door de Lloyd werd overgenomen. De Deense Oostaziatische Compagnie, die in 1897 te Kopenhagen werd opgericht onderhoudt geregelde diensten op Singa pore, Siam, China, Japan en ook op de Westkust van Noord-Amex-ika via het Panama Kanaal. De vloot telt een kleine 30 schepen en de traditie om de schoor steen bij haar schepen weg te laten, heeft men niet geheel voorgezet want by de nieuwere schepen is deze wel aangebracht. Het is toch immers zo, dat het „oog ook wat wil". (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Er bestaan plannen om op 22 Augustus een wielerronde in Heemskerk te houden, hetgeen hier dan voor de eerste maal het geval zal zijn. Deze ronde wordt georganiseerd dooi de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland". Bridgende „Oranjebomers" De Heemskerkse bridgeclub „De Oranje boom" heeft een drive gehouden, waarvan de voornaamste uitslagen zijn: Groep I: 1. heren J. en A. Beentjes 43V> pnt.; 2. heren Koopmande Vries 40 pnt.; 3. de heer en mevrouw van der Lee 341a pnt.; 4. de heer en mevrouw Muyen 32 pnt. Groep II: 1. heren BellemanMuilcboom 351-j pnt.; 2. dames Spijker—Flentge 35 pnt.; 3. mejuffrouw v. d. Wel—de heer Blanken- daal 34 pnt.; 4. heren P. en J. Koopman 33 pnt' De grote zaal van het verenigingsgebouw aan de Schans, waarin Dinsdagavond de Bevex-wijkse bejaarden voor een feestavond bijeen waren, was tot op de laatste plaats bezet toen de voorzitter der afdeling van de Bond van Ouden van Dagen, de heer J. de Wit, zijn openingswooi'd uitsprak. De P.W. Boys een gezellig heren-team en enkele dames hadden zich spontaan be reid verklaax-d om deze avond te verzox-gen, van welke taak zij zich prima hebben ge kweten. Vooral het uit zeven mannen en een meisje bestaande orkestje oogstte veel bijval en bij dit optreden bleek weer dat de gasten de meest moderne- deuntjes heel goed kenden: ze wei-den stuk voor stuk meegezongen. Ook de accoi'deonist, die de entr'acte muziek verzórgde, viel zeer !n de smaak van het publiek. Hoewel het bij dergelijke gelegenheden en zeker bij dilet tanten niet de gewoonte is al te zeer te cri- tiseren, moet ons toch wel even van het hart, dat de afwerking van de sketches veelal uitgesproken sleèht was, hetgeen veel afbreuk deed aan de inhoud. - 'Een strenge regie zou hier veel verbetering in brengen; zeker gezien het enthousiasme, dat alle medewerkenden aan deze feest avond aan de dag legden. Dinsdag 19 Januari zal de Beverwijkse Accordeonvereniging,dirigent de heer A. van der Wolf, in samenwei-king met het 'Cas'tricums 'Accordeonoi-kest concerteren in de gx-ote zaal van het K.S.A.-gebouw. Op het programma staan onder andere de volgende werken: Benvenuto, Cavaleria Rusticana, Die Lustige Witwe en Glim wormpje. Het jeugdorkest heeft voor deze uitvoering de ouverture Theodora en Pom padour in studie genomen. Voor het Beverwijkse Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling zal Woensdagavond 20 Januari prof. dr. Baschwitz, hoogleraar te Amsterdam en directeur van het Insti tuut voor Pex-swezen een voordracht hou den over het onderwerp: „De ontwikkeling van de krant". Om ook de leden uit Velsen Noord in hun wensen tegemoet te komen zal deze lezing worden gehouden in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. De jaarvergadering van de afdeling Be verwijk van de Algemene bond van Amb tenaren, welke Dinsdagavond in ,,'t. Cen trum" werd gehouden mocht zich in een grote belangstelling verheugen en de voor zitter de heer J. B. Hutten sprak hierover dan ook zijn voldoening uit. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. van Lopik bleek dat de afdeling in het afgelopen jaar een grote activiteit heeft ontplooid. Het ledental is met drie gestegen en bedraagt thans 79. Het gehele bestuux-, met uitzondering van de voorzitter, trad af, het is echter bij acclamatie herkozen. Evenzo was dit het geval met de vertegen woordigers, in de Commissie voor Georga niseerd Overleg bij de gemeente Bever wijk; hierin zullen dit jaar wederom de heren J. B. Hutten en D. Visser zitting hebben. De voorzitter deelde mede, dat het twee- jaax-lijks congres zal worden gehouden op 1, 2 en 3 Juni en over het al of niet doen van voorstellen ontspon zich een levendige discussie. Eind Februax-i zal eèn bijeenkomst met een feestelijk tintje wor den gehonden, waax-op aan het lid J. G. van Kampen het bondsinsigne voor vijfentwin- tigjax-ig trouw lidmaatschap zal wox-den aangeboden. In samenwex-king met de Be verwijkse Besturenbond overweegt men het ox-ganiseren van een toneelavond, waarover echter nog geen mededelingen konden worden gedaan. Na afloop van het huishoudelijk gedeel te hield het hoofdbestuurslid, de heer J. Smeets een inleiding over het onderwerp „De salariëring van het overheidspersoneel en de loonpolitiek". In een duidelijk en boeiend betoog gaf de heer Smeets de stand van zaken aan, na het in werking treden van de jongste loonx-onde. Hierna werden nog vele vragen gesteld, naar aan leiding waarvan zich een levendige dis cussie ontspon, zodat het voor de leden ook in dit opzicht een leei-zame avond werd.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3