Een stad zonder kern zoekt zich een weg naar de toekomst Huur van af fe breken woning wel mee omhoog Nieuwjaarsrede in Velsens raad Commissaris der Koningin opent vernieuwd Felisenum „Schrijnende situatie" in de visserij Nestor Verbeek Vanmorgen in de Vishal WOENSDAG 13 JANUARI 195$ 5 TN EEN BREED-OPGEZET OVERZICHT van Velsens historie gedurende het -*• jaar 1953 heeft burgemeester mr. M. M. Kwint gisteravond de raad zowel aan de blijde zaken van het vergane jaar als aan de droevige gebeurtenissen daarvan herinnerd. De toon van optimisme, die de Nieuwjaarsrede van mr. Kwint ken merkte, sloeg speciaal op het onvermoeibare élan, waarmee IJmuiden zijn plaats in de nieuwe IJmondgemeenschap inneemt in mineur klonken zijn woorden zo dra de watersnoodramp van de eerste Februari in herinnering werd geroepen en de daaraan voor IJmuiden verbonden tragiek van het vergaan van de trawler „Catharine Duyvis". Met enige nadruk gewaagde de voorzitter van de raad in deze Nieuwjaarsrede van het nieuwe raadhuis in Velsen, dat hij een „onmisbaar bestanddeel van de nieuwe stad" noemde, om dienaangaande te beloven, dat er aan de verwezenlijking met voortvarendheid, „ja zelfs met onverzettelijkheid ge werkt zal moeten worden". Het vissersmonument op de kop van de haven zal naar het oordeel van mr. Kwint dit jaar zijn plaats krijgen en hij veronderstelde, dat deze plaats daarmee een plek van herdenken zal worden, ook ter nagedach tenis aan degenen, die met de Duyvis op zee bleven. antwoordde op Nieuwjaarsrede jj Plastic boot kon tegen 3 een stootje Scheepvaart KORTE RAADSAGENDA Dat er meer tekening in de stad Velsen gaat komen, constateerde de burgemeester met genoegen, daarbij terloops de vol tooiing van de beide hoofdpleinen in de gemeente stipulerend iets waarop in 1954 gerekend zal mogen worden. „Voor Allen" en sluis Het ganse scala van het gemeentelijk wel en wee heeft gisteravond in een drie kwartier lange rede. de revue gepasseerd. Van het culturele aspect tot het meer materiële, van de Kunstkring „Voor Allen", die zulk bijzonder goed werk verzet tot de „narrow escape", die de Noordersluis vlak voor Kerstmis door maakte en waarbij een schade van onge veer 400.000 werd aangericht. Nieuw bureau in IJmuiden-West De wervingsproblemen van jong perso neel voor de politie zijn tezamen een zaak van grote zorg, zo zei mr. Kwint, maar in middels wordt van regeringswege aan dacht aan deze kwestie besteed speciaal ten opzichte van de te laag geachte be zoldiging. Voorts nam hij aan, dat het nieuws politiebureau voor IJmuiden-West dit jaar vermoedelijk gereed zal komen. De aanspraken, die de pontveren aan de politie stollen, blijven overigens groot: on gekende topdagen in de afgelopen zomer hebben politietoezicht van de ochtend tot de avond noodzakelijk gemaakt. De burgemeester maakte gewag van de door ons gepubliceerde plannen ten aan zien van etn noodbrug, parallel aan de Velscr spoorbrug, in welk verband hij con stateerde, dat alleen de voltooiing van de tunnel een werkelijke uitkomst zal bieden voor het wegverkeer, dat het Noordzee kanaal moet kruisen. Toenemende verkeersonveiligheid Ve'.scn boekte in 1953 370 verkeerson gevallen, waarvan vijf met dodelijke af loop en ofschoon het aantal processen- verbaai terzake van verkeersovertredin gen stijgt, kan niet gezegd worden, dat de verkeersveiligheid navenant stijgt. Hierbij dient eehcer, zo zei de heer Kwint, reke ning te worden gehouden met de snelle bevolkingsaanwas en de daarmee gepaard gaande toenemende verkeersintensiteit. Bovendien zijn er in Velsen vaak ingrij pende veikeersomleidingen nodig, over daarvoor niet geschikte wegen. Dal de verkeersonveiligheid zorgen blijft baren, was voor de burgemeester buiten kijf, maar dat er aan de andere kant veel kan afhangen van een goede opvoeding cl'oor de ouders en po de scholen, was voor hem evenzeer waar. Bovendien is het ver- keersonderwijs in zijn ruimste zin van het grootste belang. Minder openbare dronkenschap Behalve naar de verkeersongevallen met dodelijke afloop werd door de politie in 25 gevallen van dood door een gewelddadige oorzaak een onderzoek ingesteld. Het aan tal gevallen van openbare dronkenschap bedroeg 72 of 35 minder dan het jaar daar voor. B.jwijze van terugblik over de belang rijkste door de gemeenteraad genomen be sluiten lichtte mr. Kwint de bouw van grote complexen woningen uit de lange rii alsmede de stichting van een tehuis voor beiaarden aan de Rijnstraat. Het Velserbad werd een kwestie vacn „veel moeite en zorg" genoemd en in de culturele sector stipte de burgemeester de subsidie aan hef Provinciaal Noordhollands Orkest aan. als mede het voortreffelijke werk van de Kunstkring „Voor Allen". Het kleuteronderwijs kreeg de warme belangstelling van de raad, zo mocht de burgemeester met genoegen constateren het vernieuwde gymnasium zal binnenkort worden geopend (in Februari, red.) en de burgemeester toonde zich verheugd over de wens van de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Noordholland om „deze Latijnse poort" te openen. „Richting industriehallen" Over de bouw van industriehallen in oud-IJmuid'en merkte de voorzitter van raad en college op, dat het college ver trouwt, dat de praktijk zal uitwijzen, dial het gemeentebestuur in dezelfde richting moet doorgaan. Velsens huizenbezit is in 1953 met 890 nieuwe woningen uitgebreid en op 1 Januari waren er nog 942 in aanbouw in totaal konden er na de bevrijding 4436 gezinnen in nieuwe huizen worden onder gebracht. Twee schuilkelders, 20 sirenes Over de dienst Bescherming Burgerbe volking deelde de burgemeester mede, dat de Centrale Commandopost van de B.B. en het communicatiecentrum gevestigd zullen worden in de beide bunkers, die achter het IVltssiehuis in Driehuis staan. Openbare Werken is inmiddels al begonnen met de inrichting ervan en binnenkort zal de '.elefoon-communicatie-apparatuur aange bracht worden. Bovendien worden er voor- Burgemeester Kwint bereidingen getroffen zoals wij reeds eer der meldden, voor de bouw van twee on dergrondse schuilgelegenheden voor 100 personen elk; één nabij het Moenberg- planlsoen en één bij de Kennemerlaan. Van de 20 voor de A-kring Velsen Beverwijk benodigde alarmsirenes zijn er inmiddels 15 aangekomen. Maar ondanks alle voorlichting is de noodzaak van de bescherm ingsgediachte nog niet groot in deze kring zo merkte de heer Kwmt op: de aanmelding van vrij willigers blijft matig. De voorzitter gaf de raad dan ook in overweging meer daad werkelijk aan het instituut der B.B. mede te werken Want in Februari 1954 zal er opnieuw een wervingsactie losbranden, waarbij men van intensief huisbezoek ge bruik denkt te maken. Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende uitbreidingsplannen, die in hot afgelopen jaar door Gedeputeerden zijn goedgekeurd, gaf hij een exposé van de bouwactiviteit in de gemeente en de verschillende wegverbeteringen, die er op stapel staan. De Heerenduinweg krijgt zijn ventweg van de Zeeweg tot de Velserdnin- vveg, de Linnaeusstraat en de Van Ostade- straat zullen in 1954 worden aangelegd alsmede een deel van de Van Dalenlaan in Santpoort en de Wenckebachstraat in Vel- seri-i\oord als belangrijke toegangsweg tot de Hoogovens. De voor de gemeente uit de tunnelbouw voortvloeiende werkzaamheden worden uitgevoerd of voorbereid: onder andere d'e verplaatsing van d'e persleiding voor de rioolwaterzuiveringsinrichting en die ver plaatsing van het woonwagenkamp. Voorts zijn de plannen om in Velsen-Noord een haven aan te leggen, in staat van voorbe reiding deze haven zal tijdelijk als werkhoven voor de tunnelbouw kunnen worden gebruikt. Toenemende sociale zorg De burgemeester wijdde voorts uitvoe rig aandacht aan de spontane hulp, die uit de gemeente kwam na de Februari-ramp: in drie dagen gingen er meer dan 50 ton goederen naar het Zuiden! om vervol gens de toeneming van het aantal geste un- den krachtens de Armenwet te bespreken: Velsen steunt op het ogenblik 485 behoef- tigen tegen 450 in 1952 een stijging, die in hoofdzaak geweten moet worden aan ziekte of invaliditeit en een toenemend aantal ouden van dagen, dat steun behoeft. Aan 72 zelfstandigen werd steun ver leend krachtens de bepalingen van de Sociaal Economische Hulpverleningsrege- limg, tegen 37 in 1952. Deze belangrijke stijging wordt onder meer mede veroor zaakt door het grote aantal woonwagen bewoners 13 dat zich daaronder be vindt. Bovendien blijkt er uit, dat verschei dene zelfstandigen niet over voldoende kapitaal beschikken om perioden van slapte in de handel te kunnen overbruggen. De werkgelegenheid in Velsen bleef vrij gunstig, merkte mr. Kwint op. Voorts deel de hij mede, dat de besprekingen over het slachthuisplan binnen korte tijd afgesloten zullen worden, waarna een rapport opge steld zal worden. Velsen is gezond: het sterftecijfer aan tbc bijvoorbeeld ligt ver beneden het landelijke gemiddelde en het aantal besmettelijke ziekten was gering. Chronische zieken Plannen voor de stichting van een ver pleeginrichting voor chronisch-zieken zijn in overweging, zo deelde hij voorts mede en nader ingaand op de culturele behoef ten van de Velscnse gemeenschap deelde hij onder meer mede.dat het schoolmuseum van de Pieter Vermeulenstichting in April of Mei geopend zal kunnen worden. Er is voorts een schetsplan ingediend voor een Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In oud- IJmuiden zal de oude school aan de Botha- straat binnenkort ingericht worden als clubhuis voor de massajeugd met een dé pendance in de duinen. Visserij-overpeinzingen Puntsgewijs nam de burgemeester ver volgens de activiteiten van de diiverve openbare bedrijven aan de hand van de daarvoor beschikbare cijfers in beschou wing, om vervolgens over te stappen op d'e industrieën in IJmuiden en de visserij. Daar wij onlangs de jaarcijfers van het Staa tsvissersha venbedirij f publiceerden volstaan wij met een opmerking d!ie de burgemeester terecht maakte over de schrijnende tegenstelling tussen de buiten landse en de Nederlandse bunkerkolen- prijzen en met het beeld, dat hij gaf van de eenzijdige aanvoeren der I.Tmuidhnse trawlervloot, die daardoor niet in staat is de behoefte van de handel te bevredigen. Wat onaangename consequenties opleverde in binnen- en buitenland. De export van diepgevroren zeevis naar Amerika ondervond e°n betreurenswaar dige terugslag door het gebrek aan voor dat gebied geschikte vissoorten. De export in het algemeen werd onder meer nadelig beïnvloed door de hoge kosten van koel wagens. Aan deze oplettend beluisterde Nieuw jaarsrede heeft burgemeester M. M. Kwint van Velsen een heilwens toegevoegd voor de raadsleden en hun gezinnen, terwijl hij de zegen van de Allerhoogste afsmeekte over het werk, dat in het nieuwe jaar de raad te wachten staat. Zoals wij al meedeelden is ir. A. Gouka uit Driehuis door de Verenigde Naties be noemd als adviseur aan de Boliviaanse regering (standplaats La Paz) voor de winning van ertsen en de bouw van fabrieken. Zo vinden de inwoners van Nieuwerkerk Nadat de burgemeester gisteravond zijn Nieuwjaarsrede had uitgesprokenkwam de nestor van Velsens raad de heer R. Verbeek (Arbeid) met enige weemoed aan het woord. Weemoed, omdat hij thans de twijfelachtige eer genoot als oudste in „dienstjaren" de voorzitter van repliek te mogen dienen op diens toespraak. Hij had uit des voorzitters rede een algemene dank baarheid ten opzichte van het afgelopen jaar beluisterd, hoewel de vele lichtpunten hier en daar ook een schaduwzijde mee brachten. De snelle en gezonde groei van de ge meente wordt weerspiegeld in de woning bouw, een minder plezierige omstandig heid is daarnaast weliswaar bijvoorbeeld de te verhogen gasprijs. Een andere „doorn", maar dan meer in het vlees van het verkeer, vormen de punten in Velsen, waarvan elk nieuw jaar gehoopt wordt, dat het met deze gebrekkige kanaalpassage het laatste zal zijn. En als derde minder bevredigend facet van Velsens gemeentelijk leven noemde de heer Verbeek de stagna tie in de raadhuisplannen. Dan zijn er nog bepaalde „statische" elementen te onder kennen in de ontwikkeling der gemeente: de visserij bijvoorbeeld. En Oud IJmuiden. Oud IJmuiden. dat te statisch genoemd moei worden, omdat er nog niet veel be weging ten goede in te bespeuren valt. Met een compliment aan het college al leen, dat kennelijk een jaar van hard wer ken achter zich heeft en een wens. dat de samenwerking tussen raad en college even goed mag blijven als zij in het afgelopen jaar is geweest wilde de heer Verbeek zijn antwoord niet afsluiten: ook de geest in de raad zelf is ondanks de politieke tegen stellingen goed geweest en deze gemeente raad zag hij als een gezelschap, dat het hart aan de gemeente Velsen heeft ver pand. Naast zijn waardering voor het col lege liet hij een klank van erkentelijkheid aan het adres der ambtenaren horen om vervolgens het dertigjarig raadslidmaat schap van de heren Maas en Visser, thans beiden wethouders, te memoreren. De per soonlijke wensen voor het pasbegonnen jaar gaf hij de voorzitter namens de raad terug, hem wijsheid en tact toe wensend „teneinde het college te leiden als een goed team". Als enige trawler was vain morgen de „Bloemend'aal" aan d;e afslag met 150 kis ten schelvis, 50 kabeljauw en gul, 85 wij ting, 15 diversen en 120 stuks stijve kabel jauwen. Voorts lagen er twee kotters, de TX 37 en 36. x De vis werd vanmorgen goed betaald. De rijen kabeljauw gingen naar Belgie voor 150 tot 130. Een kist grote kabel jauw bracht 234 op en voor een kist kleinere kabeljauw werd 182 betaald. De Belg vroeg ook de grove schelvis. Grote schelvis ging van d'e hand voor 82 tot f 77 en de middelsoort bracht op 78 tot 66. Het binnenland kon de rest gebrui ken. Wijting noteerde 40 tot 41, grote gul 55, middelgul 45. torren 37, zwarte kool 110. Voor de kleinmiddel schelvis werd 65 betaald, voor de pennen 63 en voor de braad van 48 tot 51. (Zeeland) hun huizen terug. De dijken zijn Het motorschip harenbergvan de Amsterdamse Stoomboot Maatschappij Hillegersbergdat enige tijd geleden de in IJmuiden beproefde plastic red dingboot meekreeg op haar tocht naar de tropen, om na te gaan hoe de boot zich in de praktijk zou houden, heeft gemeld, dat zowel bij aanhoudend ruw weer als onder tropische zon de onover dekte plastic reddingboot geen veran deringen toont en bij tewaterlating wa terdicht is gebleven. Te Takoradi ge bruikte men de boot bij het buitenboord schilderen van de „harenberg" en daar bij is de plastic reddingboot bekneld geraakt tussen kade en schip. De daar mee gepaard gaande tijdelijke vorm- verarudfring heeft geen afbreuk gedaan aan ae boot. Slechts een barstje in het plamuur was te ontdekken. lÖCOCCOCOOOOCXXXXXXOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOCOOCOCX Adinda, 11 v. Kalimantan n. Soerabajn. Aldabi, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Aldegonda, 12 v. Pladju te Bangkok. Arendskerk, 12 v. Aden te Suez. Argos, 11 v. Livorno te Napels. Armilla, 12 te Pladju. Alcyone, 11 v. Rio de Janeiro n Victoria. Alhena, 11 200 m. NO St. Paulsrock. Alphard, 12 te Las Palmas. Alpherat, 11 te Las Palmas. A.msteldiep, 11 v. Aden n. Ummsaid. Amstelland, 12 v. Rio de Janeiro te Ilheos. Arnedijk. 12 te Corpus Christi. Alblasserdijk, 8 v. Lissabon te Havana. Algenib, 11 v. Las Palmas n. Antwerpen. Aimdijk, 10 te Houston Amstelbrug, 12 v. Bremen n. Hamburg. Amstelkroon, pass. 12 Vlissingen n. Antw. Averdijk, 11 v. Rotterdam te Hamburg. Aalsdijk, 11 230 m. W. Scilly's. Abbedijk, 11 590 m. O. Kp. Race. Abbekei k, 11 30 m. NO. Kp. Palos. Almket'k, li 349 m. O. ten Z. Kp. Leewin. Alwakl, 11 40 m. Z. ei!. Block. Amor, tl 50 m. ZW. Ouessant. Amstelvaart, 11 110 m. NO. Bermuda. And ij k, li 220 m. N. ten O. Flores. Arundo, 11 60 m. O.NO. Noordp. Luzon. Bantam, 11 v. Soerabaja n. Semarang. Bloemfontein, 10 v. Port Elizabeth te East London. Boissevain, 11 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez. Bonaire, 11 v. Barbados n. Trinidad. Borneo, 11 v. Boston n. New York. Boschfontein, 11 v. Aden n. Mombasa. Boskoop, 12 v. Amsterdam te Trinidad. Baivka, 11 rede Marseille. Barendrecht, 11 150 m. NO, Comoro eil. Blitar, 11 840 m. N.NW. Fremantle. Ceronia, pas. 11 Sabang n. Singapore. Caltex Leiden, 11 v. Sidon te R'dam. Celebes, pass. 11 Minikoy n. Suez. Clavella. 11 v. Curacao n. Oran. Caltex Nederland 11 50 m. O.ZO. Malta. Caitex Pemis, 11 110 m. O. Kreta. Camphuys, 11 v. Benkulen n. Padang. Cistuia, pass. 11 Sharksbaai n. Balikpapan. Cleodora, 11 400 m. Z. ten O. Modgis'nu. Corilla, 11 1300 m. O. Albany. Corycla, 11 250 m. O. ten Z. Brisbane. Diemerdijk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Duivendrecht, 11 v. Hamburg n. Rotterdam. Elmina. 11 v. Dakar te Amsterdam. Enggano, 12 v. Madras n. Rangoon. Ena, 11 130 m. W. Okinawa. Eos, li 35 m. Z. Marseille. Esso Den Haag, pass. 11 Burling n. Sidon. Felipes, 13 v. Pliadju te Djakarta verwacht. Goraias, 11 v. Bremen te Amsterdam. Gooiland, 11 170 m. O.ZO. Madeira. Graveland. 11 650 m. N.NO. St. Vincent. Helder, 11 v. Tampa te Antwerpen. Hector, 11 v. Algiers te Tripoli. Hecuba, 12 v. La Gualra n. Curacao. Hos. 11 dwars Royal Sov n. Amsterdam. Ivoorkust, 11 v. Abio.tan n. Matadi. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 11 Pantellaria. Jagersfontein, 11 150 m. Z.ZW. Kp. Blanco. Karimun, pass. 12 Guardafui n. Belawan. Kaïsik, 11 v. Singapore n. Belawan. Kasimbar, 11 110 m. O. Pulubukom. Kedoe, 11 470 m. Z.ZO. Ceylon. Laagkerk, 10 v. Marseille n. Boulogne. Laertes, 11 v. Belawan n. Suez. Lekkerkerk, 11 te Koiltholttam. Luna, 11 te Beyrouth. Lemsterkerk, 11 v. Bremen te Londen. Lombok. 12 v. San Francisco te Balboa. Lindekerk, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Loenerkerk, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Lareriberg, 11 te Lagos. Lemaire, 12 v. Penang te Palembang. Lindekerk, 11 dwars Wight n. Antweipen. Maas, 12 v. Piraeus te Alexandrië. Madoera, 11 te Khoramshar. Marisa, apss. 11 Kp. St. Vincent n. Stanlow. Maipessa, 11 v. Pladju n. Balikpapan. Modjokerta, pass. 12 Perim n. Belawan. Muiderkerk, vertr. 13 v. Hongkong n. Kobe. Maasdam. 10 v. Port au Prince n- Caithagena. Maetsuycker, 11 v. Tj. Priok n. Fremantle. Mar.oeran, 11 100 m. ZO. Aden. Meerkerk, pass. 11 Lissabon n. Antwerpen. Mirza, pas. 11 ten O. Okinawa n. Yokohama. Mitra, 11 70 m. O. Aden. Molenkcrk, pass. 11 Dungeness n. Antwerpen. Nieuw Holland. 11 v. Hongkong n. Singapore. Nestor. 11 v. Trinidad n. Amsterdam. Nigerstroom, li v. Hamburg te Amsterdam. Noordwijk. 8 v. Mobile n. Beaumont. Notos, 11 30 m. O. S-2 n. Amsterdam. Orestes. 11 v. Hamburg te Antwerpen. Oranjefontein, pass. 11 Vlissingen n. Amsterdam Overijsel, 11 v. Alexandrië te Genua. Poseidon, 13 v. New York te Curaqao verw. Prins Fred. Willem, 12 te Burriana. Peperkust, 8 te Cape Coast. Prins Willem IV. pas. 12 Wight n. Bilbao. Pendrecht, 11 in Khorya Morya baai. Phrcntis, l'l 110 m. W. Ceylon. Polyphemus, 11 v. Makassar n. Semarang. Poseidon, 11 200 m. N. Mona eil. Prins Joh. Willem Friso, 11 390 m. ZO. Kp. Race Prins Willem V, pass. 11 Zuldp. Sardinië. Rijnkerk, 10 te Bremen. Rijnland, 13 v. Zuid Amerika te IJm. verw. Rotti, 11 v. Amsterdam n. Indonesië. Rijndam, 11 v. New York n. Rotterdam. Raki, 11 te Bremen. Rita, 111 230 m. Z. ten O. Bangkok. Rotula, 10 600 m. W. Galapagos eil. Salatiga, 12 v. Tegal te Djakarta. Stad Alkmaar, 11 v. Narvik n. Rotterdam. dicht, maar de opbouw moet nog beginnen. Sunetta, 9 v. Yokohama n. Tarakan. Salland, pass. nacht 11-12 Finlsterre n. St. Vin cent. Sloterdijk, 12 v. Newport News te Antw. Stad Schiedam, 12 v. IJmuiden te Rotterdam. Slamat, 10 v. Aden n. Damman. Stad Amsterdam, vertr. 12 v. Narvik n. Imming- ham Stad Lelden, oass. 12 Finlsterre n. IJmuiden. Stad Dordrecht, 12 v. Huelva te Sluiskil. Sabang, 11 v. Balikpapan n. Ti. Priok. Salland, 11 120 m. N. ten O. Finisterre. Schle. 11 te Katakolon. Sirrah, 11 100 m. NO. Socotra. Stad Vlaardingen, 11 345 m. NO. Ponta del Gada. stanvac Benakat, 11 v. Singapore n. Sungeigerong Stanvac Pendopo, 12 te Telokansong. Stentor, lil 305 m. W. Ouessant. Straat Soenda, 11 te Manilla. Swartenhondt, 11 vc. Donggala n. Kwandang. Trajanus, 11 v. Puerto Limou n. Kingston. Teiresias, 11 v Gibraltar n. Liverpool. Teucer, pass. 11 Minikoy n. Aden. Talisse, 11 290 m. W. Sabang. Tank'haven I.pass. 11 Anamba eil n. Saigon. Tankhaven II, pass. 11 Tourane n. Sungeigerong. Tankhaven III, 12 te Sungeigerong. Tibia, 11 200 m. W. ten N. Guardafui. Tjikampek. 11 v. Sandakan n. Zamboanga. Tjiluwah, 12 te Hongkong. Tjipanas, 11 te Lourenzo Marquez. Tjiwangi, 12 v- Semarang te Soerabaja. Tosari, 11 60 m. ZW Minikoy. Van Spilbergen. 11 te Amsterdam. Van Riemsdijk. 12 te Tj. Priok. Wleldrecht, 11 v. Mena el Ahmadi te Liverpool. Wcsterdam, 11 160 m. O.ZO. Sable eil. Willemstad, pas. 11 Vlissingen n. Amsterdam. Wonosari, 12 v. Bremen te Hamburg. Waal, pass. 11 Beachyhead n. Antwerpen. Waibalong, 12 te Makassar. Wonogiri, 11 rede Semarang. Zeeland KRL)12 v. Soerabaja te Semarang. Zonnewijk. 15 v. Baltimore te Iquique verw. Zuiderkruis, pass. 11 Cairns n. Wellington. Zijpenberg, 13 v. Triëst te Beyrouth verw. Zaan, 12 v. Gefle te Zaandam verw. Zonnewijk, 11 1000 m. Z. Panama. KLEINE VAART Anna b, 12 v. Liveipool tc Barry verw. Algarve, 12 v. Swansea te Amsterdam. Att. 12 v. Grangemouth n. Rotterdam. Arbo, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Ai-i.oudspolder, vertr. 12 v. Antw n. R'dam. Atlas, 11 te Amsterdam. Barracuda, 11 v. Kingslynn te Antwerpen. Betty. Anne. verm. 12 v. Casablanca n. Boness. Bab-T. 10 te Sete v. Goole. Bill, 11 v. Lissabon n. Casablanca. Batavier III, pass. 11 Kp. St. Vincent. Beekbergen, 13 v. Bona te Drogheda verw. Boreas, 11 v. Barcelona n. Tarragona. Bernisse. 12-13 v. Rouaan te Casablanca verw. Beta, pass 11 Vlissingen n. Silloth. Birmingham, 12 v. Amsterdam n. Hardingen. Bornrif, vertr. 12 v. Dordrecht n. Antw. Brem. 11 v. Oporto te Lissabon. Brinda, 11 v. Kopenhagen n. Duinkerken. Caharina, 12 v. Antwerpen te Avonmouth verw. Coolslngel, vertr. 12 v. Esbjerg n. Hirsthals. Corrie b, 11 v. Dordrecht n. Sundsvall. Corsica, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Cornelia b I. 13 Burriana verwacht. Cornelia b II. 11 nog te Bolnes. Dent, 11 v. Rostock n. Vlaardingen. Depa, pass, 12 v. Gravelines te Antwerpen. De Ruyter. li v. P. Talbot te Schwarzenhuette. Daje Bohmer, 11 v. Dakar te Kaolak. Diligentia. 12 Purfleet verwacht. Domburgh, 11 v. Casablanca te Duinkerken. Elisa, 11 v. Rouaan n. Londen. Ellewoutsdijk, 11 v. Portsmouth te Roscoff. Ferocla. vertr. 12 v. Le Treport n. Ipswich. Follonia, 12 v. Ellesmereport te R'dam verw. Frans, 12 v. Kristiansand op de Tyne verw. Gaasterlar.d. 11 v. Leith n. Wear. Gerrie S, 11 v. Cardiff n. Rotterdam. Harold. 13 v. Brake te Jaltery verw. Helvetia, 12 v. Vlissingen. Henrica b. 11 v. Hull n Maassluis. Henrica, 13 v. Antwerpen te Avonmouth verw. Ida Pieter, 11 v. Preston n. Belfast. Ingeborg, vertr. 12 v. Frederikstad n. Hertones Jan Kreumer. 12 v. Gent te Maassluis verw. Jokurma, 11 v. Granville n. St. Valery. Joost. 9 v. Londen n. Sete. Jorina. 11 v. Dublin n. Londen. Josef Swenden. pas. 12 Vlissingen n. Brussel. Jutland. 13 v. Lissabon te Huil verw. Kemphaan. 12 Riga verw. Keyser, 11 v. Port Talbot te Schwarzenhuette. Koningin Juliana, 11 v. Amsterdam n. Bremen. Koningshaven, 11 v. Malaga n. Londen. Kortenaer. 11 v. Odense te I-Ialden. Larix, 10 v. Barcelona n. Sete. Leendert b. 12 v. Dordrecht n. Tuapse. Lydia. 11 v. Gothenburg te Heroen. Maartie. 11 v. Rotterdam te Wisbech. Maasym, 11 nog te Kotka. Marjan. 11 v. Esbjerg n. Rotterdam. Midas, 11 te Amsterdam. Myfem. 11 v. Parijs .te Rouaan. Mypuck, 12 Kiel gepass n. Rotterdam. Marne. 12 te Aberdeen. Marcella, verm. 12 v. Hvalfjord n. Rotterdam. Matthew, pass. 12 Dowsing n. Billingham. Meeuw, pass. 12 Vlissingen n. Mlddlesbro. Megrez. 12 v. Montevideo n. Falklands eil. Metropole. pass. 12 Vlissingen n. Ipswich. Muphrid, 11 nog te Bremen. Nassauhaven. 12 te Rotterdam. Nestor. 11 v. Trinidad n. Amsterdam. Nieuwehaven. 12 te Kopenhagen. Nieuwland, 11 te Grangemouth. Noord. 11 v. Frederikstad n. Hamburg. Poortvliet, vertr. 12 v. Rotterdam n. Esbjerg. Pavo, 10 v. Requejada n. Calais. Prima, 11 lv. St. Nazaire n. Bayonne. Ponto. 9'te Bristol. Prinses Margriet, pass. 12 Vlissingen n. Avon mouth. Rapid. 11 v. Rouaan n. Londen. Repeto, pass. 11 Vlissingen n. Nykoping. Rocket, 12 v. Vlissingen n. Duclair. Rose Marie. 11 v. Cuxhaven n. Rotterdam. Ruby, vertr. 12 v. Karlshamn n. Rotterdam. Ruja. pass. 12 v. Vlissingen n. Zee. Rijnhaven. 12 te Rouaan. Sporota, 12 v. St. Brieux n. Sharpness. Socmba, pass. 11 Vilano n. Liverpool. Strijpe, li v. Vlissingen n. Schotland. Taormina. 12 v. Esbjerg n. Hamburg. Ton. verm. 12 v. Swansea n. Rotterdam. Trito, 11 v. Rotterdam te Dublin. Tyro. 11 v. Amsterdam te Fowey. Vesta, pass. 11 Vlissingen n. Antw. Vindicat'Atque polit, pass. 12 Brunsbüftel naar Sharpness. Virgo. 11 v. Roscoff n. Portsmouth. Vlieland, 11 v. Halmstad n. Dordrecht. Vrouwepolder, pass. 12 Vlissingen n. Antw. Vrijburgh, pas. 12 Finisterre n.-Bordeaux. Westersingel, 12 v. Rotterdam n. Boness. Wilpo, 6 te Zaandam. Westkust, 11 v. Rotterdam te Paimpol. Westlaan, 11 te Hamburg. Westpolder, 12 v- Genua n. Liverpool. SLEEPVAART Oceaan. 11 achter Kaap Bon n. Rotterdam met zuiger en bak. Poolzee, 11 420 m. N.NO. Barbados n. R'dam. Na des burgemeesters Nieuwjaarsrede is Velsens raad nog enige tijd bijeen geweest om een aantal ondergeschikte agendapun ten af te handelen, die anders de komende begrotingszitting te zeer zouden hebben belast. Het begon met een aankoop-voor dracht aangaande het onbewoonbaar ver klaarde pand Uitendaalstraat 30 in Sant poort, waarin tevens een huurverhoging voor de daarin nog verblijvende bewoners werd voorgesteld. Dit kon noch bij de CH AR, noch bij de CPN-fractie veel waarde ring vinden, maar wethouder Visser verdedigde zijn beleid door op te merken, dat dit huis weliswaar bewoond, maar straks na het leegkomen, wordt afgebroken als onderdeel van het saneringsplan voor deze omgeving. Als de huur niet verhoogd zou worden na de jongste loonsverhoging van 5 percent dan vreesde de wethouder de huidige be woners er maar met moeite uit te kunnen krijgen als dat straks nodig is. Bovendien is de huurafstand van deze soort woning en tot de overige al groot genoeg. De heer Verbeek (arbeid) had een andere argu mentatie verwacht van zijn partijgenoot: er wordt hier naar zijn mening een prece dent geschapen, indien de huur niet ver hoogd wordt en het hele Velsense huurbe leid zou er enigeimate wankel door worden. De heer Visser (arbeid) wilde er bij de begrotingsbehandeling nog eens in den brede op terugkomen en de heer Krui s- man (comm.) bleef tegen de huurverho ging, onder meer omdat er aan dit pand immers toch niets meer gedaan wordt? Dat was de wethouder niet met nem eens want tot de afbraak, die misschien nog wei twee jaar kan duren, wordt het huis nor maal onderhouden. Tenslotte werd het voorstel aanvaard met de CPN-stemmen en die van de heer Walthuis (CH) tegen De gedeeltelijke verhuur van de indu striehal passeerde de raad zonder discus sie of stemming, maar de verbetering van de financiële positie van het gemeente- personeel kreeg wel wat commentaar mee De heer VanDongen (arbeid) wilde graag welen hoe het met de arbeidscon tractanten gaat en de heer Den Hollan der (comm.) was er natuurlijk niet tegen maar hield toch een betoog tegen de ma nier, waarop de laatste loonronde tot stand is gekomen. Wethouder Maas wilde daar nu niet op in gaan en antwoordde de heer Van Dongen met de opmerking, dat er binnenkort een wachtgeldregeling van stapel glijdt, waarin datgene opgevangen wordt, waarop de heer Van Dongen doelde Enige benoemingen werden conform de voordracht afgehandeld. Voor d'e paar kistjes schol kreeg men ook goede prijzen. De drietjes brachten 49 tot 37 op, de tweetjes 55 en de enen 58. Zetschol werd betaald met 71, middelschol met 50 en grote schol met 40. Er was weinig tong, maar ook hier werd goed betaald. De lappen kregen 3.30. srootmididel 2.66, halve pondjes 2.46, tong I 1.70 tot 1.75 en tong 2 1.45. Er was verder een beetje import gul uit Denemarken en van Oostende en Zwe den werd haring ingevoerd. De „Bloemendaal" besom de vanmor gen 16.400. De trawler vertrok Zaterdag 2 Januari naar zee. Voor morgen komt de „Herman" aan de afslag met 600 kisten verse vis, waar onder 300 kisten schelvis en verder wij ting. gul, kabeljauw en koolvis. De „Ber gen" neemt mee 550 kisten verse vis,waar onder 110 kisten schelvis, 210 wijting, 50 radio. De haringvangsten in de Ierse Zee, waar IJmuidense en Scheveningse loggers en de „Poslboy" vissen, zijn nog steeds zeer slecht. Ook de visserij in de Noord blijft slecht.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7