Lawinenramp in Oostenrijk kostte wellicht tweehonderd mensenlevens Duitse herbewapening noodlottig zonder garantie van Duitse inkeer Weerbericht De Comets Marinevliegtuig bij Zandvoort in duinen verongelukt Minister Algera in Velsen Koortsachtige reddingspogingen van duizenden vrijwilligers voortgezet s;r9 o Pleven waarschuwt Engeland en V.S. Reeds 18 Nederlanders in Indonesië in arrest Ander toestel van formatie bij de Cruquius aan de grond Atoombesprekingen verlopen bemoedigend Berlijnse besprekingen zijn opgeschort Het woord is aan Fanfani zoekt een bredere basis Stakingen in Engeland breiden zich uit velser Haarlems Dagblad Duitse troepen geen surrogaat voor Britse en Amerikaanse Helpt Oostenrijk Samen met 11 Indonesiërs en 1 Chinees, zegt regering Duits oud-minister Heinematin: Toestand piloot ernstig Gas tav Heinemann Eisenhower: Om een gebouw Weerrapport 68e JAARGANG No 158 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 14 JANUARI 1954 ÏJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 6 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE RAMP bij het eiland Elba, tussen Corsica en de Italiaanse Westkust, waar een Cornet-straalvliegtuig van enorme hoogte in zee stortte en alle vijfendertig inzittenden omkwamen, heeft de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. doen be sluiten al haar Comets voorlopig aan de grond te zetten. Dat wil zeggen: de gezag voerders van het viertal, dat buiten Enge land is, hebben opdracht gekregen hun toestellen terug te brengen zonder passa giers en dan zal men alle zeven Cornets, die men op het moment bezit, in een nauwkeurig onderzoek betrekken. De pre sident van de B.O.A.C., Sir Miles Thomas en de constructeur van de Comets, Sir Geoffrey de Havilland, zullen daar de lei ding bij hebben. Het besluit zal menigeen doen denken aan die voortreffelijke Engel se roman, enkele jaren geleden versche nen, waarin zulk een geval beschreven wordt: waarin iemand na een ongeluk met een vliegtuig van het d-oor de auteur ge fingeerde type „Reindeer" op weten schappelijke gronden tot de slotsom komt dat de oorzaak gelegen moet hebben in een vermoeidheid-van-metaal, die na min der vlieguren moet optreden dan men aan vankelijk heeft verondersteld. Hij onder neemt een reis naar de wildernis in Ca nada, waarin het toestel is gevallen en vindt daar na veel avontuur het gebroken onderdeel van het vliegtuig, dat de juist heid van zijn theorie bevestigt. Dat verhaal is fictie en het hier te cite ren betekent niet dat in het geval van de Cornet vermoeidheid-van-metaal na een te groot aantal vlieguren de ramp veroor zaakt zou hebben. Maar men wordt wel aan de roman herinnerd als men in de News Chronicle leest dat omtrent de omstandig heden op grote hoogten, waarop het nog nieuwe type verkeei^svliegtuig-met-straal motoren voortsnelt, nog niet genoeg be kend is. De Cornets plegen te vliegen op 12000 M. hoogte. Toen het toestel dat kort tevoren uit Rome vertrokken was viel had het reeds de 8000 M. bereikt. Bij proefne mingen met de Comet in 1949 heeft de eerste invlieger van De Havilland op zulke grote hoogten reeds ervaring gehad met een onverwachte geweldige windstoot, die het toestel zwaar beproefde. Bij de enor me snelheid die deze vliegtuigen ontwik kelen zou de botsing met een dergelijke windstoot zo hevig kunnen zijn dat het toestel erdoor brak. Men zou op dezelfde route jarenlang kunnen vliegen zon dei- zulk een vlaag te ontmoeten; plotseling zou die zich kunnen voordoen, zo plotse ling dat er niet eens meer de enkele secon den zouden zijn, nodig om een S.O.S. uit te zenden. Dit betoogt David Willis in de News Chronicle en hij herinnert eraan dat de Engelse luchtvaartdeskundage Sir Thomas Sopwith juist verleden week heeft aange drongen op meer onderzoek naar de uit werking van hoge snelheden op grote hoogte. Het Cornet-vliegtuig dat bij Elba gevallen is was het eerste dat in 1949 vloog en sindsdien 700 vlieguren in proef vluchten had gemaakt. Het is nu maar de vraag of men het wrak uit zee omhoog zal kunnen krijgen, om een onderzoek ten- volle te kunnen uitvoeren. De Italiaanse marine acht dit heel wel mogelijk. Het wrak moet op tachtig meter diepte liggen. Het aantal Cornets, thans in gebruik, is nog maar klein. Behalve de zeven van de B.O.A.C. zijn er zes in dienst bij de Fran se luchtvaartmaatschappijen Air France en Union Aeromaritime des Transports. In sympathie met het B.O.A.C.-besluit hebben de Fransen hun toestellen ook voorlopig voor slechts enkele dagen aan de grond gezet. Maar zij zijn er zeer tevreden over; zij hebben er tot dusver geen enkel onge val mee gehad en er 650.000 K.M. mee ge vlogen. De Engelsen zelf, die er natuurlijk langer mee bezig zijn, met inbegrip van de inleidende reeks proefvluchten, heb ben nu het vierde ongeluk met een Co- met ervaren. De eerste twee. te Karachi in Maart 1953 en te Rome in October 1952, gebeurden onmiddellijk na de start en werden aan vliegfouten toegeschreven. Bi.i het derde, dat in Mei 1953 plaatsgreep in een storm boven Calcutta, kwamen alle inzittenden om en de brokstukken van het toestel waren zo kleinen verwrongen, dat het onderzoek door de wetenschappelijke staf grote moeilijkheden heeft ondervon den en nog niet tot een rapport heeft ge leid. Intussen heeft al een hele reeks lucht vaartmaatschappijen in vele landen Co- mets in bestelling. De Amerikanen hebben wel belangstelling getoond, maar de Co- met heeft in Amerika nog geen certificaat gekregen: er mag nog niet mee gevlogen worden. De Canadezen bezitten twee van deze toestellen, maar gebruiken ze niet voor passagiersdiensten. Wel hebben zij er meer besteld, evenals de Engelse maat schappijen en de Franse. En Japan, Vene zuela, Brazilië en India hebben er besteld om ermee te beginnen. Volgens dit in Engeland gepubliceerde lijstje behoren dus noch de K.L.M., noch de Sabena, noch de Scandinaviërs tot dusver tot de bestel lers. Uit een en ander blijkt wel dat zich op dit ogenblik, tengevolge van de ramp bij Elba, een gebeurtenis voordoet in de ont wikkeling van het verkeersvliegtuig, van de vliegtuigbouw, die men als een drama tische episode mag aanduiden. Tot de in Engeland geopperde mogelijkheden om trent de oorzaak van de ramp behoort natuurlijk ook een onverwachte explosie in een der motoren en de gedachte aan „een bom in een handkoffer", die al eerder bij luchtrampen is gerezen. De kans dat men de oorzaak niet zal kunnen vaststel len is ongetwijfeld ook ditmaal .groot. Dat is al zo vaak het lot van dergelijke onder zoeken «eweest. R. P. De minister van Verkeer cn Waterstaat, mr. J. ALgera, bracht heden een werkbe zoek aan Velsen. Op het programma ston den een bezoek aan de hoogovens, de pa pierfabriek van Van Gelder en de in aan bouw zijnde tunnel. De minister liet zich ter plaatse voorLichten over de verkeers situatie en stelde zich op de hoogte van de vordering der werkzaamheden. Naar wij vernamen heeft minister Al- gera bij de Hoogovens een onderhoud met ir. A. H. Ingen Housz gehad over de ge volgen van de pontverbindingen voor de industrieën benoorden het kanaal. WENEN, (United Press, Reuter) In het rampgebied van de Walser-vallei in Weste lijk Oostenrijk is na het donderende lawaai der neerstortende lawines een doodse stilte ingetreden. De sneeuw heeft dorpen overrompeld en vernield, mensen en dieren begraven en gebouwen van de berghellingen gesleurd, doch thans lijkt het landschap vredig. Het gevaar voor nieuwe sneeuwstortingen is verminderd. Deze ernstigste ramp in het Europese berggebied heeft een nog onbekend aantal doden geëist. Men geeft er zich rekenschap van dat de uiteindelijke verlieslijst de tweehonderd zal over schrijden. Er zijn bijna honderd lijken geborgen, doch er worden nog over de honderd mensen vermist en verschillende dorpen zijn nog van de buitenwereld afgesloten, zodat men de situatie daar niet kent. Duizenden redders zijn koortsachtig bezig met het bergingswërk, geholpen door hélicopters, ski-ploegen en honden. Soldaten, touristen, schoolkinderen, allen helpen mee bij reddingspogingen en bij de verzorging der gewonden. Er hebben zich zoveel vrijwilligers voor reddingswerkzaamheden gemeld, dat de recrutering gestaakt is. Een Zwitsers hefschroefvliegtuig is bezig met het in veiligheid brengen van ernstig gewonden uit Walsertal en het aanvoeren van voedsel, dekens en medicijnen. Op ver scheidene punten had men in de sneeuw van de lucht uit waarneembare letters ge tekend. Gevraagd werd om dekens en medicijnen. Er zal nog een Zwitsers hefschroefvlieg tuig in actie gaan, en vandaag zullen Ame rikaanse parachutisten naar de getroffen gebieden vertrekken. Een reuzenhef- schroefvliegtuig van het type, dat in Korea voor het vervoer van gewonden uit de ge vechtslinies wordt gebruikt, is reeds door OAVOS\ Zwitserland i S7 MOQIT2 _jv-"V' Ai GRCHZE» SPOORLIJNEN italic MEEST GETQOFFEN OF GEÏSOLEERDE FELDKIRCH OtVÜLS 25 km Oostenrijk KLOSTCBLt ~OALAAS ST.AHTOfJ - - KA PP/ STGA/LCHK 0 O S SCHISP3 t QALT/JPt -V Kcosrrgs \POSA ZWITSERLAND 541Q 81V.PE LT de Amerikanen naar Oostenrijk gezonden en er zullen nog meer van deze types wor den ingezet. Deze toestellen kunnen zes draagbaren of negen lopende patiënten vei-voeren. De meeste mensen, die in Walsertal om kwamen, werden, naar thans is vastgesteld, verpletterd door balken van instortende huizen. Walsertal, waar nog ongeveer vijf tig personen bedolven zijn onder de sneeuwmassa, zag er bij zonnig weer uit als een prachtig, vredig landschap. Verse sneeuw had alles overdekt en er was geen tak of stuk van een huis te zien. Het reddingswerk is ook 's nachts bij het licht van fakkels, olielampen en kaarslan tarens voortgezet. De Oostenrijkse pers spreekt van de „grootste lawineramp sinds mensenheuge nis". Er is hulp gekomen uit Nederland, Zwit serland, Liechtenstein en van de zijde dei- Amerikaanse en Franse bezettingstroepen. West-Duitse reddingsploegen hebben éven eens hulp aangeboden. In Zwitserland Het lawinegevaar in Zwitserland is Woensdag afgenomen en er is geen melding gemaakt van nieuwe slachtoffers. Het aan- BRUSSEL (United Press). De Franse minister van defensie, René Pleven, waar schuwde gisteren dat de inlijving van Duit se troepen in het Europese leger niet moet dienen als een excuus voor Engeland cn Amerika om hun gewapende machten in Europa te beperken. Minister Pleven zeide dit in een rede die hij uitsprak als gast van de Brusselse debating club. Hij zeide dat zowel Amerika als Enge land gedurende de laatste tijd in deze rich ting hun gedachten hebben laten gaan en voegde eraan toe „al het voordeel dat we kunnen verwachten van de Duitse mili taire bijdrage zullen tot nul worden ge reduceerd als deze tendenties werkelijk heid worden". „Wat deze kwestie betreft moet er geen misverstand rijzen tussen de Atlantische partners. Als de internationale toestand beter wordt of als de ontwikkeling van nieuwe wapens een beperking van de mi litaire macht mogelijk maakt, dan moeten alle deelnemers hiervan profiteren", zo zeide Pleven. Pleven zeide dat het machtsevenwicht een van de grondbeginselen van het ver drag was en tevens een van de condities voor het succes ervan. Pleven verklaarde verder: ..Onze Ameri kaanse en Britse geallieerden moeten be grijpen dat de aanwezigheid van hun troe pen op het vasteland zelfs als ze daar niet in het kader van de Europese defensie gemeenschap zijn toch bijdraagt tot het bereiken van de psychologische voorwaar den voor haar succes. tal doden bedroeg Dinsdagavond achttien. Er is Woensdag zeer weinig sneeuw ge vallen. De temperatuur is gedaald, maar zal in de komende dagen waarschijnlijk hoger worden, waardoor het lawinegevaar op nieuw zou toenemen. De meeste spoorlijnen en belangrijke wegen kunnen weer worden gebruikt. Ondanks de stijgende temperaturen is er in Frankrijk geen gevaar meer voor lawi nes. Alleen in de Vogezen is sneeuw ge vallen. Hevige stormen hebben het weg verkeer daar vertraagd. Volgens de laatste berichten zijn in Oos tenrijk 91 lijken geborgen, +erwijl 30 men sen ernstige of lichte verwondingen heb ben opgelopen. Naar de vermisten wordt nog gezocht. Intussen wordt het reddingswerk ernstig bemoeilijkt, doordat er in de getroffen ge bieden met sneeuw vermengde regen valt, hetgeen het lawinegevaar weer doet toe nemen. In de loop van de nacht moest de weg van Bludenz naar het grote Walsertal worden afgesloten, omdat grote over hangende sneeuwmassa's het verkeer be dreigen. In het Westelijke deel van Oostenrijk zijn nog talrijke spoor- en wegverbindingen versperd. De Brennerpas is door een tien tal nieuwe sneeuwstortingen weer geblok keerd. Met de sneeuw zijn grote rotsblok ken en bomen meegekomen, waardoor het opruimingswerk zeer wordt vertraagd. In Neder-Oostenrijk zijn enkele honderden sneeuwploegen bezig de wegen vrij te ma ken. Vele wegen in de bergdistricten in het Zuiden van dit gebied heeft men met het oog op lawinegevaar moeten afsluiten. In de afgelopen nacht zijn in de Italiaanse Alpen de eerste slachtoffers van lawines gevallen. Toen in het dorp Santantonio in de provincie Bolzano bij de Oostenrijkse grens een huis werd meegesleurd. Twee kinderen kwamen om het leven. 3ooooocooooc)cocxx>socooocoDccoooccocooocooooopc (ANP). Namens de Cooperative for American Remittances to Europe (CARE) heeft men ons medegedeeld, dat er plannen zijn uitgewerkt voor hulp aan de slachtoffers van de lawines in Oostentijk. Men wil gelden inzame len voor het onmiddellijk verstrekken van voedseldekens en huishoudlinjien- paketten. Ook in Nederland kan aan deze hulpactie worden deelgenomen door storting op giro 512679 van de Care Mission, Javastraat 14 Den Haag. Bovengenoemde paketten worden dan rechtstreeks uit reeds in Oostenrijk op geslagen voorraden afgeleverd. Door deze methode kan zeer snelle hulp wor den geboden, zo deelde men ons mede. XX)DCCOCOOOOCOOCOOCXXX)OCOOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOCOCOOOOOOC DJAKARTA (Aneta) Het kabinet van de Indonesische minister-president heeft een regeringsverklaring uitgegeven over de arrestaties. Hierin wordt meegedeeld, dat sedert 18 December tot heden 18 Neder landse staatsburgers, 11 Indonesische staats burgers 1 Chinese staatsburger zijn ge arresteerd. Zij worden verdacht van overtreding van artikel 169 van het Indonesische Wetboek van Strafrecht (het deelnemen aan een vereniging, die zich tot doel stelt het plegen van misdrijven of het deelnemen aan een verboden vereniging) en van het verbod tot het in bezit hebben van vuurwapens. In het huidige stadium van onderzoek kan de regering geen nadere mededelingen doen. Het politionele vooronderzoek is reeds zover gevorderd, dat verwacht kan worden, dat de zaak op korte termijn aan het parket kan worden overgedragen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Tijdens een bijeenkomst in het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amster dam heeft de Duitse oud-minister dr. Hei- nemann Woensdagavond gesproken over: „Het Duitse probleem en de Wereldvrede". Hij betoogde dat de huidige politieke koers voor geheel Duitsland noodlottig is en voor de wereldvrede een groot gevaar oplevert. Deze koers beweegt zich naar een her militarisering van Wcst-Duitsland, zonder dat de garantie is verkregen, dat dit door de bezetter ontwapende volk na de grote nederlaag vooral de morele nederlaag van de jaren 19331945 vol ledig tot inkeer is gekomen van wat het in het verleden heeft gedaan. Zonder dat be sef zal een herbewapening voor Duits land noodlottig zijn. Daarbij komt, aldus dr. Heinemann, dat men met de herbewapening het ene deel van een broedervolk tegen het andere stelt. Wat zouden de consequenties zijn ge weest, indien de West-Duitsers wapens hadden gedragen tijdens de opstand van 17 Juni in Oost-Berlijn? De kernvraag van het Duitse probleem is „wat zullen de Duitsers doen als zij als volk weer één zijn geworden?" Na deze eenheid mag Duitsland beslist geen mili taire bedreiging vormen, noch voor liet Oosten, noch voor het Westen en deze ga rantie hebben de geallieerde landen niet, wanneer zij de Duitsers herbewapenen. Het Westen schijnt als enige oplossing te zien Twee Fireflies van de Marineluchtvaartdienst hebben gistermiddag omstreeks vier uur in de omgeving van Haarlem, gedwongen door benzinegebrek, een noodlanding moeten maken. Daarbij is een vliegtuig verloren gegaan, de piloot, de luitenant ter zee vlieger derde klasse, de 27-jarige gehuwde J. Timmer uit Katwijk aan de Rijn. werd ernstig gewond. Het toestel dat slechts licht werd beschadigd daalde op een weiland achter de boerderij „Meerburg" aan de Kruisweg even voorbij de Cruquius- brug in Haarlemmermeer. De piloot bleef ongedeerd. Het andere toestel scheerde zeer laag over de Corodexfabrieken bij Zandvoort, kwam in aanraking met de dennen op de duinen en viel op een hoge duintop bij de Oostelijke toegangstunnel tot het circuit. Waarschijnlijk heeft de piloot op de nieuwe sportvelden binnen het circuit wilien landen. Beide toestellen waren afkomstig van het vliegkamp Valkenburg en hadden een oefenvlucht gemaakt naar het zich op zee bevindende vlicgdekschip Ilr. Ms. „Karei Doorman". De piloten waren weer op de terugweg naar Valkenburg. Het benzinegebrek zou ontstaan zijn door de plotseling slechter geworden weers omstandigheden. Twee andere Fireflies, die met de boven genoemde toestellen een groep hadden ge vormd, zijn naar Schiphol uitgeweken en daar geland. Het verongelukte toestel, dat te kampen had met harde rukwinden en misschien ook motorstoring heeft opgelopen, brak in De wrakstukken van het verongelukte vliegtuig. stukken. De cockpit en een gedeelte van de romp werden op een duinhelling geslin gerd, terwijl her en derwaarts over grote afstand delen van het toestel verspreid lagen. Brandweer en politie uit Zandvoort kwa men aangesneld met schuimblusapparaten. De Zandvoorlse artsen A. J. van der Meer en C. F. M. Robbers verleenden de eerste hulp aan de hevig bloedende piloot, die naar de Mariastichting overgebracht is. De bestuurder was uit de cockpit ge slingerd en liep daarbij een schedelbasis- fractuur, een verbrijzeld linkeronderbeen, een gebroken linkerknie en vermoedelijk een wervelfractuur op. Zijn toestand was, zoais ons werd mee gedeeld, vanmorgen „niet slechter dan gisteravond". ppococooocccoococooooocooocooccococooccoccccoccoooooocooc Dr. Gustav Heinemann, oud-minister van de Duitse Bondsrepubliek en prae- scs van de synode, vertoeft op uitno diging van een aantal voor deze gele genheid samenvjerkende vredes-organi- saties (Kerk en Vrede, Doopsgezinde Vredesgroep, Genootschap der Quakers, vredesbeweging de Derde Weg en al gemene Nederlandse Vredesactie) in ons land. Wegens zijn grieven tegen de zijns inziens ondemocratische methoden en de buitenlandse politieke koers van bo7idskanselier Adenauer, trad dr. Hei nemann indertijd uit de bondsregering, zegde de CDU vaarwel en s'ichtte de Gesamt Deutsche Volksparteï'. X3DCOOOOOC»CC03CC*XCCOOCOOOOC(X>30CCC<X»OOCCC003COOOCC*XOC een versterking van de militaire macht in Duitsland om steun te vormen tegen de andere bezetter. Dit staat een hereniging van Duitsland in de weg, aldus dr. Heine mann, en dit is daarom zo belangrijk, omdat de splitsing van Duitsland een voortdurend gevaar is voor de wereldvrede. Volgens spreker is er slechts éen oplos sing, namelijk terug te keren van een militair veiligheidsstreven naar politieke veiligheid, dit op basis van gelijkheid en gerechtigheid. Het probleem van de we reldvrede is volgens spreker het ontwikke len van een politiek systeem in de plaats van de behoefte aan militaire zekerheid tussen de volken. Dit betekent een voort durend zoeken naar evenwicht bij gelijk tijdige beperking van de eigen eisen voor zekerheid. Hierdoor kunnen rust en vrede optreden tussen Oost en West. De Europese volken moeten een zelfstandige politieke factor in de wereld worden. Wat vandaag als een Europese eenmaking bedreven wordt doelt op de vorming van een Ameri kaans bruggenhoofd met frontstelling tegen de Sovjet-Unie. aldus spreker. De reële opdracht daarbij is voor een ieder om de haat en het wantrouwen onderling te ver minderen en deze opdracht geldt in niet geringe mate voor de christenheid, aldus eindigde dr. Heinemann. WASHINGTON (Reuter en U.P.) „De vriendschappelijke geest, waarin de Ame rikaans-Russische atoombesprekingen thans in Washington worden gevoerd, is bemoe digend", zo verklaarde president Eisen hower Woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie, in antwoord op vragen of er aanwijzingen bestonden dat de Sovjet-Unie de inleidende besprekingen over het voor stel van de president voor het Instellen van een internationale „bank" voor de atoom kracht in goed vertrouwen voert. De Verenigde Staten hebben Engeland de verzekering gegeven dat het zal worden uitgenodigd tot deelneming aan het for mele atoomgesprek tussen Amerika en Rusland over president Eisenhowers plan voor het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden. Dit werd gisteren ont huld door gezaghebbende kringen in Lon den. Deze kringen verklaarden dat de ver zekering werd gegeven gedurende recente informele besprekingen in Washington over president Eisenhowers voorstellen. Gedu rende die bespreking werd er op gezin speeld dat Canada ook zal worden uitge nodigd dit atoomgesprek bij te wonen. Men zei echter dat naar men verwacht noch Engeland noch Canada tot de bespre kingen zullen worden uitgenodigd vóórdat de voorbereidende besprekingen tussen Amerika en Rusland zijn geëindigd. BERLIJN (Reuter) De afgevaardigden op de inleidende besprekingen te Berlijn hebben in de "nacht van Woensdag op Don derdag vastgesteld, dat zij het niet eens zijn kunnen worden over het gebouw, waar de conferentie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken moet worden gehouden. De besprekingen werden opgeschort om de regeringen te kunnen raadplegen. Een Amerikaans woordvoerder zeide, dat de inleidende besprekingen die in totaal veertig uur hadden geduurd, in een vriend schappelijke sfeer zijn gevoerd, maar de Russen waren niet bereid toe teg even. Het was duidelijk, aldus de Amerikanen, dat een overeenkomst onmogelijk is, zonder dat de Russen nieuwe instructies hebben. Tlioreau: Soms zijn aanwijzingen bij ge pleegd misdrijf zeer sterk, zoals bijvoorbeeld wanneer men een forel in de melk vindt. (In zijn Dagboek: 1850) ROME (Reuter) Professor Amintore Fanfani, die Dinsdag van president Einaudi de opdracht heeft gekregen te pogen een Italiaanse regering te vormen, is Woensdag begonnen zijn programma van maatschap pelijke hervormingen en zijn voorgenomen buitenlandse politiek tegenover de leiders van alle Italiaanse partijen uiteen te zetten. Men meent, dat Fanfani in de eerste plaats zal pogen de leiders der voornaamste stromingen in zijn eigen partij op zijn hand te krijgen. De voornaamste van deze is Attilio Piccioni, partijbestuurder en ver tegenwoordiger der rechtervleugel. Ge meend, wordt, dat Piccioni de portefeuille van buitenlandse zaken aangeboden zal krijgen, indien hij van een regering-Fanfani deel zou willen uitmaken. Doch de steun van alleen de Christen democratische partij zal Fanfani niet van een parlementaire meerderheid verzekeren. Men verwacht dan ook dat hij zal pogen de steun te verkrijgen van andere kleine democratische partijen, zoals de sociaal democraten, de liberalen en de republi keinen. Indien rechtse Christendemocraten deel zouden uitmaken van een kabinet-Fanfani, zou dit de formateur ook mogelijk een houding van welwillende neutraliteit van de uitgesproken rechtse koningsgezinde partij verzekeren. Hierdoor zou hij, met de steun van de kleine democratische partijen, de beschikking krijgen over een duidelijke, doch vermoedelijk zeer onstandvastige meerderheid in de Italiaanse volksverte genwoordiging. Men acht het, indien professor Fanfani zou besluiten de opdracht tot het vormen van een regering terug te geven, waar schijnlijk dat president Einaudi de rechtse Christen-democraat Piccioni zal verzoeken te pogen een nieuw kabinet te vormen. LONDEN (Reuter). De guerilla-sti le ingen van de onder communistische lei ding staande Britse vakbond van electri- ciens hebben zich Woensdag uitgebreid tot inrichtingen voor atoomonderzoek, olie raffinaderijen en kraclitstations. De stakers eisen hoger loon. Werkgevers maakten Woensdagavond hekend, dat 850 electriciens het werk heb ben neergelegd, dat is tweemaal zoveel als Dinsdag op belangrijke bouwterreinen van industrieën in staking gingen. De vakvereniging is van plan in de loop van de week 2000 man tot staken te bren gen en de actie Maandag af te sluiten met een 24-uurstaking van 40.000 electriciens in het gehele land. De voorzitter van de vakvereniging, Frank Foulkes, verklaarde Woensdag avond: „Alles verloopt volgens plan'2. De werkgevers, die als tegenmaatregel met uitsluiting hadden gedreigd, hebben ook op de derde dag van de stakingen be sloten niet tot tegen-actie over te gaan. (van hedenmorgen 7 uur) i S i v« iS weers- 2? 2"S P V) G O S toestand 3 ^2 5 3 O it 55 t-r- z: S Helsinki nevel Z 5 -0 0.5 Oslo sneeuw O 2 1 7 Stockholm geheel bew Z 7 3 0 Kopenhagen sneeuw Z 14 2 1 Londen onbewolkt WZW 6 2 0 Amsterdam regenbui W 14 4 8 Brussel onbewolkt WZW 5 1 0.6 Parijs onbewolkt ZW 5 3 4 Bordeaux regenhui W 3 9 16 Grenoble regen NW 3 4 12 Nice regen WNW 4 6 3 Warschau onbewolkt ZO 4 -7 0 Berlijn regen ZW 5 2 2 Frankfort onbewolkt WZW 7 1 4 München geen opgaaf ontvangen Zürich regen W 6 1 12 Genève regen ZZW 4 3 12 Locarpo sneeuw ONO 2 0 1 Wenen geen opgaaf ontvangen Innsbruck geheel bew W 5 -3 0 Rome geheel bew. Z 4 9 1 Neerslag laatste 24 uur rvooTmrxr- TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, daarna toe nemende bewolking met later plaatse lijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen- 15 Januari Zon op 8.42 uur. onder 16.57 uur. Maan op 13.05 uur onder 5.44 uur. Maanstanden 19 Jan. 3.37 uur; Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Iioog cn laag water in IJmuiden Donderdag 14 Januari Hoog water: 11 04 en 23 49 uur. Laag water* 6 24 en 19 0? uur. Vrijdag 15 Januari Hoog water: 12.24 en uur. Laag water: 7.46 en 20-19 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1