Veel groente doorgedraaid Visserij-varia **1Oeelz Een jaar geëist wegens meineed Verboden spel" in Thalia Beverwijk Slechte groenteweek Bloemen ruiken het voorjaar Vanmorgen in de Vishal Zaterdag ió januari 1954 IJ Haarlemse rechtbank Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week „De Reisduif" reikt prijzen uit Storm nam daken van keten mee Zijspan zocht eigen weg, motorrijder gewond Haarlemse oud-SS-er meldt zich hij Limburgse politie BINNENLAND Iemand die In Den Haag kort na mid dernacht in de Grote Markstraat op de tram stond te wachten, zag een man aan een ge parkeerde auto morrelen. Twee andere man nen stonden in een portiek op de uitkijk. Zij kwamen plotseling op hem af, vroegen waar hij zich mee bemoeide en ranselde hem af. waarna het drietal in het duister verdween. De mishandelde bleek een gebroken rech- terbovenarm, een gekneusde schouder en een blauw oog te hebben. Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij het gezantschap der Neder landen te Rome tot ambassade wordt ver heven. Tevens is dr. H. M. Boon, die gezant was, tot ambassadeur benoemd. Aan de heer B. Klejjn Molekamp. ge zant van Nederland te Buenos Aires, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van de buitenlandse dienst onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan de Koningin en den lande bewezen. De heer Kleijn Molekamp is be noemd tot consul-generaal der Nederlanden te Barcelona, buiten bezwaar van 's lands schatkist. De haven van Battenoord onder Nieuwe Tonge, die sinds de ramp van 1 Februari was afgesloten, is heropend. Ook is het gemaal van de polder weer in dienst gesteld. Binnenkort Is een Koninklijk Besluit te verwachten waarbij mr. D. U. Stikker, ambassadeur te Londen, tevens tot gezant in Reykjavik wordt benoemd. De huidige accreditering van onze gezant te Dublin, jhr. J. W. H. Snouck Hurgronje. bij de republiek IJsland zal worden beëindigd. Prins Bernhard zal van 16 tot 19 Januari in zijn qualiteit van inspecteur-generaal een bezoek brengen aan generaal Gruenther, de opperbevelhebber der atlantische strijd krachten in Europa te Parijs, en aan diens naaste medewerker, generaal Norstad. In Den Haag is een 37-jarige vertegen woordiger aangehouden die de auto van zijn firma, die hij in gebruik had, voor 700 gul den te Apeldoorn had verkocht. Vandaar reisde hij naar Baarle Nassau, waar hij dit geld op de speelbank inzette en alles verloor. De Hamburg-Amerika Ljjn zal spoedig haar vooroorlogse dienst op Indonesië her vatten. Als eerste schip zal het nieuwe turbine-vrachtschip „Dortmund", na te Hamburg, Bremen en Antwerpen geladen te hebben,- begin Maart van Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Tussen Sittard en Heerlen is een auto bus, waarmee 18 mijnwerkers op weg waren naar de staatsmijn Emma, van de weg ge reden en over de kop geslagen. De bus werd vrijwel geheel vernield; de inzittenden wer den slechts licht gewond. De vervolging tegen een fabrieksarbei der uit Nijmegen, die dezer dagen bij een weddenschap een levende muis opat en tegen wie proces-verbaal was opgemaakt wegens dierenmishandeling, gaat niet door. De man heeft aan de politie verklaard, dat hij met één hap de muis onmiddellijk had gedood door haar de kop af te bijten. Dit kan vol gens de officier van justitie niet als dieren mishandeling worden beschouwd. HAARLEM EN OMGEVING Evenals voorafgaande jaren zal de Ken- nemer Oratoriumvereniging onder leiding van de heer Piet Halsema op 1 April de Johannes Passion uitvoeren in het Concert gebouw te Haarlem. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Bloemendaa! hebben be noemd tot leden van de Beroepscommissie ingevolge artikel 8 van de Schadevergoe- dingsverordening van de gemeente de heren mr. C. W. Thöne te Bloemendaal (voorzit ter), Ch. E. Visser te Ovreveen en mr. Th. A. Wesstra te Haarlem: als secretaris zal op treden mr. L. C. Kolff, ambtenaar ter secretarie- Dr. W. H. C. van Esveld treedt perio diek af als lid van de commissie van toezicht op het middlebaar onderwijs te Bloemen daal. B. en W. van die gemeente hebben de raad de volgende aanbeveling aangeboden: 1. dr. Van Esveld; 2. mr. J. C. P. Vrij. Donderdag heeft de Haarlemse recht bank een geval van meineed behandeld, waarbij de verdachte, de lakker W. F. M. uit Amsterdam, verstek heeft laten gaan. M. werd er van beschuldigd meineed te hebben gepleegd, toen hij in December 1952 als getuige gehoord werd tijdens een rechts zitting over een inbraak, die in de Kerst nacht 1951 in de Coöperatieve Boerenleen bank te Ruigoord (Halfweg) is gepleegd. De buit bedroeg ongeveer 50.000. Tijdens het uitgebreide onderzoek, dat na de bewuste inbraak door de recherche werd ingesteld, had men ook het huis van M., die zich in de strafgevangenis te Gro ningen bevond, doorzocht. Men vond toen een brief, die M. aan zijn vrouw had ge stuurd, waarin hij haar verzocht, eens een bezoek te brengen aan „ome Gerrit" die later schuldig werd bewezen aan de in braak omdat hij misschien wel iets zou „afschuiven". Wachtmeester G. G. uit Halfweg, de eer ste getuige van gistermiddag, die een en ander met elkaar in verband bracht, was naar aanleiding van deze vondst naar de Groninger strafgevangenis gereisd en had met M. over de brief en de inbraak ge sproken. Het bleek de wachtmeester toen, dat M. reeds in 1950 met „ome Gerrit" deze inbraak had willen plegen, maar zijn vrouw, die hem, daar hij dronken was, thuis had weten te houden, had zodoende roet in het eten gegooid. Toen het M. ter ore was gekomen, dat een jaar nadien de inbraak was doorgegaan, had hij zijn vrouw verzocht, „ome Gerrit" eens op te zoeken, om te zien, of er nog iets te halen viel, aldus heeft M. aan de wachtmeester ver klaard. De tweede getuige in de meineedzaak, opperwachtmeester C. W. D. v. L. uit Dui- vendrecht, had eveneens M. in de strafge vangenis opgezocht en met hem over de inbraak gesproken. De president van de rechtbank herinner de er aan, dat toen de zaak van de inbraak in December 1952 voor de Haarlemse recht bank behandeld werd W. F. M. als getuige optrad. Onder ede verklaarde deze niets van een brief te weten en dat hij in de Kerstnacht 1950 geen plannen heeft gehad naar Halfweg te gaan om deel te nemen aan een inbraak in de Boerenleenbank. De officier van justitie verdacht M. van mein eed. Donderdag had M. zich te verantwoor den. Behalve de reeds genoemde getuigen werd ook gehoord de inmiddels van M. ge scheiden echtgenote, die verklaarde, dat zij haar vroegere man van 't plan om in 1950 in te breken heeft afgehouden, omdat hij dronken was en dat zij een brief had ont vangen, waarin haar in overweging werd gegeven met „ome Gerrit" te spreken. De officier van juistitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman noemde verdachte „een niet bijzonder brave jongen" en eiste een jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming bij de uitspraak, die op 28 Januari bepaald werd. „Captain Scarlett" (Thalia, Zondagmd- dag en van Maandag tot en met Woens dag). Na de val van Napoleon trachten enge teruggekeerde graven en hertogen in de diverse streken van Frankrijk de alleenheerschappij te krijgen. Dit lukt re delijk wel, totdat een zwervende ridder zich er mee gaat bemoeien en dan is het met de rust gedaan. Deze jongeman (Richard Greene) blijkt zeer handig met de degen te zijn en hij maakt dan ook van elke gelegenheid gebruik om dit te tonen. Hij bevrijdt even een knappe prinses, die op het punt staat met een geniepig graafje te trouwen en het meisje is daar zo van in de wolken, dat ze zich bij de ridder aan sluit en de onderdrukte boeren gaat helpen. Ze trouwen later natuurlijk ook, nadat de graven en hertogen zijn verdreven. H. d. G. „Verboden spel", (Thalia theater, van Vrijdag tot en met Zondag). Een blond meisje van zes en een frisse knaap van elf jaar zijn de hoofdrolspelers in de nieuwste film van de Franse cineast René Clement, die men ook al kent van „La Bataille du rail" en „Les Maudits". „Verboden spel" („Jeux interdits") is werkelijk een film, die ge bewondert, want ze is mooi, ontroe rend en ook vol humor. Clement verstaat de kunst te filmen. Hij heeft de spelers als Het meisje Bertha en de frisse knaap Michel in „Verboden spel", een film, die vertedert. het ware gebiologeerd met zijn blik. Hoe anders zou men het prachtige spel kunnen verklaren, dat zijn twee hoofdrolspelertjes in deze film leveren. Hij heeft daarbij een gegeven behandelt, dat uitmunt door zijn geschiktheid voor de filmische expressie. Het is een verhaal, dat u meteen treft, een verhaal evenwel ook, dat in al zijn een voud een zeer uitgebreid samenstel van gevoelens beroert. Het is de gedachte aan de dood, die de film „Verboden spel" ge heel en al beheerst. Toen in het Frankrijk van 1940 de oorlog onverhoeds binnenviel, verloor het kleine meisje Bertha haar ouders. Het kind komt terecht bij een boe renfamilie, aan wie het haar achternaam ontleent: Dollé. Zij geniet er de niet af latende vriendschap en bescherming van de jongste zoon Michel. De kinderen trek ken voortdurend met elkaar op en weldra beginnen ze een zeer vreemdsoortijg spel. Ze hebben gehoord dat de talloze doden van de oorlog niet op het kerkhof, maar zomaar in een kuil worden begraven. Dat werkt op hun fantasie. Zij zullen hun doden ook zomaar begraven. Hun doden zijn de dieren: het hondje van Bertha, mui zen, torren, kevers, rupsenIn een ver laten molen richten ze er een heel kerkhof voor in. En wanneer ze er steeds mooiere kruizen voor willen hebben, stelen ze die van het kerkhof, van de lijkwagen en van het altaar van de kerk. Overal dwalen hun ogen op zoek naar de enig begeerde buit. Hun spel neemt een einde bij het vertrek van Bertha. Talloze verwikkelingen heeft het meegebracht. Het is een haast luguber spel, maar het wordt bedreven met een kinderlijke onschuld, die ons de wrangheid van het grote mensenspel met de dood te scherper doet beseffen. Overal in de film balanceert de regisseur als een koorddanser met de humor tegen de diepte van de ernst. „Verboden spel" werd een meesterstuk van regie. De film is niet voor niets vijf maal bekroond. „Vincent van Gogh" (van Vrijdag, 15 Januari, af opgenomen in het filmprogram ma van Thalia). De nieuwste Polygoon- Profilti productie is de kleurenfilm over het leven en werk van Vincent van Gogh, eigenlijk een korte levensschets. Er wordt een bezoek gebracht aan Arles, waar Vin cent en zijn broer Theo begraven liggen. Men slaat een blik in het korte en bewogen, onrustige en geteisterde leven van de schil der, men volgt hem op zijn pad, men slaat hem gade in zijn oeuvre en men ervaart het contrast, dat er ligt tussen het gebrek aan erkenning gedurende zijn leven en de fan tastische prijzen, die men thans voor zijn levenswerk maakt om tenslotte terug te keren naar het graf, waar Vincent van Gogh de vrede vond, die hij begeerde. Het is geen speelfilm. Opnamen van de omge ving, waarin de schilder werkte, worden afgewisseld met opnamen van zijn schilde rijen. „Vincent van Gogh" is 'n fraai werk stuk, dat op een even boeiende als knappe wijze een impressie geeft van het leven en werk van deze schilder. loze lieden blijven het doek van het Rex theater volgende week ontsieren, want de massieve Broderick Crawford staat in de „Klauw" klaar om onder zijn ogen een moord te laten plegen, de dader te laten ontsnappen en daarna een grimmige strijd met een bende ruwe bonkige gangsters, die havenarbeiders terroriseren, aan te binden. Bruut geweld, listige manieren en een Amerikaans opgezette achtervolging zullen de paar liefhebbers, die belangstelling voor dit soort films hebben, van de stoelen doen opspringen. „Tranen over Johannesburg" (Luxor theater, van Vrijdag tot en met Woensdag). Met de verfilming van de bekende roman van Alan Paton „Cry the beloved city" is kennelijk bedoeld de strijd rondom de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en daar mee de strijd om het menselijk recht leven diger dan het geschrevene in boeken en kranten tot de verbeelding te doen spreken. De film is zeker geen directe beschuldiging en ook geeft zij geen oplossing van het om vangrijke vraagstuk, maar wel laat ze zien hoe mensenharten, niettegenstaande alle uiterlijke contrasten, in feite alle even klein zijn. De gevoelens van een zwarte geestelijke worden sterk ontroerend op het doek gebracht, en die van een blanke grondbezitter eveneens. De zoon van de geestelijke vervalt in de maalstroom van „de door blanken gecultiveerde stad" Jo hannesburg in een reeks van misdaden. Hij vermoordt de zoon van een blanke grond bezitter, die juist een van de voorvechters voor de verheffing van de kleurlingen is. Het slot van de film laat zien, dat er toch verbroedering tot stand kan komen. Zondagmiddag in het Luxor theater: „IJscotouristen". „Barbarossa, de zeeschuimer" (Kenne- mer theater, van Vrijdag tot en met Woens dag). Het beroep van zeeschuimer schijnt in de zeventiende eeuw gans geen oneerbaar vak te zijn geweest, wanneer men tenminste deze boeiende kleurenfilm mag geloven. Barbarossa (John Payne) zag kans om van gewoon slaaf op te klimmen tot piraat no. 1 en met toestemming van het Franse gouvernement tot erkend „zee schuimer". Vele bonte avonturen beleeft hij, viel uit wraak (hij was van adellijke bloede) een stad of een heel land aan, roof de alles, wat van zijn gading was, doch be vrijdde ook slaven. Bij ontstentenis van de Gouverneur-Generaal van de Caraibische eilanden nam hij diens zeer schone dochter (Donna Reed) mee, die hem het leven op allerlei wijzen zuur maakte. Alweer door wraak gedreven en verleid door jalouzie tracht haar eerzuchtige, maar ietwat zelf zuchtige verloofde zijn liefje terug te win nen. Hij moet het echter tegen de robuste Barbarossa grandioos afleggen. Wraak, haat en liefde, moord en doodslag worden dan vakkundig door elkaar ge klutst en opzienbarende gevechten zijn er het gevolg van. Het is te begrijpen, dat bij een dergelijke romantische film de slechte verloofde zijn verdiende straf krijgt en Barbarossa de gouverneurs dochter in de armen sluit op een eerlijk geroofd Caraibisch zeekasteel, koers: de vrije wereld: Amerika. Het was echt mooi. „De laatste der Comanches" (W.B. thea ter, Vrijdag tot en met Maandag). Om een grof in elkaar getimmerd filmwerkje, samengesteld volgens een beproefd recept, te zien, zult ge u tot het theater aan de Peperstraat moeten wenden. Tien mannen en een vrouw treden er in op om zich te laten belegeren door de Comanche India nen, wat dan voor enige toeschouwers een verhaal vol doodsverachting en beklem mende beelden vormt. Wij voegen haar toe aan de reeks van getrouwe copieën van voorafgaande werkjes, die opgeluisterd worden door Indianengehuil. Zondagmiddag is te zien: „De man in het zadel". VEILINGBERICHT 15 Januari Andijvie 4881; waspeen 10—19; spruiten 2976; witlof 2748; prei 8141-; knollen 514; boerenkool 611; groene kool 712; rode kool 610; gele kool 714; peen 47; uien 58; soep 618. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 7 Januari t/m 13 Januari het volgende mede: Het winterse weer van de vorige week heeft thans weer plaats moeten maken voor heel wat milder weer. De afzet van de sluitkoolsoorten verloopt mede hierdoor niet bijzonder gunstig. Gezien de grote voorraad winterproducten welke in Noord holland en elders in het land ligt opgesla gen, zou enige graden vorst wellicht betere afzetmogelijkheden scheppen. Ook voor export worden onze producten niet bij zonder gevraagd. De noteringen van de sluitkoolsoorten bedroegen in bovenge noemde periode voor de gele savoye kool 6.5010.per 100 kg. Met geringe ex port naar West-Duitsland en Italië. Groene savoye kool bracht 9.5011.op per per 100 kg. Slechts België nam een geringe hoeveelheid van dit product af. Witte kool bracht niet veel meer op dan de ophoud- prijs, namelijk 5.50 per 100 kg. Hoewel diverse landen witte kool afnamen, waren de hoeveelheden welke ieder land afzon derlijk afnam niet groot te noemen. Italië, Engeland, West-Indië en België waren de voornaamste afnemers van witte kool. Rode kool deed 7.8.50 per 100 kg., En geland nam een onbetekenende hoeveel heid af. Uit het bovenstaande blijkt, dat de kleine opleving welke we tijdens de vorstperiode bij de sluitkoolsoorten constateerden, slechts van zeer korte duur geweest is. De prijzen voor kroten liggen nog steeds op hetzelfde niveau namelijk 6.6.80 per 100 kg. Export van dit product komt vrijwel niet voor. Ook de uien bleven vrijwel op hetzelfde prijspeil staan als in onze vorige verslag- week. De voorraad van dit product is nog erg groot. De houdbaarheid laat veel te wensen over. Op Woensdag 13 Januari bracht dit product 4.508.50 per 100 kg. op. Schorseneren veranderden ook niet veel in prijs en brachten 0.450.50 per kg op. Dit product wordt hoofdzakelijk aange kocht voor export naar België en Duits land. Andijvie is niet zo gewild als vorige week. De noteringen liggen, hoewel niet ongunstig, op een lager niveau. Voor goe de kwaliteit andijvie werd 0.350.50 per kg besteed. Ook sla noteerde minder en werd aange kocht voor 0.300.40 per stuk. Stoofsla deed 1.40—1.80 per kg. Waspeen is ook in prijs teruggegaan en werd aangekocht voor 0.080.15 per kg. Breekpeen, naar welk product niet veel vraag bestond zowel van de zijde van het binnenland als voor export brengt 5. 7.per 100 kg. op. Knolselderij en prei konden zich ook niet handhaven in prijs. Deze producten wer den respectievelijk aangekocht voor 0.08 0.15 per stuk en 0.08—0.10 per kg. In vergelijking met vorige week liggen deze noteringen ongeveer de helft lager. Barendrecht noteerde voor knolselderij van 0.100.32 per stuk. Naar boerenkool bestond evenmin veel vraag bij een prijspeil van 0.060.09 per kg. De opleving bij de spruiten is slechts van korte duur geweest. Nadat de vorst zo goed als verdwenen was is de vraag naar dit product ook minder geworden. De onge- schoonde spruiten brachten 0.18-J 0.28 per kg op en de geschoonde spruiten 0.30 0.45 per kg. Witlof kon zich nog enigszins handhaven en bracht 0.320.40 per kg op. Hoewel de prijsdaling bij dit product niet zo sterk was als bij de spruiten liggen de noterin gen toch op een lager niveau. Op de veiling te Venlo worden nog to maten aangevoerd, welke 1.40 voor de a-kwaliteit en 1.20 en 0.60 voor de b- en c-kwaliteit opbrachten, alles per kg. De aanvoer van appelen en peren wordt iets groter. De noteringen voor deze fruit- soorten zijn gunstig. Vooral bij de appelen is naar de gekleurde rassen grote vraag. Van de verschillende appelrassen noteerde de Brabantse Bellefleur 0.200.24, Eis- dener Klumpke 0.240.26, Golden De licious 0.400.56, Goudreinetten 0.25 0.30, Keuleman 0.240.26, Present van Engeland 0.390.41 per kg. Van de peren Brederode 0.240.28, Gieser Wildeman 0.300.35, Kleipeer of Winterjan 0.240.26 en de St. Remy 0.23—0.28 per kg. Alle genoemde hardfruitnoteringen be treffen de huishoud 1 kwaliteit. „De eenoogige Indiaan" (Rex, van Vrijdag tot en met Maandag). Wie belangstel ling heeft voor anderhalf uur slaan, schop pen, springen, bajonetsteken en schieten, moet zich naar het Rex theater begeven, want daar is al dat fraais vier dagen lang te zien. „Spectaculaire" man-tegen-man gevechten, die het primitief destructieve in de mens grote bevrediging schenken, luisteren deze rolprent op. Het gaat verder over Engelsen, die roet in het eten gooien, door de Indianen tegen de Amerikanen en de met hen loyale roodhuiden op te hitsen. De Engelse generaal moet van de regie zijn snuifdoos verliezen en daardoor worden boze plannen ontdekt. Een spanningsver haaltje uit de tijd, toen mannen nog man nen waren. Alles bij elkaar heet het „De eenoogige Indiaan". „De klauw" (Rex theater, Woensdag en Donderdag). De misdaad en geweten- Een van de slachtoffers van de lawine te Blons (Oostenrijk)wordt per slede naar het hulpcen'.rum gebracht. Men passeert juist een bushalte. Gezicht op een drooggevallen weg bij Kerkwerve waar de door de stormramp ran- gerichte verwoesting zich duidelijk aftekent. Het is een bizonder slechte week ge worden op de Beverwijkse markt: in het begin draaiden er honderden kisten win tergroenten door en Vrijdag ging het dan wel even beter, maar toen hadden de tuin ders er de brui aan gegeven en kwam er geinig aan de veilingen. Spruiten waren goedkoop: in het be gin van de week kocht men de allerbeste voor hooguit 40 cent per kilo; gisteren moest er tot 70 cent per kilo betaald wor den. Prei was niet weg te bnancen en draaide veelal door, maar ook hier ging Vrijdag de prijs omhoog tot 15 cenit per kilo. Witlof ging 15 cent per kilo in prijs omhoog, hetgeen neerkwam op een prijs van 45 cent. Waspeen bracht rege'rnatig 10-20 cent per kilo op en andijvie was het eni/ge artikel, dat nog wat opbracht: van 45-80 cent per kilo, maar hier is geen aan bod meer in. Boerenkool gaat voor even meer dfln de minimumprijs. 4 cent per kilo, van de hand, al betaalde men Vrij dag tot 11 cent. De overige koolsoorten zijn ook goedkoop. Meer bloemen De aanvoeren op de bJoemenveiilóng gaan steeds groter worden. De prijzen van de bloemen komen wel iets lager terecht, maar ze zijn toch nog altijd flink en lonend. Een góed fc* tul- pen brengt grif 90-140 cent op en narcis sen varieerden van 50-92 cent per bos; hierin is al een heel groot aanbod. Hyacinten kwamen tot 28 cent per stuk en blauwe druifjes varieerden van 18-42 cent per bosje; ook hiervan komen er duizenden bosjes aan de markt Sneeuwklokjes brachten 30 cent per bosje op; de lentekatjes varieerden van 9-52 cent per bosje. De aanvoer van potplanten is zeer be scheiden. Vannacht heeft de Westerstorm het dök van een houten keet op het Hoogoven sportterrein aan de Koningsweg af gerukt en versplinterd en de bedekking van een aannemerskeet aan de Spaarnestraat in IJmuiden onderging hetzelfde lot. De Abraham maakte gisteren in 13da,gen f 18.800. Vanmorgen was de Sumatra binnen met 520 kisten en 250 stijve kabeljauwen, de KW 52 voerde 80 kistjes aan de Annie had ook 80 kisten en 120 stijve en de IJM 210 zorgde voor 100 kisten vis. Er waren 15 loggers naar binnen gewaaid - 10 hun ner blijven voor de Maandagmarkt liggen. De Beverwijkse postduivenhoudersver- eniging „De Reisduif" houdt vanavond in ,,'t Centrum" een bijeenkomst, waarop de Op deze avond fungeerde de heer J. Post winnaar van de verleden week gehouden tentoonstelling. Geslaagde collecte De actie ten bate van de gevluchte Oost- Duitse bevolking heeft in Beverwijk in twee dagen tijd bijna 2300 opgebracht. Er werd ook nog ruim zeven ton goederen op gehaald. De regels kabeljauw stegen van f 106 tot f 186 en cfe kisten zaten tussen de f 130 tot f 150 voor België. België kocht ook de zwarte kool: f 65 voor een grote kist en bedfiende zich voorts uit de grote schelvis: f 62 tot f 64 en grootmid-'el voor f 67. Engeland nam de grove schol; f 43 voor de grote f 55 voor de middel en f 70 voor de zetschol, terwijl de enen f 60 opbrachten. De tong zette hoog in, maar liep later terug. Vergeleken bij het buitenland is IJmuiden te duur. Lappen maakten f 3,30- f 3. de grootmididel f 2,80-f 3-f 2,60 en de halfpondjes f 2,70-f 2,50; enen haalden f 1,90 en de Il-tong deed f 1,60. De Haarlemse motorrijder G. v. H. merkte gisteren op de Zeeweg in IJmui den, dat de verbinding tussen zajn zijspan en die motor brak. Het zijspan koos een eigen weg, v. H. dook over het stuur op straat en moest met letsel per ziekenauto thuisgebracht warden. Prijzen van Vrijdag: Heilbot 2,75- 2,60, gr. tong 3,80-3,30, gr.m. toog 2,82- 2,65, kl.m. toog 2,70-2,54, kil. tong I 2,02- 1,86, kl. tong II 1,76-1,56, tarbot I 3,50- 3,20 per 1 kg. Schartong 35, gr. schol 48- 35, gr.m. schol 70-41, kl.m. schol 66-62, kl. schol I 66-51, kl. schol II 56-29, schar 40,32, bot 35-27, v. haring 15-10,50, ma kreel 21,50-15,50 gr. schelvis 38, gr.m. schelvis 56-50, kl.m. schelvis 53-50, kl. schelvis I 55-50, kl. schelvis II 39-24, wij ting 28-18, gr. gul 38-35,50, midd. gul 33-31, kl. gul 26-22, kl. haai 24, ham 86, poontjes 27-24, kl. koolvis zw. 27-14,50, kl. koolvis wit 37-35 per 50 kg. Gr. kabel jauw 192-122, gr. koolvis zw. 67, gr. kool vis wit 96, gr. leng 100 per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag: 50 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 5 tongschar en schartong, 87 schol, 110 schar, 10 bot, 157 haring, 196 makreel, 159 schelvis, 217 wij ting, 195 kabeljauw en gul, 6 leng, 1 kl. haai, 1 ham, 8 poon, 246 koolvis, 20 diver sen, totaal 1470 kisten. Besommingen van Vrijdag: VL 77 Abraham f 18.840, KW73 f 3317, VL61 f 3286, HD79 f 5436, HD87 f 4930, IJM23 f 3440, BU33 f 850, KW60 f 150. Aanvoer op Urk. Donderdag werd door acht vaartuigen op Urk aangevoerd: 1074 pond snoekbaars, 7280 cent; 110 pond rode baars, 92—100 cent; 1363 pond blei, 8—10 cent; 13 pond karper, 20 cent, alles per pond. Het binnenland nam die kleinmiddel- schelvis af voor f 55, pennen voor f 53 en de braad voor f 40, en f 26 tot f 30 voor de wijting. Grote gul deed f 45 tot f 40, middel gul f 35-f 3G en torren f 28. Schol II maakte f 42-f 48 en III f 30- f 37. Voor Maandag wordt de Vikingbank verwacht met 130 haring, 240 kool, 70 schelvis, 60 kabeljauw en gul, 115 en 30 d'ichte wijt: «g, 50 ra/diio. 5 stokkebit en 25 stijve. De EI ie heeft 400 kisetn en waar schijnlijk de Klaas Wijiker. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Sumatra f20.000. IJM 14 f3450; IJM 204 f3170; IJM 210 f6610; KW 52 f6030; KW 107 f2390; KW 166 f2070; KW 51 f3180: KW 98 f 2090; KW 12 f 1240; KW 159 f9270; KW 70 f7840; KW 75 f1280; KW 20 f8790; IJM 5 f 2350; IJM 52 f1780. Destijds hij verstek ter dood veroordeeld Bij de politie te Arcen (Limburg) heeft zich de in 1947 door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam bij verstek ter dood veroordeelde 37-jarige P. S. uit Haar lem aangemeld. Hij is er destijds in ge slaagd uit een bewakingskamp naar Duits land te ontvluchten, waar zijn gezin zich bij hem voegde. Bij zijn terugkeer naar Nederland was hij in gezelschap van zijn vrouw en 3 kinderen. S. is op transport naar Amsterdam gesteld; de vrouw en de kinderen zijn naar Duitsland teruggeleid.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10