Frankrijks eerste dame is- niet altijd voorbereid Hoe koop ik nylons Een shawl met knoopsluiting Regering door op Nederlanders tierende pers in verlegenheid „Gesmoorde groenten Een col SS NIEUWE UITGAVEN IndonesiëTwee aangezichten Zij zoekt juist in Nederland begrip voor haar financiële perikelen Opheffing van Hemmen en Wadenoijen ZATERDAG 16 JANUARI 1954 11 BRIEVEN VAN EEN FRANSE HUISVROUW 9f WWW WWW1 WWW1 DIT MAKEN WE ZELF Tekort van Nederland in de E.B.U. over December Bankbediende ruïneerde bejaarde schipper „Vieren maar" INBOEDELVEILING 2/3 FEBRUARI '54 Aruba wenst een eigen verhouding tot Nederland oor do^O rouw (Van onze Parijse medewerkster) P a r ij s, Januari 1954 De dagen en weken die nu weer achter ons liggen stonden in Frankrijk, om het zo nu maar eens origineel te zeggen, wél in 't brandende teken van de Presidents verkiezingen in Versailles. Het is niet mijn bedoeling, stelt u zich gerust, u daarover op deze plaats te onderhouden, want dat ligt niet zozeer op mijn weg. Ik wil u nu echter eens iets vertellen over de rol die de vrouw van een President der Franse Republiek zeven jaren lang te spelen heeft. Een rol waarover ge zeker niet licht te denken hoeft, vooral ook omdat men het toch maar een toeval moet noemen als iemand die wordt opgedragen. Een kroonprinses weet, dat ze later konin gin zal worden en haar hele opvoeding is daarom op dat doel ingesteld. Een president van een republiek wordt, als zodanig, nu wel niet in de wieg ge legd, maar in zijn geval wordt hij door zijn ambities en soms door zijn kwali teiten tot die hoge functie gedreven zodat ook hij zich voor die supreme eer meestal toch nog wel tijdig voor kan bereiden. Met zijn vrouw, Madame la Présidente, is dat natuurlijk heel an ders gesteld. Om de onderscheiding, zeven jaren lang als Première Dame de France op te mogen treden heeft ze (vaak) niet zélf gevraagd en het is meermalen voorgekomen dat ze eigen lijk veel liever gewoon no. zoveel was gebleven. Het is de carrière van haar man die haar op de voorgrond stelde en er zijn verschillende voorbeelden te noemen van presidentsvrouwen die zich daar allereerst op haar plaats gevoelden omdat ze er van nature nu eenmaal niet voor berekend waren. Te zuini% Zo'n voorbeeld is onder meer de echtgenote van de eerste President die Frankrijk heeft gekend, madame Thiers Die was erg zuinig en zelfs wel iets tè zuinig voor een vrouw die in die hoge kringen moest verkeren. Toen zij aan de zijde van haar man, eens een banket op het Elysée presideerde, waar ook de Russische ambassadeur aanwezig was, wilde de president, aan het des sert, een peer van een gouden schaal afnemen om die voor zijn persoonlijk gebruik te schillen. Madame "Thiers intervenieerde echter tijdig met de op merking: „Adolphe, laat die peer nu liggen, je wéét dat we die grote voor morgen bewaren wilden." En de Pre sident trok toen haastig zijn hand weer terug Er zijn trouwens in de loop der jaren wel ernstiger inbreuken op de étiquette door presidentiële gastvrou wen gemaakt. Zoals door Mevrouw Loubet, wier echtgenoot van 1899 tot 1906 de scepter over Frankrijk zwaai de. Ook zij oefende een duidelijk merk bare invloed uit op haar man. Dat soort flatertjes schijnt vooral op feest maaltijden voor te moeten vallen en het ongeluk is dan natuurlijk, dat ze dan nog al snel en ver worden verbreid. Op een dier recepties was Madame Lou bet gezeten naast de eregast, Koning Eduard VII van Engeland, die door zijn zoon, de latere koning Georges V, werd begeleid. Op een gegeven moment boog mevrouw Loubet zich over naar de De Californische mode-ontwerpster Irene Saltern creëerde dit model, wel iswaar geïnspireerd door de zomerse Californische natuur, doch bestemd om bij de intrede van de mildere jaarge tijden ook in Europa te worden gedra gen. De jurk vertoont ook de smalle lijn, die de mode 1954 kenmerkt, en is gemaakt van Iers linnen. Britse koning om, met een hoofdknikje in de richting van de kroonprins, hem de vriendelijke vraag te stellen: „En Sire, wat denkt u nu later wel van uw zoon te maken?" Van deze zelfde, wat onfortuinlijke presidente gaat het ver haal dat ze op een of andere receptie eón harer vorstelijke genodigden ani meerde nog een hapje reebout te nemen „omdat het morgen tóch niet zo goed meer zou zijn". Dergelijke uitlatingen zijn niet alleen aardig, vind ik, omdat je je zo goed kunt voorstellen hoe zo'n officieel, en meestal wat vervelend, feest er even door verlevendigd werd, maar ook vooral omdat ze eigenlijk wel wijzen op goedburgerlijke kwaliteiten waardoor een huisvrouw zich eerder siert. De bedoeling is zo goed, zo hele maal vrij van kwaadaardigheid en zo'n vrouw wordt er zo duidelijk door ge tekend als iemand die haar gasten op hun gemak wilde stellen. Wat immers in normale omstandigheden nu juist een eis is voor de goede huisvrouw. Overigens zou ik niet graag beweren dat Alle vijftien Franse Presidents vrouwen de geschiedenis zijn ingegaan met alleen dit soort opmerkingen op de lippen. Een uitstekende Presidente was bijvoorbeeld de echtgenote van Paul Dechanel die in 1920, heel kort na zijn entrée het Elysée al weer vaarwel moest zeggen. Dechanel's bewind moest namelijk worden afgebroken omdat hij zich had overwerkt en ernstig ziek werd. De goegemeente gelooft in het alge meen dat het beroep van staatshoofd 'n leven oplevert van louter genoegens en pleziertjes. Dat is zeker niet helemaal waar. Materieel gesproken behoeft een Franse President en zijn gezin natuur lijk geen noden te kennen, maar hij verdient toch stellig óók weer niet zó veel dat hij zich, na zijn retraite, van een onbezorgde oude dag verzekerd zou kunnen achten. De echtgenote van Gas ton Doumergue, de president, die in 1924 als vrijgezel het Elysée betrad en pas in '31 trouwde, leeft thans als weduwe zonder pensioen van de be scheiden opbrengst van een sigaren winkeltje. Het Elysée wordt in de Fran se wandeling wei de „gouden kooi" ge noemd, maar ook hier blijkt het dus niet alles écht goud dat er blinkt. Niemand zal de knappe Madame Auriol, die de dochter van een eenvou dige arbeider was toen een jonge ad vocaat van de balie uit Toulouse haar hand kwam vragen, de wijze kunnen verbeteren waarop zij zich van haar taak gekweten heeft. Met haar esprit en aangeboren elegantie heeft zij zich in de moeilijkste omstandigheden altijd zó gedragen dat ze iedereen voor zich in wist te nemen en het is bijvoorbeeld bekend dat ze met onze Koningin Juli ana een hartelijke vriendschap heeft gesloten. Madame Auriol heeft zich de ere naam van „Frankrijks eerste dame" wèl waardig getoond. Zij was dat in derdaad! EVE Een grote shawl van gehaakte zijde, die zowel hoofdbedekking als halsver warmer is. Is er wel één artikel zo met open armen ontvangen als de nylonkous? Vlak na de oorlog was hij nog voor de meeste vrouwen een soort onbereik bare illusie. Slechts enkele gelukkigen met relaties in het buitenland para deerden ermee door onze straten. Nu is het zo langzamerhand een doodge wone zaak. werk, maar beter voor speciale gele genheden. Een losgeweven dunne draad is min der sterk, maar doorschijnender, dan een dunne draad die dichter geweven is. Nog sterker is dan weer een dikke draad, die dicht geweven is, al is deze minder mooi. Voor speciale gelegenheden kan men het best nylons van 15 denier en 51. 54, 60 of 66 gauge nemen. Voor in huis of op straat: wandelnylons van 30 denier en 45, 48, 51 of 54 gauge. Tot besluit nog enkele aanwijzingen: De levensduur van nylons kan men vergroten door ze iedere avond voor het naar bed gaan uit te wassen. Hierdoor behouden ze hun model en oorspronke lijke elasticiteit. Ze zullen ook minder „vatbaar" worden voor ophalen. Nieuwe nylons kunnen zonder dat ze er op achteruit gaan, enige tijd opge borgen bewaard blijven in een goed ge sloten cellophaan zakje. Standaardkousen zijn in de rondte gebreid en dus veel minder sterk en van een veel minder goede pasvorm dan de geminderde kousen. De term irregulars, die soms op de boord staat, houdt in dat er kleine on regelmatigheden en weeffoutjes ergens in de kous zitten, die echter meestal on zichtbaar zijn. Deze kousen zijn nooit eerste keus, wat in de regel in de goed kopere prijs tot uiting komt. nnnn/iwi w Velen weten echter nog niet op welke punten ze moeten letten, wanneer ze zich nylons aanschaffen. Ja, het is de meesten wel bekend dat kristalnylons dunner zijn dan wandelnylons, maar daar houdt het dan ook vaak mee op. Dat er zoiets als een gauge (uitspraak keedzij) bestaat, die de dichtheid van het breiwerk aangeeft, of de fijnheid van de breimachine, en een denier (uit spraak dunjee), waarmee de dikte van de nylondraad wordt aangeduid, ofwel het gewicht in grammen van een negen duizend meter lange draad, is voor het merendeel van de koopsters een nieuwtje. De zogenaamde kristalnylons zijn vaak de kousen van 15 denier, kousen gemaakt van dikkere draden zijn de „wandelnylons" (30 denier). Het sterkst is natuurlijk dit laatste soort, een zwaar dere kous dus. Wanneer deze lichj be schadigd wordt, kan het zijn dat er nog niet meteen een ladder in springt, daar een gedeelte van de vele vezels waar uit de draad is opgebouwd intact is gebleven. Zolang deze draad nog niet helemaal kapot is, wordt ook het brei werk nog bij elkaar gehouden. Fijnere en lichtere kousen - met een hogere gauge en een lagere denier - zijn meestal vaster gebreid en sluiten nau wer om het been. Daar de draden uit minder vezels bestaan knappen ze ech ter eerder, zodat er ook vlugger een ladder in schiet. Deze kousen zijn dus minder geschikt voor overdag in het In de komende wintermaanden is het voor de huisvrouwen altijd weer moei lijk iedere dag iets anders op tafel te zetten, doordat er dan wat minder keuze in de groenten is gekomen. Misschien zoudt u toch steeds afwis seling kunnen aanbrengen door eenzelf de groente eens op verschillende manie ren klaar te maken. Wij zijn zo gewend onze groenten eenvoudig te koken en af te maken met wat boter. Maar hebt u wel eens ge smoorde groenten gegeten of groenten „au jus"? Zo niet, dan kunnen we al leen maar zeggen, probeert u het deze week vast eens. Het zal u zeker beval len. Deze bereidingswijzen leveren een buitengewoon smakelijk gerecht, daar er geen smaakstoffen verloren gaan in het kookwater. Gesmoorde wittekool l'/t kg wittekool, 2 uien, 1 theelepel kerriepoeder, zout, boter of marga rine, 15 gr bloem. De kool schoonmaken door de buiten ste bladeren en een deel van de stronk weg te snijden. De kool doormidden snijden en snipperen, schaven of raspen. De uien kleinsnijden en met de kerrie of de andere kruiden in boter of mar garine lichtgeel bakken. De kool en wat zout toevoegen en alles goed door elkaar roren. Daarna de pan sluiten en de kool gaar smoren (in ongeveer 20 min.). De groente af en toe omleggen. De bloem over de kool strooien en even mee ver warmen tot ze gaar is. Gesmoorde knolselderie. 3 selderieknollen, zout, boter of mar garine, bloem, melk. De selderieknollen schillen, in plak ken snijden en deze in blokjes of reep jes verdelen. De groente wassen en laten uitlekken. Boter of margarine laten smelten en de knolselderie met wat zout hierdoor roeren, daarna de pan goed sluiten en onder af en toe omleggen de groente zachtjes gaar smoren (in ongeveer 15 min.). Wat bloem met iets melk aanmengen, door de selderie roeren en even laten door koken (5 min.). Eet eens wat anders, practische re cepten uit andere landen. J. BlesThu- ring en L. de RidderBles. L. J. Veen's Uitg. Mij., Amsterdam. Het fornuis van Venus, Kookboek met liefdesrecepten met voorwoorden van Ndfrman Douglas Graham Greene en een nawoord van de bewerker J. W. F. Werumeus Buning, door Pilaff Bey. Moussault's Uitgeverij, Amsterdam. Blijmoedig Kcukenhrevier van Aert Angebrant, bevattende eene getrouwe beschrijving van al zijne culinaire uit spattingen geboekstaafd voor lekker bekkende lezers en oppassende lezeres sen. P. A. Donker. Uitgever Ad. Donker, Rotterdam. Niet zo gemakkelijk is het om steeds maar weer ouderwets geworden kraag jes te herscheppen in modieuse hals afwerkingen en altijd er voor te zorgen dat de halslijn die het eerst verraden zal dat een jurkje niet nieuw meer is correct blijft. MUKtr* De shawl die we op bovenstaand plaatje zien, doet ons een beetje denken aan het bovenstaikje van een blouse, hij is echter gemaakt van een rechte reep jersey. Jersey is hiervoor een bij uitstek geschikt materiaal, omdat het elastisch is en daardoor goed blijft zit ten. Jersey is meestal 160 cm breed en het wordt rond geweven. We hebben voor deze shawl een halve meter nodig. We leggen de jersey met de goede kant naar binnen en stikken één lange zijde helemaal ddcht en de ander op 3 cm na. We moeten hiervoor een heel dunne machine naald gebruiken, an ders stikken we het materiaal stuk en gaat het ladderen. De bovensparoning van de machine wordt iets losser ge draaid, waardoor de steek soepeler wordt. Nu draaien we de lap met de goede kant naar buiten en naaien de 3 cm die we open lieten met de hand dicht. We doen vervolgens de shawl om en geven de plaats van de knoops gaten aan. We dragen de shawl onder een mantel of pakje, hij kan hoog tegen de hals aangezet worden, of omgesla gen worden zoals op het plaatje. U zult ondervinden dat de shawl door de knoopsluïting goed blijft zitten opkruipt. Met een klein beetje handigheid is een col, die hoog tegen de hals opstaat, te verwisselen en voor vele japonnen bruikbaar is, best zelf te maken. Het voorbeeld wijst de weg bij het tekenen en naaien van de col die op de rug met een ritssluiting gesloten wordt. De halsomtrek mag 1 cm ruimer ge meten worden zodat de boord niet hin derlijk tegen de hals aandrukt. Oorringen zullen, indien ze eenvou dig zijn en gedragen worden door t juiste type, goed staan bij een col van donkere effen stof. Bij zwart kunnen colletjes in allerlei kleuren gemaakt worden. Th. (Van onze correspondent te Djakarta) Er is een grote mate van overeenkomst te bespeuren tussen het persoffensief, dat hier thans wordt gevoerd naar aanleiding van de arrestatie van een aantal Nederlan ders en de actie in de pers (en het parle ment), die bijna anderhalf jaar geleden de Nederlandse militaire missie als doelwit had. Beschuldigingen van allerlei aard zelfs, zij het bedekt, dat zij contact onder hield met het bendewezen werden door de tegenstanders van de missie tegen haar aangevoerd. Zij noopten tenslotte de toen malige regering de overeenkomst met Nederland betreffende de missie te beëin digen, hoewel haar taak nog niet als gereed kon worden beschouwd. De parallel is dan, dat nu kennelijk de voorstanders van een zo snel mogelijke en dus desnoods eenzijdige opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie de arrestatie van enige Nederlanders aangrijpen om een sfeer te scheppen, waarin met succes een actie voor een dergelijke unilaterale opzegging kan worden gevoerd. Wij hebben alle redenen om aan te nemen dat deze agitatie bij de Indonesische regering geen instemming vindt. Zij wil, in plaats daarvan, voorkomen dat van deze kwestie een punt van aanval tegen Neder land wordt gemaakt en de zaak binnen de haar toekomende proporties houden, ten einde de verhouding tussen Indonesië en Nederland niet meer te verscherpen. Zij heeft het zelfs nodig gevonden te verklaren dat de arrestaties niets uitstaande hebben met het voornemen het Unieverband op te heffen. Zoekt men naar een grond voor de be- ADVERTENT1E De minister van Binnenlandse Zaken heeft wetsontwerpen ingediend tot ophef fing van de gemeente Hemmen en toevoe ging van haar gebied aam de gemeenten Valburg en Dodewaard en tot opheffing van die gemeente Wadenoijen en toevoeging vam haar gebied aam de gemeenten Tiel en Zoelen. In de toelichting zegt minister Beel dat Hemmen, wat inwonertal betreft, de klein ste gemeente van Nederland is. Hemmen heeft geen eigen burgemeester, secretaris en ontvanger; deze functies worden waar genomen door functionarissen uiit naburige gemeenten. De gemeente is in hoge mate afhankelijk van een particuliere instelling, het Van Lyndenfonds voor Kerk en Zen ding. Er is geen gemeentehuis; de secreta rie is ondergebracht in een huis van dat fonds, dat ook enige wegen in de gemeente in onderhoud heeft. Dirt alles is voor de minister aanleiding geweest thans aan de Tweede Kamer voor te stellen die gemeente Hemmen op te heffen. De ertige tegenstan der van deze opheffing is de gemeenteraad van Hemmen. (Minister Beel heeft m de toelichting Hentmen ten onrechte de kleinste gemeente van Nederland genoemd. Toevallig werd juist op de dag dat het wetsontwerp ver scheen. de 230ste inwoner ingeschreven. Serooskerke. op het eiland Schouwen en Duiveland, is kleiner, want het telt thans 204 inwoners (vóór de overstromingsramp 219). Wadenoijen Over de opheffing van de thans 2200 in woners tellende gemeente Wadenoijen zegt de minister Beel, dat hiermee be oogd wordt aan Tiel 'een logische begren zing te geven, welke een concentrische uit breiding van de bebouwing mogelijk zal maken. Het gedeelte van de gemeente Wade noijen, dat als een wig gelegen is tussen de gemeenten Tiel en Zoelen, zal naar de genjeente Tiel overgaan. Voorts zal bij Tiel worden gevoegd de ten Zuiden van die gemeente gelegen uit loper van het grondgebied van Wadenoijen. Het overblijvende deel van Wadenoijen. dat een agrarisch karakter draagt, zal bij de eveneens agrarische gemeente Zoelen gevoegd worden. Maatschappelijk en poli tiek bestaat een grote mate van overeen komst tussen het dorp Wadenoijen en het in de onmiddellijk nabijheid juist ten Noorden van die Linge gelegen dorp Kapel- Avezaalh, dat tot de gemeente Zoelen be hoort. Over het bezwaar, dat de Linge enigermate een scheidend element vormt, kan naar het oordeel van de minister worden heengestapt, omdat tussen beide dorpen een goede wegverbinding via een brug over de Linge bestaat. De Nederlandsche Bank deelt mede. dat blijkens de definitieve cijfers het tekort van Nederland in het betalingsverkee« met aan de Europese Betalings Unie deel nemende landen in December 1953 14.744.000 heeft bedragen. Daar Neder land voor het tweede halfjaar 1953 11.723.000 creditrente van de E.B.U. ontving, bedroeg het te verrekenen tekort 3.021.000. Van dit bedrag heeft Nederland f 1.512.400 in dollars betaald, 1.508.600 werd in mindering gebracht op het door Nederland aan de E.B.U. verleende cre- riiet. De vordering van Nederland op de E.B.U. bedraagt thans 838.257.000. darende houding, die de regering in Dja karta tegenover de opgewonden commen taren en verhalen in de pers aanneemt, dan dringt zich de gedachte op, dat de regering blijkbaar de komende besprekingen met Nederland over de opheffing van de Unie overeenkomst niet wil uitvoeren in een vertroebelde sfeer, die op het resultaat mogelijk haar stempel zou drukken. Na tuurlijk, Indonesië kan de overeenkomst eenzijdig opzeggen, maar men kan terecht verwachten dat dit internationaal geen goede indruk zou maken. Liever dan dat zal men dus tot een vergelijk willen komen. Voorts vernamen wij, dat Indonesië pogingen in het werk stelt van Nederland een crediet van enige honderden millioenen te verkrijgen. Na in Bonn niet het gewens te resultaat te hebben bereikt, zou de minister van Financiën, dr. Ong Eng Die, in Den Haag met premier Drees en minister Van der Kieft dienaangaande besprekingen hebben gevoerd. Het sobere communiqué, dat in Den Haag naar aanleiding van deze ontmoeting is uit gegeven, maakt van de aard der besprekin gen weliswaar geen melding, doch onze zegsliedenwaren stellig in hun mede delingen en versterken die met de mening dat er geen andere reden voor Ong's bezoek aan Den Haag kan zijn geweest. De besprekingen tussen de ministers zijn nog niet beëindigd, doch zij zullen op lager niveau worden voortgezet. Enig resultaat is er dus nog niet, maar wel zou dr. Ong in Den Haag begrip voor Indonesië's moei lijkheden hebben gevonden. Het zou ook hierom zijn dat de Indonesische regering v/il waken voor een stemming tussen beide landen, die de onderhandelingen zou kun nen benadelen. Behalve in de pers is nog gen enkele zin speling gemaakt, dat Nederland of enig ander land bij deze zaak zou zijn betrok ken: zij wordt van hogerhand if een vol komen a-politieke sfeer gehouden. Wij sluiten geenszins de mogelijkheid uit' dat een of meer onverantwoordelijke lieden, die wellicht tot de nu-gearresteerden be horen, zich met ongeoorloofde activiteiten hebben ingelaten, doch hun aantal is zeker zeer gering. De hier werkende Nederlanders houden zich met dergelijke dingen niet bezig. En de bewering dat Nederland achter de actie zou staan, met de bedoeling de Republiek Indonesië omver te werpen, is met „dwaas" mild betiteld. De officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft twee jaar gevangenis straf geëist tegen een bankbediende, die terecht stond wegens verduistering. Hij had van een bejaarde schipper een bedrag van 10.000 in ontvangst genomen. De schipper wilde dat de bank zijn spaarcen ten zou beleggen. De bediende beloofde ervoor te zullen zorgen, maar stak het geld in eigen zak. De officier van justitie vond het feit, dat een bankbediende zich niet - ontzien heeft de spaarcenten van een bejaarde schipper op te maken „schandelijk en om vergelding schreeuwend". De schipper is door deze daad geruïneerd. De nieuwe film over de Nederlandse trawlvisserij, die de cineast Herman van der Horst in opdracht van het bedrijfschap voor visserijproducten heeft gemaakt, zal tot titel dragen: „Vieren maar". ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W N WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg W&G& Haarlem - Tel (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst Naar de correspondent van het A.N.P. te Willemstad uit niet-officiële bron heeft vernomen, hebben de besprekingen in de Kleine Commissie over de voortzetting, van de Rondetafel-conferentie een bijzonder vlot verloop. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het overleg reeds binnen een termijn van veertien dagen zal zijn vol tooid. Ten opzichte van het vraagstuk van het recht tot uittreding uit het Koninkrijk van een der rijksdelen is waarschijnlijk een voor alle partijen bevredigende formulering gevonden. De heer Henny Eman, een der leden van de Antilliaanse delegatie, heeft Woensdag niet deelgenomen aan het overleg in de Kleine Commissie. Hij heeft zich naar Aruba begeven en verklaard dat men in de Kleine Commissie de eis van Aruba inzake zelfstandigheid niet wenst te be handelen en eerst de toekomstige verhou ding tussen Nederland en Suriname ge regeld wil zien. Aruba zal niet berusten in een regeling met Nederland waarin niet de rechtmatigheid van de eis van Aruba op zelfstandigheid is erkend. Curasao staat reeds thans de economische ontwikkeling van Aruba in de weg, aldus de heer Eman. De eilandenraad van Aruba zal de kwes tie van de afscheiding van Curaqao be spreken. Met de besluiten van de Aru baanse Eilandraad in deze zal de heer Eman naar Curacao terugkeren, teneinde de reactie der Kleine Commissie daarop te peilen. Hij verklaarde, dat Aruba een ver houding tot Nederland wenst als die van dochter tot moeder. Minister Kernkamp heeft de eis van Aruba verwezen naar de in 1951 ingestelde commissie voor een regeling van de staat kundige onderbouw van de verhouding tussen de zes landen van de Nederlandse Antillen. De eis van Aruba behelst een eigen, rechtstreekse verhouding van Aruba tot Nederland, gelijk aan die van het gebied der Nederlandse Antillen tot Nederland.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11