Russisch voorstel niet aanvaard, doch beantwoord met een ander Zware Zuidwesterstormen raasden over zee en land Weerbericht Geen reden tot ongerustheid Haarlems Dagblad Duits protest tegen Westelijke „inschikkelijkheid Adenauer zverd geraadpleegd Weer lawine-gevaar in Zwitserland Vergadering in Straatsburg voortgezet De witte pokken V oorzorgsmaatr egelen in Den Haag en omgeving Slachtoffers en schade in Engeland en Duitsland; schepen in nood Het woord is aan Windsnelheden van ruim 100 km per uur 68e JAARGANG No 160 ZATERDAG 16 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 8 Soedancse Mohammedanen betogen tegen Naguib Radiografisch bestuurde bommenwerpers naar Europa Hudson en Nash gaan fusie aan Koten en Staal O ud e jaar sprijsvraag Storm wakkerde boerderij brand aan Schuld van Engeland gedeeltelijk afgelost Weerrapport 60 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 Reuter, United Press, 16 Januari Gisteren leek het, alsof de moeilijkheid bij het bepalen van een plaats voor de conferentie der viermogendheden nagenoeg: was opgelost door het nieuwe Russische voorstel, dat een goed onthaal vond in het Westen: Een bijeenkomst in West-, en een in Oost-Bcrlijn, en daarna de ministers zelf laten beslissen hoe het verder zou gaan. Thans blijkt, dat Adenauer, door vertegenwoor digers der Westelijke mogendheden om advies gevraagd, afwijzend staat tegenover „toegeven aan de Russen". Het gevolg is, dat er nieuwe instructies aan de Berlijnsc Westelijke commandanten zijn gezonden, waarin weer een nieuw voorstel wordt gedaan: Niet afwisselend in Oost- en West-Berlijn cofcrcrcH, doch in een gebouw (liefst dat van de geallieerde contróleraad in de Westelijke zóne) waaromheen een geneutraliseerd gebied zou moeten worden getrokken, bewaakt door politie van de vier mogendheden gezamenlijk. Reuter meldt dat West-Duitsland er tegen is, dat de Westelijke verbondenen toegeven aan de Russische wens om de bijeenkomsten der vier ministers van Buitenlandse Zaken afwisselend te Oost en West-Berlijn te houden. Verklaard wordt dat Bondskanselier dr. Adenauer ten deze door vertegenwoordi gers der „Westelijke grote drie" is geraad pleegd en dat hij zich toen tegen het in willigen van de wens der Sovjets heeft uitgesproken In West-Duitse regeringskringen is men van mening dat de Sovjet-Unie, indien de Westelijk verbondenen voet bij stuk hadden gehouden, zou hebben ingestemd met het oorspronkelijke Westelijke voorstel om de bijeenkomsten in West-Berlijn te houden. Men meent dat de „Westelijke grote drie" zich thans door de Sovjet-Unie in een positie hebben laten manoeuvreren, waar bij zij stilzwijgend erkennen dat hun drie ministers van Buitenlandse Zaken te zamen evenveel gewicht in de schaal leg gen als hun Sovjet-Russische collega Mo- lotov alleen. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Vrij dag te Londen verklaard dat de Britse ver tegenwoordiger te Berlijn nieuwe instruc ties van zijn regering heeft ontvangen. Een volgende bijeenkomst der Britse, Franse, Amerikaanse en Sovjet-Russische vertegenwoordigers te Berlijn wordt nog heden verwacht. United Press verneemt uit Londen dat de Westelijke mogendheden misschien bereid zijn verdere concessies aan Rus land te doen in ruil voor concessies door DAVOS (Reuter). Het Zwitserse lawine instituut heeft gewaarschuwd voor nieuw lawinengevaar. De temperatuur is tot on geveer 8 graden opgelopen en het heeft langs de Alpen opnieuw gesneeuwd. Men is er niet in geslaagd met bulldozers twee door de sneeuw geïsoleerde dorpen in de Pyreneeën te bereiken, waar meer den 200 mensen met voedselgebrek te kampen hebben. Ook in de Vogezen zijn dorpen van de buitenwereld afgesneden. Er woedt daar een hevige sneeuwstorm. Door de vele sneeuw is Vrijdag bij Po- zarevac in Servië een trein ontspoord, zo meldt radio-Belgrado. Te Blons zijn door Zwitserle lawine honden twee mensen gevonden, die tachtig uur bedolven hadden gezeten. Zij waren nog in leven. In het gebied van Blons wor den nog zeven personen vermist. Vele bewoners van de berggebieden in Zwitserland, die aan het lawinegevaar onderhevig zijn, danken hun leven aan de fijne neus van de lawinehonden van de speciale reddingsdienst. De verschillende posten van de dienst door het gehele land houden in de gevaar lijke tijd hun honden, Duitse herders, ge reed om er terstond mee naar een onheils plaats te kunnen gaan. Want op snelheid van handelen komt het aan, wanneer er mensen onder sneeuw en puin bedolven liggen, bewusteloos of niet in staat de bui tenwereld een teken te geven. Ook de hon den van de reddingsdienst in de aangren zende Franse departementen worden wel eens te hulp geroepen. Omgekeerd deden nog niet lang geleden de Franse autoritei ten van Chamonix een beroep op de red- dingspost van het zeventig km. verder ge legen Genève voor het speuren naar een bij de Mont Blanc door een lawine over vallen gezelschap. De Geneefse honden vonden de bedolvenen. De honden worden voortdurend ge oefend. De training begint wanneer de dieren zes a acht maanden oud zijn, met leren gehoorzamen aan eenvoudige beve len. Geleidelijk aan worden zij dan ge oefend in het opsporen van' allerlei voor werpen, eerst visiueel, dan steeds meer door middel van hun reukorgaan. KHARTOEM (A.F.P.). In Khartoem, de hoofdstad van de Soedan, hebben Vrij dag drieduizend leden van de Mohamme daanse broederschap een betoging gehou den tegen het ontbinden van de broeder schap door de Egyptische regering. De demonstrerende menigte, die geen gehoor wilde geven aan een bevel om de betoging te beëindigen, werd door de poli tie met stokken uiteengedreven. Drie per sonen werden in het ziekenhuis opgeno men. Andere liepen lichte verwondingen op. Zeven betogers werden aangehouden. De demonstratie was georganiseerd door studenten van de universiteit van Khar toem en werd gehouden voor Egyptische gebouwen. Men riep leuzen als „de vijan den van de Mohammedaanse broeders zijn ook onze vijanden". de Russen zelf, om de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Men verklaarde dat de vier commandanten Zaterdag reeds bij elkaar zouden komen. MOSKOU, (AFP) Volgens mededeling van de Amerikaanse ambassade in de Sovjet-Unie zal ambassadeur Bohlen deel nemen aan de viermogendhedenconferen- tie te Berlijn. Waarschijnlijk zal hij op 22 Januari aan boord van zijn particuliere vliegtuig Moskou verlaten. De Britse ambassadeur, Hayter, zal zich, in gezelschap van zijn eerste secretaris, eveneens naar Berlijn begeven. Louis Joxe, de Franse ambassadeur, is, naar verluidt, reeds uit de Russische hoofdstad naar Pa rijs vertrokken, waar hij overleg met zijn regering zal plegen, alvorens naar Berlijn te gaan. WASHINGTON (Reuter) Twee eska- drilles pilootloze bommenwerpers, die atoombommen kunnen vervoeren, zullen dit jaar naar Duitsland worden gezonden, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht mee gedeeld. Zij zullen in Europa worden ge bruikt bij de NAVO-verdediging. Minister van Defensie Charles Wilson heeft gezegd, dat hiertoe in December op de NAVO-conferentie besloten is. Op de vraag of deze maatregel een verandering van troepensterkte zou meebrengen, ant woordde de minister ontkennend. De be doeling was de bondgenoten enkele nieu were wapens ter beschikking te stellen. Het eerste eskadrille pilootloze bommen werpers is in 1951 gevormd. Het toestel wordt gelanceerd door middel van raketten, die loslaten zodra het vlieg tuig van de grond is. Een straalmotor zorgt verder voor de voortstuwing en de bestu ring geschiedt langs draadloze weg. De snelheid en de sterkte van een eska drille zijn geheim. DETROIT (United Press). De Hudson Motor Company en de Nash-Kelvinator Corp. hebben gisteren een fusie aangegaan en zullen voortaan als een enkele maat schappij functioneren onder de naam van American Motors Corporation. Door deze fusie wordt de nieuwe maat schappij het op drie na grootste automo bielconcern van de V. S. Slechts de zoge naamde „grote drie" General Motors, Ford en Chrysler zijn groter. De fusie moet nog door de aandeelhou ders officieel woi'den goedgekeurd. Ge combineerd beschikken de firma's over be zittingen van ruim 355 millioen dollar en een werkkapitaal van ruim 100 millioen dollar. (Van een medewerker) STRAATSBURG, Zaterdag De buiten gewone zitting van de Hoge Autoriteit en het parlement der K.S.G., bijeengeroepen ter bespreking van het investeringsbeleid, zal maar kort duren. Donderdag is zij begonnen en vandaag zal zij aflopen. Het wordt hoe langer hoe duidelijker dat dc kwestie van de investeringen nog niet rijp is voor een openbare bespreking. Eigenlijk zou er een rapport met een resolutie uit deze bespreking hebben moeten voortko men en dit alles zou gisteravond, toen het debat in de openbare vergadering zou be ginnen, ter tafel moeten liggen. Maar zover was het nog niet. Wel kon de rapporteur der commissie, De Menthon, een betoog houden dat als een rapport dienst moest doen en dat op zichzelf niet veel nieuws opleverde. Vanochtend zal er een ontwerp resolutie zijn doch men is gisteravond, on danks het ontbreken van een schriftelijke grondslag, al begonnen met het debat. Ons rest nog een andere bezigheid van het kolen- en staalparlement te melden. Er is n.l. een resolutie over dc samenwer king van het parlementaire lichaam van de vijftien landen omvattende Raad van Europa, de Raadgevende Vergadering, aangenomen. Dat ging met algemene stem men. Het was door onze landgenote mej. Klompe, die rapporteerde over de politieke commissie, bij de vergadering ingeleid. Het komt hierop neer dat het kolen- en staalparlement tevreden is over de in Juni j.l. gehouden vergadering van de beide parlementaire lichamen. Zij wenst wel her haling. Maar de wens van de Raadgevende Vergadering, dat ook commissies uit beide lichamen gecombineerde vergaderingen zouden houden, kon niet worden ingewil ligd. Nu het parlement van de kolen- en staal gemeenschap hier toch bijeen is, hebben de leden van de werkgroep der constitu tionele commissie uit de Assemblee ad hoe van deze gelegenheid gebruik gemaakt om nog eens te vergaderen De Assemblée ad hoe bestaat uit ongeveer dezelfde mensen als het kolen- en staal-parlement Zij had tot taak, een nieuw ontwerp-statuut voor de politieke Europese gemeenschap op te stellen. Dit ontwerp is thans in handen van de regeringen die het in November naar een studie-commissie hebben verwe zen. De werkgroep heeft nogmaals als haar mening te kennen gegeven, dat de rege ringen van de Assemblée ad hoe wel moe ten samenwerken bij de verdere voorbe reiding van de Europese politieke gemeen schap. Zij heeft de voorzitters van de As semblée ad hoc en van de constitutionele commissie, respectievelijk Spaak en Von Brentano, verzocht op korte termijn met de voorzitter van de ministerraad van de K. S.G., thans minister Beijen, te spreken over de wijze waarop deze samenwerking kan worden verwezenlijkt. Vietminh-gevangenen vrijgelaten De Franse militaire autoriteiten in Indo china hebben voor het eerst een aantal krijgsgevangenen vrijgelaten, zulks naar aanleiding van de vrijlating van 300 Frans- Vietnamese krijgsgevangenen door de Vietminh, met Kerstmis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Vandaag treft de lezer op pagina 3 de uitslag aan van onze Dudejaarsprijs vraag. „Men doet er goed aan zich niet door de in Den Haag geconstateerde alastrim-ge- vallen van de wijs te laten brengen. Voor enige angst is geen enkele grond", aldus is van medische zijde verklaard. „Er is geen enkele reden om zich onge rust te maken, zelfs niet, wanneer het aan tal alastrim-gevallen zal stijgen". Dat dit zal gebeuren, mag als vaststaand worden aangenomen, omdat degenen, die reeds be smet waren zonder dat zij het wisten, met zeer veel anderen in contact zijn geweest. Zowel bij de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid als bij dc Haagse ge meentelijke geneeskundige dienst is men op een mogelijke uitbreiding van het aan tal gevallen voorbereid. De ziekte heeft nog in geen geval tot be zorgdheid aanleiding gegeven. De alastrim heeft geen kwaadaardig karakter tot nu toe en de medici verwachten ook niet, dat dit het geval zal worden. Bij wijze van voorzorgsmaatregel is be sloten dat voorlopig geen bezoekers zullen worden toegelaten aan het Rode Kruis- zickenhuis, het ziekenhuis St. Joannes de Deo, het Nebo-ziekenhuis, het ziekenhuis van ,.De Volharding", dc R.K. Vrouwen kliniek „Bethlehem", de stichting Oud- Rosenburg, waarvan de Ramaerkliniek een onderdeel is en het diaconessenhuis „Bro- novo". Deze maatregel was reeds genomen ten aanzien van het ziekenhuis aan de Zuid- wal, waar thans 25 lijders aan alastrim of witte pokken worden verpleegd. Aan het voornemen van de Geneeskun dige Inspectie van de Volksgezondheid, het gehele personeel van het ziekenhuis aan de Zuid wal te isoleren is op het laatste ogenblik geen uitvoering gegeven. Het per soneel heeft het ziekenhuis Vrijdagavond mogen verlaten. Het bleek namelijk niet mogelijk, de ongeveer duizend personeels leden in het ziekenhuis onder te brengen. Alle personeelsleden, die nooit zijn gevac cineerd of waarvan de enting zeer lang ge leden is. moeten zich iedere dag, ter con trole melden. Militairen geconsigneerd Aan militairen, wonende of in garnizoen liggende te Den Haag, Wassenaar, Voor- burg, Rijswijk, Loosduinen, Kijkduin en Schevcningen wordt geen verlof tot bewe gingsvrijheid verleend wegens de alastrim- epidemie. Aan miiitairen buiten Den Haag woonachtig is het eveneens verboden tot nader order zich naar deze plaatsen te be geven. De maatregel is niet van toepassing op militairen, die na 1 Januari 1951 tegen pekken zijn ingeënt of her-ingeënt. De voor de militairen getroffen maati-e- gelen betekenen niet, dat zij niet buiten de kazernes mogen komen. Alleen het bezoe ken van andere gemeenten is niet toege staan. Hetzelfde geldt voor diegenen, die buiten Den Haag zijn gelegerd en die naar Den Haag of een der randgemeenten zou den willen komen. Daar de laatste jaren door militaiien een veelvuldig gebruik is gemaakt van de mo gelijkheid om zich te laten inenten, vallen slechts enkele honderden militairen, onder de verbodsbepalingen. Dinsdag zal het emigrantenschip „Water man" van de Holland Afrika lijn van Am- stei-dam naar Zuid-Afrika vertrekken. De maatschappij heeft besloten, dat alle pas sagiers tegen pokken moeten zijn ingeënt. Bij de inscheping zal streng gecontroleerd worden, of dit ook inderdaad is geschied. Gisteren betrokken de dijkwachters hun posten: er was storm op til. Een hunner aan de oever van het Voïkerak bij Fynaart. Op de achtergrond de herstelde dijk. (ANP/AFP/Reuter) De zware Zuid westerstormen, die Vrijdagmiddag en Vrij dagnacht over de Noordzee raasden en de zee zo hoog opzweepten, dat vele schepen in moeilijkheden kwamen, heeft niet bij de scheepvaart maar wel te land slacht offers geëist. In het Nederlandse kustge bied lag de windsnelheid tussen de zeven tig en zesennegentig km per uur, met uit schieters tot 110 km per uur. Vier personen zijn sedert Vrijdagochtend in Groot-Brittannië om het leven gekomen tengevolge van de storm. Tientallen werden gewond. In bepaalde gebieden, in het bij zonder in Schotland, bereikte de storm een snelheid van ruim 150 km per uur. Er werden talloze huizen beschadigd, bomen ontworteld en telefoonlijnen verbroken. Het Britse ministerie van Luchtvaart voor spelde, dat de storm niet voor Zaterdag middag zou afnemen. In het centrum van Hannover in West- Duitsland zijn door het instorten van twee huizen als gevsolg van de storm, drie per sonen omgekomen. In het eerste huis, dat half afgebouwd was, woonde een man en vrouw met een kind. De vrouw kwam om het leven, de man werd zwaar gewond en het kind bleef ongedeerd. In het andere, een pas voltooid huis van drie étages, kwamen twee personen om het leven en wei-den twee gewond. Een oude man werd geëlectrocuteerd toen hij in aanraking kwam met een gebroken electrische draad. Op verschillende plaatsen werden daken weggerukt, steiger cn telegraafpalen om gerukt, ruïnes stortten in cn fabrieks schoorstenen vielen om. Verscheidene men sen zijn door vallende voorwerpen gewond. Schip stuurloos Het eerste schip, dat gisteren radiotele- grafisch hulp moest verzoeken tengevolge van dit noodweer, was het 500 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Michel Swend- sen" van de finna J. B. Vets en Co. te Rot- terdam-Antwerpen. Het bevond zich des middags omstreeks half één in de Ierse Zee ongeveer zes mijl van de Engelse kust ten Noord-Westen van Liverpool. De mo toren waren defect geraakt en het schip dreef hulpeloos met een snelheid van IV2 tot 2 mijl naar de kust. Een aantal vracht schepen week van zijn koei's af teneinde eventueel de „Michel Swcnden" te kunnen helpen, twee straalvliegtuigen van de Engelse luchtmacht van een vliegveld dicht aan de kust cirkelden boven het op de woeste golven krachteloos drijvende schip om de Engelse sleepboot „Thunderer", die zo snel mogelijk naar de „Michel Swenden" voer, aanwijzingen te geven. Aanvankelijk heeft de „Thunderer" de „Michel Swen den" op sleeptouw kunnen nemen. Deze sleepti-os is echter tengevolge van de ruwe zee gebroken. Volgens de laatste be richten was de sleepboot er Vrijdagavond niet in geslaagd het Nederlandse kustvaar tuig opnieuw op sleeptouw te nemen. „Wij hebben onze laatste schietlijn afgeschoten maar het bleek hopeloos te zijn", zo seinde de sleepboot. „We varen naar Holyhead" (een plaatsje daar aan de kust). De red dingboot vaai-t mee. De „Michel Swenden" stoomt met kracht tegen de wind in en is niet in onmiddellijk gevaar". Klaarblijke lijk was men er in geslaagd de motoren te repax-eren. Loodsdiensten binnen De loodsdiensten van Vlissingen, Hoek van Holland, IJmuiden en Terschelling hebben in de loop van de middag en avond de dienst voor kleine schepen en later voor alle schepen gestaakt. Later op de avond moest de loodsdienst te Hoek van Holland voor alle schepen worden stopgezet. Lading kwijt Op het IJselmeer heeft Vrijdagmiddag schipper Hartman met narigheid te kam pen gehad; de sterke wind deed zijn schip „Zwarte Water" zo stex-k overhellen dat het water binnen kreeg. De grote deklast schoof overboord. Tengevolge van het om vallen van een butagasfles ontstond er brand in de roef, welke echter door de schipper kon worden geblust. Het schip Met de wind in de staart kunnen vlieg tuigen uiteraard records verbeteren, zo als de Deuteronvan de K.L.M. een paar dagen geleden in tien uur en een kioartier van New York naar Amster dam vloog. En een Elizabethan toestel van de B.E.A. (Britisch European Air ways) vloog in 46 minuten van Londen naar Parijs terwijl de reis normaal 90 minuten duurt. Maar men kan óók tegenwind hebben: een Dakota vaii de Amerikaanse lucht macht kon gistermiddag door het ver slechterde weer bij Kopenhagen niet landen en later bij Oslo al evenmin. De eerste bestuurder nam contact op met Schiphol, dat hem het vliegveld Eelde bij Groningen als uitwijkplaats aanbe val. De Dakota tornde tegen de loeiende wind in Zuidwaarts en landde om vijf uur op Eelde, waar het grondpersoneel klaar stond. In de tanks zat nog slechts brandstof voor drie minuten vliegen. heeft veilig zijn haven, Nijkex-k, kunnen bereiken. Sleepboot gezonken In het Sloe nabij Vlissingen is omstreeks half vijf des middags een baggermolen met bakken losgeslagen van een motorsloep en op drift geraakt. De molen strandde in het Sloe. Naderhand liep de sleepboot ook aan de grond. De reddingboot van Breskens „De President Wierdsma", heeft zes perso nen van deze schepen gehaald en naar Breskens overgebracht. De sleepboot sloeg later lek en is gezonken. Van de twee bak ken, die achter de molen waren bevestigd is een met een man aan boord achter in het Sloe aan de grond gelopen. De andere was vermoedelijk onbemand. Het is niet bekend waar deze boot zich bevindt. De sleepboot is vermoedelijk uit Dordrecht. De baggermolen is van de Dienst Zuider zeewerken. Tot Vrijdagavond bevonden zich nog twee man op de baggex-molen en een op de in het Sloe gestrande baggerbak. Vrijdagavond omstx-eeks tien uur zijn vier kotters bij vliegende storm de Sche- veningse haven binnengelopen. De sche pen hadden in het Kanaal gevist. Het wa ren de SCH 1, SCH 18, SCH 65 en UK 41 (uit Urk). Alle kwamen behouden binnen. Sleepboten in actie De tx-awler Lynandi, die dreigde tegen de rotsen van de gevaarlijke kust bij Pem brokeshire te pletter geslagen te worden, kreeg groot geluk toen de wind van rich ting vex-anderde cn het gehavende vaartuig naar het Kanaal van Bristol voortstuwde, zowel de trawler Inverforth als een red dingboot verleenden assistentie. Het Duitse motorschip „Fina" heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag geseind, dat zijn machines onklaar wax-en geraakt en dat het onmiddellijk hulp nodig had. Het schip bevond zich in de Elbemonding. Een sleepboot heeft de „Fina" bereikt. Het Italiaanse s.s. „Dorsoduro" seinde heden ochtend, dat het vijftig mijl van Schier monnikoog stuurloos was geraakt. De sleep boot Holland van Terschelling is ter as sistentie uitgevaren. De sleepboot „Hol land" heeft zes uur nodig om bij het s.s. „Dorsoduro" te komen. De sleepboot „Seefalke" van Borkum is eveneens uitgevaren ter assistentie en bevond zich ten opzichte van het schip in een betere positie. De „Dorsoduro" heeft de assistentie van de „Holland" afgewezen. Zes koeien en een zeug met biggen zijn in de vlammen omgekomen toen vanoch tend een boerderij in Smilde afbrandde. Een paard werd met brandwonden over dekt uit de brandende stal gehaald en moest worden afgemaakt De storm wak kerde het vuur zo snel aan, dat de brand weer weinig kon uitrichten. De boerderij brandde geheel uit. C. H. G r o s v en o r Cijfers liegen niet, maar leuge naars cijferen. (In een rede in het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden). Ter regeling van uit oorlogsomstandig heden voortvloeiende wederzijdse vorde ringen en schulden erkende Nederland in 1948 aan Engeland schuldig te zijn een be drag van 45 millioen pond sterling. De Nedeidandse regering heeft een ge deelte van deze schuld vervroegd afgelost. Aan de Britse schatkist is betaald een be drag van 143 millioen gulden. Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen, die de afge lopen dagen in de luchtdrukverdeling bo ven de Oceaan en Europa optraden, heb ben geleid tot de ontwikkeling van een zware storm over de Britse eilanden en de Noordzee. Een depressie, die Woensdag avond ten Zuiden van New-Foundland passeerde, trok in Oost-Noopd-Oostelijke richting de Oceaan over en nam belangrijk in diepte toe. Vrijdagochtend bereikte zij het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Hedenochtend lag het centrum boven Zuid- Zweden. De druk in het centrum was toen 957 millibar, dat is 718 millimeter. Terzelfdertijd verplaatste een bij de Azoren gelegen hoge drukgebied zich lang zaam naar Spanje. Als gevolg hiervan werden de luchtdrukverschillen boven de Britse eilanden bijzonder groot en wak kerde de Westelijke wind aan tot een or kaan. Windstoten van 130 km. per uur werden uit verschillende plaatsen in Schot land gemeld. Tegen de avond had de storm zich ook over Nederland uitgebreid waar hij vanmorgen nog onverminderd voort duurde. Het zwaarst was de storm langs de waddenkust. De lichtschepen Terschel- lingerbank en Texel meldden vrijwel on afgebroken een windsnelheid van ruim 100 kilometer per uur. Tengevolge van de storm begon giste ren aan het einde van de middag een ver hoging van de waterstanden op te treden. Tijdens het hoogwater van omstreeks mid dernacht meldde Vlissingen een verhoging van ongeveer 6 decimeter. Hoek van Hol land van 7 decimeter. De verhoging nam na middernacht nog verder toe en bedroeg tijdens het laagwater vanochtend nog langs de kust van Hoek van Holland tot Zeeland iets meer dan een meter. Den Helder meldde een verhoging van onge veer 15 decimeter. Vóór de depressie uit was gisteren zeer zachte lucht van sub-ti'opische oorsprong naar Nederland gestroomd. Bijna overal in het land liep de temperatuur op tot 11 of 12 gx-aden, in Eindhoven zelfs tot 13 graden. De zachte Oceaanlucht werd reeds gisteravond vex-vangen door lucht van polaii-e oorsprong, waarin flinke opklarin gen voorkomen. De onstabiliteit van deze lucht neemt toe, waardoor de kans op buien groter wordt. De storm neemt ge leidelijk af, maar er blijft gedurende het weekeinde toch veel wind. (van hedenmorgen 7 uur) c -2d weers- £3 toestand Su S« J iu - p- Zi Helsinki geen opgaaf ontvangen Oslo licht bew. NW 3 1 9 Stockholm sneeuw WNW 6 1 7 Kopenhagen regenbui WZW 14 6 1 Londen onbewolkt W 9 1 1 Amsterdam licht bew. W 17 7 0,1 Brussel onbewolkt W 9 7 0 Parijs zwaar bew WZW 8 9 0 Bordeaux motregen W 3 11 0,1 Grenoble nevel windstil 4 2 Nice onbewolkt NW 5 4 0 Warschau zwaar bew. WZW 6 3 5 Berlijn regen W 10 7 3 Frankfort zwaar bew. WZW 10 7 1 München regen WNW 12 7 0,2 Zürich regen WNW 10 8 2 Genève motregen ZW 8 8 3 Locarno onbewolkt O 1 -1 0 Wenen half bew. W 15 9 2 Innsbruck mist windstil -1 0 Rome onbewolkt ZO 2 3 0 Neerslag laatste 24 uur f<xyYY*inrjofvinoc5cr**v*x*jaf*yY-iooooocoonrifx>ocx>onf >00000 ononi AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Tot krachtig of matig afnemende wind lussen West en Noord-West, maar langs de Waddenkust aanvankelijk nog Westerstorm. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Iets lagere middagtemperaturen. 17 Januari Zon op 8.40 uur. onder 17.00 uur. Maan op 15.10 uur. onder 7.42 uur. 18 Januari Zon op 18.40 uur. onder 17.02 uur. Maan op 16.26 uur. onder 8.19 uur. Maanstanden 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 Januari Hoog water: 1.06 en 13.34 uur. Laag water- 9.02 en 21 33 uur. Zondag 17 Januari Hoog water: 2.10 en 14.30 uur. Laag water: 10.14 en 22.38 uur. Maandag 18 Januari Hoog water: 305 en 15.22 uur. Laag water: 11.12 en 23.30 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1