Wie de winnaars waren en waarom V.S. tegen bijeenroeping van de UNO-Assemblée Hoofdprijzen Prim opende tentoonstelling 22.000 anti-communistische krijgsgevangenen volgende week vrij UITSLAG OUDEJAARS-FOTOPRIJSVRAAG De oplossing Legitimeren „Goed geboekt" 3 MATRASSEN-REPARATIE Pensioen voor reserve- personeel van Marine en Landmacht Tulpen Rallye 1954 Resultaten van de Rotterdamse Bank NU Wttf Gf. VflifUAFN, HOE Hit Kt>MT, Jflt FH M IMTSTl TÜb ')N WNJCtJ, Zo «vEiNifr tiemt woMT CFVCNtHi. toftuT iWfiEjVftitNDCN. MCfT 6fZwiil(EN PIS NIH 5|W -TpflCMtf*! itftuC TE WÜKFN PCHTEC EEN NteKEft. FM -M Mötftflt VflN .bIT IbÊTISCM tiist -VE0HAAL IS, VfttFMbEN, VOOR U»IE HET Nlft Wist -recM UW WftftE GE?i'chT - o'oK 'iN J)E nisT Geschenk 1954 Magnetiseur krijgt 200,- boete Tegen de concentratie kampen ZATERDAG 16 JANUARI 1954 Bij de Vrijdag plaats gehad hebbende opening van de slottentoonstelling „Kun stenaars helpen" in het Rijksmuseum te Amsterdam zei Prins Bernhard, dat deze actie van de kunstenaars grote indruk op hem heeft gemaakt: „Er zijn andere acties geweest, die veel meer zoden aan de dijk hebben gezet, doch de actie van de beelden de kunstenaars is in wezen een actie van getroffenen voor getroffenen. Het rapport van het Prins Bernhardfonds heeft heel duidelijke taal moeten spreken over de wijzigingen in de maatschappelijke struc tuur, die voor de -beeldende kunstenaars een ramp betekenen, die nog steeds voort duurt en nog geen uitzicht op herstel biedt. Voor de beeldende kunstenaars zijn de dijken nog niet dicht. Misschien wel omdat zij aan den lijve een noodtoestand kennen, hebben zij met zoveel élan zo'n prachtige daad gesteld. De kunstenaars hebben het beste van jvat zij bezaten, hun mooiste producten,'ter beschikking gesteld. Als wij letten op kwaliteit en kostbaarheid der ge schonken kunstwerken zijn er waarlijk offers gebracht." Bijzonder verheugend noemde Prins Bernhard het, dat ook in de kring der kunstenaars de solidariteit geen grenzen kende. Hij sprak zijn waardering uit voor de belangrijke bedragen die kun stenaars uit het buitenland voor de actie hebben geschonken. Als slot van zijn rede sprak Prins Bern hard het vertrouwen uit dat de nog res terende loten verkocht zouden worden, waardoor het Rampenfonds 100.000 zal ontvangen. Er zijn reeds 97.000 loten ver kocht. Ter verdeling onder de winnaars zijn 1300 kunstwerken ontvangen. Als men vijf loien tegelijk koopt, ontvangt men een litho van cén der kunstenaars, die met steun van het Prins Bernhardfonds naar het Rampgebied konden worden uitge zonden. ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima JAVAKAPOK. In één dag retour. Jan. en Febr. 10 korting op reparatie E. G. J. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Tel. 18900 - Haarlem Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet voor het personeel der Koninklijke Marine-reserve 1923 en de Pensioenwet voor het reserve-personeel der Landmacht 1923. De minister van Oorlog en van Marine is de mening toegedaan, dat de reserve officier, die zich na het tijdstip, waarop hij ingevolge de Dienstplichtwet de mili taire dienst kan verlaten, vrijwillig ter be schikking stelt, aan het later aan hem te verlenen ontslag recht op pensioen moet kunnen ontlenen. Teneinde dit te bereiken, wordt in het wetsontwerp een recht op zo danig pensioen erkend na een werkelijke dienst van ten minste achtentwintig jaren, waarvan niet minder dan zestien jaren bij het reserve-personeel der land- of zee macht. Deze voor het reserve-personeel der Landmacht voorgestelde voorzieningen zijn ook nodig voor het personeel der Konink lijke Marine-reserve. Voorts is het wijzigen van de eis van vijfendertig jaren werke lijke dienst in achtentwintig jaren werke lijke dienst nodig voor de officieren der- Koninklijke Marine-reserve, die zich inder tijd vrijwillig bij de reserve hebben ver bonden en voor wie de overgangsbepaling van artikel 52 van de Pensioenwet voor het personeel der Koninklijke Marine-reserve 1923, inhoudende, dat na twintig jaren werkelijke dienst reeds recht op pensioen werd verkregen, niet geldt. De minister is voorts van oordeel, dat er niet voldoende gronden meer zijn voor de omstandigheid, dat de berekening van de pensioenen van deze categorie, vergeleken bij die, welke bij de pensioenen van de overige militairen wordt toegepast, ongun stig afsteekt. Bij het vaststellen van de pensioengrondslag voor een tot het reserve- pesroneel behorende militair is thans uitge gaan van de aanvangswedde, verbonden aan de rang welke de militair gedurende het jaar voorafgaande aan zijn ontslag heeft bekleed. Bij de overige militairen wordt uitgegaan van de laatstgenoten wedde. Verder is de minister van mening, dat een voorziening moet worden getroffen met het oog op de tijd, welke door mili tairen van het reserve-personeel der land macht gedurende een korte tijd na de laat ste wereldoorlog onder de wapenen is doorgebracht bij het reserve-personeel van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger. De minister acht het billijk deze tijd volgens de Pensioenwet voor het re- servepersoneel der Landmacht 1923 vol ledig aan te merken als onder de wapenen bij de Landmacht doorgebracht. Deze tijd kan met 1 -y\ percent van de pensioens grondslag worden vergolden. Deze tijd be hoort tevens, als andere tussen de keer kringen doorgebrachte tijd, voor de be rekening van het pensioen dubbel te tel len. Prins Bernhard in gezelschap van de voor zitter van de Coördinatiecommissie van de tentoonstelling ..Kunstenaars Helpen", de heer J. J. Voskuil, bij enige werken van kunstenaars, die door het Prins Bernhard fonds naar het rampgebied zijn uitgezonden De zesde Internationale Tulpenralley van de RAC-West wordt gehouden in de weck van 26 April2 Mei. Gestart zal worden uit 7 plaatsen, te we ten: Bern, Brussel, Den Haag, Hamburg, Londen, München eri Parijs. Van deze plaatsen uit leiden de zoge naamde aanlooproutes, die elk circa 500 km. lang zijn, naar de Nuerburgring (Duitsland» waar de door alle deelnemers te volgen ge meenschappelijke route van 2850 km. begint. Ook dit jaar zal de Tulpenrallye weer een aantal klassementsproeven en speciale étappes omvatten. Aan het slot op Ko ninginnedag (30 April) zullen de races op het circuit van Zandvoort, waar de best- geplaatste rijders uit de diverse klassen elkaar bekampen, weer op het programma staan. De gemeenschappelijke route is uitgezet over het parcours Nuerburgring. Saar- bruecken. Belfort. St. Claude. Champagnolc. Chambéry. Valence. Bourg en Bresse. Bel fort. Luxemburg. Eindhoven. Noordwijk aan Zee, waar de deelnemers op Woensdagmid dag. 28 April, aankomen. De blauwe wimpel is niet voor de Rot- terriamsche Bank de Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij gingen hiermee strijken maar deze instelling is dan toch de tweede vennootschap die het verslag over 1953 publiceert en zij is tevens de eer ste in de rij der banken. De resultaten zijn ten opzichte van 1952 weinig veranderd; de brutowinst bedroeg 36.097.295 tegen 36.245.359, de onkosten bedroegen 18.359.923 tegen 18.735.773. Van de winst wordt 1.454.255 (ƒ1.096.810) aan het Pensioenfonds (oegevoegd, terwijl ƒ6.750.000 (ƒ7.679.000) voor belastingen wordt gereserveerd. Doordat het vorig jaar 6.250.000 voor dividend nodig was en dit jaar 4.500.000, kan de bijzondere reserve worden versterkt met 5.000.000 tegen 2.5000.000 vorig jaar. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat ditmaal een lager dividend wordt uitge keerd. Het dividend van het vorig jaar be droeg 13 8/9 waarvan 11 1/9 in aan delen en 2 7/9 in contanten. Dit ge schiedde om het kapitaal der vennootschap op een hoger bedrag te brengen, namelijk van 45 millioen op 50 millioen, terwijl bij die gelegenheid 2millioen van de bijzondere reserves tegen eventuele risico's naar de open reserves werd overgebracht. Aldus werd en is het kapitaal 50 millioen groot en bedragen de open reserves 25 millioen. Ditmaal wordt echter 9 in contanten uitgekeerd, hetgeen 10 over het kapitaal van 45 millioen betekent, het kapitaal, zoals dat dus was vóór de uitkering van het stockdividend van vorig jaar. De directeuren der bank wijzen erop, dat aan de steeds stijgende tendens der on kosten een eind is gekomen, doch dat de per 1 Januari ingegane loonronde de kos ten aanzienlijk zal doen stijgen, terwijl doorberekening niet mogelijk zal zijn. Ten aanzien van de aandelenmarkt wordt opge merkt, dat de toenemende bedrijvigheid bij stijgende koersen mede te danken is aan de verkoop van vrij grote posten aandelen naar het buitenland. Constaterende dat de economische toe stand van Nederland gunstig is, merkt de directie op dat men zich ervan bewust dient te zijn dat de positie van ons land bijzonder kwetsbaar is. De steeds groeiende bevolking vraagt meer werkgelegenheid en de exportmarkten dienen behouden en uitgebreid te worden.. Het risicodragend kapitaal is schaars geworden en de geno men belastingmaatregelen zijn onvoldoen de om dit te verhelpen. Betreurd wordt, dat een winstbedrag, gelijk staande met een redelijk percentage van het kapitaal niet als belastingvrij beschouwd wordt. Op uitnodiging van de U.N.O. is de Nederlandse waterbouwkundige prof. ir. J. Th. Thijsse per K.L.M.-toestel naar India vertrokken. Hij zal daar ondermeer een atlas van de getijstromingen langs de kus» van India ontwerpen. Verwacht wordt, dat hij ongeveer drie weken in India verblijf zal houden. NEY YORK (Reuter, U.P., A.F.P.). Amerika heeft medegedeeld, dat het tegen bijeenroeping van de Algemene Vergade ring van de UNO is, zoals voorgesteld door de voorzitster, mevrouw Vid.ia.ja Laksjmi Pandit. Zij had voorgesteld de vergadering negen Februari bijeen te roepen in ver band met het afbreken der onderhandelin gen in Korea. In een desbetreffende brief aan de secretaris-generaal die de onder scheidene landen gevraagd heeft of zij al dan niet voorstander van een dergelijke bijeenroeping zijn. zegt de Amerikaanse regering, dat zij niet voor VI Januari in staat zal zijn te beoordelen of de genoemde vergadering in het algemeen belang zal zijn. In de brief wordt verder opgemerkt, dat de V.S. zich er van bewust zijn, dat een meerderheid van het aantal leden ver. eist is voor een bijeenroeping. Een officiële woordvoerder antwoordde op een desbetreffende vraag, dat de brief betekent, dat Amerika het voorstel van mevrouw Pandit verwerpt. De Soviet-Unie heeft medegedeeld, dat zij instemt met het voorstel, om negen Fe bruari de Algemene Vergadering bijeen te roepen. De verbondenen zullen Zondag een repe titie houden van de ontvangst van de om streeks 22.000 anti-communistische gevan genen, die de Indiërs V3n 20 Januari af weer aan hen willen overdragen. De Ame rikanen willen ce gevangenen met 560 vrachtauto's, zeven treinen en drie hospi- taaltreinen afvoeren. Bij de haven van Intsjon is inmiddels een kamp gereed gekomen, waar de onge veer 14.400 Chinezen zuilen worden onder gebracht, voordat zij scheep gaan naar Formosa. Het kamp bestaat uic 1400 tenten en is omgeven door prikkeldraad. Een woordvoerder var. het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteren dat Amerika op het stand punt blijft staan dat alle nog niet gere patrieerde krijgsgevangenen in Korea te middernacht op 22 Januari weer tot de burgerlijke status terugkeren, ongeacht of het Indiase commando dit legaal be schouwt of niet. De woordvoerder van het ministerie. Henry Suydam, zeide dat de Verenigde Staten haar standpunt in deze niet heb ben veranderd. Hij zeide, dat dit stand punt is gebaseerd op de wapenstilstands- o vereen komst. Suydam gaf commentaar op vragen be treffende de brief van generaal Thimaya, de chef van de Indiase delegatie bij de re patriëringscommissie van de neutrale lan den. die aan het commando van de UNO en het commando van de Noordelijken schreef dat hij de overblijvende krijgsge vangenen die niet willen repatriëren op 20 Januari naar de zijde waar ze oorspronke lijk waren gevangen genomen zou terug sturen. In rijn brief schreef generaal Thimaya, dat het illegaal zou zijn als de UNO of de Noordelijken de krijgsgevangenen die naar hen terug zouden worden gestuurd zouden vrijlaten zonder toestemming van beide zijden. Suydam verklaard" dat het ministe rie van Buitenlandse Zaken dit standpunt niet accepteert. Amerikaanse autoriteiten zeiden dat zij niet verwachten dat de Noordelijken als gevolg van de kwestie van het vrijlaten van niet gerepatrieerde krijgsgevangenen de oorlog in Korea zullen hervatten. Zij reageerden rustig op een waarschuwing die werd uitgezonden over radio-Peking dat het commando van de UNO „de Kore aanse wapenstilstand zal vernietigen" als het haar voornemen om op 22 Januari 22.000 anti-communistische krijgsgevange nen vrij te laten, ten uitvoer brengt. Deze autoriteiten zeiden dat deze communisti sche reactie verwacht was. Men gelooft hier dat de communisten waarschijnlijk al het mogelijke zuilen doen om moeilijkhe den te veroorzaken in de krijgsgevangenen kampen voor 22 Januari, maar dat zij niet zullen overgaan tot een .daadwerkelijke hervatting van de vijandelijkheden. Rhec wacht nog De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft Zaterdag het tijdstip tot wan neer Zuid-Korea zich aan de wapenstil standsovereenkomst zal houden, met ne gentig dagen verlengd. Vorig jaar had Rhee de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Robertson, medegedeeld, dat zijn land de bestandsovereenkomst negentig dagen lang na de dag waarop de politieke conferentie zou moeten beginnen (26 October) in acht zou nemen. Rhee deelde Zaterdag op een persconfe rentie te Seoel mede, dat hij zich over 180 dagen, te rekenen van 26 October, vrij beschouwt om elke stap te nemen die hij wil. ADVERTENTIE NV. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning AuL oliestook Onze Oudejaars-Foto prijsvraag heeft velen tot puzzelen, rijmen en ver sieren gezet: ettelijke honderden oplos singen, goede, maar helaas ook verschil lende foute, hebben wij ontvangen. Over sommige van de gemaakte fouten heeft de jurtj zich ietwat verbaasd. Fr waren bijvoorbeeld verscheidene inzenders die meenden, dat wij vorig jaar nieuwe Kamers gekozen hebben. Anderen heb ben Cees Laseur ten tonele gevoerd als een der Gebroeders Karamazov, profes sor Zernike als de uitvinder van de stereo- kaleidoscoop, of RC.H de fraaie titel van landschapskampioen gegeven. Dat laat ste hebben wij trouwens maar goed ge rekend. De meeste fouten werden ech ter gemaakt bij de vraag: Wanneer is de volgende FloraHet juiste antwoord was lifóO (volgens de officiële plannen van het Flora-bestuur), zodat alle oplos singen, die 1963 vermeldden, helaas af gekeurd moesten worden. Jammer, want in deze inzendingen kwamen verschil lende rijmpjes voor, die anders stellig voor een prijsje in aanmerking gekomen waren. JA, DIE RIJMENHeel veel deel nemers hadden volstaan met een punt dicht van enkele regels, c'kwijls grappig van toon, soms een leuke vondst bevat tend, soms ook in verheven poëtische stijl. Maar er waren ook rijmelaars, die er eens echt voor waren gaan zitten cn ons verzen van ettelijke bladzijden lengte stuurden, al dan niet vers ere! met schil derijen in kleurkrijt of plakkaatverf, met uitgeknipte foto's of zelfs met hele be- wegings-mechanismen (zoals dat portret van de Londense haremschone met srnog- masker, die, wanneer men aan een knopje trekt, prompt haar neusdoek laat zak ken. Spijtig, dat de maker van dit ver nuftige schoons niet in de prijzen kon vallen, want ook hij had een verkeerde datum voor de Flora opgegeven! Die foto van de gesluierde Londense dame heeft trouwens heel wat dichtaders sneller doen kloppen; zij heeft verreweg de meeste poëtische ontboezemingen op zich verenigd. Andere geliefkoosde onder werpen waren: de dichting van het laat ste dijkgat, de familie Doorsnee. Ome Jan van Zutphen en de bromfietsers. We wil len maar zeggen dat er keus genoeg was en dat de jury heel wat heeft moeten wik ken en wegen voor zij tot de definitieve toekenning der prijzen kon overgaan. Maar tenslotte zijn dan de prijswinnaars uit de bus gekomen, wier namen wij hier boven bekend maakten. A. J. RÖBEN, Schalkwijkenvcg 21, Haarlem J. WINDIG, Zaanenstraat 52 rood, Haarlem-Noord N. J. ZWART, Lorentzkade 71, Haarlem G. BOESCHOTEN, Lambrecht van Dalelaan 44, Haarlem H. C. VAN OORT, Tempeliersstraat 45, Haarlem B. W. SOLKAMANS, Emmalaan 19, Haarlem Mevrouw M. HOLMAN, Frankestraat 51. Haarlem C. KRAMER, Jan Nieuwenhnizenstraat 18, Haarlem A. A. RAMAKER, Graafschapstraat 56, Haarlem J. P. LEWIS, Berkenstraat 40, Haarlem plus een extra prijs van 25,— voor de fraaiste uitvoering van de oplossing H. JANSEN, OVertonstraat 2, Haarlem-Noord voor de leukste uitvoering van de oplossing PRIJZEN VAN 10,— 100^ 50,- 50,- 50,- 25,- 25,- 25,- 25,- D. STINNE. Schouwtjeslaan 59 rood, Haarlem; Mevrouw S. M. BAKKER, Hofgeesterweg 3. Santpoort; J. G. BLANKESTEIN, Assendelverstr. 50. Haarlem; J. ERKELENS. Lijsterbes laan 11, Heemstede; W. SMINK, Rijksstraatweg 86 H, Haarlem; J. KRUG Jr., Prins Hendriklaan 117, Overveen: B. VAN DELDEN, Duven- voordestraat 6, Haarlem; Mevrouw A. ZEMEL VAN KRIEKEN, Dr. P. Cuyperslaan 18, Heemstede: L. G. CORNET, Houtmankade 7. Haarlem; Mevrouw L. G. MARWITZ— MOES. Lorentzkade 372, Haarlem; H. TWEE- HUYZEN, Maxwellstraat 10, Haar lem-N.; A. H. F. BREDEMEIJER, Jan Haringstraat 23, Haarlem; P. BOS, Fazantenlaan 10, IJmuiden-Oost; O. DE VRIES, Noordlaan 21, Santpoort- Station; L. LOGMANS, H. v. Alphen- straat 45, Haarlem. HOOFDPRIJSWINNAAR A. J. Röben verdiende zijn honderd gulden met een lang gedicht, dat Ome Jan tot onderwerp heeft. Wij kunnen het niet in zijn geheel opnemen, maar volstaan met de volgende passage: „Ons aller Ome Jan van Zutphen heeft vaak aan 't roer gestaan, Een beste stuurman aan de wal, die 't schip niet liet vergaan. Ook nu liet hij de hoop niet varen om voor de vissersvloot Een splinternieuwe „Hoop" te bouwen inplaats van d' oude boot. Hij bracht zijn ganse leven lang in vele harten vreugd. Dat hij nog heel lang hier mag zijn als voorbeeld voor de jeugd." (Dijkdichting): 6 November. (Straatkalkers): Gemeenteraden. (RCH): Landskampioenschap. (Dame met masker): Mistig Londen. (Orkest): Noordholiands Philhar- monisch Orkest. (Staalwals): Breedband. (Flora): 1960. (Gymnaestrada): Rotterdam. (Man met baard): Jan van Zutphen. (Schip met Sint): 700 Emigranten. Belastingbetaler).-Lager Inkomsten belasting. (Prof. Zernike): Phasecontrast- microscoop. q (Cees Laseur): De familie Doorsnee. (Brommers): Rijwielpaden. De drie prijzen van 50.werden toege kend voor de volgende gedichten: BROMMERIGHEDEN (N. J. Zwart) „De bromfiets vormt een gevaar op de wegen, Daar is maar één deugd'lijke maatregel tegen: 't Gebruik van die ondingen streng te verbieden, Waarschijnlijk tot woede van brommen de lieden. Maar win ik deez' prijsvraag (dat is maar te hopen), Dan kan ik nu eindelijk ook zo'n ding kopen". MIST-ERIE (J. Windig) „Die Engelse miss is voorzeker niet mis Als zij wandelt in 't mistige Londen. Zij mist het gevaar van die miss'lijke mist Met zo'n ding mist-erieus voorgebon den." OP ZANDVOORTS HERSTEL (G. Boeschoten) „1935: Badplaats vol gezelligheid 1940: Weermacht met veel narigheid 1945: Puinhoop grauw van ledigheid 1950: Opbouw en bedrijvigheid 1955: Badplaats bij uitnemendheid." Men treft voorts een gedeelte aan van het geestig-geïllustreerde gedicht, waarmee H. Jansen een der beide extra-prijzen voor de origineelste inzending won. De mens bestaat uit ziel, lichaam en le gitimatiebewijs. Zonder een van deze drie essentiële wezensdelen is de mens geen mens, en kan hij dus geen enkel recht doen gelden op erkenning als zodanig. Politieagenten zijn van deze waarheid meer dan anderen doordrongen. Zij be ginnen bij elke ontmoeting met de misdaad hoe klein die overigens ook wezen mag met vast te stellen of de zich als mens aandienende figuur vóór hem een mens is. Dat hij een lichaam heeft, kunnen ze zó zien. Dat hij een ziel heeft, merken ze met een aan de ogen. Maar dat hij een legiti matiebewijs bezit, kunnen ze niet consta teren van buiten. Dus vragen zij het: „Mag ik es effe uw letegimatie bekijken?" Maar nu de politieagent aan het loket van het postkantoor, dezer dagen. Hij kwam in volledig uniform, gevolgd door vrouw en kind, een postwissel innen. Er zou misschien niets gebeurd zijn, als hij de wachttijd van het tellen der juffrouw-ach- ter-het-loket niet had trachten te korten met een overbodige opmerking, in arge loosheid geuit: „Dat geld is voor me zoon." De juffrouw stokte. Ze keek naar de achterzijde van het document en vroeg achterdochtig: „Is deze postwissel voor uw zoon?" „Ja", zei de agent vaderlijk. „Dan moet hij u machtigen!" verklaarde de loketschone. Een machtige als deze agent, in volle uniform, moet gemachtigd worden door een.... zoon! Dat was hem te machtig. „Hoezo?" vroeg hij, om tijd te winnen voor strategie. „OmdatDe juffrouw zei waarom. „Maar mijn naam staat erop!" klaagde de geüniformde. „Dan is hij ook niet voor uw zoon, me neer", zuchtte de juffrouw. „Ik zei, het gèld is voor me zoon," lichtte de agent toe. Dat was juist. Maar het dien de nergens toe, dat te zeggen. Ook agenten moeten hun mond weten te houden. „Mag ik uw legitimatiebewijs even?" verzocht de jongedame met ongeduld. „Dat heb ik niet bii me", bekende de machtige kleintjes. „Kijk maar naar me uniform". „Ik kijk al, maar dat helpt nets", zucht te zij. *,Ik moet op uw postwissel aanteke nen wie hem geïnd heeft". „Zet maar: agent nummer zoveel" zei de spitsvondige. „Daar heb ik niets aan. Uw naam moet er op, en het nummer van uw legitimatie". De agent kreeg een idee. Hij rende naar zijn vrouw in de hal van het postkantoor, fouilleerde haar deskundig en schoof de volgende klant van het loket zonder poes pas op zij. Agenten kunnen soms zo ruw doen. „Hier is de letegematie van mijn vrouw", zei hij hoopvol. „Daar kan ik niet aan zien wie bent", snikte de juffrouw. De agent kreeg het warm. Zijn gezag smolt snel. Hij diepte nog iets van het zie kenfonds uit de tas van zijn vrouw op, waar de juffrouw ook niets aan had. En tenslotte kreeg hij zijn geld zómaar, om dat de andere mensen ook wel eens een beurt wilden hebben en omdat de juffrouw achter de tralies humor ging bespeuren. De agent bespeurde niets van dat alles. Hij zei ten afscheid met autoriteit: „Ik ben Die-en-die!" alsof het zwart op wit stond. „Dat neem ik aan", zei de juffrouw, en zij nam ook meteen de volgenae postwissel aan. De Commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek heeft in 1953 een gesloten prijsvraag uitgeschre ven, waarbij door een viertal gerenom meerde auteurs de opdracht werd aan vaard tot het schrijven van een novelle, bestemd om als Boekenweekgeschenk 1954 te worden uitgegeven. Men had deze werk wijze gekozen, omdat de in 1952 gehouden openbare novellenprijsvraag geen bevre digend resultaat opleverde. De jury bestaande uit de heren Pierre H. Dubois, Dr. J. Haantjes, J. W. Hofstra, A. Morriën, Chr. Leeflang, J. J. A. M. van Mackelenbergh en P. A. F. van Veen oordeelde echter eenstemmig, dat ook geen van deze novellen voor bekroning in aan merking kon komen. Voor dit jaar is nu een geheel andere weg ingeslagen. Jacques den Haan, Adriaan Morriën en Charles Boost brachten een verzameling verhalen, schetsen en tekeningen van bekende Ne derlandse auteurs en tekenaars „in de marge van het boek" bijeen onder de titel „Goed geboekt". Dit boekje zal tijdens de komende Boe kenweek (27 Maart tot 3 April) in het gehele land door de boekhandel aan het publiek aangeboden worden. De kantonrechter te Utrecht heeft de 54- jarige magnetiseur G. A. R. te Den Dolder veroordeeld tot f 200 boete wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Aan de verdachte waren vier gevallen van geneeskundige behandeling door middel van magnetiseren en hei verstrekken van kruiden ten laste gelegd. In zijn requisi toir gaf de ambtenaar van het O.M. toe dat er inderdaad enkele mensen blijken te zijn, die over bijzondere geneeskundige ga ven beschikken. Het toepassen daarvan is echter in strijd inet dc wet. De eis luidde f 1200 boete, waarvan f800 voorwaardelijk. De verdediger, mr. J. Boor, betoogde dat er een lacune in de wetgeving bestaat ten aanzien van de beoefening van de ge neeskunde, waardoor zijns inziens ten on rechte aan mensen, die over paranormale gaven beschikken, de gelegenheid wordt onthouden hun nuttige werkzaamheid te verrichten. Mr. 13oor vfoeg ontslag van rechtsvervolging of een geringe boete. De kantonrechter legde R. f 200 boete op. Het Nationale Comité legen het Concen tratiekamp-systeem deelt mede: In een bijeenkomst van het Internatio naal Comité ter bestrijding van het Con centratiekamp-systeem te Brussel werd onder meer medegedeeld, dat het onder zoek, dat in Tunis is ingesteld, tot gevolg heeft gehad, dat thans alle gevangenen zün vrijgelaten. Binnenkort zal een witboek over dit onderzoek verschijnen. Tevens werd een commissie gevormd, die in China een onderzoek naar concentratie kampen wil instellen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5