VALDA )Jr Pauline Marcelie soliste in twee pianoconcerten TEMPO Agenda voor Haarlem Zie Boven: .Clowntje Mick Een aarzelende liefde Totale maansverduistering Staartclub HHC weerde zich geducht en won Feuilleton Gemakkelijke zege van Rus Grishin op 500 m Europese titel 71/2 Verkoudheid Courses te Hilversum ZATERDAG 16 JANUARI 1954 4 „The Confidential Clerk" en „Saint Joan" GEDACHTE VALDAMILD De basketballcompetitie Sterke badmintonspelers naar Haarlem Boksen Snoek won door k.o. Voor de kinderen door Dorothy Quentin Schaa tsen rijden Wereldkampioenschappen Andersen stelde teleur en werd vijftiende Handbal Geen handbal in afdeling Haarlem Biljarten Nog drie 47 2-spclers na 2 dagen ongeslagen s Hockey BDHC met Pasen naar Southend Engels jeugdhockeyteam komt naar Bloemendaal Heringa Wuthrich ADVERTENTIE Het optreden van óe Belgische pianiste Pauline Marcel-Ie op het vijfde Vrijdag avondconcert van het Noordlholland3 Philharmonisch Onkest onder Jeidting van Marinus Adam betekende op zichzelf een aangename verpozing iin de reeks vir tuoze prestaties van de solistische mede- wekers van het seizoen. In haar spel was niet de minste jacht op effect waar te nemen. Men kreeg zo de indruk, dat zij daar niet op het podium zat om met haar brillant spel te épateren brillant was het tenslotte toch, omdat het. zo gaaf en zo bezield was maar om in alle artistie ke bescheidenheid de componisten te die nen, wier werk zij vertolkte. Dit was dan in de eerste plaats het Pia noconcert in d van Mozart, een van de hoogtepunten van de klavierlitteratuur, waarin alles schoonheid en orde is en de componist zich meer innerlijk dan uiter lijk heeft gemanifesteerd: wat trouwens in de regel bij Mozart het geval is. Doch hier vooral is het persoonlijk accent diep tref fend. op het tragische af. Het middendeel, de Romance, mag dan wel kalmte sugge reren, doch ook deze oase wordt door stormen verontrust. De meeste vertolkers maken deze episode tot een dusdanig dra matisch intermezzo, dat het moeilijk wordt terug te komen tot de sfeer van berusting, die de herhaling van de Romance-melodie uitademt. Het was opmerkelijk, dat Pau line Marcelle trachtte dit contrast niet te overdrijven en het vooral niet aan te dik ken. Te mooier was daarom de terugkeer tot de hoofdmelodie, die zij buitengewoon zangerig wist te verklanken. Die expres sieve aanslag, het vermogen om de piano te laten zingen, was ons reeds in het eerste hoofddeel opgevallen en bleef tot het einde toe een kenmerk van de interpretatie, die verder door rhythmische vastheid, klaar heid en parelende techniek uitmuntte. Bovendien was Pauline Marcelle ook so list in het „Concert Champêtre" van Fran cis Poulenc, een werk met frisse eigen schappen en lyrische charme, maar even zeer met vreemdsoortige verrassingen, zo als men die trouwens van dit „enfant ter- ADVERTENTIE VOOR VERHUIZINGEN EN VERPAKKINGEN VOOR OVERZEE Goederen door ons verpakt en vervoerd zijn verzekerd. Rozenstraat 15 Tel. 20020 en 12525 ZATERDAG 16 JANUARI stadsschouwburg „Hart tegen hart". De Nederl. Comedie, 815 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft.. 7 en 915 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 6 45 en 9.15 uur. City: „Jungle Jim en de tijgerafgod", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „By the light of the silvery moon", alle leeft. 7 en 9-15 uur. Palace: „Schandaal om een kind", alle leeft., 7 en 915 u. Lido: 'n Dorps- schandaaltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de Zwarte Piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De luchtslag om Japan", 14 jaar, 7 en 9-15 uur. ZONDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: „Gijsbrecht van Aemstel", De Nederl. Comedie. 8 uur. Concertgebouw: „Circus Knie". De Toneelvereniging, 8 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond; spre°':- ster: Anna Blaman, 10.30 uur. Cultura: Ued. Ver. van Spiritisten „Harmonia", wijdings morgen, 10-30 uur. Luxor: „Welkom Mr. Mars hall", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Rem brandt: Voordracht met fi'mvoorstelling van dr. Portielje, alle leeft.. 11 uur; „De zeven hoofdzonden". 18 jaar. 1.45, 4.15. 6.15 en 915 uur. City: „Jungle Jim en de Tijgerafgod". 14 jaar, 2.15, 4-30, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..By the light of the silvery moon", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Schandaal om een kind", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verloren grenzen", alle leeft., 11 uur; ,,'n Dorpsschandaaltje". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 915 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de Zwarte Piraat". 14 jaar. 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De luchtslag om Japan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9-15 uur. MAANDAG 18 JANUARI Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstr. 74: Bijeenkomst van .,De grotere Wereld". 8 uur. Concertgebouw: Muzikale show met o.a. Max van Praag en Jan Corduwener, 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofd zonden". 18 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9-15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Minerva: „By the light of the silvery moon", alle leeft-, 8.15 uur. Palace: „Schandaal om een kind", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de doch ter van de Zwarte Piraat', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rio Grande", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. rible" van de Franse muziek verwachten kan. Ten slotte is Poulenc opwekkend en vermakelijk en geeft hij al graaft hij niet diep, ten minste hier niet voort durend blijk een warm muzikantenhart te bezitten. Minder ben ik geporteerd voor zijn wijze van orchestreren, die wemelt van twijfelachtige experimenten. Maar hij schrijft een voortreffelijke pianopartij. En deze bleek aan de vaardige vingers en het muzikale besef van Pauline Marcelle veilig toevertrouwd. Haar succes was groot. Marinus Adam had de avond geopend met Mozarts Symphonie in Es en het dient gezegd, dat hij met de begeleiding van het Pianoconcert in d zeer goede resultaten bereikte, in overeenstemming met de dé licate interpretatie van de soliste. Zijn on betwistbaar hoogtepunt met het orkest be reikte hij met het geniale Scherzo „l'Apprenti sorcier" van Dukas. In deze romantiek, die tegelijk ook klassiek en modern is, voelt hij zich als een vis in het water en toont hij een muzikaal beel dend vermogen, dat zowel het publiek als het uitvoerend apparaat in zijn ban slaat. JOS. DE KLERK. Nederlandse Comedie De Nederlandse Comedie zal op 20 Fe bruari in de Amsterdamse Stadsschouw burg de eerste voorstelling geven van Saint Joan" van Bernard Shaw in een nieuwe vertaling van Gerard Rekers, waar in Ellen Vogel de titelrol vervult. Andere belangrijke rollen zijn toevertrouwd aan John Gobau (de inquisiteur), Fons Ra demakers (de Dauphin), Han Bentz van den Berg (Dunois), Henk Rigters (War wick) en Ton Lutz (Cauchon). „Saint Joan" wordt geregisseerd door de Engelsman Douglas Seale, die thans werkzaam is bij het Birmingham Repertory Theatre, waar hij reeds zes stukken van Shaw regisseerde. Voordien was hij onder meer acteur in het Stratford Memorial Theater. De décors voor deze voorstel ling worden ontworpen door W. Kouwer- Boomkens, de costuums door Constance Wibaut. Vervolgens zal de Nederlandse Comedie het reeds vroeger gespeelde blijspel „Klei ne kinderen worden groot" (Little lambs eat ivy) weer op het répertoire nemen, met Mary Dresselhuys in de hoofdrol. Tot deze reprise is voornamelijk besloten om vooral enige jongeren een grotere en betere kans te bieden, dan zij tot dusver hebben ge kregen. Nog in dit seizoen kunnen voorts de eer ste Nederlandse opvoeringen van „The Confidential Clerk" van T. S. Eliot worden verwacht. De dichter mr. H. J. W. M. Keuls levert 6e vertaling. Van Eliot werd in one land eerder „The Cocktailparty" in de ver taling van mr. M. Nijhoff gespeeld. Ook nu voert Johan de Meester de regie. '*>BIJ KEELPIJN ADVERTENTIE Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keen Een of twee Rennies blussen die pijn dade lijk! Een kwestie van een of twee minuten Houdt altijd een paar' Rennies bij de hand. Ze zijn stuk vopr stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook kómt er niet aan te pas Gewoon laten smelten op de tong enze zijn nog smakelijk ook De beide staartploegen in de eerste klasse heren van de basketballcompetitie in Haarlem hebben verwoede pogingen gedaan om hun positie iets te verbeteren. De poging is slechts gedeeltelijk geslaagd, want alleen HHC wist te winnen. Daar door heeft HHC hetzelfde aantal punten verkregen als HOC. Iets beter schieten van HHC gaf tenslotte de doorslag. Dat HOC niet zou winnen was te voor zien. HOC begon met goede moed en het gelukte Snel door twee fraaie goals HOC een 4-0 voorsprong te geven. Hoewel HOC daarna door beheerst samenspel aan c'12 gevaarlijke break-ouls van HGA trachtte te ontkomen, slaagde het daarin niet. Door Huigen, Rip en Moo'.enkamp zette HGA de achterstand om in een 12-4 voor sprong. Toch wist HOC nog voor de rust de achterstand te verkleinen tot 12-8. Het tempo was na de rust veel hoger. Via 10-12, 12-16 en 14-18 werd de stand hi korte tijd door P. Moolenkamp op 14-26 gebracht. Toen was HOC een ge slagen team. De eindstand werd 16-28. De belangrijke wedstrijd Excerritia- HGA 3 in ce derde k'asse stond op een re delijk peil. Vooral Excercitia toonde een goede spelopvatting te hebben en won dc ontmoeting dan cok verdiiend. De over winning had zelfs belangrijk groter kun nen zijn, indien HGA Klein niet in de p'öeg had gehad, die het de IJmuidieneren wel zeer lastig maakte. De uitslag werd 29-22 voor Excercitia. Bij de Junioren won Oosterkwartier met liefst 98-10 en vestiigcHe dciannede een nieuw record voor de afdeling' Haarlem. De uitslagen waren: Meisjes: ZBVS-HOC B 17-12. Junioren: ZBVS-HHC 20-26, Antilopen B-Excercitia B 6-30, HOC-Ocstorkwar- tier 10-98. Dames: Oorferkwartier-SC Haarlem 20-22, ZBVS-PSVH 2 19-15, HOC 2-Anti- lopen 2 20-10, AntiloDen 4-Schcten 2 11-15, HGA 3-HHC 2 14-12, Sehoten-IHJ 21-6. Oasterkwartier 2-Excercitia 11-12. Heren: PSVH-SC Haarlem 2 21-19, IHJ 3-BBC 40-11, Schoten-HHC 24-29. HOC- HGA 16-28, Excercitia-HGA 3 29-22. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Febr'ijm zullen in Haarlem de badmintonwedstrijden worden gehouden om de internationale kam pioenschappen van Nederland. De ste-kstc j spelers uit Denemarken, Duitsland. Enge- 1 land, België en Zweden zullen aan d^ze i kampioenschappen deelneemn. Waarschijn lijk zullen ook Amerikanen en Fransen uit komen. |L, Tijdens bokswedstrijden in Hamburg ver- slóeg Wim Snoek zijn tegenstander, de Duitser Schirrmann, ir. de eerste ronde door k.o. De partij in het middengewicht tussen Jan Hagenaar en Szüzina (Duitsland) ein digde onbeslist. De jongens hadden nog iets meegebracht uit het bos: een heleboel denneappe's. Die hadden ze dag aan dag verzameld en bewaard. Op een avond haalden ze die zak vol denneappels voor de dag. Wat zullen we daarmee gaan doen?", vroeg Bunkie. Ocpoetie schudde de zak leeg op tafel. „Daar kunnen we leuke beestjes en poppetjes van maken!", zei hij. „We moeten alleen zien, of we wat dun ijzerdraad kunnen krijgen, want dat hebben we nodig". Daar kon oom Tripje hen aan helpen. En toen gingen ze aan de slag. Met grotere en kleinere denneappels maakten ze de lijfjes en van eikels de kopjes; en zo kregen ze allerlei aardige figuurtjes: mannetjes, puardjes en andere dieren. Ze waren er een hele avond zoet mee, en toen hadden ze er heel wat bij elkaar. ..Dat is aardig werk voor de komende winteravonden!", vond oom Tripje. „Dan hoef je je niet te vervelen en het is nog een aardige herinnering aan je vacantie ook!" „We kunnen nog heel wat maken", zei Ocpoetie. „We hebben nog 'n boel over, die zullen we in de kast bergen voor later!" 44) Gravin hield toezicht bij het verwisse len van de décors. De spelers moesten zich allen haasten, want „Rood Fluweel" was een echt costuum-stuk. Ze zouden op het ogenblik in hun kleedkamers wel in een razend tempo bezig zijn. Het publiek werd intussen het wachten bekort met enkele gramofoonplaten: Vijf tien minuten was bepaaki niet veel voor al 't werk dat achter het doek in ijltempo verricht moest werden. „Sufferd!" Gavin zei 't zachtjes toen een van de décor-onderdelen met een luide klap werd neergezet. Wat onhandig was dat nu weerHij stond er nu een maal op dat 't wisselen van décors nage noeg geruisloos ging en dus zonder gebons on zonder luide klappen. Alles moest punc tueel geschieden. Rosemary liep naar Gavin. „Hoe zal hij in de tweede acte zijn? Het moet toch wel langzamer gespeeld wor den „Hij zal zich er best doorheen slaan. Maak ie maar geen zorgen. Val zou zelfs zijn eigen begrafenis kunnen regisseren". Gavin veegde haar twijfel wel een beetje ruw weg en Rosemary ging terug naar haar plaats. Ze voelde zich afgesnauwd en een beetje kinderachtig. De décors stonden opgesteld en de elec- triciens en andere helpers stondefP bij elkaar, een verboden sigaret rokend. Ze wachtten op de bel. Rosemary kreeg de indruk dat ze in een nogal vrolijke stemming waren en nieuws gierig rondkeken. Het leek erop alsof ze er achter waren gekomen, dat de ster van de avond dronken was en dat ze nu wacht ten totdat er iets geks zou gebeuren. Maar er gebeurde niets opwindends. „Rood Fluweel" liep ook verder vlot van stapel. Het spel was ondeugend, luchtig en met dat vleugje tragiek, waardoor een blijspel pas een écht blijspel wordt. Het enige, dat Rosemary opviel, was dat Val en Cornelia over iets aan het rede twisten waren, toen zij het toneel afkwa men, nadat het doek voor de laatste maal gevallen was, terwijl het publiek nog en thousiast klapte, riep en floot. Zelfs hier in Auckland waren al Amerikaanse ge bruiken doorgedrongen! Val en Cornelia voerden nooit twistge sprekken, als anderen in de buurt waren. Deze avond waren ze echter onaangenaam gestemd en snauwden elkaar af. Het leek wel alsof ze er zich niet van bewust wa ren, dat Rosemarj verschrikt toekeek en dat de ogen van vele anderen verwonderd op hen gericht waren. HOOFDSTUK XIX Whangara was een klein stadje ergens in het Noorden, een oude nederzetting temid den van een houtaankap aan de rand van het Kauriwoud. Toen de regering het kap pen van de reusachtige kauribomen begon te controleren, zakte de industrie af en verviel, het plaatsje tot een rommelig en armoedig geheel. Het werd steeds onoog lijker en vuiler en tenslotte bijna geheel en al door de welig tierende struiken en plan ten overwoekerd. Maar toen kwam de opleving! Het werd het middelpunt van de vele boerderijen, die zich tot aan de Zuidzijde van het woud begonnen uit te strekken Het plaatsje had slechts één straat en enkele zijweggetjes. Alles zag er echter vriendelijk uit en droog nog steeds de 9poren van velt jaren van verval. Het was een saaie, hier en daar zelfs uitermate lelijke straat. Aan beide zijden stonden houten huizen, die alle da ken van golfijzer hadden en nodig eens een verfje moesten hebben. ,,'t Einde van de wereld. Hier krijgen we rotte tomaten naar onze hoofden geslin gerd", zei Terry, toen de auto van de weg door het bos de enige straat inreed. Maar zijn kunstenaarsoog zag meer dan de ver vallen toestand en onooglijkheid van de I)e Rus Grishin won vrij gemakkelijk de 500 meter tijdens de wereldkampioen schappen in het hardrijden in Sapporo die vandaag begonnen. Hjalmar Andersen stelde bijzonder teleur, want zijn tijd be droeg 47,7 sec., ruim 3,5 seconde meer dan de winnaar Grishin. De wereldkampioen Goncharenko noteerde 46,8 sec., hetgeen een winst van bijna een voile seconde be tekende op Andersen, terwijl Shilkov, een der andere favorieten, zelfs 45,5 sec. liet afdrukken, twee volle punten beter dus dan Hjalmar Andersen. De omstandigheden waren verre van gunstig en het behoefde dan ook geen ver wondering te wekken, dat de organisato ren na de 500 meter besloten de 5000 me ter voorlopig uit te stellen tot de condities wellicht beter zouden zijn geworden. De stijgende temperatuur had het ijs zo zacht gemaakt, dat goede tijden op de 5000 me ter niet verwacht mochten worden, terwijl bovendien de laatste paren sterk gehandi capt zouden zijn op een stukgereden baan. Grishin heeft geluk gehad, want hij reed op de 500 meter het eerst en hoewel men zijn uitzonderlijke sprintcanaciteiten moet onderschrijven, is zijn tijd toch relatief gunstig beïnvloed. De Russische rijders hebben het er nog het best afgebracht, maar zij schaarden zich volkomen in het koor van hen, die om uitstel vroegen. Het is namelijk vol doende bekend, dat de Russische hardrij ders aan hard ijs gewend zijn. Tactisch „prikten" de Russen op dit zachte ijs over de baan, terwijl hun tegenstanders pro beerden te glijden, hetgeen niet goed mo gelijk was. Dat de wereldrecordhouder op de 500 meter Sergevev niet de winnaar op de korte afstand werd, kon hij alleen aan zich zelf wijten, want hij nam de eer ste bocht veel te ruim. De Japanner Kiyotaka Takabayashi leg de bij verrassing beslag op de derde plaats. Hij versloeg in de derde rit in 45,1 de Fin Toivo Salonen, die de vierde plaats deelt met de Rus Boris Sjilkow, die de vijfde rit won in 45.5. Tot de eerste zeven be horen vijf Russen. De uitslag van de 500 meter luidde: 1. Grishin, Rusland 44,1, 2. Sergejew, Rusland 44,3, 3. Takabayashi, Japan 45,1, 4. Salor.en. Finland 45,5, Sjilkow, Rusland 45.5. 6. Sakoenenkow. Rusland 46,0, 7. Merkoelow, Rusland 46 5, 8- Aas, Noorwe gen 46,7, 9. Ericsson. Zweden 46.3, Gont- siarenko. Rusland 46,8. 11. Martinsen, Noorwegen 46.9. 12. Asazaka, Japan 47,4, Yoon Sik Cho, Zuid-Korea 47,4, 14. Stroem, Zweden 47,5, 15. Andersen, Noorwegen 47,7. 16. Gcmi, Japan 48,3. 17. Asplund, Zweden 48.5, Yung Chang. Zuid-Korea 48,5, 19. Shing, Zuid-Korea 48,9. In de afdelingen Haarlem, Alkmaar, Utrecht, Amsterdam zijn alle wedstrijden voor Zon- dage 17 Januari afgelast. Het biljartournooi in Amersfoort heeft tot nu toe eigenlijk alleen maar bevestigd dat Nederland op het ogenblik ccn kleine topklasse van 47/2 spelers heeft: Piet van de Pol, De Ruyter en Metz, en een vijftal an deren, die zich met meer of minder moeite in de hoofdklasse weten te handhaven. De titel zal gaan tussen de bovengenoemde drie, met Van dc Pol als grote favoriet en De Ruyter ais zeer gevaarlijke concurrent van de titelhouder. De uitslagen luidden: Metz 400 10 179 40.— De Kleine 85 10 28 8.50 Scholte 173 12 85 14.41 Teegelaar 4Ö0 12 85 33.33 Van Oosterhout371 15 157 24.73 De Ruyter 400 15 122 26.66 Mol 119 13 34 9.15 Van de Pol 400 13 189 30.76 Metz 400 8 219 50.— Van Oosterhout 190 8 129 23.75 Mol 400 14 141 28.57 Teegelaar 272 14 50 19.42 De Kleine 129 8 64 16.12 Van de Pol 400 8 124 50.— D_ Ruyter 400 9 134 44.44 Scholte 52 9 17 5.77 Na twee dagen waren Van de Pol, De Ruy ter en Metz nog ongeslagen. Het klassement luidde: 1. Van de Pol 8 1600 46 189 34.78 2. De Ruyter8 1600 54 228 29.62 3. Metz 8 1600 63 219 25.39 4. Teegelaar 4 1306 57 112 22.91 5. Dc Kleine Jr. 2 791 49 64 16.14 6. Mol 2 961 70 141 13.02 7. Van Oosterhout 0 844 51 157 16.54 8. Scholte 0 730 50 90 14.60 huizen. Terry liet zijn blikken over de om geving dwalen, tot aan de horizon toe: voor zijn oog strekte zich een woud van ko ninklijke bomen uit, met daartussen exoti sche struiken en planten. Het klimaat was hier sub-tropisch en het seizoen was ver der gevorderd dan in Auckland. Het struik gewas werd opgefleurd door allerlei soor ten bloeiende klimplanten. ,.Merry-Cow Milk Bar", las hij hard op, en er lag een verachtelijke klank in zijn stem. „Zelfs hier! Verschrikkelijk, wat zijn we toch een generatie van hersenloze massa-mensen!" Terry had, evenals alle andere leden van de troep, een slecht humeur als ge volg van de spanning van de vorige avond. En daarbij had hij zichzelf óók nog wijs gemaakt, dat hij leed aan een gebroken hart, omdat Myra Martin in Auckland achter had moeten blijven. Ik zal haar nooit weer zien, nóóit!, had hij zichzelf al vele malen voorgehouden sinds hun hartelijk tè hartelijk af scheid, nog geen twaalf uur geleden. En dat was juist 't ergste vam Myra: ze bezat de kalmte, die eigen is aan goede verpleegsters en geestelijke onevenwich tigheid was iets, dat ze niet kende. Terry meende daarentegen juist dat iedereen een beetje onevenwichtig moest zijn.... „De Hemel weet waarom Val nu juist zulke oorden uitkiest geloven jullie dat er genoeg mensen zijn om de zaal ook maar voor één voorstelling te vullen?" vroeg June geprikkeld. De chauffeur draaide zijn hoofd om en In de nacht van Maan dag 18 op Dinsdag 19 Januari zal de maan worden verduisterd. De totale fase van deze eclips - die tijd dus waarin er in het geheel geen zonlicht meer op de maan zal vallen - duurt ditmaal maar kort, namelijk van 3.17 uur tot 3.47 uur. Het voorspel van de verduis tering begint om 1.5.0 uur: op dat ogenblik ontstaat er aan de lin- ker-bovenrand van de maanschijf een vlekje schaduw dat zich gaan deweg uitbreidt; het na spel eindigt om 4.14 uur: op dat tijdstip zal het laatste vlekje schaduw van het volle-maan- gezicht zijn verdwenen. Het interessantst is het verschijnsel echter tus sen kwart over drie en kwart voor vier. Ge durende dat half uur is de maan immers totaal verduisterd, hetgeen echter niet wil zeggen dat zij ook totaal on zichtbaar zal zijn. Langs een omwegje vangt zij namelijk toch nog zon licht op, te weten die stralen van de zon die zo dicht langs het opper vlak van de aarde „schampen" dat zij in onze dampkring van hun rechte weg worden af- qebogen („gebroken", zoals de geijkte term luidt) en als het ware in een toelopend bun deltje toch nog kans zien, de maan zwak te verlichten. Dat de kleur van de ver duisterde maan vaak rood is, komt doordat de rode stralen uit het zon licht de aardatmosfeer het best doorboren; dit rood is dus dezelfde kleur die wij bijvoor beeld bij een zonsonder gang waarnemen - ook dan bereiken ons alleen nog de rode stralen van de. zon. Bijgaande tekening, die men van rechts naar links moet „lezen" toont wat er gebeurt. De grote cirkel stelt de doorsnede voor van de schaduw- kcgel van de aarde. De kleine cirkel no 1 is de zien als de maan bezig is, de kernschaduw te verlaten - het zal tussen kwart voor vier en vier uur zijn als wij deze situatie zien. Onnodig te zeggen dat de schaduw van de aar de aan de hemel natuur lijk niet waarneembaar is; men ziet alleen de uitwerking ervan op de maanschijf. Men ziet nu meteen hoe het komt dat de totale fase van deze maaneclips maar van zo korte duur is: de maan loopt niet door het mid- X V maan voordat zij de kernschaduw van de aarde heeft bereikt: er is nog niets aan de hand. Weldra zal er aan de link er m aanran d een schaduwvlekje zichtbaar worden dat zich steeds uitbreidt, totdat de maan zich om 3.17 uur geheel binnen de scha- duwkegel van de aarde bevindt situatie no 2). Om 3.47 verschijnt de linkerrand van de maan weer buiten dc schaduw en situatie 3 geeft de toestand weer die wij den van de aardschadnw maar rakelings dicht langs de rand - die weg is snel afgelegd. Het is snel afgelegd. Het „een haar" of deze ver duistering was slechts een gedeeltelijke ge weest. Erg „mooi" is de ver duistering niet: de boven vermelde rode kleur zal alleen op de „bovenste helft" van de maan (het Noorden) te zien zijn de onderkant (het Zui delijke halfrond) zal er vuil-geel uitzienh. v. W Vrijdag werden in Brussel de biljartwed strijden om het Europees kampioenschap 71/2 voortgezet. De uitslagen luidden: Boulanger (België) Chasserau (Frankr.) 300 13 101 23.07 93 13 46 7.15 300 20 64 15.00 188 20 37 9.40 300 14 77 21.42 209 14 65 14.92 300 23 59 13.04 267 23 43 11.60 300 27 48 11.11 193 27 37 7.14 300 18 100 16.66 284 18 69 15.77 300 16 120 18.75 154 16 59 9.62 300 24 61 12.50 280 24 51 11.65 Nudolph (Duitsl.) Chassereau (Frank: Nudolph (Duitsl.) Boulanger (België) Lutgehetman (Duits Van Hassel (België) Scherz (Oostenr.) Vingerhoedt (Belgi Galmiche (Frankr.) Van miiss M. Dainty, de secretaresse vam de South end-On-Sea Women's Hockey Festival, heeft BDHC een uitnodiging ont vangen om mat Pasen met een elftal deel te nemen aam het jaarlijkse Easter hockey Festival te Southend. Reeds twee maal (in 1950 en 1952) was BDHC vertegenwoordigd en de Bloemen- d'aalse dames denken steeds met prettige herinneringen aan deze trips terug. Er is gevraagd om met een sterk elftal te komen, zodpt het elftal van BDHC zal bestaan uit alleen speelsters van de eer ste k'asse én de promotieklasse (dlit zijn de elftallen BDHC I, II en III). Op Donderdagavond 15 April wordt me1 de nachtboot naar Harwich vertrokken en op Woensdag 21 April komt het«deam in ons land terug. Van Dinsdag 20 April tot en met Maan dag 26 April ontvangt de hockeyclub B D H C bezoek van het Oost-Engelse Jeugd- elftal.De speelsters zullen bij de jeugdleden van de Bloemendaalse Dames Hockeyclub worden ingekwartierd. Behalve het spe len van hockeywedstrijden zullen ook ver schillende excursies worden gemaakt. ADVERTENTIE van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Zondag is de traditionele Grote Sprinters- prijs in Hilversum aan de beurt, een num mer, dat op zware baan niet tot zijn recht zal komen. Deze week heeft men wel met man en macht gewerkt om de baan weer in conditie te kunnen krijgen, doch afgewacht moet worden hoe de nieuwe toplaag zich zal houden. De 1500 m. lange afstand is een kolfje naar de rappe benen van Madame B, die ondanks de 25 m. belasting als de grote favoriet aan de start zal verschijnen. De meeste concurrentie komt van Niekie B H, Stüermann en Olga Tluto. Indien Nottelman aan de start tot de eerste 5 nummers behoort zal ongetwijfeld Madame B een harde dob ber hebben haar achterstand in te lopen. Een zeer mogelijk outsider dus! Met de in vorm zijnde Quita Norma heeft Nottelman slechts dc tegenstand te breken van Rosa Gregor en Querida Donum om dan een gemakkelijke zege tegemoet te snellen. In de serie-draverij heeft deze succesvolle rijder eveneens beste papieren, doch Our Bonni is te lang op rust geweest om haar nu zonder meer tot favoriet te stempelen. Meer vertrouwen wordt geschonken aan de keuze van J. M. v. d. Berg uit Orkaan O en Qua- trième Poulain, die met de beide vertegen woordigers van stal Geersen (Qui est se qui en Qui Gagne A) en de sterke Rudolf G tot dc grootste kanspaarden behoren, waarvan de préféré v. d. Berg als eerste aan de finish wordt verwacht. Zeer moeilijk te voorspellen is het ama teursnummer, waarin de amateurs over een sterke collectie paarden de beschikking krijgen. Met een goede amateur kan Oriënt Express G winnen, doch daar v. d. Wal Nora Spencer zal rijden zal Oriënt de gewoonte getrouw in minder bekwame handen wel weer alles door fouten bederven. De keuze valt dan definitief op Nelson, die genoemde paarden de baas kan blijven. Op zeer zwaar terrein mag ook Nico the Saint gerust onder steund worden. Bij goede baan zal Peterhof weer aan de start verschijnen en deze opkomende ster zal in de Gipsy Bicc-prijs met zijn verbluffende eindrush Oranje Nassau en Otella wel achter zich kunnen laten. Gezien haar laatste ver richting is Mientje V in dit gezelschap de outsider. Voor Quite Heny ligt een overwinning te wachten in de Quick Star-prijs, daar de jonge hengst sneller geacht wordt dan Query Hanover en Odysseus K. Het openingsnummer is weer vol vraag tekens. De onzekere jonge paarden zorgen vrijwel iedere week voor een verrassing. Daar Roi de Cinq Mille vorige week met miniem verschil naar de tweede plaats werd verwezen wordt hij door een zware belasting van de vorige winnaar nu als eerste ver wacht, vóór stad Oosting (Ray Robinson, Rocena). grinnikte geruststellend naar haar. „U zult er van opzien! U vindt waar schijnlijk dat 't er hier uitziet als een afge legen streek uit het Midden Westen. De mensen blijven echter niet steeds op boer derijen rondhangen. Ze sparen en trekken er opuit, naar Europa, Amerika. Iedereen heeft een radio, ze lezen allemaal kranten en ze gaan tweemaal per week naar de bioscoop. U zult merken dat ze de kans om een toneelvoorstelling te zien met beide handen zullen aangrijpen". „Ik hoop dat u gelijk hebt", zei June zonder veel vertrouwen. Whangara maakte op haar de indruk de meest ongeciviliseerde plaats te zijn, die zij ooit gezien had. Plotseling dacht ze aan Ian, en klaarde haar gezicht wat op. Als Ian werkelijk een doorsnee farmer was dan kon 't leven hier toch nog bést mee vallen! Ian zou de laatste twee dagen ko men, na even een vliegend bezoek aan zijn boerderij op South Island gebracht te heb ben. Letterlijk een vliegend bezoek! Ian scheen namelijk méér dan genoeg geld te hebben. „Shaftesbury Avenue') Whangara", zei dechauffeur lachend en wees daarbij naar de twee bioscopen, die aan het einde van de straat precies tegenover elkaar stonden. Even verder zagen ze een dans- lokaa!. 't Waren houten gebouwen van één verdieping; het danslokaal scheen het nieuwste en het netste te zijn. Het verraste Terry, dat de mannen, vrouwen en kinderen voor het meren deel overigens vrouwen en kinderen die ze tegenkwamen, er als gezonde, mo derne mensen uitzagen. 1-Iij had zo half en half baarden, fel-geblokte homden en ram melende sporen verwacht. Alleen de Maori's, die lui voor enkele winkels rond hingen, zorgden voor een exotische sfeer. Ze droegen slobberige oude broeken en doodgewone hemden. Ze staarden met lij zige belangstelling naar de vier huurauto's, die allen volgepropt zaten met de leden van de Herrick Company. Ze hadden echter véél rneer belangstelling getoond voor de vrachtauto's met de décors en requisieten, die al eerder gepasseerd waren. „Kent u Shaftesbury Avenue....?", vroeg June gretig aan de chauffeur. Alleen al de klank van deze woorden overstelpte June met een plotselinge vlaag van heim wee. „Ja. Een paar jaar geleden was ik er, toen ik nog in dienst was". Hij gnuifde, alsof de herinnering aan Shaftesbury Avenue plezierig was. „Ik ken Griekenland ook". June bekeek eens aandachtig zijn pro fiel. Hij zag er niet onaardig uit. De auto beklom een zachtglooiende heu vel en liet de winkels achter zich. Enkele vrij grote, goed onderhouden buitenhuizen lagen verspreid tegen de heuvel aan. Shaftesbury Avenue is een Londen- se straat, in de buurt waarvan vele schouwburgen gelegen zijn. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6