Straalvliegtuigen in het burgerluchtverkeer PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Troepen in opleiding kruipen onder scherm van kogels door Vuurproef in Harskamp De radio geeft Woensdag ooütev Onze Jaarlijkse Opruiming 13 cv rijdi tigsdag Verklaring van de Humanistische Jongeren ^LocU ia het zo 2 Speciale problemen door grotere snelheid en hoogte Bevoogding van gemeentebesturen KEIP Slachtoffer van aanslag overleden Post-helicontère wipte aan in Maastricht Ruim achtduizend man getraind; geen schram Diensttijd van de lichting 1953 Koopman behandelde zieke koeien en pijnlijke knieën Advies inzake vacantiespreiding Koopvaardijvloot telt ruim 1300 schepen Wethouderssalorissen verhoogd Grootte van regendruppel VJ DINSDAG 19 JANUARI 1954 (Van onze luchtvaartmedewerker) Er is door omstandigheden de laatste tijd weer sterk de aandacht gevestigd op het gebruik van straalvliegtuigen in het bur gerluchtverkeer. Door welke bijzondere eigenschappen onderscheiden zij zich van normale schroefvliegtuigen? In de eerste plaats zijn ze natuurlijk veel sneller een Cornet heeft een kruissnel heid van tegen de 800 kilometer per uur, bij de snelste viermotorige schroefvliegtui gen bedraagt deze rond 500 kilometer. Op zichzelf is die grotere snelheid echter nau welijks waarneembaar en voor de vliegers schept zij stellig geen bijzondere proble men. In sommige opzichten is de bediening zelfs, door de eenvoudiger motoren, minder gecompliceerd. Voorts vliegen deze machines op een enorme hoogte, 12.000 a 13.000 meter, ver boven de wolken, in de glasheldere stratos feer. De luchtdruk is daar nog maar een kwart van die op de grond, zodat men kan zeggen dat driekwart van de totale lucht- massa zich beneden dat niveau bevindt (niet driekwart van de hoogte van de at mosfeer!). Zo ijl is de lucht, dat een vleu gel zich er snel moet voortbewegen om nog voldoende draagkracht te kunnen ont- i wikkelen. Die grote hoogte nu vergt zekere voor zieningen. In de eerste plaats in construc tief opzicht, want de drukcabine moet op een groter drukverschil tussen binnen- en buitenlucht berekend zijn en dient daaren- boven beslist „feilproof' te zijn. Vensters i slissen of hij niet beter naar een andere schijnsel is, zodat men weet waar hij te verwachten is. Die grote vlieghoogte, waar we het hier steeds over hebben, is voor straalvliegtui gen een gebiedende eis. Straalmotoren heb ben terecht de naam, uitermate dorstig te zijn en die dorst is op geringe hoogte nog drie, vier maal zo groot als in de stratosfeer, waar door de geringere luchtweerstand een kleinere voortstuwingskracht nodig is. Het uitleggen wcarom ditzelfde feit bij zuiger motoren met schroeven niet in een veel lager brandstofverbruik resulteert, zou een voor deze plaats te technische uiteenzetting vergen. Nu is de hogere post op de exploitatie rekening voor brandstof (petroleum boven dien) op zichzelf nog niet het ergste Erger is dat de grotere hoeveelheid ten koste gaat van commerciële lading. Daarom zal men het brandstofverbruik dan ook tot het uiterste beperken. Op geringe hoogte, en zelfs op de grond, bij het taxiën, wordt het bepaald een kritieke factor. Ja, zelfs bij het taxiën op het veld: een Cornet gebruikt daarbij met zijn vier motoren in vijf minu ten een gewicht aan petroleum, gelijk aan dat van één betalende passagier! Hoogst ongunstig is het watuurlijk ook als een straalvliegtuig, zoals bij minder goede weersomstandigheden vaak voor komt, op geringe hoogte op zijn landings beurt moet wachten. Liefst moet de piloot onder zulke omstandigheden dan ook tijdig, als hij nog lang en breed onderweg is, op de hoogte worden gesteld. Hij kan dan be en andere afdichtingen moeten zodanig zijn uitgevoerd dat zij onmogelijk onder de druk kunnen bezwijken. Men moet hierbij bedenken dat op 12 kilometer hoogte op de toegangsdeur van binnenuit zo'n 5000 6000 kg drukt, op een normaal venstertje een 600 kg. Neen, luxe is een drukcabine voor zulke vliegtuigen niet meer, maar een levensnoodzaak. Sinds geregeld op zulke grote hoogten gevlogen wordt, is ontdekt dat er merk waardig genoeg soms hevige wervelingen voorkomen, hoewel men overigens toch niet van weerverschijnselen in de gebruikelijke zin kan spreken. Zulke wervelgebieden zijn niet te herkennen of te voorspellen en als men er plotseling met grote snelheid in te recht komt, is dat tamelijk onaangenaam. Het effect wordt vergeleken met de ge waarwording in een stug geveerde auto, die met grote snelheid over een uiterst slecht stuk weg vol met kuilen en gaten rijdt. Natuurlijk zal een piloot in zulke omstan digheden onmiddellijk afremmen door het uitslaan van de grote kleppen waarmede elk straalvliegtuig is uitgerust. Het zou trouwens onjuist zijn te denken dat dit grapje strijk en zet voorkomt; normaal zal men vele maanden vliegen voordat men er eens mee kenriis maakt en nare gevolgen ervan zijn nooit gemeld. Er is nauwelijks iets rustigers denkbaar dan het vliegen in de stratosfeer; urenlang kan men vrijwel onbewegelijk in de ruimte lijken te hangen, terwijl toch in werkelijkheid elke minuut 13 kilometer wordt afgelegd. Ja, en dan is er ook nog dat fameuze fenomeen dat bekend staat als de „jet stream", een lintvormige luchtstroom, die zich vrijwel rond de aarde slingert en een vrij constante „route" schijnt te volgen, al wisselt deze met de jaargetijden. Hij komt grotendeels op het Noordelijk halfrond voor en is nog niet geheel verklaard. De stroom is vrij scherp begrensd en er moe ten zeer hoge windsnelheden in voorkomen, volgens sommigen tot 500 km per uur toe, al zal men zo'n snelheid bij uitzondering aantreffen. Men begrijpt wat het beteken! als een vliegtuig er, zélf met 800 km/u vliegend, in terecht komt, al willen we daarmee helemaal niet zeggen, dat zo iets beslist fataal zou moeten zijn. Verschei dene piloten hebben zelfs meermalen van 'de stroom geprofiteerd, door er op te „lif ten". Niettemin is het toch maar gelukkig dat de „jet stream" zulk een constant ver- ADVERTENTIE Het brilleglas waardoor U beter ziet Klacht van burgemeester Tuin van Groningen De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, heeft in zijn Nieuwjaarsrede tot de raad over de verminderde belangstelling van de burgerij voor het werk van het ge meentebestuur gesproken. Burgemeester Tuin was van oordeel, dat deze geringere belangstelling onder meer te wijten is aan de uitholling van de ge meentelijke zelfstandigheid. De sterke be voogding van lagere bestuursorganen noemde hij funest voor de opvoeding van de burgers tot verantwoordelijkheid in de democratie. De financiële verhoudingen tussen rijk en gemeenten vond de heer Tuin principieel onbevredigend geregeld. Hij pleitte voor een eigen belastinggebied voor de gem^nten. Klachten over bureaucratie zijn, aldus burgemeester Tuin, voor een belangrijk deel niet aan het gemeentebestuur te wij ten, maar aan de vele instsnties die zich met beslissingen van het gemeentebestuur bemoeien. Om een uitbreiding van de witte pokken tegen te gaan is men begonnen met het inenten van militairen. Te Amsterdam ving men daarmee Maandag in de Oranje Nassaukazerne aan. DAT tEVERT NAAST LUXOR HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13 00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Amusementsmuziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Cello en piano. 14.15 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dansorkest en solist. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen Overzee: Hefschroefvliegtuigen boven Nieuws Guinea. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Joods program ma. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Het web. klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Ge varieerde muziek. 20.50 D póp en de vlin der, hoorspel. 22.10 Lichte muziek. 22.35 Wat is melk?, causerie. 22.50 Luitspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Mozart, hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Salon orkest. 13.50 Pagliacci, opera. 15.00 Jeugd concert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Mili taire causerie. 18.30 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soilste. (Pl.m. 20.40 Een oud land in een nieuw gewaad, causerie). 21.40 Meisjeskoor. 22.00 Platen. 22.15 Gamba en clavecimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor dracht en zang. 18.30 Vcor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.00 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Qp 224 m.). haven kan uitwijken, tenzij hij bij het landen voorrang kan krijgen. Zou pas na een aanzienlijke daling tot uitwijken beslo ten worden, dan moet opnieuw gestegen worden en het hiermede gepaard gaande brandstofverbruik zou, zo er in het vlieg- plan van te voren rekening mee moest wor den gehouden, de gehele commerciële op zet van de vlucht teniet kunnen doen. Eén van de dingen waarin het straal vliegtuig beslist nog in het nadeel is, zij hier nog genoemd. Alle moderne schroef vliegtuigen hebben propellers, die in de uitloop na het neerstrijken in „negatieve spoed" gesteld kunnen worden. Als dan vervolgens opnieuw gas gegeven wordt, is het alsof een reuzenhand het toestel bij de staart grijpt om het tegen te houden. In dit opzicht nu is de afwezigheid van schroeven -voor het straalvliegtuig toch wel weer even een gemis. Het afremmen komt geheel voor rekening van de wielremmen, zodat een veel langere uitloopbaan nodig is, hetgeen weer inhoudt dat niet zoveel luchthavens voor het straalvliegtuig toe gankelijk zullen zijn als voor overigens ge lijkwaardige collega's uit het „vorige tijd perk". Een bijkomstig bezwaar is nog dat op beijzelde banen, waar vliegtuigen met remschroeven zich niets van aantrekken, wielremmen tot slippen aanleiding kun nen geven. Het is geen overdrijving als men zegt dat deze remkwestie nog één van de grootste problemen van het straalvliegtuig in het burgerluchtverkeer is. Heel wat uitvinders zijn dan ook aan het puzzelen op een ge schikte methode voor het omkeren van de stuwkracht van straalmotoren, iets dat veel moeilijker is dan het lijkt. In het ziekenhuis Sint Annadal in Maas tricht is overleden de 44-jarige mevrouw C. Heidendal uit Heer, die vorige week Donderdag het slachtoffer van een aanslag is geworden. Zij werd die morgen met ern stige wonden aan het hoofd in de gang van haar woning aan de Schoolstraat te Heer aangetroffen. Een inwoner van Maastricht wordt er van verdacht de aanslag te hebben ge pleegd. Hij is vroeger verloofd geweest met de oudste dochter van het echtpaar H. en hoewel de verloving reeds lang is verbro ken, maakte hij het volgens de politie de familie en het meisje nog voortdurend lastig. Er bestaan aanwijzingen, dat hij Donderdagmorgen in de nabijheid van de woning van de familie H. is geweest. Hij is daarna naar België gegaan. De rijks politie heeft zich met de Belgische justitie in verbinding gesteld om op de hoogte te komen van de tegenwoordige verblijfplaats van de verdachte. Maandagmorgen omstreeks half twaalf is de eerste „post-helicoptère" van de „Sabena" met post uit België op het lan- dingsveld te Maastricht gearriveerd. Ter ontvangst van deze post was aanwezig de directeur van het postkantoor Maastricht, de heer P. van den Berg. De helicoptère ontving in Maastricht correspondentiestuk ken voor Brussel-stad en Antwerpen-stad. Deze post wordt nog deze zelfde middag in de beide genoemde steden bezorgd. De Nederlandse poststukken kunnen aan het postkantoor in Maastricht bezorgd worden, zij gaan dan per hefschroefvliegtuig naar België. Sinds enige maanden is er een nieuw aspect toegevoegd aan de opleiding van de Nederlandse militairen, en wel de vuur doop. Reeds vóór de oorlog deed men in de Harskamp een schuchtere poging om de militairen aan vijandelijk vuur te wennen door, terwijl ze goed beschermd lagen, enige mitrailleurstoten over hen heen te vuren. Thans gebeurt dat op drastischer wijze door de militairen op de „gevechtsbaan" te laten voorwaarts gaan onder het vuur door, dat drie mitrailleurs afgeven. De gevechts baan is begin October 1953 in gebruik ge nomen en in de maanden October, Novem ber en December zijn er 8.000 man op ge oefend, zonder dat iemand, zo vernemen wij van officiële zijde, een schram heef! opgelopen, behalve misschien dan door de ruwheid van het terrein. De baan is een rechthoek, waarin de ge oefende groep voorwaarts gaat van de uit gangsstelling naar het doel aan de over kant. In het open voortei-rein, dat 85 meter diep is, zijn over de gehele breedte drie opeenvolgende hindernissen evenwijdig aangebracht: een boomstammenrij als kleine verhoging en twee maal een prikkel draadversperring. Verspreid over het ter rein is een twintigtal kuilen, waarin spring ladingen zijn gelegd, gegraven. Da geoefende groep is een gesloten rij van 36 man, die zich opstelt in de uitgangs stelling. Elke man is uitgerust met zijn persoonlijk wapen en een genummerde ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER COMPLETE WONINGINRICHTING Bartel jorisstraat 13-17 HAARLEM eindigt DONDERDAG 21 JANUARI A.S. Tot die datum op alle voorradige DEKENS en MATRASSEN 10»/. KORTING De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploegen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de op leiding voor reserve-officier of dienstplich tig onderofficier en voor de specialisten is echter een termijn van 24 maanden gesteld. helm. Op het bevel „voorwaarts" geven de drie mitrailleurs vuur af op een hoogte van 1.10 boven het hoogste grondpeil en dit vuur wordt aangehouden tot de groep het doel heeft bereikt. De troep gaat in sluip- gang voorwaarts, eerst over de verhoging, dan ruggelings onder de draadversperringen (die niet mogen aangeraakt) door en glijdt tenslotte in de eerste van de dubbele loop graaf voor het doel. Tijdens de sluipgang worden de spring ladingen in de kuilen geleidelijk tot ont ploffing gebracht en tevens verspreidt een geluidsinstallatie het geraas van vliegtui gen in duikaanval. Het voorterrein ligt geheel in de hand van de leider: geen kogel verlaat een mitrailleur en geen lading ontspringt in een kuil, voordat de leider in de controle-toren de betrokken schakelaar van de vol-elec- trische bediening raakt, en met één vinger beweging stopt hij de oefening direct. Bij het opstellen van de mitrailleurs en het aanbrengen van de ladingen worden bij zondere maatregelen genomen, zoals het verankeren van de affuiten waardoor mogelijke fouten worden voorkomen of op geheven. Zeshonderd gulden boete geëist Voor de Amsterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de 50-jarige koopman M. J B. uit Purmerend, die ervan beschuldigd werd .onbevoegd de veeartsenijkunst en de geneeskunst te hebben uitgeoefend. De kantonrechter had M. wegens het on bevoegd uitoefenen van de veeartsenij kunst veroordeeld tot een boete van 50. Van het onbevoegd uitoefenen der genees kunst werd M. toen vrijgesproken. Het O.M. had hiertegen hoger beroep aangetekend. Een veehouder uit Edam en zijn zoon verklaarden voor de rechtbank, dat de ver dachte zieke koeien had behandeld. Hij schreef druppels voor, streek de koeien over de uiers en gaf tabletten, die bij een later onderzoek uit melksuiker bleken te bestaan. Na zijn eerste bezoek had de echt genote van de veehouder aan B. 274 be taald als honorarium. Bij zijn tweede be zoek klaagde de veehouder over pijn in zijn knie. De verdachte zei toen, dat hij die pijn wel kon genezen en heeft een kwartier lang over de knie van de vee houder gestreken. Daar voor heeft de vee houder 5 betaald. De officier van justitie vroeg voor het onbevoegd uitoefenen van de veeartsenij kunst de maximum straf, een boete van 300 en voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst ook de maximum straf, eveneens een boete van 300. De rechtbank zal op 30 Januari uitspraak doen. Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft de collectief sluitende bedrijven in Noord holland geadviseerd de vacantieweek vast te stellen van 17 tot 24 Juli. De vacantie voor de bouwvakarbeiders is door de Bedrijfsraad voor het Bouwbe drijf vastgesteld van 31 Juli tot 7 Augustus. Aan de niet collectief-sluitende bedrijven is verzocht de werknemers zonder school gaande kinderen vóór half Juli of na half Augustus vacantie te verlenen. In het bij zonder dringt het Centraal Werkcomité Vacantie er op aan de periode van 15 Juli- 15 Augustus voor jongeren te blokkeren. De Nederlandse koopvaardijvloot telde volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens op 1 Januari 1305 schepen van totaal 3.287.241 bruto register ton. De vloot omvatte 33 passagiersschepen, te zamen 346.768 b.r.t., 86 vrachtschepen met accomodatie voor 13 of meer passagiers (485.003 b.r.t.), 323 andere vrachtschepen van meer dan 500 b.r.t. (1.549.964 b.r.t.), 738 vrachtschepen van minder dan 500 b.r.t. (248.460 b.r.t.) en 125 tankschepen (657.046 b.r.t.). c De Humanistische Jongeren Gemeen schap heeft de volgende verklaring uitge geven: De wijze waarop sedert 1945 de bevrij dingsdag steeds meer in de verdrukking is geraakt heeft ons pijnlijk getroffen. Nu thans de viering van dit nationale feest vrijwel geheel zal worden afgeschaft, ach ten wij het onze plicht aan onze veront waardiging over dit feit uiting te geven. De bevrijdingsdag immers is de enige waarlijke nationale feestdag, die voor alle Nederlanders, van welke politieke of re ligieuze overtuiging ook, een dag is waarop wij terug denken aan die vijfde Meidag in 1945, die voor ons allen de verlossing van terreur en onderdrukking betekende. De Strijd voor de bevrijding van cte mens, die zovelen van onze beste vaderlanders met de dood hebben moeten bekopen en waar van wij de slachtoffers telkenjare aan de vooravond van onze bevrijdingsdag her denken, is van zo ingrijpende betekenis voor ons land geweest, dat wij de herden king van de bevrijding niet, om welke fi nanciële of economische redenen ook, mo gen afschaffen. Gezien het wel zeer uit zonderlijke karakter van dit feest menen wij dan ook. dat wij de viering daarvan met geen enkele andere feestdag mogen combineren, willen wij de jeugd blijvend iets overbrengen van het overweldigende gevoel van dankbaarheid en vreugde dat ons op 5 Mei 1945 doorstroomde. De Humanistische Jongeren Gemeen schap, de jongerenorganisatie van het Hu manistisch Verbond, meent dan ook dat de stem van de jeugd niet mag ontbreken in het gesprek dat thans gaat plaatsvinden en wij menen er bij de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op te mogen aandringen naar vermogen op te komen tegen de miskenning van onze na tionale bevrijdingsdag. Alleen een dag die in zijn geheel aan de viering van de be vrijding is gewijd, kan een blijvende her innering aan dit historische gebeuren waarborgen. De gemeenteraden van Arnhem en Eind hoven hebben gisteren besloten Gedepu teerde Staten te verzoeken de vergoedingen voor de wethouders te verhogen. In Arnhem wordt de vergoeding op 9.500.— gebracht (thans 7.240.in Eindhoven op 10.000.(thans 7.790. Filmmuseum in 's-Gravenhage Te Den Haag is opgericht een zelfstandige stichting, Haagse afdeling van het film museum. Een der leidende figuren is mr. Kragt, directeur van „De Uitkijk". De be doeling is, dat deze stichting een avond per week (Dinsdag) de beschikking krijgt over de aula van het gemeentemuseum ter vertoning van films van het filmmuseum. 9. „Ik kan de wagen niet stoppen!", riep Panda wanhopig. „We gaan steeds harder!" „Dan deduceer ik, dat je niet de juiste chaufjeibent", zei Pat O'Nozel streng, „daar moet ik even een aantekening van maken. Staak dat stoten even, wil je?" Maar de arme Panda kon het niet voor komen, dat de wagen wild bleef hossen en stoten, het was al een hele toer om hem op de weg te houden! „Als ik het kan uit houden, tot alle benzine op is, stopt de auto vanzelf", dacht Panda. Maar plotse ling zag hij iets, dat hem weer de angst om het hart deed slaan. Voor hem dook de weg steil omlaag om aan de voet van de helling een scherpe bocht te maken. Hij voelde vooruit, dat hij die bocht nooit zou doorkomen! Nog sneller joeg de auto voort, de machtige motor brulde.„Pas op Pat!", gilde Panda, „we breken door de geluids barrière heen!" Met een verschrikte uit roep dook Pat in zijn schuilplaats terug. En intussen zoefde de wagen recht op een schutting aan, waarop een reclameplaat was aangebracht voor een film, getiteld: GELUIDSBARRIèRE. Geluwd. De storm, die Denemarken in de afgelopen dagen heeft geteisterd, is thans geluwd. Het water trekt zich terug uit de overstroomde gebieden. De schade is aanzienlijk- Opmars. Franse strijdkrachten in Indo china zijn Maandag over de rivier de Senoi getrokken en bevinden zich thans binnen twintig kilometer van Thakhek. De Vietminh veroverde Thakhek, dat bij de grens van Thailand aan de rivier de Mekong ligt, de vorige maand, toen zij Indochina in twee stukken deelden. De Fransen melden, dat zij in hun opmars van het Zuiden naar Thakhek nog geen verzet hebben ontmoet. Huwelijk. In Egypte zullen veelwijverij en echtscheiding worden beperkt, als een nieuwe wet, die wordt opgesteld door de permanente raad voor openbare diensten, wordt goedgekeurd. Tot op heden kan een Egyptenaar onder de Mohammedaanse wetgeving maximaal vier vrouwen trouwen en van elk van haar scheiden door het uitspreken van een simpele formule. Onder de nieuwe bepalingen zal een getrouwde man een rechter vergunning moeten vragen om een tweede vrouw te huwen. Deze rech ter zal eerst een onderzoek instellen naar de financiële draagkracht van de aanvrager. De vrouw zal voorts, als de man zonder gerechtvaardigde reden een scheiding doorzet, aanspraak maken op schadevergoeding. Rijnvaart. Sedert Maandagochtend vroeg is de scheepvaart op de Rijn weer on gehinderd mogelijk en kan weer ten volle gebruik worden gemaakt van de laadruimte der schepen. Daarmede is definitief een einde gekomen aan de ergste laagwaterperiode sedert 1947. Vier weken lang heeft de gehele Rijn scheepvaart door de aanhoudend lage waterstand ernstige moeilijkheden on dervonden. Op enkele gedeelten van de Rijn moest het scheepvaartverkeer ge heel gestaakt worden. Overleden. Volgens een officiële bekend making te Moskou is Mat vei Feodoro- vitsj Sjkiryatov, een van de oud- Sov jetleiders en lid van het centrale comité der communistische partij, Maandag avond overleden. Hij bereikte de leeftijd van 70 jaar. Sjkiryatov was ook voor zitter van de commissie voor partijcon trole. Op zijn verjaardag in Augustus ontving hij de orde van Lenin, de hoog ste Sovjet-Russische onderscheiding. Volgens Tass was Sjkiryatov reeds lange tijd ziek. Beschuldiging. Marcel Dufriche, lid van de bestuurscommissie van de onder communistische leiding staande Franse vakbond C.G.T., is in staat van beschul diging gesteld. De aanklacht luidt, dat hij betrokken is geweest bij een complot tegen de buitenlandse veiligheid van het land. Dufriche werd kortelings in hech tenis genomen. Verraders. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft Maandag be kendgemaakt, dat hij een wetsontwerp zal indienen, waarbij Zuid-Afrikanen, die tijdens de tweede wereldoorlog schuldig waren bevonden aan verraad, in de hun ontzegde rechten worden hersteld. Minister Swart zeide, dat er in Zuid-Afrika een aantal mensen is, dat geen actief of passief kiesrecht heeft en dat het tijd wordt, dat deze Zuid-Afri kanen hun rechten terugkrijgen. De minister deelde dit mede op de jaar lijkse bijeenkomst van de bond van oud geïnterneerden te Pretoria. Bezorgd. Het hoofd van de Perzische regeringsvoorlichtingsdienst, Khalil Bo- zorgmer, heeft de hoofdredacteuren van de voornaamste persorganen in Teheran Maandag op het hart gebonden, reke ning te houden met het jongste Russi sche protest inzake bepaalde artikelen en spotprenten in de Perzische pers. Hoewel een van de hoofdredacteuren verklaarde, dat de Perzische pers niet anders doet dan de Russische bladen van repliek dienen, verzocht Bozorgmer toch de verhouding tussen Perzië en de Sovjet-Unie niet te vertroebelen. Zo nodig zullen er wettelijke maatregelen worden genomen tegen die bladen, die de waarschuwing van de regering in de wind slaan. Ontwerp. Chauncy Reed, een republikeins afgevaardigde uit Illinois en voorzitter van de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, heeft Maan dag in het Huis een wetsontwerp inge diend op grond waarvan het Ameri kaanse burgerschap zal worden ont nomen aan een ieder, die schuldig wordt bevonden aan verraad of samenzwering om de Amerikaanse regering met ge weld omver te werpen. Chauncey zeide, dat het wetsontwerp door het departe ment van Justitie was opgesteld en het verzoek van presdient Eisenhower om anti-communistische wetgeving ten uit voer legt. HET kan ons inderdaad soms toeschij nen of de regen in werkelijke stralen neervalt. Maar dat is slechts schijn. In werkelijkheid zijn het altijd afzonderlijke druppels, die echter met een zo grote snel heid vallen, dat het oog ze als een l(jn ziet. Nu is het grappige van regendruppels, dat zij een maximale grootte niet kunnen overschrijden, welk verschijnsel een zekere geruststelling kan geven met het oog op alle mogelijke zomervacanties die we nog in het vooruitzicht hebben. Laten we echter beginnen met het begin, en opmerken dat op een vallende druppel verschillende krachten inwer ken. In de druppel zelf werkt de cohesie, die verhindert dat de vloeistof in afzonderlijke moleculen uit elkaar valt. Maar aan de andere kant is de druppel in zijn val onderhevig aan de wrijving van de lucht. Dit is dus een uit wendige kracht die voortdurend tracht kleine stukjes water van de druppel af te trekken wanneer we het zo althans eens mogen uitdrukken. Omdat de wrijving van de lucht gewel dig toeneemt naarmate de valsnelheid gro ter wordt, begrijpt een ieder dat een val lende druppel van grote afmetingen het zwaar te verantwoorden heeft en dat zijn valsnelheid op een gegeven moment zó groot kan worden dat de cohesiekrachten de watermassa niet meer bij elkaar kunnen houden, zodat de druppel in kleinere deel tjes uiteen valt. De grootste doorsnede die een druppel kan bereiken, bedraagt 0,5 cm. Wordt deze grens overschreden, dan ver- "N liezen de druppels de bolvorm en spWsen zich in afzonderlijkekleinere druppels. Dit is op zichzelf reeds een plezierig ding. Maar er is nog een andere verrassing die ons vrolijk moet stemmen. Regendrup pels kunnen n.l. niet met een onbeperkte snleheid vallen, of in andere woorden, hun valsnelheid is gelimiteerd. Een bom ge draagt zich in dat opzicht veel onvriende lijker. Indien een dergelijk stuk oorlogs tuig op een hoogte van 2000 meter wordt losgelaten, treft hij de grond met een snel heid van ongeveer 200 meter per seconde. Zouden regen druppels zich ook op deze wijze gedragen, dan moesten wij in Nederland voortdu rend met s'alen helmen op het hoofd lopen, want iedere regenbui zou in dat geval vergeleken kunnen worden met een waar mitrailleur vuur. Stelt u zich echter gerust: regendruppels kunnen u slechts treffen met een valsnel heid van 8 meter per seconde, want bij die snelheid is de wrijving die de druppel van de lucht ondervindt juist zo groot als de aantrekkingskracht van de aarde. Hij kan dus niet harder vallen, zelfs al zou hij het willen. Gelukkig! Zojuist hadden we het over de cohesie, dus de inwendige krachten in de druppel die er voor zorgen dat de waterdeeltjes bijeen blijven. Deze krachten maken het ook mogelijk zeepbellen te blazen die maandenlang bewaard kunnen blijven. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2