Raadslid Nuijens pleit voor een overzichtelijker gemeentebudget Havenberichten Agenda voor Velsen VELSENS BEGROTINGSKOEK AANGESNEDEN Besteding van de zeven millioen reserve voor bouw Raadhuis en sanering Oud-IJmuiden bepleit S Winkelsluiting in veler belangstelling 5 Persoonlijk V eiser bad A rbeid Nationaal gezien Besteed reservt aan raadhuis Niet dieper in de schuld Investeringsplan aanpassen Katholiek Hoogovenafvalgas Overzichtelijker Wethouder ambt of beroep A vondvergadering Nog eens Een oud aanbeeld Derde ronde Toneel in „De Weyman" voor Ouden van Dagen VGVI—DGS DINSDAG 19 JANUARI 1954 F\E EERST E DAG van Velsens begrotingsbehandeling heeft in de normale bedding der „algemene beschou wingen" een fikse steen zien werpen: uit de Katholieke frac tie kwam een krachtig geluid, dat een ware hervorming van het gemeentelijk budget voorstelde. Niet zozeer naar de cijfers als wel naar de vorm, waarin deze paraderen. De heer N u ij ens kwam namelijk in de middaguren met welom schreven plannen voor een veel bevattelijker en overzichte lijker begroting ter tafel en dat hij daarmee appeleerde aan veler gevoelens in de raad bleek wel uit de persoonlijke reacties na afloop van de vergadering. Min of meer aanslui tend hierop, maar wel meer gericht naar de geest der be groting, spuide de heer Verbeek (Arbeid) een al eerder ehoord bezwaar tegen het „bevriezen" van de zeven mil- iocn reserve: kort gezegd pleitte hij voor een onmiddellijke besteding dezer gelden voor de bouw van een raadhuis en de sanering van oud-IJmuiden. Voor het overige zijn deze alge mene beschouwingen de gewone kaleidoscoop van wensen en critiek geworden, waarvoor thans een geschikt forum ge vonden werd al of niet overgoten met de saus der politiek. Als vanmiddag het college aan het woord zal komen voor zijn repliek, zal het deel der middagvergadering, waarin het financiële beleid behandeld werd, ongetwijfeld de hoofd schotel vormen, waarnaast de vele vraagstukken der groeien de stad IJmuiden in bonte rij zullen voorbijtrekken mét wel licht een aantal toekomstbespiegelingen van het college. De loting wees deze keer de communis ten als eerste sprekers voor de algemene beschouwingen aan, welke de ganse dag en de hele avond zouden duren, zodat pas na zeven lange uren een eind kwam aan het debat. De communistische fractie beet dit jaar dus het spit af met een algemene beschou wing van de heer Kruisman, die zijn algemene waardering uitsprak jegens de ambtenaren, die hun aandeel in de begro tingssamenstelling leverden, om daarna met critiek op de proppen te komen: wel geld voor de B.B. en andere „niet tot heil der bevolking strekkende zaken", maar geen geld voor een neutraal ziekenhuis, een schouwburg en het beloofde slacht huis. Hij zag de kans schoon de uitslag der jongste verkiezingen bij de kop te nemen en vond diverse verontschuldigingen voor het verlies der C.P.N. zoals broodroof en anaere terroristische maatregelen jegens zijn partijgenoten, die in het maatschappe lijk leven en de bedrijven het donkerrode ideaal nastreven. De voorgestelde verhoging van de wet houderssalarissen ontmoette heel wat weerstand bij de communistische fractie „niet met vijf maar met tien percent". De heer Kruisman werd wat al te persoonlijk, zodat hij de presidentiële pen op de neus kreeg. De burgemeester kreeg overigens eveneens een aanvalletje te ver duren: hij heeft blijkens de memorie van antwoord zich niet veel aangetrokken van het verwijt, dat de nieuwbenoemde raads leden niet hoffelijk genoeg welkom zijn ge heten en dat vond de heer Kruisman maar min van Velsens raadsvoorzitter. De vijfde Mei, die door het college met hand en tand als nationale gedenkdag verdedigd is, kreeg als zodanig ook steun uit de communisti sche hoek, waar men waakzaamheid ge boden achtte, omdat 20.000 Volksduitsers op hun bevrijding wachten in Tsjechoslo- wakije. Van de E.D.G. sprong spreker op de mentaliteit der West-Duitse leiders en het „fascistische Portugal". Maar hij kwam toch weer terug bij Vel- sen: het onderwijs stond er qua bezetting der lokalen en salariëring der leerkrachten niet zo florissant voor, meende hij. Het ge meentebestuur moet de regering in veler lei opzicht meer onder druk zettm, vond de heer Kruisman uit wiens woorden een bepaalde waardering voor de culturele zorgen van de Velsense overheid weer klonk, al is het antwoord op de schouw burg-vragen uit de raad wat mager: de groepen der bevolking, die het geld zouden moeten fourneren vertikken het. De ex- directeur van het Velserbad kreeg even eens een felle veeg uit de pan, maar ook dat vond de burgemeester „laf", de betrok kene is er niet en zulke opmerkingen kon den dus niet getolereerd worden. De heer Kruisman was niet de enige, die het neu trale ziekenhuis besprak (en bepleitte) en hij was voorts voorstander van meer bad huizen dan de paar, die er nu gaan komen. Velsen Noord is alleen maar te helpen met een nieuw badhuis, dacht de heer Kruis man en „dan kan de papierfabriek deuren, die ze nu missen kan voor zijn badhuis, ook nog wel houden". Zonder omwegen veroordeelde hij de steun aan de volks hogescholen in één adem met de pogingen om de bevolking vertrouwd te maken met de Beschermingsgedachte. Na drie kwartier was de communistische fractievoorzitter aan het eind van zijn Latijn gekomen. Zijn collega de heer Verbeek (Ar beid) vond het de moeite echt niet waard op diens politieke redeneringen in te gaan. Ook hij had alle hulde voor de samenstel lers dezer begroting, al kwam het Resultaat naar zijn smaak wat laat en bepaalde zich vervolgens tot het gemeentelijk budget zelf. In dit opzicht zag hij wel graag wat gedétailleerde gegevens in de begrotingen der bedrüven. De ontvangst van de nieuwe raadsleden door de voorzitter was de heer Verbeek ook niet erg bevallen: de oude raad kreeg de gelegenheid tot afscheid, had dan de nieuwbenoemden eenzelfde eer bewezen, zei hij. De financiële situatie van rijk en ge meente zag hij nauw verbonden: zonder zich erg verheugd te tonen over de con- juctuurgevoeligheid van de uitkeringen uit het gemeentefonds naarmate de landelijke belastingopbrengst .wisselt, verheugde hij zich over de afgenomen zelfstandigheid van Velsen in dit opzicht. Deze gemeente zou nimmer de dingen hebben kunnen doen, die ze gedaan heeft, als degene, „die in een buiten in het oosten des lands is weggekropen er niet rustig aan meebe taald had". Met zijn toeneming van 2ÖÖ0 zielen pet jaar zit Velsen niet zo slecht, maar er moet .aan de andere kant rekening mee gehou den worden, dat er zich een kentering vol trekt, nu Nederland zich op eigen benen bevindt. Hij omschreef de situatie voor Velsen in het kort als volgt: de begroting sluit maar een grote bijdrage aan de reserve kon er niet meer af en de post onvoorzien was evenmin hoog waarnaast echter een gebleven reserve van 7.500.000 be staat. Velsen heeft echter een urgentie programma van 130.000.000 inclusief ruim 100.000.000 voor de volkshuisvesting, die dus rendabel gemaakt kunnen worden, maar waarnaast ongeveer 30.000.000 niet rendabel te maken is en waaruit een be lasting van rond 2.000.000 voortvloeit voor de begroting. Op de klemmende vraag, wat Velsen met deze reserve zal moeten doen, nu de in komsten en uitgaven elkaar benaderen, antwoordde de heer Verbeek ten dele met een verwijzing naar een eerder begrotings voorwoord, dat de reserve zag als een „overbrugging van de zware uitbreidings uitgaven". Hij vond echter deze stelling nog steeds aanvechtbaar: als Velsen zich de jas inderdaad had aangemeten, die de nieuwe stad past, zou het nieuwe raadhuis bijvoorbeeld al in aanbouw zijn. Met an dere woorden: de huidige grote projecten zijn maar net toereikend voor de zich ont plooiende gemeente. Herhalend, wat hij eerder poneerde, pleitte de heer Verbeek dan ook nu voor de financiering van be langrijke projecten a la moment: het raad huis! „Laten wij het besluit nemen, dat uit de reserve van Velsen in de eerste plaats het raadhuis wordt gebouwd" merkte de fractievoorzitter op, en als wij dan werke lijk de aflossing en de rente niet meer kun nen opbrengen, wordt er geen rente meer van de reserve betaald". Naast het raadhuisplan als reserve besteding zag hij de mogelijkheid van de sanering van IJmuiden-West uit deze bron: verdient het geen overweging uit de restanten der reserve deze sanering nu eindelijk eens aan te pakken? Drie millioen ligt er voor en zonder dat er extra lasten voor jaren op de begroting worden gebracht, zou de gemeente zich dus kunnen bevrijden van een schandalige toestand. De heer Verbeek wilde overigens de re serve niet in één klap uitputten met 4 mil lioen voor het raadhuis en drie millioen voor oud IJmuiden: het restant zag hij als het appeltje voor de dorst, dat de over heid straks nog wel eens nodig zou kun nen hebben. De schuldenlast van Velsen is sinds 1948 tot rond 40 millioen opgelopen: ruim 7!4 maal zo groot en al moge deze situatie ge wettigd worden door Velsens bizondere plaats als voormalig verwoest gebied, hij waarschuwde er toch tegen, de schuld niet verder uit te breiden dan hoogst noodza kelijk is. En dat was dan een argument, dat bij zijn reserve politiek aansloot: geen schulden er bij, maar de reserve gebruiken. Hij was verheugd over diverse posten op de suppletoire begroting, maar zou het voorzichtiger vinden, indien bijvoorbeeld één van de twee sporthallen wordt ge bouwd en dan wordt afgewacht of dit ge bouw voldoet, voor de tweede er bij komt. Ook de scholenbouw loopt in Velsen wel wat hard van stapel ondanks de onbe twiste noodzaak zodat in dit opzicht de weg tot andere, eventueel even noodzake lijke credieten zou kunnen worden afge sneden. Wat meer licht verlangde de heer Verbeek voorts over de leeszaal, die 180.000 moet kosten, zodat de consequen ties ervan even duidelijker worden. Het „ondergrondse instrument", dat voor het Marktplein op de suppletoire begroting staat, leek hem ook al een tikkeltje voor barig, temeer omdat het een wat dure gra- verij dreigt te worden en aan het Markt plein wellicht nog wel plaats is voor een bovengronds établissement van gelijke strekking. Juist .de dynamiek van deze gemeente, zo betoogde hij voorts, eist, dat het inves teringsplan opnieuw aan de orde komt, op dat het wordt getoetst aan de ontwikke ling van het verleden en het beeld van de toekomst. Natuurlijk kwam ook uit deze algemene beschouwing het raadhuis te voorschijn; de heer Verbeek vond het een wonderlijke situatie, dat Gedeputeerde Staten nooit hebben geantwoord op de vraag van het college, hoe het nu met dat niet-toegestane crediet zit. De uitbreidingsplannen van Velsen kregen de sanctie van de hogere autoriteiten, maar nu een zo ernstig détail als het raadhuis ter sprake komt, schrikt men blijkbaar terug. Hij kwam volledig bij onze reeds enige malen gepubliceerde opvatting terecht, dat het IJmondplan hier debet aan is en sprak de mening uit, dat een plan als dit wel wat al te strak werd opgezet: er komt een „Staalstad' benoorden het ka naal en IJmuiden mag zich niet verder uitbreiden dan zo-en-zo-ver. Nog daar gelaten, dat met deze enorme uitbrei dingen het brood en het levensgeluk van vele honderden Kennemers gemoeid zijn meende hij, dat het vervangend recrea tiegebied bezuiden het kanaal niet ge schaad zou worden door een iets Zuide lijker uitbreiding van Velsen. Als men aan deze problematiek de bouw van het raadhuis ophangt, moet daar nodig eens een stem tegen verheven worden, vond de fractievoorzitter, zich niet ontvein zend, dat het college in dit opzicht uiter mate dilligent is geweest. De tarivering van het gas hangt niet af van deze nu aan te nemen begroting, stelde de heer Verbeek, maar hij wilde daar toch wel graag een bevestiging van het college van horen. Als derde algemene beschouwing kwam die van de heer M u ij e n s namens de katholieke fractie aan bod, eveneens met een inleidende waardering voor college en ambtenaren. Bij voorbaat kapte hij elke politieke variatie in zijn begrotingsoordeel af, maar beloofde wel een paar critische opmerkingen in de richting van het college. Zoals het verwijt, dat het college wel eens cijfers achterhoudt, die de raad alleen maar kunnen helpen bij het bepalen van De heer Kruisman kreeg gisteren tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1954 de lachers op zijn hand, toen hij een schouwburg in Velsen ging bepleiten Zijn redevoering was dan ook mooi gevonden en liep al dus: Degenen, die een schouwburg in Velsen financieel mogelijk zouden ma ken, rijden liever in een dure slee naar Amsterdam. De Hoogovens zouden, om zulk ceri schouwburg te kunnen laten zetten, vijf procent van hun winst moe ten laten vallen, „maar dat de heren aandeelhouders dat niet kunnen dragen blijkt onder meer wel uit de prijsver hoging van het Hoogovenafvalproduct: X)OOOOOOC*»OOOOOOOCOrx>DOC)OOOOOOOOOOC)OOOOOOOOOOOCX»OOC)OOOi zijn oordeel. En dan is het geleverde cijfer materiaal vaak ook nog onleesbaar. Met aandacht beluisterde de raad het verweer van de heer Nuijens tegen de in gewikkeldheid van de begroting op het motief: „het kan anders". De raadsleden hebben naar zijn smaak angstvallig geme den waar ze nog nooit uit hebben kunnen komen: de kapitaaldienst. Hij toonde met een mooi voorbeeld aan, hoe het dan wel kan en deelde er de raadsleden zelfs een stencil van zijn idee bij uit. Daarbij was de kapitaaldienst in een overzichtelijke groepering gevat en bleek, dat op die kapitaaldienst per saldo onge dekt overblijft f 1.053.352.als het be langrijkste getal uit deze opeenstapeling van cijfers. Zijn „idee" was daarnaast in feite een globale vermogensopstelling, welke inderdaad het voordeel had van de overzichtelijkheid. Hij puurdeer voorts uit, dat de reserve weliswaar aanwezig is, maar dat in de kapitaaldienst al rekening werd gehouden met een kasgeldvoorziening van f 4.500.000.wat de zaak enigermate vertroebelt: er is inmiddels uit de reserve f 5.648.737,57 gefinancierd, zodat er een ongedekt restant overblijft van f 1.053.352 op 1 Januari 1954. Dat klopte dus kenne lijk wel helemaal, maar het is de raads leden niet euvel te duiden, dat ze er niet uitkomen. Summa summarum zou het de heer Nuijens plezierig stemmen, als een aan hangsel aan een volgende begroting een wat duidelijker beeld van de vermogens positie der gemeente zou kunnen worden gegeven, waaraan een onmiskenbaar plei dooi werd gekoppeld voor een centrale ad ministratie. Hij kwam ten dele in het straatje van de heer Verbeek terecht, waar hij met de toekomstige opnemingen van geld als on bekende factor, de niet-gedekte investe ringen op ongeveer f 7.300.000.stelde: het reservebedrag, dat dus „in de brand kast blijft". Naar de suppletoire begroting geredeneerd, zou er bovendien nog eens f 4.104.230.moeten worden geïnvesteerd, zodat de gemeente rond f 11 millioen no dig heeft. Waar hebben we nog potjes zit ten? Hoe denkt u dit te financieren? Het werden vragen, die het college vrijblijvend onder de neus werden geschoven vragen, welke vooral bedoeld waren om een duidelijker financieel beeld der gemeente te verkrijgen met etn uiteenzetting over de dekkingsmogelijkheden. ADVERTENTIE Speciaalzaak in Rookartikelen J. H. HAGEDOORN ROGGESTRAAT 86 HOEK RIJNSTRAAT De wethouderssalarissen rangschikte hij onder het „kleingoed" de K.V.P. heeft er van den beginne niet veel in gezien de jaarwedden der wethouders op te trekken naar rato van de 5 loonsverhoging: het wethoudersschap is een post, die niet aan de financiële honorering gebonden mag worden, zodat het een ambitieus baantje zou kunnen worden. Geen betrekking dus, maar een ambt. Zijn echter de motieven van het college ten aanzien van de optrek king tier wethouderssalarissen van f 5900 tot f 6500 gefundeerd, dan kunnen B. en W. op de katholieke stemmen rekenen. Oud zeer haalde de heer Nuijens op, toen hij de verwelkoming van wethouder Maas door de voorzitter in het college minder juist noemde (hoewel er geen sprake is van rancune) en de nieuwe gymnastiek lokalen, die op de suppletoire begrotingen voorkomen gaf hem een aanmaning in de richting van het college in de mond: wan neer komt de Katholieke school in Sant poort nu eens aan de beurt, dat al sinds 1939 op de nominatie staat. De raadhuis- politiek van het college verwierf de Ka tholieke instemmnig volledig, evenals de autonome houding van de gemeente ten aanzien van de subsidiëring van het kleu teronderwijs. Waarmee het vijf uur was geworden en de zitting tot half acht werd geschorst. Na de avondhervatting kwam allereerst mevrouw Heykoop (V.V.D.) aan het woord voor haar algemene beschouwing, die zij tot tien minuten beperkte. De wo ningverdeling had haar volle attentie: „tact, wijsheid en naastenliefde" zijn vol gens haar de symbolen waaronder het wo- ningbeleid gevoerd moet worden. Zij brak voorts een lans voor grotere woningen voor artsen en advocaten en zou voorts graag een commissie in het leven zien geroepen, die van voorlichting kan dienen bij de woninginrichting. Voor de A.R.-fractie hield de heer D e Jong een uiteenzetting, die zich goed deels op de middenstandsproblemen richt te. Hij ried onder meer het college aan, de onverzettelijkheid inzake de raadhuisplan nen door te voeren, vroeg belangstelling voor de kleine middenstanders, waarvan velen nog in te nauwe „dichte" woningen huizen en behandelde verder de week markt voor IJmuiden: vele middenstanders zien zulk een instituut als een bedreiging. Natuurlijk kwam ook de winkelsluiting ten tapijte: een gedifferentiëerde oplossing had nog altijd zijn sympathie, al onder kende hij niet het gemis aan samenwer king in deze groep, die een gezamenlijke frontvorming in d& weg pleegt te staan. Het elkaar te lijf gaan van winkeliers, zo als het zich rond Sinterklaas in Velsen heeft afgespeeld, betreurde hij uitermate en hij was wat jaloers op de samenwer king der melkhandelaren, die onder een vrije wil en een sterke collegialiteit tot een plezierige samenwerking met het publiek zijn geraakt. Overigens richtte zijn belangstelling zich eveneens naar de visserij: doel van dit deel van zijn betoog was blijvende belang stelling voor deze in IJmuiden zo belang rijke bedrijfstak te wekken. Hij steunde namens de fractie de heer N u ij e n s in diens strijd voor een overzichtelijke samen stelling der begroting en verwachtte over heidssteun bij de bouw van een nieuw Potestants Christelijk zeemanshuis. Als hekkensluiter van de eerste ronde fungeerde de heer Van Dongen (C.H.). Met waardering had hij de woningbouw plannen genoteerd; de opbouw der ge meente viel voor hem uiteen in een aantal détails, waarvan hij vooral de gezamen lijke inspanning der middenstanders in- zaken de winkelbouw hogelijk kon waar deren. De industriehallen in Oud-IJmuiden ontlokten hem de vraag, of het college van plan is, dit jaar tot nieuwe hallen te komen de bouw in Oud-IJmuiden in haar geheel zou hij overigens met graagte zien beginnen. Het woningbeleid bespre kend, stelde hij de vraag, of de Velsenaren inderdaad lang op een huis moeten wach ten onviat „vreemdelingen" voor gaan. Herinnert u zich nog uit uw kinderjaren de kwelling van de lepel levertraanWe kregen een schep suiker na of sinaasappel. De meeste kinderen op deze foto vinden het vet maar akelig; er zijn er maar een paar, die hun mond vol bravour opensperren.. De levertraan wordt uitgedeeld door zuster E. H. Sweeney van het Oakfield dagverblijf voor kinderen te Clifton. De heer Schilling (C.P.N.) maakte gebruik van de kans, om in tweede instan tie zijn zegje te zeggen. Hij voorzag, dat het laatste millioentje van de reserve in het Velserbad zou verdwijnen, als er geen bewaking voor komt, wilde en passant de bewapening verminderen, om de woning nood te helpen opheffen en pleitte voor een maandelijks rapport over de Velsense wo ningnood. Hoe eerder de puinhoop in de Heuvelwijk verdwijnt, hoe liever het hem was en dat de andere puinhoop (Beecken- stein) nu nog eens aan een commissie onderzoek wordt onderworpen vond hij ronduit verbazingwekkend. De onveilige Lange Nieuwstraat was volgens hem de schuld van het college: de verkeersborden zijn te laag, het fietspad ligt niet goed en zo is er meer: een wachthuisje voor de bus klanten ware geen overbodige luxe en op deze gedétailleerde wijze ging hij een poosje door om tenslotte in Oud-IJmuiden te belanden: de daar thuishorende, bij de haven en visserij betrokken functionaris sen dienen daar te wonen, maar moeten nu van heinde en ver naar hun werk ko men vaak in het holst van de nacht. In dat verband propageerde ook hij een spoe dige aanpak van het probleem Oud- IJmuiden. Voor de Arbeid-fractie behandelde de heer v. O s v. d. A b e e 1 e n onder meer de wethouders-salarissen en hij argumen teerde vóór de verhoging, door een wet houder niet gebonden te willen zien aan financiële zorgen. De heer Nuyens kreeg hulde voor diens doorwrochte speurtocht naar de mogelijkheden tot verduidelijking van de begroting „de middag van de heer Nuijens" noemde hij de kleine kruis tocht van dit raadslid warme steun. Namens de Katholieke fractie voerde de heer Andriesma in de tweede ronde het woord de winkelsluiting was ook zijn pièce de résistance. De oriëntering op Haarlem en Amsterdam maakt de Dins- dagmiddagsluiting zo pijnlijk voor de mid denstand, die op deze dag een uitgestorven stad moet verdragen. Als de raad meegaat, liggen er verschil lende veranderingen in de schoot der na burige toekomst voorspelde hij, om de vraag te stellen, of het college bereid is de eventueel uit de middenstandsorganisa ties voortkomende wensen te honoreren. Met een waarschuwing tegen het afbeta lingssysteem met zijn hoge rentevoet en een pleidooi voor de Volkscredictbank en een gunning van het onderhoud der wo ningstichting shuizen aan particulieren sloot hij zijn oratie af. Nadat de heer PI e ijlen (WD) aan het woord was geweest, kwam de heer J. Visser (A.R.) met een paar woning bouw vraagstukken: onder meer zou hij graag zien, dat een particuliere bouwer zijn eigen architect zou kunnen kiezen. Ook zou hij een huurverlaging willen zien voor de noodwoningen, de krotwoningen en de duplexhuizen, om voorts de behoefte aan een overdekte ruimte voor exposities en andere manifestaties tot uiting te bren gen, desnoods in combinatie met een ruim- te voor zaalsportbeoefening. Zijn zorg om gaf de toenemende subsidiëring van het culturele werk, waaronder de zelfwerk zaamheid der gesteunde organisaties zou kunnen lijden. Het werk onder wat hij noemde de „asfaltjeugd" beval hij in de warme aandadht der collegeleden aan. Nog was het spraakwater niet opge droogd: verscheidene vingers wezen naar het plafond, toen de voorzitter vroeg, of er nog behoefte was aan een derde ronde alle fracties vatten opnieuw moed en het werd haast 12 uur voor de burgemeester de vergadering verdaagde, na aanvankelijk middenin een tirade van de communis tische heer Den Hollander te hebben wil len afbreken. Vanmiddag om twee uur gaan de algemene beschouwingen onver droten verder en het ziet er niet naar uit, dat het college voor vanavond aan bod komt. Het bestuur van de te Haarlem-Noord gevestigde R.K. toneelvereniging „Bavo" had de commissie voor ontspanning van ouden van dagen te Velsen aangeboden voor haar een toneelavond te verzorgen. En zo had Maandag in de toneelzaal van café „De Weyman" een opvoering van „De familie Loberg" een tamelijk overjarig drama in drie bedrijven door Cor Hermus plaats. Het publiek heeft deze vrijwel onafgebroken serie hevige conflicten even wel met een dergelijk intense aandacht ge volgd, dat do spelers ongetwijfeld met het meeste genoegen voor deze dankbare toe schouwers zijn opgetreden. Zondag 24 Januari wordt (eveneens in „De Weij- man") van deze voorstellingen reprise ge geven, waarna w:j op stuk en spel zullen terugkomen. De directeur van Sociale Zaken te Vel sen, de heer P. Waardenburg, sprak als voorzitter van de commissie een kort openingswoord, waarin hij onder meer de hoop vertolkte dat deze eerste ontspan ningsavond in het nieuwe jaar nog door vele zal worden gevolgd. Dezelfde spreker bracht na afloop van de voorstelling de dank van de commissie en het publiek on der woorden, niet alleen voor de sympa thieke geste, maar ook voor het vertoonde spel. Woensdagavond speelt het eerste heren team van de Velser Gymnastiek Vereniging een wedstrijd tegen DGT in de Da Costa- school te Velsen-Noord voor de competitie van de afdeling IJmond van de NeVoBo. De volgende heren komen uit: J. C. Bos, C. C. Haak, J. v. Kroonenburg, A. J. Krijgsman, J. de Ruiter en R. Wareman. Reserver. B. J. Beentjes. Het programma voor de komende weken luidt: 27 Januari, 8.30 uur: VGV—Kennemers 1 (dames); 9.15 uur: Kennemers 1—VGV 2 (heren). 10 Februari, 7.00 uur: VGV 1—PSV 1 (heren). 17 Februari, 7.00 uur: VGV 1—VCR 2 (heren); 9.15 uur: Plaatwellerij—VGV 1 (he^en). 24 Februari, 8.30 uur: Waterloo 2—VGV (dames). Nieuwe schoolmeubelen In de onder het bestuur van de Vereni ging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmujden staande Emmaschool te IJmui- den-Oost moet door toeneming van het aantal leerlingen een zevende leslokaal in gebruik worden genomen, waardoor de aanschaffing van schoolmeubelen, ten be hoeve van de inrichting van dit lokaal, noodzakelijk is. Met het oog daarop heeft de vereniging aan het gemeentebestuur het verzoek gedaan voor de aanschaffing van schoolmeubelen. B. en W. van Velsen stel len de gemeenteraad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Tsjechische film in Flora De afdeling IJmuiden van de C.P.N. ver toont Woensdag 20 Januari in gebouw Flo ra aan de Zeeweg de Tsjechische film „Alarm Gestapo" („De val"). Terug uit de Ierse zee Het Scheveningse vissersvaartuig SCH 2 „Zuiderkruis" heeft gisteren de terugreis uit de Ierse Zee aangevangen met een vangst van 750 kisten verse haring. De „Zuider kruis" is van de Verre Visserijmaatschapoij. Schipper is de heer A. Ros. Maandag 18 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Coolhaven van Cadix. Trito van Dublin. Tawali van Barcelona. Sullberg van Antwerpen. Deo Gratias van Odnese. Aeneas van Kopenhagen. Van Spil bergen van Hamburg. Monica van Antwer- pne. Prawda van Simdona, Mordihan van Le Havre. Abro van Sunderland, Heriot van Leith, Maldavia van Londen. Raki van Antwerpen. Swift van Londen. Amstelstroom van Bristol. Salawati van Hamburg. Maas land van Hamburg. Tyndareus van Avon- mouth. Amazonas van Paramaribo. Vera v. Antwerpen. Vertrokken zijn: Manto naar Kopenhagen. Nyenburgh naar Rotterdam. Nethcrland Coast naar Rotterdam. Tinte naar Oslo. Dido naar Hamburg. Pygmalion naar Antwerpen. Arctic naar Londen. Holderness naar Goole. Hathor naar Oran. Algarve naar Antwer pen. Mantenafarate naar Gent. Valencia n. Hamburg. Brandaris naar Greenwich. He- lian naar Esbjerg. Surte naar Londen. Nila- ture naar Malmö. Arabrith naar Stockholm. Trio I naar Antwerpen. Elmina naar Ham burg. Ingarö naar Stockholm. Karma naar Dunstone. Vinga naar Kopenhagen. Hugo Butcher naar Emden. Eastdale van Tyne. Saxen naar Gothenburg. Berkel naar Ant werpen. Delo Russia naar Malmö. Oostzee met Gelderland III naar Brazilië. Goeree met kraan naar Memel. Globe naar Kastrup. DINSDAG 19 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Captain Scarlett, ridder zonder vrees". WOENSDAG 20 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Captain Scarlett, ridder zonder vrees". DRIEHUIS Tuinbouwstudieclub „Velsen en Omstre ken", 20 uur, koffiekamer Westerveld, filmvoorstelling. VELSEN-NOORD Overkoepelend comité „Velsen Noord Vooruit", 20 uur, Herv. wijkgebouw, con cert IJmuidens Roem. I. v. A. O., 20 uur, Gem. Ontspannings lokaal, Van Diepenstraat, lezing „De ontwikkeling van de krant".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7