De Chinese kwestie zou een accoord kunnen verhinderen Parijs vreest Spaanse intriges in Marokko eerbericht Wie doet India begint met overdracht van 22.000krijgsgevangenen Haarlems Dagblad Russische eisen ter Berlijnse conferentie Dulles en Molotov zullen in Berlijn atoombesprekingen voeren Caids en Oulema's publiekelijk ongehoorzaam aan de sultan A toom gesp rek Woedende Indonesiërs overvielen hotel Was „Lawrence van Arabië" een charlatan? Het woord is aan Geen nieuwe gevallen van alastrim Thakhek heroverd Overwegend zacht if k Minister kreeg geen kamer Grief: rassendiscriminatie Actie tegen verdediger van de Rosenbergs Magsaysay waarschuwt de opstandelingen Hertog van Montrose overleden Europees congres in Londen Weerrapport zzo w w w zw 68e JAARGANG No 163 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 JANUARI 1954 IJmuider Courant V E L S E R OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG \i. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BURGEMEESTER VAN ARNHEM heeft in zijm Nieuwjaarsrede gesproken over ce toeneming van het aanital ver keersongevallen in zijn gemeente. Het is mij niet bekend hoeveel burgemeesters dat al hebben gedaan en hoevelen het nog zuilen doen, maar het aantel kan onbe paald blijven: het verschijnsel doet zich overal in den lande voor. De burgemeester van Arnhem acht het noodzakelijk dat door maatregelen van wetgeving of anders zins verandering in deze verontrustende toestand wordt gebracht. Hij heeft ook even gesproken over de toenemende ver keersdichtheid. Die is in de eerste plaats gevolg van de toeneming der bevolking en als wij ons daar even toe bepalen is er reden tot de nuchtere opmerking, dat dit zeer waarschijnlijk de belangrijkste factor in de toeneming van het aantal verkeers ongevallen is. Een oud woord zegt: wie werkt, maakt fouten. Het spreekt neg dui delijker als men het verandert in: wie doet. maakt fouten. In die vorm is het ook makkelijker te aanvaarden dat zowel een niet-beroeps-autorijder als een beroeps autorijder af en toe een fout maakt. De eerste, die minder dagelijkse routine heeft, zal er trouwens meer kans op lopen. Het zelfde geldt voor alle andere weggebrui kers: motorfietsers, bromfietsers, fietsers en zelfs wandelaars. Zij doen iets en daar om alleen al maken zij fouten. In veel gevallen loopt het goed af, in sommige andere niet. Terwijl het bevolkingMntaal blijft groeien en dus ook de verkeersdicht heid' toeneemt, stijgt tevens het aantal mensen dat zijn hoeveelheid fouten be gaat, terwijl bovendien de ruimte waarin zij ze begaan in het algemeen kleiner wordt. Uit dit laatste valt af te leiden dat aanleg van meer brede wegen verbetering moet brengen. Maar eer die er zijn zal de verwachte daling in de ongevallensta tistiek denkelijk alweer teniet zijn gedaan door verdere bevolkingstoeneming. Hiermee wil ik natuurlijk niet zeggen dat men de wegen niet zou moeten verbe teren. Men zal alles moeten toepassen dat werkelijk waarde heeft om het aantal on gevallen zoveel mogelijk te beperken: verbetering in de rijexamens, meer veilig heidsmaatregelen, meer éénrichtingver- keer, bevordering van de algemene ken nis der verkeersregels (waaraan erg veel hapert) en zo meer. Ik menk alleen maar op dat ais het wegennet en alle veilig heidsmaatregelen, plus alle voorschriften en de kennis en de wil tot naleving daar van bij alle weggebruikers, volmaakt zou den zijn gesteld dat zoiets te bereiken ware men bij verdere toeneming van de bevolking en daarom van het aantal weggebruikers nog zou blijven kampen, van het moment der bereikte volmaakt heid van al die maatregelen af, met een regelmatig^ stijging van het aantal onge vallen. Omdat de mens die doet fouten maakt, ook al poogt hij vooi-tdurend. ze te vermijden. Hij kan een fout maken in een moment van verstrooidheid, of omdat hii plotseling door slaap bevangen wordt, of omdat iets hem doet schrikken, of omdat zijn concentratievermogen geschaad wordt door een opkomende griep, misschien ook omdat hij vervuld is van zorgen. Er kun nen allerlei redenen voor zijn en zij doen zich bij verschillende mensen in verschil lende mate gelden. De president van de Nederlandse Spoor wegen heeft na enige spoorwegongevalilen moeten mededelen dat het onderzoek had aangetoond dat „een menselijke fout" de oorzaak was geweest. Dat is wat ik bedoel. Zoiets kan niet alleen een machinist of een blok- of over weg wachter overkomen maar evengoed de chauffeur van een vrachtauto, of dokter X die zijn patiënten bezoekt, of oom Willem op ziin bromfiets of de secure ambtenaar Carelseu. die al tijd zo voorzichtig is geweest bij het over steken van drukke wegen en 'naar beide zijden pleegt te turen en afstanden te schatten eer hij het waagt. Gij herinnert u wellicht de New-Yorkse taxi-chauffeur, die een 25-jarig jubileum vierde zonder dat hii ooit in een ongeval betrokken was geweest. Men vroeg hem hoe hij dit verklaarde en hij zei: ik ben altijd van de gedachte uitgegaan dat iede re andere weggebruiker zich plotseling als een idioot zou kunnen gedragen. De opvat ting leidt zeker tot toepassing vain een veiligheidsmarge. Maar hij had erbij moe ten zeggen dat hij desondanks meermallen geluk had gehad. Want dbt kam niet an ders. Gij herinnert u misschien ook de Engelse buschauffeur die hetzelfde jubi leum zou vieren als de New-Yorker, maar twee dagen tevoren een ernstig ongeluk veroorzaakte door 's avonds met stadslicht een hellende straat af te rijden, terwijl hii bij gedimd groot licht die groep marine schooljongens zou hebben ontwaard, die voor hem uit marcheerde en die hij n.u aanreed. Het leek een krasee fout. Het was niettemin het eerste ongeval dat die man in al die jaren ervoer: niemand kon dlus zeggen dat hij ongeschikt voor zijn vak was. De factor menselijke fout moet bij de snelle naoorlogse toeneming van ons ver keer zoveel invloed op de stijging van het aantal ongevallen hebben doen gelden dat het nuttig lijkt er rekening mee te houden, al kunnen statistieken zijn invloed niet precies aantonen. Op statistische gegevens alléén kan men trouwens nooit tot afdoen de conclusie komen: zij misleiden dikwijls' Dat er een toeneming van het aantal ver keersongevallen is staat overigens ook zom- der ongevallen-statistiek vast. Het kan niet anders, want het is drukker op de we gen geworden. Hiermee rekening houdend zal men de waarde van aanbevolen nieu we maatregelen beter kuninen schatten. Teveel voorschriften maken een zaak niet beter; alleen maar ingewikkelder en daar door menigmaal slechter. Een eeuw geleden, toen het wegverkeer nog zo schaars en zo traag was, gebeur den ook ongelukken (met paard-en-wa gen) door menselijke fouten, zoals J. P. Heye dat zo treffend geschetst heeft in het blijkbaar-onsterfelijke poëem „Twee voertuigen", dat aanvangt met de alom- bekende regel: „Een karretje op een zand weg reed"Er rijden twee karretjes in dat lied: het eerste komt zonder voerman 'erug en met speelse tragiek zingt Jan Pieter Heye: Hij komt niet meer thuis, die vrind, die vrind. De vrind was op de bok in slaap gevallen weet u wel? Het valt niet te ontkenner, dat sinds de tijd van de karretjes het verkeer niet al leen oneindig sneller en dichter maar ook BERLIJN, 19 Januari, (United Press) Rusland heeft vandaag een aantal eisen bekendgemaakt die het op de conferentie van de grote vier in Berlijn zal stellen en heeft hierdoor pessimisme verwekt onder de Westelijke diplomaten. I)e Russische eisen zijn: Het houden van een conferentie van vijf, met communistisch China. De vorming van één enkele Duitse regering als eerste stap tot hereniging van Duitsland. Het bijeenroepen van een conferentie van gedelegeerden uit geheel Duitsland om de kwestie van Duitslands hereniging te bespreken. Al deze eisen worden beschouwd als absoluut onaannemelijk voor het Westen. Als de Russen naar de conferentie komen met 'de vaste bedoeling om aan deze voor waarden vast te houden, zien Westelijke diplomaten weinig vooruitzichten voor een oplossing vgn de moeilijkheden tussen Oost en West. De Russen hadden er in diplomatieke nota's, reeds vóórdat overeenstemming werd bereikt over het houden van de con ferentie, op gewezen dat zij de kwestie van een conferentie van de grote vijf op de bijeenkomst in Berlijn wilden bespreken. De Westelijke mogendheden stemden et- in toe deze kwestie op de agenda te plaat sen, doch er wordt nu voor gevreesd dat de Russen deze kwestie eerst zullen willen bespreken en dit' zal zeker vastlopen tegen sterke oppositie van het Westen. Washington heeft zich dezer dagen nog uitgesproken tegen een vijfmogendheden- conferentie. De Amerikaanse minister van Buiten ministerie van Buitenlandse Zaken deeld< verder mede dat Foster Dulles met Moloto' overeen is gekomen de besprekingen t. Berlijn te voeren. Op een persconferentie zeide minister Dulles, dat hij zijn besprekingen over de atoomenergie met de Sovjet-ambassadeur Zaroebin zou voortzetten en dat hij even eens tijdens de conferentie in Berlijn de zaak met zijn Sovjet-coliega, Molotov, zou behandelen. Deze besprekingen zouden echter slechts handelen over de procedure kwesties, voortkomend uit het voorstel van Eisenhower tot instelling van een atoom bank. Voor het essentiële der kwestie zou hij een staf van deskundigen nodig hebben. Eisenhowers' voorstel, zo vervolgde Dul les, hield niet in, dat niet naar andere voor stellen geluisterd zou worden. Hij zei dat laar aanleiding van een opmerking over .et Sovjet-voorstel tot het verbieden der atoomwapens. (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs ziet men met grote spanning en niet zonder duidelijke ongerustheid de bijeenkomst der zogenaamde Caids en Oulema's, vertegenwoordigers der Arabi- landse Zaken, John Foster Dulles, heeft op i sche élite, uit het deel van Marokko tege- zijn persconferentie gezegd te hopen, dat I moet, dat sedert 1912 onder Spaanse pro- de conferentie van Berlijn in drie weken beëindigd zou worden. Hij deelde mee, dat hij zich Donderdag naar Berlijn zou be geven en gaf de namen op van zijn belang rijkste medewerkers. Dulles zei, dat er op de conferentie veel werk verricht zou kun nen worden als de Sovjet-vertegenwoofdi- gers een constructieve houding zouden aan nemen. De conferentie zou echter op niets uitlopen als de Sovjet-Unie in de houding zou blijven volharden, die zij tot nu toe heeft aangenomen. De Westelijke mogendheden zullen zich niet om de tuin laten leiden, aldus Dulles, door een politiek, die de verdeeldheid van het Westen beoogt. Duitsland kan verenigd worden door het houden van vrije verkiezingen in het ge hele land. De Westelijke mogendheden zijn daartoe bereid. Het is echter noodzakelijk, dat de Sovjet-Unie in deze eis meegaat. WASHINGTON (Reuter). De Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken ZIJ dus nu ook publiekelijk als de vertegen- Molotov heeft er mede ingestemd te Ber lijn inleidende besprekingen te voeren met zijn Amerikaanse collega Foster Dulles over Eisenhowers „atoom-vredesplan". Dit is Foster Dulles medegedeeld door de Russische ambassadeur te Washington. Zaroebin. aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld. Het onderhoud tussen Foster Dulles en Zaroebin duurde twintig minuten. De woordvoerder van het Amerikaanse tectie staat. Deze notabelen zouden elkaar van morgen af in Tetouan ontmoeten en er zijn duidelijke tekenen, die er op wijzen dat zü dan hun Khalif Moulay el Hassan Ben el Midhi tot ..regent en handhaver van de Chirifünse kroon" zullen proclameren. Daarmede zou de Khalif van Spaans Ma rokko tot direct rivaal worden verheven van de nieuwe Sultan Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa. die zoals men zich herinnert in Augustus met de hulp van de oude. machtige Pasja van Marakesl, te Glaoui onder het welwillend oog der Fran sen dc vroegere souverein Sidi Mohammed Ben Youssef verdreef. De onttroonde sultan is toen door de Fransen haastig naar Corsica verbannen om te voorkomen dat hij naar Spaans Ma rokko zou uitwijken. In dat deel van het land heeft men de nieuwe sultan echter nooit erkend en werden de gebeden des Vrijdags nog altijd uit naam van de ver bannen Ben Youssef uitgesproken. De Spaans-Marokkaanse Khalif zouden (Van onze correspondent te Soerabaja) Maandagavond omstreeks zeven uur zijn ongeveer 30 Indonesiërs, die gewapend waren met stokken, binnengedrongen in hotel Simpang, gelegen in het centrum van Soerabaia, en dat eigendom is van de Na tionale Handelsbank. In de keuken, de eet zaal, die vol was met gasten, de lobby, het kantoor en enkele kamers van gasten en personeel werden ernstige vernielingen aangericht. De gasten zijn in consternatie gevlucht. Enkele Nederlandse gasten en personeelsleden werden met stokken ge slagen. Niemand kreeg echter ernstige ver wondingen. De politie was spoedig ter plaatse. Met schoten in de lucht werden de vernielers verdreven. De politie ging niet tot arres taties over. Het conflict tussen de resident van Soe rabaja en het hotel over het beschikbaar stellen op korte termijn van een kamer voor de minister van Economische Zaken was oorzaak van deze aanval. Het hotel had geen kamer vrij gehad I voor de minister. De resident was hierop j verontwaardigd geworden en had het gas- j tenboek in beslag genomen. Ingevolge zijn opdracht stelden politie en militairen Don- j derdag een onderzoek in. Hun conclusie luidde: het hotel was vol. De resident heeft Zaterdag echter op een persconferentie het hötel beschuldigd van rassendiscriminatie, waarop een perscam pagne tegen het hotel is begonnen. De Nederlandse hötel-employé Scket, die op 13 Januari de resident sprak, is Maandagmorgen in beschermende bewa ring genomen door de politie, daar hij be dreigd was. De manager van het hotel, de Nederlan der Johan, is Maandagmorgen naar Dja karta vertrokken om de minister de kwes tie toe te lichten. Het hotel staat onder po litiebewaking. De Nederlandse commissaris dr. Van der Zwaai was spoedig ter plaatse. Een Ame rikaanse gast heeft de Amerikaanse consul laten weten, dat zijn kamerinventaris ge deeltelijk was vernield. woordiger van de wettelijke sultan van Marokko, zoals Ben Youssef in de Spaanse pers nog altijd wordt genoemd, willen la ten uitroepen. In Parijs vreest men. en ver moedelijk niet ten onrechte, van dit initia tief de grootste gevaren voor de binnen landse rust in het Franse protectoraat, een betrekkelijke rust overigens, want al sinds Augustus ziin aanslagen aan de orde van de dag, zodat het Parijse blad „Combat" zelfs over een permanente ondergrondse revolutie spreekt. Nadat de coup d'état in Augustus op het internationale plan weinig of geen weer slag had gevonden, schijnt nu Madrid ac tief te willen worden, want het is duide lijk dat het de Spanjaarden zijn, die hier met de Arabische liga aan de touwtjes trekken, zo goed als het in Augustus de Fransen zijn geweest die de vervanging van de vroegere onwillige sultan patro neerden. Een bijeenkomst, die nu plaats zal heb ben, werd sedert het geslaagde complot van Augustus, al drie keer aangekondigd. Dat het er nu eindelijk toch van komen zal, bewijst ongetwijfeld dat Madrid zich voldoende sterk gevoelt om zijn prestige op het internationale toneel in te zetten. Minister Bidault heeft de Spaanse am bassadeur in Parijs bij zich ontboden om hem op de gevaren van deze ontwikkeling te wijzen en gisteren werd door de Quai d'Orsay er al openlijk mee gedreigd dat Frankrijk alle beschikbare middelen zal gebruiken om aan de eventuele bedreiging van de politieke eenheid van het protec toraat het hoofd te kunnen bieden. Frankrijk beschouwt Spanje als een soort onderhuurder van een deel van het pro tectoraat en het meent daarom, dat dit geen initiatieven mag toelaten, die zijn gericht tegen de sultan, wiens politieke en geestelijke macht zich over het hele Chiri- fijnse keizerrijk uitstrekt. De vraag is hier bij hoe Amerika zich in deze kwestie zal gedragen. Het lijkt niet ongegrond een ver band te zoeken tussen de stap, die Madrid zich thans heeft voorgenomen te nemen of toe te laten, en het verdrag dat onlangs tussen Amerika en Spanje gesloten werd en dat voor Franco een ongemeen krach tige prestigewinst heeft opgeleverd. Men heeft enige reden te vrezen dat de inzichten van Washington met betrekking tot Noord-Afrika, waar hoogst belangrijke oorlogsbases zijn ingericht, zich enigszins in dezelfde richting gaan ontwikkelen als men sedert geruime tijd in Europa kon waarnemen, een ontwikkeling, die gericht is op een toenadering tot de militair sterkste, of betrouwbaarste partij, die in Europa Duitsland en in Afrika wel eens Spanje zou kunnen blijken te zijn. In dat geval gaat Frankrijk ook in Marokko een nieuwe, zware beproeving tegemoet, en dat is wel het minste wat men er op dit moment van zeggen kan. - LONDEN (Reuter) In de loop van dit jaar zal in Engeland een boek verschijnen, waarin wordt gesteld, dat de grote Britse held uit de eerste wereldoorlog. „Lawrence van Arabië" weinig meer was dan een charlatan en een leugenaar. De 61-jarige schrijver Richard Aldington verklaart, dat uit zijn zorgvuldige nasporingen is geble ken, dat Engeland ten onrechte Lawrence l>eeft aanvaard als een grote figuur. De uitgevers, William Collins en zonen, j wilden hun reputatie niet op het spel zet- i ten door het manuscript uit te geven, J voordat zij de conclusies van Aldington i hadden geverifieerd. Thans, na een onder- j zoek van anderhalf jaar, zijn zij tot de zelfde slotsom als de schrijver gekomen, j Volgens hen zal het boek Lawrence uit de geschiedenis doen verdwijnen. Tot dusverre werd Lawrence over het algemeen afgeschilderd als een beschei den jonge archaeoloog, die de Arabische stammen leidde in hun opstand tegen de DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Charles D. Warner: Iedereen praat over het weer, maar niemand doet er iets aan. (In de Hartford Courant, 1890) NEW YORK (A.F.P.) Het korps advo caten van New York heeft het Hoogge rechtshof van de staat New York verzocht Emmanuel Bloch, die indertijd het wegens het uitleveren van atoomgeheimen ter dood turken. Volgens Aldington heeft hij ech- veroordeelde en terechtgestelde echtpaar ter een veel minder belangrijke rol ge- Rosenberg heeft verdedigd, uit de balie te speeld dan hij heeft beweerd. Aanvanke- j lijk was het de bedoeling van de schrijver een gewone biografie van Lawrence samen te stellen, maar toen hij diepere in de stof doordrong, ontdekte hij tegenstrijdigheden. Het nieuwe boek. dat in Mei of Juni het licht zal zien, zal vermoedelijk tot felle debatten leiden. MANILLA (A.F.P.) President Ramon Magsaysay heeft de „Huks", de opstande lingen op de Philippijnen, het ultimatum gesteld, dat zij zich voor heden midder nacht moeten overgeven, aldus is uit mili taire kringen te Manilla vernomen. Het Philippijnse leger zal, indien de op standelingen geen gevolg geven aan het ul timatum, een definitief offensief beginnen. De Amerikaanse defensiebegroting De advocaten zijn van mening, dat Bloch de Amerikaanse president heeft beledigd. In een toespraak, gehouden na de teraarde bestelling der Rosenbergs, zou Bloch president Eisenhower en de minister van Justitie, Brownell, hebben beschuldigd van „moord in koelen bloede begaan." Het hooggerechtshof zal het verzoekschrift der advocaten in een zitting met gesloten deuren behandelen. STIRLING (Reuter) De hertog van Montrose, hoofd van do Schotse clan Gra ham en uitvinder van het eerste vliegdek- schip, is hedenochtend in zijn woning te Dry men bij Stirling (Schotland) overleden. Hij werd 75 jaar. De hertog was in het af gelopen weekeinde plotseling ziek gewor- Men verwacht, dat president Eisenhower den. Hij ontwierp in 1912 het eerste vlieg- dekschip, dat echter pas gedurende de eer- in de begrotingsboodschap, die hij het Congres Donderdag zal doen toekomen, zal voorstellen de militaire uitgaven der Ver enigde Staten in het begrotingsjaar 1954 1955 met ongeveer vier milliard dollar te verminderen. Hierdoor zouden deze uit gaven tot een bedrag van ongeveer 37.700.000.000 dollar zijn teruggebracht. Sinds twee dagen hebben zich in Den Haag geen nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. Wel is het aantal personen, dat z.ch in observatie bevindt, met twee ver meerderd. Hierbij is cén contactpersoon, die vrij zeker besmet is. Uit het ziekenhuis aan de Zuidwal is de eerste alastrim-patiënt als genezen ont slagen. Het is een jong meisje uit het grote gezin, waarin zich de eerste gevallen van de ziekte hebben voorgedaan. SAIGON (Reuter). Het Franse opper bevel te Saigon heeft medegedeeld, dat Franse mariniers en pantsercenheden de stad Thakhek in Laos Woensdagochtend hebben heroverd. De stad, die aan de rivier dc Mekong nabij dc grens met Thailand ligt, was de vorige maand door dc opstandelingen ver overd. De Franse strijdmacht werd hier door in twee delen gesplitst. Er bestaan plannen om hes gebouw van de Portugees Israëlitische Gemeente te Am sterdam te restaureren. Het kerkbestuur heeft contact opgenomen met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Portugees Israëlitische Synagoge staat op de Monumentenlijst en dank zij dit feit is het prachtige historische gebouw in oorlogstijd voor verwoesting bespaard gebleven. De eerste steen voor het gebouw werd gelegd op 17 April 1671. Op 2 Augustus 1675 werd het in gebruik genomen. De Synagoge werd in Ionische sliji in baksteen opgetrokken en rust op drie duizend palen. Zij staat op een door lage huizen omsloten pleintje. Het kerkgebouw bevat vele kost baarheden. In oorlogstijd werden deze opgeborgen in het Rijksmuseum en in de kluizen van een Amsterdamse bank. Desniettemin werd een gedeelte door de bezetters geroofd. In 1947 werden de gestolen voorwerpen uit Duitsland teruggehaald. In Mei 1945 werd de eerste dienst na de oorlog weer in de Synagoge gehouden. De foto toont ons het interieur. naar verhouding gevaarlijker is geworden alleen al door de menselijke fouten, door zoveel meer mensen begaan. R. P. PANMOENDJOM. (Reuter/AFP). De Indische bewakingstroepen op Korea zijn hedenmorgen begonnen met het overdra gen van df- 22.000 anti-communistische krijgsgevangenen, die zij ondir hun hoede hadden, aan de geallieerden. Een lange rij Chinese krijgsgevangenen overschreed weldra dc grens tussen de neutrale zóne en het geallieerde gebied. De Chinezen zongen en droegen spandoeken mee. Kort na 9 uur werden de eerste Chinese krijgsgevangenen al op transport gesteld naar Formosa. De anti-communistische gevangenen zijn vier maanden onder Indische bewaking ge weest. Vandaag zullen slechts de anti-commu nisten overgedragen worden. De pro-com munistische krijgsgevangenen zullen voor lopig onder de hoede van de Indische troe pen blijven. Het ziin 325 Zuid-Koreanen, 21 Amerikanen en een Britse marinier. Bij de overdracht van de eerste Chine zen en Noord - Kor eaner. hebben zioh geen incidenten voorgedaan. Dn Indiërs zijn tot de overdracht overgegaan ondanks het feit, dat de Noordelijken Dinsdagavond de eis steiden, dat de krijgsgevangenen nog 120 dagen langer onder Indische hoede zouden blijven. Terwijl de anti-communistische krijgs gevangenen uit de neutrale zóne naar het geallieerde gebied werden geleid, kwamen de Noordelijke en geallieerde verbindings officieren te Panmoendjom weer bijeen om te trachten cie onderhandelingen over een hervatting van de voorbereidende bespre kingen voor een politieke conferentie weer op gang te krijgen. De Chinezen droeg portretten van presi dent Tsjiang Kai Sjek en Soen Yat Sen, de stichter van het moderne China. Zij zon gen en zwaaiden met vlaggen van nationa listisch China naar de Amerikaanse mili tairen, die hen begroetten. Een geweldige witte boog overspande de ingang tot het geallieerde gebied. Er stond op: „Welkom Via luidsprekers werden welkomstwoorden tot de gevangenen gesproken. De bevelheb ber van de Chinese delegatie, generaal Lai Mingtang, verzocht hun de bevelen van de UNO te gehoorzamen, de orde te bewaren en geduldig te zijn. De meeste Chinezen zullen naar Formosa worden overgebracht. De Noord-Koreanen zullen het Zuid-Koreaans staatsburger schap verkrijgen. De Koreaanse gevange nen zwaaiden met Zuid-Koreaanse vlaggen en riepen „Banzai" (leve.toen zij on der een geweldig schilderij van president Syngmam Rhee doorliepen. Aan alle gevangenen werd een boodschap van Syngman Rhee overhandigd, waarin deze zei: „Waar gij ook gaat, als soldaten of als burgers, gij zult overal hartelijk worden begroet als helden, die zich opof ferden voor de vrijheid der mensheid". Gedurende de gehele nacht riepen de Noordelijken door luidsprekers boodschap pen om, waarin zij de gevangenen aan spoorden naar hun eigen land terug te ke ren en de wens hiertoe bij het verlaten van het kamp te kenn.en te geven Vijf Chine zen en vier Koreanen veranderden nog van gedachten en wensten gerepatrieerd te worden. ste wereldoorlog op stapel werd gezet en na de oorlog, als H.M.S. „Argus", gereed kwam. Van 29 Januari tot 1 Februari zal in Londen een Congres worden gehouden door de Europese beweging, in samenwer king met alle groeperingen die de Europese integratie nastreven. Het doel van het congres is te komen tot het aangeven van een gemeenschappe lijke economische politiek voor de Euro pese landen, met inbegrip van hun over zeese gebiedsdelen, en het Britse gemene best, ten opzichte van de rest van de we reld. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht kwam boven de Noordzee weer harde wind tót storm voor onder invloed van een actieve depressie boven Zuid-Scandinavië. Aan de achter zijde van de depressie stroomt koude po laire lucht naar het Zuiden. Boven onze omgeving neemt de wind echter in kracht af waardoor de koude lucht ons land niet kan bereiken. Het overwegend zachte weer duurt dan ook voort. Op de oceaan ligt ten Zuid-Westen van IJsland een die pe depressie, die echter slechts langzaam beweegt. De fronten van deze storing hebben thans de Britse eilanden bereikt. In ver band daarmede neemt in ons land morgen in de loop van de dag de kans op wat regen weer toe. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki geheel bew. Oslo sneeuw Stockholm sneeuw Kopenhagen motregen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew regen motregen geheel bew WZW 7 M N ZO sg ga Hf 6 4 6 10 7 8 6 2.S -4 0 -2 16 1 1 6 11 9 6 1 -4 3 -1 6 mist windstil onbewolkt windstil onbewolkt NW 3 sneeuw Z 4 regen WZW 6 geen opgaaf ontvangen geheel bew W 11 6 0 geen opgaaf ontvangen geen opgaaf ontvangen zwaar bew ONO 2 10 geheel bew. W 12 zwaar bew. onbewolkt W 2 5 0 2 1 0 0 0 0 0,5 2 7 0 3 Neerslag laatste 24 uur ïinmcrvrr»« AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen en hier en daar mist. Aanhou dend zacht. Toenemende en later ma tige tot krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. 21 Januari Zon op 8.36 uur, onder 17.07 uur. Maan op 20.14 uur. onder 9.23 uur. Maanstanden 27 Jan. 4.28 uur Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 Januari Hoog water: 4.37 en 16-48 uur. Laag water: 0.17 en 12 36 uur. Donderdag 21 Januari Hoog water: 5.15 en 17.26 uur. Laag water: 0.58 en 13.16 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1