Aanvaarding is ondanks bezwaren waarschijnlijk Chefarine „4 ABDUSIR00P Agenda voor Haarlem Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut bestaat honderd jaar Abnormaal E.D.G.-verdrag in Eerste Kamer Het gaat niet van harte, maar een andere keuze is er niet, concluderen vele senatoren Verkouden..? 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet „Uit een dodenhuis" van Janatsjek Geen interpellatie over prijsstijgingen PAS OPUWKHl.' WOENSDAG 20 JANUARI 1954 3 <S> EERSTE KAMER Holland Festival Kerkelijk Nieuws Schilderijen van bollenvelden gevraagd MATRASSEN - REPARATIE ,De Bilt" gaat jubileren Maar al voor 2eeuw werden in Halfweg observaties verricht Nieuwe zeewering ten Noorden van Petten Prof. van der Leeuwprijs (Van onze parlementaire redacteur) Met enige spanning is het debat in de Eerste Kamer over het verdrag inzake der Europese Defensie Gemeenschap tegemoet gezien. De schriftelijke voorbereiding heeft daartoe aanleiding gegeven, want het Voorlopig Verslag ging vergezeld van een af zonderlijke nota, waarin de Kamerpresident, mr. J. A. Jonkman, die aan het afdelings- onderzoek niet deelneemt, zijn bedenkingen tegen het verdrag had geformuleerd. De Kamer was over de Memorie van Antwoord niet voldaan en vond daarin aanleiding, de regering opheldering te vragen. Daarop is toen weer een antwoordnota van de re gering verschenen en pas daarna was het ontwerp rijp voor de mondelinge behande ling. De Kamer is dus niet over één nacht ijs gegaan en het verwijt van communis tische zijde, dat zij zich zou overhaasten was in het licht van deze feiten zeker mis plaatst. De communisten hebben nog wel een vertragingspoging ondernomen bij monde van de heer Brandenburg, die in een motie aan de Kamer een uitspraak trachtte te ontlokken, dat het met het oog op de Berlijnse conferentie van 25 Januari beter was het debat uit te stellen. Met 41 tegen 2 stemmen werd deze motie ver worpen. ADVERTENTIE Zonder enige geestdrift, met een open oog voor tal van bezwaren die het verdrag aankleven, alsook in het besef, dat er aller lei onzekerheden bestaan, hebben Dinsdag alle sprekers met uitzondering van de communistische tegenstander, de heer Geugjes zich vóór aanvaarding van de overeenkomst uitgesproken, omdat zij dit als de enige oplossing beschouwen. De 81-jarige nestor van de Eerste Kamer, prof. Anema (A.R.), zette in een voor treffelijk betoog uiteen, waarom hij met zijn fractie voor het verdrag was. Deze oud hoogleraar in het volkenrecht toonde hoe zeer hij begrip heeft voor de moderne staatkundige en volkenrechtelijke ontwik keling van de laatste jaren. Met volle over tuiging keerde hij zich tegen hen, die in het verdrag vooral eeh nationale en internatio nale verzwakking van Nederland zien. Wie dat doen, lijden volgens hem aan gezichts bedrog. aj is het formeel waar, dat de van ouds zozeer beminde nationale souvereini- teit zwaar wordt getroffen doordat onder meer ons leger in een groter geheel zal worden opgenomen. Maar in een bèschaafde wereld is het vasthouden aan volstrekte nationale sou- vereiniteit ondoenlijk gebleken. Van een souvereiniteit, waaraan de overheid niets mag afdoen, kan geen sprake meer zijn. Er bestaat geen werkelijk nationaal defensie- recht, omdat defensie alleen maar mogelijk is door hogere dan nationale bindingen. Handhaving van het oude souvereiniteits- recht zou dan ook onverantwoordelijk zijn. Bij samenwerking in groter verband kun nen wij veeleer een goede invloed uitoefe nen. Door de bevoegdheid en samenstelling van de E.D.G.Raad van Ministers zijn wij in staat daar ons woordje mee te spreken. Het is dan ook een principiële plicht tot het E.D.G.-verdrag toe te treden. Na deze principiële kant besprak prof. Anema de politieke zijde van deze aange legenheid. Hij zei dat een neutraal Duits land op den duur onhoudbaar zou zijn en ADVERTENTIE neem tijdig 60 tabletten f 0 98 Sterk desinfecterend WOENSDAG 20 JANUARI Koningin Emmaschool. ingang Raafstraat: Cultureel comité ..Over de Brug", filmverto ning. 8 uur. Kloppersingelkerk: Concert door het „Bartimeus"-koor, 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", spreker ds. I. Vasseur, 8 uur. Hótel „De Leeuwerik": Demonstratie patroontekenen, 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzon den", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „An Arperican in Paris", alle leef.. 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de doch ter van de Zwarte Piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rio Grande", 14 jaar. 8 uur. DONDERDAG 21 JANUARI Concertgebouw: Koor- en solistenconcert, 8 uur. Gebouw Sint Bavo, Smedestraat: Opera-avond met filmvertoning, 8 uur. Zui derkapel: Ds. I. Vasseur. 8 uur. Nassauplein 8: Nederlandse Vegetariërsbond, lezing. 8 uur. Hótel „De Leeuwerik"; Demonstratie patroontekenen, 10, 2, 4 en 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofd zonden", 18 jaar, 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de Zwarte Piraat", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rio Grande", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „An American in Paris", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en ais uur. Minerva: „Liebe '47", 18 jaar, 8.15 u. Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen. Eén ervan zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n d°et wonderen onvermijdelijk een nieuwe bron van moei lijkheden in Europa zou vormen. Even verkeerd zou het zijn Duitsland gelegen heid te laten tot een louter nationale defensie over te gaan. In het licht van deze factoren biedt dan ook het E.D.G.-verdrag nog de beste oplossing. Voorts toonde prof. Anema aan, waarom men zich over Enge- lands houding niet ongerust behoeft te maken. Met betrekking tot Frankrijk be staat er nog wel onzekerheid, maar dit is voor Nederland geen reden niet het nodige te doen, opdat het verdrag zo spoedig mo gelijk rechtskracht zal kunnen verkrijgen. Pamfletjes Nauwelijks had prof. Anema zijn kern achtig betoog geëindigd of er dwarrelden pamfletjes neer in de statige senatorische vergaderzaal. Op de papiertjes stond de slagzin „E.D.G.weg ermee". De man, die ze had uitgestrooid, werd onmiddellijk van de publieke tribune verwijderd. Mr. Sassen (K.V.P.) keurde het af, dat de regering over verschillende punten weinig mededeelzaam was gebleven, bij voorbeeld over het werk van de „interim commissie" en over de opzet van het uit voeringsapparaat. Hoe zit het met Britse bijstand aan de E.D.G. Is het initiatief ge nomen om de duur van E.D.G. en NAVO gelijk te maken? Het bevreemdde mr. Sassen dat de com munisten grondwettelijke bezwaren tegen het E.D.G.-verdrag hebben, omdat zij niets van onze grondwettelijke instellingen wil len weten en het gewoonlijk daarop gemunt hebben. Is de regering ook van mening dai met behulp van artikel 38 de regeling in zake de parlementaire controle op de E.D.G. verbeterd kan worden? Evenals prof. Anema vroeg mr. Sassen met nadruk, dat de geestelijke verzorging der Nederlandse troepen ten volle tot haar recht zal komen. Over de juistheid van de uitleg door de Regeringgegeven aan de kwestie betref fende de waarborgen inzake het Nederlands grondgebied, namelijk dat er geen afzon derlijke vrede zal worden gesloten eer het grondgebied van alle deelgenoten van vijandelijke troepen bevrijd zal zijn, koestert mr. Sassen de zorg van een goed huisvader. Daarom zou hij het op prijs stellen, dat de regering zich tijdig verge wist of onze verdragspartners het met die uitleg eens zijn. De Sovjet-Unie behoeft van de E.D.G. niets te vrezen. De E.D.G. zelf heeft gener lei militaire operationele of strategische taken te vervullen; want dat is het werk van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie. De oppositie van de Sovjet-leiders gaat vermoedelijk tenslotte niet zozeer tegen de E.D.G. als tegen de NAVO. maar politiek heeft de Sovjet-Unie bezwaar tegen de E.D.G., omdat daardoor de inner lijke kracht van het Westen versterkt zal worden en de FransDuitse tegenstelling zou kunnen verdwijnen. Het opgeven van de E.D.G. zou slechts nieuwe spanningen doen ontstaan, aldus mr. Sassen. Onze bereidheid inzake NAVO en E.D.G. betreft bereidheid tot wezenlijke collectieve verdediging. Anderzijds mag men verlan gen, dat op hun beurt Amerika en Enge land hieraan zullen meedoen. Duitse con tingenten mogen niet gebruikt worden om in de plaats te komen van thans in Europa .aanwezige Amerikaanse en Engelse strijd krachten. De heer Geugjes (C.P.N.) hield een uitvoerig betoog, waarin hij sprak over „de rr.ilitairistische geest, die de veelal uit S.S.- en S.A.-kringen voortgekomen. West-Duitse leiders zou beheersen." Hij vroeg hoe zijns inziens aggressieve uitlatingen van Ade nauer en van Foster Dulles te rijmen zijn met het defensieve karakter van het E D.G.-verdrag. „De nazi's, die thans in West-Duitsland aan de touwtjes trekken, zijn nazi's gebleven. Zonder de E.D.G. is het de nazi's niet mogelijk hun oude weer macht weer op te richten," aldus de com munistische senator, die voorts uitvoerig een aantal grondwettelijke bezwaren tegen de E.D.G. opsomde. „Men behandelt de Grondwet als een vodje papier," zei hij. „V/ij communisten verheugen ons er over, dat in alle kringen de weerstand en de weerzin tegen de E.D.G. toenemen." In de avondvergadering verklaarde de heer Algra (A.R.) aanvaarding van het E D.G.-verdrag noodzakelijk te achten. Men moest hem echter niet aan boord komen met overdreven argumenten. Er is geen sprake van, zo zei hij, dat paraatheid der troepen en de eenheid van optreden de tot standkoming van de E.D.G. vorderen. Voor deze senator bleek het zwaartepunt te liggen in het opvullen van het vacuum tussen Delfzijl en de Alpen. Aan de over zijde van het vacuum staan 175 Russische divisies gereed, afgezien nog van de mili taire macht der satellietstaten. Het bezet tingsleger in Duitsland zou ten hoogste de vijand enkele dagen kunnen ophouden. Daarom moet Duitsland zelf militair mee doen. Bovendien heeft de gehele mensheid de verantwoordelijkheid voor de honderd duizenden vluchtelingen in het vacuum. Mr. Wendelaar (V.V.D.) noemde drie punten, die zijn fractie er toe brachten vóór te stemmen. Ten eerste zijn de West- Europese landen elk op zichzelf onver dedigbaar, ten tweede kart Duitsland in een gezamenlijke verdediging niet worden ge mist, en ten derde is de E.D.G. hiervoor de enig aanvaardbare oplossing. Het voor nemen van mr. Wendelaar om zich hiertoe te bepalen en aldus de kortste en krachtig ste rede in de Kamer uit te spreken, liet hij echter jammer genoeg varen. En zo ver viel ook hij in de in het algemeen in onze senaat veel gemaakte fout, nodeloos breed voerig te zijn. Aan het slot van zijn rede drong hij er bij de regering op aan, nog vóór de bekrachtiging van het verdrag van de deelgenoten de verklaring te verlangen, dat er van een afzonderlijke vrede geen sprake zal zijn en ieder van de deelnemers ongerept zijn gebied zal behouden. Prof. Schermerhorn (P. v. d. A.) vond het gewenst licht en duister naast elkaar te plaatsen. Een probleem vond hij het dat het militaire element zo'n grote in vloed op allerlei gebied krijgt. Voor hem lag het zwaartepunt in de politieke betekenis van hetgeen men thans gaat doen. Dit is de enige manier om Duits land met de geringste gevaren in de ge meenschappelijke verdediging te betrekken. Het gaat om het bouwen van een federatief Europa en juist daarom is Rusland er zo tegen. Prof. Schermerhorn toonde zich een warm voorstander van het Europese integratie proces en keurde het af, dat uit sommige opmerkingen van regeringszijde op te maken zou zijn, dat men dit proces soms meer als een noodzakelijk kwaad be schouwt. Het E.D.G.-verdrag kon volgens deze senator een pijler vormen waarop het gebouw van de Europese federatie als onderdeel van de Atlantische gemeenschap zou zijn op te trekken. „Op papier vertoont het verdrag allerlei tekortkomingen," zei prof. Schermerhorn, „maar het leven zal sterker zijn dan het papier." Mr. Vixseboxse (C.H.) verklaarde tenslotte, dat de grootst mogelijke meer derheid van zijn fractie vóór zou stemmen. Een lid prof. Gerretson zal nog spreken en zijn houding van het regerings- antwoord laten afhangen. In aanvulling op het reeds eerder gepu bliceerde programma van het Holland Fes tival 1954 kan thans worden bericht, dat de Nederlandse Opera deze zomer de eerste uitvoering zal geven van „Uit een doden huis" van Janatsjek, waarvan het libretto op het gelijknamige boek van Dostojewski berust. Met de uitvoeringen van deze opera te Amsterdam en 's-Gravenhage zal tevens het feit herdacht worden, dat de Tsjechi sche componist op 3 Juli 1854 geboren werd. De voorstellingen zullen worden ge regisseerd door Abraham van der Vies en onder muzikale leiding staan van Alexan der Krannhals. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, leed gistermiddag een nederlaag. Hij stelde kennelijk tot veler verrassing voor, het verzoek van de heer Brandenburg (C.P.N.) in te willigen, een interpellatie te mogen houden over de jongste prijsstijgingen. De Eerste Kamer verwierp dit voorstel met 22 tegen 18 stemmen. Mr. Rip (A.R.) en mr. Kropman (K.V.P.) hadden zich er tegen verklaard, omdat zij het beter achtten dit onderwerp bij het komende begrotingsdebat te bespreken. Met de Anti-Revolutionnairen en de K.V.P.'ers stemden ook de Christelijk-His- tcrischen op één na tegen. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Nijvcrdal (vac. J. J. Polder vaart) S. J. Wouda te Bolsward. Beroepen te Amsterdam (vac. dr. J. M. van Veen) G. van Leeuwen, jeugdpred. te 's-Gra venhage; te Kamperveen A. Jonkers, cand. te Utrecht; te IJsselmuiden H. G. Abma te Rot terdam-Delf shaven. Benoemd tot geestelijk verzorger te Wad- dinxveen C. van Vliet te Maasdam. Geref. kerken Beroepen te Elim (Dr.) W. Horlings. cand. te Nieuwe-Pekela; te Oenkerk M. Fèitsma te Amstelveen. Bedankt voor Aduard en voor Dinteloord J. Kuntz te Tzum. Geref. gemeenten Tweetal te Slikkerveer: W. Hage te Aalst- Brakel en A. van Stqyvenberg te Nunspeet. Nicolaas Kroese, verzamelaar van an tiek en eigenaar van ee'huisjes te Am sterdam. is door een Amerikaanse om roepvereniging uitgenodigd om over een half jaar, wanneer naar wordt ver wacht de kleurentelevisie een feit zal zijn geworden, naar de Verenigde Staten te komen om daar voor de camera's Nederlandse schilderijen, mo derne en oude, te tonen van tulpen en van bollenvelden uit zijn eigen collectie. Voorts zal hij met antieke tegels en oude schilderijen demonstreren, dat de bloembollencultuur in ons land al da teert ui; de zeventiende eeuw. Tevergeefs echter heeft hij naar werken van moderne schilders gezocht, waarop bloembollenvelden zijn afgebeeld. Daar om hoopt hij binnenkort een prijsvraag uit te schrijven voor dit soort doeken. X)00000000000000000000000000000cxxxxx)0000000000000000000 ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima 3AVAKAPOK. In één dag retour. Jan. en Febr. 10 korting op reparatie E. G. J. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Tel. 18900 Haarlem Dat het moderne Japanse meisje haar Westerse zusters navolgt blijkt wel weer uit deze foto: Japanss meisjes met windjack en hoofddoek 'proberen van de Russische schaatskampioen Sergeyu een handtekening los te krijgen. Op 31 Januari is het een eeuw geleden, dat het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut officieel zijn bestaan aan ving. Het werd bij Koninklijk Besluit van 31 Januari 1853 als regeringsinstelling in het leven geroepen na een bezoek, dat mi nister Thorbecke had gebracht aan het ob servatorium van de befaamde hoogleraar Buys Ballot, dat toen nog gevestigd was op Sonneburgh waar zich ook de Utrechtse sterrewacht bevond (en nog bevindt). De waarnemingen waren in Utrecht reeds op 1 December 1848 begonnen door het toen malige Meteorologisch Instituut, dat zijn onstaan te danken had aan de toenemende belangstelling voor de invloed van de weersverschijnselen op de samenleving. Voor de theoretische meteorologie interes seerden zich in het bijzonder de toenmalige Utrechtse hoogleraren Wenckebach en Van Rees. De eerste geldt als de grondlegger van de Nederlandse klimatologie, Van Rees was meer de experimentator, die met mede werking van zijn studenten meteorologi sche waarnemingen verrichtte. Twee van dezen waren Buys Ballot en Krecke die men later terugvindt op Sonne burgh, waar zij hun bescheiden observato rium hadden ondergebracht. Buys Ballot was inmiddels reeds als buitengewoon hoogleraar (professor extraordinarius) te Utrecht opgetreden. Het zou echter onjuist zijn te ver onderstellen dat voordien in ons land geen meteorologische waarnemingen waren gedaan. Reeds tweeëneenhalve eeuw geleden verrichtte Van Mussen- broek observaties te Halfweg, die Obk pu nog van betekenis zijn, hoewel zij naar modern inzicht te kort duurden en geschiedden met instrumenten, die niet geijkt waren naar de tegenwoor dige eisen. In Utrecht deed prof. P. J. J. de Fre- marij van de toenmalige veeartsenijschool ongeveer in dezelfde tijd waarnemingen. Buys Ballot en Krecke genoten voor hun werk financiële.steun van b.v. het Provin ciaal Utrechts Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, van het Bataafs Ge nootschap te Rotterdam en van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs. Zij wis ten technische medewerking te krijgen van vrijwillige waarnemers in het binnen- en in het buitenland, maar toch bleef men ver verwijderd van het ideaal dat Buys Ballot voor ogen had: Utrecht te maken tot het centraal observatorium voor Europa. Door het K.B. van 31 Januari 1854 kreeg het instituut een brede en vastere basis en kon het weldra tot volle ontplooiing komen. Buys Ballot werd benoemd tot hoofd directeur der nieuwe instelling, dr. F. W. C. Krecke kreeg, als directeur, de leiding over de eerste afdeling waarnemingen te land, en luitenant ter zee eerste klasse M. H. Jansen werd belast met de afdeling „waar nemingen ter zee". Hier moet nog opgemerkt worden dat ook de Sonneburgh niet het eerste officiële waarnemingsstation in Nederland is ge weest, want reeds in 1843 liet de provin ciale waterstaat van Noordholland waar nemingen verrichten in Den Helder; van 1 December 1848 af werden de waar nemingen van dit station, tezamen met die van Utrecht en van vele andere uit binnen- en buitenland, gepubliceerd in de sindsdien ononderbroken reeks jaarboeken. Het station in Den Helder werd van 31 Januari 1854 af onder beheer gesteld van de directeur der eerste afdeling. De syste matische rangschikking van de waar nemingen van de hoofdstations (er werden immers reeds spoedig nog drie stations in de overige hoeken des lands opgericht), gaf prof. Buys Ballot een steeds duidelijker beeld van de samenhang tussen luchtdruk- Het gebouw van het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut te De Bilt, dat 31 Januari een eeuw bestaat. verval en wind. Het gevolg hiervan is ge weest, dat op 1 Juni 1860 kon worden over gegaan tot de inrichting van een storm- waarschuwirigsdienst. Daarnaast onder gingen de magnetische metingen, in 1848 begonnen, voortdurende uitbreiding. Ook de tweede afdeling leverde na enige jaren belangrijke gegevens die o.a. voor de zeil vaart op Indië van grote betekenis waren. Intussen werd steeds sterker behoefte ge voeld internationaal tot groter eenvormig heid en nauwere samenwerking te komen. Ook met het oog op de stormwaarschu- wingsdienst. De Pool-expeditie In 1872 legde Buys Ballot zijn denkbeel den daaromtrent vast in een publicatie „suggesties voor een uniform systeem van meteorologische observatie". Hij werd in Wenen (1873) president van het perma nente comité der internationale meteorolo gische organisatie. Hieruit vloeide ook voort deelneming van de eerste grote on derneming dezer organisatie: het interna tionale „Pooljaar 1882/1883". Ondanks de omstandigheid dat het expe ditieschip „Varna" verloren ging. kon het meteorologisch deel van het programma der expeditie, onder leiding van'dr. M. Snel len, toen directeur der eerste afdeling, wor den uitgevoerd. De uitbreiding van de werkzaamheden der tweede afdeling had tot gevolg dat in 1881 een derde afdeling, de filiaalinrichting te Amsterdam, kon worden geopend, waar op in 1889 een filiaal te Rotterdam volgde. Intussen werd door alle uitbreidingen over plaatsing van het instituut een steeds dringender noodzaak. Verhuizing naar De Bilt Toen prof. Buys Ballot in 1890 stierf, werden de voorbereidingen tot deze ver plaatsing door zijn opvolger, dr. M. Snel len, voortgezet. In 1893 werd de hand ge legd op het landgoed „Koelenberg" in De Bilt en op 1 Mei 1897 kon het vernieuwde hoofdgebouw in gebruik worden genomen. Men was reeds op 1 November 1896 de waarnemingen in De Bilt begonnen, terwijl die op Sonneburgh nog werden voortgezet. De aldus gedurende 25 maanden gedane dubbele observaties maakten een betrouw bare deductie der waarnemingenreeks van Utrecht op die van de Bilt mogelijk. In 1902 werd nogmaals een derde afdeling inge richt voor de „magnetische en seismolo gische waarnemingen". Eerste directeur dezer nieuwe afdeling werd dr. M. Snellen, in wiens plaats dr. C. H. Wind tot hoofddirecteur werd benoemd. Deze derde afdeling werd reeds in het jaar harer oprichting door een brand getroffen, dje het paviljoen voor variatie-waarnemin- gèn verwoestte. De belangrijkste instru- men%n werden echter gered en konden binnen 24 uur elders gebruikt woraeii. Intussen was dr. Wind, die hoogleraar te Utrecht was geworden, opgevolgd door prof. van Everdingen, die van 1907 af 31 jaar lang hoofddirecteur is geweest. Zijn opvolgers waren prof. ir. F. A. Vening Meinesz en ir. C. J. Warners, welke laatste thans deze functie vervult. Het is duidelijk dat vooral in de laatste jaren het werk van het K.N.M.I. zich belangrijk heeft uitge breid. Daarop hopen wij in een volgend artikel teri^ te komen. Rijkswaterstaat zal binnenkort aanbe steden het maken van een nieuwe zeewe ring door het Botgat ten Noorden van Petten. Het ligt in de bedoeling, vroeg in het voorjaar te beginnen met de werk zaamheden, die men nog dit jaar hoopt te voltooien. De zeewering bij Petten heeft in de rampnacht van het vorige jaar beschadi- gingei^opgelopen. Vo or waar den verrui imd De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten de voor waarden, waaraan composities moeten vol doen om te kunnen mededingen naar de Professor Van der Leeuwprijs 1953, enigs zins ruimer te stellen. Voor deze mededinging kunnen thans in aanmerking komen muziekstukken met een tijdsduur van ten minste 14 en ten hoogste 28 minuten van componisten, die tussen 1 November 1949 en 1 November 1953 een werk hebben geschreven voor normaai bezet symphonie-orkest met instrumentale solo of soli. Ieder die, gezien deze wijziging in de voorwaarden, alsnog de aandacht van de commissie wil vestigen op het bestaan van bepaalde werken, wordt uitgenodigd hier van uiterlijk 16 Februari 1954 mededeling te doen aan het secretariaat van de com missie voor de toekenning van de Prof. Van der Leeuwprijs 1953 (afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage). ADVERTENTIE In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, A heesheid of gezwollenheid 5qK de snelwerkende 's werelds beste hoestsiroop ,,'t Is iets a-hab-normaals van mij ge weest, edelachtbare!", sprak, verlegen schouderophalend, de zondaar, die on langs voor de politierechter terecht stond. Een komisch antwoord, dat de vaak zo ernstige sfeer in zo'n rechtszaal eens een beetje opzij schuift. Die lichte stottering in dat blijkbaar zo moeilijk uitspreekbare woord legde als het ware nog meer nadruk op het abnormale van verdachtes gedrag. Alledaags was het dan ook zeker niet: Verdachte heeft een vrouw en drie kin deren. Hij heeft ook een werkkring, maar die ligt buiten zijn woonplaats. Iedere dag er heen reizen is geen pretje, maar geluk kig - voor hem - woont in die andere plaats in een vriendelijk huisje een aardig vrouwspersoon dat hem liefderijk ontving, telkens wanneer hij het knersende tuin pad op kwam stappen Zij is weliswaar getrouvyd, doch het zoet van de dagelijkse ontmoeting verloor er zijn suikergehalte geenszins door. Zij hield niet op, hem vriendelijk te bejegenen en iedere dag opnieuw viel het uur van scheiden zwaar. Op zekere dag deed hij echter een vre selijke ontdekking: de vrouw-in-kwestie bleek nog meer „Vrienden" te bezitten, zodat het hem meteen duidelijk was, dat hij niet haar onverdeelde aandacht had. Hij werd boos, vond dat zij hem op een ergerlijke manier voor de mal hield. Eerst liet zij hem in de waan, dat hij het copy- tight van dat „even aanwippen" in han den had, doch later bleek dat in wezen een heel leger mannen een dergelijk abon nement bezat. „Dat is niet eerlijk tegenover mij, zoiets mag toch niet?", riep verdachte wanhopig uit, terwijl hij een hoopvolle blik wierp op de heren-in-het-zwart vóór hem, die de grootste moeite hadden om hem er van te overtuigen dat hetgeenhij deed, ook niet mocht. De zondaar begreep dat maar matig; na die vreselijke ontdekking was hij alleen maar diep verontwaardigd en teleurgesteld geweest en hij had zijn woede in weinig fraaie bewoordingen op een velletje post papier gemonteerd, waarmee hij een niets vermoedende, eerzame postbode datzelfde tuinpad opstuurde. Die brief bevatte hoe genaamd geen woorden, die men dagelijks in de dagbbladen aantreft en toch stond hij niet daarvoor terecht. Op de rol van de rechtszitting stond achter zijn naam het woordje „vernieling". Verdachte was namelijk de mening toegedaan, dat zijn schrijven nog niet het gewenste resultaaat had opgeleverd. Om zijn protestbrief kracht bij te zetten had hij zich enige bakstenen aangemeten, die hij met kracht door de ruiten had gewerkt van dat huisje, dat hij nu opeens niet meer vriendelijk vond. En omdat zoiets nu eenmaal verboden is, stond hij nu voor de politierechter en zei, dat het allemaal abnormaal was ge weest. Gelukkig bleek hij zijn leven reeds te hebben gebeterd: teneinde de plek des onheils nimmer meer te aanschouwen, heeft hij spoedig een andere betrekking gezocht. Alles is nu weer in kannen en kruiken, want met zijn vrouw heeft verdachte weer vrede gesloten. Wat de vrouw-in-kwestie betreft, zij zal er verstandig aan doen, een degelijke glasverzekering af te sluiten. Althans, zolang zij dat abonnementsstelsel hand haaft. Want een mannenhart is spoedig geraakt. En een ruit ook. N.K.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5