Nog steeds wensen in de Velsense raad Communistisch begin en communistisch eind Agenda voor Velsen Ijverig en secuur werker uit laboratorium-magazijn jubileerde Landskampioen „Gezellig Samenzijn" geducht voorbereid tegen D.C.IJ. Havenberichten Cursus, open discussie en een grote actie voor vluchtelingen LAATSTE LOODJES NADEREN Nieuwe dagloontabel voor zeevissers Dukel leidt in het Vuurtorentournooi Droombeeld en horoscoop v IJ mond-uitspraak A lier treurigst' Misverstaan raadslid Warme schouwburg Betere douanefaciliteiten s.v.p. Oversteekplaatsen Ander geluid over noodwoningen F. v. Dok 25 jaar bij Hoogovens Nieuwe ideeën bij de VJC Film en Jeugdin Februari SPANNING ROND EEN BESLISSING Roozenburg tegen Keller met de nationale titel op de achtergrond Besl issingswedstrijd G. S.IJmuidcn Velser Tafeltennisclub Voorwedstrijden om Kennemer damtitel in Februari IJme de Jong-Roozenburg uitgesteld Promotie- en degradatie wedstrijden bij „De Jump" VGY I won met 3-0 van DGS in Da Costaschool IJmuidense GPN protes teerde tegen de EDG „Hollands Glorie" in de „koffiekamer" Burgerlijke stand Velsen DONDERDAG 21 JANUARI 1954 DRIE UREN heeft Velsens raad zich gisteravond wederom gebogen over de begroting althans over het voorspel van dit belangrijkste aller gemeentedocumenten om t« repliceren op de opmerkingen van het college. Hopelijk zal vanavond anders morgenavond de begroting zelf aan de orde kunnen komen en de voorspelling lijkt niet gevaarlijk, dat deze heel wat minder tijd vergt dan de voorbeschouwingen, of dat het lijvige boekwerk door de gemeenteraad weinig ingrijpend zal worden gewijzigd. Het begon nogal opwindend, doordat de heer Kruisman namens de com munistische fractie zich aan een aanval op het Velsense woningbeleid waagde tot grote ontstemming van de Arbeid-afgevaardigdcn en voor het overige kreeg de heer NuUens gelegenheid zijn begrotinghervorming verder te propageren en het college van opvallend veel misbegrip te betichten. Vanavond om half acht wordt de vergade ring voortgezet. Burgemeester mr. M. M. Kwint wilde de begrotingszitting gisteravond bij voor baat niet te lang maken: om halfelf be loofde hij de zitting te zullen verdagen. In de drie uur daarvoor is echter heel wat af gepraat: de raadsleden kwamen aan hun tweede ronde toe en bleken op vele punten nog met het college van mening te ver schillen. Voor een welgevulde publieke tribune ging de heer Kruisman (C.P. N.) op de vuist over de huurverhoging hij verweet het college, dat het op het stuk van de duplex- en de noodwoningen geen afwijkingen had toegestaan of althans be pleit bij de minister. Bij interruptie merkte de Voorzitter op, dat de heer Kruis man indertijd als wethouder de noodwo ningen in Velsen Noord heeft helpen bou wen en toen kwam er zelfs een communis tische motie uit, eerst de verkeerde om de huren van de huizen der woningstich ting Velsen nog nader te bekijken en de heer Kruisman diende het voorstel in de hele reserve ineens te besteden aan de bouw van „behoorlijke woningen". Zo ging dat drie kwartier door met alle argumenten van neo-fascisme, kapitalisme en wat de heer Kruisman meer in zijn ar senaal vond. Hij had een motie voor de Eerste Kamer in petto, om het E.D.G.-ver drag niet aan te nemen. De heer Verheek (Arbeid) trachtte het college een uitspraak te ontworste len over het IJ mond-plan „een droom beeld wellichtwaar bepaald geen horos coop op getrokken mag worden". Hij bepleitte met zijn partijgenoot de heer T a b e r n a 1 voor een uitvoering van grote plantsoenwerken als het Gijzenvelt- plantsoen door middel van een openbare aanbesteding indien zulks voordeliger mocht uitkomen dan de uitvoering in gemeente lijk beheer: de plantsoendienst moet zich eigenlijk beperken tot de dagelijkse onder houdswerkzaamheden. De toezegging uit B. en W. om de reserve besteding nader te bekijken had de socialis tische fractievoorzitter tot dankbaarheid gestemd en hij liet dus het bij hem opgeko men voorstel te dezer zake voorlopig rus ten. evenzeer als hij tevreden was over de toezegging, om de begroting met behulp van een verduidelijkend aanhangsel voor taan wat overzichtelijker te maken. De op merkingen van de heer Kruisman werden door de heer Verbeek gevoelig afgestraft: allertreurigst noemde hij diens opmerkingen over de noodwoningen, als „verdraaid" kenschetste hij de opeensta peling van uit het verband gerukte feiten, zoals ze door de heer Kruisman zijn voorgedragen om mensen, die de diepere achtergronden van het woningbouwbestel niet kennen, op zijn hand te krijgen. De publieke tribune leefde intens met het nogal hooglopende meningsverschil mee; de heer K r u i s m a n zei het over de huur verhoging te hebben gehad en de heer Verbeek verweet voorts de communis tische woordvoerder tenslotte het luchthar tig spelen met de reserve voor een even spectaculaire als onwaarachtige politieke stunt. Over de gasgeld-restitutie waren de heer Verbeek en wethouder De Boer (Ar beid) het blijkbaar niet helemaal eens: de door de wethouder toegezegde restitutie van 140.000 zal toch eerst het fiat van de raad moeten hebben en bovendien nam hij het de heer De Boer hoogst kwalijk, dat hij de raad achteraf nog eens had verweten, de gasprijsvaststelling te hebben tegenge houden. ..Een besluit is een besluit" meende de heer Verbeek „en het is niet juist de raad daar later nog eens over te kapittelen." De heer N u y e n s (Katholiek) kreeg het ook volhandig in de tweede ronde: hij vroeg zich af, waarom het college hem zo deerlijk heeft misverstaan over zijn finan ciële „nota van hervorming der begroting". Het wethouderlijke antwoord inzake een eventueel nieuw ziekenhuis noemde hij be vredigend: de Katholieken zullen ook nu objectief en welwillend staan tegenover zulke plannen, welwillender dan anders denkenden indertijd de plannen voor de stichting van het Antoniusziekenhuis be groetten. En daarmee was de weg vrij tot de hoofdzaak van zijn betoog; het college DONDERDAG 21 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Blossom Time". Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur: Gem. Vergaderzaal, Abelen straat, lezing. VRIJDAG 22 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Rebecca". Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden, Patronaatsgebouw, lezing. Nutshibliotheek Heidestraat, geopend van 19-21,30 uur. had naar zijn smaak maar al te summier gereageerd op de toch wel constructieve ideeën van de Katholieke fractiepraeses. Men had hem verweten, zijn hele opzet „rauwelings" voor het college te hebben gedeponeerd, maar een verwijzing naar de langdurige voorbereiding van zijn „nota" enerzijds en het goede recht van elk raads lid om na de memorie van antwoord open gebleven vragen over te leggen, bevatte ruimschoots voldoende rechtvaardiging. Een gemeentelijke balans vroeg hij nog maals niet, maar een globale vermo gensopstelling van de gemeente moet toch mogelijk zijn met een daarvan afhankelijke toekomstprognose en een verwijdering van al te veel suppletoire begrotingen. Ook me vrouw Heykoop (Vrijheid) repliceerde zij het kort. De herdenking van de vijfde Mei wilde zij met alle gloed voortgezet zien de D.B.B. onderkende zij als een uit stekende brandverzekering en een even tuele catastrophe mag het Nederlandse volk bepaald niet weerstandsloos overvallen. Zij wilde verder wel eens „een schouw burg, waar de toeschouwer warm kon zitten", zoals er heel veel desiderata uit haar koker rolden, maar bovenal zal het onderwijs in Velsen zo goed mogelijk moeten zijn de zorg voor het kind was voor haar primair. Mopperend verdween de bezetting der publieke tribune omstreeks tien uur, toen de her D e J o n g (A.R.) aan zijn repliek toekwam. Redelijk bewoonbare huizen en krotten moeten worden afgebroken voor de uit breidingsplannen en de heer De Jong stelde de vraag nogmaals zonder zich in dit opzicht demagogie te willen laten aanleunen of de percelen, die helemaal rijp zijn voor afbraak en „toch niet meer onderhouden worden", liever niet in de huurverhoging mee hoeven te gaan. Vrije particuliere bouw leek hem het beste, ge groepeerd in een doel van de gemeente. Over de bunkerhaven was de heer De Jong wel warm te maken, maar rechtstreeks enthousiast werd hij voor een laadhaven (..nog groter" mompelde te voorzitter) in iJmuiden. Daarbij doelde hij kennelijk op de faci liteiten daartoe wat betreft het zelfstandig in- en uitklaren door de douane, zoals reeds in ons blad werd bepleit bij een artikel over de douanebemoeiïngen in IJmuidcn. Het Staatsvissershavenbedrijf zou naar zijn mening wel tot 15 cent per kubieke meter water hebben willen gaan als de ge meente waterleverancier was gebleven, maar de door de wethouder geciteerde be sprekingen met het ministerie van Ver keer en Waterstaat kende hij niet. Dankbaar toonde de heer Van Dongen (C.H.) zich over de toezegging van het college om de mogelijkheid van over steekplaatsen op de Lange Nieuwstraat onder ogen te zien. De noodwoningen waren de heer Van Dongen nogal meegevallen: vele men sen wonen daar met plezier en willen er niet eens uit; de huizen zien er van binnen in de meeste gevallen keurig uit en tegen de communisten zei de Christelijk Histori sche woordvoerder, dat de huizen dit jaar van buiten nog helemaal zullen worden opgeknapt, zodat de huurverhoging niet in het water wordt gegooid. Het college verdiende zijns inziens een felicitatie over het na lang zwoegen bereikte succes inzake het Velserbad. De heer Schilling (C.P.N.) bracht de beschouwingen tenslotte daar, waar zij begonnen: in het communistisch gareel. Desondanks sneed hij een paar locale onderwerpen aan: er zou in Velsen bij voorbeeld niet goed gebouwd zijn, zoals hij dagelijks hoort. De Grahamstraatbewoners waaien hun huizen uit en de puinhoop, de puinhoopc'e rijwielpaden langs de Lange Nieuwstraat, de verlichting in oud- IJmuiden (één lantarenpaal in de School straat zou zo mooi zijn) en een badhuis in datzelfde deel der gemeente paradeerden op oubollige Schillingse wijze voor de glim lachende raadsleden. Waarmee het einde kwam aan deze zitting, die tot vanavond half acht werd verdaagd. Als gevolg van de algemene loonsverho ging van 5 percent en de daaruit voort vloeiende verhogingen van uitkeringen in. gevolge de sociale verzekeringswetten, is de „dagloontabel" voor zeevissers eveneens verhoogd met 5 percent. De nieuwe dagloontabel van de Zee-on gevallenwet die tevens dient als grondslag voor de toekenning van ziekengeld, laten wij hieronder volgen. Voor grote trawlers boven de 400 bruto register ton: Schipper f 16, stuurman f 16, le machinist en le motordrijver f 16, 2e machinist, 2e motordrijver, oudste stoker, matroos, jongste stoker, kok, 3e motordrij ver, olieman, tremmer, handlanger ook al len f 16. Lichtmatroos f 8.70. Voor trawlers van 200 tot 400 ton: alle opvarenden tot de rang van tremmer f 16, tremmer f 13.70 en lichtmatroos f 8.30. Trawlers tot 200 ton: Schipper, le ma chinist en motordrijver f 16, stuurman f 13.45, 2e machinist, 2e motordrijver oud ste stoker f 12.60. Matroos of jongste sto ker f 10.90, kok f9.90, tiemmer f8.70. Voor alle schepen, geen trawlers zijnde en tevens voor wal werkzaamheden: schip per f 16, monteur of machinist f 13,05, stuurman f 11.90, matroos of stoker f 10.70, kok en kokmatroos f 8.95, cudste f 8.35, jongste f 7.20, reepschieter f 6, afhouder f4.85. MARKTBERICHT Andijvie 4890; waspeen 10—24; spruiten 1562; witlof 2846; prei 817; knollen 612; veldsla 125145; boerenkool 4—18; groene kool 514; gele kool 610; rode kool 59; peen 26; uien 37. Als een van de meest actieve organisaties in de gemeente Velsen mag zonder kans op tegenspraak de Velscr Jeugdcentrale worden aangemerkt en de plannen, die uit deze VJC voortkomen voor de komende maanden en de alweer naderende zomer kunnen slech's deze mening bevestigen. Discussieavonden, cursussen voor Spel en Sport en de nu op gang komende actie voor de Europese vluchtelingen laten zien, dat deze Jeugdcentrale haar weg zoekt in het groeiende Velsen tegen alle stromen van tij en omstandigheden in. Als sluitstuk van de groots-opgezette hulpacie aan de vluchte lingen komt er in Mei een voorjaarsmarkt, waar de producten van de vele er aan mee werkende jeugdorganisaties verkocht zullen worden. In de maanden Maart en April gaat de nieuwe cursus Sport en Spel draaien, waarmee de VJC wil bereiken, dat de jeugdverenigingen over een aantal mensen kunnen beschikken, die de jeugd in kennis kunnen brengen met verschillende spelen en zaalsporten, zonder dat daarbij natuur lijk het werkgebied van de sportvereni gingen betreden wordt. Men denkt aan verschillende binnen- en buitenspelen als estafettes, kringspelen, ach tervolgvngspelen en balspelen en wat de zaa isporten betreft is het te bestrijken terrein al even breed. Voor het-kader der verschillende jeugd verenigingen gaat de cursils op 18 en 25 Maart draaien en op 1, 8, 15 en 22 April. De laatste avond wordt het „buitendemon- stratie" met een daaraan verbond: enquête onder de leidsters en leiders ov de geschiktste spelen en sporten ter b. oefening met de Velsense jeugd. Nieuwe wegen Hierudt blij'kt dus weer, dat de VJC naar nieuwe manieren zoekt de jeugd te boeien, zulks mede op aandianig vam de verschillende jeugdverenigingen zelf, waarvan meer dan een een niet te misken nen verslapping van de aandacht onder vinden. Dat hierbij het nijpende tekort aan kader een woordje meespreekt hoeft geen betoog. „Film en jeugd" Als aanloop tot een serfe belangwekken de discussieavonden over actuele jeugdpro blemen komt de secretaresse van het In stituut „Film en Jeugd" uit Den Haag, mej. L. H. C.allois op 19 Februari een in leiding houden over het werk van het In stituut. Er zal voorts op die avond een film worden gedraaid, waarover men een dis cussie hoopt te ontwikkelen en het ligt in de bedoeling voor deze avond onder meer ook de onderwijskrachten uit te nodigen. De actie voor steun aan de Europese vluchtelingen, waarover wij reeds eerder publiceerden, komt nu eveneens tot ont plooiing. Maandagavond zal de jeugd van Santpoort in het Jeugdhuis aldaar geïn strueerd worden, hoe er geld bijeen ge bracht kan worden voor deze menslievende actie. Het ligt in c.e bedoeling, deze aange legenheid later ook over de rest van de ge meente uit te breiden en de jeugdgroepen in eigen beheer maar met materiaal van de VJC kleine voorwerpen te laten maken, die in Mei op een voorjaarsbeurs verkocht en wellicht ook op andere wijze aan de man gebracht zullen warden. Gezien de in structiebladen, welke de VJC aan de jeugd gaat uitdelen, kan er met goeae smaak en liefhebberij heel veel. aardigs uit te bus komen. De grote familie van het Centraal Labo ratorium van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. een dergelijke afdeling vormt een werkge meenschap op zich zelf en verschillende afgevaardigden van andere afdelingen waren Woensdag verzameld in het Restau rant van Walserij Oost om de heer Frede- rik van Dok van het Laboratorium-Maga zijn, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum te huldigen. Directeur P. R. Bentz van den Berg was de woordvoer der der Directie en hij accentueerde haar gelukwensen met de aanbieding van de jubileum-envelop. De chef van het Analytisch Laborato rium Ir. W. Visser onder wie het maga zijn ressorteert begon zijn hartelijke toe spraak met het overbengen van de geluk wensen van de Algemene chef, Prof. Ir. J. E. de Graaf, die door ambtsbezigheden verhinderd was het spreekgestoelte te be treden. Vervolgens besprak Ir. Visser het werk van de jubilaris en noemde hem een ijverig en secuur werker, bij wie de belan gen van het Magazijn van het Laborato rium in goede handen zijn. Tot slot mocht de heer Visser het Vererend Getuigschrift en het Gedenkbord der Maatschappij in handen van de jubilaris stellen. Zijn on middellijke chef, de heer S. Hogerheyde voerde vervolgens uitvoerig het woord. Spreker roerde de werkperiode aan de Mekog aan en sprak over zijn aanstelling in het Magazijn. Mede door zijn organisa torische en secure aanleg is de magazijn administratie tot een goed werkend appa raat geworden, waarbij de „klanten" tot tevreden klanten zijn geworden en de voorraden op de kaarten precies overeen komen met de aanwezige materialen en stoffen. Geschenken De jubileumcommissie had de heer A. van der Linde afgevaardigd om de jubi laris het geschenk een radiotoestel aan te bieden. Hij kweet zich hiervan met een hartelijke toespraak, waarin hij ook Mevrouw van Dok betrok die overigens ook van de andere sprekers haar deel kreeg in de huldiging aan wie hij een bouquet bloemen overhandigde. Een col lega, de heer F. de Bats getuigde van zijn vriendschap en respect voor de jubilaris en roemde de samenwerking, die hen bei den jubilaris en spreker aan het be drijf bindt. Om daarvan te getuigen had de heer de Bats drie kunstgesmede ijzeren voorwerpen, een schemerlamp, kaarsen houder en lucifersstandaard vervaardigd, die van bijzonder vaardig vakmanschap getuigden. „Op deze dag, bij deze huldiging" zeide vervolgens de heer F. van Galen, zijn onze namen in één adem genoemd, en het valt daarom niet te verwonderen, dat ik hier op het podium sta." De heer Van Galen sprak zijn dank uit voor hun vriendschap pelijke omgang en samenwerking en hoop te, dat deze nog tot in lengte van dagen mocht blijven bestaan. Tot slot werden de gelukwensen van de Bedrijfsdirecteur Ir. F. W. E. Spies overgebracht. Volleybal t In haar bijna 45-jarig bestaan heeft de landskampioene dammen „Gezellig Samenzijn" zich nog nooit zo grondig voorbereid, als op de damontmoeting tegen het IJmuider damtitel voor Maandag in het Amsterdamse Max-Euwehuis aan de Bilderdijkstraat. VELSEN Raadhuis, 10.30-11,30 uur, wethoudêr van Financiën. spreekuur Nog nimmer heeft zich echter de „club der meesters" in haar damsuprematie zo bedreigd gevoeld als door het thans spelend IJmuider D.C.IJ.-tiental. Beide clubs begonnen in September 1953 aan de Noordhollandse competitie en speel den tegen elkaar gelijk. Daarna wisten beide tientallen alle wedstrijden met grote cijfers te winnen en nu is er een beslissingswed strijd om de provinciale damtitel nood zakelijk. Met geen mogelijkheid is er een voorspel ling over de uitslag te geven. In de eerste ontmoeting kreeg de gevreesde G. S.-kop een verpletterende nederlaag met 91 van Roo zenburg, Ligthart, Dukel, Laros en Suyk, maar de staart van het IJmuider tiental (ge broeders Postma, Heime Langbroek, v. d. Berg en Yme de Jong) wisten slechts een fortuinlijk puntje te behalen door een zware remise van Yme de Jong. Dat de D.C.I.T.-kop deze wedstrijd opnieuw met 9—1 van Keiler. Vos. Steenhuis, Ansems en Herrn- de Jongh, zal winnen, is niet aan te nemen. Maar dat de D C.IJ.-staart, welke inmiddels is gewijzigd in Tommy en G. Post ma, Yme de Jong, v. d. Berg en A. W. Beu- kema, met 9—1 gaan verliezen, lijkt ook on- waarschijr lijk. Mocht het een gelijk spel worden, dan ko men de Amsterdammers op de clubavond van D.C.IJ. naar hötel Kennemerhof voor een tweede ontmoeting. Maar dan hebben de D.C.IJ. door een beter bordgemiddelde al voldoende aan gelijk spel. Er wordt gespeeld met een tempo van 45 zetten per anderhalf uur en wedstrijdleider is de heer J. de Haas uit Zaandijk. De opstel ling van beide tientallen is G. S.: 1. R. C. Keiler. 2. J. H. Vos. 3. J. H. Steenhuis. 4. J. H. Ansems. 5. Herm. de Jongh. 6. W. Rustenburg. 7. J. J. Bedolla. 8. J. de Wit. 9. G. van Hout. 10. Hellingman. I). C. IJ.: 1. P. Roozenburg. 2. A. Ligthart. 3. B. Dukel. 4. H. Laros. 5. C- Suyk. 6. Tommy Postma. 7. Yme de Jong. 8. G. Postma. 9- P. v. d. Berg. 10. A. W. Beukema. De eerste reserve voor de IJmuider ploeg is Heime Langbroek. Vermelding waard is, dat de persoonlijke damtitel van Nederland door de volgende spelers van G. S. werd gewonnen tijdens hun dammersloopbaan: R. C. Keiler (12 keer), J. H. Vos (7 keer), W. Rustenburg (1 keer) en Herrn. de Jongh (2 keer en 1 keer kampioen van Frankrijk). J. H. Ansems won dit jaar de persoonlijke damtitel van Noordholland, terwijl alle ove rige spelers een schitterende damcarrière achter zich hebben. Vooral de partij tussen wereldkampioen Roozenburg en Keiler zal een grote belangstelling trekken. De beslissingswedstrijd tussen „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam) en „IJmuiden" welke verenigingen met een gelijk aantal punten op de eerste plaats in de hoofd klasse-competitie van de Kon. Nederl. Pam- bond (district Noordholland) zijn geëindigd zal worden gespeeld op Maandagavond 25 Januari in het Max Euwehuis. Bilderdijk straat 130 te Amsterdam. Aan het eerste bord ontmoeten Piet Roozenburg en R. C. Keiler elkaar. Voor deze wedstrijd bestaat buitengewone belangstelling, want de win naar van deze ontmoeting speelt mede in de eindstrijd om de nationale titel. De Haarlemmer A. Griekspoor is een enthousiast voetballer. Hij begeeft zich echter op een ietwat buitensporige wijze naar training en wedstrijd. Hij is namelijk ook evenwichtskunstenaar. Het voetbal koffertje in de hand, balanceert hij door de straten op zijn eenwielig vervoermiddel. Het eerste team van de Velser Tafeltennis club was verleden week op bezoek bij Te Zaanen 5 in Haarlem, dat nog steeds op het eerste winstpunt in de competitie wacht. Ook ditmaal werd het een 10—0 overwinning voor VTC 1. Keemel, Noorman en Peek be haalden in hun wedstrijden twee-sets over winningen, soms met zeer hoge cijfers. Het tweede team was deze week vrij. ter wijl VTC 3 thuis Togido 9 ontving. Misschien is het spel van VTC 3 achteruit gegaan na het succes, of Togido 9 is aanmerkelijk ster ker geworden. Was de uitwedstrijd voor VTC 3 een „walk-over", getuige de grote 100 overwinning, ditmaal konden de Vel- senaren slechts een bescheiden 6—4 overwin ning boeken. Snelders en De Bock wisten tweemaal te zegevieren en Born een maal. De dubbel werd een zege voor VTC 3, waar door de punten tenslotte toch nog in IJmui den bleven. De voorwedstrijden om het kampioenschap van Kennemtrland zullen in de eerste week van Februari beginnen. Voor de groep IJmuiden-Bcverwijk spelen in de hoofdklasse mee: Tommy Postma. Wim van Wort, P. v. d. Berg, L. Vooys. H. Swier, J. van Straten, van de damclub IJmuiden en J. Bom van Beverwijk. De twee eerst aan komenden komen in de finale, waaraan ook zonder voorwedstrijden worden toegevoegd Nic. Blom (Haarlemse Damclub), Willems? (St. Bavo) en B- Dukel. Voor de eerste klasse IJmuiden spelen de heren W. J. van Hattum en H. van Nieuwen- huizen drie partijen met elkaar; de winnaar komt in de finale. Voor de tweede klasse, Eroep IJmuidcn, zijn geplaatst J. Waal, J. Visser, H. Leeuw. Opa v. d. Bos en Evert Schadé, allen D.C.IJ. Door een klassieke eindspel-winst in zijn partij tegen G. Postma is B. Dukel er in de derde ronde in geslaagd de leiding te nemen in het IJmuider Vuurtorentournooi. De partij tussen H. Laros en Tommy Postma werd wegens het late uur afgebroken en de partij tussen Yme de Jong en Piet Roozen burg is uitgesteld. De stand van dit tournooi, waarin de spe lers elkander twee keer ontmoeten, luidt: gesp. gew. gel. verl: pt. 1. B. Dukel 3 2 10 5 2. P. Roozenburg 3 2 0 1 4 3. Yme de Jong 4 12 14 4. H. Laros 3 2 0 1 4 5. Tommy Postma 3 0 12 1 6. G. Postma 3 0 0 3 0 In deze stand is verdisconteerd dat H. Laros het afgebroken eindspel tegen Tommy wint. De kansen zijn voor Laros wel bui tengewoon gunstig. Deze week wordt de partij tussen de gebroeders Postma gespeeld. In de DCIJ-hoofdklasse is de strijd om de bovenste zes plaatsen zo goed als beslist. Door een overwinning op Jaap Smit waarin H. Swier meer kreeg dan hem toekwam, is laatstgenoemde met 13 punten ook bij de bovenste groep terecht gekomen, welke om twee plaatsen in de ere-groep kampt. Tot nog toe hebben zich geplaatst: Heime Langbroek, v. d. Berg. Swier, Beukema, voorzitter K. de Jong. terwijl voor de zesde plaats Vooys en Ott de ernstigste candida- ten zijn. Voor de tweede ronde is de strijd tussen v. d. Berg en Langbroek in remise geëindigd. In de B-groep behaalde Koppelman een zeer verdienstelijke remise tegen J. van Straten en D. Woord—F. Versluis werd door laatst genoemde gewonnen. Nederlaag voor het derde Aangenomen, dat Jan Waal aan bord twee de afgebroken eindstand tegen G. v. d. Jagt wint. zal het derde tiental van DCIJ nog een kleine 11—9 nederlaag krijgen van KNC II. Voorlopig hebben de Haarlemmers een voorsprong van 117. In het clublokaal in het Cultureel Gebouw begon de bridgeclub ..De Jump" Maandag avond aan de promotie- en degradatiewed strijden, nadat de voorzitter de H. Boer zich tot de leden had gericht, om toch vooral de jubileumdrive op 15 Februari bij het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Bridge Bond, te bezoeken. Ook de niet leden van de N.B.B. kunnen hieraan mee doen, en hij ver zocht de leden dan ook speciaal die mensen te overreden om op deze wijze met het wed strijdspel kennis te maken. De uitslagen van de promotie- en degrada tiewedstrijden waren: A: 1 Wittebrood—Mainz 47 p.; 2. Mevr. Kuilman—v. Amerongen 45'i p.; 3. Laman —Middelkoop 44'j p.; 4. De Joode—Heyne 40 p.; 5. SchadéFloor 38 p.; 6. PorckPrins 37 p.; 7. Ams. HamersSchol 322 p.; 8. Boer Broeren 27M: p. B: T. de Jong—Jonker 54 p.; 2. v. d. Berg Amsing 49',-è p.; 3. dames Elzerman—Rol- loos 47 p.; 4. De HaasWey 43 p.: 5. Boen derv. d. Wint 40Vi p.; 6. Mevr. De Haas v. d. Gaag 35 p.; 7. v. LooSpruitenburg 33 p.; 8. VeltmanDryver 33i(t p. Woensdag 20 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Brouwersgracht van Mantyluoto. Thisbe van Caen. Twee Gezus ters van Antwerpen. Alja van Delfzijl. Waal van Bremen. Frigga van Narvik. Lijnbaans gracht van Oslo. Pelhamn van Vestervick. Dieter Waltraut van Hamburg. Orion van Hamburg. Glan Tishholm van Tilbury. Maaike van Sorehamn. Fransar v. HambuFg. Rubi van Rotterdam. Wolanda van Sunder- ham. Belgian Coast van M' bro. St. Marx van Newcastle. Mathilde van Sundsvall. Vertrokken zijn: Prawda naar Antwerpen. Pieter Hubert naar Hull. Nado II naar Bre men. Monica naar Malmö. Vera naar Nykö- ping. Coolhaven naar Rotterdam. Maud naar Sluiskil. Morbihamn naar Rouaan. Karimata naar Antwerpen. Sulberg naar Malmö Trito naar Rotterdam. Jans naar Londen. Reliable naar Odense. Amazones anar M' bro. Am- stelstroom naar Newcastle. De volleybalsport heeft in de IJmond zo veel aanhang gewonnen, dat in de competitie van de afdeling moest werden overgegaan tot het spelen van vier wedstrijden op één avond, om te proberen hierdoor de zalennood te overbruggen en toch zo vroeg mogelijk in het vooriaar de competitie te kunnen be ëindigen. Woensdagavond speelde het eerste herenteam van de Velser Gymnastiek ver eniging een wedstrijd tegen D G S. voor de competitie van de afdeling IJmond van de NeVoBo. V.G V., dat meteen op de bal zat, toonde een groot overwicht door hecht sa menspel, dat door de DGS-spelers niet door broken kon worden. Wat het spel betreft staken de heren Haak en Bos gunstig af, de eerste door de beheerste indruk die hij maak te, de ander door zijn soepele sprong- en smashtechniek. Door het opbouwen van goede aanvallen liet VGD het scoreverloop snel stijgen (151, 15—3). In de derde set her stelde DGS zich meer en meer en kon, door gebruik te maken van een kleine inzinking en enkele misverstanden bij VGV, het score-, verloop bijhouden (2—3, 4—4, 7—8). Daarna werd bij VGV wat zelfzuchtig spel en slechte afwerking overboord geworpen, zodat het DGS met 15—9 achter zich liet. Onder ma tige belangstelling werd de wedstrijd in zeer vriendschappelijke sfeer gespeeld. De dameswedstrijd VSK 2—VSV 2 begon met een wel zeer lauw spelende VSK-ploeg, die bovendien slecht combineerde tegen de veel minder ervaren VSV-speelsters. De tegenstand, die de VSV-dames, ondanks goed volgehouden geestdrift konden bieden, was echter te gering om VCK voor grote moei lijkheden te plaatsen (40). Een aantrekkelijke partij werd gespeeld tussen de heren-teams van Plaatwellerij en VCK 3. In deze wedstrijd gaf het betere samenspel van VCK in alle sets de doorslag. Bovendien waren er bij Plaatwellerij te veel misverstanden en onnodige voet- en andere fouten, die dit team sterk in het nadeel brachten, speciaal ln de laaste sets (03). Aanvankelijk leek het of de dames van VCK 2 tegen de tegenstandsters van VSV 1 een behoorlijke dosis techniek en taktiek zouden moeten ontwikkelen om zich te handhaven. De eerste set gaf daarvoor alle aanleiding, maar toch nam VCK door het betere samen spel de leiding met 157. Daarna nam de vecht'ust van VSV zienderogen af en kop het nu ook maar matig spelende VCK-team een gemakkelijke overwinning behalen (03). Woensdagavond heeft de" C.P.N., afdeling IJmuiden, in „Flora" aan de Zeeweg een avond gehouden, die bedoeld was als pro test tegen de E.D.G. De heer Wessel Har- tog, die als spreker optrad, noemde de E.D.G. een groot gevaar voor Nederland. „Niet alleen dat het Duitse militairisme weer de overhand zou krijgen, maar hij meende dat het verdrag een bedreiging voor de wereldvrede betekent. Vers in het geheugen ligt nog de afgelopen oorlog en men mag niet toestaan dat de Duitsers, die volgens de heer Hartog op revanche be lust zijn de touwtjes in handen nemen. Hij wees vervolgens op dt zitting van de Eer ste Kamer waarbij bleek dat niet alleen de Communisten de bedreiging onderkennen. Ook in de kringen van N.V.V. en V.V.D. heerst ongerustheid. Hij wees op de strijd van het Franse en Italiaanse volk, die zich in nog grotere mate tegen het verdrag ver zetten. Tenslotte wekte hij de communis ten en sociaal-democraten op om gezamen lijk de strijd voor de wereldvrede te voe ren". Als voorbeeld van een eventueel nieuwe oorlog werd vervolgens de Tsjechische film „Alarm Gestapo" vertoond. De volle zaal beleefde de verschrikkingen, die een bezet land tijdens de laatste oorlog onderging. Een groepje verzetsstrijders streed een on gelijke strijd tegen de Gestapo, maar met een heldhaftigheid, zoals zich die ook in Nederland heeft voorgedaan. De leden van de Tuinbouwstudieclub „Velsen" hebben Woensdagavond in de koffiekamer van „Westerveld" de kleuren film „Hollands Glorie" gezien. Verder was er de heer P. H. Havermans, hoofd van de algemene tuinbouwcursus, met een aantal leerlingen, die de avond gebruikte als les en niet ten onrechte. Het accent van de film, die een vertoningsduur heeft van an derhalf uur, lag op de schoonheid van het land en de bloembollencultuur. Zeer in structief zijn de opnamen van de zee, die de schelpen ^op het strand aanvoert. In de loop der tijden zijn hierdoor de „geest gronden" ontstaan en juist deze gronden zijn uitstekend geschikt voor de bloem bollencultuur, die in de film van begin tot eind gevolgd werd. Prachtige opnamen van de „Keukenhof" in Lisse ontbraken na tuurlijk niet en voorts waren de opnamen van bloemencorso's het aanschouwen ten volle waard. GEBOREN: G. van Noordt—Kuijpers, z„ Valkenburgstraat 7, Velsen; G. de Graaf Witvoet, z„ Huijgensstraat 40, IJmuiden; E. ButterZonneveld, z., Duinvlietstraat 119, Velsen-N E. Harmsen—Haijkens, d„ Thor- beckelaan 16, Velsen; L. J. Jonker—Quist, d.. Wijk aan Zeeërweg 150, IJmuiden-O.; E. M. C. van GeldorpDuineveld, d., Duinlust- parkweg 61, Santpoort; C. M. Kroon—van den Raadt, z.. Ringweg 2. Haarlemmerliede en Spaarnwoude; L. C. Groot—Duijn, z., Duinvlietstraat 100, Velsen-N.; G. M. van der Werff—Koppen, d., van Wassenaarstraat 66, IJmuiden-O.; C. Veldmeijer—Zijp, d.. Meeu wenlaan 19, IJmuiden-O.; W. H. de Bie Wolterman. d., Willemsbeekweg 68, lJmui- den-O M. A. G. Blok—van Schagen, z., IJsselstraat 61. IJmuiden-O.; A. Dubbelaar Vlieland, z.. Kanaalstraat 190, IJmuiden-O.; J N. Klepper—Luberti, d.. Kruidbergerweg 6. Santpoort; M. Singer—Wilms, d., Stra- tingplantsoen 42 rd, Velsen-N. OVERLEDEN: B. H. Henseler. oud 47 j„ echtgenote van R. van der Kooi, Geelvinck- straat 2, Velsen-N.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9