Hartoperatie aan de Allan Water99 Problemen Havenberichten Agenda voor Velsen Export van visserijproducten liep vorig jaar verder op üf' jjf §fg H 1 ip im m ^Éf B B i® g§f B B B B B IS B if il §§j u Iü fff B B Hl ®f Hf B s IP B H§ S IP H Hf Hoofdstad Operette met Wiener Blut Hera" als chirurg, Ursus als assistente op de honderd velden VRIJDAG 22 JANUARI 1954 8 NA EEN GUNSTIG JAAR Nieuwbouw geremd door uitblijven financieringsplannen gedeelde schuld19 Wijk aan Zee naar Hilversum Medische verzorging tijdens het weekeinde Velsense bakkers verhogen prijzen Om Kennemerland's jeugdkampioenschap SVIJ ontvangt Geel Wit VZV IKroosduikers Damclub 't Oosten houdt snelheidstournooi Negen wedstrijden voor „Stormvogels" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m m m m mm. Bm. 'mm, ymm, t) M n „Huizen" naar „IJmuiden" Jaarvergadering „St. Eloy" De haringvisserij heeft in 1953 over het algemeen gesproken, een gunstig verloop gehad. Ongetwijfeld kunnen de resultaten voor de verschillende rederijen onderling verschillen, maar zowel gerekend naar hoeveelheid als naar prijsniveau, kan 1953 worden beschouwd als een „gunstig jaar". De totale hoeveelheid gezouten haring, welke in 1953 is aangevoerd, was 1.150.907 kantjes, tegenover 975.586 kantjes in 1952. Indien de aanvoer van gezouten haring niet met ingang van 20 December 1953 was stopgezet, zou er ongetwijfeld een nog grotere hoeveelheid zijn aangevoerd, gezien de bijzonder gunstige resultaten, welke in het afgelopen jaar werden behaald bij de Ka naalvisserij. De export van gezouten haring van de teelt 1953 was tot het eind van het jaar ca. 403.000 kantjes. In de overeenkomstige periode van 1952 bedroeg de export ca. 287.000 k., een stijging dus van 116.000 kantjes. Het bovenstaande werd medegedeeld door drs. D. J. van Dijk, voorzitter-direc teur van het Bedrijfschap voor Visserij producten, in een redevoering, die hij op de eerste bestuursvergadering van het Be drijfschap voor Visserijproducten in 1954 heeft uitgesproken. De heer Van Dijk is in zijn redevoering ook ingegaan op de veelbesproken kwestie van de verkoop van 150.000 vaten gezou ten haring aan Rusland. De stijging van de export van gezouten haring van de teelt 1953 moet naar ziin mening voor een deel worden toegeschreven aan het afslui ten van dit contract door de Redersver eniging voor de Nederlandse Haringvis serij, alsmede aan de verkoop van ca. 57.000 vaten aan Oost-Duitsland door de Nederlandse Bond van Haringhandelaren. Doordat de leveringen op deze contraeten reeds in 1953 plaats vonden - in tegenstel ling tot vorige jaren, toen de leveringen op dergelijke contracten pas na afloop van de teelt werden uitgevoerd - is het mogelijk geweest om in het afgelopen jaar een grote hoeveelheid gezouten haring van de teelt 1953 te verzenden. De heer Van Dijk noemt het opmerke lijk, dat een zo groot contract met Rusland kon worden afgesloten. Hoewel Rusland reeds jarenlang een belangrijke afnemer was, was het nog niet gelukt voor een zo groot kwantum een contract af te sluiten. Zowel het contract met Rusland als dat met Oost-Duitsland hebben er toe geleid, dat het prijsniveau voor de haring - met uitzondering van maatjesharing - verge leken met de voorafgaande jaren op een betrekkelijk hoog niveau lag. Het is be grijpelijk dat, terwijl aan rederszijde hier over tevredenheid bestond, van andere zijde de vrees werd geuit, dat de ontwik keling van de afzet naar sommige z.g. vrije landen hierdoor moeilijkheden zou kunnen ondervinden. Gunstige invloed Van het afsluiten van grote contracten met Oost-Europese landen verwacht de heer Van Dijk een gunstige invloed op het totale West-Europese prijsniveau gezou ten haring. Als de leveranties op deze con tracten over een langere periode kunnen worden uitgestreken, zal dit kunnen lei den tot een rustiger opbouw van het prijs niveau dan in 1953. De basis van het ha- ringvisserijbedrijf wordt zeer verstevigd door het afsluiten van grote contracten aan het begin van het seizoen. Dergelijke contracten behoeven niet remmend te wer ken op de afzet naar andere landen. De aanvoer van verse haring was in 1953 eveneens groter dan. in het vooraf gaande jaar. In het afgelopen jaar werd aangevoerd 51.310.000 kg. tegenover 43 134.000 kg verse haring in 1952. Vooral in de iaatste maanden waren de aanvoe ren van verse haring overweldigend. Gro te hoeveelheden moesten naar de vismeel- fabrieken worden gedirigeerd, omdat zij de astges telde minimum verkoopsprijzen niet konden behalen. Verse haring gedrukt De egalisatie-regelingen voor verse ha ring heoben in de laatste maanden van het jaar de gevolgen van deze overvloe dige aanvoeren wel in sterke mate onder vonden. Voor het eerst sinds het bestaan van de egalisatiefondsen kon zowel voor de zg. hsring-„Zuid" als voor de verse haring-„Noord" in de laatste maanden van het jaar geen volledige overbrugging worden gegeven. Van de totale hoeveelheid verse haring, welke is aangevoerd, werd 9.966.000 kg of wel 19 pet. opgehouden. Het percentage van de haring die werd opgehouden bleef hetzelfde, doch de hoeveelheid steeg met ongeveer 1700 ton. Het egalisatiefonds voor gezouten ha ring vertoonde over het afgelopen jaar een ruim voordelig saldo. Volledige over brugging kon plaats vinden van de uit de markt genomen gezouten haring. De uit voer van gezouten haring bedroeg in het gehele jaar 1953 61.875 ton ter waarde van f 33.918.000. Export omhoog, zeevis minder De totale export van alle soorten vis serij producten vertoonde in 1953 weer een stijg'ng vergeleken met die in het vooraf gaande jaar. Volgens dbor het Bedrijf schap voor Visserij producten uitgegeven uitvoermachtigingen, had de export 1953 een waarde van ruim f 104.000.000, verge leken met f 93.000.000 in 1952. Een der gelijke waarde van de export werd voor heen nog nimmer bereikt, niet alleen de waarde van de export steeg, d'och ook de hoeveelheid, namelijk van 124.710 ton in 1952 tot 133.600 ton in het afgelopen jaar. De uitvoer van zeevis verminderde echter van 10.650 ton ter waarde van f 15.385.000 in 1952 tot 9.458 ton, ter waarde van f 14.249.000 in het afgelo pen jaar. De afzet van diep gevroren filets naar de Verenigde Staten viel voor het grootste deel weg. Italië was ook in 1953 een inte ressant afzetgebied voor tong. Voor recht streekse aanvoeren in Engeland bestond in 1953 zeer weinig belangstelling. In to taal marktten aldaar slechts 9 schepen, evenals in 1952. Het ontbreken van een financierings- regeling is ongetwijfeld ook in 1953 een rem geweest op een gunstige ontwikke ling van de activiteit voor het bouwen van nieuwe schepen. De vraag kan echter worden gesteld, aldus die heer Van Dii'k, of in sommige kringen van het bedrijfs leven ook niet te lang wórdt gewacht op bepaalde financieringsplannen. De voetbalvereniging „Wijk aan Zee" gaat Zondagmiddag naar Hilversum om een wedstrijd te spelen tegen de club van die naam. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn,-uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de arsten: A. J. G. Wermenbol, Gijzenveldplantsoen 51, tel. 6388 en P. H. J. de Weerdt Jr., de Noostraat 4. tel. 6158. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeewge 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. C. van Wielink. Duin- vlietstraat 109. Velsen-Noord, tel. 4105. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. R. W. Fierstra, Zeestraat 88. tel. 3737. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zand voort, Bornstraat 43. Apotheken De nacht- en weekeind-diensten wordt waargenomen door Apotheek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplege*. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal. tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42. Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost: zr. Kuiper, Sluiseiland 16. te bereiken onder tel. 4015 voor Velsen-Noord. Oud Velsen, Drie huis en Santpoort: zr. Nap, Rembrandt- laan 5. tel. 6195. CASTRICUM Dokters A. P. W. A. M. de Jongh, Koningin Ju- lianastraat 1, telefoon 534. Wijk- en kraamverpleging Zuster M. C. Lansman, Pernestraat 30, telefoon 243. Apotheek P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lommen- straat 6. telefoon 500. De Bakkersvereniging Velsen, waarvan de leden op 20 Januari in vergadering bij een waren in café v. d. Lem, hebben be sloten slechts node over te gaan tot een verhoging van de prijzen van het witbrood, De prijs van het witbrood wordt gebracht op 0,41 en die van het gesneden en ver pakte witbrood op 0.45. De prijs van het regeringsbrood is gelijk gebleven 0.37) en de prijs van het tarwebrood, die op 4 Januari werd verlaagd tot f 0.36, blijft ook gelijk. De prijsverhoging van het witbrood, die een gevolg is van de stijging van de kosten en het loon. zal ingaan op 25 Januari. De jeugdwedstrijden om de Kennemer damtitel zullen in de eerste week van Februari beginnen. Voor de groep Haarlem spelen mee: K. Vossen van Oosterkwartier; R. E. Smit, Fr. Kooymans, K. Loois en o. v. d. Reep van de nieuwe damclub „Het Oosten". Voor de groep IJmuiden spelen J. Braveboer en P. Kok Jr.. drie partijen om de jeugdtitel van IJmuiden. De eerst- aankomende van Haarlem en de winnaar van de match BraveboerKok spelen een match om de damtitel van Kennemerland. De jeugddamkampioen van Kennemerland komt uit om de provinciale jeugdtitel. De kampioen van het jaar 1953 Heime Lang broek is zonder voorwedstrijden tot de finale om de provinciale damtitel toege laten. Twintig ton scheef in de takels van de „URSUS" hartoperatie op de Allan Water aan IJmuidens Zuidzij onder leiding van de HER A-chirurgen. Voor Zondag is voor SVY de belangrijke wedstrijd tegen Geel-Wit vastgesteld. Be langrijk voor Geel-Wit in verband met haar aanspraken op een kampioenschap, en belangrijk voor SVY met het oog op het di eigende degradatiegevaar. SVY pleegt over het algemeen het beste spel te spelen tegen de sterkste ploegen en uit dien hoofde zijn we geneigd een gelijk spel te voorspel len. Het tweede elftal trekt naar Velsen 5 en zal alles in het werk moeten stellen om de beide punten te bemachtigen. De junioren spelen tegen D.S.K. a en kunnen eindelijk weer eens een overwinning be halen. De B-adspiranten krijgen de ge legenheid om IJmuiden D heftige tegen stand te bieden. Het eerste elftal verschijnt als volgt: Den Dikken; Broekhuizen, Rijkers; Mors, Ver schoor, v. Leeuwen; Kroone, De Vries, Greveling, v. Baar en Braams. De wedstrijd begint om 2 uur op Scho nenberg. Zaterdagavond zal te Haarlem in het Sportfondsenbad de waterpolo-wedstrijd worden gespeeld voor de bekercompetitie tussen de Kroosduikers uit Westzaan en het Velsense VZV-herenzevental. Indien \ZV I als overwinnaar het water uitkomt, zal zij overgaan naar de afvalronde. De Velsenaren gaan als volgt te water: Hage- doorn, Visman, Hamers, Schoone, Bakker, v. d. Vegte en Gravemaker. De Hoofdstad Operette, de voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, geeft op Dinsdag 26 Januari te IJmuiden in het Rex Theater een voorstelling van Johann Strauss' Wie ner Blut. Evenals het vorige jaar het geval was met „G'schichten aus dem Wiener- wald" heeft nu ook Johann Strauss' klas sieke Wiener Blut zoveel succes gehad, dat het ensemble, opnieuw in afwijking van de traditie, besluiten moest, in de tweede helft van het seizoen geen nieuw werk uit te brengen, maar Wiener Blut te prolongeren. Nu is de Hoofdstad Operette dus opnieuw met Wiener Blut op tournée. In de hoofdrollen treden op Fritz Steiner, Otto Aurich die tevens de regie voert Ruth Rhoden, Herman Valsner, Claire Clairy en Mizzy van der Lans. In de grote rol van Graaf Zedlau zal men Tony Dia mant zien en horen, een jonge tenor, die enige jaren als solist verbonden is geweest aan grote operagezelschappen in het bui tenland en daarbij is opgetreden in tal van opera's en operettes. Onder andere zong hij grote rollen in Traviata, Rigoletto, Zi- geunerliebe, Dreimaderlhaus en Der liebe Augustin; voorts trad hij op in reeksen opera- en operetteconcerten voor de radio. Hij is zijn loopbaan in Nederland begonnen met zingen voor de radio in opera-pro gramma's onder leiding van Willem Lohoff. Aan de voorstelling van Wiener Blut werken voorts nog mee: Ad Heerings, Ali van Norden, Lise Bremer, Tineke Ebben hout, Nel de Jong, Annie van Schooten, Karei Wijnbergen, Bert Bijnen, Peter Nieu- wenhuyzen en Wim v. d. Velde. De muzi kale leiding berust bij Alfred Salten, de zakelijke bij Meijer Hamel. De damclub „Het Oosten" zal op 19 April, Tweede Paasdag, een snelheids-dam- tournooi organiseren voor dammers uit Haarlem en omstreken. Zes sterke dam spelers hebben al toegezegd in de ere-groep uit te komen. Het zijn wereldkampioen P. Roozenburg, R. C. Keller, B. Dukel, Wim de Jong, J. B. Sluiter en J. H. Ansems. Er wordt gespeeld met een kwartier speeltijd per speler, zodat elke partij ten hoogste een half uur duurt. De groepen worden allen op zes spelers ingedeeld en er bestaat ge legenheid tot deelname voor de hoofd klasse, eerste klasse en tweede klasse. Ook is er gelegenheid tot inschrijving voor de jeugdgroep. Als een trawler mankementen aan het hart gaat vertonen, komt de dokter in ketelpak en kijkt bedenkelijk. Hij luistert eens naar de kleppen en keurt de com pressie, hij meet de uitlaatgastempera- tuur en spiedt naar de oliedruk. Dan zegt hij, dat de patiënt het nog wel even redt, óf dat het hopeloos is. Met de trawler „Allan Water" was het een paar maanden terug hopeloos, nadat vele doktoren in ketelpakken pein zend om zijn machtige Crossley-diesel van om en de bij zes honderd paarde- krachten waren komen kuieren. Het schip, hechtdoortimmerd en stevig op zijn Engelse spanten, was goed genoeg. Maar dat hart. deugde niet en er zou een zware operatie nodig zijn. Er zou een heel nieuw hart in moeten komen, wilde de Allan Water weer goed voor de trawl ploeteren. Een Wumach-Krupp van 1200 paarden werd de keus. De VEM liet de nieuwe motor alvast naar Rotterdam komen en de machinefabriek HERA in IJmuiden be loofde de operatie voortvarend en met alle kans op een volledig herstel te zullen uit voeren. Motor er uit, nieuwe vloeistofkoppeling, nieuwe pompen, nieuwe overbrenging, nieuwe tussenassen. Rekent u maar even uit meneer. De vis is niet al te duur. De patiënt kwam voor de kant van IJmuiden en het mes ging er in. De koelkast lichten, de schoorsteen er half af, de Crossley van zijn fundatie. Grote bouten draaiden moeizaam los, zwa re aansluitingen kwamen van hun pakkin gen en langzaam werd die diesel van zes honderd paardekrachten lamgelegd. Het hart kon niet meer kloppen. Het moest er uit. De bok van de Rijkswaterstaat, die „URSUS" heet en zestig ton optilt als was het een spanen doosje, is gistermorgen als kloeke assistente de vissershaven even bin nengetrokken. Het gat in de Allan Water gaapte als een Donderdag 28 Januari hoopt dr. E. H. Krelage, ere-voorzitler van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur, zijn vijfentachtigste verjaardag te vieren. Voor de bloembollencultuur heeft de aanstaande jarige grote verdiensten: een groot aantal jaren is hij voorzitter ge weest van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en op het gebied van tuinbouw in het algemeen heeft hij een vooraanstaande plaats ingenomen. Nog steeds toont hij grote belangstelling voor het vak. Dat is in het vorig jaar ook ge bleken, toen hij voorzitter was van de internationale jury van de Flora. Het wedstrijdprogramma van de elftallen van Stormvogels ziet er voor Zondag als volgt uit: Stormvogels IHeracles I, 14.30 uur, ter rein Schoonenberg; Stormvogels II—Vole- wijekers III, 12.00; Stormvogels IIISchoten II, 12.00 uur; Stormvogels IVBeverwijk II, 10.00 uur; Stormvogels V—Zandvoortmeeu- wen IV, 10.00 uur; Stormvogels VIADO '20 III, 12.00 uur; Stormvogels VIIEDO VIII, 10.00 uur; Stormvogels VIII—DEM VI, 12.00 uur, allen op bijveld Schoonenberg; DSB VStormvogels IV, 9.45 uur. Het eerste elftal verschijnt als volgt in het veld: J. Venus; D. v. d. Oever en M. Ponte; C. Post, H. J. Snoeks en J. Tol; J. Luppens, Fr. Venus, E. Westers, J. P. Snoeks en W. Blinkhof. DE NOORD HOLLANDSE DAMBOND heeft in de tweede week van het pas be gonnen jaar een gevoelig verlies geleden door het overlijden van twee zeer be kende sterke hoofdklasse spelers, het lid van de damclub Haarlem, de heer G. P. Heek en de oud-kampioen van de Zaanstreek, de heer B. May. Bijna 81 jaar is de sympa thieke heer Heek geworden. Ruim veertig jaar was hij lid van de oudste damvereniging in Kennemerland, de damclub Haarlem. Toen ons spel nog hoofdzakelijk in de twinti ger jaren op slag en combinatie werd beslist, toonde Heek zich bijzonder geniaal. Hij werkte zich op tot een van de sterkste hoofdklasse spelers van Haarlem en omstreken. Zijn club had met spelers als Van Abs, Visse, F. Berkemeyer, Broekmeyer en de helaas in de oorlog omgekomen H. W. Zitman, een tiental, dat door de grote speelkracht werd gevreesd. We herinneren ons nog een ontmoeting voor de hoofdklasse-competitie, waarbij Heek een partij in zijn voordeel wist te bewerkstelligen. vs/y/y/k érn. 'mm, M WA m WM m m m mm. m 'tmm mm Wm. mm 'mm wm. Y//S//Z/ De heer Heck die de witte stukken aan vuurde speelde 1. 3732, er dreigt een stuk winst met 3228. Dus moeten volgen 1. 2126. 2. 4237, waarna de doorbraak naar dam dreigt met 3731. Als zwart nu 1721 speelt, gebeurt er niets. Maar het aanlokke lijke in deze contactloze stand is de zet 1722. Toen won Heek verrassend met het zetje van Isodore Weiss: 3429, 23x34, 40x20, 25x14, 3228 en nu moet 2227 waarna dam volgde met 2822, 3731 en 38—32. Op Zondag 10 Januari overleed te Zaan dam in de leeftijd van 60 jaar de heer B. May. Bijna 45 jaar kwam May voor de Zaan- damse Damclub uit. Hij is steeds een van de sterkste damspelers geweest in de Zaan streek. Het laatst hebben we hem nog in de strijd gezien in de competitie-wedstrijd op Dins dag 15 Decemebr in de ontmoeting Zaan dam— DCIJ. Daar speelde de heer May tegen de wereldkampioen Piet Roozenburg aan het eerste bord van Zaandam. Wel verloor May deze partij, maar Roozenburg moest zich geheel inzetten om de partij te winnen. Zwart, Yme de Jong mm y 9 m érn wÊ- ■>- W> WA m %77V/. m iü§ mm Up mm m 'WB pp Wit, B. Dukel Het Vuurtoren-tournooi De gebroeders Postma, Laros, Yme de Jong, P. Roozenburg en B. Dukel spelen een dubbele ronde om de IJmuidense vuurtoren. In deze ongedwongen wedstrijd kunnen de spelers experimenteren naar hartelust. Moei lijk en boeiend was het verloop van de partij tegen Yme de Jong. Uit de opening had Yme prachtig voordeel behaald, doch Dukel wist dit in de volgende offerstand om te gooien: Zwart: 2, 4, 6, 7, 9, 16, 19, 23, 24 en 26. Wit: 22, 25, 27, 33, 34, 35, 36, 37, 39 en 44. Zwart was aan zet en speelde: 1. 9—13; 2. 35—30 24x35; 3. 33—29, plakken met 3540 gaat niet door, 29x9, 40x49, 93, 49x21 en 3731. Daarom speelde zwart 3. - - - 4—9; 4. 29x18 7—11; 5. 36—31 2—8. Nu speelde wit 3933, maar het is interes sant te onderzoeken of 2520, als tempo eerder bij dam, winnend is. 6. 39—33 11—17, 7. 22x11 13x22; 8. 27x18 6x17; 9. 25—20 8—13; 10. 20—15 13x22; 11. 15—10 17—21. De stand van het eindspel luidt: Zwart: 9, 16, 19, 21, 22, 26 en 35. Wit: 10, 31, 33, 34, 37 en 44. Wit speelde hier 105 en het sterkste spel was voor zwart. 2227 is nu verhinderd door 31x22 en 2127, 5x21, 26x50. Maar na 105 begaat zwart de zwakke zet 3540, waarna het spel voor zwart is gewonnen, als deze het sterkste ruit bezet. Dat het eindspel moeilijk is, bewijst het moment, dat wit naar ruit 17 sloeg. De remise was een feit. Na 10—5 3540? 13. 5x6 40x38; 14. 6—1 en wit heeft gewonnen eindspel. Ten eerste: 21—27. 31x22, 26—31, 37x26 moet opnieuw stuk 16 offeren door de drei ging 2621 en het stuk op 38 wordt mede van het bord geslagen. Ten tweede: op 913, 4439 moet wel 2127 met dezelfde offers, waarna de zet 1712 winnend is. Oplossingen In de rubriek van 31 December 1953 heb ben we twee compositie-eindspelen opgeno men. die uit het boek Zwart-Wit van A. K. W. Damme waren overgenomen. Hoewel de eindspelen uiterst leerzaam waren, heb ben enige oplossers, die met de damlittera- tuur op de hoogte zijn, twee gemakkelijke opgaven gehad. Wie stelt compositievraag stukken samen? Het is een moeilijk werk en tot nog toe is het alleen Laros geluk enige zeer mooie eindspelproblemen samen te stellen. No. 19. wit drie stukken 13, 26 en 31. Zwart een stuk op 28. Dit klassieke eindspel van J. Noome wordt als volgt gewonnen: 138, 2833, 8—2. Op 3338 volgt damoffer met 234 2438 en wit wint eenvoudig door 31—27. Dus moet gedwongen 3339, waarna 211 tot 43 dwingt. Dan de zet 2621 en zwart is ver loren. Dam maken op 49 en 48 gaat niet. Een leerzame winst. No. 20. Drie dammen op 9, 28 en 32. Zwart 1 dam op 26 wordt als volgt gewonnen. De eerste zet is moeilijk 2810 2648 A, B, C, 9—25 48—31 (a, b) 10—4 31—26 (c) 25—3 26—42 4—31 42x26 en 32x21. Nu eerst de kleine letters varianten a, b. c. Zwart 48—26, 25—48 wit, zwart 26—12, 32—21 wit, zwart 12x26 10x37. b. zwart 48—42, 10—15, 42—26, 25—3, 26—48, 3—26, 48—34, 32—43, 34x48, 15—42. c. zwart 31—42, 4—15, 42x31, 15—42, 31x48, 32—43 A. 26—42, 10—15, 42—48, 9—25, 48—26, 15—42, 26x48, 32—43. B. 26—12, 9—18, 12x46, 10—5. C. 26—3, wit 3241, zwart 3x5, wit 41—46. Brieven Heer G. Z. te Santpoort. Uw vriendelijke brief ontvangen, maar de zaak is weer in orde. Heer A. te Beverwijk. Het spijt ons, dat wij U niet tevreden hebben gesteld. Maar U moet het zien als een aangename verpo zing, waarbij we ons moeten houden aan de sluitingsdatum voor het inzenden van op lossingen. R. de J. te IJmuiden. Jammer dat U de eindspelen te laat vond. Nieuwe opgave Als no 23 een probleem van Rens de Jong. 9 'm mm Élf Él r/am. - w/ft. 'mm HÜ m.r iü BB W/ m. m mm. y<%m w w/. mm. mm m Stand is cijfers: Zwart 15 stukken: 1, 4. 8, 9, 10, 13, 18, 22, 23, 26, 27, 28. 33, 38 en 45. Wit 15 stukken: 20, 24, 25, 30, 34, 35. 36, 37. 39, 40. 41, 42, 44, 48 en 49. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. Oplossingen binnen 10 dagen in te zenden. Stand I. H, Andrea, Velsen-Noord 2. J. H. Bakhuys, Santpoort 3. J. de Boer, IJmuiden 4. Bertus Glas, IJmuiden 5. Rens de Jong, IJmuiden 6. Cor. Kramer, IJmuiden 7. P. Kok Jr., IJmuiden 8. G. Provoost, Santpoort 9. J. van Straten, IJmuiden 10. Wim Wort, IJmuiden II. G. Zuiderduyn, Santpoort 12. W. J. van Tunnen, Velsen- 13. D. v. d. As. Beverwijk 14. J. C. Koppelman, IJmuidei 15. K. Meyer, IJmuiden 16. P. Klay, Bloemendaal 17. Th. Souer, IJmuiden 18. J. Braveboer, IJmuiden 19. G. H. Ploeg, IJmuiden 20. N. Adelaar, Beverwijk 21. H. van Nieuwendijk, Vels> 22. J. Meyer, IJmuiden 23. Wim Kuiter, IJmuiden Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. DukelWijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden 20 punten 20 20 20 18 20 99 20 20 20 20 20 13 13 11 M 11 §9 9 II 8 8 II 8 II 4 3 2 1 starre wond. Beneden in de motorkamer waren de mannen van de Hera onder aan voering van meneer Masée al bezig de laatste bloedvaten af te binden. Een hijs- balk welverzegeld bovenop, en het gebaar van de schipper van de URSUS: „om hoog!" Voorzichtig, héél voorzichtig omhoog. De stoomslierten uit de URSUS vegen over de haven. Alles ligt in de ban van de ernstige spanning rond een groot en goed karwei. Alleen de handen spreken: linker lier stop, rechter „omhoog"-ho-ja-nog even, verhalen een beetje, „omhoog". Het is de taal van elke haven tot het moment, dat het „houwe zo" is en de Crossley met zijn 20.000 kilo scheef in de takels bengelt als een onwezenlijke klomp metaal, die nu al niets meer met de trawler Allan Water te maken wil hebben. De Ursus vaart met het vrachtje naar een platte wagen en de mannen kijken de Crossley na: „als iemand nog een mooi motortje wil hebben voor een carrousel kan 'ie z'n gang gaan. Alles mot weg". Daar ligt de critiek op dit oude hart, dat na te weinig dienstjaren te moe werd, dui delijk in. Meneer Polderman van de HERA wil het zo duidelijk niet zeggen. Hij vertelt over de strijd tussen de stoommachine en de motor, die de motor winnen gaat omdat, calorisch gesproken, zo'n diesel tot 40 procent uit de brandstof weet te halen en de stoommachine heel blij inag zijn met even de helft. De Engelsen zijn nóg verknocht aan de stoom. Dat is hun goed recht, want zé heb ben nogal wat kolen in de grond en de Britse motorennou ja, de visserij kan er niet wild van worden. Anderhalve maand is de Allan Water aan het ziekbed gekluisterd. Met alles en alles wordt het wel eind Maart begin April voor het schip met de nieuwe Wumach- Krupp naar zee kan. Maar dan wordt het ook trekken voor de trawl, écht trekken van 1200 volle paardekrachten. H'-ït wordt voor de V.V.IJ.'ers een benauw de situatie onderaan de ranglijst. Bleef „De Geuzen" nog steeds in de buurt, deze ploeg zag Zaterdag kans twee punten binnen ie halen, zodat IJmuiden thans een achterstand heeft van vier punten. Of deze nog ingehaald zullen worden is een groot vraagteken. Zaterdag komt Huizen op bezoek en daar deze ploeg nog een goede kans heeft op het kampioenschap, zullen zij zich wel niet laten verschalken. Of WIJ moet zulk knap spel laten zien dat Huizen kansloos wordt. De wedstrijden voor de overige elftallen zijn: Kennemerland 3IJmuiden 2; IJmui den 3Nieuw Vennep en IJmuiden 4SIZ0 4 en voor de aspiranten: IJmuiden a—VSV a; IJmuiden c—VSV d en IJmuiden d—SVIJ b. Donderdag 21 Januari kwamen de ^haven van IJmuiden binnen: Nero van Tigo, Burg. Sparrenburg van Bremen. Ella van Oxelo- sund. Aegir van Oxelosund. Sira Böhmr van Alesund. Douro van Gothenburg. Westerdok van Londen. Brinio van Londen. Vechtstroom van Hull. Arctic van Londen. Malevik van Geffle. Marwit van Fowey. Gunvor Maersk van Setubal. Rijnstroom van Londen. Eem- stroom van Leith. Malangan van Antwerpen. Vertrokken zijn: Niobe naar Helsingfors. Meike naar Antwerpen. Kara naar Stettin. Alja naar Malmö. Djatti naar Tandjong P-iok. Djambangan naar Port Said. Sala- wati naar Londen. Casten Witt naar Genua. Mühlheim Ruhr naar Narvik. Moldavia n. Stockholm. Willemstad naar Dover. Dieter Waltraut naar Hamburg. Lekstroom naar Algiers. Warun naar Rotterdam. Heelsum n. Bremen. Tyntareus naar Londen. Pilham n. Antwerpen. Twee Gezusters naar Rotterdam. De afdeling Heemskerk van de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond houdt Woensdag 27 Januari in zaal Nijman de jaarvergadering. De agenda vermeldt een bestuursverkie zing. Aftredend zijn de heren P. de Graaf, J. Sprengers, A. J. van Oevelen en A. J. Kossen, die zich allen herkiesbaar stellen. Voorts zal een lid van het hoofdbestuur de nieuwe C.A.O. behandelen VRIJDAG 22 JANUARI IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19-21.30 uur. Thalia, 20 uur: „Rebecca". Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden, Patronaatsgebouw, lezing. ZATERDAG 23 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Rebecca".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10