Velsens cultureel leven in de komende week Nederlandse Comedie speelde in het Kennemer Theater Tweeduizend groentekisten van Beverwijkse veiling verdwenen De Kennemers Zondag tegen Watergraafsmeer „Gesluierde mannen bij Velsense Nut Castricum Vanmorgen in de Vishal Wijsmuller brengt Edam en Leerdam weg Wijk aan Zee Beverwijk 5 De grote stiltevan Rattigan Voetbal in Kennemerland Waterloo naar Energia Gebouw Wit Gele Kruis wordt Zondag geopend Om het damkampioenschap van de St. Adelbertschool Ontploffing en brand op kustvaarder „Kleine kinderen worden groot" bij „Palvu" Groot succes voor het Langendijker cabaret Drie verdachten voor Haarlemse rechtbank Vrolijke avond voor patiënten „Duinenbosch" Gymnaestradafilm trok veel belangstelling Bioscopen Muzikaal blijspel zonder fantasie Belangrijke wedstrijd voor „Jong Hercules" VRIJDAG 22 JANUARI 1954 Om maar meteen met de deur in huis te vallen: „De grote stilte" van Terence Rattigan, anderhalf jaar na de Londense première in een vertaling van Gerard Rekers en geregisseerd door Han Bentz van den Berg op het répertoire van de Nederlandse Comedie genomen, heeft ook hier zijn weg naar het publiek wel gevonden, ofschoon de voorstelling de lekortkomingen van dit overigens zeer knappe stuk eerder aanzet dan verdoezelt. Donderdagavond kwam dit psychologisch weliswaar geen nieuwe ge zichtspunten openende, maar toch wel boeiende drama in het Kennemer Theater te Beverwijk voor het voetlicht onder auspiciën van de Stichting Abonnementsvoor- s'ellingen. Laten we beginnen met het werk van de schrijver, die zowel met zijn blijspelen als ernstige stukken een internationaal erken de reputatie heeft verworven en wiens (met Michael Redgrave verfilmde en hier door Albert van Dalsum gespeelde) één- acter „Met eervol ontslag" een waarschijn lijk moeilijk te overtreffen hoogtepunt in zijn oeuvre vormt. „De grote stilte" is be slist een klasse minder, al treft ook nu weer de karakteristieke dialoog, die met de soberste middelen uit het alledaagse doordringt tot de diepere lagen der ont roering. De oorspronkelijke, onvertaalbare titel luidt: „The deep blue sea" een gedeelte van een gezegde, dat gebruikt wordt ter aanduiding van een wanhopige situatie, zoiets als: tussen Scylla en Cha- rybdis, om een mythologische vergelijking te maken. In een dergelijke toestand, geplaatst voor de keuze tussen een zachte dood of een leven zonder zelfrespect, verkeert de hoofdpersoon Hester Collyer, die in het achtste jaar van haar huwelijk u merkt het: Rattigan wéét waar hij het over heeft! haar weinig opwindende echtge noot verliet voor de eerste de beste man, die amoureuze attentie aan haar besteedde. Haar minnaar, de gewezen test-piloot Fred Page, is niet alleen intellectueel verre haar mindere (tussen twee haakjes: waar om men in de Nederlandse tekst van haar vader een dominee in plaats van een pro fessor maakte, is niet erg duidelijk) ook blijkt hij geenszins in staat tot een liefde, die volledig aan haar obsederende hartstocht beantwoordt. Het is overigens allerminst noodzakelijk de enigszins op de manier van een thriller behandelde in houd volledig na te vertellen. Men weet nu wel genoeg, zal ik maar aannemen. Achter de banaliteit Terence Rattigan is een volleerd drama turg. Bovendien beschikt hij over voldoen de gevoel voor humor om de gevoelens, hoewel hij ze tot uitersten laat gaan, bijna steeds binnen redelijke proporties te hou den. Hij gebruikt de allergewoonste spreektaal, die van de huiskamer of het maatschappelijk verkeer, maar zó dat er een bijzonder onthullende kracht van uit gaat, op een enigszins andere manier dan bijvoorbeeld een Hemingway niettemin. Zijn geheim is, dat hij precies weet met hoeveel emotionele spanning hij een woord kan laden. Ergens in het tweede bedrijf wordt gezegd: „Op zichzelf genomen is het banaal. Maar wat steekt er achter die ba naliteit?" Rattigan slaagt er in de werke lijkheid, of beter de feiten, zo te doorlich ten dat men er de wezenlijke betekenis van beseft. Op zijn eigenaardige, zeldzaam beheerste manier heeft hij, geloof ik, het non plus ultra van het naturalistische conversatiestuk bereikt. In welke richting zal zijn talent zich verder ontwikkelen? In een gesprek met de Engelse criticus Harold Hobson heeft Rattigan eens opgemerkt, dat hij nimmer tevoren zoveel voldoening smaakte, als toen hij boven het tweede tafereel van zijn stuk (Adventure Story) over Alexander de Grote kon schrijven: „Het toneel stelt voor de hangende tuinen van Baby- Ionen niet zoals nu: een ge meubileerde huurkamer op de eerste ver dieping van een oud huis in een trieste, door de oorlog zwaar getroffen wijk". Ook hij heeft dus behoefte aan meer speelruimte voor fantasie dan waarvoor ooit in de „burgerlijke tragedie" plaats kan zijn. De studie van „de ongelukkige ouder wordende vrouw" is geraffineerd en pak kend genoeg om te doen vergeten, dat dit Zondag krijgt De Kennemers Watergraafs meer op bezoek. Zonder moeite zal het zeker niet gaan, maar we menen toch wel, dat Peggeman c.s. een kleine overwinning kunnen behalen. DEM stelde de supporters danig teleur door van Purmersteyn te verliezen en doordat Zaandijk tegelijkertijd van ADO won, staan de DEM'ers weer twee punten bij de Zaankanters ten achter. Zondag speelt DEM uit tegen Alw. For ward. ADO, dat best weer eens een paar punten kan gebruiken, is met WSV nog niet klaar. CSV ontvangt Alkm. Boys en de kans dat de Castricummers de tegenpartij één punt moeten laten, is ongetwijfeld groot. Beverwijk zal het tegen Purmersteyn zeker niet gemakkelijk hebben, maar de Aagtendijkers zullen in ieder geval op hun qui-vive zijn, want zij zijn door DEM— Purmersteyn gewaarschuwd. Velsens kampioenskansen werden door de nederlaag tegen Terrasvogels aanmerkelijk minder.. Willen de Velsenaren nog blijven meetellen, dan moeten zij Zondag van het net leidende Rivalen winnen, maar dat zal niet meevallen. Bij Kinheim komt de tweede kampioens- candidaat, JOS, op bezoek. We kunnen de Velsenaren niet veel hoop geven. Veel spanning verwachten we bij Terras vogelsVitesse. De ploegen lijken ons aan elkaar gewaagd. Wijk aan Zee schoot tegen GVO flink raak. Zo'n vaart zal het in de uitwedstrijd tegen het sterke Hilversum zeker niet lopen. VVB's hoop, dat De Meteoor tegen ETO tenminste een punt zou verspelen, is niet in vervulling gegaan, zodat de VVB'ers nog steeds één verliespunt méér hebben, zij 't ook met één wdestrijd meer gespeeld. Zondag heeft VVB van beide rivalen het het zwaarst, want van DVAV winnen is een zwaardere opgave dan zulks van BDK te doen. Waterloo zal VVB's voorbeeld van Zondag j.l. wel volgen en Energia eveneens een ne derlaag toebrengen. Het wedstrijdprogramma voor Zondag van de v.v. Waterloo ziet er als volgt uit: EnergiaWaterloo, 14 uur; DEM 4Wa terloo 2, 12 uur; Waterloo 3Wijk aan Zee 3, 12 uur; Waterloo 4Kinheim 6, 10 uur; DCO aWaterloo a, 14 uur. Waterloo I komt uit met: W. Kok; B. Schelvis en J. v. d. Steen; L. N. Schaap, j:JJphaap en P. Dekker; A. F. Broek, J. C. Stek, N.N., G. Post en J. J. Schelvis. Ank van der Moer en Joan Remmelts in „De grote stilte". allemaal wel eens eerder werd uitgespeeld. Evenmin is het erg, dat hij geen oplossing kon bedenken maar wel moet het als een tekort worden aangewezen, dat hij ons een surrogaat daarvoor aan de hand wil doen: de goedkope filosofie over de bevrediging-in-het-werk door een buur man, die als om zijn woorden kracht bij te zetten een stilleventje koopt van de een zaam en wanhopig achtergebleven Hester, die in haar vrije tijd zo'n beetje aan schil deren doet.... De hare is een zeer moei lijke rol, omdat het gevaar bestaat, dat de buien van bijna hysterisch verdriet ma ken, dat men haar een vervelend schepsel gaat vinden. Ank van der Moer kon dat ondanks haar vele bewonderenswaardige momenten niet helemaal vermijden, ge deeltelijk buiten haar schuld. Door het trage tempo en het te gewich tig oproepen van „sfeer" namelijk kreeg de sentimentele drakerigheid gelegenheid door de mazen van het net der illusie bin nen te sluipen. Bij de première werd de rol van de minnaar uit routine vertolkt door Guus Hermus, die dit voortreffelijk deed, zonder evenwel het geschikte type daarvoor te zijn. Wegens ziekte werd hij nu vervangen door Gerard Rekers, die zeker in dit opzicht beter bevredigde. Ook overigens heeft hij zich bekwaam van zijn taak gekweten, zonder overdrijving toch zorgend voor een sterke climax in de scène van zijn cynische dronkenschap in het tweede bedrijf. Volmaakt was Han Bentz van den Berg als de echtgenoot, kaarsrecht staande in zijn overtuiging, d-' het normale het enige juiste en betrouwbare criterium voor het leven is. Jammer dat hij het als regisseur te mooi en diepzinnig heeft willen doen, tegen welke opblazing het derde bedrijf niet bestand is. Joan Remmelts gaf een kundige typering van de uit zijn beroep geschorste medicus, ofschoon zijn Duitse accent (dat te onpas aan „Arsenicum en oude kant" deed denken) nodeloos over dreven was. Een prettige verrassing was het weerzien van Sophie Köhler-van Dijk, vroeger een bekende figuur uit de ope rette. Verder werkten Bep Dekker, Allard van der Scheer en Walter Kous aan deze vertoning mede. Het décor van Louis Richter leek mij een getrouwde copie van het Engelse, zoals wij dat van de foto's kennen. DAVID KONING Zondag zal het wijkgebouw van Het Wit Gele Kruis, de R.K. Vereniging voor volks gezondheid en ziekenverpleging te Velsen, aan de Willemsbeekweg 78 te IJmuiden- Oost, officieel worden geopend. De inzege ning volgens Katholiek gebruik zal 's mid dags om drie uur door pastoor A. F. J. Goossens van Santpoort worden verricht. De genodigden komen om half vier in het St. Fideliusgebouw bijeen. De voorzitter, dokter R. F. v. d. Veld, zal dan een hei'denkingsrede houden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeling Velsen van het Wit-Gele Kruis en cc opening van het wijkgebouw. Na de thee worden de genodigden in de gelegenheid gesteld het bestuur te complimenteren, waarna het wijkgebouw zal worden be zichtigd. Op Zondag 31 Januari is er 's mid dags van half 3 tot 5 uur voor belangstel lenden gelegenheid het wijkgebouw te be zichtigen. Toen de damclub IJmuiden het vorige jaar met groot succes in het Cultureel gebouw de finale organiseerde van de scholen-damcompetitie, was het de St. Adelbertschool, die ondanks grondige voor bereiding, maar een pover resultaat sloeg in de eindstrijd. Een teleurgestelde jeugd van de St. Adelbertschool trok zich terug om zich nog beter voor te bereiden op het komende schooltournooi, dat in Mei wordt gehouden. Het hoofd der school moest dus wel zwichten en toestaan, dat de damliefheb bers een uurtje na schooltijd, elke Dinsdag middag, bleven dammen. De technische bijstand werd gevraagd aan de oudste dam mer van IJmuiden en omstreken, de 77- jarige Opa v. d. Bos, die zich bereid ver klaarde de jongens voorlichting van het spel op de honderd ruiten te geven. Nu zijn de jongens zover gevorderd dat Dinsdag officieel gestart kan worden met het tournooi om het kampioenschap van de St. Adelbertschool. Voor de eerste ronde zijn de volgende partijen vastgesteld: Groep A K. SpitsbaardD. Schaap; J. WassenaarA. v. Hooff; C. v. d. Heyden M. Huytens; J. TervoortH. Olivier; H. AldersP. Hugboom. De leerling H. van Kaam is de eerste ronde vrij. Groep B H. Schelvis tegen C. Bol; N. van Dam tegen J. Nanne; J. Dijkers tegen J. Jonkers; J. Houkens tegen H. Wiber; W. Vermeer tegen M. Witteman. Kapitein één week geschorst De Raad voor de Scheepvaart heeft de 57-jarige kapitein G. V. van de 499 b.r.t. metende kustvaarder „Jozef Swenden" mede schuldig bevonden aan de reeks ont ploffingen, die op 8 December 1953 aan boord van het schip ontstond, toen het te Terneuzen lag. De raad heeft hem de be voegdheid om als kapitein te varen ontno men voor de tijd van een week. De inspecteur-generaal van de Scheep vaart de heer J. Metz, had de raad ver zocht de kapitein te straffen door hem te schorsen voor de tijd van twee weken. Het schip had in Swansea een lading anthraciet ingenomen. De lading bestond uit twee soorten, grof en fijn, die door een houten schot in het ruim gescheiden wa ren. De luchtkokers zijn tijdens de reis naar Terneuzen afgesloten geweest. De ont ploffingen ontstonden toen leden van de bemanning bezig waren de luiken van het achterruim af te nemen. Bij de eerste ex plosie was het ruim al een half uur open. De vierde explosie ging gepaard met een enorme steekvlam, waarna brand ont stond. Hierbij werden drie leden van de bemanning gewond, waarvan een ernstig. De brand is door de bemanning zelf ge blust. Als mogelijke oorzaken voor de explo sies noemde de heer Metz dat er bij het openen van het ruim gerookt is en een der mannen een brandende sigaret in de lading heeft gegooid, dat bij het afnemen van de luiken vonken zijn weggespat of dat de vuurhaard al eerder aanwezig ge weest is. Mevrouw EversdijkSmulders, wier prachtige tekeningen en schilderijen kort geleden de wanden van de schaftlokalen van de Hoogovens sierden, was Donderdag avond de gast van de afdeling Velsen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Op de bijeenkomst, die in de vergaderzaal van de Abelenstraat werd gehouden, heb ben de leden van 't Nut ondervonden, dat deze kunstenaresse naast een vaardig han teren van tekenstift en penseel, een bui tengewoon onderhoudend spreekster blijkt te zijn. Zij nam de aanwezigen mee op een reis door de Sahara op weg naar „gesluier de mannen", de Touaregs. Hoewel de reis in het begin niet direct vlotte het pro jectie-apparaat waarmee de lichtbeelden werden vertoond, fungeerde niet direct, waardoor de lezing een half uur te laat begon hebben de aanwezigen het leven in de Sahara in alle schakeringen leren kennen. Tot Algiers verliep de reis vlot, maar allengs was mevrouw Eversdijk Smulders op een truck aangewezen. In het Noorden is de Sahara een zandwoestijn, maar zij gaat meer naar het Zuiden in een steenwoestijn over. Spreekster schetste ge bruiken en gewoonten van de talrijke stammen, onder wie Berbers, Bedcuinen en nomaden, die de woestijn bevolken. Daarbij liet zij door middel van het pro jectieapparaat prachtige tekeningen zien, die het verschil in rassen duidelijk tot uiting brachten. Ook de talrijke foto's gaven het primitieve leven van de stammen duidelijk weer. Na een lange reis door vele oasen belandde zij tenslotte bij de Touaregs, wier leven en gewoonten zij uitvoerig schetste. Woensdag 27 Januari geeft de toneelver eniging „PALVU" in het Rex Theater een opvoering van het toneelspel „Kleine kin deren worden groot", een blijspel van Noel Langley. De regie is in handen van Jan Velzeboer. De jaarlijkse feestavonden van de af deling «Castricum van de Nederl. Kath. Vrouwen Beweging werden Donderdag in zaal Roozendaal besloten met het tweede optreden van het Langendijker Cabaret Gezelschap. Dit ensemble is binnenkort aan zijn driehonderdste voorstelling toe, waarbij ongeveer veertigduizend toeschou wers een avond van gezellig amusement geboden werd. Onder deze kunnen ook ge voeglijk de Castricumse dames worden be schouwd, die zich blijkens haar enthou siaste reacties bijzonder hebben vermaakt. Overigens niet geheel zonder reden, want dit uit twee dames en zes heren bestaand gezelschap biedt een vlot programma van beschaafd amusement. Vooral de verschil lende operette-fragmenten uit „Der Zigeu nerbaron" en „Maske in Blau" werden door Henny Wolfswinkel, Atie Kuiper, Piet Tromp en Jan Klinkert harmonieus en welluidend over het voetlicht gebracht, zodat deze nummers zich bijzonder prettig lieten beluisteren. De vaardige pianobege leiding van de leider van dit ensemble, Gé Hop, mag eveneens met waardering wor den vermeld. Ook de humor was danig vertegenwoordigd in de vorm van een aan tal schetsjes, waarin vooral de typeringen van Jan Klinkert excelleerden. Speciaal bij „Inwoning", waarin hij een vermakelijk oud vrouwtje creëerde, waren de lach salvo's niet van de lucht, waarbij het leu tige West-Frieze dialect de algemene vreugde ongetwijfeld nog extra stimuleer de. Een ander succesnummer was „Boeren leven", eveneens een vrolijke schets, maar onderverdeeld in acht korte taferelen, waarvan de komische dialogen een niet minder gunstige weerklank hebben gevon den. Een ander was oorzaak, dat de caba ret-revue „Blijf liever gezond" ook in Cas tricum een onmiskenbaar groot succes wist te behalen. Hiervan was onder meer de burgemeester van Castricum, de heer C. F. Smeets, getuige, die deze avond in gezel schap van zijn echtgenote heeft bijgewoond. Uiteraard werden zij door de presidente van de afdeling, mevrouw A. Verhoef Defouny hartelijk welkom geheten. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelia Anna, d. van G. C. Borst enA. Lute; Gerardus Johannes, z. van F. Meijer en C. X. Kehl; Anna Antonia, d. van J. Nanne en K. J. Hoogeland; Hans Lucas, z. van L. Assenbroek en K. H. Me- laet; Franciscus Gerardus Petrus, z. van E. Zonneveld en A. Glorie; Joannes Maria, z. van N. Limmen en G. C. Apeldoorn. ONDERTROUWD: Th. B. Haverkamp, wo nende te Den Helder en A. E. Niesen, wo nende te Castricum; P. Ent, wonende te Castricum en L. P. J. de Vries, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Cornelia Narcusse. oud 86 j., wonende te Amstredam; Anna Kuijs, oud 75 j., wonende te Castricum, overleden te Alkmaar; Gerbrecht Wilhelm, oud 70 j., wonende te Amsterdam; Aleida Mulder, oud 66 j„ wed. van H. Pastoor, wonende te Castricum; Elizabeth Hermina Snoek, oud 68 j., wonende te Bergen (N.H.). De premier van Griekenland, maarschalk Papagos, die in de eerste dagen van Februari ook een bezoek aan Nederland zal brengen, vertoeft op het ogenblik in Parijs. De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft het Griekse staatshoofd op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. Van links naar rechts: de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Stephanopoulos, maarschalk Papagos, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault en de ambassadeur van Griekenland Rapahel. Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank de 35-jarige emballage knecht G. F. D. terecht, die in dienst van de Coöperatieve tuindersvereniging „Ken nemerland" G.A. in Beverwijk gedurende de tijd van Augustus 1952 tot November 1953 op vrij geraffineerde wijze een groot aantal groentekisten verduisterd zou heb ben. Hoeveel kisten het nu eigenlijk waren is op de zitting niet komen vast te staan, maar de Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, was van mening dat men kon aannemen, dat het er ongeveer tweedui zend geweest waren. De verdachte was werkzaam op het op slagterrein van de veiling aan de Adri- chemstraat in Beverwijk en zou voor twee vrachtrijders bij het uitschrijven van de statiegeidbonnen te grote hoeveelheden kisten vermeld hebben. De vrachtrijders gingen naar de kassier van de veiling en ontvingen daar voor elke kist drie gulden. Twee gulden stonden zij af aan de embal lageknecht. Ook op andere, vrij ingewik- kende manieren zouden er nog kisten uit de opslagplaats zijn verdwenen totdat ech ter in November van het vorig jaar de di recteur van de veiling, die argwaan koes terde, de knecht naar een andere afdeling overplaatste. De knecht, bevreesd voor de ontdekking van de verduistering, zou toen, volgens zijn eigen verklaring, het kantoor van de vei ling hebben opengebroken. Hij nam enkele administratieve bescheiden mee en ver brandde de voor hem belangrijke papieren. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, was van mening, dat „Kennemer land" voor enkele duizenden guldens schade had geleden en eiste tegen de em ballageknecht een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. J. Jansonius, de verdediger, achtte de geëiste straf veel te hoog en bepleitte, vooral met het oog op de huiselijke om standigheden van zijn cliënt, clementie. Tegen de 33-jarige vrachtrijder C. B. uit Heilo eiste de Officier van Justitie een ge vangenisstraf voor de tijd van drie maan den. B. had de vierhonderd gulden, die hij aan de transacties had „verdiend", reeds terugbetaald. Tegen de 63-jarige vrachtrijder-groente man P. d. V. uit Heemskerk eiste de Offi cier van Justitie een gevangenisstraf van een half jaar met aftrek van het voorarrest. De beide verdedigers van de vracht rijders, mr. W. A. Dunbar en mr. R. K. P. Kalbfleisch, meenden dat de tenlastegeleg- de heling niet bewezen kon worden geacht en vroeg vrijspraak subsidiair clementie. De uitspraak werd door de rechtbank bepaald op 4 Februari. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau van de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsocn, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 23 Januari tot en met Zaterdag 30 Januari, zoals deze ons werd verstrekt door de secretaris van het Agenda-bureau. MAANDAG 25 JANUARI IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. Velser Kunstkring „Voor Allen", 10.30, 13.30 en 15 uur, Herv. Jeugdgebouw, schoolvoorstellingen. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur, lezing, Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat. WOENSDAG 27 JANUARI IJMUIDEN Toneelver. PALVU, 20 uur, Rex, toneel uitvoering. R.K. Vrouwenbew., 19.45 uur, Jeugdsluis, Kanaalstraat, filmavond. De patiënten van het provinciaal zie kenhuis Duinenbosch kregen Donderdag in de grote toneelzaal van de inrichting een ontspanningsavond aangeboden. Het Amsterdamse Kleinkunstensemble „De Muzanto's" bracht een bont programma naar voren onder de titel „Zin en Onzin". De gasten kondigden alles aan door mid del van een levensgrote krant en het hoofdartikel „Le Moulin Rouge", een mu zikale comedie van het gehele ensemble, was ongetwijfeld het beste nummer van de avond. Het gaf op gezellige wijze de belevenissen van twee mensen uit de Am sterdamse Jordaan, die geen woord Frans kenden, op hun „trip" naar Parijs weer. In de „kunstrubriek" bracht de violiste Lous de Boer het Largo voor viool uit het bekende hoorspel Desirée. Voor de eerste maal hebben de Castri cumse gymnastiek verenigingen' „Door Oefening Sterk" en „Vitesse"-gym geza menlijk een filmavond gehouden. Van beide verenigingen waren Donderdag in hotel Borst 350 leden aanwezig, toen de voorzitter van D.O.S., de heer G. Ronk, met een propagandistische inleiding de bij eenkomst opende. Daarna heeft men ge noten van de Gymnaestrada-film, die de heer G. Brouwer uit Krommenie ver toonde. Geslaagden De volgende leerlingen van de R.K. V.G.L.O. school te Castricum slaagden voor het examen lingerie-naaister: Joke Brakenhoff, Grada Boddeke, Gré Castricum, Ria de Hartog, Coba Konyn, Tini Lute, Rie Nyman, Toni Orie, Betsy v. d. Schaaf, Thea Stuifbergen, Tiny Zeht- veld, Tiny Zijp en Elly de Vries. Alleen de logger KW 40, vier kotters en drie spannetjes sardienvissers waren van morgen aan de afslag. De 200 kisten sar dien werden betaald met 8 tot 4.60 per 40 kg. De sardien was tamelijk klein. De prijzen van de schol zakken ook meer en meer. Grote schol kreeg van En geland 25, middel van 33 tot 37, zet- schol 55 en schol I van 48 tot 43. De kleintjes bleven in het land en werden voor de tweetjes betaald met 40 tot 37, knappe drietjes met 30 tot 33 en de uivertjes met 23. Een paar kistjes braad kregen 46 per stuk (van de KW 40) en wat kleine wij ting van 24 tot 22. Vijf kisten kabel jauw varieerden in prijs van 154 tot 144. Grote tong deed vanmorgen van 2.50 tot 2.60, grootmiddel 2.10 tot 2.05, kleinmiddel 1.95 tot 2.tong I 1.80 en tong 2 1.52 tot 1.62. Voor morgen komt de „Gelria" met 550 kisten vis en de „Flamingo" is ook stomen de, maar zal vermoedelijk pas Maandag markten. Voor morgen wordt ook verwacht de KW 76. De KW 40, die een reis van vijftien da gen maakte, besomde 7400. Het was een reis van „steken, steken en nog eens ste ken", vertelde de bemanning. De eerst acht dagen had men bijna geen net overboord gehad. Deze week was het aardig visweer. De KW 74, de nieuwste aanwinst van de rederij Kennemerland, heeft het nog steeds te kwaad met de koppeling. Haast na elke reis moet het schip enige dagen langer binnenblijven dan gebruikelijk. Woensdag heeft de logger ten Noorden van Terschelling weer met motorschade te kampen gehad. Besommingen van hedenmorgen: TX 36 3200. Het zeesleep- en bergingsbedrijf Bureau Wijsmuller N.V. te IJmuiden zal de vracht schepen „Edam" en „Leerdam", elk 8815 ton groot, uitbrengen naar Japan. De sche pen, die al enige tijd geleden uit de vaart werden genomen, zijn door de Holland- Amerikalijn verkocht aan een Japanse firma. Het personeel van Bureau Wijsmuller zal de „Edam" en „Leerdam" begin Fe bruari bemannen om de in 1921 gebouwde schepen zo vlug mogelijk naar hun plaats van bestemming vermoedelijk Yoko hama te brengen. De sleepboot „Noordholland" van Bu reau Wijsmuller is onderweg van Suez naar Cardiff met een tanker en is over ongeveer vier weken in IJmuiden te ver wachten. De sleepboot „Cycloop" bevindt zich op het ogenblik tussen Bordeaux en Antwerpen om twee landingsvaartuigen over te brengen. Van Antwerpen vertrekt de „Cycloop" weer naar Bordeaux om een derde landingsvaartuig te halen. Knaap viel en kreeg een hersenschudding De zesjarige R. W. uit Oud-IJmuiden is gisteren tijdens „rovertje spelen" van het P.E.N.-huisje aan de Wilhelminakade hoek Bloemstraat gevallen. De knaap kreeg een hersenschudding en is door de heer A. P. Bakker naar zijn ouderlijke woning ge bracht. Ned. Chr. Vrouwenbond, 19.30 uur, Cul tureel Centrum, lezing. DONDERDAG 28 JANUARI IJMUIDEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 10.30 en 14 uur, Herv. Jeugdgebouw, school voorstellingen. VRIJDAG 29 JANUARI IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. Velser Kunstkring „Voor Allen", 10.30 uur, Herv. Jeugdgebouw, schoolvoorstel ling. ZATERDAG 30 JANUARI IJMUIDEN Toneelver. „Advendo", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. VELSEN-NOORD R.K. Harmonie „St. Caecilia", 20 uur, concert, gebouw Concordia. Thalia, Vrijdag 22 t. e. m. Maandag 25 Ja nuari: „Rebecca" Zondagmiddag: „De Tondeldoos" Dinsdag 26 en Woensdag 27 Januari: „Helden der zee" Donder dag 28 Januari: „Appassionata" („Hartstocht") Vrijdag 29 Januari: „Moulin Rouge". Wie worden bridgekampioen? De uitslag van de twaalfde wedstrijd om het clubkampioenschap van de Wijk aan Zeese bridgeclub is: 1. heer en mevrouw Van der Kar 47 pnt.; 2. heren Van Klave renHandgraaf 44 pnt.; 3. heer en me vrouw Van Son 42 pnt.; 4. heren Dobber Pirovano 4iy2 Pn*- „Denk en Zet" damde De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Wijk aan Zeese damclub zijn: W. DuinN. de Boer 2-0; F. van SonC. Diepgrond 2-0; J. LangewisW. Duin 1-1; N. de BoerJ. v. d. Wel 0-2; M. Klein—N. Struwe 2-0; N. van KlaverenR. Mahlberg 0-2; J. LangewisC. Doepgrond 2-0; W. Duin M. Klein 2-0; N. SchaaperJ. Langewis 0-2; B. ZuiderduinN. Struwe 2-0; R. MahlbergN. de Boer 2-0. Filmvoorstelling In hotel „Sonnevanck" te Wijk aan Zee wordt Maandag 25 Januari een filmvoor stelling gehouden van „Herwonnen Le venskracht", waarop zal worden vertoond een populair-wetenschappelijke rolprent van Kees Strooband De VARA wenste ditmaal kennelijk eens af te wijken van de op de tournée-avonden gebruikelijke show-programma's; gewoon lijk bestaande uit een ensemble van popu laire musici en vocalisten, plus een humo rist met een bekende naam, die dan geza menlijk een min of meer amusante reeks taferelen voor hun verantwoording nemen. En hoe gelijkvormig dergelijke revues dan overigens ook mogen zijn, toch verdienen zij verre de voorkeur boven het muzikale blijspel, dat Donderdagavond door een aan tal omroepartisten in het Luxor Theater te Beverwijk werd opgevoerd. Want „Over 25 jaar" is een totaal mislukte poging humor en propaganda tezamen onder te brengen in een blijspel, waarvan de handeling be rust op de ontwikkeling van de radio in het algemeen en die van de VARA in het bijzonder. Het genoemde blijspel van Willy van He- mert laat drie generaties van de familie De Haan de evolutie van de radio beleven, on derverdeeld in een verleden, heden en toe komst. Maar het is allemaal zo flauw, fan tasieloos en van elke originaliteit gespeend, dat men zich reeds na de eerste taferelen afvraagt wat de VARA in dit stukje mag hebben gezien, om het de eer van een tour- née door ons land waardig te keuren. Het is een aaneenschakeling van zouteloze grapjes en situaties, die aan de beproefde kluchten van Blumenthal en Kadelburg herinneren, soms van een bijna kinderlijke naïveteit en geforceerde clownerie. De klim- en valpartij bijvoorbeeld van de pseudo-glazenwasser uit het raam, de minnaar in het dressoir en het spel met het tafellaken wat was het allemaal stupi de. En waar lachte het publiek eigenlijk nog om? Geen wonder dat de artisten als Max van Praag, Jetty Cantor, Sonja van Weerdenburg en Ko van den Bosch al hun routine moesten aanwenden om zich met dergelijke onbenullige teksten staande te kunnen houden. Slechts Dick Gabel als de conservatieve huistiran en Jeanne Ver- straete als het pinnige dienstmeisje, wer den enigszins tot acteren in staat gesteld. Nee, dan liever De Ramblers of Mr. Doodle! Het traditionele propagandistisch woord werd ditmaal gesproken door de voorzitter van de VARA mr. J. A. W. Burger. De Christelijke voetbalvereniging „Jong Hercules" speelt Zaterdagmiddag een be langrijke wedstrijd tegen RCH II uit Haar lem. RCH II staat met 24 punten uit veer tien wedstrijden aan de kop. „Jong Hercu les" heeft 23 punten uit dertien wedstrij den. De wedstrijd die o<m half drie begint wordt gespeeld op het veld bij boerderij De Vlijt aan de Zeestraat. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Elisabeth A. C., d. van G. P. Kneppers en C. J. Westerburger; Bertus, z. van G. W. van Leijden en M. Wernke; Pieter C., z. van D. van Boudesteijn en H. van Vliet; Bregje G., d. van S. de Vries en B. Wagter; Carla H. M., d. van K. K. Visser en A. J. M. Seignette; Hendrica J., d. van P. J. Zonneveld en M. Snijders Vroegop; Johanna H. M., d. van J. H. Koopmanschap en H. M. Gaarthuis; Hillebrand H„ z. van H. C. Ehrenburg en P. Bonstra; Adrianus C. G. C. ,z. van A. I. Tervoort en M. C. Koper. ONDERTROUWD: H. de Wilde en E. M. Rooth; C. F. Polet en J. van den Heuvel; A. Dekker en M. van Vuuren; A. de Jong en A. J. Mann. GETROUWD: J. H. Sonneveld en W. Stil; C. J. Geerlings en C. J. de Ruijter; L. Hazen berg en L. D. Belterman; Q. L. Maussen en H. M. de Reus. OVERLEDEN: J. W. van Zutphen, 53 j„ echtg. van W. J. de Ruiter; J. Henneman, 77 j., echtg. van C. A. H. Schonk; H. W. van Rekom, 89 j., wed. van J. J. Jongeleen;; L. Brinkman, 61 j., echtg. van A. Schuit; H. Steeman, 79 j., echtg. van J. Brantjei

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7