IJmond-plannen lokken diverse interne meningsverschillen uit Bel SOSO Williger handel op groentemarkt Met vlaggen getooid St. Joseph- huis wordt morgen geopend Velsetis raad keurde begroting goed Woningprobleem wellicht heel langzaam naar een verbetering Bunkerhaven en brandspuit AUTOVERHUUR Beverwijk Mary Pos bij de emigranten Castricum ZATERDAG 23 JANUARI 1954 5 Plantsoenwerken Krotopruiming en reserve Aartsbisschop van Utrecht veertig jaar priester Kwetsend Sanering Speculatie in herbouwplichten Heuvelwijkhoop Grond voor gedupeerde tuinders Leeszaal en bibliotheken Vijfde en laatste Huisvesting In galop Gasaanval op de CPN Mgr. J. M. de Groot verricht de plechtigheid Old Clothes Nezv DRY CLEANING ONLY Velsens huisvrouwen .Romeinse" sfeer in Wilhelmina naar Wapeningen Eerste steen gelegd voor nieuw zusterhuis Toch nog kans voor „PTT Beverwijk" „De toekomst van Europa" De eerste Driekoningen- kerk in ons land De laatste groenteveiling van de week Uit de duplieken van het college is gisteravond onder meer gebleken, dat het IJmond-plan, vooral voor de Noordzijde van het kanaal, op het ogenblik een punt van bespreking binnenskamers uitmaakt. Niet alleen een bespreking, maar er is blijkbaar aanleiding om van een verschil van mening te gewagen, waar de diverse belangen in dit veelomvattende toekomstbeeld elkaar raken°De woning zoekenden kregen over de hoofden der raadsleden heen te horen, dat de situatie langzaam maar zeker beter wordt in Velsen: aanvragen van Januari—Februari 1952 zijn thans in behandeling en het is niet omogelijk, dat de achterstand in dit jaar verder ingelopen kan worden. Enige straife opmerkingen aan het adres der communistische fractie omzoomden deze avondvergadering, die tenslotte zelfs nog aan de begroting toe kwam. Zij is, zoals gemakkelijk voorspeld kon worden, door Velsens raad van het goedkeurend zegel voorzien. De duplieken van het college vormden het hoofdbestanddeel van de vijfde avond der Velsense begrotingsbehandeling. De heer D e J o n g kreeg te horen, dat het instellen van een los- en laadhaven een kwestie van wettelijke regeling is. Over de bunkerhaven sprekende her haalde burgemeester m r. M. M. Kwint de heer Disselköter, dat hier inderdaad grotere belangen in meespelen, maar dat de gemeente in dit opzicht zal doen, wat zij vermag. Bij de drijvende brandspuit zette hij voorshands een fiks vraagteken De loslopende honden zijn heus niet al leen een zaak van de politie, de burgerij moet er ook een steuntje in geven. De heer Verbeek zal weten, aldus de voorzitter, dat de bezwaren van het ge meentebestuur tegen de IJmond-plannen indertijd vertrouwelijk aan de raad zijn overgelegd. De cri de coeur uit de socialis tische fractie, om bü het bouwen van in dustrieën ook nog wat aan het natuur schoon te denken, had hem plezierig ge troffen: dat was een gezond geluid meende hij. Hij eindigde bij de heer Mertens en diens perschef: een betere voorlichting van de pers mag misschien wel eens overwogen worden. De burgemeester viel ons blad aan, waar wij publiceerden, dat de besloten zitting die aan een der voorgaande begro tingsbijeenkomsten vooraf ging, gewijd zou zijn aan de „verwelkoming" der nieuwe raadsleden, een aangelegenheid, waar men uit en te na de voorzitter over heeft ge attaqueerd. Nu deze aanval in het openbaar werd gedaan, menen wij te moeten repli ceren met de opmerking, dat er inderdaad nauwelijks van een „welkom" der nieuw benoemde raadsleden sprake is geweest. Hoewel de verwelkoming en de daaraan verbonden voorgeschiedenis in alle open hartigheid tussen voorzitter en raad is be handeld. Wethouder A s c h o f f verwachtte een sluitende begroting voor het jaar 1955, om verder de openbare „uitbesteding" der grote plantsoenwerken bij de kop te nemen. De plantsoendienst werkt aan de grote pro jecten al deels met „vreemde" krachten, waardoor het door de heer Tabernal (Arbeid) nagestreefde principe dus al min of meer wordt verwezenlijkt. Particulieren worden ook op andere pun ten wel degelijk ingeschakeld: er wordt prijsopgaaf gevraagd bij bepaalde werk zaamheden en dan wordt deze met de eigen begroting vergeleken. De vlijt van de plantsoendienst staat buiten kijf, de zuinig heid wilde de wethouder bewijzen met de opmerking, dat er weinig plantsoendiensten zijn, die zulke grote lappen grond voor zo lage prijs bewerken. Hij voorspelde voorts een prae-advies over de besteding van reservemiddelen aan de krotopruiming, waarmee de heer Kruisman (comm.) tevreden moest zijn en de heer N u ij e n s (Kath.), met zijn ADVERTENTIE Maandag, 25 Januari, zal het veertig jaar geleden zijn dat mgr. dr. A. Rinkel, aarts bisschop van Utrecht van de Oud-Katho lieke Kerk van Nederland, de priesterwij ding ontving door wijlen mgr. Nic. Prins, bisschop van Haarlem. Hoewel mgr. Rinkel zijn priesterjubi leum wegens omstandigheden stil voorbij had willen laten gaan, heeft hij toegestemd in een zeer sobere viering van dit feit, dat voor de Nederlandse en buitenlandse Oud- Katholieke Kerken van bijzondere beteke nis is. De aartsbisschop, die als geleerde, schrijver, componist en stimulerend be- stuurs- en commissielid van tal van ker kelijke instanties, in ons land en ver over onze grenzen, veel werk heeft verricht, zal een huldiging ondergaan door een comité uit de gehele Oud-Katholieke Kerk, waar van prof. B. A. van Kleef voorzitter is. Deze huldiging geschiedt Zondagmiddag na de in de kathedrale kerk in Utrecht te houden pontificale Vesper, waarin mgr. Rinkel een door de toonkunstenaar Alex de Jong nieuw gecomponeerd Credo in tekst bewerkt door mgr. E. Lagerweg, bis schop van Deventer, wordt toegezongen door het kerkkoor „A. B. H. Verhey". Er zal een herdenkingswoord worden ge sproken en na de Vesper vindt de aanbie ding van het huldeblijk plaats door prof Van Kleef. Maandagmorgen om half elf zal de aarts bisschop zelf de heilige Mis in de kathe drale kerk van Utrecht opdragen, waarna gelegenheid bestaat om de jubilaris te com- pluaenteren. „rauwelingse" begrotingshervormingsplan nen kreeg achteraf 'n klopje op zijn finan ciële schouder, maar hij kreeg het advies zulke plannen voor het afdelingsonderzoek in de raad te brengen. Overigens wordt het een zaak voor de financiële commissie, die wellicht een aan hangsel op de begroting kan wrochten. Jegens de heren Disselköter en Tonino (Arbeid en Katholiek) kwam hij op het Velsense busprobleem terug onder het motto, dat we eerst nog maar even moeten wachten tot er wat meer in Velsen gebouwd is voor de locale verbin dingen geheel aan de bevolkingskernen aangepast kunnen worden. Een door de heer Markerink gevraagde handleiding over de rattenbestrijding komt straks wel eens via de pers, beloofde de heer A s c h o f f verder. Het ging vlot met de duplieken: om acht uur kon de wethouder van Openbare Wer ken het rijtje vragenstellers langs wande len. Hij begon met de kwetsende opmer kingen van de communistische fractievoor- zitter, de heer Kruisman af te straffen en stelde vast, dat de aanhang, die hij daartoe bij wijze van „klankbord" op de publieke tribune had laten komen, onder grove misleiding daarheen is opgetrom meld: „de hele raad zou eens even de nood woningen in Velsen-Noord gaan behan delen." Met stemverheffing stelde de heer Visser voorts vast, dat hij zelf langer in een krot had gehuisd dan de heer Kruisman en over de definitie van een krot, die de communist, eveneens nogal scheef in een vorig debat had opgehangen, vertelde hij, dat, als het alleen aan Velsens gemeentebestuur zou liggen, die grens hoog kwam te liggen. De extremistische sug gestie, dat het college niets aan deze zaak doet, vond hij ronduit ergerlijk. Over de huurverhoging kregen de communisten eveneens het nodige te horen: in dat kamp is deze huurverhoging aangegrepen om er klinkende politieke munt uit te slaan en de wethouder wilde maar even vaststellen, dat de door de communisten bestreden loon- en prijspolitiek de oorzaak is geweest van het snelle herstel in ons land na de oorlog. Het lijkt zo makkelijk even met de duplex- woningen te schermen op dit stuk van zaken, maar weet de heer Kruisman wel, dat de kosten van deze huizen over tien jaar moeten worden afgeschreven en dat dus de huurverhoging ten volle gerecht vaardigd is? Misbaar over de noodwonin gen is al even gemakkelijk te maken; de mensen komen straks in de Gilden terecht, zodat er heus wel voor hen gezorgd wordt en bovendien ligt de figuur zo, dat deze noodwoningen duur in onderhoud zijn. Als ze onderhouden worden „ten koste van een kwartje meer", zullen de bewoners daar meer aan hebben dan aan een verwaar loosde buurt. De meeropbrengst zal heus wel door de stijgende onkosten opgeslokt worden, vermoedde de wethouder zo. Krotopruimiing en sanering wilde hij nog maals streng gescheiden zien: bij sanering van een bepaald deel van Velsen zullen wellicht ook goede huizen, zullen zelfs be drijven opgeofferd moeten worden. Zulks om een gezonde stad met gezonde huizen te krijgen. En daarover wilde hij ook niet met de heer Schilling (CPN) mee gaan, waar die de havenarbeiders naar oud-IJmuiden wilde terug halen: deze mensen komt een beter onderkomen toe. Als de sanering opgevait wordt, zo als het college het wil, dan is de door de heer Verbeek uit de reserve „gehaalde" 3 millioen niet genoeg. De regering zal echter moeten bijspringen en tegen die tijd zal de gemeente geld moeten hebben om bij de overheids steun der regering te leggen. Dus niet nu souperen, maar voor straks bewa ren. Ten opzichte van het plan IJmond, vooral voor de Noordkant van het Kanaal, merkte de heer Visser op, dat er dingen zouden kunnen gebeuren, die funest zijn voor zowel de industrie als de gemeente. Hij wilde de zaak voorlopig binnenska mers houden, maar beloofde toch zo nodig straks met kracht de stellingen te zullen betrekken, indien dit nodig mocht wor den. Er is nog een rapport op komst, zodat een openlijke discussie momenteel niet gewenst is. Ongeveer 700 slapende herbouwplichten zouden er nog vervuld kunnen worden, zei de heer Visser - hii wilde de zaak weliswaar principieel vrij laten, maar daar ze niet meer iin handen van de oude eigenaren zijn en verschillende makelaars en exploitanten ze in handen hebben ge kregen, komt de affaire naar zijn mening een beetje in een bedenkelijke hoek: er wordt mee gespeculeerd. Hij sprak de hoop uit, dat er nog meer industriehallen in oud-IJmuiden komen, maar kon er overigens weinig concreets van zeggen. De puinhoop van Heuvelwijk is ver kocht. zei de heer Visser voor on geveer vijfuizend gulden wordt dit waardeloze puin weggehaald door een aannemer, die wat de kosten betreft een goed figuur sloeg tegenover zijn collega, die 25.000 voor het kar wei wilde hebben. Hij vond het idee van een tehuis voor ouden van dagen in Velserbeek niet zo ge slaagd: breng de mensen liever in het cen trum van een levende gemeente. Het plan van de Chr. woningbouwvereniging om in „Duinwijk" met een dergelijk project te komen, juichte hij dan ook van harte toe. De heer Markerink kreeg te horen, dat er een plan is, om in de gemeente gron den ter beschikking te stellen aan „ver jaagde" tuinders, grond, die met rijkssteun wellicht tot bruikbare tuingrond zal wor den omgewerkt. De rijksgoedkeuring is er dan nog wel niet, maar de wil is ten volle aanwezig en de heer Markerink kon dus tevreden zijn na zijn hartekreet over deze tragedie. Overi gens was hij niet bereid de pachters toe te staan de gemeente een rib uit het lijf te snijden in gevallen van onteigening. Wethouder De Boer (sport, cultuur, onderwijs) begon met het sympathieke voornemen van de gemeente de jeugd hier en daar een stukje speelterrein te geven met de Velser Jeugdcentrale als adviseuse in deze. Hij kantte zich tegen het geluid uit de a.r. hoek, om de nieuwe leeszaal alleen van studie- en naslagwerk te voor zien om de particuliere bibliotheken geen schade te berokkenen. De praktijk heeft echter bewezen, dat een openbare leeszaal de leeshonger stimuleert, zodat de bona fide leesbibliotheekhouders er alleen maar wel bij varen. De heer Markerink kreeg geen ge lijk in zijn verwijt, dat cultuurgronden worden opgeofferd aan actieve recreatie: een nieuwe stad heeft evenzeer huizen nodig als sportvelden. Aan de sportstichting Velsen wordt nog steeds actief gewerkt blijkens de dupliek van de heer De Boer, die in een fel, per soonlijk woord de door de communisten aan de wethouder Visser toegeworpen hand schoen overnam met een rake verdediging. Dat met het jeugdwerk een deel van zijn zelfwerkzaamheid zou worden ontnomen door een stevig subsidiestelsel, zoals de heer J. Visser (A.R.) vreesde, was de wethouder het niet eens. De georganiseerde jeugd levert weinig moeilijkheden op; de muziek- en zangsec tor is ongetwijfeld gebaat geweest met de geldelijke steun uit de overheidskassen. D- „vormloze" ongrijpbare jeugd is beslist niet te vangen door de verenigingen al leen: er zijn sociaal-paedagogische vak mensen voor nodig en dit kan alleen met een financiële injectie, meende de heer De Boer. De heer Verbeek kreeg over zijn op merking ten aanzien van de 140.000 gas- geldrestitutie te horen, dat dit niet eerst door de raad gefiatteerd hoeft te worden: deze restitutieregeling is door de raad voor de jaren 1953 en 1954 vastgesteld. De heer Tonino (Kath.) kreeg te ho ren, dat het Katholieke standpunt inzake de gehuwde ambtenares wel te aanvaarden zou zijn, indien het dan ook consequent in de praktijk gebracht zou worden: ook in tijden van nood. Als vijfde en laatste lid van het college sprak wethouder Maas (sociale zaken), onder meer over de bezwaren van het af betalingssysteem. Veel zal er overigens niet tegen te doen zijn; men zal wellicht kun nen proberen het publiek tot een ander in zicht te brengen, hoewel de wet een zeer hoge rentemarge bij het kopen op afbeta ling toestaat. De huisvestingsproblemen leverden wei nig nieuwe gezichtspunten op: de wacht tijd in Velsen varieert van een paar maan den tot 2 jaar; de jonge mensen vertonen een grote differentie en de urgentie der ge vallen, die op haar beurt weer alle moge lijke verschillen laat zien, bepaalt tenslotte de snelheid, waarmee de mensen geholpen worden. Het is niet onmogelijk, dat men er in dit jaar in zal slagen de achterstand verder in te lopen, de aanvragen van 2 jaar geleden (JanuariFebruari 1952) zijn nu in behandeling maar het moest de wethouder van het hart, dat er op het huis vestingsbureau en elders in deze sector bi zonder hard en met gevoel voor de moei lijke situatie wordt gewerkt. De commissie voor werkloze hoofd- en handarbeiders zal in dier voege gesplitst worden, deelde de heer Maas zijn partij genoot M e r t e n mee, dat voortaan beider belangen apart zullen worden bekeken, opdat er voor deze mensen een brug naar de vrije maatschappij geslagen kan wor den. Te tien voor tien konden de algemene beschouwingen en hun gevolgen na bijna 23 uur vergaderen als afgesloten woraen beschouwd. Diverse communistische moties kwamen in stemming en werden verworpen, andere werden teruggenomen. De motie over de woningwetwoningen sneefde mee in de grote stroom. De bedrijfsbegrotingen konden worden opengeslagen: het grondbedrijf kreeg de hamer, het gasbedrijf werd goedgekeurd, de waterleiding en openbare werken, reini ging en ophaaldienst gleden zonder slag of stoot onder diezelfde hamer door en al leen bij de begroting van Sociale Zaken en die van de Woningstichting vielen er een paar korte woorden. Zodat het gemeentebudget zelf om tien uur aan de orde kwam. De raad rook de stal en begon te galopperen. Er werden nog een paar kleine opmer kingen aan de diverse volgnummers ge wijd, waarbij de C.P.N. zich distancieerde van D.B.B. en reservepolitie door er tegen te stemmen. Mevrouw H e y k o o p (V.V.D.) die wilde weten, of het luiden van de klok in de oude Engelmunduskerk geen gevaar voor het torentje leverde, kreeg te horen dat dit onderzocht is; de heer Schilling (C.P. N.) peuterde wat aan de standplaatstoe- Wethouder H. de Boer had gisteravond een mooi antwoord in petto voor de communisten, die gestrengelijk beloofd hadden niet voor een gasprijsverhoging te zullen stemmen. „Kijk", zei hij, als de communisten nu tegen de hogere pas- prijs gaan stemmen, benadelen ze in feite de werkende bevolking". Terwijl de drie CPN-vertegenwoordigers de oren spit sten, ging de heer De Boer verder: „want dan zou, als iedereen dit deed, de begroting niet sluiten, dan zou de begroting niet goedgekeurd worden en dat zou dus kunnen betekenen, dat het gasbedrijf opgeheven zou moeten wor den. In dat geval blijft er niets anders over dan een particuliere gasfabriek". Of de gasprijs in Velsen dan nog tot de laagste in den lande zou blijven behoren, was voor hem voorlopig de vraag. wijzingen en derzelver kosten; de commu nisten waren tegen de hele begroting. Burgemeester Kwint besloot de ver gadering met een compliment ten aanzien van het peil der begrotingsbehandeling. Wellicht de aardigste uit zijn loopbaan, waarop de heer Verbeek repliceerde met een contra-hoffelijkheid. Nu de aanvoeren op de Beverwijkse groentemarkt kleiner beginnen te worden, is er een kleine opleving te bespeuren in de handel: voor de meeste artikelen liggen de prijzen gunstiger dan vorige week. De spruiten werden nu weer verkocht voor prijzen, die tot 70 cent per kilo op liepen. Enkele kistjes glasamd'ijvie varieer den van 55-90 cent per kilo en ook het witlof werd duurder: op de laatste markt dag besteedde men nog 48 cent por kilo. Waspeen is iedere marktdag nog van de partij, de „zuivere peen" bracht het tot 30 cent per kilo. De verse jonge veldsla ging tot 145 cent per kilo. Prei was heel wat beter te verkopen dan voorgaande weken en er werd tot 19 cent per kilo voor betaald. SelderijknoHen varieerden van 7-22 cent per stuk. De diverse kool soorten gingen de 15 cent per kilo niet te boven. Peen en uien brachten van 3-S cent per kilo op. SMatige bloemenaanvoer Aan de bloemenveiling is de aanvoer nog altijd matig, maar de vraag is over het algemeen groot, met als gevolg vrij gunstige prijzen. Tulpen komen nog steeds tot een gulden per bos, maar soorten als Olga, Piquant en Demeter gaan tot 130 cent per bos. Ook HET NIEUWE ST. JOSEPH-HUIS, het verenigingsgebouw van R.K. Velsen-Noord, dat in de plaats is gekomen van het in 1944 door de bezetter afgebroken gebouw van de R.K. Volksbond aan de Wijkerstraatweg, zal morgenavond met veel luister worden ingewijd en geopend. Vanmiddag wordt aan het gebouw en de inrichting, waarmee men de laatste weken aan de Banjaertstraat tot 's avonds laat bezig was om toch maar tijdig voor de opening gereed te zijn, de laatste hand gelegd. Het heeft wel heel erg gespannen om dat de openingsdatum al was bepaald, maar dank zij de voortvarendheid van aannemer G. Buur en zijn werkers en de onderaannemers kunnen Zondag de vlag gen worden gehesen als mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, de ceremoniële plechtigheden van inwijding en opening gaat verrichten in tegenwoordigheid van officiële perso nen, vele genodigden en afvaardigingen van alle plaatselijke rooms-katholieke ver enigingen. Vooraf wordt om vijf uur in de St. Joseph-parochiekerk een plechtig Lof ge releveerd door mgr. Groot, waaronder pastoor A. M. A. Vollaerts zich met een hartelijke toespraak tot de aanwezigen zal richten. Interieur Hoewel het nieuwe gebouw door zijn strakke lijnen en de glaswand over de ge hele Zuidgevel wat vreemd aandoet, is er binnen de muren met de beschikbare ruimte gewoekerd om het velen naar de zin te kunnen maken. De hoofdingang bevindt zich midden in de glazen Zuid gevel, waar een ruime hal in de linker vleugel toegang geeft tot de R.K. open bare bibliotheek en leeskamer en een di rectiebureau. Rechts van de hal zijn een zaaltje, spe ciaal voor de gidsen, en een kleine verga derzaal. Via de brede gang in de rechtervleugel, waarin zich de garderobe en toiletten be vinden, is de „Instuif" voor de jonge man nen. Deze zaal, waar plaats is ingeruimd voor twee biljarts en waar een buffet is voor zelfbediening, kan ook afzonderlijk van buiten af worden bereikt door de toe gang, die op de Wijkerstraatweg uitkomt. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 1886 De heer K. J. Junius Ingerman heeft gis termiddag de Velsense huisvrouwen in woord, klank en beeld ingewijd in de sfeer van de stad Rome. „Geen stad", aldus spre ker, „heeft voor mij grotere bekoring dan deze. De stad was voor mij een openbaring van schoonheid, die terugvoert naar een rijke geschiedenis. Nergens ter wereld be leeft men het voorjaar zo als daar." Spre ker schilderde de mentaliteit der Italianen voortspruitende uit opgewektheid en levensdrift. Vooral de laatste komt in al hun manieren tot uiting. De „Romeinen" bezitten een haast ongelofelijke muzikali teit. Dit viel te beluisteren in opnamen van Tito Schipa en anderen. Rome, aldus spre ker, ligt op de grens van het Oosten en dit komt zeker tot uiting in de levenswijze, die gekenmerkt wordt door vrolijkheid en luchtigheid, vaak echter ook in kinderach tigheid. Typisch Italiaans noemde hij de verbroe dering op Oudejaarsavond. Een bezoek aan Rome is voor iedereen te financieren, meende spreker. Vervolgens vestigde hij de aandacht op het onvolprezen bouwwerk: de Sint Pieter, het grote werk van Michel Angelo. Spreker weidde in den brede uit over de ontzaglijke afmetingen en de grote rijkdommen van deze kathedraal. Vervolgens memoreerde hij zijn audiëntie bij de Paus en roemde hem als een wijs, innemend mens. De heer Ingerman besloot zijn vertelling met het verhalen van persoonlijke ervaringen. Na de pauze heeft spreker door middel van lantaarnplaatjes de schoonheid van Rome belicht. Deze week kwam de IJmuidense Chris telijke Muziekvereniging „Wilhelmina" in jaarvergadering bijeen. Na de gebruikelijke verslagen van secretaris en penningmeester volgde er een bestuursverkiezing waarbij alle drie aftredende bestuursleden herko zen werden. Ook is het werkprogramma voor 1954 opgesteld waarin werden opge nomen verschillende concerten, o.a. in Heliomare te Wijk aan Zee en het Provin ciaal Ziekenhuis Santpoort. Voorts ligt het in de bedoeling dit jaar een uitwisselings concert te organiseren met het Stedelijk Orkest te Wageningen en tijdens die tour nee een concert te geven in een der sana toria in het binnenland. Een brede trap leidt naar de bovenver dieping. Tegenover de trap is een buffet ruimte die zowel gelegenheid geeft tot bediening in de links gelegen vergader zaal als in de rechts gelegen podiumzaal van tien bij zeventien meter. Het podium ligt ongeveer veertig cm boven de zaal vloer en kan dienst doen als toneelruimte. De verdieping is ook te bereiken over de betonnen trap die tegen de Zuidgevel is gemaakt en in de tuin uitkomt. Voor deze tuin voor het gebouw is de aanplant van een ligusterhaag al aange bracht. Op een tegelplateau is een van beton gegoten bank opgesteld. De inte rieurverzorging is in lichte verf gehou den, er is een zee van helder kunstlicht en de vloeren zijn voorzien van een speciale rubberdekking, die men Vrijdagavond nog druk aan het schoonmaken was. Het voor nemen is om het gebouw op het dak met vlaggen, waarvoor speciale, permanente standaards zijn aangebracht, te tooien en deze door schijnwerpers te verlichten. In tegenwoordigheid van deken B. G. Hosman is aan de Huiderlaan de eerste steen gelegd voor het nieuwe zusterhuis van het Wit-Gele Kruis. De zusters van het Wit-Gele Kruis zijn nu 30 jaar in Beverwijk gevestigd en zijn ondergebracht in het huis aan de Romer - kerkweg 39. wat door de stadsuitbreiding te klein werd. „Vrouwenleven in de Pyreneeën" Mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk spreekt Donderdagmiddag 28 Januari in het programma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV over het onderwerp „Vrouwenleven in de Pyreneeën, kleder drachten en volksfeest". Voor de Hollandse Maatschappij voor Landbouw hield Mary Pos gisteravond in zaal Timmer een causerie over haar reizen naar Californië, waar zij onder meer vele Hollandse emigranten bezocht. Op de haar eigen humoristische wijze, verleide zij over haar visite's aan Holland se boeren-gezinnen, die niet ver van Los de narcissen brengen de prijs nog op. He lios, Carlson, Flowerrecord en Early- Perfection variëren van 48 tot 65 cent per bos. Hyacinten komen er momenteel niet zo veel; de diverse soorten varieerden van 6-22 cent per stuk. Blauwe druifjes draaien bij een behoor lijk aanbod rond de 30 cent per bosje. Sneeuwklokjes gaan van 21-30 cent per bosje. Katjes zijn heel goed te verkopen; hier van was de hoogste notering 50 cenft. Irissen zijn nog zeldzaam aan de markt; daarom betaalde men 210 cent per bos. De aanvoer van potplanten is nog steeds bescheiden. In het tafeltennis -tournooi om het lands kampioenschap van PTT-verenigingen hebben de Beverwijkse postmensen thans evenveel punten behaald als de beide an dere clubs, zodat nog geen poule-kampioen is aan te wijzen. Hiertoe zal een halve be- slissingscompetitie worden gespeeld en het programma luidt: 30 Januari: Amsterdam- Leiden (Beverwijk vrii): 6 Februari: Am- sterdam-Bevèrwijk (Leiden vrii); 13 Fe bruari: Leiden-Beverwijk (Amsterdam vrij). Mevr. FröhlichHoenderdos candidate Statenverkiezing In de ledenvergadering van de Christe lijk Historische Unie is het oud-raadslid mevrouw E. Frölich-Hoenderdos candidaat gesteld voor de volgende Statenverkiezing. De vergadering stond onder leiding van ds. D. J. Jansen en droeg in de aanvang een huishoudelijk karakter. Hei lid der Prov. Staten de heer Doree van Zaandam hield vervolgens een causerie over „De Provinciale Staten in ons staats bestel". Tenslotte werd de groslijst der C.H.U. in de Statenkring Haarlem en Velsen bespro ken, waarbij men zal trachten mevrouw Frölich-Hoenderdos op één der eerste plaatsen te krijgen. „De Nieuws Koers", de jongeren-organi satie van de Partij van de Arbeid, afdeling Beverwijk, houdt Woensdag 27 Januari in ,,'t Centrum" een bijeenkomst, waarop de heer Alfred Mozer zal spreken over „De toekomst van Europa". De bouwpastoor van de nieuwe R.K. parochie, die als uitvloeisel van de grote woning- en bevolkinguitbreiding tussen Beverwijk en Heemskerk is gesticht, heeft aan de bisschop van Haarlem verzocht de naam „Driekoningen" aan deze derde pa rochie te mogen geven. Indien dit voorstel wordt aanvaard en goedgekeurd, zal dus ook de te bouwen noodkerk deze naam krijgen. Dit betekent tevens dat de benaming Driekoningen-parochie en Driekoningen- kerk de eerste is die in ons land aan een Rooms Katoolieks kerk zal worden gege ven. MARKTBERICHT 22 Januari Andijvie 4879; waspeen 1431; spruiten 2769; witlof 1248; veldsla 95145; prei 819; knollen 722; boerenkool 8—14; groene kool 716; rode ooi 5—9; gele kool 614; peen 37; uien 38; soep 8—26; peren 17—28. Op de Castricumse groenteveiling van Vrijdag werden maar enkele soorten groen te aangevoerd. Het#kwantum daarentegen was aanmerkelijk meer dan op andere veilingdagen en vooral spruiten voerden de boventoon. De prijs die de Kennemer tuinders vopr deze groente kregen viel mee en schommelde tussen de 30 en 78 cent per kilo. Spruiten b lieten 15-28 cent af drukken en spruitenkoppen bleven op 11- 17 cent per kilo hangen. Boerenkool no- Angeles verwijderd waren. De families teerde dit keer 9-17 en groene kool 10-14 Van der Dusen en Struikmans, die speciaal het onderwerp van gesprek waren, be schikten over grote boerderijen (omstreeks 500 stuks vee) en waren sinds een 30 jaar in Californië woonachtig.' Mevrouw Pos had de gehele levenswijze van deze men sen onder de loupe genomen en kwam tot de conclusie, dat zij ondanks hun lange verblijf, volkomen Hollands van opvatting waren gebleven. De kerk staat er steeds in het centrum der belangstelling en de oer-degelijke huishouding was een begrip geworden. De toestanden daar waren in volkomen overeenstemming met die, in welke tijd de families naar Californië wa ren getogen. Men verwonderde er zich sterk over, dat de toestanden in Nederland zich zo ontwikkeld hadden, zoals bijvoorbeeld de algemene levenswijze, het roken van de vrouwen enzovoorts. Als tegenmaatre gel lanceerde mevrouw Pos de stelling, dat in de grote Amerikaanse steden door het gejaagde auto-leven de mensen dusdanig waren vervormd, dat zij op zenuw-, slaap- en laxeer-tabletten leefden. De Hollanders waren zeer geachte en eerbare burgers ge worden en de regerings-autoriteiten roem den hun houding. „Edel communisten" noemde spreekster de eenvoudige boeren mensen, die niet voor de „heb-heb", maar voor de „geef-geef" leefden. Zelfs het uit de jeugd bewaarde dialect was hier nog geldig, zodat mevrouw Pos soms vergast werd op de meest originele dialectische uitspraken, waarvan zij enkele voorbeelden ten beste gaf. Met een vers van Melis Stoke besloot Mary Pos het gedeelte voor de pauze, waar in enkele boeken van haar hand konden worden bekeken en gekocht. Zij verklaarde zich bereid in de boeken een opdracht en een handtekening te plaatsen, waarvan menigeen graag gebruik maakte. Na de pauze werden enkele lichtbeelden vertoond, die een indruk gaven, van de grootheid en schoonheid van het Californi- sche land en de bewoners. De besproken families waren duidelijk waarneembaar, evenals vele door haar besproken werk methoden. Een zeer interessante lezing, waarvoor veel belangstelling bestond. cent per kilo. Tot slot besomde prei 8-14 cent. Katholieke tafeltennisclub opgericht In het Jeugdhuis te Castricum heeft Donderdag de oprichting plaats gevonden van een katholieke tafeltenniselub. Het resultaat van de besprekingen is geweest dat vier dames en tien heren zich als lid opgaven en wegens de nog beperkte acco- rnodatie mag het ledental voorlopig de twintig niet overschrijden. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld. Voor zitter: H. de Groot; secretaris: G. Rouhuis; nenningmeesteresse: mejuffrouw S. Bou- huis; materiaal-commissaris: J Roemer; wedstrijdleider: P. Bouwen. Volgende week Woensdag hoopt men reeds met de onder linge competitie een aanvang te maken. Agenda voor Heemskerk „Corso"-theater. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 13 en 20 uur; Maandag, Dnsdag, Woensdag 20 uur: „The quiet man". Damclub St. Thomas De uitslagen van de onderlinge wedstrij den van de Castricumse R.K. damclub St. Thomas, die in hötel Sport-Duinzicht zijn gespeeld, luiden als volgt: Afdeling 1 C. Ory-G. Sprenk^ling 0-2; J. Geuke-B. Beentjes 1-1; C. Juffermans-A. de Zeeuw 1-1; P. Ruiter-C. v. d. Himst 1-1. Afdeling 2: A. Collet-J. v. Velzen 0-2; A- Dagelet- A. Rietveld 0-2; P. Rietveld-J. Groen 0-2; S. Groentjes-R. Stet 0-2. Afdeling 3: J. Hollander-P. de Vries 0-2; L. Zwart-D. Konijn 1-1. Opstelling CSV CSV krijgt Alkmaarse Boys op bezoek en zal in de volgende opstelling proberen beide punten in Castricum te houden. Doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en W. Grosze Nipper; midden: H. v. Diggelen, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, H. Veldhuizen, B. Kossen, H. Jacobs en H. Stolk.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15