Havenproblemen niet toevallig in intenser aandacht van de raad Twee grote Duitse trawlers verkocht via IJmuiden fN Agenda voor Velsen ,Oud roest Kerkdiensten Kennemer t. Lantaarn AUTO OF MOTORRIJLES? Havenberichten IJmuiden wordt zelfstandiger Grote scheepsbrand is haast niet te bestrijden, bunkerhaven lijkt verre van onmogelijk Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES „Wie doet wat en wat doet wie?" AREND REIJM het adres TAXI NODIG? Heemskerk 10 Burgerlijke stand Velsen Tentoonstelling van Duitsland-IJmuiden-Duitsland Vissersschepen die deze week de haven verlieten Ankers van „Niobe" terecht BEL 5000 „Assumburg" breidde bestuur uit Agenda voor Heemskerk ZATERDAG 23 JANUARI 1954 HET IS ENIGERMATE OPVALLEND, dat tijdens de begrotingsdebatten van de af gelopen week het IJmuidense havengebied meer dan vroeger in de aandacht der raadsleden is getrokken. Diverse problemen zijn de langdurige revue gepasseerd, al speelde telkens het feit. dat IJmuidens haven een Rijkshaven is en dat dus de verant woordelijkheid voor diverse maatregelen af te schuiven is naar de landelijke overheid in de gesprekken mee. De drijvende brandspuit, die IJmuiden eigenlijk voor het havengebied zou moeten hebben, is tijdens de begrotingsbehandeling min of meer als een noodzaak erkend, al moest pr direct aan toegevoegd worden, dat door de exploitatie kosten te schatten op een ton per jaar, plus de hoge aanschaffingsprijs van zulk een installatie deze zaak moeilijk als een gemeentelijke aangelegenheid te zien is. Daarmee is echter naar veler mening de kous niet af, omdat de brand op de coaster „Liberty"' van Eerste op Tweede Kerstdag het gevaar van een dergelijke scheepsbrand duidelijk heeft gemaakt, een gevaar, dat te groter is, omdat het Velsensc brandweermaterieel het Sluiseiland niet kan bereiken, zodat dit Sluisciland slechts beschermd wordt door de kleine motorspuit, die in de centrale van de sluiswerken is gestationneerd. De sleepboten hebben in die nacht van1 acht. Het doel van deze Stichting is vol de brand op de Liberty weliswaar voortref- 1 gens de statuten, om „de geestelijke en felijk werk gedaan, maar konden uiteraard zedelijke belangen van de zeelieden te be niet beschikken over alle middelen, welke bij een scheepsbrand nodig kunnen zijn. Schuimblussers bijvoorbeeld. Daarenboven lijkt het een ietwat vreemde figuur, dat een particuliere sleepbootonderneming in moet springen, als er geblust moet worden. Dat bovendien de Hoogovenbrandweer haar materiaal moet inzetten, omdat er anders niemand „bij" kan. Hoewel ze dat beide in voorkomende gevallen natuurlijk graag doen. De brand op de coaster was niet cata- strophaal, maar een brand op een grote mailstomer in het IJmuidense havengebied kan dat heel gemakkelijk wel worden en waar is dan de snelle en doeltreffende, maar vooral de grootscheepse hulp, welke voor zulke gebeurtenissen nodig is? Dat de gemeente deze zaak niet voor haar reke ning kan nemen, is duidelijk, de vraag blijft echter daarmee open, of er dan hele maal niets hoeft te gebeuren. Wij leggen haar overigens hiermee gaarne aan de be treffende autoriteiten voor. Zeemanshuis De acte voor de Stichting Zeemanshuis Velsen (op Christelijke grondslag en met medewerking der Oud-Katholieken) is in middels gepasseerd en de raad heeft te kennen gegeven, dat hij de bouw van zulk een veilige haven in Velsen niet alleen noodzakelijk, maar zelfs dringend gewenst Oost; J. Geerlofsvan Ladesteijn, d., Gul- denwagenplantsoen 6. Velsen-N.; D. Kruit- bosch—Langereis, d.. Bonairestraat 48, Sant poort: A. Julian—Menist, d., Strengholt- straat 29, IJmuiden-O.; L. van Monsjou—de Wagemaker, d., Vinkenbaan 15, Santpoort- (St.); M. VisserHabekotté, z.. Lange Nieuw- straat 720, IJmuiden-O.; G. Roeper—Bos, d„ Moerbergplantsoen 133, IJmuiden; M. du Quesne van Bruchem—Wamsteeker, d.. M. K. Hofstedestraat 32, IJmuiden; A. Bron— Konings. z.. Vleetstraat 28, IJmuiden. OVERLEDEN: J. J. van de Wateren. 79 j„ weduwnaar van N. Korsloot, Hofdijklaan 10, Driehuis; A. Glas, 74 j„ weduwe van A. de Graaff, Kon. Wilhelminakade 37 rd., IJmui den; J. Hermans, 55 j., echtgenoot van M. H. Raspoort, P. C. Hooftlaan 15, Driehuis; K. Weeda, 89 j„ weduwe v. C. Hovestadt, Ka naalstraat 236. IJmuiden. ONDERTROUWD: J. den Dunnen, Schoon- oortstraat 19. Velsen-N. en C. A. Hoffmanns, Schoonoortstraat 8, Velsen-N.; H. J. Weber, van Linschotenstraat 19, IJmuiden en H. M. Post, Kerkpad 73, Santpoort; J. G. Broek, van Leeuwenstraat 87, IJmuiden en C. M. Warmenhoven. Duinweg 16, Beverwijk; J. Ch. Jabroer, Hagelingerweg 59, Santpoort en Fr. M. Andringa. Brfederodelaan 54. Bloe- mendaal; J. Fr. E. de Kraker, Spaarndam- merweg 12, Velsen en Th. Ph. de Brouwer, Hoofdstraat 63, Santpoort; W. Punt, Boer- haavestraat 21, IJmuiden en E. G. van der Plas. Velsen. GEHUWD: J. B. L. Westervoorde en E. Postma. IJmuiderstraatweg 1, IJmuiden-O.; C. P. Hoogeboom en A. J. de Jong; J. A. C. van Vliet en A. Wartenhorst, Rijnstraat 12, IJmuiden; S. Kops en A. Otte, van Valken burgstraat 16, Velsen-N.; T. Roodzant en D. F. Kempe, Hunzestraat 10, IJmuiden. GEBOREN: M. Th. KoelenDesager. d., Corverslaan 112. Velsen-N G. van dor. Eijn- HMHBHIi de—Wouda, d„ de Lumeijstraat 17, IJmuiden- wordt, onder meer door het scheepvaart- hartigen in het havengebied der gemeente Velsen". Zoals wij al eerder hebben ge meld lijkt de Stichtingsbestuurders de meest ideale plaats voor dit te bouwen te huis een plek nabij de Velserspoorbrug, waar inmiddels nog geen vaststaande plan nen zijn omtrent de toekomstige verkeers situatie. Men kan zich van de zijde van de Stichting dus irog geen terrein uitkiezen, maar het staat wel vast, dat het tehuis er gens bij de Velserbrug gaat komen. Daar immers komen de binnen- en buitenhaven zowel als de haven van de papierfabriek straks bij elkaar en de historie heeft be wezen, dat het café bij het klaphekje thans al druk door zeelieden wordt bezocht. Wü vernamen, dat de belangstelling voor het nieuw te bouwen zeemanshuis zowel van de kant der overheid als van particu lieren groot is: onder meer heeft het mini sterie van Sociale Zaken reeds van zijn interesse in het project doen blijken. Zo dra dus de verkeerssituatie bü de Velser brug uit de doeken is gedaan en de Stich ting weet, waar zü aan toe is, kan er ver der aan dit plan worden gewerkt. Daarbij lijkt een plaats bewesten de huidige Vel- serweg (die verdwijpen zal) de meest ideale. Bunkerhaven Over de verschillende havenproblemen heen vraagt de toekomst van IJmuidens havengebied als geheel steeds meer om de aandacht. Het was dan ook geen toeval, dat uit de raad verscheidene vragen omtrent de bunkerhaven naar voren kwamen en daar bij zal overdacht zijn, dat de zelfstandige functie van IJmuidens haven steeds groter ADVERTENTIE verkeer voor de grote industrieën. Het is de vraag, of de stelling, dat IJmuiden een doorgangshaven voor Amsterdam is, lang houdbaar zal blijven. Het is tevens de vraag, of de „grotere belangen", die blij kens het antwoord van het college van burgemeester en wethouders een bunker haven ten dele in de weg staan, een lange toekomst zullen overleven. Dat een even tuele bunkerhaven, die een vaart naar de hoofdstad of een kostbare pendeldienst van de oliehavens naar IJmuiden in dienst van de oliemaatschappijen overbodig maakt, dan ook altijd te „voorkomen" zal zijn, kan tenslotte eveneens als een vraag worden aangemerkt. Voorlichting Een punt, dat het werk van de dagbladen ten nauwste raakt, is uit één dzr open ge- ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 - TEL 4333 KEN NEMER I. A AN 136 TEL 5000 IJMUIDEN Enkele punten uit de begrotingsbehan deling van de afgelopen week verdienen wellicht een nadere beschouwing op dit moment, nu het gemeentelijk budget is goedgekeurd. In bijgaand artikel tippen wij enkele vraagstukken nader aan on der meer het Zeemanshuis, de eventuele drijvende brandspuit in IJmuiden en de door de heer Mertens gepropageerde perschef, om de voorlichting in andere banen dan de thans gevolgde te leiden. sprekken tussen raad en college naar voren gekomen in de vorm van een verzoek om uitgebreider voorlichting der zijde van 't ge meentebestuur. Wij onderschrijven dit ver zoek ten volle, omdat in het verleden meer dan eens gebleken is, dat het ambtelijk ap paraat in de gemeente Velsen ten opzichte van de publiciteit nog wel eens wat stroef werkt. Het instituut perschef, zoals het door een raadslid werd aangeraden, lijkt ons inmiddels minder opwekkend, dan het verzoek om grotere samenwerking tussen de overheid en de publiciteitsorganen: een perschef, zoals de naoorlogse tijd hem in alle formaten en hoeveelheden heeft weten op te leveren, is meestal niet meer dan een verlengstuk van degenen, die hem aanstel den en 't is niet denkbeeldig, dat een pers chef eventuele moeilijkheden in het con tact tussen overheid en pers alleen maar verplaatst. Niet oplost. ADVERTENTIE BELANGRIJK Voor geen enkele reparatie op het gebied van KANTOORMACHINES behoeft U thans nog buiten onze plaats te zijn. Wij repareren alles tegen sterk concurrerende prijs. CHR. VISMAN Off. Remington-Dealer VELSERDUINPLEIN IJMUIDEN-O. TELEFOON 4619 Onderhoudsabonnementen - Revisie Eigen technische dienst. De commissie voor bedrijfsontspanning voor het personeel van Hoogovens en ne- venbedrijven, die de afgelopen maanden met het idee is gekomen om de vrijetijds besteding door het personeel onder het motto „Wie doet wat en wat doet wie?" te stimuleren, zal gedurende ruim veertien dagen van de werkresultaten een tentoon stelling houden. Deze ten toons-telling in het VrijgjezeNen- huis op het Hoogoventerrein wordt Don derdagmiddag 28 Januari om half één of ficieel geopend, waarna de inzendingen van personeelsleden en huisgenoten tot en met Zondag 14 Februari te bezichtigen zullen zijn. Voor ieder is de toegang vrij. Voor huisgenoten is voor deze bezichti ging gelegenheid op de Zondagen 31 Ja nuari, 7 en 14 Februari 's middags van half drie tot vijf uur. De C.V.B. laat zelfs autobussen voor de huisgenoot-bezoekers rijden om hen van de hoofdingang van het bedrijf naar de tentoonstel'Lng te ver voeren. Er rijdit bovendien een speciale bus voor treinreizigers van de spoorweg- halte Hoogovens om 14.45 uur en 15,45 uur. De tentoonstel ling van huisvlijt is veel omvattend. Er z(jn scheepsmodeTen, ta- pijtknoopwerk, schrijnwerk, schi'derwerk, een poppenkast en poppen, comité-teke ningen, fotografieën, kunstsmeedwerk en andere h uisvMjtiiefhebberijen te bewon deren. Op 11 Februari wordt voorts in het Luxor Theater te Beverwijk een „ouder wetse" filmvertoning met explicatie ge geven en de C. V. B. bereidt zich voor om op 26 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk een cabaretavond te geven als sluiting van de bedrijfsdam-, schaak- en kla ver j ascom petitie. Zondag 24 Januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden; 19 uur: ds. J. v. d. Berg. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: jonge- rendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur; ds. C. W. Thijs; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. M. Vrieze van Heem stede. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel ge bouw, zaal 2, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: de heer G. de Vries van Am sterdam. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers; Dins dag en Donderdag, 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst; 12.15 uur: Zondagsschool; 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: Open luchtsamenkomst; 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. kapiteins E. H. Krom menhoek. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur; ds. G. Wassenaar; 19 uur: Oecum. Dienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrüz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur; W. E. Pera van Den Haag. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. H. Lin- deijer van Hoorn. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wükgebouw (Torenstraat 2), Zaterdag 19.45 uur: Avondgebed; Zondag 10.15 uur: Jeugdkapel, voorganger de heer A. P. F. Bijtelaar van Santpoort. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. v. Nood. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. A. C. v. Nood. Chr. Geref. Kerk, Da Castaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp - lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: C. F. Bijlsma van Den Helder. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel; 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, H. Avondmaal. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: Wika H. Wallenburg. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: de heer C. B. Termaat Jr.; 11.30 uur: Zondagsschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: de heer J. Dammuller van Alkmaar. 19 uur: zangdienst met „De Lofstem". Leger des Hcils, Jan Alsweg 32. Heili gingssamenkomst o.l.v. eerste luitenante T. Kleinmeyer; 12 uur: Zondagsschool; 16.30 uur: kindersamenkomst, 19.15 uur: Straatzang; 20 uur: Verlossingsbijeen komst. WIJK AAN ZEE: Ncd. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 9.15 uur: ds. L. Canne- gieter. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis, van Santpoort. Ned. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. Rijnders. van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. A. J. En gels van Zaandam. „De Toorts", 9 uur: ds. A. Oskamp van Heemstede. „De Kapel", 19 uur: ds. D. ter Steege. Doopsgezonde Gemeente, 19.30 uur: bo venzaal Jeugdhuis bij Ned. Herv. Kerk, dx\ J. A. Schreuder. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Er heeft zich in de visserij een enigszins opzienbarende geschiedenis afgespeeld rond de verkoop van twee Duitse trawlers, de „Max M. Warburg" van de „Nordsee Hochseefischerei" en de „Ernst Flohr" van dezelfde rederij aan de „Finkenwarder Hochseefischerei Kapitan J. Müller u. Sohn" te Cuxhafen. Deze verkoop is namelijk, naar wij vernemen, geschied door tussenkomst van de IJmuidense scheepsmakelaars Kramer en Booy, die tevens de levering van een gemoderniseerde voortstuwingsin stallatie voor de beide trawlers op zich hebben genomen. De „Ernst Flohr", die een stoo mturbine aangekoppeld krijgt. Filiaal „VELO"wasmachinem;j TTompstp.6fi Tei:5i98 umuiden IWaSHfllWi,S3D.'G..NCCSQCS.SrCFZm55^S a-i.er'x.l ZATERDAG 23 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Rebecca". ZONDAG 24 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „De Tondeldoos"; 19 en 21.15 uur: „Rebecca". MAANDAG 25 JANUARI IJMUIDEN Kutsbibliotheek, Heidestr., geopend van 19—21.30 uur. Thalia, 20 uur: „Rebecca". Velser Kunstkring „Voor Allen", 10.30, 13.30 en 15 uur, Herv. Jeugdgebouw, schoolvoorstellingen. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P.v.d.A., 20 uur, lezing, Gem. vergaderlokaal, Van Diepenstraat. .VELSEN Raadhuis. 1012 uur: Spreekuur burge meester; 1517 uur: Spreekuur wethou der van onderwijs. Uitwaaien Een stukje van de kléine mens wordt bij stormweer haast magisch getrokken door het onvermoeibare spel langs de kust, waar die kalme vlak ke zee plotseling ten hemel rijst en zichzelf te pletter loopt op kust en pieren. Leunend op de bries is het een onmiskenbaar, sterk ge noegen dat geweld te zien. Dat is Zondag wel gebleken, toen er geen doorkomen aan was op het semafoorduin en aan de wortel van de pier. En dat neemt niemand iemand kwa lijk. Maar als het kleine mens je met een eigenwijze koppig heid de zee tegemoet wandelt en onder het schuimgordijn doorkruipt om later thuis te kunnen vertellen, dat hij op de pier bijkans het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld, gaat dat in alle opzichten echt „te ver'. Dat de politie in zulke geval len liever voorkomt dam dreg*, is een daad van wijs beleid, want een duikeling in het zeepsop van de branding is voor negenenegentig percent een enkele reis naar betere oorden. Nu is daar op zichzelf niets tegen, want een iegelijk moet dat tenslotte zelf weten, maar een agent heeft ook een gezin thuis, dat hij als het even kan ook na de storm terug wil zien, maar indien iemand door een blazertje of een stootje naast de pier of de strekdam rolt, kon die agent wel eens een duik gaan nemen. Zo zijn de agenten. Dus: niet zo hard schreeuwen, pierewaaiers, als een uniform u in uw eigen en zijn belang weerhoudt van zelfmoord. Kleine brandjes Er zijn een paar brandjes voorgekomen bij de vergrui- zeldesnelbootbunkeren de oude PEN-centrale, die de bewaar ders van de orde een diepe rimpel in het voorhoofd heb ben gegroefd. Want het waren dan wel geen ernstige Uit slaande Branden, maar de da ders waren nog maar zo klein: zeven of acht jaar. Dit keer vlogen noch de bunker noch de centrale mee in de brand, maar een volgende keer wordt het fikkie in alle gemoedsrust bij de Zaanlandse Houthandel of de Eerste Velsense Vuur werkfabriek aangestoken. Ziét u het voor u? Daarom: jongens, dat spel met vuur is spelen met vuur en het kan echt niet. Er begint iets Er begint iets in de jeugd groep van de Velsense dieren bescherming. Woensdagmid dag. Te twee ure wordt de schare jeugdgroepelingen van deze wèlwillende vereniging bijeengetrommeld om in de theeschenkerij van mevrouw Jenner in Velserbeek allerlei opbouwende werkzaamheden te verrichten. Daar komen dan hopelijk zaken uit, die later verkocht worden en waarvan de opbrengst bestemd is voor de aankoop van een dieren ambulancewagen (met een huif er over en een groot groen kruis op de flanken). Meneer G. J. Kwakkel van de Velser Jeugdcentrale, hout bewerker van de eerste rang, gaat de kinderen in de thee schenkerij laten zien, hoe ze bijvoorbeeld nestkastjes moe ten maken. De tweede groep gaat in het vergaderlokaal aan de Abelenstraat onder leiding van de dames A. Rosendahl en M. KlaverBudding ook aan de slag en de derde de klei nere dierenbeschermertjes komen bij mevrouw Folkerts- ma aan de Meervlietstraat 80 bij elkaar om het kleuren van platen te gaan beoefenen. En dan volgt daar in April een bazar op, waar de produc ten verkocht worden. Na April kan elke zieke hond of poes rekenen op menswaardig ver voer per (verende) ambulan cewagen. Geleidehond Ge zult zich nog wel herin neren, dat er in het Kerbert- asyl een vreemde herdershond was binnengebracht, die op het eerste snuit voor een blin- de-geleidehond kon doorgaan en waarvoor de krant dan ook dringend naar de gedupeerde baas gezocht heeft. Nu is uit gekomen, dat het helemaal geen blinde-geleidehond was, maar een aan zijn noodlot ont komen kettingganger, die uit vrees voor een proces-verbaal door de „baas" aan een ander werd overgedaan, waar hij echter wegliep, omdat er nog al wat poezebeesten in huis voorkwamen en hem dat niet erg beviel. Ondanks alle na righeid is de hond de vriende lijkheid in persoon gebleven en nu kijkt hij uit naar een echte baas, zonder kettingcomplexen of kattenvoorkeuren, die hem de rest van zijn leven in de bruine ogen wil schouwen. Tussen haakjes: dat asyl heeft nog meer vriendelijks te vergeven. O, kom er 'es kij ken Geloof per fles Ina van Polanen, een pittig IJmuidens meisje uit de Fro- gerstraat 8 rood is me met rode kleur komen vertellen, dat ze Woensdagmiddag, toen vader haar had meegenomen naar het strand bij de pieren, een mooi flesje heeft gevon den. En dan nog wel een flesje met inhoud: twee briefjes. Het was afkomstig van „The Floa ting Christian Endeavour", 29 Howard Street te Belfast en droeg in het Duits, Engels, Ne derlands en Frans de volgende van 14 Juli 1953 daterende tekst: „Beste vriend, We hopen, dat u onze boodschap met be langstelling gelezen hebt. Wilt u ons schrijven waar en wan neer u deze fles gevonden hebt en daarbij het nummer van deze brief vermelden in druk letters. Wij danken u bij voor baat hiervoor." En dan volgde: „Want alzo lief heeft God de wereld ge had, dat Hij Zijnen eeniggebo- ren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet verderve maar het eeuwi ge leven hebbe." Ina zal een briefje terugzen den. Dat ze het flesje heeft ge vonden. Bij IJmuiden en. na zeven maanden. LAMPENIER De „Max M. Warburg" en de „Ernst Flohr", gebouwd in 1936—1937 (482 en 476 ton, iets groter dan de „Haarlem") zijn 49.80 meter lang, 8.36 m breed en 3.92 m hol en kunnen 3800 kisten bergen; hun Triple expansie-stoommachine leverde 800 pk. De rederij Finkenwarder kocht dc schepen, zo vernamen wij, om ze uit te rusten met een moderne stoominstallatie, zoals ook de Vios I en de Tzonne ze bij voorbeeld hebben. Dat wil zeggen, dat er een stoomturbine voor de afgewerkte stoom wordt aange koppeld. waardoor het rendement met on geveer 50 pk omhoog gaat en de laad ruimte tot 4500 kisten vergroot wordt. De volgens het systeem Bauer und Wach ont wikkelde turbine-agregaten hebben het volle vertrouwen van de Duitse rederijen verworven; men stapt bij onze Oosterburen tenminste maar met schroom of helemaal niet over op de dieselmotor; het diesel- electrische voortstuwingssysteem is niet verder dan het experimentele stadium. De kolenbesparing door het turbine systeem bedraagt ongeveer 45 ton kolen op een normale IJslandse reis. Als bijkomend, maar niet minder be langrijk Voordeel van de handhaving der stoommachines in Voor stoom gebouwde trawlers, geldt algemeen in Duitsland het voorkomen van gevaarlijke trimverschil- len, die de zeewaardigheid van het schip nadelig zouden kunnen beïnvloeden. Een teddybeer, pamfletten en een autoped In de week yan 15 tot 22 Januari wer den in Velsen voorwerpen gevonden, waaromtrent inlichtingen te verkrijgen zijn aan het hoofdbureau van politie, Ti- beriusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zater dagmiddag. Het waren: een sleutel, knot wol, shawl, want, biljet van f 2,50, teddy beer, polswant, ballpoint, boodschappen - net, portemonnaie, autoped, handbescher mer, zakmes, étui -met spiegel en kam. contactsleuteel, schoen, partij pamfletten, waterpas, paar handschoenen, camisole, damesrijwiel, paal, zakdoek, w.c.-mat, ny lonkous, biljet van f 1, jongenspet, akten- tas, bril, closetborstel, boek (Engels), pot zure haring en stuk kaas, auitoschot, muts, herenrijwiel, gymschoen, kussens (schuim rubber) gezichtsscherm motorrijder armband. KAB-filmavond De culturele dienst van de K.A.B. zal op Donderdag 28 Januari a.s. in zaal „Zomer- lust" een filmprogramma verzorgen, waarin onder meer de film „Twee mensen" ver toond zal worden. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Door de Nederlandse overheid zijn aan de Duitse rederij „Finkenwarder" te Cuxhafen verkocht de twee KVJ-jager, die geruime lijd renteloos in de IJmui dense bergingshaven hebben gelegen, omdat er geen enkele belangstelling voor bestond. De schepen zijn opge knapt en in de vaart gebracht met een nieuwe eveneens door Kramer en Booy geleverde installatie. Zij behoren thans tot de hoogste besommers van de Duit se vloot. Vrijdag 8 Januari: st. Gelria IJM 21. Zaterdag 9 Januari: mt. Excelscior III KW 76. Maandag 11 Januari: st. Flamingo IJM 25. Dinsdag 12 Januari: st. Norma Maria IJM 6; mt. Antje RO 15, Claesje RO 46, Wi- ron IV IJM 209; ml. Hubertha Gerarda KW 9, Helena KW 39, Cornelis Marinus KW 48, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Eendracht KW 168. Woensdag 13 Januari: st. Vios I IJM 24; ml. Cornelia Maria SCH 135; mk. Dine Marie KW 57. Maandag 18 Januari: st. Herman IJM 2, Haarlem IJM 9, Bergen IJM 16, Bloemendaal IJM 71, Abraham VL 77; mt. Doggersbank KW 75; ml. Annie IJM 14, Gorredijk IJM 75. Verwachting IJM 204. Martenshoek IJM 283. Adrianus KW 10, Grietje KW 20, Cornelis KW 24, Nederland VI KW 37, Neptunus KW 45, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Elizabeth KW 64. Nellv Maria KW 70, Jan KW 84. De Vrouw Dirkje KW 104. Jacoba KW 107. Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114. Petronella KW 125, Borneo KW 127, Willy KW 141. Arie KW 155, Java KW 159, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169. Scheveningen SCH 107, Bertina VL 85, Dolfijn RO 2; mk. De Twee Gebroedcrè IJM 3, Texel IJM 5, Maartje IJM 8. Poolster IJM 11, Twee Gebroeders IJM 27, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240. Magda IJM 272. Haarlem I 276, Nehim I AM 16. Nehim II AM 17, Nehim III AM 18. Leendert Jacoba KW 12, Samenwerking KW 21, Anna Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Adriana Catharina KW 92. Willem KW 94, Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126. Pietertje HD 87. Tiny-Dieuw WD 33, Hendrikje BU 33. Dinsdag 19 Januari: st. Klaas Wijker IJM 85; mt. Maria van Hattum IJM IV, Eyeline IJM 116. Shamrock IJM 129; ml. Vertrouwen KW 6. Dirk KW 19. Concordia KW 26, Ber tha KW 38, Aafke Jacoba KW 41. Willempje KW 89. Toenadering KW 95, Robert William KW 123; mk. Prinses Margriet KW 51. Woensdag 20 Januari: st. Sumatra IJM 62; mt. Elie Chénévière IJM 32, Thorina IJM 33; ml. Wiron III IJM 221, Excelsior II KW 78, Voorwaarts KW 140, Onderneming KW 175, Onderneming II SCH 27; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Poolster IJM 11, Nelly v. B. IJM 23, Vios IJM 52, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240, Haarlem I, 276, Samenwerking HD 125, Hen- drikj BU 33, Eben Haezer UK 4, Marijtje UK 64. Cornelis UK 186. Donderdag 21 Janauri: ml. Verwachting KW 28, Jacoba KW 107, Petronella KW 125, Wilhelmina II KW 138, Arie KW 155, Ge broeders KW 166; mk. Corrie IJM 78, Magda IJM 272, Nehim I AM 16. Nehim III AM 18. Leendert Jacoba KW 12, Arendje KW 98, Tiny Dieuw WR 33. Vrijdag 22 Januari: mt. Johannes Polder man IJM 20, Post Boy IJM 35. Het bergingsscheepje „Hulp in Nood" van de rederij Goedkoop heeft de twee, deze week door de „Niobe" van de KNSM verspeelde ankers opgevist en aan de wal gebracht. ADVERTENTIE Tijdens de jaarvergadering van de Heemskerks'1 postduivenhoudersvereniging „Assumburg", die in zaal Dam werd ge houden is het bestuur van deze vereniging met twee leden uitgebreid en wel met dc heren H. Ossendorp cn G. Schelvis. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter de heer G. Koper dat het afge lopen jaar vrij gunstig is verlopen. Dit bleek uit de verslagen van de secretaris de heer C. Veldhuis en van de penning meester de heer J. Knap. Tot slot van deze bijeenkomst reikte de voorzitter met een toepasselijk woord de prijzen uit aan de winnaars van het afgelopen seizoen. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt dit weekeinde waargenomen door de arts J. F. Schutte te Heemskerk, telefoon K 2512/266. Marquette-theater, Zaterdag en Zondag, 20 uur: „Ultimatum". Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia J. M., d. van C. Mole naar en J. Boon; Marja M., d. van A. Cas- see en N. C. van Zijp; Yvonne A. A. M. -J d. van M. J. J. Martens en J. M. Groene- °cean naar Rotterdam. Molenkerk naar Bre- veld; Cornelia M. d. van J. A. Nijman er ™en: ,Svanaes naar _Philadelphia. Gunvor Vrijdag 22 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bittern van Rotterdam. Arcturus van Rotterdam. Mentor van Rot terdam. Jagersfontein van Antwerpen. Plato van Cantania. American Counselor van Ant werpen. Schelde van Rotterdam. Engen v. Antwerpen. Falcon van Londen. Saint Paul van Le Havre. Theiresias van Le Havre. Rhein van Hamburg. Cultur van Norfolk. Herm van Norrköping. Holderness v. Goole. Argyll van Hamburg. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Lon den. Clan Chisholm naar Hamburg. Ruja n. Nyborg. Sirabuen naar Alesund. Westcr- schelde naar New Ross. Frigga naar Kirke- naes. Clio naar Christiansanut. Lijnbaans- gracht naar Londen. Brouwersgracht naar Antwerpen. Gooiland naar Bremen. Fylgia naar Port Leoti. Cottica naar Dover. Pan J. van Baar. Gehuwd: G. Kluft en M. C. A. Stengs. Overleden: M. E. Schmit, 30 jaar. vlaersk naar Huil. Fronsac naar Nantes. Bittern naar Liverpool. Aeneas naar Kopen- Oslo"' WerrathaI naar Barbados. Jelö -naar

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6