Blik achter de schermen van jubilerende K.N.M.I. Uitvinders profiteren gemiddeld geen vijf jaar van hun octrooi Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Heemskerk Beverwijk Haarlemse ingenieur springt in de bres voor collega-uitvinders 11 „De Bilt" ten voeten uit Tachtig procent juiste weersverwachtingen Alleen IJmond I-dames in het veld ADO Zondag tegen WSV Nieuwe R.K. begraafplaats bijna gereed Paard op hol, voerman viel van de bok De elf van Vitesse '22 Karrevrachten Internationaal contact Ook Engeland zou nieuwe onderzeeër hebben Strubbelingen ZATERDAG 23 JANUARI 1954 Ten behoeve van de afdeling oceanografie en maritieme meteorologie worden door een aantal Nederlandse en ook door buitenlandse „selected ships" op zee geregeld waarnemingen gedaan. Zij worden aan deze afdeling doorgegeven, waar de gegevens op ponskaarten worden vastgelegd. Het K.N.M.I. bezit thans zo tussen de achttien en twintig millioen kaarten. De gegevens op deze kaarten worden verwerkt in deze tabelleer-machine. Wij doodgewone stervelingen kennen „De Bilt" eigenlijk uitsluitend als de leveran cier van ae dagelijkse weerberichten in krant en radio. Maar natuurlijk zit er veel meer vast aan het werk van het nu honderdjarige K.N.M.I. De werkzaamheden van dat instituut vallen uiteen in vijf hoofdgroepen, name lijk 1) algemene dienst en algemene meteo rologie 2) weerdienst en luchtvaart-meteorologie 3) klimatilogie 4) Oceanografie en maritieme „meteo" 5) Aardmagnetisme en seismologie. De eerste afdeling verzorgt de admini stratie, de instrumenten en laboratoria. Daaronder valt ook het ijken, ontwikkelen en aankopen van apparaten. Van afdeling twee geniet de weerdienst de grootste bekendheid. De directeur van deze afdeling is tevens de „opperste weer man". De dagelijks directie van deze weer dienst eist zeer grote concentratie en is daarom een functie die bij toerbeurten van vijf dagen vervuld wordt. Deze steeds wis selende „weerdienstleiders" moeten een uitgebreide ervaring en een behoorlijke do sis zelfcritiek bezitten voor de juiste inter pretatie van hun gegevens; zij moeten in zekere zin profeten zijn, maar hun profe tieën moet gegrond zijn op streng weten schappelijke conclusies. Uit duizenderlei soms tegenstrijdige verschijnselen moeten zij berekenen en afleidenfc hoe het weer beeld zich waarschijnlijk ontwikkelen zal. Overschatting of onderschatting van be paalde factoren kan hier gemakkelijk tot foutieve conclüsies leiden en daarvoor kan alleen een zeer grote ervaring de weer- dienstleider behoeden. Dat bleek weer eens bij de stormramp van vorig jaar, toen het KNMI het komende gevaar tijdig kon -signaleren. Als gevolg van de ervaringen, in de oor- k log opgedaan, zijn de verrichtingen van de wéerdienst de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan maar ook is het werk daar door gecompliceerder geworden. De juistheid van de weervoorspellingen beweegt zich nu in de buurt van de tach tig procent, hetgeen op het ogenblik vrij wel de grens van ons kunnen is. Wil het „juistheidspercentage" nog hoger opge voerd worden tot b.v. negentig dan moet men de beschikking krijgen over electronische rekenmachines, die bliksem snel duizenden ingewikkelde berekeningen kunnen uitvoeren en compileren. In die richting wordt momenteel al hard gewerkt in De Bilt. Ook de luchtvaart-meteorologie heeft zich in en na de oorlog sterk ontwikkeld. Voor deze afdeling werkt thans een staf van 60 man op Schiphol, waar men zelf analyses maakt. Geschiedschrijvers van het weer Het werk van de dienst voor de klima tologie is in beginsel eigenlijk tegengesteld aan dat van de weerdienst. Het houdt zich niet bezig met het komende weer, Ynaar met dat in het verleden. Hier dus geen jachtige haast zoals bij de weerdienst, maar echt het werk van statistici. Het is een moeilijke arbeid, waarbij het er om gaat, periodiciteiten te ontdekken. Deze dienst kan antwoord geven op alle vragen omtrent het weer in de laatste honderd jaar. Alle gegevens zijn op ponskaarten vastgelegd en kunnen dus machinaal worden ver werkt. De dienst voor de landbouwmeteorologie bestudeert de invloed van het weer op de groei en de verdere ontwikkeling van de verschillende gewassen. Van deze dienst gaan ook de waarschuwingen voor nacht vorsten en aardappelziekte uit. Het K. N. M. I. werkt reeds veertig jaar in deze richting en dat is zo ingeslagen, dat de Britten ons voorbeeld zijn gevolgd. Ook wordt gewaarschuwd tegen insectenplagen, ofschoon dit gehele gebied van wetenschap nog betrekkelijk jong is. De ervaringen op dit gebied worden uitgewisseld met de wetenschappelijke commissie van de we reldorganisatie. Er wordt heel veel onder zoek op dit terrein verricht en het K. N. M. I. heeft de beschikking over een proef tuin om ervaringen op te doen, bijvoorbeeld op het gebied van „microklimatologie" (de toestanden op 10 cm boven de grond zijn namelijk geheel anders dan bijvoorbeeld op 1 meter hoogte). De zee als bakermat van het weer Zeer belangrijk ook is de afdeling mari tieme meteorologie en oceanografie. Het is namelijk zo, dat het weer eigenlijk groten deels op zee „gemaakt" wordt. Het aan- rakingsvlak tussen water en lucht is immers bepalend voor wat er in de dampkring ge beurt. Er werken daarom geheel vrijwillig waarnemers op een aantal zogenaamde „selected ships". Over de gehele wereld zijn er 2000 van zulke schepen waarvan er 182 onder Nederlandse vlag varen. Deze laatste hebben alle een instrumentarium aan boord, beschikbaar gesteld door het K. N. M. I. Wanneer daartoe aanleiding bestaat, dus bij zeer bijzondere waarnemingen, sei nen deze schepen de observatie naar de weerdienst. Overigens worden alle waar nemingen in een speciaal journaal geschre ven, dat later aan het K.N.M.I. verder wordt bewerkt. Alle gegevens worden op ponskaarten geregistreerd. Het aantal kaarten op dat gebied waarover het K. N. M. I. beschikt, beloopt nu zo ongeveer 14 millioen. De scheepvaartmaatschappijen doen aan dit werk con amore mede. De waarnemingen worden vooral gebruikt voor het samenstellen van zee-atlassen, die de zeevaarders van dienst kunnen zijn ten aanzien van stromingen, windrichtingen en windkracht. Radiostoringen De afdeling Oceanografie houdt zich bezig met wat er op physisch gebied in de zee gebeurt, waaronder ook vallen de waterbewegingen, dus b.v. opwaaien van het water en als gevolg daarvan de slinger bewegingen der zee. Dit is met name voor een zee als de Noordzee van zeer grote be tekenis. In dit opzicht wordt ook samen gewerkt met het waterioopkundig labora torium. r De vijfde afdeling "houdt zich bezig met het onderzoek der geïoniseerde lagen der atmosfeer. Dit wordt verricht met behulp van een zend-installatie, die naar boven zendt en waarvan de signalen gereflecteerd worden door de verschillende lagen in de atmosfeer. Er blijken zich in de ionosfeer allerlei verschijnselen voor te doen, waarvan men een 20 jaar geleden nog geen vermoeden had. Er bestaat nu echter een redelijke kennis omtrent de toestanden in de iono sfeer en men kan daardoor reeds tevoren storingen in de atmosfeer aankondigen, wat van belang is voor het radioverkeer. Dit alles ligt mede in de sfeer van het aard magnetisme, waarmede het station voor aardmagnetisme te Witteveen in Drente zich bezig houdt. Te dezer zake bestaat een hechte samenwerking met de P.T.T., die er immers bij het radioverkeer veel belang bij heeft, tijdig maatregelen te kunnen nemen bij te verwachten radiomoeilijk heden. 500 aardbevingen per jaar De dienst voor de seismologie houdt zich bozig met de trillingen in de aardkorst en de aardbevingen. De drie stellen seismografen zijn van verschillende ^gevoeligheid. Het middelste reageert zelfs al sterk op het blazen met de mond, maar het derde geeft nog nauw keuriger zelfs zeer fijne trillingen aan. De gevoeligheid van deze seismografen is zo groot, dat zij zelfs op de warmte van net menselijk lichaam reageren. In De Bilt worden 300 h 500 aardbevin gen per jaar geregistreerd. t Een van de meest spectaculaire werk zaamheden van het K.N.M.I. is het oplaten van de radiosonde-ballons, waardoor de wind, de temperatuur en de vochtigheid in de hogere luchtlagen kunnen worden ge registreerd met behulp van een kleine zen der, die met de ballon wordt opgelaten. De oplating geschiedt tweemaal per dag. Eigenlijk zouden er vier oplatingen per dag moeten zijn, maar dit wordt nagelaten om der kosten wille, daar iedere opstijging ongeveer f 150 kost. De kleine zender zendt dus de gewenste gegevens regelmatig uit en de ballon stijgt op tot deze uit elkaar spat, waarna de zender aan een parachute neerdaalt. Voor de handbalvereniging „IJmond" is voor Zondag slechts één wedstrijd in het competitieprogramma opgenomen. De da mes van IJmond I ontvangen voor de districts-tweede klasse B Tonegido uit de Wieringermeer, die de gastvrouwen voor een lastige taak kunnen stellen, temeer omdat de IJmondsen lange tijd niet meer aan veldhandbal gewend zijn wegens het deelnemen aan de zaalhandbalcompetitie. Toch blijft de grootste mogelijkheid van volledige winst voor de thuisclub. De heer J. Suurmond in „Jeugdland" In het bekende NCRV-radioprogramma „Jeugdland" zal de heer J. Suurmond, hoofd van de Da Costaschool, Woensdag middag weer de Bijbelvertelling verzor gen. De elftallen van „Noord" KinheimJ.O.S. (op „Rooswijk", 14.30 uur): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; C. de Boer, W. Groeneveld en J. v. Hesselingen; H. Prinssen, Th. v; Vuuren, A. Prinssen, J. H. v. d. Wateren en J. Schellinger. D.V.A.V.V.V.B. (te Amsterdam): WB: R. Nieuwenhuys; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en P. Bleeker: A Both, J. v. d. Linde, F. Kooimans, J. Kers bergen en J. Duineveld. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 14 tot en met 20 Ja nuari mede: Het prijsbeeld op de veilingen ver schilde niet veel met dat van de vooraf gaande week. Nadat de vorst plaats heeft moeten maken voor wat hoge tempera turen zijn de prijzen op de veilingen over het algemeen laag. Het is ook niet te ver wachten dat binnen zeer korte tijd hierin veel verandering zal komen. Alleen een periode van koude zou wellicht van bete kenis kunnen zijn voor de afzet van win- terproducten. De noteringen van de sluitkoolsoorten bedroegen voor de gele Savoye kool f 6.50 10.00 per 100 kg voor de groene Savoye kool f 9.5013.00 per 100 kg voor de witte kool f 5.50 per 100 kg en voor de rode kool f 7.008.50 per 100 kg. De export van deze producten is nog steeds niet van be tekenis; wel namen diverse landen hoe veelheden af, maar hetgeen ieder land af zonderlijk afneemt is zeer gering. Rode kool werd in hoofdzaak geëxpor teerd naar Engeland en Oostenrijk, witte kool naar Italië, België, Engeland en West- Duitsland. De export van groene Savoye kool is niet noemenswaard. Van de onge veer 2000 ton aan bewaarproducten, die in Noordholland werden gereedgemaakt voor export in de week van 11 tot en met 16 Januari was een hoeveelheid uien begrepen van ruim 1200 ton. Gezien deze laatste hoeveelheid is de hoeveelheid geëxpor teerde kool niet groot te noemen. Breekpeen werd aangekocht voor een prijs van f 5.007.00 per 100 kg met ex port naar Duitsland en Italië. Ook de was- peen bleef in deze periode nagenoeg op hetzelfde prijspeil staan, namelijk f 0.08 0.16 per kg. Naar kroten is vrijwel geen vraag. Bin nen- en buitenland tonen weinig interesse voor dit product. Op de veilingen brengt dit product f 6.00700 per 100 kg op. Knolselderij en prei waren producten waarvoor maar geringe belangstelling be stond. Ook voor deze producten zou even als bij de andere winterproducten een la gere temperatuur wellicht een prijsver hoging veroorzaken. Knolselderij deed f 0.080.20 per stuk en prei f 0.080.11 per kg. Op de veiling te Barendrecht bracht de knolselderij f 0.100.30 per stuk op. Schorseneren blijven nagenoeg op het zelfde prijspeil, namelijk f 0.450.50 per kg Dit product, dat in hoofdzaak wordt ge ëxporteerd, werd aangekocht voor België en West-Duitsland. De aanvoeren van schorseneren lopen geleidelijk terug. Spruiten liggen laag in de markt. De prijs van dit product gaat na de vorst steeds in dalende lijn. Waren de noteringen aan het begin van de verslagweek nog f 0.210.36 per kg, Woensdag 20 Januari werd voor de goede kwaliteit tot f 0.30 per kg besteed. Ook de geschoonde spruiten zijn, hoewel niet in die mate als bij ongeschoonde, in prijs achteruit gegaan. Op de veiling te Breda brachten de geschoonde spruiten f 0.400.60 per kg op. Hoewel het Witlof ook iets flauwer in de markt lag, was deze prijsdaling toch niet zo groot als bij de spruiten. In de afge lopen week bracht dit product gemiddeld f 0.3604& per kg op. Voor export geschikte sla bracht f 0.27 0.35 per stuk op. Andijvie is een van de weinige produc ten welke een goede prijs opbrengen. Een kleine stijging in prijs is zelfs nog bij dit product waar te nemen. De noteringen lagen gemiddeld op f 0.360.52 per kg. Op Woensdag noteerde de andijvie zelfs tot 0.65 per kg. Hoewel de uien de laatste weken wel iets in prijs zijn opgelopen, is dit product toch nog goedkoop te noemen. Er wordt ge- Zondagmiddag speelt de Heemskerkse voetbalvereniging ADO op eigen terrein tegen W.S.V. Het nieuwe R.K. kerkhof te Heemskerk nadert nu snel de voltooiing. Men werkt nu de paden af en rondom de begraaf plaats wordt een beplanting aangebracht. Toen de landbouwer J. van S. met paard en wagen door de Jan van Kuikweg reed schrok zijn paard en sloeg hierdoor op hol. Het dier rende de G. Van Assendelftstraat in en werd pas op de Hoogdorperweg ge grepen. De voerman viel onderweg van de bok, maar kwam met de schrik vrij. schat dat 20 a 30 pet. aan uien verloren Is gegaan door de uien-ziekte, het z.g. „kop- rot". Gezien deze vermindering van de voorraad zou het niet uitgesloten zijn dat de prijzen van dit product in de komende weken zullen stijgen. Thans brengen de uien gemiddeld f 5.008.50 per 100 kg op. De export van uien is niet onbelangrijk in vergelijking tot de andere winterproduc ten. Engeland, West-Duitsland, Noorwegen, Zweden, West-Indië en Zwitserland waren de voornaamste afnemers. Boerenkool, een winterproduct waar ook weinig belangstelling voor bestond, bracht f 0.060.10 per kg op. Bij het harde fruit bestond een niet ge ringe vraag naar de rassen Goudreinette, Brabantse Bellefleur, Present van Enge land en Golden Delicious, en bij de peren' Conference, winterjan of kleipeer, Bre- derode en Gieser Wildeman. Gezien de goede vraag zijn de noteringen van het harde fruit gunstig. Van de Castricumse voetbalclubs komt Vitesse '22 Zondag in het veld tegen Ter- rasvoge's. De weds'rijd wordt te Santpoort gespeeld en de opstelljn-g van Vitesse '22 is als volgt. Doel: J. de Groot; achter: P. Beentjes en W. de Wildt; midden: J. C. de Groot N. Hollenberg en J. Tool; voor: F. Twisk, A. v. d. Valk, N. Stuifbergen, H. Borst en H. Zonneveld. Dat een uitvinder niet alleen een groot technicus moet zijn, maar ook een grote bedrevenheid behoort te bezitten in het leggen van eieren van Columbus, blijkt wel uit deze fo'o vun een van die vindingen, waarop men, via het Genootschap, octrooi hoopt te verkrijgen. In vrijwel alle gevallen is de uitvinder zo weinig bemiddeld, dart hij zijn vinding slechts met grote moeite aan de man kan brengen. Eerst moet hij octrooi zien te verkrijgen en is dat eenmaal gelukt, dan dient hij te zorgen voor een gunstige ex ploitatie van zijn artikel. Aangezien de kosten, die -aan diit alles vast zitten, zeer hoog zijn en de .Neder landse uitvinders van een nauw onderling contact veelvoordeel kunnen ondervin den. besloot men dan ook enige jaren geg leden een vereniging van uitvinders öp te richten. ..Rebecca" (Thalia Theater) Vier dagen lang is in het theater in IJmui- den weer de sfeer te proeven van het geheimzinnige landgoed Manderley, dat geheel en al beheerst wordt door de geest van de tragisch omgekomen Rebecca. Het boek „Rebecca" is een best-seller geworden en de film zal ongetwijfeld de lezers er van trekken, want men wil allicht wel eens geconfronteerd worden met de verbeelding van de regisseur Hitchcock haar het boek van Daphne du Maurier. Maar al te vaak loopt de verfilming van een boek voor die lezer op een teleurstelling uit, maat Hitch cock heeft er een voortreffelijke thriller van weten te maken,' die haast nog boeien der is dan het boek, mede door het spel van Laurence Olivier (mr. de Winter) en Joan Fonteine als de tweede mrs. de Win- ter( die in haar huwelijk de vroegere vrouwe van Manderley als een geest moet ervaren. Slechts de vernietiging van Man derley kan het geluk tussen Maxim en zijn vrouw terugbrengen. Het is niet Hitch- cocks beste film, maar ze zal een ieder on getwijfeld boeien. (Van Vrijdag tot en met Maandag.) „Helden der zee" (Thalia Theater) Mannen, die in de tweede wereldoorlog ter zee streden voor de vrijheid van hun land, zijn in alle ruwe werkelijkheid te zien in deze Deense film, die werd vervaardigd naar een verhaal van de oorlog op zee door Grete Frische. „Helden der zee" is meer dan een oorlogsfilm. Vijf duizend Deense zeelieden keerden bij het uitbre ken van de oorlog tupssen hun land en Duitsland niet naar de Deense havens te rug en zetten de strijd voort op hun sche pen. Vijftienhonderd van hen zijn nooit te ruggekeerd en haast de helft van de ton nage ging verloren. De film is een hulde aan allen, die ver van huis het leven heb- gen ingezet. De scheppers van „De rode aarde", mevr. Bodil Ipsen en Lau Laurit- zen hebben de film geregisseerd. (Dinsdag en Woensdag.) „Wanda, de zondares" (RexTheater) De titel belooft al weer veel goeds en daarom moet ge er maar niet te veel van verwachten. De Italiaanse regisseur Duilio Coletti heeft een man genomen, die een hoofdrol kreeg en hij heeft tegen een vrouw gezegd, dat ze een hoofdrol kreeg. En die man is er dan een van het slag, dat alles overkomt, wat men maar in het leven kan meemaken: dood van zijn vrouw, door zelfmoord, gedwongen ontslag, breuk met zijn zoon, avontuurlijk bestaan in vreemd land, platzak thuiskomen, geen geluk en wel geluk en wat hazardspel en dan ein delijk een uitvinding, waardoor - alles is opgelost. De vrouw van de filmtitel is er een van lichte zeden U vermoedde het wellicht al en zij trekt zich het lot van de avonturier aan. Zij geeft hem wat geld voor de speelclub, maar wanneer hij haar wat wil opheffen, bedankt ze er voor. Ten slotte voelt ze zich in betere kringen niet zo thuis. Wanneer u nog in staat bent u te verliezen in een dergelijke intrige, wel, dan op naar Rex. Daar is het allemaal zichtbaar. (Van Vrijdag tot en met Maan dag.) „Vrouwen zonder eer" (Lux or) Deze film van Yves Allegret zou men in zeker opzicht met een andere veel bespro ken Franse film, „Le diable au corps" kunnen vergelijken. Beide hebben de opzet, de toeschouwer te confronteren met een faillissement van de moraal, en dat to rea listisch mogelijk. Maar „Vrouwen zonder eer" valt vooral op door het meedogenloze cynisme waarmee een dromerige, in zich zelf gekeerde manégehouder (Bernard Blier) geconfronteerd wordt met de ver dorvenheid van een vrouw, die hij ver afgoodde (Simone Signoret). Deze rauwe ontmaskering geschiedt in een ziekenhuis bij het bed van deze vrouw, die ernstig ge wond is bij een auto-ongeluk. Haar moe der. die haar uit een weeldezucht, welke deze vrouw bepaald weerzinwekkend maakt, tot een verderfelijk dubbel leven heeft aangezet, vertelt hem in een dui vels verhaal de waarheid. De vervaardiger van de film maakt op een zeer knappe manier gebruik van de steeds meer in zwang komende „flash-back". Hij geeft zelfs twee maal een dergelijke terugblik, eerste uit de gezichtshoek van de be- 'rogen man, die het meisje alleen toont, zoals hij haar idealiseert en de tweede, die de ontnuchterende werkelijkheid weergeeft. Het vaardig opbouwde scenario vindt een fel dramatisch slot, hetgeen tevens de cli max is van een negativisme, dat de toe schouwer hier en daar alleen maar vermag te irriteren. (Van Vrijdag tot en met Zon dag.) „Angst voor het huwelijk" (L u x o r) is een zeer opmerkelijke rolprent, die be gint waar andere films gewoonlijk eindi gen, namelijk bij de happy ending waarin held en heldin elkaar de tedere kus toe dienen, die een lang en gelukkig huwe lijksleven inleidt. Het is echter niet on veranderlijk rozengeur met maneschijn, dat een piepjong echtpaar wacht en daar van geeft deze film een waarschuwend voorbeeld. De „zij" in dit verhaal is een „Een uitvinder wordt gewoonlijk door de mensen niet au serieux genomen. Een beetje meewarig haalt men de schouders op voor iemand, die al zijn krachten en energie inspant om zijn idee bij de andere mensen ingang te doen vinden. Hij bewan delt zijn eigen weg, zich banend door de woestijn van onbegrepenheid, bèspotting, afgunst, roverij en broodnijd", aldus ir. P. A. Dozy, secretaris van het Nederlands Genootschap van Uitvinders in het mededelingenblad van dit genootschap. Een kras, maar duidelijk woord, dat de werkelijkheid maar al te goed weergeeft. Want het komt er inderdaad vaak op neer, dat men een uitvinder bespot om zijn pogingen, iets nieuws, dat enig op de wereld is, te creëren. Maar ook, wanneer een ieder gebruik maakt van die vinding, dan nog komt hij er bekaaid af, want niemand denkt dan aan de man, die er, misschien wel jaren lang, aan heeft gewerkt. Heeft trouwens zo'n uit vinder een vinding gedaan, dan loopt hij van alle kanten gevaar, dat deze hem zal worden ontfutseld, want overal staan aasgieren klaar, om met de eer en voöral de eventuele verdiensten te gaan strijken". zegt de heer Dozy. De besrtuursstrubbe lingen werden zo heftig, dat men tenslot te besloot, de vereniging te ontbinden, waarna onmiddellijk een nieuwe in het leven werd geroepen, namelijk het Ne derlands Genootschap "van Uitvinders. Dit genootschap poogt een zo groot mogelijke samenwerking tussen de uitvinders tot stand te brengen, onder meer door het uitwisselen van gedachten, waarbij men elkaar niet zelden grote diensten kan be wijzen. Doch ook met fabrikanten en zakenlie den wensen de uitvinders in nauw contact te geraken, hetgeen alle drie partijen ten goede kan komen. Daarbij is de hoop van het bestuur van het N.G.V.U. gevestigd op het mededelingenblad, dat evenwel door het ontbreken van voldoende geldmidde len nog niet geregeld kan verschijnen. Want de strubbelingen in het bestuur heb ben de voormalige vereniging veel leden gekost, maar nu heeft men dan ookde betrouwbare kern overgehouden. Wanneer een uitvinder zich met zijn vinding richt tot het genootschap, dan valt deze onder de hoede van ir. Dozy, die eerst terdege onderzoekt of ae uitvinding wel kans. van slagen heeft. Daarna dient hij een octrooi-aanvrage in' bij de Octrooi- raad in Den Haag, waar' hij zelf tweemaal per week zit, om zijn klanten te verdedi gen.' Een vooronderzoeker van de Octrooi- raad gaat namelijk grondig na, of de vin ding al op de wereld bestaat en zo ja, dan maakt hij de oetrooinummers bekend die de vinding „aanvallen". Daarna is het de taak van de, heer Dozy te bewijzen, dat de vindifng "toch iets nieuws is. Hij krijgt hiervoor op de. Qctrooiraad de beschikking over alle Nederlandse leptmir, .die.van be lang kan fijn,- ee, 20 hij de nummers Weet van buitenlandse viridirsg^i, die iets weg hebben va'n de huidige üifvindinig, ook de buitenlandse lectuur; Mócht deze 'piet voorradig zijn, dan moet 7e besteld wor den. Het gebeurt niet zelden, dat de heer Dozy karrevrachten boeken moet door werken, maar aangezien, hij zelf het klap pen van de technische zweep goed kent - hij heeft zelf negen octrooien op zijn naam staan en enkele nieuwe aangevraagd - valt die hoeveelheid nog wel een beetje mee. Wanneer hij voldoende bewijzen in han den heeft, dient hij bij-de raad het ver weer in. Wanneer de Octrooimaad dan vindt, dat-dg uitvinding openbaar gemaakt kan worden, verschijnt deze in „De In dustriële Eigendom", aïs het ware de Staatscourantvan de Octrooiraad. Zijn er vier maanden na het tijdstip, vairi publi catie geen bezwaren van particulieren binnengekomen, dan verkrijgt de latvm- der ziin octrooi. Deze hele procedure vergt een tijdsduur vatn ongeveer tweeëneenhalf jaar. Na achttien jaar wordt dit octrooi los gelaten; iedereen kan dan ten vólle van de vinding profiteren. De statistieken wijzen evenwel uit dart een- verleend octrooi slechts viereneenhalf jaar vruchten af werpt. Daarna is dfe vinding meestal weer verbeterd en het is nu eenmaal zo, dat wanneer een ander een belangrijke verbe tering op de vorige uitvinding aanbrengt, hij hierop octrooi kan aanvragen, i De heer Dozy vertelde ons, dat hij aan sluiting heeft met de Franse, Belgische cn West-Duitse zusterorganisaties; hij overweegt zelfs aansluiting met de Cana dese uitvinders. Dit internationaal contact kan zeer gunstig zijn ten opzichte van de uitwisseling van octrooien. Het bestuur van het N. G. V. U. ziet met spanning de dagen van 25 Mei tot 8 Juni 1954 tegemoet. Dan wordt namelijk in het A hoy-ge bouw te Rotterdam de in ternationale tentoonstelling ter. bevorde ring van handvaardighead en vrijetijdsbe steding „De Gouden Schakel" gehouden. Het N.G.V.U. heeft een behoorlijke plaats ruimte op deze tentoonstelling toegemeten gekregen. Een mooie gelegenheid om te tonen wat het waard is! LONDEN (United Press). Het Britse blad Daily Express meldt onder vette kop pen op de voorpagina, dat Engeland een onderzeeboot heeft die een reis van twee maanden kan maken zonder boven te ko men. De Daily Express bracht dit bericht als enige van de tien Londense ochtend bladen. Bijna terloops voegde het blad er aan toe dat de Verenigde Staten gisteren een atoomonderzeeër te water hebben ge laten. De admiraliteit wilde geen commentaar verlenen op het verhaal van de Express. De Express zeide, dat de Britse marine in het geheim bezig is haar eerste onder zeeboten te voltooien die van Engeland naar Australië of Nieuw-Zeeland kunnen varen zonder aan de oppervlakte te ko men of brandstof in te nemen. De nieuwe onderzeeërs hebben geen snorkel nodig, maar het type aandrijving atomisch, electrisch of een andere vorm van aandrij ving .die geen lucht nodig heeft, is een streng bewaakt geheim. Engeland experi menteert al enige jaren met diverse types onderzeebootmotoren, met inbegrip van die welke atoombrandstof gebruiken. Dezer dagen hadden wij een onderhoud met de Haarlemmer ir. P. A. Dozy, de op richter vatn het verbond van uitvinders, die ons m het kort de geschiedenis van dit verbond vertelde. We spreken daarom niet van genootschap, omdat het verbond m zijn kort bestaan reeds een grote ver andering heeft ondergaan.. Nadat name lijk op 10 Juni 1950 door de heer Dozy de .Nederlandse Vereniging van Uitvinders was opgericht, bleek al spoedig, dat. een deel der bestuursleden er op uit was, om ten koste van de vereniging zoveel moge lijk persoonlijk voordeel te behalen, daar bij gesteund door een aantal leden, zo vrolijk Amerikaans meisje, dat opgevoed wordt op de puinhopen van een mislukt huwelijk en van haar verbitterde, verlaten moeder de zonderlingste ideeën meekrijgt over de liefde en al wat daarmee samen hangt. Amor houdt daar echter geen rekening mee en zo zien wij, als de film begint, het meisje - zo juist getrouwd en tot over de oren verliefd - op de drempel van haar wittebroodstijd, die echter abrupt eindigt nog voor zij goed en wel begonnen is. Murw gesmeten tussen haar ingeprente angst voor het huwelijk en de liefde voor haar man, ziet het bruidje tenslotte geen andere uitweg meer dan de dood, maar haar poging tot zelfmoord mislukt. Licha melijk herstelt zij snel, maar dat angst complex kan pas na lange, moeizame arbeid door een begrijpend psychiater ge nezen worden, zodat er tenslotte toch een happy ending kan volgen. Belangwekkend is vooral het „uitgraven" van haar angst door de sympathieke psychiater, die stukje bij beetje tot de bodem van haar zielsconflict doordringt en voorts is er uit stekend spel te bewonderen van de beide hoofdfiguren Margaret Field en Robert Clarke, met als goede tegenpool een gave vertolking van de verbitterde, jaloerse moeder-van-de-bryid. Een boeiende en leerzame film, die gaarne in de aandacht van trouwlustige jongelui - en hun ouders - aanbevolen wordt. (Van Maandag tot en met Woensdag.) „De Jantjes aan de rol" (W.B. Thea ter) Amerika's grootste komieken, zoals de aankondiging van deze film ons leert, George en Bert Bernard, vervullen in deze rolprent de functie van bewakers van een kist weerkundige rapporten. Ondanks al lerlei moeilijkheden verrichten zij hun taak naar behoren en alles komt tenslotte op zijn pootjes terecht. In het programma van Vrijdag tot en met Maandag in het W.B. Theater wordt ook vertoond: „Oorlogsban dieten". Zondagmiddag is te zien „Trigger". „Calamity Jane" (KennemerThea- ter). Doris Day speelt in deze zeer on waarschijnlijke. zeer amusante film de rol van branie in een klein Cowboy-stadje. Zij schiet en rijdt paard dat het een lieve lust is, de mannen van het stadje zien ook meer een man dan een vrouw in haar, doch er kennen in vele opzichten haar meerder heid. Haar tegenspeler Harold Keel be schikt over een goede zangstem en is daardoor een waardige partij. Jane be looft de mannen van het stadje een uit stekende actrice te engageren, faalt hier in en wordt verwikkeld in een uiterst grap pige situatie, waaruit ze als „dame" te voorschijn komt. Door echt vrouwelijke jalouzie gedreven besluit ze echter haar oude „beroep" weer op te vatten en dwingt de actrice tot de terugtocht, die zij bij nadere beschouwing te niet doet. Twee huwelijken besluiten deze film, die leuk is om te zien, die een aparte bekoring doch niets om het lijf heeft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeien afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7