Besprekingen der vier ministers in Berlijn vanmiddag begonnen Weerbericht Nu Berlijn Vliegtuig van Hemingway in Afrika verongelukt v e l s e r Haarlems Dagblad Voor de conferentie spraken Molotov en Dulles over procedure-kwesties Drie Westelijke ministers confereerden dit weekeinde Het woord is aan Schrijver en zijn vrouw gered Twee rapporten van commissie-Rancall Hongarije wil handel met het Westen De vorst houdt aan 68e JAARGANG No 167 MAANDAG 25 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 15 K.S.G.-arbeiders bijeen in Bentveld Weer een Nederlander in Djakarta gearresteerd Handel met buitenland Weerrapport Prins Bcrnhard houdt herdenkingstoespraak Namaak-tijdbom in Brits vliegtuig Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2-550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG is de conferentie der Grote Vier te Berlijn begonnen. De vier minis ters van Buitenlandse Zaken: Eden (Enge land), Foster Dulles (Amerika), Bidault (Frankrijk) en Molotov (Rusland) zullen, elk temidden van een grote delegatiestaf, als hoofdfiguren optreden. En men zal aan vangen met een weck lang in de „Kom- mandatura" in de Amerikaanse zóne te vergaderen, waarna men gedurende de tweede week bijeen zal komen in het hoofdkwartier van de Russen, in de Oos telijke zóne van Berlijn. Etcetera. In het netelige vergaderzalen-probleem heeft Westelijk toegeven tenslotte inderdaad de oplossing gebracht. Dat was verstandig. Maar opnieuw is Vrijdag door het lossen van negentien kanonschoten een traditie gehandhaafd, die de volken wel een zonderlinge indruk moet geven van een conferentie, belegd om ontspanning in de wereld te bei-eiken en d<us de vrede te dienen. Die negentien kanonschoten, wij hebben het vermeld, golden als „eresaluut om Berlijn als con- ferentiestad in te wijden". Een zonder linger symbool van ontspanning en bevor dering van de vrede dan dreunende ka nonschoten is nauwelijks denkbaar. Maar men gaat daar maar mee door. Ik heb daar meermalen over geschreven: het eerst nadat ik als jong journalist in Parijs in de zomer van 1919 het ondertekenen van het vredesverdrag na de eerste we reldoorlog had bijgewoond. Deze ceremo nie in het Chateau de Versailles werd vol trokken temidden van een geweldige ge allieerde legorparade. Een groot deel van de luchtvloot kruiste boven Parijs en Ver sailles en op het ogenblik van de onder tekening ging het zware geschut op de Mont Valérien donderen. De staatslieden betraden door de open deuren van de Galerie des Glacés het kasteel terras, ge volgd door velerlei andere hoge omes en door ons journalisten. Buiten, achter de troepenafzettingen, stond een menigte te juichen, maar wij zagen het alleen aan de open monden. Wij hoorden het niet: het gejuich werd overstemd door het dreunende geweld van de Mont Valérien. En velen moeten met. mij toen verstaan hebben: dit is nou (boem) de vrede (boem), maak je maar niet blij (boem), wij zijn nog lang niet uitgeboemd (boem), tot straks (boem)enzovoorts, ik weel niet meer hoeveel schoten het waren, rr.aar wel een hele reeks. Tussen de eerste en tweede wereldoorlog in werd het Briand-Kellogg Pact „tot uitbanning van de oorlog" plechtig ondertekend en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Frank Kellogg, begaf zich daartoe naar Europa aan boord van een zware slagkruiserboem boemtot uit banning van de oorlog. De tweede wereld oorlog volgde. De koude oorlog tussen de bondgenoten van Oost en West uit de tweede wereldoorlog volgde. Na vijf jaar gaan de Grote Vier eindelijk weer eens- met elkaar praten om ontspanning te be reiken. Hoe wordt dat ingeluid? Met ne gentien kanonschoten! De beproefde sym boliek, de zwaarbeproefde symboliek mag ik wel zeggen, treedt opnieuw in werking. Nu gaan wij praten (boem). En wat heb ben wij (boem) van het verleden (boem boem) geleerd? Boem! Wie dit geweld niet zo belangrijk acht vergist zich. Wie denkt dat het alleen maar een oud gebruik is nou ja onderschat het. Het is een waarlijk symbool van men selijke domheid. En ik hoop het nog te beleven, al zal ik voor die tijd nog wel menige herhaling moeten hebben gepleegd, dat de Pers zich in een algemeen protest, dat in ettelijke landen tot uiting komt, tegen deze onzin nige begeleiding van vredespogingen en vredessluitingen keert. Dat zou een daad zijn, duidend op doordringend besef dat men die grootste aller misdaden, de oor log. dat onbeheerste exces van onvrede onder de mensen, moet uitroeien. Burgemeester Walter Schreiber van West-Berlijn heeft voor vandaag een beroep op de bevolking gedaan, om bij het begin van de conferentie der Grote Vier, te half tien, drie minuten stilte in acht te nemen. Hij heeft de kanonschoten niet la-ten lossen. Hij vraagt niet om ge weld maar om stilte. De aanleiding zal velen zich even op de gebeurtenis doen bezinnen. Ik begrijp burgemeester Schrei ber dan ook beter da-n de onnadenkende knallers. En ik hoop dat velen, zich bezin nend, daarbij even hun gedachten zullen doen gaan over de tegenstelling tussen het geweld en de stilte, hun opgelegd. En dat zij hun keus zullen maken en zich deze ogenblikken blijvend herinneren. Wat de conferentie zal brengen weet niemand. In Molotov schijnt het raadsel belichaamd. Zijn diplomatiek verleden maakt noch een verzoenende, noch een welgeslaagd-bemiddelende indru-k. Maar hij stond in dat verleden onder dictator Stalin, die er niet meer is. Hij handelde onder diens bevelen. Zal het nu anders zijn? Molotov's optreden zal de houding van het tegenwoordige Russische, meer- hoofdige autocratische bewind duidelijk maken. R. P. BERLIJN, 25 Januari De viermogendheden-conferentie, waarnaar de wereld sinds maanden, in steeds toenemend verlangen naar een oplossing der politieke geschillen, heeft uitgezien, is vandaag begonnen. Om drie uur vanmiddag zou de eerste zitting der ministers plaats hebben, waarbij de moeilijke kwestie der agenda in behandeling zou worden genomen. Voordien had de Amerikaanse minister Dulles een onderhoud met minister Molotov die Zaterdagmiddag in 'n sneeuwstorm op Schönefeld landde om enkele procedurekwestics te bespreken, zoals de regeling van het voorzitter schap, de vertalingen, enzovoort. Dulles zou Bidault, de Franse minister, voorstellen als eerste voorzitter voor de periode van de conferentie die in het gebouw van de geallieerde bestuursraad plaats heeft. Molotov zou dan de voorzitter voor de tweede periode zijn, die op Oostelijk gebied plaats heeft. Minister Molotov heeft bij zijn aankomst Zaterdag reeds duidelijk gemaakt, dat de deelneming van China aan het internationale overleg een van de eerste eisen der Russische delegatie zal zijn. Mi nister Bidault heeft de verwachting uitgesproken, dat de conferentie vier weken zal duren. De drie Westelijke ministers hebben Zaterdag en Zondag besprekingen ge houden om hun gezamenlijk standpunt te formuleren tegenover de eventuele Russische eisen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft na zijn aankomst in Berlijn een bezoek gebracht aan de Oost-Duitse president Wilhelm Pieck. Men ziet hier Molotov (midden) geflankeerd door president Pieck (links) en de premier van Oost-Duitsland. Otto Grotewohl (rechts). Naar uit mededelingen van de persbu- reaux Reuter, United Press en ANP blijkt, hebben de besprekingen der drie ministers tot resultaat gehad dat hun eenheid van standpunt nog eens is bevestigd ten aan zien van de eventuele deelneming van China aan een volgende conferentie en over eventuele waarborgen van het Westen aan Rusland met liet oog on een Duitse herbewapening. Wat China betreft, dat kan volgens de drie ministers zijn zaak beplei ten op de politieke Korea-conferentie en het heeft niets met Duitsland of Oosten rijk te maken. Verder is het Westen bereid waarborgen aan Rusland te verstrekken voor de nonaggressiviteit van een herenigd Duitsland, doch het aanbod van deze waarborgen zou pas kunnen worden ge daan nadat de Sovjet-Unie hliik gegeven zou hebben, mede te willen werken aan de democratische vereniging van de beide helften van Duitsland. Nadat de vier minister van Buitenlandse Zaken hedenmiddag om 3 uur met hu-n be sprekingen begonnen, zouden de drie Wes telijke ministers politieke verklaringen af leggen en de Sovjet-minister Molotov uit nodigen hetzelfde te doen. De Westelijke ministers zijn van mening, dat een inlei dende verduidelijking der standpunten wenselijk is, meldt Reuter. De Westelijke ministers zijn volgens United Press overeen gekomen dat ze in Berlijn zullen blijven zo lang er hoop is met de Russen overeenstemming te berei ken. Intussen leggen Westelijke kringen de nadruk op de volledigheid van de overeen stemming die tussen de drie Westelijke mi nisters werd bereikt. Deze kringen zeiden dat bij het Westelijke idee cm het Kremlin de belofte te doen dat de Europese-Defen- sie Gemeenschap en de Atlantische Ver dragsorganisatie niet zullen worden ge bruikt voor aggressieve doeleinden, Duits land niet zou worden genoemd omdat dit „beledigend" zou zijn voor de regering van kanselier Adenauer. Met een demonstratie van Westelijke eendracht en van Russische trouw aan het communistische regiem van Oost-Duitsland is dit weekeinde de Beulijnse conferentie dier ministers van Buitenlandse Zaken in geleid, schrijft de A.N.P.-cor.respond'ent. Alom in de beide delen van de stad wer den Zondag de laatste voorbereidingen voor de conferentie begonnen en tegelijk luidden de kerkklokken boven de be sneeuwde stad de conferentiewoken in. Wanneer Maandagmiddag de vier minis ters onder het oog van Vrouwe Justitia in de grote zaal van het gebouw van de ge allieerde bestuursraad aan vier in een vierkant geplaatste tafels zullen plaats nemen, zullen zij, naar het zich laat aan zien, moeten beginnen aan een lang en taai debat over de agenda, die zij in de komende weken zullen hebben af te wer ken, en over moeilijke procedurekwesties als de toelating van andere partijen tot de conferentie. Ter voorbereiding van de besprekingen der Grote Vier zijn Zaterdag de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke mogendheden in het Franse hoofdkwartier te Berlijn bijeengekomen. Georges Bidault (Frankrijk) links, de Amerikaanse staats secretaris John Foster Dulles (links met bril) en de Engelse ambtgenoot Anthony Eden (vijfde van rechts) met hun gedele geerden bijeen. Molotov bü Pieck Molotov's eerste officiële geste was een bezoek aan de Oost-Duitse president Wil helm Pieck de 77-jarige communistische veteraan die zelfs het Russische staats burgerschap heeft verwonen. Ook de minis terpresident der „Duitse democratische republiek", Otto Grotewohl. en diens plaatsvervanger Walter Ulbricht waren bij deze ontvangst tegenwoordig. Molotov was vergezeld door zijn plaatsvervanger Gromyko en door ambassadeur Semjonov, de Russische hoge commissaris in Duits land. Aan deze geste van de Russische minis ter wordt hier een dubbele betekenis toe gekend. Men leidt er uit af dat geen-zins te verwachten is dat de Russen bereid zul len zijn het van hen afhankelijke Oost- Duitse regiem te laten vallen. EVerder wijst er alles op dat men beoogt de rede ring-Grote wohl een belangrijke rol te laten spelen en haar sedert 17 Juni van vorig jaar zozeer geslonken gezag weer op peil te brengen. Juist aan de vooravond van de conferentie heeft Walter Ulbricht de onbetwiste leider in dë Oost-Duit«e een heidspartij, zijn positie zeer versterkt dooi de uitsluiting van enkele van ziin voor naamste tegenstanders uit de partij. Vredesklokken In Oosct-Berlijn ziet men thans meer Russische sold&ten dan in gewone dagen. Het zijn vrijwel alleen goed uitziende jongemannen die bij voorkeur de pronk- boulevard, de StalinaUee uitkiezen voor hun wandelingen. Daar is trouwens alles in de weer om dit trotse werkstuk van het communistische bewind een extra aankle ding te geven. Er verschijnen nu plotseling lichtreclames op de lange rijen staatswin kels en van uit alüe woningen waaien rode en zwart-rood-goudén vlaggen. Overal in Oost-Berlijn ziet men nu overigens welge vulde étalages voornamelijk bij dte levens middelenwinkels. Kennelijk stelt men er DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Richard Cumberland: Het is beter te verslijten dan te verroesten. prijs op, voor zovele buitenlandse gasten een zo goed mogelijke indruk te maken. Boven de stad beierden Zondagavond de klokken van de kerken. Zowel in de pro testantse als de katholieke kerken werd er voor gebieden, dat de conferentie ce een heid van 't land. zal helpen tot stand brengen en dat zij de vrede zal dieren. Zo was net trouwens niet alleen in Berlijn, doch in geheel Duitsland. In Frankfort aan de Ote\ dtat d'e meest Oostelijke Duitse staa is, zal die daar aan do Duits-Poolse grens opgestelde „vredesklok" voor het begin van elke zitting dor ministers vijf minute?] luiden. In een radiorede verklaarde de West- Duitse soeialistischc leider Ollenhauer Za terdag, dat integratie van West-Duitslahd in West-Europa zou moeten wijken, als dat in strijd was met de hoop op Duitse her eniging op de conferentie. Hij herhaalde zijn suggestie, dat een verenigd Duitsland lid moest worden van de U.N.O. Hij noemde het feit van de vier- mogcndhedcnconferentie een „welkom symptoom" en zei, dat „het onwaarschijn lijk is. dat de conferentie geheel in nega tieve zin zal eindigen". Een vliegtuig, met aan boord de Ameri kaanse schrijver Ernest Hemingway en diens (vierde) echtgenote Mary Welsh, is Zaterdag nabij de Murchison-waterval in Noord-West-Oeganda neergestort. Een vliegtuig van de B.O.A.C. nam in het woeste en ontoegankelijke gebied nabij de Nijl het wrak van de kleine, door Heming way gecharterde Cessna waar. Levensteke nen werden niet bespeurd. Vandaar dat men geruime tijd heeft aangenomen, dat de schrijver de dood zou hebben gevonden in het landschap van enkele van de beste zijner verhalen „The snows of the Kili manjaro" met name. Reuter weet thans echter te berichten, dat Hemingway en zijn echtgenote door met een barkas reizende toeristen zijn opgepikt en te Butiaba aan bet Albertmeer aan land werden gezet. Voor de tweede keer Te Butiaba gingen de Hemingway's en hun piloot Marsh aan boord van een vlieg tuig, dat naar hen had gezocht. Dit toestel stortte evenwel direct na het opstijgen om laag en vloog vervolgens in brand. Het brandde geheel uit, doch bemanning en passagiers bleven ongedeerd. De inzitten den zijn later naar Masindi, eveneens in Oeganda en enige kilometers van Butiaba gelegen, overgebracht. Hemingway kwam in Augustus van het vorig jaar met zijn vrouw naar Oost- Afrika, oorspronkelijk met de bedoeling om voor 't Amerikaanse tijdschrift „Look" een serie artikelen over de Mau Mau-acti- viteit te schrijven. Daarna maakte hij ex pedities om te jagen en te vissen in de hem zo vertrouwde streek, waar hij de laatste twintig jaar niet meer geweest was. Het nieuws van zijn vermissing was door Amerikaanse bladen reeds op zeer opval lende wijze gepubliceerd. William Lowe, de hoofdredacteur van „Look", verklaarde dat Hemingway geruime tijd angst voor het vliegen heeft gehad. Pas de afgelopen maand ging hij er toe over een klein vlieg tuigje te huren, omdat het wild daaruit ge makkelijker was waar te nemen dan van de begane grond. Hemingway, die 55 jaar oud is, kreeg in 1953 de Pulitzerprijs voor zijn laatste boek: „The old man and the sea" ((De oude man en de zee). Zijn bekendheid begon met „A farewell to arms" van 1929. Veel opgang maakte ook „For whom the bell tolls" (Voor wie de klok luidt) waarin zijn erva ringen in de Spaanse burgeroorlog hun weerslag vonden, evenals in zijn ook in ons land opgevoerde toneelstuk „De vijfde colonne". Vele van zijn boeken en verhalen zijn gewijd aan de visvangst, aan de jacht op groot wild en aan stierengevechten. In zijn woning op Cuba heeft hij vijftig katten. Doel: Ieren kennen van bij K.S.G. aangesloten landen In het gebouw van de arbeidersgemeen schap ..De Woodbrookers" te Bentveld zijn Zondagavond en vanmorgen veertig jonge mijnwerkers en metaalarbeiders aangeko men. die zich in de komende twee weken zullen bezig houden met het leren kennen van de landen, die de Europese Kolen- en Staalgemeenschap vormen; verder zullen zij iets meer over de K.S.G. zelf vernemen. De afgevaardigden komen uit de bij het plan-Schuman aangesloten landen. Zeven vertegenwoordigers uit België en Frank rijk. vijf uit Italië en uit ons land en vier 'uit Saarland. Luxemburg en Duitsland. De voertalen zijn Frans, Italiaans, Nederlands en Duits, maar door middel van microfoons krijgt men een rechtstreekse vertaling van de te houden inleidingen. De tolken zijn beschikbaar gesteld door de Hoge Autoriteit te Luxemburg namens wie de conferentie hedenmiddag om half drie werd geopend door de Duitser Wagen- fuhr, directeur van de afdeling statistiek bij de K.S.G. De organisatie van deze con ferentie berust, bij het internationele jeugd- secretariaat. van de Europese beweging, die een aantrekkelijk programma heeft opge steld. Men zal kunnen luisteren naar inlei dingen over verschillende landen door vak bondsbestuurders, een excursie maken naar de Hoogovens te Velsen, het komende weekeinde in Heerlen verblijven en de conferentie besluiten met een bezoek aan Luxemburg op 5 en 6 Januari. De heer G. H. L. Schouten, directeur van de stichting „Europese volkshogescholen" zal op Woensdagmiddag 3 Februari voor de con gressisten spreken over de economische, sociale en politieke situatie in ons land. Zaterdagmiddag is in Djakarta weder om een Nederlander gearresteerd, een gymnastiekleraar aan de Caroentier Al- tingschool. WASHINGTON (Reuter-AFP). De commisie-Randall, die rapport moest uit brengen over de Amerikaanse economische politiek tegenover het buitenland, heeft omtrent de voorgestelde liberalisatie van de Amerikaanse handel met de vrije we reld sterk uiteenlopende meerderheids- en minderheidsrapporten uitgebracht aan pre sident Eisenhower. In het door 15 van de 17 leden der commissie ondertekende meer derheidsrapport worden ruim 50 aanbeve lingen gedaan voor de liberalisatie van de Amerikaanse handel en tariefpolitiek, ver laging van de tariefmuren in de wereld en beperkte Amerikaanse toestemming voor een vergroting van de handel tussen Euro pa en de communistische landen. Het in krachtige bewoordingen opgestelde minderheidsrapport van de voorzitter van de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden, Reel, en Richard Simpson uit Pennsylvanië, beiden reeds lang voor standers van hoge tarieven, zegt, dat het meerderheidsrapport vaag is, te snel voor bereid en niet representatief voor de Ame rikaanse industrie. In het meerderheidsrapport, dat zich achter vele reeds welbekende voorstellen tot liberalisatie van de handel plaatst, wordt tevens aanbevolen, dat de Verenig de Staten grotere handel in niet-strategi- sche producten tussen Oost en West zullen goedkeuren, mits rekening wordt gehouden met de vereisten voor militaire veiligheid en het bestaande verbod van handel met communistisch China. Verder wordt voort zetting aanbevolen van het volledige Ame rikaanse verbod van handel met commu nistisch China en van de pogingen der Ver enigde Staten alle handel tussen Oost en West in strategische goederen tegen te gaan. In het meerderheidsrapport wordt een aantal wijzigingen in de wetgeving betref fende internationale handel aanbevolen. Er wordt bij het Congres aangedrongen op wij ziging doch geen intrekking van de wet ..koop in Amerika", die gericht is tegen het kopen van buitenlandse goederen door Amerikaanse regeringsbureaux, op vereen voudiging van de wet op de Amerikaanse tarieven en douaneprocedures, wijziging van de wetgeving, die subsidieverlening aan de Amerikaanse koopvaardij mogelijk maakt en intrekking van de wetgeving, die het gebruikmaken van Amerikaanse sche pen verplicht stelt voor verschepingen voor de hulpverleningsprogramma's voor het buitenland. Maandag 1 Februari WENEN (Reuter). Premier Imre Nagy heeft in zijn begrotingsrede In het Hon gaarse parlement verklaard, dat Honga rije intensiever handelsverkeer met andere landen wenst en dat het bereid is handel te drijven met kapitalistische landen, aldus meldt radio-Boedapest. Hongarije hoopt, dat de handelsbetrekkingen met Groot- Brittannië, die in 1949 werden afgebroken (na de arrestatie van de Britse zakenman Sanders, die verleden jaar is vrijgelaten), binnenkort zullen worden hersteld, zo zei hij. Nagy deelde mede, dat alle buitenlan ders, die in Hongarije veroordeeld waren, nu naar hun land van herkomst zijn terug gezonden. Hij sprak over de belangrijkheid van de Berlijnse vier-mogendhedenconfe- rentie en noemde als voornaamste taak van het „vredeskamp" op dit ogenblik het verhinderen van het sluiten van een Euro pees verdedigingspact. De premier verklaarde, dat de economi sche positie van Hongarije is verbeterd, waaraan, behalve de Sovjet-Unie, ook de Hongaarse handel met kapitalistische lan den heeft bijgedragen. Hij maakte melding van handelsbetrekkingen met Oostenrijk, Zweden, Nederland, Zwitserland en Ar gentinië en verklaarde, dat onderhande lingen over handelsovereenkomsten gaande zijn met W#st-Duitsland, Italië en Brazilië. Voorts hoopte hij op krachtiger handels betrekkingen met Noorwegen, Denemar ken, Irak, Perzië en Indonesië. Over buitenlandse aangelegenheden sprekend verklaarde premier Nagy te ho pen, dat Hongarije binnenkort lid van de UNO zou worden. De premier beloofde zware bestraffing van alle functionarissen, die boeren, die collectieve boerderijen wilden verlaten, on rechtvaardig hadden behandeld. Hij noemde boeren van middelmatig grote boerderijen de ruggegraat van de Hongaarse landbouw. Deze boeren moeten alle mogelijke hulp ontvangen om hun productie zo snel mogelijk op te voeren. Het K.N.M.I. deelt mede: In ons land heeft het in de afgelopen twee nachten 6 tot 9 graden gevroren. Een vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind blaast nog steeds koude lucht over het Europese continent, dat geheel in de greep van de vorst gevangen ligt. Zelfs uit Zuid-Ita!ië werd vannacht vorst gemeld. In de Po- vlakte vroor het omstreeks 10 graden. In Duitsland kwam op vele plaatsen meer dan 10 graden vorst voor. De vorst wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen boven Noord-Rusland lag. Het hogedrukgebied heeft een uitloper naar midden-Duitsland. Intussen is van het Westen uit een aan val op het vorstgebied begonnen, die echter volgens de laatste gegevens maar langzaam vordert. Het storingsfront, dat de aanval onderneemt, lag vanmorgen boven Ierland en veroorzaakte luchtdrukdalingen in ge heel West-Europa. Deze hebben tot gevolg, dat de Zuid-Oostelijke wind in ons land nog iets toeneemt. Wegens de langzame beweging van het front is niet te verwach ten, dat het vóór Woensdag ons land zal bereiken. Wel zal het morgen de bewolking doen toenemen. De eerstkomende 36 uur moet op aanhouden van de vorst worden gerekend. (van hedenmorgen 7 uur) Maandag 1 Februari des avonds te half acht, zal een programma, gewijd aan de Watersnoodramp 1953, over beide Hilver- sumse zenders worden uitgezonden. Prins Bernhard zal dit programma met een herdenkingswoord inleiden. SYDNEY (United Press). Het Austra lische Zondagsblad „Truth" heeft gemeld een namaak-tijdbom te hebben laten plaatsen in het vliegtuig waarmee R. A. Butler, de Britse minister van Financiën, van Sydney naar Londen is vertrokken. Het Zondagsblad heeft de namaakbom. een wekker, in het vliegtuig laten plaatsen om na te gaan welke veiligheidsvoorzorgen het personeel van passagiersvliegtuigen in Australië treft. Men accepteerde de namaakbom zonder enig bezwaar. In dit verband herinnert ..Truth" aan de ramp met een Cornet nabij Elba. ta e ff w eers *3 g-is toestand e-? sS S 3 li i c He z£ Helsinki sneeuw NNO 4 •14 0,1 Oslo nevel winnstil .11 0 Stockholm half bew. windstil ■14 0 Kopenhagen onbewolkt NNO 7 -4 0 Londen zwaar bew ozo 4 -2 0 Amsterdam onbewolkt OZO 6 -5 f) Brussel onbewolkt ozo 2 -6 0 Parijs onbewolkt O 2 -8 0 Bordeaux mist Z 3 1 0 Grenoble onbewolkt ZW 1 -5 0 Nice geheel bew. NO 9 4 0 Warschau half bew. NO 5 •15 1 Berlijn sneeuw NW 2 -6 0,1 Frankfort nevel ONO 2 -11 0 München nevel windstil 16 0 Zürich onbewolkt windstil -12 0 Genève geheel bew O 2 -4 0 Locarno geheel bew O 1 -4 0 Wenen onbewolkt NW 11 0,1 Innsbruck onbewolkt windstil 16 0 Rome onbewolkt ONO 5 -5 0 lOQOOaOOQOQQOQOQOOTXjOOOOOOOOOC MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Van het Zuid-Westen uit toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Overwegend matige vorst. 26 Januari Zon op 8.30 uur. onder 17.16 uur. Maan op 0.53 uur onder 10.30 uur. Maanstanden 27 Jan 4 28 uur Laatste kwartier Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 25 Januari Hoog water: 7 31 en 19-46 uur. Laag water: 3.03 en 15 23 uur Dinsdag 26 Januari Hoog water: 8.09 en 20.26 uur. Laag water: 3.33 en 1556 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1