Nieuw St. Joseph-huis kostelijk bezit voor Katholiek Noord Wit Gele Kruis vierde jubileum met opening wijkgebouw Agenda voor Velsen Coöperatieve Woningbouwvereniging nam afscheid van administrateur Havenberichten t AUTO OF MOTORRIJLES? Na aanvankelijk overwicht werd herenteam uitgeschakeld H AREND REIJM het adres MAANDAG 25 JANUARI 1954 DUBBEL FEEST Kanaalvisserij grilliger dan ooit Weltevreden VII strandde na aflossing van wacht Ruime zege van Jong Hercules op RGH 2 VZV bekerde onfortuinlijk „Kroosduikers" won met 3-2 in Haarlem Vreugdevolle uren voor „Kindervreugd"-jeugd 7- EEQf^Ker Filmavond voor de rheumatiekbestrijding Veteranenlegioen ter walvisvangst Een hartelijk vaarwel voor de heer A. de Waal Broederlijke remise in „Vuurtorentournooi" Stormvogels 2 versloeg De Vole wijekers 2 (3-2 De afdeling Velsen van het Wit-Gele Kruis heeft Zondag haar 25-jarig bestaan officieel gevierd en hieraan verbonden de solemnele inzegening van een eigen wijk gebouw. Nadat des morgens in de Paterskerk een plechtige hoogmis was opgedragen, waar in tevens hulp voor de toekomst werd af gesmeekt, heeft in de middag pastoor A. F. J. Goossens volgens R.K. kerkelijk ge bruik het gebouw ingezegend en daarna de suggestie gedaan dit huis te stellen on der het patronaat van Paus Pius X. Daarna heeft in het Patronaatsgebouw dr. R. P. van der Veld voor een aantal ge nodigden een herdenkingsrede gehouden. Spreker bracht onder meer in herinne ring dat, bij de oprichtingsvergadering op 28 December 1927, tegenwoordig waren pastoor Van der Meer van Driehuis, pas toor Koopmans van IJmuiden en pater Fabianus van IJmuiden-Oost. Tevens wa ren aanwezig de bestuurders van de zus ters van het klooster Alverna in Aerden- hout, waarvan uiteindelijk zuster Lotharia werd bestemd om als religieuze wijkver pleegster in Velsen dienst te doen. Het doel van de vereniging is nog steeds de volks gezondheid volgens Katholieke beginselen te bevorderen. Spreker bracht nog even de naam van de eerste voorzitter, wijlen de heer J. Th. Verzijlberg in herinnering en zeide vervolgens dat van de oprichting af er de gedachte was geweest nooit oncolle giaal te zullen staan tegenover het werk van het Witte Kruis, dat van zo groot be lang is voor de gemeente en dat zulk uiter mate verdienstelijk werk verricht. Het grote principieel Katholieke belang echter noodzaakte tot de oprichting van het Wit- Gele Kruis, aldus spreker. Iedereen lid van kruisvereniging Dokter Van der Veld maakte, zeer te recht, de opmerking, dat een overgroot deel van het publiek pas dan tot een kruisvere niging toetreedt, als het. daadwerkelijke hulp behoeft en dit is niet juist, aldus spre ker. Iedereen in Velsen behoort zich als lid bij een kruisvereniging aan te sluiten. Speciale dank bracht hij aan de over heid, die mede door middel van subsidie altijd bereid is geweest bij te springen. Met vreugde maakte hij er gewag van dat voor het jaar 1953-1954 een post van 14.500 staat geboekt. Spreker sprak de wens uit, dat, mede door de in gebruikneming van het nieuwe wijkgebouw, het werk van christelijke naastenliefde en Katholieke ge zondheidszorg zou worden gestimuleerd. Wethouder H. de Boer bracht de geluk wensen van het gemeentebestuur, dat in een bloemenhulde zijn waardering reeds gestalte had gegeven, over en noemde een eigen wijkgebouw een onmisbaar element in het werk van een kruisvereniging. Het is te wensen, aldus de heer De Boer, dat het publiek zal gaan begrijpen dat het in zijn eigen belang is dit werk te gaan steunen. Aan de kim verrijst reeds een nieuwe taak, zo vervolgde hij, namelijk de zorg voor de geestelijke volksgezondheid. Hij sprak de wens uit, dat ook deze vere niging haar deel hierin zou gaan vervullen. Burgemeester B. J. F. Sutman Meyer van Heer Hugowaard, secretaris van het dis trict Noordholland van de landelijke fede ratie het Wit-Gele Kruis, complimenteerde daarna het bestuur, offreerde het een zil veren sigarendoos en eindigde zijn toe spraak met de woorden: „Ik hoop dat het u moge gelukken met het Witte Kruis sa men de wijkverpleegsters in te schakelen voor de preventieve gezondheidszorg". Namens de afdeling Velsen van de R.K. Middenstandsbond bracht de heer J. van Leeuwen de gelukwensen over, die hij ver gezeld deed gaan van een geschenk onder couvert, een voorbeeld, dat bij de Katholie ke Vrouwenbond later navolging vond. Pastoor Goossens sprak als geestelijk ad viseur van enige „nauw aan deze verbon den verenigingen" en ten slotte heeft dr. P. C. de Weerdt woorden van persoonlijke waardering geuit, speciaal aan het adres van de wijkzusters voor de prettige samen werking. „Zonder deze hulp", aldus spre ker, „zou het werk van de doktoren bijna onmogelijk zijn". Deze officiële herdenking werd onder meer bijgewoond door wethouder C. P. J. Maas, oud-wethouder F. J. A. Strijbosch, leden van de R.K. raadsfractie, rector en paters van het klooster, verscheidene medi ci, zuster T. de Beurs van Het Witte Kruis en vele anderen. Eenvoudig maar practisch Niemand zal, door het nieuwe wijkge bouw aan de Willemsbeekweg 78 wande lend, er ook maar iets terug vinden van „het zaaltje van Jansen", waar in de loop der jaren vele kleine verenigingen een tijdelijk onderkomen hebben genoten Waar godsdienstige bijeenkomsten wer den gehouden, maar ook dr. Jongkind bij voorbeeld zijn kennis en medische kwali teiten in toepassing bracht waar het de Velsense huisdieren betrof. Het gebouw, van binnen zowel als het buitenaanzien, is als nieuw. De ruimten mogen dan geen enorme afmetingen heb ben, modern, hygiënisch en practisch zijn ze zeker. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 MAANDAG, 25 JANUARI IJMUIDEN Nutsbibliotheek Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. Thalia, 20 uur: „Rebecca". Velser Kunstkring „Voor Allen", 10.3U, 13.30 en 15 uur, Herv. Jeugdgebouw, schoolvoorstellingen. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P.v.d.A., 20 uur: lezing. Gem. vergaderlokaal, v. Diepenstraat. DINSDAG 26 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Helden der zee". De wachtkamer is een uitermate „gezel lig" vertrek, de belendende kamer met boxen is licht en rustig, in de kamer van de vrouwelijke arts heerst een vertrouwe lijke sfeer. Het spreekt vanzelf dat er de nodige magazijnruimte is gereserveerd en dat een badkamer het geheel completeert. De bovenverdieping is het domicilie van de gezusters Nooy, die, met een tijdelijk plaatsvervangster van zuster De Graaf in Santpoort, de staf van wijkverpleegsters vormen. Donderdagmiddag om twee uur noucit dr. Meibom haar eerste spreekuur voor zuigelingenzorg in het gebouw. De moeder cursus, waarvoor grote animo bestaat, is al twee weken aan de gang. Het ligt in de bedoeling over enige tijd ook kleuterzorg in het gebouw onder te brengen en men hoopt binnen afzienbare tijd over depen dances te kunnen gaan spreken Alles of niets IJmuiden betere markt Dat de haringvisserij in het Engelse Kanaal gedurende het thans snel aflopen de seizoen grillig is geweest, kan niemand ontkennen. De afgelopen week was hier van temeer een duidelijke illustratie: slechts twee nachten hebben de kotters, die in Breskens gestationneerd zijn, er kunnen vissen vanwege het weer en het resultaat liep bovendien erg uiteen. Voor enkele schippers was het goed, de rest haalde echter zuinige vangsten scheep. De nacht van Donderdag op Vrijdag zal echter een paar hunner, zoals de spannetjes UK 244 en UK 243 en de UK 73 met de UK 44 heugen: ze trokken in één nacht 800 en 700 kisten omhoog. Daar de haring in Breskens haast geen kopers vindt, besloot men naar IJmuiden op te stomen, waar 8900 en 7100 is besomd. Een derde span, de TX 24 en zijn maat kwam met 400 kisten ter markt, maar ze waren te laat voor de eer ste beurt, zodat zij in de ongunstige twee de markt terecht kwamen. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam gevraagd zowel de kapitein als de stuurman van het bijna 100 ton metende m.s. „Weltevreden VII", S. Z. uit Delfzijl en de 22-jarige J. L. uit Nieuw Roden, te straffen met het uitspreken van een beris ping, omdat beiden naar zijn mening schuld hebben aan de stranding van het schip op 22 November in de Stockholmer scheren, even voorbij het eilandje Dalmö. De gezagvoerder, die zonder loods tussen de moeilijk begaanbare eilandjes voer, heeft in de nacht- van 21 op 22 November zelf de wacht gedaan. Nadat hij zestien uur cp de brug had gestaan, nam de 22-jarige L. de wacht des ochtends van hem over. Het schip is toen uit de koers gevaren en omstreeks acht uur in de ochtend vastge lopen op de grond van een der vele eiland jes ter plaatse. De inspecteur voor de Scheepvaart was van mening, dat de kapitein beter een half uur langer in de stuurhut had kunnen blij ven, omdat het gevaar dan vrijwel geweken zcu zijn. „Heeft men geen loods aan boord, dan loopt men alle risico's, vooral wanneer de stuurman onvoldoende nautische erva ring heeft," zo zei de inspecteur. Uit de ver horen bleek, dat L. geen diploma als stuur man bezit en dat hij niet kan gaan studeren omdat hij nog onvoldoende vaartijd heeft. Bovendien nam de inspecteur het de ge zagvoerder kwalijk, dat hij niet heeft vol daan aan de verplichting, schade in een buitenlandse haven op te geven aan de be treffende autoriteiten. Het schip is na de stranding snel weer vlot gekomen, doch het heeft gedurende de verdere reis en ook 'ijdens een volgende reis water gemaakt. Eerst op 16 December is de boot in dok ge gaan voor de noodzakelijke reparaties. Jong Hercules heeft Zaterdagmiddag met vier-één van R.C.H., 22 gewonnen en hier door de leiding in zijn afdeling genomen met 25 punten uit 14 wedstrijden. R.C.H. 2 heeft nu 23 punten uit 15 wedstrijden. Het stond voor de rust reeds drie-nul. R.C.H. 2 schoot het eerste doelpunt in eigen doel, waarna Schor en Hekman de stand op drie-nul brachten. Na rust vergrootte de thuisclub haar voorsprong en bracht deze op vier-nul. In de laatste minuut werd het nog vier-één. In het Haarlemse Sportfondsenbad is Zaterdagavond de bekercompetitie-water- polo voortgezet met een ontmoeting tussen Kroosduikers en het eerste herenzevental van VZV dat zich door een 32 nederlaag de pas naar de volgende bekerronde zag afgesneden. VZV, dat met Hagedoorn, Visman, Ha mers, Bakker, Kwak, v. d. Vegte en Grave- maker in het water verscheen, begon na het begin meteen op volle toeren aan het offensief. En het leek erop, of deze avond er een van succes voor de IJmuidenaren zou worden: de bal kwam via Bakker voor Gravemaker terecht, die met een mooi, strak schot de bal in de touwen joeg: 01. De Westzaners sloegen terug, maar suc ces aan hun kant bleef uit, doordat Ha mers en Visman op hun tellen pasten en de middenvoor van Kroosduikers de kans ont namen effectief op het VZV-doel te vuren. Het geluk bleef aan Velsens zijde: Visman gaf netjes door aan Kwak, die op zijn beurt de bal voor v. d. Vegte plaatste. Deze spe ler werd echter zo krachtig gedekt, dat hij geen kant uit kon en de bal ging dan ook over. De doelman der Westzaners legde daarna de bal keurig voor Gravemaker, die zich geen moment bedacht en de stand op 02 bracht. De rust ging met deze stand in. Daarna zaten de Westzaners kennelijk feller op de bal, wat tot gevolg had, dat de Velsense verdediging een paar benauwde momenten beleefden, waar men echter door een stugge defensie doorheen rolde. VZV herstelde zich zelfs en ging naar voren: het Kroosduikers-doel kroop op zijn beurt een paar keer door het oog van de naald. Kwak loste een kogel, die echter door de keeper der Zaankanters netjes on schadelijk werd gemaakt, de middenachter speeldè de bal hoog en ver voor het Vel- sense doel terug en met een pracht van een doorslagbal werd keeper Hagedoorn kans loos en onhoudbaar gepasseerd: 12. Kroosduikers begon er wat in te zien en speelde sterk aanvallend: een flankspeler der Westzaners kwam op een meter of drie van het Velsense doel vrij te liggen en met een hard schot bracht hij de partijen op gelijke voet: 22. VZV, dat zich het belang der ontmoeting stevig in. het hoofd had geprent, zette alle zeilen bij en de Velsenaren probeerden de voorsprong uit alle macht terug te winnen.ten> vooral omdat Kennemerlamd het Feestelijk klokgebeier van de R.K. St. Josephkerk had Zondagavond zeer velen naar het bedehuis opgeroepen voor het plechtige Lof als eerste uiting van vreugde en dankbaarheid wegens het tot stand ko men en de inwijding en opening van het nieuwe bezit van het R.K. volksdeel van Velsen-Noord, het St. Josephhuis. Dit pa rochiële vergadergebouw aan de BanjaeH- straat is, dank zij de volhardende mede werking van velen gereed gekomen. Het Lof, gecelebreerd door de vicaris- generaal van het bisdom Haarlem, mgr. J. M. Groot, daarbij geassisteerd door de oud- parochie kapelaans J. M. v. Schoonebeek en G. Lemmers, en ingeleid met de al oude lofzang „Veni creator spiritus", werd bijgewoond door burgemeester mr. M. M. Kwint en een groot aantal genodigden. Pastoor A. M. A. Vollaerts hield een korte toespraak waarin hij getuigde van de grote dankbaarheid, die uitging naar God en de patroonheilige St. Joseph. Deze dankbaarheid kon ongeveinsd zijn, daar de pastoor een jaar geleden nog had opgemerkt in de bouw van een nieuw pa rochiehuis geen gat te zien. Door de grote medewerking uit de parochie, maar ook doordat de herbouw van de verloren ge- gane R.K. Volksbond, het vroegere tehuis, zo lang heeft geduurd, was alles echter vlot verlopen. Onmiddellijk na het Lof verzamelden de talrijke genodigden zich in de met fleurige bloemstukken versierde zaal. De korte plechtigheid van de inwijding door mgr. Groot werd gevolgd door een vertolking van het „Magna res est amor" van Thomas a Kempis, op muziek van prof. Hendrik Andiriessen. Pastoor Vollaerts schonk de vicaris-ge neraal een wandbord van Delfts blauw. De pastoor roemde de hechte samenwerking, die heeft bestaan tussen architect Andries- sen, aannemer G. Buur, uitvoerder Kem- pe, onderaannemers en kerkbestuur. Eigen lijk was hij blij, dat met het nieuwe ge bouw zo lang is gewacht, want dit maakte het 'oouwkapitaal door de jaren groter. Hij dankte in de persoon van burgemeester Kwint de gemeentelijke instanties en an dere bureaux, die met de bouw bemoei ingen hadden en pastoor Vollaerts merkte voorts op, dat het gebouw te algemenen nutte zal ziin en de eerste stap is, om de „gepensionneerden", zoals hij ze liever noemt dan „ouden van dagen", er een on derkomen mee te geven. De oudste kerkmeester, de heer P. van 't Padje, gaf uiting aan zijn ontroering op dit ogenblik bij de herinnering aan alles, wat zich in de laatste zestig jaar in Velsen- Noord in de R.K. parochie heeft voorge daan. Jubel na geduld Burgemeester Kwint vergeleek pastoor Vollaerts met de monnik die na moei zame, lange arbeid zijn getekende boek gereed had en daaronder schreef van blijd schap op voeten te kunnen jubelen. Hij sprak namens het gemeentebestuur bij zondere waardering uit voor hetgeen tot stand is gekomen, maar vond het belang rijk door dit gebouw tevens de hand te kunnen toesteken aan de ongrijpbare jeugd. Verheugd was mgr. Groot de inwijding van het gebouw te hebben mogen verrich- De voorzitter van de Ned. R.K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willebrordus", de heer H. B. Vink, vroeg bij zijn gelukwens de aandacht voor de vele sociale vraagstuk ken. De heer L. Harsveld van de afde ling van de Fabrieksarbeidersbond „St. Joannes de Deo" stelde voor door middel van het nieuwe gebouw de jeugd te binden en haar voor te bereiden op taken van sociale aard. Vervolgens voerden nog het woord de heren H. J. v. d. Ham voor de R.K. Sport vereniging „IEV", die blij was een ruimer gebruik van de gymzaal te kunnen maken; P. Beentjes namens „De Instuif", P. de Reus van de „Tunnel-boys", J. G. Mooy, die namens de verenigingen een katheder en een aantal stoelen aanbood en P. W. v. Amersfoort, die pastoor Vollaerts en voor het gebouw een aantal geschenken offreerde. Pastoor Vollaerts dankte ten slotte de aanwezigen voor hun belangstelling, waar na het gebouw, waarvan wij Zaterdag een beschrijving gaven, werd bezichtigd. Tus sen acht en tien uur gisteravond hebben talrijke parochianen de gelegenheid aan gevat om ook hun nieuwe aanwinst te gaan bekijken. Het bestuur van de speeltuinvereniging „Kindervreugd" heeft de goede gedachte gehad om in het clubgebouw aan de Doodweg de kinderen van de leden te ont halen op een prettig feestje als afwisseling van het gebruikelijke speeltuin- of club- bezoek. Dat dit door de jeugd op prijs werd gesteld, bewees wel het enthousiasme tijdens de twee uitvoeringen van het ca baret gezelschap Morel uit Amsterdam, dat Zaterdagmiddag voor de jongens en meis jes optrad. Gezelschap was in dit geval echter een te weids woord, want behalve de aanwezigheid van de leider, werden de beide voorstellingen verzorgd door één man, een goochelaar. Deze verstond de kunst om met de jeugd, zowel de kleinere jongens en meisjes in de eerste bijeen komst als met de ouderen op kostelijke wijze om te gaan. Hij boeide de kinderen met de verhalen, die hij aan zijn verschil lende toeren verbond, maar bovendien het hij zich bij zijn spelletjes en aardige trucs met kaarten, kubussen en touwknopen as sisteren. De kinderen, die met enkele woorden door de heer S. Stammis, voorzitter van de feestcommissie werden verwelkomd, geno ten voorts van een tracta tie. ET is de afgelopen week zuinig met de aanvoeren geweest: weinig traw lers met schrale scheepjes vis en tot Zater dag weing kustvis ook. Bracht Donderdag en Vrijdag de schol II nog van de 36 tot 40 op, Zaterdag zakte ze weg tot 22. En dan speelt het steeds wederkerende probleem voor de handel, dat er in het midden van-de week zo goed als geen platvis wordt aangevoerd, en de handel zich Maandag al moet dekken, wil ze geen „neen" behoeven te verkopen. Als de week voor de handel daar is, komen er veel te grote aanvoeren, met als gevolg een zak kende prijs. Hetzelfde geldt ook voor de Katwijkse loggervloot, maar daar is al zo veel over gezegd. Het schijnt tevergeefs te zijn, als de handel vraagt, om Woensdag ook eens wat loggers met vis te laten ko men. Voor de verandering en de goede vrede. Zaterdag zagen we bij verrassing nog een kleine 2000 kisten Breskens-haring, de prijs viel echter niet mee. Nu is er voor een vis- liefhebber ook niet veel aan. Waar de handel om zit te springen, is makreel. Het is dan ook wel een enorm verschil met de laatste jaren. Ze schijnen op het ogenblik dan ook inderdaad niet te vangen te zijn. Of de trawlers nu op de 58 of 60 of zelfs de 62 zitten, er kan geen kop gevangen worden. Wat we de afgelopen week hebben gezien aan import-makreel uit Zweden, (bevroren nog wel), was geen makreel meer, zo miserabel klein van stuk. Een beduidend kwantum heeft de impor teur in arren moede Zaterdag naar de vries cel moeten brengen Er komt een beetje schot in de voorraad conserven, gelukkig, er zijn tenminste enige mooie orders geboekt, terwijl er voor de Middellandse Zee eveneens enige belangrijke bestellingen zijn binnengeko men voor bokking. Met de visexport naar Engeland is het de afgelopen week niet best geweest, van daar de zakkende prijzen. België wilde graag vis hebben, doch er was niet, en Frankrijk blijft maar kopen. Of dit laatste echter alleen maar contingent is, valt te betwijfelen De Nederlandse Vereniging tot Rheuma tiekbestrijding zal Dinsdagavond de film „Rheumatiekbestrijding" vestonen. Deze film vormt de inleiding van de col lecte die van 1—13 Februari in Beverwijk gehouden wordt. Uitstekende amateur-documentaire De stampvolle zaal van „Flora" genoot Zaterdagavond van een filmavond, die door hét „Veteranenlegioen" afdeling Velsen was georganiseerd. Zelden zullen zoveel mensen zich zo met een 16-mm-film ge amuseerd hebben, doch dit was te danken aan de heer D. Vonk uit Wormerveer, die zelf aan boord van de „Willem Barendsz" deze ram had opgenomen, na op zijn eerste reis vele foto's gemaakt te hebben, die, na te zijn afgedrukt als lichtbeeld-plaatjes overal eveneens veel aftrek vonden. Op zijn tweede en derde reis maakte de heer Vonk, die zelf aan dek werkte als „hook-boy" deze film. Hij heeft haar dermate realis tisch weten te schieten, dat het enthousias me in de zaal, waarin veel familieleden van de opvarenden aanwezig waren, soms voel baar was. Het gehele proces, de reis en de werkzaamheden voor en na de vangst zijn zonder enige opsmuk weergegeven en een paar pikanterieën uit de mannen-maat schappij aan boord veroorzaakten in de zaal een waar geloei. Een uitstekende indruk van het moei lijke bedrijf der walvisvaarders kreeg het publiek op deze manier mee naar huis. Vooraf werden enige teken- en show filmpjes vertoond. Bij de „Willem Ba rendsz" echter gaf de heer Vonk een even duidelijke als humoristische explicatie. Benoeming onderwijzeres In verband met het gemiddeld aantal leer lingen over 1953 moet het aantal leerkrachten in vaste dienst aan de openbare lagere Clara Sternschool te IJmuiden met één worden uit gebreid. B. en W. van Velsen stellen de gemeente raad voor, te rekenen met ingang van 1 Ja nuari 1954 aan de genoemde school in vaste dienst te benoemen de onderwijzeres mej. M. Kettmann, die daar sinds 18 Augustus 1953 in tijdelijke dienst werkzaam is. Het ging niet. De doelmond aan de andere kant was afgegrendeld door de eigen spe lers en de middenvoor kreeg de kans niet gevaarlijk te worden. Dat is VZV in meer wedstrijden overkomen en ditkeer zou deze fout de zeven mannen alle kans op de beker ontnemen. Hamers werd het water uitgestuurd, wat VZV een te zware beslissing leek en met zes man verder vechtend werden de Vel senaren door de Kroosduikers met de rug tegen de muur gedwongen. Het overwicht der Zaankanters kon vlak voor het eind in een beslissend doelpunt uitgedrukt wor den: 23. Wanhopig heeft VZV nog gepro beerd de stand op gelijke voet te brengen, maar het fluitje van de scheidsrechter sloeg alle hoop de bodem in: het bleef 23. Dammen brandpunt van het bisdom Haarlem is en centrum van grote industrialisatie. Vol doening had de afgevaardigde vaa de bis schop over het feit, dat het nieuwe ge bouw midden in dit centrum was ontstaan en de mogelijkheid biedt de vrijetijdsbe steding te stimuleren. Het afscheid, dat bestuur en leden van de „Algemene Coöperatieve Woningbouw Vereniging" de scheidende administrateur A. de Waal Zaterdagmiddag in het Cultu reel Centrum aan het Moerbergplantsoen hebben bereid, zal voor deze opzichter administrateur ongetwijfeld nog lang na deze dag in zijn gedachten een bron van vreugde zijn. Van 1918 af heeft de heer De Waal de zaken van de vereniging behar tigd en zelfs in de jaren van de bezetting heeft hij vanuit zijn evacuatieoord hiermee niet opgehouden. In het IJmuidense vuurtoren-damtour- nooi is de strijd tussen de gebroeders T. en G. Postma in remise geëindigd. Daar T. Postma tegen H. Laros heeft opgegeven, is de stand in het tournooi nu: 1. Dukel (5 uit 3); P. Roozenburg en H. Laros (4 uit 3); Y. de Jong (4 uit 4); T. Postma (2 uit 3) en G. Postma (1 uit 4). Bij Stormvogels 2 zou deze middag Van Onselén het weer eens proberen, doch ten- slotte bleek hij toch niet van de partij te klachten en wensen genoteerd en voor hun In 1944 was er van de 98 woningen, die de vereniging bezat, niet anders dan puin over. In 1948 werd met de herbouw begon nen en momenteel is het aantal woningen uitgebreid tot 268, waarbij vier winkel panden. Met al deze 268 huurders heeft de heer De Waal in nauw contact gestaan, hun zijn. Ook door andere afschrijvingen was men genoodzaakt een tweetal junioren op te stellen: Visser en Effern en deze beide spelers hebben het zeker niet slecht ge daan. Bij de rust was de stand nog nulnul en hiermede mocht vooral Stormvogels al bij zonder tevreden zijn, want de Volewijckers had zeker een doelpunt verdiend. Na de rust kon Stormvogels zelfs een drienul voorsprong nemen. Midvoor Lin- denberg en de buitenspelers Luitjes en Van Es namen ieder een doelpunt voor hun re kening. De Volewijckers versaagden echter bij deze achterstand niet. De Amsterdammers hielden dapper vol en slaagden er in doel man Keuris tweemaal te passeren (32). belangen gestreden. Dat een grote schare zich had opgemaakt om de heer De Waal de hand te drukken is niet te verwonderen. Voorzitter J. Nat zei onder meer: „Het is met een gevcel van trots en vreugde, dat ik de tolk mag zijn van bestuur en leden om De Waal te danken voor het prachtige werk, dat hij in deze 36 jaren heeft ver richt. Met weemoed zien wij hem vertrek ken, hij is onverbrekelijk verbonden aan de vereniging. Men sprak zelfs in IJmui den over „de huizen van De Waal". Het werk dat hij begon werd voor hem een ideaal, namelijii de arbeidende klasse een haar waardige woning te verschaffen. Hij was voor onze vereniging de motor, de stu wende kracht en de bezielende leiding." De Schouwensa Dijk is in de rampdagen slechts met de grootste moeite voor doorbraak behoed. Door het grote gat bij Schelphoek vooral stuwde een enorme hoeveelheid water bij elke vloedstand tegen deze dijk, de Oostelijke afsluiting van Schouwen. Teneinde de polders beoosten deze dijk veilig te stellen, heeft Waterstaat de Schouweyise Dijk onmiddellijk doen verhogen tot 3.50 m. N.A.P. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de verhoging van deze dijk. (Luchtopname ANP-foto) Spreker overhandigde als tastbare bewij zen van erkentelijkheid een boekwerk, een geschenk onder couvert en mevrouw De Waal werd bedacht met een mand fruit en bloemen. Wethouder W. F. Visser bracht de waar dering van het gemeentebestuur onder woorden. De Coöperatieve Woningbouw Vereniging is door strijd tot stand geko men, aldus de wethouder en De Waal heeft zijn deel hierin gehad. De vereniging mag hierop trots zijn. Het beheer was altijd heel goed, klachten had het gemeentebestuur nooit en dit is te danken aan het beleid van De Waal. Het onderhoud van de wo ningen is een voorbeeld voor de particu liere woningbezitters in de gemeente. De Waal heeft uit overtuiging gehandeld en dit stelt het gemeentebestuur zeer op prijs, omdat het gaat om een goede volkshuis vesting, zo zei de heer Visser. Wethouder C. P. J. Maas sprak namens de Rooms-Katholieke woningbouwvereni ging, naar hij zei. In een humoristische toe spraak memoreerde hij de van vele jaren her daterende vriendschap tussen hem en de heer De Waal. Uw werk was geen sine cure, maar ge hebt het naar behoren ver vuld, aldus de heer Maas, die tevens de ge moedelijkheid, zakelijkheid en securiteit van de scheidende roemde. De wethouder eindigde zijn toespraak als volgt: Ge hebt uw woningen zien onder gaan, maar ze ook weer machtig mooi zien herrijzen en dit moge u een grote voldoe ning zijn. Beide wethouders offreerden de heer De Waal elk een kist sigaren. Uit naam van de Woningstichting „Vel sen" en van de dienst van Volkshuisves ting voerde de heer Van Wetter het woord, waarna aannemer G. Jansen de heer Dé Waal lof toezwaaide. De heer H. Homburg zei: Het feit, dat de nieuwbouw ook een straat heeft ver noemd naar een van mijn kinderen, is oorzaak dat we bijzonder interesse voor deze vereniging hebben. Spreker memo reerde tevens de tijd dat hij met de heer De Waal deel van de gemeenteraad uit maakte. Ondanks alle verschil van inzicht hebben wij beiden altijd gestreefd naar het welzijn van de gemeente. De Waal is een eerlijke kerel, die bijna zijn ideaal om trent woningbouw ziet vervuld, aldus de heer Homburg. Nadat de heer J. de Koning, de opvolger van de heer De Waal, uiting had gegeven aan zijn gevoelens van respect, heeft de vertrekkende opzichter een uitvoerig dank woord gesproken. En hiermee was het offi cieel afscheid, dat onder leiding stond van de heer C. van der Zwan, ten einde. Het afscheid werd onder meer bijge woond door de heren F. ten Napel, chef van de afdeling financiën in het raadhuis, de verificateur de heer De Boer en de heer A. Lindhout. De heer Stuurman, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, had door middel van een brief zijn waardering ken baar gemaakt. Zondag 24 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Larix van Goole. Wiros van Geffle. Kaap St. Vincent van Karls- hamn. Rudolf van Geffle. Fiona van Stock holm. Zaanstroom van Londen. Snowfrid v. Antwerpen. Swift van Londen. Alcinous v. Liverpool. Pregel van Hamburg. Roelf van Gdynia. Christian Sass van Morfide. Clio v. Helsingfors. Jans van Londen. Ropkesien van Brake. Vertrokken zijn: Hornero naar Buenos Aires. Artic naar Londen. American Coun selor naar Rotterdam. Madjoe naar Stock holm. Arcturus naar Stavanger. Nero naar Gothenburg. Fiona naar Londen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3