MOLOTOV DREIGT MET EEN OOSTELIJK DEFENSIEBLOC Weerbericht Haarlems Dagblad De Sovjet-Unie stelt conferentie van vijf als eerste agendapunt Minister Artajo waarschuwt demonstrerende studenten Hulpverlening aan ramp slachtoffers vrijwel voltooid Eerste dag der Beriijnse conferentie „Hitiers komen en gaan maar Duitsers blijven" Ex-Sultan van Marokko zou ontvoerd worden Drie kinderen op Rijnaak in België omgekomen Nog 24 alastrim- patiënten Het woord is aan Weer rumoer in Madrid Jaarverslag Rode Kruis Deventer heeft zijn 50.000ste Vorst neemt toe Fransen verijdelden plan Otto Skorzeny zou hiertoe aangezocht zijn Vermoedelijk door gasverstikking Spoedig bouwopdracht voor nieuwe „De Hoop1' Besprekingen afgebroken in Panmoendjom Pijade opvolger van Djilas Weerrapport 68e JAARGANG No 168 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 543". Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 26 JANUARI 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 16 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN, (United Press, ANP, Reuter) De eerste dag: der Beriijnse conferentie heeft een scherpe afbakening: der standpunten gebracht, waarbij de verschillen in opvatting tussen Oost en West al dadelijk in al hun tegenstrijdigheid tot uiting kwa men. Bidault (Frankrijk) voerde eerst het woord, na hem volgde Eden (Groot- Brittacnië) en daarna sprak Molotov (Sovjet-Unie). Dulles (V.S.) zag er van af, het woord te voeren, aangezien de opmerkingen van Molotov i:em noodzaakten zijn te voren klaargemaakte rede te herzien en aan te vullen. Hij zal vandaag het Ameri kaanse standpunt uiteenzetten. Molotov heeft gisteren een voorstel gedaan ten aanzien van de agenda. Hij noemde drie punten, die in deze volgorde de agenda moeten uit maken: De overweging ener vijfmogendhcden-conferentie (met China) ter vermin dering van de spanningen. De Duitse kwestie en de Europese veiligheid. Het Oosten rijkse staatsverdrag. Molotov zinspeelde op de mogelijkheid dat de Oostelijke landen een „Defensie-gemeenschap" zullen vormen als tegenwicht tegen de Europese De fensie-gemeenschap, doch hij liet daaraan een duidelijke waarschuwing voorafgaan, waarin hij de nadruk legde op de onmogelijkheid voor Rusland om een herbewapend Duitsland te accepteren. De uiteenzettingen van Bidault en Eden kwamen neer op een vasthouden aan de ED.G., het aanbod van veiligheidsgaranties aan de Sovjet- Unie en de verzekering van het louter defensieve karakter der Westelijke militaire organisatie. Molotov liet de waarschuwing horen dat de Sovjet-Unie zou kunnen overgaan tot het organiseren van een Oostelijk defen- siebloc, indien het Westen zou blijven vast houden aan de bekrachtiging van het ver drag der Europese Defensiegemeenschap. „De schepping van de zogenaamde E.D. G. of, om het juister te zeggen, de schep ping van een leger van verscheidene Euro pese staten waarvan Duitsland de voor naamste militaire macht zou uitmaken, kan leiden tot de schepping van een defensief bondgenootschap van andere Europese lan den met het doel hun veiligheid te waar borgen", aldus de Russische minister. „De heer Bidault heeft uit naam van Frankrijk en de heer Eden heeft uit naam van Engeland zijn verklaring voor mij af gelegd. Wij hebben met grote aandacht toegeluisterdAls de vertegenwoordi ger van de Sovjet-Unie spreek ik met de heer Bidault, de heer Eden en de heer Dulles mijn volledige bereidheid uit, er naar te streven op deze bijeenkomst resul taten te bereiken die zouden overeenkomen met de belangen van het verzekeren van de veiligheid van de volken van Europa en die tezelfdertijd zouden bijdragen tot de versterking van de wereldvrede", aldus Molotov. Ten scherpste veroordeelde Molotov de Amerikaanse politiek tot het aanleggen van bases in het buitenland. Hij verwierp de opvatting van het Westen dat deze bases een defensief karakter dragen. „De aanleg van Amerikaanse militaire bases in sommige Europese landen, in Noord-Afrika en in landen van het Mid den-Oosten heeft niets te maken met de fensieve doeleinden", aldus Molotov. Hij drong aan op aanzienlijke vermin dering van de bewapeningen door de grote PARIJS. (United Press). De nationa listische ex-Sultan van Marokko, Sidi Mo hammed ben Youssef, is uit Bastia op Corsica naar een geheime bestemming ge vlogen. De Fransen sturen de gevangene die op 20 Augustus verleden jaar werd afgezet, naar een veiligere plaats omdat er een ont voeringscomplot zou zijn ontdekt. De vroe gere Sultan zou dan worden gebruikt om kracht bij te zetten aan de Arabische oppo sitie tegen de Franse politiek in Noord- Afrika, Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken bevestig de dat er „berichten waren over de moge lijkheid van een ontvoering". Volgens kranten in Berlijn was de vroe gere SS-officier Otto Skorzeny, die gedu rende de tweede wereldoorlog Mussolini ontvoerde, aangezocht om de poging te lei den. De snelle Franse actie heeft pogingen om de afgezette Sultan weer op de Marok kaanse troon terug te brengen verijdeld. De Franse regering is. ondanks het feit dat de ex-Sultan veilig uit Corsica is weg gevoerd, kennelijk toch nog niet geheel ge rust, want zij heeft geweigerd de bestem ming van de geheime vlucht bekend te maken. Naar verwacht wordt, zal de DC-4 Sky- master waarin de ex-Sultan de vlucht maakt, een tussenlanding maken in Mada gaskar in de Indische Oceaan. Van daar uit zou het toestel kunnen vliegen naar Tahiti of de Komores-archipel. Berichten dat de ex-Sultan naar het eiland Réunion werd gebracht, zijn hier tegengesproken. Volgens waarnemers is de achtergrond van de Franse actie de spanning tussen Frankrijk en Spanje als gevolg van de bij eenkomst in Tetoean verleden week waar notabelen uit de Spaanse zone van Marok ko weigerden het gezag van de nieuwe Sul tan, Sidi Mohammed ben Moulay ben Arafa te erkennen. Autoriteiten hier ont kenden echter dat deze ontwikkelingen hun besluit hadden beïnvloed. Deze actie had al lang in de bedoeling gelegen zo zeiden zij. Officiële kringen verklaarden dat de ex-Sultan nu „grotere vrijheid" zou ge nieten en dat hij zijn plaats van balling schap misschien weer zal mogen verlaten als de situatie wat rustiger is geworden. mogendheden en op totaal verbod van atoom-, waterstof- en andere dergelijke wapens. De Russische minister richtte een spe ciaal woord van waarschuwing tot Frank rijk met betrekking tot de gevaren van het Duitse militarisme. Een zin, die enige ma len in zijn betoog voorkwam was: „De op lossing van het Duitse vraagstuk moet in overeenstemming zijn met de vereisten van Europese veiligheid". Hij haalde ook woorden aan door Stalin na de tweede wereldoorlog uitgesproken: „De ervaring van de geschiedenis leert dat Hitiers komen en gaan, maar dat de Duitse staat en het Duitse volk blijven bestaan". Molotov drong aan op een regeling van het Duitse vraagstuk op basis van de ge allieerde overeenkomsten uit de oorlog. De vereniging van Duitsland is, naar hij ver klaarde, „onverbrekelijk verbonden met de vraag of het een vreedzaam of een aggres- sief Duitsland zal zijn". Vandaag Dulles Dulles had zijn redevoering al gisteren klaar. Maar nadat hij Molotovs lange ver klaring had gehoord, welke met een voor gestelde agenda van drie punten eindigde, vroeg Dulles om uitstel tot vandaag,-om er nog een nachtje over te kunnen slapen. Hij zal vanmiddag het woord voeren. Een deel van het Westelijke program is al op tafel gelegd door de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault en diens Britse collega Eden in hun openingsver klaringen van gisteren. Het omvatte: Een aanbod van aanvullende veiligheids garanties voor de Russen. Het houden van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. De belofte van een gedetailleerd en con structief plan voor Duitse hereniging, dat later op de conferentie aan de Russen ont huld zal worden. Wat de agenda betreft wil het Westen zich bepalen tot Duitsland en Oostenrijk. Bidault: „E.D.G." De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft cp de openingszitting van de conferentie verklaard, dat het plan van president Eisenhower voor een „atoom bank" de wereld voor het eerst een beeld geeft van wezenlijke vooruitgang in de richting van een oplossing der problemen betreffende d« atoomdreiging. Spreker was van mening, dat men Azia tische vraagstukken niet „op kunstmatige wijze" moet verbinden met het Europese probleem. „Onze bijeenkomst hier moet, reeds door haar aard, gewijd zijn aan Europese vraagstukken", zo meende Bi dault, die hieraan toevoegde, dat „het dui delijk is, dat de pijlers van een regeling in Europa de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk zijn". Iedere toekomstige Duitse regering zou vrijelijk moeten worden gekozen. „Het is duidelijk, dat de x-egering uit verkiezingen moet voortkomen en niet omgekeerd", al dus de Franse minister. „De Franse rege ring is altijd van oordeel geweest, en zij is dat nog, dat het, teneinde de gevaren van een Duits militarisme te voorkomen, wen selijk is, Duitsland te laten toetreden tot een bondgenootschap van een strikt defen sief karakter. Het lot van de democratie in Duitsland is verbonden met het samengaan van Duitsland en het Westen", aldus Bi dault. Eden: „Garanties" Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de openings vergadering van de grote vier verklaard flat de eerste taak van de vier ministers moet zijn het afbreken van de barrièi-es binnen Europa en daarna het vergroten van het vertrouwen tussen Oost en West. „Dit is een conferentie in Europa over Europa", zei hij. „Als voornaamste Euro pese problemen dienen Duitsland en Oos tenrijk te worden gezien". „Engeland zal nooit aan aggressie deel nemen en kan daarom de veiligheid van de Sovjet-Unie nimmer bedreigen, maar als Rusland meer garanties wenst, is Enge land bereid dat probleem te bespreken". „Als wij eenheid van Duitsland gaan be spreken", aldus vervolgde Eden, „zullen wij een constructief plan indienen. Wij hebben dat enigszins in détail opgesteld, omdat er vele punten zijn, die wij moeten bespreken. Zo moet er bijvoorbeeld ge sproken worden over de kieswet en over het waarborgen van werkelijk vrije ver kiezingen in beide landsdelen. Op de voor bereiding van deze verkiezingen, het stem men en het tellen der stemmen moet be hoorlijk toezicht zijn". „Vrije verkiezingen zouden leiden tot een Nationale Vergadering voor geheel Duitsland. Haar eerste werk moet zijn een grondwet op te stellen, die de spoedige voi-ming van een regering voor geheel Duitsland mogelijk zal maken. De regerin gen in" de beide landsdelen moeten in elk geval in functie blijven totdat deze rege ring voor het gehele land gevormd is. Ik neem aan, dat de Sovjet-Unie onze mening op dit punt deelt. Als de grondwet een maal is aangenomen, kan de regering voor Het gebouw waarin de vier ministers bijeen zijn: De geallieerde Kommandatura Een kijkje in de conferentiezaal. Men ziet de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken Eden (tweede van links), Dulles en Bidault op de rug. Tegenover hen temidden van zijn staf Molotov. t het gehele land in overeenstemming daar mee worden gevormd. Naar onze mening moet die regering vrij zijn de internatio nale rechten en verplichtingen van beide ï'égimes over te nemen." „Met de nieuwe Duitse regering moet over een vredesverdrag worden onderhan deld. Deze regering moet, evenals alle vrije, democratische regeringen, het recht hebben zich met vreedzaam doel met an dere landen te verbinden", aldus de Brit se minister van Buitenlandse Zaken. Kort voor de opening van de conferentie hadden Dulles en Molotov nog een korte vooi-bespreking over procedurekwesties in het zelfde gebouw. Dit onderhoud verliep in hartelijke sfeer. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Georges Bidault, zal vanavond de gastfzijn aan een diner dat hem wordt aan gebeden door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov. Tevens zal aanzitten de directeur-gene raal van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, Alexandre Parodi. Woensdagavond zal Molotov de gast zijn aan een diner dat wordt aangeboden door de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden. Waarschijnlijk tengevolge van gasver stikking zijn gisteren op de Belgische Rijn aak „Uranus" drie kinderen van de Neder landse schipper van de aak, de heer R. Olink, omgekomen. Aanvankelijk werd ge waagd van een brand, veroorzaakt door een omgevallen petroleumvergasser, ten gevolge waarvan de kinderen zouden zijn omgekomen, doch volgens een latere lezing bevond zich in het slaapvertrek van de kajuit reeds een grote hoeveelheid gas, die later ontbrand is. Gistermorgen vroeg ging de schipper naar zijn drie kinderen, de viei-jarige Roelof, de driejarige Leendert en de éénjarige Aaltje, kijken. Zodra hij een lucifer aanstak in het donker van de kajuit, deed zich een hevige j ontploffing voor, die een deel van de kajuit vernielde. De explosie werd ge- I volgd door een felle brand, en de schipper j en zijn vrouw konden alleen de twee j oudere kinderen uit de vlammenzee redden, maar de zuigeling moesten zij achterlaten. De twee jongetjes werden dadelijk naar J het ziekenhuis overgebracht, waar bleek, j dat zij reeds waren overleden. Men is van oordeel dat de ontploffing verooi-zaakt is door de ontbranding van een grote hoeveelheid butaangas, dat door een lek in de toevoerleiding, in het vertrek was doorgedrongen. Het wordt zeer waarschijn lijk geacht, dat de kinderen reeds overleden waren, vóói-dat zich dé ontploffing voor deed. De ouders bleven ongedeerd. Uit het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is Maandag één genezen alastrim- patiënt ontslagen. Er zijn nu nog 24 patiën ten ziek en 14 in observatie. Een andere patiënte is overleden, doch volgens verklaring van de behandelende geneesheer niet aan alastrim, daar zij deze in zeer lichte graad had. Het betx-eft een 72-jai-ige vrouw die reeds geruime tijd in het ziekenhuis werd verpleegd voor een ongeneeslijke kwaal. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S William Hazlitt: Vooroordeel is het kind van on wetendheid. De proeven met het model van het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" vol gens het ontwerp van de heer H. W. de Voogt te Haarlem zijn thans geëindigd. Deze proeven zijn genomen door ir. J. W. Bonebakker en dr. ir. G. Balkan van de Technische Hogeschool te Delft. De gun ning van de bouw kan thans spoedig wor den tegemoetgezien. MADRID (United Press en Reuter) De Spaanse minister van Buitenlandse Za ken, Martin Artajo, heeft Maandagavond demonstrerende studenten gewaarschuwd kalm te blijven nadat 8000 van hen slag hadden geleverd met politietroepen, die de Britse ambassade bewaakten. De regering neemt kennelijk maatregelen om te voor komen dat de opgewonden studenten uit de hand raken in het conflict, dat voort komt uit het plan van Koningin Elizabeth om Gibraltar te bezoeken. De Spaanse ra dio beperkte in haar nieuwsuitzendingen de berichten over de anti-Engelse demon straties en heeft een bericht over het ge vecht tussen studenten en politie voor de Britse ambassade in Madrid weggelaten. Maandag zijn 30 studenten en 18 politie mannen gewond bij de anti-Britse betoging in Madrid. Een aantal studenten wei-d aan gehouden. De studenten gooiden stenen naar poli tiemannen en trachtten tot twintig maal toe een cordon op de weg naar de Britse am bassade in Madrid te verbreken. £ij wer den teruggedrongen door de agenten, die zich met knuppels verweerden en waar schuwingsschoten in de lucht losten. Een groep betogers vernielde Maandag middag de ruiten van een kiosk in Madrid, waar een Brits weekblad met een foto van Koningin Elizabeth op de voorpagina lag uitgestald. Eerder op de dag waren gi-oepen studen ten door de stad getrokken onder het roe pen van leuzen als „Wees voorzichtig, Ko ningin Elizabeth' en „Gibraltar voor Spanje". Maandagavond patrouilleerde politie met auto's in het centrum van Madrid. Het ge bouw van de Britse ambassade stond onder zware politiebewaking. Het is niet bekend of de Britse ambas sadeur in Madrid instructies zullen wor den gegeven om een tweedt protest-nota in te dienen naar aanleiding van de inci denten van gisteren. Na de demonstraties vei'klaarden studenten dat zij bereid wai-en hun levens te riskeren om de Britse ambas sade in Madrid te vernietigen als er aan vallen zouden worden gedaan op de Spaanse ambassade in Londen. De Britse minister van staat voor buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heeft Maan dag in het LageiTiuis verklaard, dat En geland het ernstig zal opnemen als Spanje tijdens het bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar in Mei vijandige betogingen organiseert. Desgevraagd zeide Lloyd, dat de Spaanse ambassadeur op 12 Januari de Britse minister van Buitenlandse Za ken „een vriendelijke waarschuwing" deed toekomen dat het bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar in Spanje wrevel zou wekken. Minister Eden had de Spaan se ambassadeur medegedeeld, dat hij onder geen beding démarches over een dergelijk onderwerp van welke buitenlandse mo gendheid ook zou kunnen aanvaax-den. In antwoord op verdere vragen zeide Lloyd, dat de Britse regering er naar streeft de betrekkingen tussen Engeland en Spanje te verbeteren. Het is „zeer jam mer", dat het ter sprake brengen van de kwestie-Gibraltar de zaken moeilijker moest maken. Een Labourlid eiste, dat de minister de verkoop van wapens aan Spanje zou sta ken „totdat de vijandige toespelingen op Gibraltar ophouden". Lloyd merkte naar aanleiding hiervan op, dat de verkoop van wapens aan Spanje berust op commerciële overwegingen. Het werk van het Nederlandse Rode Kruis is in het afgelopen jaar toegenomen en de belangstelling er voor is gegroeid, zo blijkt uit het jaarovei-zicht over 1953, dat de directeur, de heer A. van Emden, in de eerste vergadering van het dagelijks be stuur in het nieuwe jaar heeft gegeven. Het overzicht behandelt voor een groot deel de werkzaamheden van het Rode Kruis tengevolge van de stormramp. Het overzicht spreekt met grote waar dering over het werk dat colonnes, leden, kringcommissarissen en kringbureaux, het hoofdbestuur en de staf hebben gedaan. Het eerste grote project, het textielplan, is geheel voltooid. Bijna 150.000 waters- noodslachtoffers konden van textielgoede- ren worden vooi'zien. Deze goederen ver tegenwoordigen een waarde van ongeveer acht millioen gulden. Het huizenproject is nog niet geheel ge ëindigd. Er staan reeds verscheidene van de totaal toegezegde 550 huizen. Aangenomen kan worden dat, afhankelijk van de situatie op het eiland Schouwen en Duiveland, midden 1954 het laatste huis in PANMOENDJOM (AFP). De verbin dingsofficieren der Noordelijken bij de be sprekingen over een hervatting van de voorbereidende onderhandelingen voor de politieke conferentie in Korea, hebben de verbondenen een verzegelde brief aan het adres van de hoofdvertegenwoordiger der verbondenen, Arthur Dean, overhandigd met de opmerkng, dat de huidige bespre kingen verder geen zin hebben, daar Dean en zijn Noordelijke tegenspeler schriftelijk met elkaar in contact staan. Zoals gemeld vertoeft Dean thans in de Verenigde Staten. Volgens radio-Peking wordt in de brief voorgesteld de besprekingen één Februari te hervatten. Dean brak de voorbereidende besprekingen voor de politieke conferentie 12 December af naar aanleiding van naar zijn mening beledigende uitlatingen van de zijde der Noordelijken. Vanmorgen is ten gemeentehuize van Deventer de 50.000ste inwoner aangegeven. Hij is hedenmorgen om 6.10 uur geboren: Lambertus Johannes Kwakkel, 7 pond, zoon van Arend Jan Kwakkel, boekhouder bij een bouwbedrijf en zijn 26-jarige echt genote, mevrouw Hcnny Kwakkel-Dorgelo. Toen om half negen de gelukkige vader de geboorte-aangifte kwam verrichten ten stadhuize, stond daar de bui-gemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, om zijn ge meente te vertegenwoordigen en gelukwen sen aan te bieden namens gemeentebestuur en burgeren. En meteen klonk het gelui van de Deventer kerkklokken. Het carillon speelde wiegeliedjes natuurlijk. De vlaggen gingen omhoog van openbare gebouwen, van de Lebuïnustoren en van particuliere huizen. Er verscheen een gemeentelijke proclamatie, waarin aan de burgerij de ge boorte werd bekend gemaakt. De vader van de 50.000ste kreeg direct een oorkonde mee naar huis. Doch dat alles was slechts een begin van het grote feest. De burgemeester ging te zamen met zijn echtgenote wegens de scherpe koude inplaats van in een open landauer per auto naar het huis van het gezin Kwakkel aan de Smyrnastraat 111. Naar folkloristisch gebruik voerde hij een groot krentenbrood met zich mee, dat in Overijssel krentenwegge genoemd wordt. De jonge moeder mocht, met toestemming van dokter Smelt, die de kleine ter wereld had geholpen, onder diens toezicht alles ondergaan: felle schijnwerpers van de film, een praatje met een radioreporter, licht flitsen van vele fotografen. Het was een hele drukte om haar bed. De burgemeester had al dadelijk aan de vader verteld, wat de kleine aïzo krijgt, onder meer: van de gemeente de grond voor een huis, dat gebouwd zal worden uit een bouwkas-spaarfonds. De woning komt juist dit gezin, dat een huis met een ander gezin moet delen, uitstekend van pas. Het is alleen allemaal een beetje jammer voor de vader, die reeds gisteravond een kind „had aan te geven, en die er vanmor gen niet vroeg genoeg bij was. BELGRADO (AFP) Te Belgrado is vernomen, dat Mosje Pijade, een der Joego slavische vice-premiers, Milovan Djilas zal opvolgen als voorzitter van de Joegosla vische nationale Vergadei'ing. Djilas vroeg ontslag uit deze functie, nadat hij uit zijn partijfunctie was gestoten wegens afwij kende opvattingen. gebruik kan worden genomen. Het derde project, het agrarisch plan, zal eveneens omstreeks deze tijd voltooid zijn. Duizen den landbouwers zullen dan in het bezit zijn van een landbouwmachine of een hoe veelheid landbouwgereedschappen. Na een overzicht van kleinere objecten wordt in het jaaroverzicht medegedeeld, dat het grootste deel van het werk, voort vloeiende uit de watersnood, als geëindigd kan worden beschouwd. Een zeer belang rijk deel van de in natura ontvangen goe deren ter waarde van ongeveer 65 millioen gulden is verdeeld. Behalve het derde Rode Kruis-ziekenhuis dat te Zierikzee zal komen en dat niet voor 1956 in gebruik zal worden genomen, mag worden aangenomen dat ongeveer in Juni deze bijzondere werk zaamheden als gevolg van de stormramp zullen zijn geëindigd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in 1953 hulp verleend aan slachtoffers van rampen in Tui-kije, Japan, India, Spanje en Italië. Een grote actie werd georganiseerd voor de slachtofers van de aardbevingen op de Ionische eilanden in Griekenland. Het aantal leden van het Nederlandse Rode Kruis bedi'aagt thans bijna 480.000. Het aantal afdelingen is thans 395. Het K.N.M.I. deelt mede: Het storingsfront uit het Westen, dat gisteren een aanval inzette op het vorst- gebied, lag hedenmorgen boven West- Engeland en West-Frankrijk en bewoog alleen in Frankrijk nog verder Oostwaarts. Alleen in de Zuidelijke helft van Frankrijk heeft het dooi gebracht, maar in een groot deel van Engeland is het kouder geworden en in Noord-Engeland viel hedenmorgen sneeuw. Alles bijeen kan deze aanval op het uitgesti-ekte Europese vorstgebied dan ook als mislukt worden beschouwd. In ons land veroorzaakte de storing een toeneming van de Oostelijke wind. In het Westen van het land nam de vorst hierdoor wat toe. Daar vroor het vanmorgen omstreeks 6 graden en in het Oosten 8 graden. Vooraf gegaan door een in betekenis afnemende sneeuwzóne stroomt nu over Duitsland zeer koude lucht in de richting van ons land. Op vele plaatsen in midden en Oost- Duitsland vroor het in deze lucht meer dan 15 graden. Het binnendringen van deze lucht zal in ons land reeds vannacht de vorst doen toenemen, vooral in het Oosten, waar meer dan 10 graden vorst kan voor komen. Het ziet er naar uit, dat de vorst periode nog verscheidene dagen zal aan houden. (van hedenmorgen 7 uur) M 1 i w weers- toestand T3~ -0-3 s-g 5 dh w C gE u ït si £r- zS Helsinki onbewolkt N 2 -22 0 Oslo sneeuw NO 2 -7 0,5 Stockholm zwaar bew. N 1 -15 0 Kopenhagen sneeuw O 7 -5 0,5 Londen geheel bew. co O Z O 0 0 Amsterdam onbewolkt O 10 -6 0 Brussel onbewolkt O 7 -8 0 Parijs geheel bew. O 6 -2 0 Bordeaux zwaar bew. W 4 6 3 Grenoble motsneeuw windstil -1 0,1 Nice regen NNW 2 3 2 Warschau ijsnaalden NO 1 -19 0 Berlijn onbewolkt O 6 -15 0,2 Frankfort onbewolkt ONO 4 -10 0 München onbewolkt O 2 -16 0 Zürich nevel NW 2 -9 0 Genève geheel bew. ONO 2 -2 0 Locarno geen opgaaf ontvangen Wenen geen opgaaf ontvangen Innsbruck onbewolkt windstil -16 0 Rome geheel bew. windstil -2 0 Neerslag laatste 24 uur MATIGE TOT STRENGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking met matige lot strenge vorst. Krach tige tot matige Oostelijke wind. 27 Januari Zon op 8.29 uur. onder 17.18 uur. Maan op 2.04 uur. onder 10.50 uur. Maanstanden 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 Januari Hoog water: 8.09 en 20.26 uur. Laag water: 3.33 en 1556 uur. Woensdag 27 Januari Hoog water: 8.50 en 21.16 uur. Laag water: 4.11 en 16.37 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1