Rapport van deskundigen commissie thans gereed PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Conferentie van metaalarbeiders en mijnwerkers geopend Huisartsen en ziekenfondsen ZocU ió het zo J DINSDAG 26 JANUARI 1954 2 Babylonische spraakverwarring in Bentveld Bevrijdt U Gezin was 16 uren in lift opgesloten De radio geeft Woensdag Invoer in December voor 82 pet door uitvoer gedekt Jongeren willen van vacantiespreiding niets weten Carnavalsprins kreeg zilveren stadspenning van Den Bosch Verrichting-tarief opgeschort KEIP I huis in Amsterdam gered Acht personen door rook bedwelmd, 4 opgenomen Kerkelijk Nieuws Stijgende belangstelling voor wandelsport in Noordholland W. Vogt directeur van Haagse radiotoestellen- fabriek Tandarts aangehouden Oefen raket kwijt Verwoest en hersteld Maandagmiddag: werd in het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbroo- kers te Bentveld de internationale confe rentie van een veertigtal jonge mijnwer kers en metaalbewerkers afkomstig uit de bij het plan-Schuman aangesloten landen geopend met een rede door de heer Wagen- führ, directeur van de afdeling statistiek van het secretariaat van de Kolen- en Staalgemeenschap. Alvoren de heer Wagenführ zijn inlei ding hield werd de conferentie, die veer tien dagen zal duren, officieel geopend door de voorzitter, de heer Karila uit Frankrijk, die er op wees, dat deze bijeen komst van arbeiders uit de diverse landen aantoonde, dat de Europese Kolen- en Staalgemeenschap niet slechts een naam, maar wel degelijk een reële organisatie is. De heer E. C. Sohns, vertegenwoordiger van het ministerie van Sociale Zaken, heet te vervolgens namens de directeur-gene raal van het Internationaal Arbeidshureau de aanwezigen welkom in Nederland. Hij gaf daarbij de wens te kennen, dat mede door deze technische bijeenkomst het mogelijk zou worden dat de Internatio nale Arbeiders Organisatie en de K S.G. samen zouden werken tot heil van allen, die werkzaam zijn in de kolen en staal industrie. Hierna gaf de heer Wagenführ een kort overzicht van de economische toestanden in de wereld, die de landen in West- Europa dwingen in de toekomst samen te werken. De economische en politieke ontwikke ling wijzen er namelijk, volgens spreker, op, dat Europa indien het niet één geheel wordt achter blijft bij Oost-Europa en de U.S.A. De manieren om tot deze samenwerking te komen kunnen verschillend zijn: Men probeerde het met de O.E.E.C., het Euro pese parlement, maar de maatregelen van deze beide organisaties hadden, aldus de heer Wagenführ, tot nu toe weinig resul taat. De Kolen- en Staalgemeenschap, die m Augustus 1952 een feit werd, biedt echter meer mogelijkheden. Vervolgens gaf spre ker een uitvoerig technisch overzicht van de resultaten van het werk van de K.S.G., waarbij hij bijzonder veel aandacht schonk aan de problemen welke deze organisatie nog dient op te lossen; de vraagstukken betreffende de investeringen, de sociale zorgen voor de arbeiders en de kartelvor ming. De heer Wagenführ besloot zijn inlei ding met de opmerking dat de K.S.G. niet tot doel heeft zich tot de kolen en het staal te beperken, maar in de eerste plaats dient om zo spoedig mogelijk een verenigd Europa te vormen. Hierna kregen de arbeiders de gelegen- ADVERTENTIE van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal. het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Toen personeelsleden van een groot kantoor aan de Herengracht te Amster dam gistermorgen om negen uur bij het gebouw kwamen, vonden zij de buiten deur gesloten. Op hun voortdurend bel len kregen zij geen gehoor. Ten einde raad wendden zij zich tot de politie. De agenten sloegen een ruitje in en konden zo de deur openen. De conciërge, zijn vrouw en een drie jarig zoontje bleken opgesloten te zitten in de lift, die tussen de begane grond en de eerste verdieping was blijven steken. Daar hadden zij sinds Zondagmiddag vijf uur gezeten. Van de koude hebben zij niet veel last gehad, omdat de centrale verwarming brandde. Na hun bevrijding hebben zij echter wel flink gegeten, want de magen knorden geducht. HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 12.18 Accordeonorkest. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinde ren. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert, 17.05 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederlandse kunstmanifestaties in. I het buitenland. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.35 Orgel en zang. 18.55 Voor de jeugd. 19.00 Land van de Sabre, klankbeeld. 19.30 Cabaret. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Concertgebouworkest. 21.10 Hun beide jon gens, hoorspel. 22.15 Cabaret. 22.45 Melk is goed voor elk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Flati Lichte muziek. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Palten. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Mozart, hoorspel. 12.00 Bari ton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.37 Bedrijfsdienst 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Pla ten. 15.30 Viola da gamba en clavecimbel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel concert 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum voor het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Orgelconcert. 20.00 Radiokrant. 20.20 Man nenkoor, Militaire kapel en solist. 20.40 Een oud land en een nieuw gewaad, causerie. 21.00 Platen. 21.15 Gevarieerde muziek. 21.45 Hervormd-Gereformeerd, discussie. 22.00 Om roeporkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.30 Platen. 13.45 Piano en zang. 14.00 School radio. 15.45 Operamuziek. 16.30 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cau serie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.20 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters radiodag- Uk. (Op 224 m.). heid om de kennismaking met hun colle ga's uit andere landen voort te zetten en al spoedig zaten er groepjes jonge mannen van diverse nationaliteiten druk te discus siëren over de problemen, die zij allen bij hun werk ontmoeten. Uiteraard werden deze contacten in de eerste plaats gelegd tussen de arbeiders, die elkaar enigszins begrijpen kunnen, Duitsers met Limbur gers. Walen met Fransen, want hoewel de Hoge Autoriteit in Luxemburg enkele tol ken beschikbaar heeft gesteld heerste er Maandagmiddag een Babylonische spraak verwarring. Met een beetje goede wil en enkele veel zeggende gebaren komt men echter een heel eind en de meeste arbeiders, die vrij wel allen lid zijn van een vakvereniging, waren ervan overtuigd, dat de banden tussen de afgevaardigden uit de landen, die samen de Europese Kolen- en Staalge meenschap vormen, na afloop van de con ferentie, zeer zeker strakker zullen zijn aangehaald. Volgens de door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in December 1953 f 830 miliiocn (November f 808 milOioen), terwijl voor een waarde van f 681 millioen (Novem ber f 736 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 82 (November 91). Door de toeneming van de invoer in December 1953 met f 22 millioen en de daling van de uitvoer met f 55 millioen ten opzichte van November kon het hoge dekkingspercentage van de laatste maanden niet meer gehandhaafd worden. Opmerkelijk is echter, dat zowel de in- als de uitvoer over December in 1953 de hoogste waarde hebben sinds 1948. De invoer in December 1953 was zelfs f 131 millioen hoger dan het hoogste cij fer in December sinds 1948. Zowel de invoer als de uitvoer in het tweede halfjaar 1953 waren hoger dan in de overeenkomstige periode van 1952. Het jaarcijfer van de uitvoer is in 1953 f 54 millioen, dat van de invoer echter f 430 millioen hoger dan in 1952. Het invoersaldo nam zodoende toe van f 504 millioen in 1952 tot f 880 millioen in 1953. Het dekkingspercentage daalde van 94 tot 90. De ontwikkeling van de invoer ver toont in de eerste drie kwartalen in 1952 een daling, in 1953 echter een stijging. Het vierde kwartaal geeft ten opzichte van het derde kwartaal verhoudingsge wijze in 1952 en 1953 een vrijwel geüjke vermeerdering te zien. De uitvoer lag in het eerste en tweede kwartaal 1953 lager, in het derde en vierde kwartaal hoger dan in 1952. In het vierde kwartaal 1953 bereikte zowel de in- als de uitvoer de hoogste waarde sinds 1948. Het Centraal Werkcomité Vacantie deelt in ziin verslag over de vacantiespreiding in 1953 mede, dat een toenemend aantal mensen buiten de topweken met vacantie gaat. De vacantiespreiding, zo zegt het comité, wordt echter sterk geremd door de traditie en de schoolvacantieperiode. Over de traditie wordt opgemerkt, dat het in het algemeen de jongeren zijn, op wie men de aandacht vestigt als het gaat om tradities te doorbreken. Voor de va cantiespreiding worden de jongeren niet door schoolgaande kinderen gehinderd. De veronderstelling, dat hier dus de „door braak zou kunnen geschieden, is volgens het rapport niet juist gebleken. De jonge ren hebben aan het vertier, de drukte, het lawaai en de menigte hun hart ver pand, aldus wordt in het rapport opge merkt. Pogingen om zich bii de actie tot de jongeren te wenden, hadden geen re sultaat, omdat het merendeel niet toegan kelijk is voor argumenten als het om een wijziging in hun genoegens gaat. In 1953 heeft het comité zich daarom tot het bedrijfsleven gewend. Het heeft aan de opwekking om in het bedrijf bijtijds aandacht te besteden aan 'de sineiding der vacanties het advies toegevoegd, te over wegen de periode van half Juli tot half Augustus voor jongeren te blokkeren. Het comité zal dit in 1954 met nog meer klem aanbevelen. De cijfers van de reizigersontvangsten van de Nederlandse Spoorwegen bevesti gen, dat het vervoer in de topweken (half Juli tot half Augustus) zich niet uitbreidt. Het indexcijfer voor deze periode was 473 in 1948, 460 in 1951 en 457 in 1953. Voor toerwagenritten waren de indexcijfers voor de topweken in 1950 en 1953 451 en 443. Voorts wordt in het rapport opgemerkt, dat de bouwvakken in 2951 een over drie weken gespreide vacantie hadden. In 1952 en 1953 werd deze echter weer op één week teruggebracht. Op zijn zilveren regeringsjubileum, dat in de Casino-schouwburg te 's-Hertogen- bosch werd gevierd, heeft prins Carnaval Amadeiro XVI van Oeteldonk de zilveren stadspenning ontvangen. De burgemeester van 's-Hertogenbosch. mr. H. J. M. Loeff, overhandigde hem deze onderscheiding namens het gemeentebestuur. In zijn toespraak tot de scheidende prins, die wegens gezondheidsredenen afstand van de Oeteldonkse troon doet, memo reerde burgemeester Loeff de grote ver diensten van de prins, de makelaar J. W van der Eist uit Amsterdam voor het Bossche carnaval. „Misschien zal men het in Noordelijk Nederland een rare geschiedenis vinden, dat een burgemeester officieel een carna valsprins de hoogste stedelijke onderschei ding uitreikt, maar wy in het Zuiden be seffen maar al te goed. wat een goede prins Carnaval betekent", zei de burge meester. „De grootste verdienste van de scheiden de prins is geweest dat hij in de 25 jaren van zijn regering het carnaval tot een waar volksfeest heeft gemaakt". De aftredende prins noemde de hem verleende onderscheiding het hoogste be wijs van erkenning van hel streven van Oeteldonk de carnavalsviering op het peil van de oprechte volks vreugde te hand haven. De laatste officiële foto van het Britse Koninklijke Paar die door de fotograaf Baron werd gemaakt voor de aanvang van de reis door het gehele Britse Gemenebest. De Koningin draagt een gele tullen avondjapon, waaroverheen het blauwe lint, behorend bij de orde van de Kouseband. Het halssieraad was een huwelijksgeschenk van de Nizam van Hyderabad, de tiara kreeg de Koningin ten geschenke van wijlen Koningin Mary. De hertog van Edinburgh draagt het uniform van admiraal van de Vloot. De Landelijke Huisartsen Vereniging verrichtingstarief uit te stellen tot uiter lijk 15 Februari. Indien echter mocht blijken, dat reeds de in de loop van deze week te houden besprekingen met de ziekenfondsen aan heeft dezer dagen een ledenvergadering1 gaande het rapport van de commissie-Van gehouden. Het was de bedoeling in deze vergadering het voorstel van de door mi nister Suurhoff ingestelde commissie-Van Schaick te bespreken. Deze commissie, be staande uit de economisch deskundigen van de huisartsen en ziekenfondsen ener zijds en de adviseurs van minister Suur hoff anderzijds, heeft de beschikbare ge gevens met betrekking tot het ziekenfonds honorarium voor geneeskundige huisart senhulp aan elkaar getoetst. Zij zal hierover rapport uitbrengen aan de Lan delijke Huisartsen Vereniging en aan de landelijke ziekenfondsorganisaties, opdat deze zich nader over de situatie kunnen beraden. Dit rapport is vandaag aan de partijen ter kennis gebracht. De Ziekenfondsraad heeft intussen de Landelijke Huisartsen Vereniging verzocht, geen uitvoering te geven aan haar besluit van 26 December tot invoering van het verrichtingstarief, alvorens de onderhan delende partijen en de Ziekenfondsraad gelegenheid zullen hebben gehad de voor stellen van de commissie-Van Schaick te bestuderen. Schaick onmogelijk een basis van overeen komst kunnen opleveren, dan zal alsnog tot invoering van het verrichtingstarief per 1 Februari worden overgegaan. De ledenvergadering heeft de regelings commissie gemachtigd tot voortzetting der besprekingen met de ziekenfondsen op basis van de oude voorschotregeling. Zij ging ervan uit dat uitsluitend rekening kan worden gehouden met het rapport van de commissie-Van Schaik, voor zover deze commisise zich overeenkomstig haar op dracht heeft bepaald tot een toetsing van de aan die voorschotregeling ten grondslag liggende gegevens. Tenslotte heeft de ledenvergadering be sloten, dat indien alsnog overeenstemming wordt bereikt tussen de onderhandelaars van de huisartsen en van de ziekenfondsen en het resultaat daarvan wordt goedge keurd door de Ziekenfondsraad zonder be zwaren van de kant van de minister, het besluit van de ledenvergadering van 26 December 1953 automatisch komt te ver vallen. ADVERTENTIE Het brilleglas waardoor U beter ziet DAT LEVERT NAAST LUXOR De ledenvergadering van de Huisart- i r j sen Vereniging heeft naar aanleiding daar- DCWOnCFS V3.IÏ 01*3.11(1.611(1 van besloten de ingangsdatum voor het A T - Vijf brandweerlieden en drie bewoners werden door de rook bedwelmd bij een felle en handnekkige brand, die gister avond gewoed heeft te Amsterdam in het perceel Rechtboomsloot 33. De brand ont stond omstreeks half zes doordat op de bel-étage wasgoed, dat boven de kachel was opgehangen, viel en vlam vatte. De 52-jarige heer Wierijn, die zich alleen in de kamer bevond, trachtte de zaak nog te redden, maar hij slaagde er niet in te ver hinderen dat het brandende wasgoed on middellijk de omgeving in brand zette. De vlammen sloegen over naar het trapportaal, waar openstaande deuren als een schoor steen fungeerden, zodat het vuur ook de tweede en derde étage bereikte. Toen de brandweer arriveerde was het vuur inmid dels ook naar beneden geslagen, waar in parterre en souterrain vodden lagen opge slagen. Deze verspreidden een penetrante rook, die de blussingswerkzaamheden uitermate bemoeilijkte. Met rookmaskers en velerlei technische huimiddelen moest de brandweer ingrijpen en wel op zeer snelle wijze, omdat de be woners van de tweede en derde étage, die nog in het huis waren, niet meer via de fel brandende trap het perceel konden ver laten. Via brandladders heeft de brandweer, dank zij zeer doortastend optreden, alle bewoners in veiligheid kunnen stellen, zij het dan dat vijf brandweerlieden en drie bejaarde inwoners rookvergiftiging kregen. Zij werden door de G.G.D. ter plaatse be handeld. Bij twee brandweerlieden en twee bewoners, onder wie de 77-jarige H. Jan sen, die te bed lag, gaf dit geen directe ver betering in hun toestand, zodat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen voor verdere behandeling. Omstreeks half negen was men de brand meester. Geref. kerken Bedankt voor het beroep van de Ref. Church van Dandenong en Mt. Evelijn (dat voor de tweede keer op hem werd uitge bracht) G. J. Sybesma te Vinkeveen. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Goutum-Swichum W. J. Fournier te Oostburg. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Doesburg-Doetinchem Joh. den Ouden te Harkstede. Geref. gemeenten Beroepen te Scherpenisse F. J. Dieleman te Yerseke. Ned. Herv. kerk Van de 2016 predikantsplaatsen in de Ned. Herv. kerk, waarvan er 359 vrijzin nig, 309 tot de Geref. bond en 1348 ortho dox zijn, waren er op 1 Jan. 247 vacant, n.l. 59 vrijzinnig, 79 Geref. bond en 109 orthodox; 114 vacatures zijn onvervulbaar en 133 vervulbaar (62 Geref. bond, 55 or thodox en 16 vrijzinnig). Onder de vervul bare vacatures zijn er 58 in gemeenten met meer dan één predikantsplaats, waar door er dus een reeks opschuivingen moet plaatshebben voordat een candidaat aan de beurt komt. In 1953 verminderde het aan tal gewone predikantsplaatsen met tien; het aantal bijzondere (algemene dienst) vermeerderde met twintig. 15. Nadat de waakzame detective had ge constateerd, dat baas Kraska bezig was Panda en professor Kalker door het raam te bespionneren, dacht hij diep na over de maatregelen, die hij tegen deze spion zou dienen te treffen. Hij bemerkte echter niet, dat zijn vergrootglas de zonnestralen op baas Kraska's zitvlak concentreerde. Meer en meer rookwolkjes stegen op uit de ge spannen pantalon, tot baas Kraska, ge waarschuwd door een ongewone hitte van achteren, met een schelle kreet opsprong, zodat hij pardoes door het raam vloog. „O, eh, goedenmiddag mijnheer ehKras- kras", zei professor Kalker, beleefd zijn hoed afnemend, „kan het zijn, dat uw broek brandt?" Maar baas Kraska was niet in de stemming voor beleefdheden. Als een kwaadaardige meteoor stormde hij weer naar buiten, een rookspoor en een door dringende lucht van verbrand textiel ach terlatend. Panda staarde hem met open mond na. „Wat deed hij hier?!", bracht hij er eindelijk uit, „ennewat gebeur de er eigenlijk??" „Hij wilde spionneren", legde Pat O'Nozel gewichtig Zaterdag aanstaande zal in Purmerend de jaarvergadering plaats vinden van de Ne derlandse Wandelsport Bond, afdeling Noordholland. Het jaarverslag van deze afdeling ver meldt onder andere dat Noordholland 92 wandelsportverenigingen telt met 3094 leden, terwijl het aantal persoonlijke leden 398 bedraagt. Een totaal aantal dus van 3492 leden die regelmatig de wandelsport beoefenen. Uit het aantal deelnemers aan diverse wandeltochten blijkt evenwel dat ook zeer vele niet-leden aan deze sport hun hart verpand hebben. Zo was het aantal deel nemers aan wandeltochten in Noordholland 15.033. De schoolwandeltochten blijken in het afgelopen jaar het dubbele aantal van 1952 te hebben verkregen en wel 4377. Het grote wandelsport-evenement, de Avond vierdaagse, steeg met ongeveer 400 deel nemers tot 8269. Het algemeen totaal is dus 27679 deelnemers aan diverse evenementen. Hieruit blijkt wel dat in Noordholland de belangstelling voor de wandelsport in stij gende lijli verkeert. In bovengenoemd aan tal zijn niet begrepen de winterserietochten in Amsterdam met 414 deelnemers en de schoolwandeltocht in Amsterdam met 10.000 deelnemers. Het wandelprogramma 1954 vermeldt op en 7 Maart a.s. de propagandatochten van 10 en 20 km. Hiermede wordt elk jaar het wandelseizoen geopend. Hierna volgt Alk maar op 20 en 21 Maart, Enkhuizen 3 en 4 April, Bloemendaal op 10 April, Amster dam met een jeugdwandeltocht op 10 en 11 April, terwijl op 2e Paasdag 19 April de be kende Bloembollentocht te Haarlem wordt georganiseerd. Verder zijn er elke veertien dagen wan deltochten in de Provincie. De Avondvier daagse zal worden gehouden van 23 tot en met 26 Juni a.s.. De Vierdaagse N.W.B. staat op het programma van 27 tot en met 30 Juli. Met ingang vam 1 Februari is benoemd tot technisch directeur van de n.v. Fridor- fabrieken te Den Haag de heer Wilem Vogt, oud-directeur ven de AVRO. De heer Vogt zal de leiding krijgen van de afdeling radio en gramofoons in deze fabriek, speciaal met het oog op een nieuwe type ontvangtoestel det deze fa briek zal gaan vervaardigen voor ont vangst van frequentie modulatie-zenders. Verdacht van fraude ten nadele van het Algemeen Provinciaal en Stadszie- kenfonds te Groningen is door de rijks politie aangehouden de tandarts V.E. te Uithuizen. Hij zou gelden hebben geac cepteerd voor patiënten, die niet onder zijn behandeling waren, maar die hij in zijn boeken voor het ziekenfonds verant woordde. C Ontslag. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft Maandag het leger gelast de 21 Amerikaanse soldaten in communistische krijgsgevangenschap, die weigeren naar hun vaderland terug te keren, oneervol uit de dienst te ont slaan. Onlusten. Volgens berichten uit Abadan zouden ongeregeldheden uitgebroken zijn in de Perzische oliesteden Masdjet Soleiman, Haftkal en Bandar Masjoer. De verkiezingen aldaar zouden opge schort zijn. Zaterdag deden zich te Aba dan botsingen voor tussen aanhangers en tegenstanders van de candidaat van het Nationale Front, de partij van oud premier Mossadeq. Van de bon. In het Britse Lagerhuis is bekend gemaakt, dat de rantsoenering van boter, kaas, margarine en bak- en braadvet met ingang van 8 Mei ophoudt. Duik. De Franse marine te Toulon heeft Maandagavond medegedeeld, dat het Franse diepzeeduikapparaat F.N.S.-3 Maandagochtend bij Dakar een diepte heeft bereikt van 4200 meter. Het appa raat was onbemand. Conserven. De Canadese Fooi-onderzoeker Hattersley-Smith heeft in de afgelopen zomer in het Noordpoolgebied een aan tal gevulde conservenblikken gevonden. Zij zijn afkomstig uit een depót dat in 1920 is ingericht door Gotfred Hansen ten behoeve van de Noorse ontdekkings reiziger Amundsen. Zeven van de 34 jaar oude conservenblikken heeft Hat tersley-Smith naar Kopenhagen ge bracht. Zij bevatten boter, koffie, vis gerechten en leverpastei. De inhoud van de conservenblikken is door fijnproevers gekeurd. Zij oordeelden dat alle conser ven nog best smaakten. Geweer. Sir Winston Churchill heeft gis teren persoonlijk het nieuwe Belgische FN-geweest, dat ook door het Britse leger als standaardgeweer is aanvaard. Hij loste enkele schoten op een schiet baan bij zijn landhuis te Chequers. Program. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres Maandag verzocht een herzien woningbouwprogram aan te nemen. In een speciale boodschap pleitte Eisenhower voor een aggressief en posi tief leiderschap van de regering bij de opruiming van krotten en een woning bouwplan op een niveau, dat hoog ge noeg is om het economische en sociale welzijn van de Verenigde Staten te ver zekeren. Incident. Het Egyptische departement van Binnenlandse Zaken heeft Maandag be kendgemaakt, dat Britse militairen in de omgeving van Kantara, ten Noorden van Ismailia, hebben geschoten op twee Egyptenaren die in het Suezkanaal vis ten. De Egyptenaren konden zich redden door in het water te springen, aldus de bekendmaking. Ook maakt de bekend making melding van een incident, waar bij de Britten het vuur hadden geopend op een schaapherder en landarbeiders, die bij Moascar in de Kanaalzone tracht ten te verhinderen, dat Britse pantser wagens over bouwland reden. Kabinet. De Israëlische socialist Mosje Sjaret heeft Maandag zijn nieuwe re- gerigscoalitie aan de Knesseth, het parlement, voorgesteld en om een ver trouwensvotum verzocht. De nieuwe coalitie bestaat uit de socialistische Mapai-artij, de rechtse algemene Zio nisten en de godsdienstige groep Ha- poël Hainizrahi. Sjaret vormde deze coalitie na een kabinetscrisis van vijf tig dagen, die ontstond na het aftreden van David Ben Goerion als eerste-mi- nister. Handel. Dinsdag zullen 33 Engelse zaken lieden, die 26 firma's vertegenwoordi gen, naar Moskou vertrekken. Zij ho pen, gezien de enorme mogelijkheden, die de Russische markt biedt, een on- vangrijk en bestendig handelsverkeer in beide richtingen tusspn Oost en West op gang te brengen Zij hebben allen de bevoegdheid contracten te sluiten en hebben zowel bij de in- als bij de uit voerhandel belang. De maatschappijen, die hen uitzenden vertegenwoordigen enkele van de grote Engelse indu strieën. Een straaljager van de vliegbasis Vol- kel van de Koninklijke Luchtmacht heeft op een vlucht van Volkel naar Nordhorn (Duitsland) een oefenraket verloren. De vlucht is gemaakt in Oost-Noord-Ooste lijke richting. De oefenraket is licht blauw, 75 centimeter lang met eendoor- snede van bijna zes centimeter. De raket mag onder geen voorwaarde in aanraking komen met vuur of electriciteit. De vin der wordt verzocht zo spoedig mogelijk de politie te waarschuwen. DE toren van Babel, die even hoog was als zijn breedte aan de voet, moet door zijn plompe bouw op de buitenstaan der inderdaad een onvoltooide indruk heb ben gemaakt, een product van verijdelde overmoed dat in zijn aanloop naar de he mel gestuit werd. Wat in dit opzicht de op vattingen van koning Sanherib precies zijn geweest, weten we niet, maar in ieder ge val verwoestte deze Assyrische veroveraar de toren omstreeks het einde van de 17de eeuw v. Chr. Zijn zoon vond die daad echter bij zonder spijtig en begon met het herstel, dat uiteraard nogal wat tijd vorderde en daarom eerst onder Nebükadnezar II op schitterende wijze kon worden voltooid. Dai was dus de twee- de toren van Babel, die waarschijnlijk een Assyrische inslag vertoonde, omdat de Assyriërs hun trappen spiraalvormig naar de top lieten lopen. Het is dus niet onmo gelijk dat de tweede toren een combinatie van Babylonische en Assyrische trapvor- rning te zien heeft gegeven. Helaas, ook deze tweede toren is geen al te lang leven beschoren geweest. Want bij de val van Babylon in 599 v. Chr. heb ben de legers van Cyrus weliswaar geen schade veroorzaakt, maar toen de stad een centrum werd van nationalistische woelin gen tegen de Perzische heerschappij, maak te Xerxes daar kort en goed een einde aan door de stad grondig te verwoesten (478 v. Chr.). Toen de geschiedschrijver Herodo tus deze streek bezocht, was de toren een ruïne en de heiligdommen van Mardoek waren zo deerlijk geschonden, dat deze Daarover morgen. uit, „maar 'oen kwam, werd het hem te warm on- Griekse historicus uitdrukkelijk moet ver der de voetens". melden, „dat ze nog bestaan". 1 Anderhalve eeuw later wilde Alexander (Nadruk verboden de Grote de toren weer doen opbouwen, maar ongewild heeft deze heerser de meest onherstelbare schade aangericht welke denkbaar was, althans vanuit het gezichts punt van de tegenwoordige onderzoekers. Deze Griekse veroveraar liet n.l. het puin van de toren opruimen en dit tot drie kunstmatige heuvels opwerpen. Door de vroegtijdige dood van Alexander werd dit werk echter vroegtijdig onderbroken en de plannen bleven onuitge voerd. Intussen steeg in de volgende eeuwen het peil van het grondwater, zodat rond om de fundamenten van de Babelse toren een poel is ontstaan, waarvan in 1913 het peil tijdelijk zakte toen een stuwdam in de Eufraat werd gebouwd, waardoor het aan Kolde- wey kon gelukken toch nog het een en ander van de oude toren bloot te leggen. Als aardige bijzonderheid vermelden we nog, dat zich in het Brits Museum een kwi tantie in spijkerschrift bevindt uit het jaar 317 v. Chr., waaruit blijkt, dat aan de puinruimer Baroeka een mine zilver werd uitbetaald voor zijn werkzaamheden. Hier uit volgt, dat na de dood van Alexander de Grote nog enige tijd is doorgewerkt aan het „bouwrijp" maken van het terrein. Nu we toch spreken over lonen ten tijde van Alexander de Grote, willen we er ook even op wijzen dat de lonen der arbeiders in de middeleeuwen vaak hoger waren dan tegenwoordig, in tegenstelling tot de me ning die wij in het algemeen over vroegere lonen koesteren. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2