f Abt. Jieyet Agenda voor Haarlem Poging tot positief antwoord op de communistische dreiging 4380.- Een Eeuw Geleden Opvoeding tot burgerschap in Malakka Renault Vier Prinses Irenefonds decentraliseert Dameshanden is het ontstaand Rapport-T inbergen in KSG-commissie Nieuwe Katholieke partij in België 3 Groninger zou vele dames geld hebben afgetroggeld Ontspanning voor zieken DAMESVEST 17.50 Honderden ruiten in Katwijk begaven het Rechtskundige adviseurs zijn ontstemd Mgr. prof. dr. A. Rinkel veertig jaar priester Plaatselijke afdelingen noodzakelijk geworden Jhr. H. A. van Foreest onderscheiden RAF-vlicgtuig vermist Nog meer „Avengers" voor de marincluchtvaart Hooibergen in Baarn zijn niet veilig Dit woord: RECLAME v Somerset Maugham heeft „schrijverskramp" Uit da Opregte Haarlerasche Courant van 25 January" 1854 DINSDAG 26 JANUARI 1954 (Van onze correspondent in Londen) Hoe lang: de strijd tegen de communisti sche guerillastrijdcrs in Malakka, welke nu al bijna zes jaar aan de gang is, zal duren, weet niemand. Zeker is echter dat de hoge commissaris-generaal Templcr, die binnen kort overgaat naar de NAVO, de situatie aanmerkelijk verbeterd heeft. In grote lijnen volgde hij de politiek van zijn ver moorde voorganger Sir Henry Gurncy. Maar door Tcmplers benoeming kwamen de militaire operaties en de burgerlijke be voegdheden in één hand. Hij heeft een harde hand en sneed de zwakke plekken in het bestuursapparaat uit. Door de reorga nisatie van de politiemacht en de verster king der Britse troepen kon de strijd doel matiger worden gevoerd. De dodenbalans sloeg daardoor op den duur om ten gunste van de anti-communistische verdedigers. Doch het militaire optreden tegen de sluipmoordenaars is slechts van secundaire betekenis. Templer heeft altijd gezegd dal de worsteling voor 25 procent met de wapens wordt uitgevochten en voor 75 procent met geestelijke krachten. Hier ligt de overeenkomst met het probleem in Kenya. In hoofdzaak komt het neer op het winnen van de sympathie van de bevol king. Templers opmerking was veel meer dan een leeg woord. Door een inwendige landverhuizing bracht hij, hoewel meer onwillekeurig dan doelbewust, een sociale j omwenteling teweeg. In een gigantische operatie werden een half millioen, aan de grens van oerwoud en rivieren geïsoleerde en daardoor voor onverhoedse aanvallen uiterst kwetsbare, Chinezen, die daar in kleine groepen verspreid woonden, naar meer dan vijfhonderd splinternieuwe dorpsgemeenschappen in het Zuiden over geheveld. Een door de Japanners in 1941 verwoeste levensader werd kort geleden na acht jaar noeste arbeid van Britse inge nieurs en Maleise arbeiders hersteld, name lijk de door het rivierdal lopende grote spoorweg. De Japanners hadden het mate riaal daarvan weggesleept om hun beruchte spoorlijn naar Birma in dwangarbeid te laten bouwen. Omdat nieuw staal ontbrak, moest men bij de herbouw het oude staal van verwoeste bruggen vaak uit de rivieren opvissen. Tijdens de arbeid werd men her haaldelijk door terroristen overvallen. Maar nu rijden er de eerste treinen, welke het land tot nieuw leven brengen. Dit laat ste moet in letterlijke zin worden opgeval. Want bevolkingsgroepen, welke door hun afgeslotenheid van de buitenwereld tot achterlijkheid waren gedoemd, kunnen zich thans voor het eerst ten volle ontplooien. Op marktdagen trekt men naar de steden, kipderen kunnen naar school gaan, dokters en verpleegsters kunnen iedereen bereiken. Eenheid Door de nieuwe dorpen is tevens de grondslag gelegd voor een volksgemeen schap, waarvan in Malakka met zijn hete rogene bevolkingssamenstelling vroeger nauwelijks sprake kon zijn. Want het ge bied dat de federatie van Malakka beslaat, wordt bewoond door 2,7 millioen Maleiers, 2.1 millioen Chinezen, 640.00tf Indiërs en Pakistaners en 14.000 Europeanen. Onder ling bestond er tussen al deze secties der bevolking met hun verschil in taai, gods dienst en ontwikkeling een grote kloof en ook vaak een sfeer van verdachtmaking. Er is nu voor het eerst de kans dat er een werkelijke eenheid wordt gesmeed, welke het Britse bestuur als een voorwaar de beschouwt voor uiteindelijke zelfstan digheid. De uitdaging van het communisme, dat niet alleen de guerillastrijd voert, maar tegelijkertijd op allerlei gebied een pene- tratiepolitiek toepast, maakt dat in ver haast tempo getracht moet worden een democratische staat uit de grond te stam pen. Opvoeding tot verantwoordelijk bur gerschap is daarom geen idealistische leus, maar een loutere noodzaak! Templer speelt daarbij zelf een grote rol. Hij is niet een man, die achter zijn bureau blijft zitten. Integendeel, hij is voortdurend cp pad, met het gevolg dat bijna iedereen zijn gezicht cn zijn stem kent. Op deze wijze werd hij de vertrouwensman van een aarzelende bevolking, welke immers aan gelokt werd door de communisten, die de eerste jaren na de oorlog een vacuum op vulden. Ternpler werd soms scherp becriti- seerd wegens zijn Pruisisch optreden tegen dorpen, waar men weigerde inlichtingen te geven over de daders van moordaanslagen, omdat de bevolking door de guerilla's ge ïntimideerd werd. Zodra men zich echter veilig voelde, werd men toeschietelijker. Elke week houdt een regeringsambtenaar in de dorpen op een vaste dag spreekuur en legt hij uit wat zijn departement voor de bewoners zal doen. Steeds komt er een andere functionaris, iemand van arbeids zaken, een vertegenwoordiger van de coöperaties, iemand van de posterijen, een dokter enzovoorts. Op deze unieke wijze leert de bevolking niet alleen hoe de rege ring werkt, maar voelt zij tevens dat zij niet te maken heeft met een dor onper soonlijk apparaat. De ambtenaren leren op hun beurt tevens grondig de noden der be volking kennen en wat nog belangrijker is, zij zien het publiek als individuen in al hun verscheidenheid. Omgekeerd komen dorpe lingen naar de steden om allerlei instellin gen uit de eerste hand te bestuderen. Dit aanschouwelijk onderwijs vormt een drie daagse cursus, waaraan personen van elk ras en uit elke maatschappelijke laag, mei inbegrip van Britse zakenlieden, deel nemen. Het hoofddoel van dit alles is dat de democratie als een belevenis ervaren wordt cn begrepen als een systeem, dat berust op de actieve medewerking van allen. Waar dit begrip verloren is gegaan of zoals in dit primitieve land nog nimmer bestaan heeft, ligt de grote kans voor elk totalitair regiem. De idee ener door allen geschraagde volksgemeenschap komt vooral tot uiting in het onderwijs. Op de nieuwe scholen groeien de rassen gezamenlijk op. In het federale leger zullen zij samen dienen en ook aan het bestuur zullen Maleiers en loyale Chinezen en Indiërs gelijkelijk deel nemen. Tegenover de bewering dat het niet aangaat om democratische vormen, aan het Westen ontleend en daar nog vaak met moeite gehanteerd, toe te passen op een land, dat voor zestig procent analphabeet is, staat de opvatting, dat de democratische methode beslist noodzakelijk is voor de harmonische ontwikkeling van het groei proces, omdat anders in de kaart van het communisme wordt gespeeld. De Gronimger recherce heeft de 41- jarige kleermaker J. la G. uit Groningen gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht op grote schaal huwelijkszwendel en oplich ting te hebben gepleegd. Op die manier zou hij een bedrag van rond 30.000 gul den hebben verduisterd. Eveneens is ge arresteerd als verdacht van medeplich tigheid de 31-jarige H. G. deG. eveneens te Groningen. La G. schreef op huwelijks advertenties in een IsraetTi'seh blaadje. Hij kreeg op die wijze contact met dames in Amsterdam, Maastricht en Arnhem. Hij zou de dames verhalen opgehangen •hebben van de moeilijke financiële posi tie waar in hij was geraakt tijdens en tengevolge van de bezetting, waarop deze hem ontroerd leningen zouden hebben geschonken. Het geld kwam nimmer te rug. Ook een boer in Annerveenscheka- naal liep er in, evenals twee Groningse dames. Van het geld is nog niets gevon den. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grote Houtstraat 16 Haarlem ZWAAR WOLLEN Diverse kleuren ADVERTENTIE (ondern.prijsl kost een 4-deurs sedan met verwarming, rolhoes en temperatuurmeter. Gaal 100.000 K.M. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17. GARAGE DEN HOUT Grote wijnexplosie Een door de mijnenopruimingsdienst tot ontploffing gebrachte zeemijn heeft gister middag honderden ruiten van woningen te Katwijk doen springen. De zeemijn, die zwaar verankerd lag buiten de uitwatering op het strand, was tengevolge van de door de Oostenwind lage waterstand bloot komen te liggen. De bevolking van Katwijk was gewaar schuwd, dat de mijn, die van zeer grotr# omvang was, tot ontploffing zou worden gebracht. De bewoners van de huizen in de buurt van de zee was verzocht de ramen open te zetten. Desondanks zijn honderden ruiten van woningen aan de boulevard en aan op de boulevard uitlopende straten gesprongen Dit kwam omdat vele bewoners wel de rui ten aan de voorkant van hun woning had den geopend maar hadden nagelaten de ruiten aan de achterzijde te openen. Voorts sprongen ruiten uit raamkozijnen, die niet geopend konden worden. WAGENWEG HAARLEM DINSDAG 26 JANUARI IJsbaan Eindenhout, Wagenweg: 710.30 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwen zon der naam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur: Lido: „De rode baret", 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: „De vluchteling van de Alamo", 14 jaar, 8 uur. Roxy: Hoffmanns Vertellingen, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 27 JANUARI Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Filmavond voor emigranten,. 8 uur. Ijsbaan, Eindenhout, Wagenweg: 10-5.30; 7-10.30 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwen zonder naam", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluchte ling van d« Alamo", 14 jaar, 2.30 cn 8 uur. Roxy: Hoffmanns Vertellingen, 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: JSlossom Time", alle kaft. 2.30 en 8.15 uur. In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering van de Nederlandse Vereniging van Rechtskundige Adviseurs heeft de voorzitter, de heer Aug. D. Honing, het ten zeerste betreurd dat in het wetsontwerp inzake kosteloos procederen, de rechtskun dige adviseur volkomen wordt genegeerd Hij haalde een artikel aan van de oudste kantonrechter te Amsterdam, mr. I. van Creveld, waarin deze schreef, dat zonder medewerking van rechtskundige adviseurs de zitting van het kantongerecht in onze tijd ondenkbaar is. Ook on- en minvermo genden hebben deze bijstand nodig. Het wetsontwerp houdt ook geen rekening met de arbeid van de bij de Vereniging van Rechtskundige Adviseurs aangesloten lei ders van de bureaux voor arbeidsrecht van de werknemersorganisaties. Zij behandelen jaarlijks honderdén geschillen en zijn spe ciaal doorkneed in de sociale wetgeving en in het arbeidsrecht. Ook voor hen is geen plaats meer bij de kosteloze rechtsbijstand aldus de heer Honing, die opmerkte dat zelfs in het mededelingenblad van de Am sterdamse balie van de zijde van de advo catuur er verbazing over wordt uitgespro ken, dat de regering in het wetsontwerp de bij de vereniging aangesloten rechtskun dige adviseurs negeert. De aartsbisschop van de Oud-Katholieke kerk mgr. prof. dr. A. Rinkel, heeft in de kathedrale kerk van het aartsbisdom aan het Willemsplantsoen te Utrecht het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden tot priester werd gewijd. Aan het slot van de kerkelijke viering bood de deken van het metropolitaan kapittel, prof. B. A. van Kleef, voorzitter van het feestcomité, de jubilaris een aantal luiklokken voor de kathedrale kerk aan. De grootste klok was reeds gereed en stond in de kerk opgesteld. Maandag heeft de jubilaris in de kathe drale kerk te Utrecht een pontificale mis van dankbaarheid opgedragen. De bis schoppen van Haarlem en van Deventer, mgr. J. van der Oord en mgr. E. Lagerwey, de president van het seminarie te Amers foort, prof. P. J. Jans, hadden in het pries terkoor plaatsgenomen. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door de deken van Haarlem, C. F. Nieuwenhuyzen, de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, de voorzitter va/i de Oecumenische Raad, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en de ere-kanunnik prof. C. Wijker, oud president van het seminarie te Amersfoort. Teneinde het Prinses Irenefonds, dat cul tureel verantwoorde ontspanning wil ver schaffen aan zieken en langdurig verpleeg den, nog beter aan zijn doel te doen beant woorden, zal de Stichting in tal van plaat sen in Nederland, waar, of in de onmiddel lijke omgeving waarvan ziekenhuizen, sa natoria, verpleeginrichtingen en rusthuizen voor ouden van dagen gevestigd zijn afde lingen oprichten. Deze afdelingen zullen optreden als intermediair tussen de inrich tingen en het bestuur van de Stichting, cm te geraken tot een beter verantwoorde or ganisatie van de verschillende vormem van ontspanning. Het Prinses Irenefonds werd opgericht op initiatief van enkele artisten. die voor stellingen hadden gegeven in het Neder lands Sanatorium te Davos. Zij hadden daar een indruk gekregen niet alleen van de mogelijkheden maar ook van het nut de betekenis van dit contact met pa tiënten, een' contact, dat is gebaseerd op het thans in brede kring aanvaarde begin sel der bezigheidstherapie. Men heeft kun nen ervaren, van welk een grote betekeras de activiteit van het fonds in de achter liggende jaren is geworden en hoe belang rijk het is, dat de patiënt niet in zijn ziek- zijn verstart en dat hij de relatie met de maatschappij op deze wijze kan onder houden. Men heeft begrepen, dat dit werk, dat zo vele uiterst gevoelige kanten heeft, niet aan de inrichtingen zelf kan worden over gelaten. De bedoelingen mogen dan al uit nemend ziin, zonder ervaring en zonder zorgvuldige selectie het moeilijke punt in de geheid organisatie kunnen deze goede bedoelingen maar al te gemakkelijk een averechts effect hebben. Door de culturele verzorging, zoals zij door het Prinses Irenefonds wordt behar tigd, vanuil een centraal punt te regelen voorkomt men doublures en bereikt men de juiste spreiding. Daartoe zullen ook de op te richten afdelingen er ziin er nog maar drie: in Amsterdam, Rotterdam en Leiden veel kunnen bijdragen. Want het werk neemt een zodanige omvang aan, dat men het overzicht dreigt kwijt te raken, vooral sinds kort ook de rusthuizen en ver pleeginrichtingen voor ouden van dagen in de activiteit van het Prinses Irenefonds betrokken. In 1953 bleken reeds 153 inrichtingen regelmatig een beroep op de Stichting te doen en werden door de lan delijke organisatie 181 filmvoorstellingen geboden, 48 cabaret- en toneelvoorstellin gen, 27 concerten. 24 lezingen en 90 andere ontspanningen. Het. behoeft wel nauwelijks betoog, dat, hoewel de voorstellingen ge heel belangeloos worden gegeven met het instandhouden van de eisen technische ap paratuur en van de organisatie aanzien lijke kosten zijn gemoeid. Maar dit werk moet voortgang hebben. Want z.ii. die in Sanatoria verpleegd worden of elders in verpleeghuizen lang durig moeten werden verpleegd mogen het contact met het leven daarbuiten niet ver liezen. Wie gezond ziin, hebben veel mogelijk heden om hen, die de gezondheid moeten missen te doen blijken, dat zij niet wor den vergeten. Het Prinses Irenefonds is een middel daartoe. ADVERTENTIE vragen Cowwandcur van het Legion of Merit De Amerikaanse vice-admiraal J. Wright, opperbevelhebber van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en in de Mid dellandse Zee, heeft ten huize van de Ame rikaanse ambassadeur in Den Haag, aan vice-admiraal b.d. jhr. H. A. van Foreest medegedeeld dat de Amerikaanse regering hem had benoemd tot commandeur van het Legion of Merit. In een toespraak zei vice-admiraal Wright, dat deze hoge onderscheiding slechts zelden wordt uitgereikt. Vice-admiraal Van Foreest is van 14 Mei 1949 tot 15 October 19.73 Nederlands marine-attaché in Washington en vertegen woordiger van de Nederlandse regering voor marine-aangelegenheden bij de ge combineerde chefs van staven geweest. „De onderscheiding", aldus vice-admiraal Wright, „vormt een erkenning van een be langrijke bijdrage tot de paraatheid van onze beide vrije landen om de bedreiging het hoofd te bieden, waarvoor zich thans allen geplaatst zien die hun plaats als vrije mensen in vrije landen willen bewaren". Bij de plechtigheid waren onder meer de Amerikaanse ambassadeur, de heer Free man Matthews, minister Staf, de staats secretaris van marine, vice-admiraal Moor man en de Amerikaanse generaal Noble, hoofd van de Military Assistance Advisory Group in Nederland, aanwezig. LONDEN (Reuter). Een Washington- vliegtuig van de Britse luchtmacht heeft ten Zuid-Oosten van het eiland Man een noodlanding op de Ierse zee moeten maken. Schepen en vliegtuigen zoeken thans naar het toestel, dat van de Azoren op weg was naar Prestwick, in Schotland. De Washington zond Maandag, kort voor middernacht, noodseinen uit, waarin ge meld werd dat zich ijs op de vleugels van het toestel had afgezet, waardoor het in moeilijkheden geraakte. De bemanning maakte zich boven Morecambe Bay gereed om het vliegtuig per valscherm te'ver laten. Drie reddingsboten nemen ook aan de reddingswerkzaamheden deel. Het Amerikaanse vliegdekschip „Corre- gidor" wordt vandaag voor een kort bezoek in de Merwehaven te Rotterdam verwacht. Het schip, een zogenaamde „baby-flattop heeft een aantal marinejagers, „Avengers", aan boord, waarmee de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst overeenkomstig het programma voor wederzijdse militaire bijstand zal worden versterkt. Deze toe stellen zullen worden overgeladen op lich ters, die voor het verdere transport naar het vliegveld Valkenburg bij Leiden zullen zorgdragen. De ..Avengers", die thans in Nederland aankomen, wijken enigszins af van de soortgelijke toestellen van het type, waar over de Luchtvaartdienst de beschikking heeft gekregen. Zoals men weel zijn er twee types „Avengers", die voor de opv sporing van onderzeeboten (de „Hunters") uitgerust met clcctronische opsporings instrumenten, en die voor de vernietiging van onderzeeboten (de „killers"). Minder dan tien minuten na elkaar gisteravond in Baarn brand uitgebroken in twee grote hooibergen. De eerste brand werd omstreeks elf uur gemeld bij een vee houder midden in de bebouwde kom van het «dorp. Met groot materiaal 'werd het vuur aangepakt om uitbreiding naar de omliggende percelen te voorkomen. De tweede brand werd gemeld bij een vee houder aan de rand van de gemeente. Ook daar brandde een hooiberg als een fakkel. Door de enorme rookontwikkeling werd vooral in het laatste geval het blussings- werk uitermate bemoeilijkt. Er ging in totaal voor ongeveer zevenduizend gulden aan hooi verloren. Een van de beide vee houders was geheel verzekerd, de ander slechts gedeeltelijk. Gezien het zeer geringe tijdsverschil tus sen het uitbreken van de beide branden, daarbij rekening houdend met de afstand tussen de beide boerderijen en de plaats van de haard van het vuur wordt aange nomen, dat beide hooibergen zijn aange stoken. Enige weken geleden zijn ook twee hooibergen afgebrand. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Er zijn in het Nederlandse taalgebruik twee woorden reclame, waarvan het ene Spaanse, hel tweede Franse ouders heeft. Reclame in de betekenis: be zwaar, klacht, bezwaarschrift is van Spaansen bloede. Reclame in de zin van: aanprijzende aankondiging, mid del om de kooplust te prikkelen, komt via het Fians uit het Latijn. Het is re gelrecht verwant met een werkwoord dat: roepen, schreeuwen betekent én het is dus helemaal niet vreemd dat wij van „schreeuwende reclame" spreken. LUXEMBURG (A.N.P./A.F.P.) Giste ren is onder voorzitterschap van de Duitser Burckhardt de commissie van advies van de Europese Gemeenscnap voor kolen en staal te Luxemburg bijeengekomen voor een gedachtenwisseling over de vooruil- zichten van de ontwikkeling op lange ter mijn van de vraag naar kolen en staal en over de algemene politiek van het hoge ge zagsorgaan ten aanzien van kolen en staal. Het rapport-Tinbergen, waarin de resul taten van een onderzoek onder leiding van onze landgenoot professor dr. J. Tinbergen naar de ontwikkelingsmogelijkheden en toekomstige investeringsbehoeften van de Europese kolen- en staalindustrie zijn neer gelegd, is uitvoerig besproken door de commissie. De bespreking werd ingeleid door de Fransman Pierre Couture, rappor teur van een bijzondere commissie voor de bestudering van het werkprogramma. De algemene doelstellingen en de investerings politiek van de gemeenschap. De raadge vende commissie, die uit vertegenwoordi gers van de producenten, verbruikers en werknemers in de Europese kolen- en staalindustrie bestaat, vond het gewenst, om zonder bepaald pessimistisch te zijn omtrent de toekomstmogelijkheden, het op timisme van het rapport-Tinbergen enigs zins te remmen. Men achtte dit vooral no dig, omdat de ervaringen, opgedaan met de gemeenschappelijke markt, nog van te re cente datum zijn en het op het ogenblik nog niet te overzien is hoe die markt zich in de toekomst zal ontwikkelen. Volgens de mening van tal van leden van de commis sie gebiedt de voorzichtigheid, dat er eerst maatregelen tot stimulering van het ver bruik worden genomen, voordat men maat regelen tot vergroting van de productie neemt. Niettemin was men van oordeel, dat voor schattingen omtrent de ontwikkeling op lange termijn met een sterkere groei van de markt moet worden rekening ge houden, dan die tussen de beidé wereld oorlogen. BRUSSEL (ANP) Tussen de Bel gische Katholieke volkspartij, de CVP, en de „Christelijke sociale verzameling voor volk en vrijheid" van de Katholieke volks vertegenwoordiger Saint-Rémy is "het thans definitief tot een breuk gekomen en laatstgenoemde groepering heeft besloten eigen eandidatenlijsten in te dienen voor de aanstaande verkiezingen. Saint-Rémy is de laatste maanden voort durend het „enfant terrible" geweest in de CVP, waar hij met enkele aanhangers een verdediging voerde van de middenstand en zich een felle tegenstander toonde van lei ders van het algemeen Christelijk vakver bond met zijn progressieve ideeën. Saint- Rémy is ook een voorstander van absolute taalvrijheid, wijst een wetenschappelijke vaststelling van de taalgrens van de hand en laat geen gelegenheid voorbij gaan, pu blicatie te eisen van de resultaten der volkstelling van 1947, die zouden aan tonen dat het Frans in sommige Vlaamse gemeenten de overhand heeft gekregen. Het afgelopen weekeinde is te Brussel een bijeenkomst gehouden van het natio nale comité der CVP en een afvaardiging van deze „Christelijke verzameling voor voik cn vrijheid". De dissidente groepering verklaarde zich bereid met de CVP een unie te vormen op voorwaarde, dat aan Saint-Rémy en een viertal van zijn aan hangers voorkeursplaatsen op de kiezers lijsten zouden worden ingeruimd. Het na tionale comité van de CVP heeft de voor stellen van Saint-Remy van dé hand ge wezen en verklaard dat zijn groepering on verenigbaar blijft met de eenheid van de CVP. Het comté drong er bij de aanhangers van Saint-Rémy op aan, hun houding te herzien en wees op de gevolgen van hün houding voor het Katholieke bevolkings deel van België. Het antwoord van de „Christelijke verzameling voor volk en vrijheid" was evenwel, dat zij haar verant woordelijkheid op politiek plan voortaan zelf zal dragen en een eigen partij zal vor men. Dit is een opname van de Blokwcg in Zicrikzce, zoals deze thans is. De huizen zijn hier blijven staan en bewoonbaar gemaakt. Doch de bomen zijn dood! Hoe het op dezelfde plek vóór 1 Febr. 1053 was, blijkt uit de inzet. Het kan weer goed worden als de boomplantactie van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland" slaagt. LONDEN. (Reuter). De beroemde En gelse auteur Somerset Maugham heeft meer dan veertig gulden betaald voor een annonce in de Times, waarir. hii zegt schrijverskramp te hebben en daardoor niet in staat te zijn in zijn eigen hand te antwoorden op de honderden gelukstele grammen en brieven, welke hii ter gele genheid van ziin tachtigste verjaardag heeft ontvangen. Hij belooft in de annonce „te zijner tijd" getypte antwoorden te zul len verzenden. 's-GRAVENHAGE. De minister van Financiën heeft een wetsontwerp inge diend, strekkende tot opheffing van de paarden-posterij. Zijne Excellentie ver klaart. dat deze inrigting van vreemden oorsprong hier te lande nimmer opgang heeft gemaakt of diepe wortelen heeft geschoten. De Regeering meent dat de tijd, in welken de paardenposterij hare goede diensten heeft bewezen, voorbij is, sedert de toepassing van de stoomkracht, zoo te water als te lande, nieuwe midde len heeft doen ontstaan, waarvan een ieder, die tevoren met postpaarden reisde, thans gebruik maakt. De estafetten tot het overbrengen van spoed vcrcischcnde tij dingen zijn door de rlectro-magnettsche telegrafen verdrongen. Er bestaat dus alle reden, de paardenposterij niet langer te handhaven.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5