Zilveren jubileum van de heer C. Peeters bij de Hoogovens Donderdag heeft Santpoort weer een modern badhuis iT) Veiligheidsinspecteur J. Groot gaf kwart eeuw zijn hart aan Hoogovens Havenberichten Visserij -varia Filantropie toen, hygiëne nu „De familie Loberg" van Cor Hermus „Vocht" of „volgt" Heemskerk ÈÊÊÊêmm m Wijk aan Zee Beverwijk 5 Van kleindochter tot directeur in huldiging betrokken Associatie voor lijkbezorging E. K.A.B. Tanker „Maureen" te water gelaten Alkmaarse Boys en CSV speelden gelijk (0-0) Bedrijf thans weer „aan een gouden médaille toe" P.v.d.A.-groslijst voor de Statenverkiezing Verkeerde zuinigheid van scheepskapitein Spec. Herenkapperszaak „Denk en Zet" damde UTD in de competitie Jeugd gaf politie werk Bibliotheekje Ds. E. G. van Teylingen 25 jaar Predikant „ODIN" geeft uitvoering ■p mm „Herwonnen Levens kracht" gaf filmavond Deel van de Pijpkade wordt bestraat DINSDAG 26 JANUARI 1954 „Many happy returns, Opa!" wilde de kleine Lea zeggen, maar toen het zou moe ten gebeurenvond ze al die mensen toch te eng. Het was een van die kleine inciden ten, welke zich bij een zilveren jubileum viering bij Hoogovens kunnen voordoen. Het speelde zich af bij de huldiging van de heet C. Peeters, apparaatwachter bij de Hoogovens; Lea is zijn Engelse klein dochter. Prof. dr. J. F. ten Doesschate was de woordvoerder der directie, die de dank en de waardering van de hoogste leiding ac centueerde door de aanbieding van de ju bileum-enveloppe en de chef van de afde ling hoogovens, ir. A. K. Vroege, noemde het een grote voldoening voor ieder, die bij de hoogovens kwam werken, dat hij langzaamaan het gevoel kreeg, dat die grote monsters, die daar hoog optornen tegen de lucht boven het Noordzeekanaal, door mensen worden beheerst. Dit gevoel moet de jubilaris ook gekend hebben, want zijn loopbaan was een steeds meer door dringen in de geheimen van de hoogoven en de bijbehorende apparatuur. Hij heeft er alle functies vervuld en hij is thans apparaatwachter hetgeen een belangrijke taak is, die veel verantwoordelijkheids gevoel vraagt. Ir. Vroege sprak zijn bewon dering uit voor de taaie volharding van de jubilaris, die ondanks de physieke tegenslag welke hij steeds ondervindt, toch zijn werkzaamheden met zoveel aandacht en nauwkeurigheid vervult. Hij bracht de feli citaties van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies over en reikte voorts het vererend getuigschrift en het gedenkbord der Maat schappij uit. Namens het jubileumfonds sprak vervol gens de heer J. A. van Eeden, die grote bewondering heeft voor het karakter en het humeur van de jubilaris. Spreker bood het geschenk van het jubileumfonds aan: een fraaie staande schemerlamp. De heer S. de Vreeze bracht op een ma nier, die vaak hartelijk gelach aan de zaal ontlokte, een van zijn „feestpotpourri's". ADVERTENTIE Voor ingeschrevenen zeer laag tarief Vrije keuze van aanspreker Correcte bediening Deze feestzang culmineerde in het aanbie den van een koperen fotostandaard, door mensen van de ploeg vervaardigd. Herinne ringen aan hun samenwerking, nu ongeveer 18 jaar geleden begonnen, werden opge haald door de heer J. Beentjes, die even eens op geen enkel Hoogovenjubileum ont breekt. De grappen en plagerijen van goed moedige aard, die zo tekenend zijn voor de sfeer in de ploeg, passeerden de revue, en zo ging het ook in het feestgedicht van deze spreker, waarin gebeurtenissen uit het per soonlijk leven van de jubilaris werden be licht. Een fraaie bloeiende plant voor me vrouw Peeters en een driewerf „Hoera!" voor beiden besloten des heren Beentjes' woorden. Ledenvergadering Partij van de Arbeid De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid zal Maandagavond 1 Febru ari in het gemeentelijk-ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een ledenver gadering houden. Er zal gesproken worden over een fonds voor ouden van dagen, waaruit deze leden een zekere steun kan worden gegeven om dagelijks hun krant te kunnen blijven le zen. Verslag wordt uitgebracht van de ge westelijke Partij vergadering en voor het voorjaarscongres zal de benoeming van af gevaardigden volgen. Men heeft het voornemen tenslotte een zaalforum te houden. Bij de N.V. scheepswerf Ge-hr. Van der Werf te Deest (in Druten) is Zaterdag middag het motortankschip „Maureen" met goed gevolg te water gelaten. De „Maureen", die bestemd is voor de N.V. verenigde Tarvkkustvaart te Rotterdam, heeft een laadvermogen van ongeveer 2500 ton en zal een snelheid van 11 km. kun nen halen. Het schip is 78.20 meter lang en 12.80 meter breed. Deze afmetingen maken het geschikt voor de vaart op de Canadese meren met hun bijzondere sluis- systemen. Tegen de verwachting in is Zondag de voetbalwedstrijd C.S.V.Alkmaarse Boys toch doorgegaan. Een groot aantal liefheb bers zijn van deze ontmoeting getuige ge weest, een ontmoeting, waarin al gauw bleek dat beide partijen aan elkaar ge waagd waren. Wel was in de eerste helft de thuisclub iets in de meerderheid, doch na de rust kwamen de bezoekers er beter in. Het terrein was door de vorst tamelijk hard en zodoende moesten de spelers met de niet onbelangrijke factor, effect, rekening houden. Het mag gezegd worden dat de teams hard voor het winnende doelpunt hebben gewerkt. Na dertig minuten spelen in de eerste helft maakte E. Riethorst voor de thuisclub een doelpunt, dat echter wegens buitenspel werd geannuleerd. In de tweede helft gaven de gasten de toon aan en het werd zelf zo, dat de thuisclub zich meer en meer op de verdediging moest gaan toeleggen. De stand bleef echter nul-nul, een uitslag, waar beide elftallen tevreden mee mogen zijn. Na een maandenlange onderbreking zullen de groene deuren van Santpoorts badhuis aan de Wüstelaan Donderdag weer geopend worden. De herstelwerkzaamheden hebben langer geduurd dan voorzien was, waardoor velen zo om en nabij de jaar wisseling een vergeefse reis hebben gemaakt. Voor een paar noodzakelijke reparaties moest een paar weken gestopt worden. Van het één kwam echter het ander en de weken werden maanden en het badhuis bleef dicht. In die tijd heeft de technische outillage echter een fikse verandering ondergaan. De gewestelijke vergadering van de Partij van de Arbeid heeft voor de komen de verkiezing van leden voor de Provin ciale Staten de volgende groslijst ter goedkeuring aan de Partijleden voorge legd: 1. W. F. Visser, Velsen, aftredend; 2. J. Haruisen, Velsen; 3. W. Alberda, Beverwijk; 4. H. de Boer, IJmuiden-Oost; 5. A. Demmers, Beverwijk; 6. W. Snoek- Gabel, Driehuis; 7. R. W. A. Muijn, Heems kerk; 8. E. Gerritse, Wijk aan Zee; 9. J. Veenstra, IJmuiden-Oost; 10. A. P. N. Pie- lage, Haarlem; 11. A. Boer, Beverwijk. De Raad voor de Scheepvaart heeft de 30-jarige A. K. uit Groningen, kapitein van de 245 b.r.t. metende kustvaarder „Surte" de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen ontnomen voor de tijd van twee weken. De „Surte", eigendom van de rederij F. Smid te Groningen, was op 7 Juli, gela den met 254 ton kolen, op weg van Middlesborough naar Hudiksvall. In de Hudiksvallfjord was het schip aan de grond gelopen. De kapitein had de zeilaanwijzingen vóór noch tijdens de reis geraadpleegd. Boven dien was hij zonder loods op een onvol ledige Zweedse overzichtskaart, waarop de ondiepten niet voorkwamen, de fjord binnengevaren, waar hij nog nooit geweest was. Ook al was dit wel het geval geweest, dan had hij toch een loods moeten nemen. Het was verkeerd begrepen zuinigheid deze te willen uitsparen. Later bleek hem, dat niettemin loodsgeld verschuldigd was. De stranding is dan ook mede aan de schuld van de kapitein te wijten, aldus de conclu sie van de Raad voor de Scheepvaart. Drie machines in Hoofdbureau van Politie Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee, dat ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter inzage ligt het volgende van de vereiste bijlagen voorziene verzoek van hun College, gericht aan de Gedepu teerde Staten van Noordholland te Haar lem om vergunning ingevolge de Hinder wet tot het opstellen van drie machines in het hoofdbureau van politie in het per ceel Tiberiusplein no. 1 te IJmuiden-Oost. Op Maandag 8 Februari 1954 te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn le den, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder ge legenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit ver zoek in te brengen. Grondstofaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen lag Maandagmorgen ter lossing het Zweed se s.s. „Burgundia", dat van Gothenburg een lading van 1800 ton houtstof had aan gevoerd. Maandag 25 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: IJstroom van Fowey. Traulus van Bremen. Christine van Bremen. Rodenbeck van Antwerpen. Dieter Hubert van Hull. Hondsbosch van Londen. Manto van Odense. Albatros van Stockholm. Man- gen van Swansea. Alfred van Bremen. Rei ne Astrid van Gothenburg. Heriot van Leith. Strabo van Oron. Texelstroom van Liver pool. Lauting van Wismar. Schippersgracht van Hangö. Noordstad van Rotterdam. Bo reas van Lissabon. Vertrokken zijn: Ella naar Bilbao. Erato naar Wabana. Aegir naar Kopenhagen. Ban- ka naar Hamburg Christine naar Bremen. Rodenbeek naar Hamburg. Hilda naar Rot terdam. „We zijn iemand aan het huldigen, die we waarderen en al zo lang kennen". Met deze woorden begon bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies zijn feestrede ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de veilig heidsinspecteur J. Groot en hiermede ka rakteriseerde hij de opgewekte stemming welke heerste in het schaftlokaal van de Hoogovens. Directeur P. R. Bentz van den Berg was de woordvoerder der directie geweest en had de waardering van dit hoogste college uitgedrukt met de aanbieding van de jubi- leumenveloppe. Ir. Spies releveerde voorts hoe in 1938 het Veiligheidsmuseum te Amsterdam aan ir. A. H. Ingen Housz als hoogste verant woordelijke persoon bij het bedrijf voor de veiligheid, een gouden médaille aanbood, cp deze wijze een waardering van de buitenwereld voor de veiligheid, welke toen bij Hoogovens heerste, verstoffelij- kend. Thans is men er weer op zo'n gun stig peil en dit is te danken aan de ont wikkeling sinds 1945. Indien wij dfe ontwikkeling nagaan, zo zeide spreker, dan loopt de geschiedenis parallel met die van tie jubilaris bij de veiligheidsdienst. Hij heeft de eigenschap pen voor dit werk: karaktervastheid, vlijt, betrouwbaarheid. Hij besloot zijn woorden met het uitreiken van het vererend getuig schrift en het gedenkbord der Maat schappij. Positieve normen Ir. J. W. A. Renssen, veiligheidsingenieur, zei blij te zijn hier in het openbaar te kun- nen getuigen van zijn sympathie voor de jubilaris op deze voor hem zo belangrijke dag. Het is niet alleen vakkennis, die de heer Groot heeft doen slagen in zijn loop baan, maar ook zijn houding als mens in de gemeenschap, die van zeer positieve normen getuigt. Hierna trad de vroegere chef van de jubilaris, de heer P. Fiege, voor het voetlicht, sprekend over het begin van de loopbaan van de jubilaris bij het maga zijn. Het plaatsvervangende hoofd van de veiligheidsdienst, de heer H. M. J. van de Wall, filosofeerde op humoristische wijze over het verschijnsel „zilveren jubileum". „Er is een sterke band tussen de veilig heidsdienst en de sociale afdeling" merkte de chef van de sociale afdeling en lid van de directiestaf, de heer G. S. K. Blaauw in zijn rede op, releverend, dat zijn afdeling niet alleen belangstelling voor de mens in zijn werk heeft, maar ook voor zijn plaats in 't gezin. De persoonlijkheid van de jubi laris weerspiegelt zich in zijn hobby: knut selen en hij maakt in zijn vrije tijd veel speelgoed om minder bedeelde kinderen een Sinterklaasfeest te bereiden. Het veiligheidswerk van de heer Groot werd op puntige wijze in het zonnetje gezet door een kort woord van de heer S. de Vreeze, waarna de heer P. Wagenaar, vei ligheidsinspecteur, met enkele assistenten een „onveilige situatie" schiep. Mannen in brandweerkledij en met koolzuurblussers be stormden het podium om in te kunnen grij pen bij de grote „warmte" tijdens het uit reiken van de geschenken door de zeer charmante mej. A. van de Velde. De jubilaris werd vereerd met een vul pen-set en een electrisch scheerapparaat en mevrouw Groot is met bloemen in de hulde betrokken. ADVERTENTIE J. H. HAGEDOORN REGGESTRAAT 86 - HOEK RIJNSTRAAT Bij de IJmu'dense jeugd-damclub „Denk en Zet" zijn er verschillende beslissingen gevallen. In de tussencompetitie werden 3 van de 4 finalisten bekend. In groep A is J. Bravenboer ongeslagen bovenaan ge ëindigd; voor de 2e plaats komen C. de Ruyter en C. Rosier in aanmerking. In B zijn het J. de Boer en W. Schoen, die de eerste 2 plaatsen bezetten. De uitslagen luiden: onderlinge compe titie: J. BravenboerC. de Ruyter 20; P. MooyP. v. Kampen 29; J. de BoerP. Mooy 20; W. SchoenC. de Ruyter 11; P. v. KampenH. Koekenbier 20; J. Wil- bieC. de Ruyter 02. Tussencompetitie Groep A: C. de Ruy terC. Rosier 11; J. BravenboerC. de Ruyter 20; H. KoekenbierC. de Ruy ter 0—2. Groep B: P. v. KampenJ. de Boer 0 2; S. KlousJ. Wilbie 0—2; J. Wilbie—P. Mooy 02; P. MooyJ. Wilbie 20; P. MooyW. Schoen 02; J. de BoerW. Schoen 20; P. v. KampenJ. Wilbie 2 0; J. WilbieP. v. Kampen 02; P. v. KampenP. Mooy 02. De IJmuidense bridgeclub U-T.D. speelde haar vierde competitiewedstrijd. Hier volgen de voornaamste uitslagen: Groet) A: MeyerRoelofs 36'/i pnt.; Jonge ling—Westerop 33'/2 pnt.; BöhmPieterse 33 pnt.; KuipersBerkhout 32Vs pnt. Gvoep B: Klinkenberg—Groen 39 pnt.; Kor- ver—Jansen 37 pnt.; dames Verhorst—v. d. Lem 34'/2 pnt.; Ten Broeke—Verhorst 34 pnt. Dure accu verdwenen Diverse kleine delicten van even kleine delinquenten hebben de Velsense politie het afgelopen weekeinde nogal wat werk bezorgd. Een zestienjarige Santpoorter hield zich onledig met het optillen van de spoorbomen, die de Westelijke spoorbaan op het perron van het Santpoortse station afsluiten; hij deed het om haastige reizi gers ter wille te zijn, maar noch de station chef noch de politie konden dit streven erg waarderen. Een twaalfjarige IJmuidenaar werd door de eigenaar van een pakhuis in de buurt van de Vissershaven gesnapt, terwijl hij probeerde met een ijzeren staaf de deur van dat pakhuis open te breken. De jongen nam de benen, maar liet zijn fiets achter, die door de pakhuiseigenaar op het politiebureau werd afgeleverd, waar de knaap zijn eigendom schoorvoetend is komen terughalen. Hem is het een en ander duidelijk gemaakt. Van de directeur van het postkantoor aan de Houtmanstraat kwamen eveneens klachten: de jeugd ge bruikte het voorportaal tot het kantoor als voetbalveld en de ingang voor het perso neel werd eveneens onveilig gemaakt door schuivers en penalties. Bovendien is er een emmer kalk het kantoor in gegooid met het gevolg, dat wanden en deuren enigszins slordig gewit werden. Een garagehouder in IJmuiden-West had tijdens de reparatie aan een autobus een twaalf-volts accu buiten laten staan toen hij even later bemerkte, dat het kost bare apparaat (waarde 265.verdwe nen was. Een jongen uit de omgeving had de accu zien staan en er zich over ont fermd. Thuis was de bak met een hamer gedemonteerd en de loden platen waren al netjes in een doos opgeborgen. De recher che heeft de restanten bij de eigenaar af geleverd, die zich op zijn beurt weer bij de vader van de jongen heeft vervoegd. Niet alleen zijn de ketels vervangen en de boilers vernieuwd, maar er is ook een geheel nieuw buizennet aangebracht. De oude kranen zijn vervangen door moderne mengkranen en de capaciteit van de ketels is groot genoeg om warm water te leveren voor de badafdeling en tévens voor de centrale verwarming van het gehele ge bouw. Hierin houden onder meer zuigelingen zorg, een chirurg en een oogarts spreek uur en verschillende verenigingen maken 's avonds gebruik van het zaaltje, dat de Santpoorters welbekend is uit de tijd der distributiebonnen. Schoolbaden Voor de schoolbaden wordt het water op de juiste temperatuur gebracht voordat het naar de badhokjes geleid wordt. Door het draaien aan verschillende kranen, kan onder gelijktijdige controle van de wijzer- thermometers op vernuftige wijze het koude en warme water in de juiste ver houding gemengd en de temperatuur con stant gehouden worden. De accomodatie van het badhuis is zo groot, dat bij een gemiddelde douchetij d van twintig minuten badmeester v. d. Eijnde iedere honderd seconden een nieuwe gegadigde tot zich kan roepen. Het jaar 1932 was een heel belangrijk jaar in de geschiedenis van het gebouw, dat gezet is in opdracht van mevr. Olga Wüste-von Gotsch, wonende op het huis Spaarnberg. Het werd oorspronkelijk als De familie Loberg zou bijna geheel in de vergetelheid verzonken zijn, wanneer de te Haarlem-Noord gevestigde R.K. Toneel vereniging „Bavo" ons nog niet even aan haar bestaan herinnerd had. Dit geschiedde met een drietal voorstellingen: één in ge bouw „St. Bavo" te Haarlem en twee in de toneelzaal van café „De Weijman" te Santpoort, waar Zondagavond de laatste opvoering heeft plaats gehad. „De familie Loberg" is een toneelspel, dat reeds enige tientallen jaren geleden door Cor Hermus geschreven werd, hetgeen de ouderdomsverschijnselen, waaronder het nu duidelijk waarneembaar gebukt gaat, mede verklaart. Het is een familie drama, met als centrale figuur een nobele en godvruchtige moeder, die zich in de loop der jaren de opvoeding van haar kin deren door een materialistische echtgenoot geheel uit handen genomen ziet. Als ge volg hiervan is er sinds lang geen sprake meer van enige gezinsvrede; de vader schrijft zijn kinderen niet alleen de toe komst voor, zonder hierbij met hun eigen wensen enige rekening te houden, doch ook bij de keuze van een echtgenoot moet zijn harde wil beslissen. Een dergelijk bot egoïsme kan uiteraard slechts de hevigste conflicten uitlokken, waarvan dit stuk dan ook rijkelijk is voorzien. Te rijkelijk zelfs. Want zoveel geforceerde rampen en tegen slagen kan geen mens verdragen en het is stellig geen wonder, dat de moeder door dit alles tot een larmoyante vrouw vervormd wordt, wier vloed van tranen ten slotte het beoogde doel volledig overstroomt. Van daar dat de afloop van het stuk geen en kele verrassing meer biedt: ook de vader wordt in een débacle meegesleurd, welke uiteindelijk de reeds lang vermoede inkeer en algehele verzoening ten gevolge heeft. De opvoeringen door „Bavo" hebben op het publiek onmiskenbaar een diepe indruk achtergelaten, zodat opnieuw gebleken is. dat de ouderwetse romantiek over een taai leven beschikt. De regie van Martien Langeveld was vooral in het begin enigs zins stroef, waardoor de spelers te weinig bewegingsvrijheid veroorloofd werd. Van hen had Miep Nelis in het bijzonder uit stekende momenten; haar smart in hét tweede bedrijf werd zelfs aangrijpend uit gespeeld. In Gradus Groets vond zij een intelligente partner, die als de harde, egoïstische vader het vereiste contrast in de juiste proporties wist te leveren. De tamelijk grote bezetting van het stuk ver oorlooft geen verdere vermelding van in- dividuële prestaties, zodat alleen zij nog genoemd kunnen worden, die zich door hun spelopvatting op de voorgrond plaats ten. Dit waren dan Antoon van Hooff als de warm-menselijke pater Frans, Rees van Hooff-Persoon als de venijnige Femia en Rinie Hannenberg als de mondaine Fien Loberg. Sinds 1932, toen Santpoorts badhuis aan de Wüstelaan van bewaarschool in établissement tot bevordering der meer lichamelijke volksgezondheid werd ver anderd, heeft niemand feitelijk goed kunnen volgen, wat badmeester Van d. Eijnde precies riep, wanneer hij de volgende klant ontbood. Er zijn naar stige onderzoekers, die zweren bij „vocht", maar een andere richting heeft school gemaakt met de kreet als „volgt" aan te duiden. Aangezien ze beide toe passelijk zijn op de dagelijkse gang van zaken in het badhuis, zal de strijdvraag nog wel even onbeslist blijven. En na Donderdag verder woeden. „Vocht volgt" lijkt ons voorlopig de enig-juiite oplossing. bewaarschool ingericht en juffrouwen De Sauvage en Janke Akkerman zwaaiden er zachtmoedig de scepter. ,Ahe financiële lasten kwamen voor rekening van me vrouw Wüste-von Gotsch. Later gaf de gemeente Velsen een subsidie, doch in 1932 werd deze niet meer verleend en kreeg het gebouw de bestemming van bad huis, „geheel in de geest van mevr. Wüste- von Gotsch", zoals een van de hoogge- hoede heren het bij de opening zei. Donderdag wordt het wéér geopend: heropend, zonder Commissaris der Ko ningin, zonder voltallig B. en W., zonder hoge hoeden. Zonder enig ceremonieel draait de heer Van der Eijnde dan de deuren van het slot en de kranen open en roept hij weer zijn welkomstwoord. Een Santpoortse boekhandelaar miste dezer dagen een tweetal boeken uit zijn voorraad en hij had een vaag vermoeden, dat een bepaalde cliënte ze had weggeno men zonder te betalen. De politie toog naar de verdachte dame en vond inderdaad „De eed van een desperado" en „De avonturen van Prikkebeen" bij haar terug. Maar zij vertelde tevens, dat zij in de loop der tijden nog meer boeken had gehaald zonder te betalen en de politie vond dan ook nog een tiental ontvreemde boekwerken »n haar kast. Woensdag 27 Januari viert ds. E. G. van Teylingen te Amsterdam zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ge reformeerde Kerken in Nederland. Ds. Van Teylingen werd 25 April 1903 te Ilillegom geboren. Hij studeerde eerst anderhalf jaar aan de Technische Hoge school te Delft en vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij verbond zich in 1929 aan zijn eerste gemeente, de Gereformeerde Kerk van Oostwold, Op 9 September 1934 verwisselde hij deze kerk met die van IJmuiden-Oost. Hij werd 15 October 1946 door zijn voorganger, ds. H. Mulder aan wie in September 1946 emeri taat was verleend, bevestigd als predikant van' wijk VIII van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam. Land- en tuinbouwjongeren waren bijeen De Heemskerkse leden van de bond van Land- en Tuinbouwjongeren hebben Maan dagavond in het K.S-A.-gebouw een bijeen komst gehouden, waarip de heer J. Tel, hoofd bestuurslid van de L.T.B. diverse vragen heeft beantwoord. Vele problemen passeer den de revue en de onteigening van gronden ten behoeve van de woningbouw nam hierbij een belangrijke plaats in. Deze avond, die onder leiding stond van de heer Th. Vendel, mag dan ook beschouwd worden te hebben bijgedragen tot een goed begrip van de di verse vraagstukken, waarvoor de tuinder zich in deze tijd ziet geplaatst. De Heemskerkse gymnastiekvereniging ODIN geeft Woensdag 3 Februari in het Marquette theater een uitvoering, waaraan medewerking wordt verleend door de hereu- afdeling van de Haarlemse vereniging BATO. Been stijf. Bij het begin van de lossing van de haringkotters KW 34 en IJM 27, die een gezamenlijke vangst van 900 kis ten magere Kanaalharing aanvoerden, ont stonden er moeilijkheden met de haven arbeiders. Gewoonlijk lossen de opvaren den van de Katwijkse en IJmuidense kot ters mee, wat ook nu in de bedoeling van de schippers lag. Maar daar de bemanning nog niet was gearriveerd uit Katwijk is er toch begonnen met de hulp van reserve krachten, aangesteld door schipper en fac tor. Dit was niet naar de zin van de vis- lossers, die eisten dat de schepen door een ploeg van vaste havenarbeiders in .dienst van de vislosregeling werd gelost, welk verzoek de factor en schipper inwilligde. Met enige uren oponthoud is de haring in de markt gelost. Samen. Het samengaan van de kotter IJM 27 (schipper Clots uit IJmuiden) en schipper Klaas met de KW 34 verloopt ge lukkig. De wittebroodsweken van dit kot- terhuwelijk, welke het „echtpaar" als span in het Kanaal doorbrengt wordt bezegeld met de haringtrek en de drie weken zijn rijk gezegend met haring. Schol. Wel een bizonder schip schol bracht de kotter-logger KW 52 voor de Maandagmarkt mee. In totaal werden 100 kisten van deze dure platvis neergezet, waarvan 75 grove schol. Haring uit de twee kotters, welke beslo ten de vangst in Breskens te lossen en ze per auto naar de Maandagmarkt in IJmui den te vervoeren, liet veel te wensen over. De haring is bijna allemaal opgehouden. Eén auto kreeg onderweg brokken en arri veerde pas laat. Slecht weer in de Noord. Het is aan houdend slecht weer om de Noord. De rei zen der trawlers worden daardoor uitge rekt tot circa 14 dagen en de vangsten zijn er zeer zuinig door. Voor deze week worden als oudste traw lers verwacht de Antje, Claesje en VIOS. Schipper Vooys met de VIOS zal wel aan de Woensdag- of Donderdagmarkt ver schijnen. Ook schipper Buis met de Wiron- kotter IJM 209 komt voor de Woensdag- markt. Van Maandag 18 Januari zijn de Her man, Haarlem, Bergen, Bloemendaal en Abraham. Vermoedelijk voor de Vrijdag- of Zaterdagmarkt komt er één van deze vijf trawlers. Liggen. Met de Oostelijke wind was er weinig animo onder de kotters- en en loggervloot om uit te varen. De vissers hebben het weer van Dinsdag afgewacht. Orde gevraagd. In het laatste nummer van de Visserij-wereld vraagt de vereni ging van kustvissers weer eens, of er niet meer orde kan komen in de radiotelegrafi- sche gesprekken onderling. Het is soms ondoenlijk voor zakelijke gesprekken el kaar te verstaan en daarom wordt de voorkeur gegeven voor vaste uren voor een „roepie naar huis". Besommingen. IJM 25 Flamingo 20.190, IJM 6 Norma 31.870, SCH 36 6240, SCH 107 3870, RO 2 3480, KW 48 7660, KW 64 5050, KW 26 3440, KW 59 3900, KW 52 6560, KW 10 3980, KW 6 3020, KW 27 1240, KW 92 1020, KW 31 1280, KW 53 1280, KW 21 1620, KW 30 1390, KW 12 1250, KW 98 1710, KW 77 2180, KW 94 1520, IJM 11 1670, IJM 3/1180, IJM 78 840, IJM 230 1060, IJM 52 1720, RO 29 1590, IJM 16 1660, IJM 18 1770, IJM 17 3980. Haring KW 34 IJM 27 9300. Prijzen: Heilbot 3.05—230, gr. tong 2.32—2.15, grm. tong 2.12—1.90,kim. tong 2.14—1.88, kl. tong I 1.70—1.53, kl. tong II 1.55—1.42, tarbot 1 2.60—2.20 p. kg. Tarbot II 9086, tarbot IV 73—35, kl. griet 33—28, schartong 49—43, gr. schol 3220, grm. schol 4131, kim. schol 80 57, kl. schol I 7148, kl. schol II 36—8, schar 28—23, bot 10—8, v. haring 12—9.50, gr. schelvis 6054, grm. schelvis 6551, kim. schelvis 57—50, kl. schelvis I 55—48 kl. schelvis II 43—20, wijting 31—12, gr. gul 6247, mid. gul 5041, kl. gul 3525, kl. haai 22—20. ham 100—94, poontjes 2722, kl. koolvis zw 2821, kl. koolvis wit 42 per 50 kg. Gr. kabeljauw 264—154, gr. koolvis zw. 7266, gr. koolvis wit 112108, gr. leng 98—92 per 125 kg. Aanvoer: 550 kisten tong en tarbot, 2 heibot, 5 griet, 9 tongschar en schartong, 1585 schol, 32 schar, 375 bot, 1560 haring, 555 schelvis, 685 wijting, 195 kabeljauw en gul, 15 leng, 4 kl. haai, 2 ham, 22 poon, 339 koolvis, 65 diversen. Totaal 6000 kisten. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 26 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3045 pond snoekbaars 5565 cent, 417 pond rode baars 71—74 cent, 6495 pond blei 8— 11 cent, 54 pond karper 24 cent, alles per pond. Dit is de weg, welke toegang geeft tot het dorp Bruinisse. Noodwoningen zijn in de plaats gekomen van vele door het water vernielde huizen, alle bomen zijn verdwenen. Hoe het was vóór de ramp blijkt uit de inzet. Zó kan het weer worden als de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland slaagt in haar boomplantactie. Maandagavond werd in hotel „Sonne- vanck" te Wijk aan Zee door de R.K. ver eniging tot bestrijding van t.b.c. „Herwon nen Levenskracht" een filmavond gegeven, waarop werd vertocud de rolprent die in op dracht van deze vereniging door Kees Stroo- band werd vervaardigd en handelt over het sanatorium „Berg en Bosch". Op onderhoudende wijze kreeg men een beeld van de ontwikkeling der tuberculose- therapie en kon men het goede spel van Ank van der Moer en Johan Schmitz in deze film bewonderen. Na de pauze werd een fraai bijprogramma vertoond. „Verwaaid Volk" bij „Nieuw Leven" De R.K. toneelvereniging „Nieuw Leven" te Wijk aan Zee geeft op Woensdag 17 Februari in café „De Zon" een opvoering van het toneelspel „Verwaaid Volk" van Jac. Keysers. Het gedeelte van de Beverwijkse Pijpkade voor Spierings' lasbedrijf is nog niet van een bestrating voorzien. Deze toestand is niet langer houdbaar. De kosten van het aan brengen van een klinkerbestrating werden geraamd op 7000.Voorts is het gewenst een eenvoudige verharding aan te brengeh op de in het verlengde van de Pijpkade lopende toegangsweg naar de terreinen achter de rioolwater-zuiveringsinrichting en de daar aan grenzende landerijen. De kosten hiervan worden geraamd op 900. De eigenaar van Spierings' lasbedrijf is be reid in de kosten van bestrating tot 70 pet. bij te dragen, evenals dit het geval zou zijn bij heffing van een baatbelasting. B. en W. stellen voor een crediet ad 7900 voor de uitvoering van bovengenoemde werkzaamheden te verstrekken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7