Dulles wijst conferentie van vijf nadrukkelijk van de hand Weerbericht „Peking-Chitia is een veroordeeld aggressor In Spanje Kwik schommelde vanmorgen tussen -10 en -12 graden v e l s e r Haarlems Dagblad Molotov's agenda-voorstel aanvaard Millioenenwerk bij Delfzijl Geen andere keus dan de EDG" Franse charme op Bentveldse conferentie Churchill hult zich in nevelen V ietminh-troepen weer in de aanval Trein sleurt auto op overweg mee, 3 doden IJs in het IJselmeer stapelt zich hoog op; scheepvaart gestremd Egyptische maatregelen in Golf van Akaba Nieuwe zeesluis en verbreding Het WOOrd is aan Eemskanaal Paus moet rust houden Rome: grootste kou in zeventig jaar Weerrapport 68e JAARGANG No 169 WOENSDAG 27 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 17 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE SPAANSE GENERAAL, het Spaan se staatshoofd, Francisco Franco y Baha- monde, kortweg de dictator Franco, nu in het vijftiende jaar van zijn bewind, voelt zich merkbaar gesterkt sinds hij in ruil voor de aanvaarding van Amerikaanse ba ses op „zijn" grondgebied van Amerikaanse economische steun is verzekerd. Hij be drijft nu iets dat een vage uiterlijke gelij kenis vertoont met grote politiek. Hij sart de Engelsen en tergt de Fransen. Het Engelse geval is het lawaaiïgste maar niet belangrijkste. Koningin Elisa beth, op haar wereldreis, heeft een bezoek aan de Engelse rots Gibraltar, die nog im mer de toegang ttot de Middellandse Zee beheerst, op haa'r programma staan. Nu heeft onlangs Franco zijn ambassadeur in Londen naar minister Eden gestuurd met de mededeling, dat dit bezoek wrevel in Spanje zou kunnen wekken. Minister Eden heeft geantwoord dat hij ten deze zeker geen buitenlandse inmenging kon aanvaar den. Daarop is de wrevel in Madrid tot uiting gekomen: studenten hebben ruiten van de Britse ambassade ingegooid, on getwijfeld ten nadele van de een of andere Spaanse verzekeringsmaatschappij. Zij heb ben ook de ruiten van een Engels bank gebouw gebroken. Zij hebben er een grote rel met de politie van gemaakt, waarbij in totaal aan weerszijden 48 gewonden zijn gevallen en in spreekkoor doen horen „Neem u in acht. Koningin Elisabeth", af gewisseld met „Gibraltar is Spaans". Waar op zij naar hun minister van Buitenlandse Zaken Artajo zijn getrokken, die hen van zijn balcon heeft toegewuifd en het lied van de Falangisten met hen gezongen. Voor de politie, die net met de betogers gevoch ten had, moet dat wel verwarrend geweest zijn; de commissaris zal zich even achter het oor hebben gekrabd. Maar 's avonds heeft de minister de studenten laten weten dat zij zich nu verder kalm moesten hou den. Zij hadden al gezegd dat zij bereid waren hun levens te wagen om de Britse ambassade in Madrid te vernietigen, als aanvallen zouden worden gedaan op de Spaanse ambassade te Londen. Maar met dit laatste overschatten zij de ontvlam baarheidsgraad der Engelsen, die evenmin geneigd zijn tot straatgevechten met hun politie als tot bombardementen van ambas sades, welke dan ook. Wie Francisco Franco y Bahamonde is weten de meesten van hen vermoedelijk niet eens. Ge ziet hier maar weer uit dat Spanjaarden te weinig begrip van Engelsen hebben en omge keerd: de volken weten te weinig van el kaar af, ofschoon de wereld zo klein ge worden is door toenemende snelheid en aantal van vliegtuigen. Jammer. De waar nemende Engelse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, vindt het blijkbaar ook jammer want hij heeft in het Lager huis gezegd dat de regering er juist naar streeft, de betrekkingen met Spanje te ver beteren. Maar als in Mei, tijdens het bezoek van Koningin Elisabeth, vijandige betogin gen in Spanje mochten plaatsvinden zal Engeland dat ernstig opnemen. Goed, daar kunnen ze zich in Madrid nog vier maan den op bezinnen. Het Spaanse geharrewar met de Fransen geldt Marokko en is ernstiger van aard. De Spaans-Marokkanen willen de sultan terug hebben, die door de Fransen is afgezet, met zijn vrouwen naar Corsica gestuurd en door een andere sultan vervangen. Franco heeft de Spaans-Marokkanen nu zelfbe stuur in uitzicht gesteld en is mooi weer gaan spelen jegens de Arabische Liga. Daar heeft het Gibraltar-spektakel denke lijk ook iets mee te maken, want dat is de Arabische Liga ongetwijfeld ook welgeval lig. De Arabische Liga heeft trouwens veel grieved jegens de Engelsen. De Fransen zijn gewaarschuwd, dat men de afgezette sultan wel eens zou kunnen ontvoeren en naar Marokko terugbrengen en hebben hem nu op transport gesteld naar Mada gascar, dat heel ver weg is, maar blijkbaar nog maar een tussenstation. Hierbij denkt men trouwens opnieuw aan de snelheid van vliegtuigen, want in Spanje vertoeft de Duitser Otto Skorzeny, die in de laatste phase van de tweede wereldoorlog ver maardheid verwierf door Mussolini, toen gevangene, per vliegtuig van een berg te ontvoeren. Waartoe zou Skorzeny wellicht niet opnieuw in staat blijken? Wat de dictator Franco tot zijn nieuwe bewegelijkheid gedreven heeft is niet in alle opzichten duidelijk, maar wel valt er uit af te leiden dat hij, in Europa geens zins gewaardeerd, poogt aan te pappen met de Arabische Liga, zich gesterkt voelend doordat de Amerikanen militair belang in zijn land stellen. De Amerikanen zijn ook geïnteresseerd in luchtbases in Noord- Afrika. En Franco is nergens lid van: niet van de U.N.O., niet van de N.A.V.O., niet van de O.E.E.S., niet van de Raad van Europa. Tenslotte is en blijft hij een dic tator. Het is natuurlijk goed dit te onthou den. Hij moet dus flink doen. Dat komt erbij. R- P* CAïRO (Reuter) Twee Egyptische fregatten zijn aan de ingang van de Golf van Akaba gestationneerd met de bedoe ling, de maritieme blokkade van Israel waarmee Egypte strikt gesproken nog steeds in oorlog is te verscherpen. Ver der zijn meer vèrdragende kustbatterijen op de Zuidelijke punt van het schiereiland Sinai, aan de ingang van de Golf, opgesteld. Tegenover de Jordaanse haven Akaba ligt het Israëlische haventje Alath. Egypte zegt dat de ingang van de Golf van Akaba tot zijn territoriale wateren behoort. Enge land, de V.S. en andere grote zeevarende mogendheden betwisten dit echter. „WASHINGTON" NOG STEEDS VERMIST LONDEN (Reuter). Geen van de zeven inzittenden van de in de nacht van Maandag op Dinsdag boven de Ierse Zee verongelukte „Washington" van de Britse luchtmacht zijn Dinsdag gevonden. Het zoeken wordt voortgezet. VLIEGTUIGONGELUK IN FRANKRIJK. SAINTE MAXIME (Reuter) Nabij Sainte Maxime in- Zuid-Frankrijk is gis- teren een Frans tweemotorig vliegtuig in dichte mist tegen een heuvel gevlogen en verongelukt. De zeven inzittenden van het toestel kwamen om het leven. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S BERLIJN, (United Press, ANP, Reuter). Op aandringen van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, hebben de Westelijke ministers Molotov de verrassing bezorgd, de door hem voorgestelde agenda onver anderd aan te nemen. Er zal dus begonnen worden met het punt: vermin dering der internationale spanning en overweging van een vijfmogendheden- conferentie (met China). Daarna komt de Duitse kwestie, tezamen met de Europese veiligheid, aan de beurt en tenslotte Oostenrijk. Gisteren heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zijn ver klaring afgelegd. Hij begon met de aanvaarding der agenda mede te delen, doch liet er onmiddelijk op volgen dat Amerika in geen geval een vijf- mogendhedenconferentic over wereldpolitieke vraagstukken zal accepteren. Voor de rest was zijn rede een loftuiting op de Europese Defcnsiegcmeen schap en op Frankrijk, dat het plan voor E.D.G. in haar oorspronkelijke vorm voor het eerst heeft geopperd. Vandaag zullen de ministers hun standpunten ten aanzien van het eerste agendapunt bekend maken, voor zover dat nog nodig is. Molotov heeft thans officieel een voorstel ingediend voor een conferentie met China. Alleen ter vermijding van een eindeloze agenda-discussie hebben de Westelijke par tijen zich zo inschikkelijk getoond. Aan woordvoerders der delegaties werd op de persconferentie de vraag gesteld of Molotov de vlugge beslissing over de agenda met vreugde dan wel met spijt had opgenomen. „Het gezicht van de heer Molotov toonde geen tekenen van emotie," zo verklaarde de Britse woordvoerder. De soepele houding der drie had echter wel tengevolge, dat de sfeer in de confe rentie-zaal iets minder stroef was dan aan het einde van de eerste dag. Tijdens de koffiepauze moet het er zelfs bijzonder joviaal zijn toegegaan. Minister Molotov heeft Dinsdag ook reeds aangekondigd, met welk voorstel hij van daag de besprekingen over.de internatio nale betrekkingen zal beginnen. Hij heeft vandaag voorgesteld om in Mei en Juni van dit jaar een vijf-mogendhedenconfercntie met China bijeen te roepen. Molotov kondigde dit aan tijdens de lange rede, die hij Dinsdag hield. Hij sprak bijna een half uur om „enkele opmerkingen" te maken over de scherpe aanvallen, die door Ffster Dulles aan het Russische adres waren gericht. De scherpste pijlen richtte Dulles daarbij op de Chinese volksrepubliek, waarover het debat vandaag zal beginnen. Dulles' woor den voorspelden niet veel kans op een succesvol verloop van deze besprekingen. „Ik wil hier openlijk en duidelijk ver klaren wat de minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie reeds weet: De Verenigde Staten zullen niet bereid zijn deel te nemen aan een vijf-mogendheden- conferentie met de Chinese communistische aanvallers met het doel om in het algemeen over de vrede in de wereld te spreken," zo zeide hij. De Verenigde Staten zijn bereid om met communistisch China te onderhan delen om de Koreaanse vrede te regelen, maar verder wensen zij niet te gaan. Duitsland en de Europese Gemeenschap namen in Dulles' rede, die slechts iets meer dan een kwartier duurde, veruit de groot ste plaats in. De Amerikaanse minister be steedde driekwart van zijn speech aan lof zangen op de Europese Verdedigingsge meenschap. Wat de Russische minister daarover had gezegd noemde hij „diep teleurstellend." „Er is niets bekend dat de Europese Ver dedigingsgemeenschap zou kunnen vervan gen," zei hij. „De Sovjet-Unie heeft zoiets zeker niet voorgesteld. De Sovjet-voorstel len zouden slechts een terugkeer betekenen naar het verouderde bankroete stelsel van Versailles en andere zogenaamde vredes verdragen die tot nieuwe oorlog hebben geleid." De Russische minister schoof de door Dulles geopperde bezwaren tegen een der gelijke conferentie terzijde en stelde for meel voor een vijf-mogendhedenconferentie met communistisch China over inter nationale vraagstukken te houden in „Mei of Juni". „Wij vieren zijn hier bijeen en niemand heeft daartegen bezwaar," aldus Molotov. „Wanneer deze vier bijeen kunnen komen om te praten over vraagstukken die hen betreffen, waarom kunnen de grote vijf dan niet bijeenkomen om te praten over proble men die hen aangaan? De vijf mogend heden bezitten speciale verantwoordelijk heden krachtens het Handvest der UNO. China is dit recht ontzegd krachtens het Handvest en dit maakt het des te nood zakelijker dat de vijf mogendheden bijeen komen." Molotov verklaarde dat niet betwijfeld wordt dat China een grote mogendheid is. Hij wees de opmerking van Dulles van de hand dat het Chinese regiem slechte bedoe lingen had. Dat China door de UNO als aggressor gebrandmerkt was, noemde hij weinig vererend voor deze internationale organisatie. „Chinese vrijwilligers," zo zeide Molotov, „zijn Korea pas binnengekomen, toen de strijdkrachten van de UNO de grenzen van China hadden bereikt." Hij noemde het „onzin" om van Chinese aggressie te spre ken er; betoogde dat de Koreaanse oorlog geëindigd was op initiatief van China. Ook verwierp hij de veronderstelling dat Rusland pogingen deed tweedracht te zaaien tussen Frankrijk en Duitsland. „Wij wensen vriendschap met deze twee en eveneens vriendschap tussen de Sovjet unie en Frankrijk en tussen de grote Euro pese mogendheden Frankrijk, Duitsland en de Sovjet-Unie," aldus Molotov. „Het is een moeilijke taak vriendschap tussen hen te stichten, maar het is een nobele taak en een die de moeite waard is om geprobeerd te worden." Plan-Eden De drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken zullen deze week aan Rus land een gedétailleerd plan voor de hereni- Heerste gisteravond huiten het hagelwitte gebouw van de Woodbrookers in Bentveld een grimmige kou, binnen, waar meer dan veertig jonge mijnwerkers en metaal bewerkers uit zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap bijeen waren, was het behaaglijk warm. Daarbij doelen we niet in de eerste plaats op de door de centrale verwarming teweeg gebrachte temperatuur, maar op de sfeer van solidariteit en internationale wil tot verbroedering welke voelbaar was. Niet weinig heeft daartoe bijgedragen het optreden van een Franse dansgroep van acht studenten, vier meisjes en vier jongens. Zij voerden een programma uit van gracieuze volksdansen uit ver scheidene Franse provincies, waarvan dc wonderschone ..La Pie" uif Bretagne een hoogtepunt vormde. Het charmante schouwspel oogstte terecht een dankbaar applaus van het gevarieerde gezelschap. ging van Duitsland aanbieden, dat een einde moet maken aan de impasse van de bezetting tussen het Oosten en het Westen, die meer can acht jaar heeft geduurd. Het plan, dat bekend staat als het „plan- Eden", alhoewel het door alle drie de Wes telijke mogendheden is opgesteld, zal trachten een einde te maken aan de ver deling tussen Oost- en West-Duitsland door middel van vrije verkiezingen, het for meren van een regering voor geheel Duits land en het sluiten van een vredesverdrag. Verwacht wordt, dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. het plan namens de drie Westelijke mogendheden zal aanbieden. Het New Yorkse blad „New York News" zegt in een bericht uit Berlijn, dat Engeland vandaag. Woensdag, de Sovjet-Unie offi cieus zal voorstellen een conferentie te houden, waaraan slechts Engeland, Frank rijk, de Sovjet-Unie en continentaal China zouden deelnemen. Volgens het blad zou Eden bij zfjn bezoek aan Molotov heden avond een proefballonnetje hierover op laten. LONDEN. (United Press). De Britse premier Sir Winston Churchill, zei Dins dagavond vrolijk „het is zelfbedrog" toen een lid van de Labourparty hem gedu rende een zitting van het Lagerhuis polste over de mogelijkheid dat hij eerstdaags zou aftreden. Vele leder, van het Lagerhuis geloofden de geruchten, dat Churchill van plan zou zijn zich in Mei uit de regering terug te trekken en hun geloof werd versterkt door de bekendmaking dat hij zal spreken op een vergadering van vrouwelijke leden van de conservatieve partij op 27 Mei aan staande. Churchill grinnikte en vermaakte zich zelf zeer toen Eric Fletcher van de Labour- party hem probeerde uit te horen over de geruchten. Fletcher zeide: „We zullen binnenkort zonder twiifel iets vernemen dat klaarheid in de zaak brengt". Geen van de parlementsleden bleek na afloop van de zitting zeker te ziin van wat Churchill bedoelde met zijn zelfbedrog. De meesten geloofden, dat Churchill met op zet de draak stak met de geruchten over zijn voorgenomen aftreden die het lid van de conservatieve partij Cyril Osborne ver leden week Vrijdag op de voorgrond bracht door te zeggen dat velen geloofden dat Churchill zich uit de regering terug zou trekken zodra de Koningin van haar reis om de wereld zou zijn teruggekeerd. Osborne zat er met een rood hoofd bij toen Churchill met ziin grappen de lachers op zijn hand had. Op een gegeven ogen blik stuurde Churchill zijn schoonzoon Christopher Soames weg om zijn gehoor apparaat te halen. De premier zeide dat hij „geen woord zou willen missen van wat er werd gezegd". HANOI (United Press) Communisti sche rebellen in Indochina hebben de be langrijkste hoofdweg, die van Oost naar West door centraal Laos loopt, doorge sneden en zijn aanvallen begonnen op verscheidene Franse garnizoenen in dit ge bied. Hierdoor is een nieuwe dreiging ont staan voor de Franse posities in centraal Laos. Volgens het hoofdkwartier van het leger van de Franse unie zijn twee af zonderlijke bataljons van de Vietminh momenteel in actie langs de hoofdweg tus sen Savannakhet en Quangt?i aan de kust. De rebellen houden zich voornamelijk bezig met het vernielen van bruggen, het aanvallen van dorpen en het bedreigen van geïsoleerde posten van de Fransen, die langs de weg zijn achtergelaten ter be scherming van de convooien die voorraden naar het binnenland brengen. De aanval op de Franse stelling Dien Bien Phoe in Noord Laos is nog steeds niet begonnen, maar wordt nu ieder ogenblik verwacht. Franse en Vietnamese troepen boeken goede vorderingen in de „operatie Atlanta" in Zuid-Annam. Een Franse ko- lonne heeft na een opmars van ongeveer 80 kilometer dwars door de Annamse ber gen contact gemaakt met de Fransen in Tuy Hoa en heeft hierdoor weer een groot stuk van het communistische gebied afge sneden. Een andere kolonne beweegt zich uit Nhatrang naar het Noorden over de Mandarin-bergweg. Dee kolonne heeft te kampen met mijnenvelden. De technische troepen bij de kolonne waren verplicht een nieuwe weg te leggen in dit gebied omdat de communisten de oude weg totaal had den weggebroken. Op de onbewaakte overweg te Zalné te Zwollerkerspel werd hedenmorgen een per sonenauto uit de richting Zwolle meege sleurd door de clectrische trein die van Groningen kwam en om 10 uur in Zwolle moest arriveren. De drie inzittenden van de auto waren op slag dood. De bestuurder was de 27-jarige ongehuwde landbouwer G. J. Baas uit Ommen. Een andere inzit tende was de 36-jarige M. Baas, die ge huwd k en twee kinderen heeft. Ook hij was afkomstig uit Ommen. De naam van de vrouw, de derde inzittende, is nog niet bekend gemaakt. De overweg heeft een flikkerlicht-installatie. De auto werd 30 meter meegesleurd, ue brokstukken ervan liggen over een grote afstand verspreid. Het Eemskanaal bij Delfzijl zal worden verbreed en tevens zal er een nieuwe zee sluis worden gebouwd. De kosten hiervan worden geraamd op bijna 35 millioen. De provincie Groningen zal hiervan 11'/2 millioen betalen. Daar dc verbreding van het Eems kanaal ook van veel belang is voor de pro vincie Drente, aangezien de afwatering van 60.000 hectare cultuurgrond via dit kanaal geschiedt, hebben de Provinciale Staten van Drente besloten 2.3 millioen in de kosten bij te dragen. Dit bedrag zal door belanghebbende waterschappen moe ten worden opgebracht. Tennyson Kennis komt, maar wijsheid draalt Uit Vaticaanstad wordt vernomen, dat Paus Pius XII lijdt aan een voortdurende hik. Hoewel deze nerveuze aandoening op zichzelf niet gevaarlijk is, kan zij grote vermoeidheid veroorzaken. De Paus heeft de afgelopen nacht niet kunnen slapen. Zijn artsen hebben hem een rustkuur van vijf of zes dagen geadviseerd. Alle audiënties zijn tot nader order afgelast. De strenge vorst en het buiswater sieren de vissersschepen op de Noordzee met een grillige tooi van ijspegels langs brug. bak en want. de trawler Annie" had het blijk baar zwaar te verduren gehad, want vanmorgen kwam het schip te IJmuiden onder het ijs binnen. Al dit bevroren buiswater „bezwaart" het schip niet weinig en de bemanning heeft het niet erg op deze koele versiering, die het werken aan dek toch al een marteling in deze kou nog moeilijker maakt. De foto: Zo zag vanmorgen de bak van de >rAnnie" (IJM) 14) er uit. Krachtige Oostelijke winden hebben de afgelopen 24 uur zeer koude, uit Rusland afkomstige lucht naar ons land aange voerd, zo deelt het K.N.M.I. mede. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur hierdoor in het Oosten van het land tot 12 graden onder nul, in het Westen vroor het ongeveer 10 graden. De Oostelijke winden worden in stand gehouden door een krachtig hogedrukge- bied boven Scandinavië en een lagedruk gebied boven Frankrijk en het Westelijk gedeelte van de Middellandse Zee. Boven Noord-Duitsland bevonden zich in de af gelopen nacht wolkenvelden, waaruit lichte sneeuw viel. Enkele van deze wol kenbanken dreven het Noord-Oosten van het land binnen. De vorst nam in Noord- Duitsland iets af, maar in Tsjechoslowakije en Polen vroor het omstreeks 25 graden. In Moskou vroor t 26, in Berlijn 14 graden. Op de Oceaan ontwikkelde zich een ac tieve depressie, die naar Europa opdringt. Deze depressie zal er oorzaak van zijn, dat de wind na een tijdelijke afneming weer zal gaan toenemen. De vorst zal daarbij aanhouden. Twee militaire vliegtuigen hebben het isolement van Ameland verbroken. Des middags om drie uur stegen de machines varr Leeuwarden op en een kwartier later kwamen zij op het vliegveld van Ameland aan met 80 kg post aan boord. Om half vier zijn de machines weer van het eiland vertrokken met ongeveer 50 kg post en twee passagiers. Deze vluchten zullen bij deze toestand dagelijks worden gemaakt. Het IJselmeer De sleepboot van de rederij Goedkoop, die gistermiddag was uitgevaren ter assis tentie van een derde schip, dat zich op het IJselmeer zou bevinden, is des avonds half acht onverrichterzake in de Oranje sluizen teruggekeerd. De boot was tot Hul zen doorgevaren, doch heeft geen schip kunnen vinden. Wel meldde de sleepboot grote ijs-opstapelingen van wel drie meter hoog. De boot kon met zijn ysploeg bijna niet door het ijs komen. Naar United Press mededeelt heeft het koudefront, dat van de Siberische steppen kwam, de temperatuur in Rome tot het laagste punt van de laatste zeventig jaar doen dalen en de scheepvaart op de Duitse rivieren verlamd. Een sneeuwstorm zweepte over de Britse eilanden en de Ierse Zee, scheepvaart en verbindingen lam leggend. Een dichte mist sloot Portsmouth. Door opwaaien van de sneeuw in het Noorden van Wales arri veerde de Ierse post een uur te laat in Londen. Het gewoonlijk zo zonnige Rome huiver de bij vijf graden vorst en de fonteinen der Romeinse pleinen waren bevroren. Verder naar het Zuiden keken de Napoli- tanen voor het eerst sedert jaren tegen een besneeuwde Vesuvius aan. In Oostenrijk sloeg de winter hard toe. In Zuid-Tirol en in Carinthië werd min 25 graden Celsius opgetekend en in Wenen, waar vele auto's en trolley-wagens het opgaven, zeiden de autoriteiten dat het de koudste winter sedert 1941 was. Een Amsterdamse rederij belde gisteren het vliegveld Hilversum op met de mede deling, dat een van haar schepen, de 180 ton metende „Schiestroom" aanmerkelijk te laat was en wellicht in het IJselmeer door te sterke ijsvorming niet verder kon. en verzocht om per vliegtuig de vermiste boot op te sporen. Spoedig daarna steeg een sportvliegtuig op om een speurtocht te ondernemen. Men moest ruim anderhalf uur boven het IJselmeer cirkelen, voordat de „Schiestroom" werd ontdekt. Het schip was toen juist bezig aan de laatste loodjes en voer door de ijsschotsen naar de Oranje sluizen. De vliegeniers hadden tijdens hun tocht nog een tweetal andere en kleinere schepen waargenomen, die het lang niet gemakkelijk hadden. Van deze schepen werd de positie genoteerd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toesland is A-c zS Helsinki geheel bew NNW 6 -7 0 Oslo onbewolkt NNO 2 -16 0 Stockholm zwaar bew NW 2 -12 0 Kopenhagen geheel bew NO 12 -3 0 Londen zwaar bew ONO 8 -3 0,1 Amsterdam onbewolkt O 12 -9 0 Brussel onbewolkt O 8 -10 0 Parijs geheel bew ONO 6 -8 3 Bordeaux zwaar bew windstil 2 2 Grenoble sneeuw windstil -1 1 Nice regen N 3 3 9 Warschau nevel NW 2 -24 0 Berlijn nevel O 3 -11 0 Frankfort onbewolkt NO 4 -13 0 München nevel O 4 -15 0 Zürich sneeuw NNO 6 -11 0,4 Genève geheel bew O 5 -3 0.3 Locarno geheel bew O 3 -3 0 Wenen onbewolkt N 2 -10 0 Innsbruck zwaar bew. windstil -13 0 Rome regen O 8 6 5 Neerslag laatste 24 uur ZEER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Nu en dan wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Aanvankelijk matige, later tot krachtig of hard toe nemende Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. 28 Januari Zon op 8.28 uur. onder 17.19 uur. Maan op 3.14 uur. onder 11.15 uur. Maanstanden 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 Januari Hoog water: 8.50 en 21.16 uur. Laag water: 4.11 en 1637 uur. Donderdag 28 Januari Hoog water: 9.44 en 22.17 uur. Laag water: 4-57 en 17.33 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1