St. Joris McCarthy wint nog aan populariteit dreigt. FiRMAMINT Roermonds eierveiling - grootste van Europa - deels uitgebrand PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Bedenkelijke aspecten in Amerika's politiek Heksenjacht wordt steeds lucratiever De radiogeeft Donderdag P.E.N.-congres 1954 in Amsterdam f 4380.- Ruim één millioen schade, werk voor export ernstig gestagneerd ocla ió liet zo WOENSDAG 27 JANUARI 1954 2 n TIP VAN BOOTZ Kerkelijk Nieuws Brand in voorraad van strocartonfabriek Faillissementen Ruwe lippen ?P(JR0L Koningin Juliana bij Théatre Hébertöt „Teatro dei Piccoli" naar Nederland Louis Saalborn hersteld Spionnenvanger wordt suikerbakker Arbeidslonen vroeger kj ADVERTENTIE „Looti"-rondjes ln verschil lende maten, De fiscus moest veren laten, 't Is allemaal prachtig. Maar Ik vind het machtig, Als ik over „TIP"-rondjes hoor praten. (Van onze correspondent in Washington) Dezer dagen had ik, tussen een paar be- sprekingen, even een uur de tijd om neer te strijken op de perstribune van de Ame rikaanse Senaat. Men was bezig te discus siëren over de verbetering van de St. Lawrence-vcrbinding tussen de grote me ren en de zee. Canada heeft besloten om, wat de Ver enigde Staten ook doen, belangrijke ver beteringen aan te brengen in sluizen en vaargeul tussen Montreal en het Ontario- tkeer. Belangengroepen in Amerikaanse havenplaatsen en Amerikaanse spoorweg directies hebben lang pressie uitgeoefend op het Amerikaanse congres teneinde de verbetering van genoemde scheepvaartweg tegen te houden, maar nu Canada het des noods alleen zal doen, zal Amerika, ten einde ook een zekere medezeggenschap te houdenaan de uitvoering van dit werk wel gaan deelnemen. Maar daar wil ik het nu niet verder over hebben. Die zaak is nog niet beslist en op het moment dat ik schrijf duren de debatten nog altijd voort. Vreemde debat ten zijn dit soms. Midden in een lang be toog van een senator staat er soms een van zijn collega's op en vraagt hem of hij even het woord mag. En tot verbazing van wie nooit zulk een zitting heeft bijge woond, gaat de man dan vaak helemaal niet praten over wat er aan de orde is, maar over heel iets anders. Midden in de debatten in het St. Lawrence-plan vroeg bijvoorbeeld op die middag senator Wiley het woord om een verhaal af te steken over het communistisch gevaar in Nicara gua, een der midden-Amerikaanse staten. En kort daarna trok volkomen onver wachts senator Welker van leer tegen Dean, de man, die als bijzonder Ameri kaans ambassadeur in Korea met de com munisten onderhandeld heeft. Welker trachtte Dean voor te stellen als een man, die een te alappe houding aannam tegen over het communisme en die - zelf niet vrij zou zijn van rode smetten. Dat waren hi.izonder onfaire aantijgingen. Dean is een man die absoluut boven verdenking staat en die een overtuigd bestrijder is van het communisme. Maar Dean is nauw ver bonden met Foster Dulles, de minister van buitenlandse zaken, en Dulles en president Eisenhower hebben Dean naar Korea af gevaardigd. Welker's aanval - die Dean's positie in Korea schade zal doen - was kennelijk ook gericht tegen Dulles en wel licht ook tegen de president. Welker is een republikeins senator uit Idaho. Het feit dat hij tot de zelfde partij behoort als Dulles en Eisenhower is voor hem geen beletsel om hen aan te vallen. Welker be hoort namelijk tot dié republikeinen, die men weieens voor de grap „republikeinen van Formosa", noemt en die alle handel en alle onderhandelingen met communis- ADVERTENTIE H' mk De kevlontsmettende tabletten tisch China uit den boze achten. Welker's onfatsoenlijke insinuaties heb ben nogal wat publiciteit gekregen en daar was het deze senator ook om te doen. De Amerikanen van de Oostkust, die de New York Times, de New York Herald Tribune of de Washington Post lezen, hebben on gunstig commentaar over Welker onder ogen gekregen. Doch de Amerikanen in Idaho, de kiezers waar deze senator het van hebben moet, lezen deze goede couran ten niet. Zij zien alleen dat hun man een der dappere Jorissen is, die met veel poeha de (vaak denkbeeldige) draak van het binnenlandse communisme te lijf gaan. En de St. Joris-rol wordt beter en beter betaald in de Amerikaanse politiek. Zelfs een vrij redelijk man als senator Wiley kon het op die bedoelde middag niet laten een lans te breken op de draak, die hij vlak bij Amerika's achterdeur ont- waardde: in Nicaragua. St. Joris I St. Joris nummer één is natuurlijk se nator McCarthy. In de zomer van 1953 scheen hij aan populariteit in te boeten, Inz. Heer J. B. V., Vcnlo ontv. 1 fl. Tip en 1 L,fl. Bootz' Oude oenever. maar een opinie-onderzoek dat Gallup zo juist heeft gehouden, toont aan dat de se nator van Wisconsin op verontrustende manier in aanzien gestegen is. In Augustus 1953 sprak 34 percent van de ondervraagden zich uit ten gunste van McCarthy, 42 percent was tegen hem en 24 percent had geen mening. In Januari 1954, vijf maanden later dus, had 50 per cent een gunstig oordeel, 29 percent een ongunstig oordeel en 21 percent geen mening. Dit zijn bijna griezelige getallen. Zij be tekenen wel is waar bij lange na niet dat de Amerikanen McCarthy boven Eisen hower als president zouden verkiezen op dit moment (ook daarnaar stelde Gallup een onderzoek in), maar er blijkt wel uit dat de grote massa een toenemende be langstelling en sympathie heeft voor het theatrale gevecht tegen de draak, die wel enige familietrekken gemeen heeft met het monster van Lpch Ness. Zelfs de pre sident en zijn kabinetsleden doen soms mee aan die lucratieve drakenjacht Daar zullen we nog op terugkomen. Dinsdagmorgen is de 50.000ste inwoner van Deventer geboren. Hij is een zoon van Arend Jan Kwakkel en zijn 26-jarige echtgenote mevrouw Henny Kwakkel-Dorgelo. Lambertus Johannes, zoals zijn' doopnamen luiden, weegt 7 pond. De gelukkige moeder met haar bijzondere baby. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzle- parade. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Rijk en geen geld, hoor spel. 14.30 Counter-tenor en clavecimbel. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Tus sen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Het ge bied van de Zuid-Pacific. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-Duivels, hoorspel. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Dansorkest. 19.45 Litteraire ervaringen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamermuziek. 20.45 De Schaapherder, hoorspel. 21.45 Orgel. 22.10 De Vier Mogendheden Conferentie. 22.15 Sportactualiteiten. 22.30 Gevarieerde mu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.45— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. Gebed. 8.00 Nieuws, en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Metropole orkest en koor. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Te nor, cembalo en gamba. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 16.40 Sopraan, tenor, piano en voordracht. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.10 Geva rieerde muziek. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Ik druk er zo overen U? 21.55 Amusements muziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Belgische muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Muziek-causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramina. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engele littartuurge- ichiedenis. (Op 224 m.). Van 20 tot 26 Juni van dit jaar zal in Amsterdam het 26ste internationale congres van de PEN-club worden gehouden, onder auspiciën van het Nederlandse PEN-cen- trum. Over dit letterkundige congres heb ben mr. dr. J. in 't Veld, voorzitter van het voorbereidende comité, Victor E. van Vries land en prof. dr. N. A. Donkersloot, als be stuursleden, enige mededelingen gedaan. Het doel van de PEN-club is onder meer vriendschap en beter begrip aan te kwe ken onder schrijvers van alle rassen en nationaliteiten, het beschermen van kunst werken in tijden van oorlog en het bevor deren van een ongehinderde verbreiding van alle gedachten. Geestelijke vrijheid is een onderwerp geweest, dat altijd op de congressen ter sprake is gebracht. Dit is de tweede keer, dat ons land als congres centrum werd gekozen. In 1931 was Den Haag de plaats van samenkomst. Op deze congressen komen twee officiële afgevaardigden van elk land of elk cen trum. In ons land telt het PEN-centrum ruim tweehonderd leden, in Engeland on geveer negenhonderd. De openingszitting van het congres zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen worden gehouden, de overige zittingen in het Carlton-hótel. Het op de litteraire zit tingen te behandelen onderwerp is: „mo derne litteratuur als taalexperiment". Van de vooraanstaande schrijvers wor den onder meer verwacht E. M. Forster en Jean Schlumberger, aan wie, evenals aan Victor van Vriesland, door de Leidse Uni versiteit een ere-doctoraat is verleend. Het aantal deelnemers aan het congres wordt geschat op ongeveer vierhonderd. Verder staan op het programma: ont vangsten door het rijk en de gemeenten Amsterdam en Leiden, een plechtige zit ting in de ridderzaal te 's-Gravenhage, waar minister Cals een toespraak zal hou den en een excursie naar Arnhem. Het Con certgebouw Orkest biedt de deelnemers een concert aan, onder leiding van de Zwit serse dirigent Ernest Ansermet. Het congres is tweeledig: op het litteraire gedeelte worden de letterkundige belangen Ned. Herv. kerk Beroepen te Oost- en West Souburg: ds. J. A._ van Duyne te Terhorne. Aangenomen naar Maarssen (toez.) A. L. v- d. Smit te Onstwedde. Bedankt voor Groningen (voc. J. C. v. Nieu- kerken) H. J. van Nie te Gieterveen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Be.-oepen te Monte Alegre (Brazilië) J. van Dijk te Schildwolde. Chr. Geref. kerken Beroepen te Harderwijk: C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Geref- gemeenten Aangenomen naar Lisse: L. Kieboom te Waardenburg. Ds. J. HEEMSKERK OVERLEDEN In de ouderdom van 64 jaar is overleden ds. J. Heemskerk, Ned- Hervormd predikant te Standdaarbuiten. Hij werd in 1921 te Her wijnen in zijn eerste gemeente bevestigd, die hij 21 September 1947 met die van Standdaar buiten verwisselde. ADVERTENTIE (ondern.prijs) kost een Renault Vier 4-deurs sedan met verwarming, rolhoes en temperatuurmeter Gaat 100.000 K.M. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG - HAARLEM behandeld, de werkzittingen zijn gewijd aan zaken van organisatorische aard, waar van het onderwerp in April zal worden vastgesteld. Het volgend jaar zal in Tel Aviv een PEN-congres worden gehouden en het jaar daarop in Londen. Gisteravond omstreeks 19.10 uur is een felle uitslaande brand uitgebroken in de Roermondse eierveiling, de grootste van Europa. De linkervleugel van de eiermijn is gedeeltelijk uitgebrand. De schade wordt op ruim een millioen geschat. De brand werd ontdekt door mej. F. Gie bels, een dochter van de boekhouder van de eiermijn, die naast de eiermijn woont. Zij bevond zich des avonds omstreeks tien over zeven op haar slaapkamer, toen zij een luid geknetter hoorde. Zij zag toen dat grote vlammen uit de linkervleugel van de eiermijn sloegen. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd die spoedig ter plaatse was. Op het moment dat de brand uitbrak, bevond zich voor zover men kan nagaan niemand in het gebouw. In een ommezien stond het ten Zuiden van de hoofdingang gelegen gedeelte van de coöperatieve eiermijn in lichterlaaie. Aangewakkerd door een felle Oostenwind veroverde het vuur deze héle vleugel in betrekkelijk korte tijd. In dit gedeelte van het gebouw bevond zich een twaalftal eiersorteermachines en een grote hoeveel heid emballagemateriaal en ongeveer een millioen eieren. De waarde van de machi nes en de voorraden wordt geschat op een half millioen gulden. De brandweren van Roermond en Venlo bestreden met tien stralen de enorme vuurzee. Om negen uur had men de brand bedwongen, maar het nablussen duurde de gehele nacht voort. De blussingswerkzaamheden werden aanvankelijk bemoeilijk doordat te gerin ge druk op de waterleiding van het bedrijf stond. De buiswijdte van de leiding bleek te klein. Men moest overschakelen naar de in de nabijheid gelegen leiding van de Kappelerlaan (bij Roermond). Tengevolge van de brand is de coöpera tieve eiermijn in grote moeilijkheden ge raakt, omdat het sorteren van de voor ex port bestemde eieren geen doorgang kan vinden. De directie heeft onmiddellijk nieuwe machines besteld en enkele vrachtauto's zijn reeds vertrokken om deze machines te halen. De werkzaamheden in het bedrijf worden reeds vandaag zoveel mogelijk voortgezet. De brand trok in de avonduren veel be kijks. De totale schade, met inbegrip van het gebouw, wordt ruw geschat op bijna een millioen gulden. Verzekering dekt deze. Naast het in de as gelegde gedeelte van de oude eiermijn is een nieuwe eier mijn in aanbouw, die in Juli in bedrijf zal worden genomen. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is door nog enbekende ooi-zaak brand uitge broken in de voorraad van circa twee en een half millioen kilo stro, die bij de stro cartonfabriek „Albion" aan de Hinders- straat te Oude Pekela (Gr.) lag opgesla gen. De vlammen die spoedig uit de in vijf stapels op een terrein van naar schatting honderd bij veertig meter opgetaste pak ken stro loeiden, werden aangewakkerd door de straffe Oostenwind. Het hakselge- bouw dat aan de strocartonfabriek is ge bouwd vatte ook vlam. De brandweren van Oude- en Nieuwe Pekela waren zeer spoedig na het consta teren van de brand aanwezig. Zij kregen assistentie van de brandweren uit Veen- dam, Winschoten en Stadskanaal. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft gisteren in staat van faillissement ver klaard C. Mesman—Kraamwinkel, handel drijven de onder de firma Corona, te Overveen, Ju- lianalaan 8. Rechter-commissaris mr. J, P. Petersen. Curator mr. J. F. Sachse te Heem stede. W. Nellestein, te Haarlem, Ooievaarstraat 17. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. W. Rutgers te Haarlem. E. Veldhuis, in meubelen en woningtextiel, te Zaandam, Kopermolenstraat 18. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. van de- Hoeven te Haarlem. Wegens gebrek aan baten zijn opgeheven de faillissementen van G. Pels. handelende onder de naam Pels Azijn Bedr'if, te Haarlem. Jacobstraat 13. Rechter-crmmisraris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. H. Jonker te Haarlem. H. F. A. Smit, accumulatorenfabrikant, te Haarlem. Koorstraat 2. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. W. Glas tra te Haarlem. A. E- Eke1schot, zuivelhandelaar, te Haar lem, Jan Gijzenkade 171. Rechter-commissa ris mr. J. G. Rambonnet. Curator mr. A. J. Fibbe te Haarlem. H. Jongenelen, verkoper, te Hoofddoro, Hoofdweg 734. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. Roggeveen te Haar lem. J. B. Visser, aannemer te Heemstede, Lim burglaan 1 a. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. A. Bruch te Haarlem. 16. ,JDus baas Kraska heeft ons bespion- neerd?!", riep Panda. „Dat deduceer ik", beaamde Pat O'Nozel, „en wel uit de vol gende feitens. Hij loerde door de ramens, luisterde naar jullie gesprekkens en toen ik hem ontdekte, nam hij de benens". ,JDus hij weet nu, dat we toch aan de race kun nen deelnemen en wel met dat auto-model letje", merkte Panda op, „en nu zal die schurk wel proberen, om ook dat auto- modelletje stuk te maken". Professor Kal- ker had verward toegeluisterd. „Waar heb ben jullie het toch over?", vroeg hij ein delijk hulpeloos. „We hebben gededuceerd, dat we in gevaar zijn", antwoordde Pat O'Nozel, „en dusmoeten we ons ver mommen. Hier Panda, zet deze bril op en trekt u deze jurk aan, professor". Onder het spreken haalde de grote detective op verrassende wijze een complete vermom ming suitrusting te voorschijn, waarmee hij zichzelf en zijn metgezellen een heel ander aanzien gaf. „Waar is dit allemaal voor nodig?", vroeg professor Kalker, verle gen met de strik van zijn jurk spelend. „Veiligheidsmaatregelens", antwoordde Pat, „baas Kraska loert er op, om ook dat baby auto stuk te maken". „Maar dan moeten we in de eerste plaats dat auto'tje ver mommen", riep Panda, „want dat loopt het meeste gevaar!" „Goed gededuceerd", prees Pat, „we gaan dat auto ook vermommen". De brand zal nog wel enkele dagen du ren. De fabriek liep des avonds geen ge vaar meer bij Oostenwind. Wel joeg de wind plukken brandend stro door de lucht in de richting van de nabij de „Albion" gelegen compacte rij arbeiderswoningen. De brandweer hield deze huizen uit voor zorg nat. Twee brandweren moesten haar blus singswerkzaamheden staken, omdat, ver moedelijk tengevolge van de vorst, de motoren stagneerden. Ook enkele brand slangen hadden te lijden van de vorst, zo dat een gërichte blussing door middel van deze slangen onmogelijk werd. De pakken van de brandweerlieden ston den stijf van het bevroren water. Het blus water werd betrokken uit het langs de fa briek lopende kanaal. De „Albion hoopt de productie van stro- carton binnenkort te kunnen voortzetten door de medewerking die strocartonfabrie- ken uit de omgeving zullen verlenen. Deze fabrieken zullen namelijk voor stro zorgen. ADVERTENTIE Onverwacht heeft Koningin Juliana gis teravond een bezoek gebracht aan het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag om de opvoering bij te wonen van „Les Dialogues des Carmélites" van Georges Bernanos, welke werd gegeven door het Thé&tre Hébertöt, welk stuk in Nederland onder de titel „De Hof der Olijven" is vertoond. De Koningin had enkele minuten voor het begin, door velen onopgemerkt, plaets genomen in de Konink lijke loge. Zij was vergezeld van drie dames. Op de balustrade lag een orchidée. Vittorio Pedrecca's marionettentheater Piccoli, dat de laatste maanden, na 'n tour- née van vele jaren door Amerika, te Parijs en te Londen is opgetreden, zal gedurende de maand Maart in theater Carré te Am sterdam voorstellingen geven. Dertig artis- ten. twaalfhonderd marionetten en vijfhon derd décors brengt de heer Pedrecca mede. De Haagse Comedie deelt ons mede, dat Louis Saalborn, die enige maanden rust heeft moeten houden, thans geheel hersteld is en zijn werkzaamheden kan hervatten. Zijn eerste regie bij dit gezelschap is die van het door hem vertaalde stuk „A day by the sea" van N. C. Hunter, waarin nij tevens een der mannelijke hoofdrollen zal vertolken. LONDEN (United Press). Het vroe gere hoofd van de Britse covtra-spion- nage, Sir Percy Sillitoe, zal volgens eew bericht in de Daily Express over drie weken een chocolaterie annex banket bakkerij openxn in de aan de Zuidkust van Engeland gelegen badplaats East bourne. Sir Percy nam verleden jaar September ontslag uit de Britse veiligheidsdienst en besteedde toen geruime tijd aan het zoeken naar een geschikte zaak voor zijn 28-jarige zoon Richard. Tenslotte bepaalde hij zijn keus op Eastbourne, waar hij een eerste klas banketbakkerszaak wil openen, die vol gens zijn zeggen nog op de promenade van Eastbourne ontbreekt. Hij zal echter de zaak niet zomaar aan zijn zoon overlaten, want „hij brandt zelf van verlangen qm achter de toon bank te komen", zoals zijn echtgenote, Lady Sillitoe zei. Zo kan men dus over drie weken aan de man, die nimmer zoete broodjes bakte met spionnen, een onsje lange vingers, moorkoppen of Engelse drop vragen, die hij dan in alle vrede af zal wegen. j Ambassadeur. Naar te Teheran is ver nomen, heeft de Britse regering haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van Ali Scheili tot ambassadeur van Perzië te Londen. Ali Scheili bezette deze post reeds ten tijde van de verbre king der diplomatieke betrekkingen tus sen Perzië en Groot-Brittannië. Voor zijn benoeming tot ambassadeur van Perzië in Frankrijk was Scheili twee keer eerste minister van Perzië, ver volgens minister van Binnenlandse en daarna van Buitenlandse Zaken. Hierna volgde zijn benoeming tot ambassadeur te Londen. Na de verbreking der diplo- matieke betrekkingen tussen Perzië en Engeland verbleef Scheili in Europa. Hij keerde pas in September na de val van Mossadeq, naar Perzië terug. Doodslag. Russell Tongay, de vadar van de Amerikaanse „waterbabies", Ksthy en Bubba is in Miami (V.S.) schuldig be vonden aan doodslag op zijn vijfjarig dochtertje Kathy. Hij is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was ervan beschuldigd de dood van Kalhy veroorzaakt te hebben door haar te dwingen tot een duik in een zwembas sin van een tien meter hoge toren af. Kathy en Bubba (9 jaar oud) traden bij zwemfeesten op. Hun vader was hun impressario. Ontkenning. Volgens een rapport van het Britse departement van Oorlog heeft het Britse leger zich niet op grote schaal aan wreedheden en onverantwoord ge drag in zijn strijd tegen de Mau Mau in Kenya schuldig gemaakt. Het ver slag een samenvatting van de bevin dingen van een militair onderzoek in Kenya, zegt, dat beschuldigingen, vol gens welke compagnieën borden had den waarop de officieel en niet offici eel gedode inheemsen werden aange tekend, ongegrond zijn. Er is, aldus het verslag, geen bewijs, behalve in twee gevallen, dat soldaten geld of andere beloning werd aangeboden voor het doden van Mau Mau-leden. Geïsoleerd. Het stadje Debar in Joego- slavisch Mecedonië is reeds twee weken door sneeuw van de buitenwereld af gesloten, waardoor honderd reizigers zijn gestrand. Volgens ontvangen be richten dreigt er voedselgebrek in het stadje. Actie. De veiligheidspolitie in Guatemala, die vorige week een actie tegen anti communisten is begonnen, die verdacht worden van samenzwering tegen de re gering, heeft geweigerd inlichtingen over deze kwestie te verschaffen en het aantal arrestaties mede te delen. Vele anti-communisten zijn ondergedoken sedert de actie van de politie begon. De minister van Buitenlandse Zaken, Gar- rido, heeft Maandag twee anti-commu nisten, die een toevlucht hadden ge zocht op de ambassades van San Salva dor en Nicaragua, vrijgeleide aangebo den voor het verlaten van het land. Aanvaring. Het Zweedse schip „Yvonne" heeft Dinsdagavond geseind, dat het in aanvaring is geweest met het Britse schip „Wallace Rose" (632 ton), dat daarop dwars van .Cold Harbour Point Light is gezonken. Twee bemannings leden van de „Wallace Rose" zijn gered, acht worden er vermist. Bases. De Amerikaanse onderminister voor de luchtmacht, Talbot, heeft Dinsdag te Washington op een persconferentie verklaard, dat het niet zo is, dat de bases in Spanje in oorlogstijd niet ter beschikking van de Verenigde Staten staan. Talbot zeide dit in antwoord op de vraag, of het accoord met Spanje alleen voorziet in het gebruik van de bases in vredestijd. De minister van Defensie, Wilson, die de persconferentie bijwoonde, zeide over deze kwestie: „Er zit veel vast aan het hebben van bases in andermans land. Men heeft er niet veel aan, tenzij men de welwillendheid van de ander geniet". Vertrouwen. De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft Dinsdag zijn vertrou wen uitgesproken in de nieuwe, door de socialistenleider Mosje Sjaret gevormde regeringscoalitie. Het vertrouwensvotum werd aangenomen met 75 stemmen voor en 23 tegen bij vijf onthoudingen, Hulp. In aansluiting op de besprekingen, die Koning Saoed van Saoedi-Arabië en Koning Hoessein van Jordanië in het afgelopen weekeinde te Badnah, aan de grens tussen beide landen hebben gevoerd, heeft Koning Saoed eenheden van zijn leger opdracht gegeven, naar de Jordaanse grens te gaan „teneinde Jordanië te helpen bij een eventuële aanval door Israël". T TAN technische vooruitgang was in de middeleeuwen nog weinig sprake, evenmin als van de noodwet-Drees en der gelijke gerieflijkheden. Indien we ons dan ook nog herinneren onder welke erbarme lijke voorwaarden de arbeiders in de vorige eeuw moesten werken en leven, is het al heel simpel hieruit de gevolgtrekking te maken dat het in de „donkere middeleeu wen" wel heel erg bar moet zijn geweest. We willen de zaak zeker niet idealiseren, maar eerlijk gezegd, het viel hier en daar nog al mee! Nog in 1450 horen we van de aartsbisschop van Florence, Antonius, dat voor het verkrijgen van het dage lijks levensonderhoud een kor te arbeidsdag voldoende is en dat iemand die lang werkt, naar rijkdom en overvloed streeft, hetgeen hij als onchris telijk brandmerkt. Wat met die korte werk tijden werd verdiend, lijkt hier en daar wel een sprookje. Metselaars en timmer lieden bijvoorbeeld verdienden in de zo mer per dag 10, in de winter 8 pond ossen vlees. In Saksen kon een bouwvakarbeider van zijn weekloon drie schapen en een paar schoenen kopen. In Amiens was het weekloon van een dergelijke arbeider gelijk aan de waarde van een kleine os. In Bai- reuth verdiende een dagloner op het land in het jaar 1464 dagelijks 18 pfennig, wel ke beloning ons wel bijzonder schriel moet toeschijnen, nu van dat bedrag nauwelijks een ritje met de tram kan worden bekos tigd. Maar in die dagen kostte een pond braadworst één pfennig en een pond van het beste rundvlees het dubbele, zodat 18 pfennig een royaal dagloon betekende. Vaak kregen de arbeiders bovendien de kost bij hun werkgevers. Deze maaltijden waren meestal niet zo simpel als waarmee we ons thans plegen te verzadigen, zoals blijkt uit het bevel van de Saksische her- togen Ernst en Albrecht, die in de 15de eeuw decreteerden: „De werklieden en maaiers moeten tevreden zijn wanneer zij buiten hun loon dagelijks tweemaal des middags en des avonds vier spijzen krij gen: soep, twee vleesgerechten en twee groenten". Zoals U ziet werdtde soep toen niet tot de spijzen gerekend, hoewel thans vele gezinnen dit als enige maaltijd nutti gen. Maar dat is dan ook snert! Damaschke, Janssen, Avenel en anderen die een studie maakten over de economi- sche toestanden in die eeu wen, noemen de lonen hoog en verbazen zich over de welstand der werknemers. Zij aten er goed van, want aan veel anders kon het geld in die dagen niet worden besteed. Butzbach verhaalt hoe gewone mensen bij mid dagmaal en avondeten zelden minder dan vier gerechten naar binnen werkten, 's Zo mers werd aan deze maatijden bovendien nog als ontbijt klöse met in boter gebak ken eieren en kaas toegevoegd, hetgeen wel in schrille tegenstelling staat tot het margarine-diëet, waarop ons gehele volk thans is geabonneerd (waarmee overigens niets denigrerends ten opzichte van de daarin verwerkte grondstoffen is gezegd). Buiten de grote maaltijden om, gebruikten de arbeiders in die dagen bovendien nog het vesperbrood in de namiddag en vóór het slapen gaan werd kaas, brood en melk genuttigd. Waarbij we de hoop uitspreken dat dit alles hun goed is bekomen! Maar we hebben nu aldoor over de werk nemers buiten onze grenzen gesproken, en wellicht wilt u ook wel eens weten of onze voorvaderen destijds in die welstand heb ben gedeeld? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2