Gebrek aan leiding zet jeugdwerk klem Vijf Mei-viering voor Velsen-Noord en Beverwijk Kort en bondig Visserij - varia Vele verenigingen zien hun voortbestaan bedreigd Castricum Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee Vanmorgen in de Vishal Handelaren tegen „halve" weekmarkt Iedere dag arrestaties van Nederlanders Naar één organisatie van het effectenbedrijf 7 HARTEKREET! „Wat moet mijn kind worden?" Wethouder van Zaandam komt spreken Cabaret op Duinenbosch Jaarlijkse uitvoeringen van Vitesse-gym Ijsbaan geopend Eén op vijf Nederlanders lijdt aan rheumatiek „The Velno's" musiceren Amateurfotografen bespreken kleurenprojectie Piano-recital van Toonkunst Oud-emigrant over Canada: „land met toekomst" „Appassionata" morgen avond in Thalia Donderdagsmorgens markt? Hoofdstad Operette gaf reprise Indonesische politie slaat met eentonige regelmaat toe „Arrestatie van journalist Evenhuis is onjuist" De damkampioenschappen WOENSDAG 27 JANUARI 1954 Wanneer op deze plaats nogmaals de aandacht wordt gevraagd voor het jeugdpro bleem, dan is dat een ernstige zaak. Een zaak, die ons allen aangaat. Alom in den lande wordt veel en wijs gesproken en nog meer en nog wijzer geschreven over problemen, die men aanduidt met termen als „maatschappelijke verwildering der jeugd", „massajeugd" en „onbegrepen jeugd". Wij beamen, dat die problemen be staan en accepteren die geschriften en redevoeringen, omdat ze door deskundigen zijn geschreven en uitgesproken. Maar er gebeurt zo weinig. Want het ontbreekt aan alle kanten aan leiding en kader. Er zijn cr wel die behalve lezen en praten over die jeugd ook nog iets doen. Die tijd en energie opofferen en dikwijls andere geneugten laten staan omdat zij voelen, dat het brokje zelfopvoeding, dat het kind in z'n vrije tijd zichzelf toedient in goede banen geleid moet worden. Die mensen zijn er wel; het zijn er zo'n 350 op de ruim 55.000 inwoners van Velsen. Dus nog niet eens één percent van de Velsense bevolking, dat zich geroepen voelt zich bij het jeugdwerk aan te sluiten om daar ais jeugdleider of -leidster het kind te helpen, zijn vrije te besteden. Bezigheid en besteding Teveel nog heerst de mening, dat met vrije tijdsbesteding slechts bedoeld wordt: „als ze maar bezig zijn" en te weinig wordt beseft dat deze term veel, zelfs zeer veel te maken heeft met „besteden". Besteden betekent ook het kostbare en dikwijls zuur verdiende geld uitgeven om er iets voor terug te ontvangen, dat men hard nodig heeft. Besteden betekent voor het kind het beetje vrije tijd overgeven om er een stukje opvoeding voor terug te krijgen. „Tegenwoordig is het economisch alle maal zo mooi uitgekiend, dat de vakman geen tijd' over heeft, een jongen, die zo van de lagere school komt, het vak te leren." Aldus de heer J. Lodewijks uit Amster dam tijdens zijn Dinsdag in hotel „De Har monie" gehouden causerie voor de Katho lieke Arbeiders Beweging afdeling Castri cum. Spreker hield een lezing over het onderwerp: „Wat zal mijn kind worden?" Uitvoerig behandelde de heer Lodewijks de beroepskeuze van het kind, dat op het punt staat de lagere school te verlaten. Ge zien het zich steeds uitbreidende aantal beroepen, de gestadige toename van de be volking en het feit, dat diploma's bij solli citatie van zeer groot belang zijn, gaf de spreker zijn gehoor de raad, het advies van de bureaux voor beroepskeuze in te win nen. De spreker, die tevens de adressen van deze bureaux verstrekte, kreeg na de pauze talrijke vragen te beantwoorden. Met het optreden van het gemengd zang koor St. Caecilia, dat onder leiding van de heer St. Jansen, enige liederen zong, was het een bijeenkomst, die een grotere be langstelling had verdiend. Op de Donderdag in hotel Komman te houden ledenvergadering van de Partij van de Arbeid afdeling Castricum, zal de wethouder van Zaandam, de heer M. Plooyer, een lezing houden over het onder werp: „Woningproblemen". Aan deze lezing zal de behandeling van een korte agenda vooraf gaan. Het personeel van het provinciaal zie kenhuis Duinenbosch te Castricum staat Donderdag een cabaretavond te wachten. Het Haarlems Radio Cabaret zal namelijk in de grote toneelzaal van de inrichting voor het voetlicht komen met een program ma, getiteld „Holland lacht weer". De aan vang van de avond is op 20 uur gesteld. Aquarianen komen bijeen De Castricumse aquarium-terrariumver eniging Roodvinzalm heeft voor Maandag een bijeenkomst georganiseerd in hotel De Rustende Jager. Naar wij van het bestuur der vereniging vernemen is deze avond toe gankelijk voor allen die iets meer over aquaria's, vissoorten, planten en wat dies meer zij willen weten en voorts ligt het in de bedoeling dat de voorzitter, de heer S. Boer, een lezing zal houden over „Kweken en haar problemen". Gegund Het maken van een brug van gewapend beton en het bouwen van een garage met' rijwielbergplaats bij de ambtswoning van Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, aan het Stationsplein, is gegund aan de laagste inschrijver, de fa. K. Kop man (Nieuwe Niedorp). De jaarlijkse uitvoeringen van de Castri cumse gymnastiekvereniging Vitesse zijn vastgesteld op Woensdag 10 en Donderdag 11 Februari. Beide avonden vinden plaats in zaal Roozendaal en van de gewoonte, het kunnen der leden in revuevorm naar voren te brengen, is men afgestapt. Er zal louter gymnastiek worden vertoond en daar het toneel hiprvoor niet voldoende plaats biedt, zullen de leden optreden in de zaal. De eerste avond is toegankelijk voor publiek, genodigden en donateurs en de tweede voor leden, introducés en dona teurs. Damclub St. Thomas De onderlinge wedstrijden van de Cas tricumse R.K. damclub „St. Thomas", die Maandag in hotel Sport-Duinzicht zijn ge speeld, hebben de volgende uitslagen opge leverd. Afdeling 1: J. KabelC. Orij 11; C. ReijndersP. Ruiter 02; C. v. d. HimstC. Juffermans 11; A. de Zeeuw J. Geuke 11; B. BeentjesG. Sprenkeling 11. Afdeling 2: W. RozemeijerA. Dage- let 0—2; R. Stet—A. Collet 1—1; A. Riet veldS. Groentjes 20; J. GroenP. v. d. Himst 02. Afdeling 3: B. LoumanC. Reijnders Jr. 20; L. de RidderA. Korte- kaas 20. Afdeling 4: P. de VriesW. Ad miraal 11; L. van WissenB. Brakenhof 20; Th. '"'••aasJ. Hollander 11. Problemen als „jeugdverwildering", „ontsporing van het opgroeiende ge slacht" en wat dies meer (of minder) waar zij, begrippen als „massajeugd" en „normloze kinderen" zijn de laatste tijd niet alleen aan de orde geweest in Velsen, waar. een gemeenteraad zich door een begroting heen worstelde en ook het jeugdwerk een deel van zijn warme aandacht schonk. Bijgaand artikel tracht een oorzaak van de remmen, die nog op het jeugd- iverk in Velsen inwerken, aan te wijzen. Wij laten erheen deskundige in aan het woord, die uit zijn anonimiteit een vraagstuk benadert, dat ons allen raakt. Die vrije tijdsbesteding van de jeugd, die haar de nodige levensvorming moet brengen, kan heel gemakkelijk op straat of in de bioscoop, in de dancing of in de kroeg plaats hebben. Ook daar wordt opgevoed. Maar het behoort daar niet of niet al leen te geschieden. De jeugdverenigingen en jeugdclubs zijn er om het kind een vrije tijdsbesteding te brengen die voor het hele verdere leven van groot positief belang is, gebaseerd als ze is op naastenliefde, eerlijkheid, opoffe ringsgezindheid en trouw. Zonder twijfel treffen wij allemaal het kind liever aan in de speeltuin dan langs de straat, liever in een gezond spel op de jeugdclub, dan in een ongezond spel langs de Kanaaldijk. Er zal in deze gemeente nog veel moeten veranderen, willen we het gestelde doel in een behoorlijke mate bereiken; dit veran deren zal echter in de eerste plaats bij ons zelf moeten beginnen. Slechts 350 inwoners van de ruim 55.000, die zich geroepen voelen die jeugd in haar vrij tijd te leiden. Het gevolg? De gevolgen In Oud-IJmuiden: een vanouds bekende jeugdvereniging die vandaag of morgen haar jongensclubs moet stopzetten wegens gebrek aan leiding. In IJmuiden-Oost: twee jeugdgroepen opgeheven wegen gebrek aan leiding. In Santpoort: twee jeugdgroepen, die snakken naar vervangers voor de oudere leiders die er al lang mee uit hadden wil len en ook moeten scheiden, 't Kon nog steeds niet wegens gebrek aan leiding. In Velsen: een meisjesvereniging, een jongens-organisatie en een stuk splinter nieuw jeugdwerk, die schreeuwen om leiding. Moet dat zo doorgaan? Het staat voor ons als een paal boven water, dat er onder de Velsenaren zéér velen zijn, die voldoende capaciteiten be zitten om als jeugdleider of -leidster op te treden. We bouwen prachtige flats, we leggen straten en plantsoenen aan om van te likkebaarden, we trekken industrieën op en graven tunnels, en dat alles om Velsen in de toekomst groot en mooi en goed te laten zijn. Vergeten we nu de jeugd, die straks dat mooie Velssn zal moeten be wonen en besturen en groot houden. Het wordt tijd, hoog tijd dat we ons melden als jeugdleider of jeugdleidster. De Kennemer IJsbaan aan de Zeeweg te Castricum is Dinsdagmiddag voor het publiek opengesteld. Het was in de mid daguren een drukte van belang op de baan, die een oppervlakte heeft van 17.050 vier kante meter, 's Avonds was de belangstel ling iets minder, waarschijnlijk als gevolg van de snerpende wind, die het verblijf op de baan nu niet bepaald veraangenaam de. Reeds de eerste dag heeft de Castri cumse afdeling van de EHBO verscheidene onfortuinlijke schaatsliefhebbers en lief hebsters eerste hulp verleend. Gelukkig waren de verwondingen niet van ernstige aard. Bedden tekort in gespecialiseerde ziekenhuizen Rheumatiek kost onze gemeenschap jaarlijks zeventig millioen gulden en in alle kringen van de bevolking vallen door lopend slachtoffers, waaronder ook vele kinderen. Hierdoor is de rheumatiek één der ergste volksziekten, aldus de heer A. Wempe, directeur van de Nederlandse ver eniging voor Rheumatiekbestrijding, tijdens de filmavond die Dinsdag in de Zeewijk- school te Beverwijk werd gehouden. Uit deze rolprent kreeg men een indruk wat er wordt gedaan aan bestrijding van deze ziekte, waar in Nederland door jarenlange verwaarlozing een grote achterstand in is ontstaan. Voor ernstige gevallen kan naar het oor deel van bevoegde rheumatologen alleen een effectieve behandeling om invaliditeit te voorkomen, of bestaande invaliditeit zo veel als nog mogelijk is, te verminderen, baat geven en wel in een speciale rheuma- kliniek, of in een aparte rheuma-afdeling van een ziekenhuis. Daartoe bestaan in ons land reeds enige mogelijkheden, doch deze tellen in totaal nog maar 350 bedden, terwijl het tienvoudige wordt nodig geacht. Men streeft er naar in de daarvoor in aanmer king komende plaatsen de mogelijkheden voor behandeling belangrijk uit te breiden. Hiervoor is echter nodig dat de hele bevol king medewerkt. Van 1 tot 15 Februari zal in Beverwijk een collecte worden gehouden, waarvoor collectanten zich nog kunnen melden bij mevrouw Schmohl, Vondellaan 89. „De kribbebijter" Ten bate van de R-K. blindenzorg St. Odila komt de rederijkerskamer „Alberding Thijm" uit Haarlem op Donderdag 4 Februari in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk een uitvoering geven van het toneelspel „De Kribbebijter". Het Kennemer show- en amusements-orkest „The Velno's" geeft onder leiding van Ba rend Kuhfus op Donderdag 28 Januari in het Luxor-theater een concert waaraan medewerken Dicky Klein en Cor Kurpers- hoek met zang en Toby Rix en Dick Harris; de conférances worden verzorgd door Roland Wagter. De Beverwijksè amateur-fotografen ver eniging houdt op Vrijdag 12 Februari een bijeenkomst, waarop de heer en mevrouw Tol uit Curagao zullen spreken over foto's en projectie van kleuren. Debora en Boukje Land geven op Donder dag 4 Februari in het Luxor-theater voor de afdeling Beverwijk van „Toonkunst" een vierhandig pianorecital. Vooraf wordt een jeugdconcert gegeven waaraan medewerken Bertje Da-elaar. piano en Ru Otte, clarinet. „Oefening baart kunst" met „Spel met een droom" De toneelvereniging „Oefening baart Kunst" te Beverwijk voert op Zaterdag 6 Februari het toneelspel „Spel met een droom" op in het Kennemer Theater. Jaarvergadering van de vereniging voor Bijenteelt In haar Dinsdagavond gehouden jaar vergadering hebben de leden der Bever- wijkse afdeling van de Vereniging tot be vordering der bijenteelt besloten een cur sus voor beginners te houden. Men wil daarmee onder meer bekend heid geven aan de bijenteelt als liefhebbe rij. Ook wordt er een bijenfilm vertoond, waarvoor de leden nu al belangstelling toonden. De aftredende bestuursleden de heren B. J. Hilbers en C. Rozemeyer werden her kozen. Theosofische vereniging houdt bijeenkomst De afdeling Beverwijk van de Nederlandse Theosofische vereniging houdt vanavond in ,,'t Centrum" een openbare bijeenkomst, waar op ir. A. H. J. van Leeuwen zal spreken over het onderwerp „Nieuwere aspecten in het industrieel economisch denken". Voor de vereniging van oud-leerlingen van de Lagere Tuinbouwschool heeft, de heer P. Bruins, die ruim twee jaar in Canada ver bleef, in café „De Oranjeboom" te Heems kerk een lezing gehouden over zijn beleve nissen in dit land. De heer Bruins, die zich een aangenaam spreker toonde, hield zich voornamelijk bezig met de mogelijkheden om als emigrant in Canada een goede toekomst op te bouwen. Hij drukte de toehoorders op het hart, voor dat men de stap gaat wagen, zich vooral ter dege te laten voorlichten en raadde de jongeren aan de taal te leren, daar men hier van zeer veel plezier zal beleven. Na zijn inleiding wérden de heer Bruins nog vele vragen gesteld. Bridgedrive van „De Oranjeboom" In café „De Oranjeboom" heeft de Heems- kerkse bridgeclub van die naam een drive gehouden, waarvan de voornaamste uitsla gen zijn: Groep I: 1. Meyen Jr.—Tabak 37'/» pnt.; 2. Beentjes— De Vries 37'/2 pnt.; 3. Heer en mevr. Van der Lee 34'/g pnt.; Bell°man—De Boer 31 Va pnt.; 5. HennemanCornelisse 3OV2 pnt. Groep II: 1. Heer en mevr. v. d.-Jagt 5IV2 pnt.; 2. P. en J. Koopman 41 pnt.; 3. mejuffr. v. d. Wel—Blankendaal 32'/ï pnt.; 4. mevrouw Tabakv. d- Wel Jr. 32 pnt.; 5. Scheerman— Wentink 31 pnt. Neksloot wordt verbreed De Neksloot te Heemskerk wordt door een firma uit Haarlem verbreed en uitgediept. Het is de bedoeling dat dit water dertien meter breed en drie meter diep wordt. De aangrenzende wateren, de Watering en de Noorderbeek worden acht meter breed. Deze werkzaamheden zijn nodig in verband met de watervoorziening van de Hoogovens. „De Strandmeeuwen" klaverjasten De Wijk aan Zee-se klaverjasclub „De Strandmeeuwen" hield deze week, ondanks de kou een klaverjasdrive, waarvan de voor naamste uitslagen zijn: 1. M. G. Seysener 4688 pnt.; 2. mevrouw De Reus 4557 pnt.; 3. mevr. Seysener 4350 pnt.; 4. mevr. Paap 4283 pnt. en 3 marsen; 5. C. de Witte 4130 pnt. Bij het comité viering Bevrijdingsdag voor Beverwijk en Velsen-Noord bestaan gevorderde plannen voor de 5 Mei-viering. Het belangrijkste is dat het comité er in geslaagd is de toneelgroep „Puck" voor die dag te engageren, 's Middags zullen er twee kindervoorstellingen in het Luxortheater gegeven worden van het nieuwe stuk „Had je me maar of Hoe Jan Klaassen zijn Ka- trijntje kreeg." 's Avonds zal een voorstel ling worden gegeven van het toneelstuk „Bloch". Het voorlopige programma vermeldt voorts: een jeugdappèl bij Westerhout; een kinderkermis op Watervliet; ballet en tur nen in Scheijbeeck; een openluchtfilm in Velsen-Noord en een volksbal op het marktterrein. Dit is een nogal theatrale weergave van 't leven van een Zweedse concertpianist, wiens bestaan beheerst wordt door de mu ziek en de mooie jonge vrouw, die zijn echtgenote wordt. Deze dubbele bezetenheid wordt weergegeven op een manier, die be wondering moet afdwingen voor het spel met de sentimenten waarin regisseur Olof Molander zich liet gaan: de pianist ver denkt zijn gade van ontrouw en schiet op een harer jeugdvrienden, raakt in de ge vangenis, moet daarna ervaren, dat Maria echt van een ander is gaan houden en sterft tenslotte voor een snikkend publiek op het podium. Natuurlijk tijdens de vertolking van Beethovens werk, dat de titel aan de film gaf. Alle voorwaarden voor een melo drama zijn dus aanwezig, maar het is er niet helemaal van gekomen, zodat er veel overbleef, dat ernstige waardering verdient. Vivica Lindfors speelt de vrouwelijke hoofdrol. De muziekweergave is verrassend goed. Vijf kotters Onder een wit-blauwe ijskorst lagen van nacht aan de hal de IJm. 210 met 33 kisten tong en tarbot en 90 schol; de IJm. 209 met 250 ijskabeljauwen, 700 stuks stijve kabel jauwen en 30 kisten vis; de „Java" met 35 kisten tong en tarbot, 135 schol, 20 radio en 90 stuks stijve kabeljauwen; de „Pietertje" met 30 kisten tong en tarbot, 70 ijskabeljau wen en 300 stuks stijve kabeljauwen en de „Annie" met 30 kisten tong en tarbot, 85 schol en 10 wijting. Drie trawlers Verder was present de „Antje" met 50 kisten schelvis, 20 kabeljauw en gul, 150 radio, 20 wijting, 10 poon, 300 ijskabeljauwen en 250 stuks stijve kabeljauwen; de „Claesje" met 140 kisten schelvis, 90 kabeljauwen en gul, 180 radio, 60 wijting en 210 stijve kabeljau wen en de „Vios" met 150 kisten schelvis, 20 gul, 100 koolvis, 100 wijting, 40 poon en 15 radio. Kerstmannetjes De trawlers in de Noord hebben nog steeds met tamelijk slecht weer te kampen. Daar heeft men niet zoveel last van ijsafzetting op het schip, maar tijdens het thuisstomen vormt de ijskorst zich meestal onder de kust. Voor al de „Pietertje" en de „Annie" zaten er dik „onder. Voor de Belg Alle kabeljauw ging naar België. Voor de rijen werd van 118 tot 86 betaald en de prijs van de kabeljauw varieerde van 130 tot 102. Britse koper Engeland kon nog al wat schol gebruiken en nam zelfs de tweetjes mee. Voor de grqte schol werd 30 betaald, voor de middelsoort 40, voor zetschol 70, voor schol 1/62 en voor de tweetjes van 32 tot 33. Het binnenland kocht de knappe drietjes voor 25 tot 20 en de uivertjes voor 15 tot 13. Andere prijzen waren vanmorgen: wijting 13 tot 26, grote gul 55, middelgul 50, torren 30, braad 38 tot 40, pennen, grootmiddel en grote schelvis 50 tot 55. En nog wat tong Verder was er tamelijk wat tong. De grote tong ging van de hand voor 2.25 tot 2.30, grootmiddel voor 2.10 tot 2.20, halve pondjes voor 2.10 tot 2.20, tong I voor 1.60 tot 1.75 en tong II voor 1-45 tot 1.50. Nog niet Voor morgen was vanmorgen nog geen trawler bekend. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Vangstbericht uit de Ierse Zee: SCH 32 met 10 kantjes. De overige schepen meld den geringe vangst. Hedenmorgen geringe aanvoer van verse vis uit zee. Voorts zijn besprekingen gaande om des middags een demonstratie te doen geven door ruiters van de landelijke rijverenigin- gen uit Hoofddorp. (Het comité ziet gaarne bijdragen van hen wie de viering van de bevrijdingsdag ter harte gaat, tegemoet op haar rekening bij De Twentsche Bank N.V. alhier giro 9253). In Beverwijk is het bestuur van de Rooms-Katholieke markt-, straat- en ri vierhandelaren voor Beverwijk en omstre ken in vergadering bijeen gekomen om het probleem van de weekmarkt in Velsen te bespreken. Aanleiding hiertoe was het voorstel-in-principc van het gemeentebe stuur van Velsen om voor een eventuele marktdag slechts een halve dag per week toe te staan. De handelaren gaan hiermee niet accoord, gezien de tijd die er nodig is hun kramen op te bouwen en in te richten. De voorzitter van de bloemenhandel in dit rayon was mede hiertegen gekant omdat in Haarlem en Beverwijk de markt hele dagen wordt gehouden en speciaal de korte tijd in Vel sen voor de bloemverkoop nadelig zou zijn. Men zal trachten zich met het gemeente bestuur te verstaan om alsnog een „dag- markt" te krijgen. De commissie van bijstand voor econo mische aangelegenheden uit Velsens raad houdt zich nu verder binnenskamers met deze kwestie bezig. Wij vernamen inmiddels, dat uit deze commissie geen bereidheid is getoond de markt een volle dag te houden. De raad zal een voorstel bereiken om des Donder dags voor de middag de markt te doen hou den op het Marktplein. De Hoofdstad Operette heeft gisteravond in het Rex Theater in Velsen een herhaling van de opvoering van „Wiener Blut" met muziek van Johan Strauss gegeven, die reeds half September door ons werd be sproken. De recensent Jos. de Klerk sprak bij die gelegenheid van een brillante voort zetting van de Hirsch-traditie. Hoeveel succes de Hoofdstad Operette hiermee heeft, wordt wel bewezen door het feit, dat de reeds maanden geduurd hebbende tournée nog steeds geprolongeerd moet worden en dat tal van plaatsen in ons land wegens de grote toeloop thans voor de tweede keer worden bezocht. Vooral Claire Clairy, Fritz Steiner en de regisseur Otto Aurich trekken in komische partijen de aandacht. Van de andere mede werkenden moet in de eerste plaats Ruth Rhoden worden genoemd. De goede acous- tiek van het theater maakte het een dubbel genoegen naar het onder leiding van Alfred Salten staande orkest te luisteren. De rol van graaf Balduin Zedlau werd in afwij king van de vorige keer door Tony Dia mant vervuld. De stamhoofden in Spaans Marokko hebben tijdens een plechtige bijeenkomst te Tetoean besloten, het gezag van de nieuwe Sutan van Marokko niet te erkennen. De Resident-Generaal van Spaans Marokko, generaal Valino, deed bij die gelegenheid een scherpe aanval op defranse koloniale methoden". Generaal Valino aan het woord. (Van onze correspondent te Djakarta) In Tasikmalaja zijn drie personen, on der wie twee Nederlanders, gearresteerd, te weten: drs. J. Schmutzer, directeur van de rubberonderneming Bandjar-Negara, te Goenoeng Tjoepoe, E. J. I. Versteegh, administrateur en J. J. E. J. Katton, em ployé van die onderneming. De arrestaties zouden op last van de pro cureur-generaal zijn geschied wegens het verlenen van steun aan de Daroel Islam, aldus meldt het Indonesische dagblad „Bintang Timur". Het blad schrijft, dat vermoed wordt „dat achter de organisatie voor steunver- lennig aan de Daroel Islam buitenlanders als financiers staan en dat met de arresta ties der drie genoemden duidelijker is ge worden dat er een subversieve beweging van koloniale agenten in Indonesië be staat met het doel de republiek ten val te brengen". De Nederlander D. C. Prins, die zoals wij gisteren berichtten, zich eveneens in hechtenis bevindt, was sedert November sportleraar aan de Carpentier Alting scho len. Tot 1939 was de heer Prins gymnastiek leraar te Amersfoort. In dat jaar werd hij als sportleraar gemobiliseerd. Een deel van de oorlog verbleef de heer Prins in een Duits concentratiekamp. Na de oorlog, werd hij als sportleraar van de K.L. naar Indonesië gezonden. Naar verluidt, zou de heer Prins ver bonden zijn geweest aan de inlichtingen dienst veldgroep I.V.-G. van de Koninklij ke Landmacht. De reden van zijn arrestatie is niet be kend te Djakarta. Indonesia Ray a": DJAKARTA (Aneta) „Indonesia Raya" zegt in een hoofdartikel naar aanlei ding van de arrestatie van de heer Even huis: Naar onze mening is het niet juist, deze Nederlandse journalist in arrest te houden. Zolang de Indonesische regering de Nederlandse pers niet verbiedt, in Indo nesië te werken, dient zij de consequenties, die uit deze situatie voortvloeien, te aan vaarden, aangezien er geen discriminatie kan worden getolereerd met betrekking tot de persvrijheid. Als de regering van mening is, dat de Nederlandse pers in Indo nesië geen constructief werk verricht, moet zij de Nederlandse pers in Indonesië stop zetten. Indien zij echter de aanwezigheid van een Nederlandse pers accepteert, moet zij haar ook het recht van persvrijheid toe staan. Het in hechtenis nemen van een journalist is in feite een aanranding van de persvrijheid. Mogelijk heeft het arresteren van de hoofdredacteur van „De Vrije Pers" de Indonesische naam in het buitenland méér kwaad gedaan dan het telegram had kunnen doen, dat deze journalist voor nemens was te seinen, aldus „Indonesia Raya". BINNENLAND Post voor Koreavrijwilligers, die op 26 Januari uit Korea naar Nederland zijn ver- tr ,kken, moet uiterlijk op 28 Januari, 3 en 13 Februari in Nederland ter post worden bezorgd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten eeij algemene classificatie commissie voor de overheidsadministratie in te stellen teneinde de eenheid van systema tiek inzake de opstelling van registratuur plannen voor alle onderdelen van het open baar bestuur te bevorderen. De commissie zal bestaan uit negen leden, waarvan er drie de gezamenlijke gemeentebesturen zullen vertegenwoordigen, drie het rijk, één de gezamenlijke provinciale besturen en één de gezamenlijke waterschapbesturen. Eén 1: zal worden voorgedragen door de secre tarisgeneraal van de Féderation internatio nale de Documentation. Een hoofdambtenaar van de Provin ciale Waterstaat in Noordholland, de heer J. A. J. Vullentgoed, die een onderzoek naai de verkeersgevaren op een kruispunt nabij Wormerveer wilde instellen, is op dat punt door een auto aangereden. Met een gebroken rechterbeen is hij in het gemeentelijk zieken huis te Zaandam opgenomen. Een 42-jarige mondarts uit Rotterdam, aan wie ten laste was gelegd dat hij zijn in komen over de jaren 19501952 te laag had opgegeven, is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien dagen. Er was drie weken tegen hem ge ëist. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige koopman C. J. van den H. en de 58-jarige werkman P. de J. beiden uit Am sterdam, wegens het plegen van diefstal door middel van de zogenaamde telefoon truc, elk veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de 49-jarige bedrijfsleider A. S. uit Someren wegens diefstal van materiale veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken. Hem was ten laste gelegd, dat hij ten nadele van een machinefabriek te Someren teke ningen ter vervaardiging van petroleum- vergassers had ontvreemd ten gunste van zijn vroegere werkgever F. O. te Tilburg. Met deze laatste had S. een N.V. gesticht en met behulp van het ontvreemde materiaal vergassers vervaardigd en op de markt gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Vrouwengemeenschap Geluk door Geestelijke Groei" zal mevrouw Riek BonsetHorst vanavond in Gebouw „Theo- sofia" te Haarlem Oude Volksballaden en legenden voordragen. In de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw houdt het Veteranen Legioen Nederland, afdeling Haarlem en omstreken, op Maandag 3 Mei een openbare vergadering. Gesproken zal worden over de onderwerpen „de Indische Nederlanders" en „Ambon moet vrij". De eerstvolgende wijdingsdienst voor padvind(st)ers voor de leden van alle bij het N.P.G. en de N.P.V. aangesloten groepen, zal Zondagmiddag om half vijf worden ge houden in de Bakenesserkerk te Haarlem. Voorganger is de N.P.V.-hoofdkwartiers- commissaris ds. S. Kranenburg, Hervormd predikant in algemene dienst. De toneelvereniging „HeemstedeWest" geeft Zaterdag 6 Februari in „De Leeuwe rik" een opvoering van „Tot wederdienst bereid", klucht in drie bedrijven door Piet Mossinkoff. De regie is van de heer C. Kroese. Na afloop volgt het bal op muziek van „The Jolly Jokers". Zaterdag 30 Januari zal in „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein aan 29 leden van de Heemsteedse E.H.B.O. het diploma, worden uitgereikt, dat onlangs door hen werd behaald. Hieraan is tevens een feestavond verbonden. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Jongeren Bond geeft Zondag 31 Ja nuari een toneelavond in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg. Opgevoerd wordt „Metamorfose", een vrolijk spel in drie bedrijven door Jan Verhoeven. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft de leden opgeroepen tot een spoedvergadering op 2 Februari in het beursgebouw. Het bestuur vraagt machtiging mede te werken aan de oprich ting van de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Ter toelichting deelt het bestuur mede, dat de Bedrijfsgroep Effectenhandel per 15 Februari komt te vervallen. De drie orga nisaties van de Nederlandse effectenhandel staan nu voor de vraag, of zij ook voortaan naar buiten als één geheel moeten kunnen optreden. Voor de besturen dezer organi saties staat het vast, dat deze eenheid naar buiten in het huidige maatschappelijke be stel een absolute noodzaak is. Voor het be reiken van een werkelijke eenheid is een nieuwe organisatie nodig. Ten aanzien van het optreden naar bui ten van de Nederlandse organisatie van het effectenbedrijf wordt opgemerkt dat in vroeger jaren de Vereeniging voor den Ef fectenhandel le Amsterdam deze taak in hoofdzaak heeft vervuld, al zijn er wel ge vallen geweest, waarin de drie organisaties gezamenlijk zijn opgetreden. Er is in Ne derland gedurende de laatste twaalf jaren een landelijk orgaan van de effectenhandel geweest: de Bedrijfsgroep Effectenhandel. Ook thans is een representatie van de be drijfstak als geheel alleen sterk, indien zij alle betrokkenen vertegenwoordigt. In de ledenvergadering zal toestemming gevraagd worden om tot deze eenheid van organisatie te komen op privaatrechtelijke basis. Dinsdagmiddag is de eerste ronde ge speeld van een.tournooi om de titel van de St. Adelbertschool. De uitslagen waren: Groep A: K. Spitsbaard wint van D. Schaap; J. WassenaarA. van Hoff uitge steld; C. v. d. Heyden wint van N. Huytens; J. Tervoort verliest van H. Olivier en H. v. Kaam verliest van P. Hugboom. Groep B: H. Schelvis verliest van C. Bol; N. van Dam wint van J. Nanne; J. Dykers verliest van J. Jonkers; J. Houkens verliest van H. Wiber; W. Vermeer wint van N. Wit- teman. De volgende week wordt dit schooltour- nooi voortgezet. Prijzen van Dinsdag: Gr. tong 2.37, grm. tong 2.21—2.19, kim. tong 2.26, kl. tong I 1.661.65, kl. tong II 1.48, tarbot I 2.20 per kg. Gr. Schol 30, grm. schol 44, kim. schol 74, kl. schol I 64, kl. schol II 3713, bot 12.50, v. haring 159.30, makreel 58, wij ting 3819, kl. haai 40, per 50 kg. Gr. kabeljauw 204—170 per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag: 7 kisten tong en tarbot, 24 schol, 2 bot, 180 haring, 1 makreel, 22 wijting, 6 kabeljauw en gul, 1 kl. haai. Totaal 243 kisten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3