ABDIJSIROOP Ex-sultan naar Tahiti, Guillaume zal aftreden Driehonderd kinderen in één dorp Agenda voor Haar le tn STOFZUIGERS Eerste kunstmest-uit-zeewater binnenkort op de markt Film m-ÊÊËÊmmm. Zwakke luchtpijpen Heringa Wutrich Frankrijk en Marokko Juin en Naegelen mogelijke opvolgers Zwitserse film, wier nobele strekking niemand teleurstelt Studenten keren zich nu tegen politie Fanfani ontvouwt regeringsprogram Amerikaans democraat protesteert Nieuwe proeffabriek in IJmuiden begint in April de productie Brandschade in November 1953 in totaal 1.297.535 Burgemeester trok vergun ning voor omroepavond in VERKOUDEN..? 1 BLIKSEMAFLEIDERS Rol dckzijl viel op arbeider in ruim Een ideaal bijna verwezenlijkt Ruwe huid PUR0L Onrust in Madrid Marty contra THumanité Nieuwe, minder lawaaierige helicopters voor Sabena MATRASSEN - REPARATIE Tegen heksenjacht-methodes WOENSDAG 27 JANUARI 1954 (Van een verslaggever) DE BEREIDING VAN KUNSTMEST-UIT-ZEEWATER, nieuwste triomf van de moderne chemie, gaat beginnen. Gisteren heeft het procédé definitief de laboratorium-fase verlaten en reeds in April van dit jaar zal men in de pas- voltooide IJmuidense proeffabriek (waarvan wjj gisteren de eerste foto plaatsten) op bescheiden schaal met de productie van het „zeekali" een aanvang gemaakt worden. Daarmee zal dan in principe de eerste stap gedaan zijn om Nederland (en Noorwegen) in de toekomst onafhankelijk te maken van de invoer der buitenlandse kali-meststoffen. Echter alleen in principe, want eerst zal men in deze proeffabriek gedurende enkele jaren moeten onderzoeken, of het revolu- tionnaire procédé, dat hier wordt toegepast, lonend is voor een productie op grote1 schaal. Zeewater bevat namelijk nog geen kilogram kali per duizend kubieke meter en bijgevolg was men niet eerder in ge slaagd tot een rendabele winning van deze „maritieme meststof" te komen. Bovendien was er in het verleden weinig aanleiding tot dergelijke kostbare experi menten omdat de wereldreserve aan „mijn- kali" ruimschoots voldoende was (en nog steeds is) voor eeuwen. De landen, die onvoldoende kali en andere kunstmest- grondstoffen in eigen bodem vonden, im porteerden wat zij tekort kwamen, de pio- ducentcnlanden exporteerden en daar mee was de kous af. De les van de oorlog In de laatste decennia is dat internatio nale kunstmestverkeer als we het zo eens noemen mogen echter steeds stroe ver geworden. Er kwamen contingente- ringen, tolmuren en tarieven-oorlogen, waardoor de zogenaamde „kali-arme" lan den als Nederland in het gedrang kwamen. De import werd voortdurend kostbaarder en tenslotte in de tweede wereldoorlog geheel onmogelijk. Wat daarvan de ge volgen waren voor onze voedselvoorziening hebben wij allen aan den lijve moeten er varen. Geen wonder dus, dat de geleerden in de „kaliloze" landen sindsdien ijverig zijn gaan speuren naar een methode om de onontbeerlijke meststof aan de zee te ont rukken, ook als dat aanvankelijk wat duurder mocht uitvallen dan de buiten landse mijnkali. Een van de velen die zich met dat vraagstuk bezighielden was de Noorse scheikundige Kielland van het be kende Norsk-Hydro-concern in Oslo, die reeds vóór de oorlog patent nam op een veelbelovend kali-uit-zeewater-procédé. Maar ook de chemici van de „Mekog" in IJmuiden waren letterlijk en figuurlijk met dit probleem „in zee gegaan" en ook I zij kwamen met allerlei veelbelovende kali- j projecten terug. Als u nu weet dat de Norsk Hydro en de Mekog van oudsher goede vrienden zijn, dan ligt het vervolg van de historie voor de hand: zij gingen samen doen. Zij „poolden" hun ervaringen en bestudeerden de resultaten van eikaars proeven een vruchtbare samenwerking die in 1949 beklonken werd door de oprich ting van de „Norduco N.V.", een Noors- Nederlandse exploitatiemaatschappij met zetel te Oslo. Nederlandse leiding Maar de Mekog nam de leiding bij de technische ontwikkeling en het zijn voor namelijk Nederlandse ingenieurs geweest, die het procédé in IJmuiden uitwerkten en proefrijp maakten. Dat was in 1950. Drie jaar van voorberei dingen en laboratorium-onderzoek volgden en nu is men dan zo ver, dat er geprodu ceerd kan worden in een formele proef fabriek met een vermoedelijke „output" van 1500 ton zeekali per jaar. Dat betekent dus, dat er jaarlijks meer dan anderhalf millioen kubieke meter zeewater door de ketels van die proeffabriek zullen stromen, wapr zij op vlotte, en naar men hoopt lonende wijze van hun kostbare meststof fen verlost zullen worden. Hoe dat in zijn werk gaat, is natuurlijk fabrieksgeheim, maar wel mogen wij u ver klappen, dat er een hulpstof bij te pas komt (in goed Nederlands hexa-nitrodiphenyla- mine geheten!), die zo kieskeurig is, dat zij alleen met kali een chemische echtver bintenis wenst aan te gaan, terwijl zij de andere stoffen in het zeewater bij wijze van spreken geen blik waardig keurt. Van die prettige eigenschap maakt het Bij branden in de maand November heeft één persoon het leven verloren en zijn 32 personen gewond. Onder de gewonden be vinden zich 9 leden van het brandweer personeel. De directe schade wordt geraamd op 1.297.535 tegen 1.444.640 in November 1952. Van de 14 branden, elk met een schade, van meer dan 20.000.hebben er 9 in boerderijen gewoed. De veestapel leed hierbij een verlies van 14 koeien, 5 var kens en 17 stuks klein vee. Van 11 branden of 78,6 percent kon de oorzaak worden vastgesteld, namelijk drie door de schoorsteen, twee door kortsluiting en telkens één door het wegwerpen van een sigaret, door spelen met vuur, door de kachel, door een gasstel, door een petro leumlamp en door benzine. De burgemeester van- Helden-Beringen heeft drie weken geleden aan een plaatse lijke bioscoophouder een vergunning afge geven, nadat deze om toestemming voor het doen houden van een revue in zijn zaal had gevraagd. De burgemeester was even wel verbaasd, aldus heeft hij verklaard, toen hij op reclamebiljetten moest lezen, dat een gezelschap van een der grote radio verenigingen tijdens de avond, waarvoor de vergunning voor de revue was aange vraagd, zou optreden. Noch de omroepvereniging zelf, noch de caféhouder, die om de vergunning ver zocht, had hierover met hem gesproken. De burgemeester heeft toen de vergunning ingetrokken, omdat hij, zoals hij zeide, „niet misieid wenste te worden en ook in zake de aanvragen voor vergunningen be hoorlijk wil worden ingelicht." ADVERTENTIE HET middel tegen ver koudheid, hoest, keel pijn enz. is AGRÉ-G0LA. Het bevat o.a. het sterk werkende jodium en phenol. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 (jg) (g) (gj (g) (g) (g) (g)^ (g) (g> (g) Een kijkje in een der enorme kunstmesthallen van de Mekog in IJmuiden, waar men binnenkort de proefproductie van kali uit zeewater ter hand zal nemen. ADVERTENTIE t Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter 1 te hoestenNeem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende 's werelds beste hoestsiroop WOENSDAG 27 JANUARI Stads-Evangelistatie, Lange Herenstraat 6: Zendeling W. Hoekendijk, 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", 8 uur. Gebouw H.K.R., Tempeliersstraat: Film avond voor emigranten. 8 uur. Ijsbaan, Ein- denhout, Wagenweg: 7—10.30 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Hoffmanns vertellingen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluch teling van de Alamo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het speelhol", 18 jaar, 8 uur. Miner va: „Blossom Time" alle leeft., 8.15 uur. DONDERDAG 28 JANUARI Molenaerstraat 18: Filmavond dierenbe scherming, 7.30 uur. Hotel „De Leeuwerik": Ned. Ver. voor sexuele hervorming, lezing. 8 uur. Vleeshal: Trio-avond. 8 uur. Zuider kapel: Ds. J. Visser, 8 uur. IJsbaan, Einden- hout, Wagenweg: 105.30; 710.30 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Hoffmanns vertellingen", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluchte ling van de Alamo", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur Roxy: „Het speelhol". 18 jaar. 2.30 cn 8 uur. Minerva: „Cyrano de Bergerac", 18 jaar, •J5 nieuwe procédé een dankbaar gebruik. Uit het aldus gevormde kalium-hexa-neerslag ontstaat door toevoeging van salpeterzuur de waardevolle „dubbelmeststof" kalium nitraat. Daarbij is de hulpstof zo welwil lend, om zonder protest tot zijn oorspronke lijke „vrijgezellenstaat" terug te keren, zo dat zij ogenblikkelijk op een verse lading zeewater kan worden, losgelaten. In principe is het dus een betrekkelijk eenvoudige bereidingswijze, maar toch maken de vereiste technologische omscha keling, de benodigde installaties en de hulp stoffen een grootscheepse industriële toe passing uitermate kostbaar. Geen wonder dus dat Mekog en Norsk Hydro eerst eens grondig op kleine schaal willen onderzoe ken wat de productiekosten per ton kali zullen worden, alvorens zij iot de bouw van een „volwassen" industrie overgaan. Het hangt dus volkomen van de bedrijfs- uitkomsten der nieuwe proeffabriek af. of er in de toekomst al dan niet een „volwas sen" zeekali-industrie zal verrijzen, met welker inrichting vele millioenen gemoeid zouden zijn. De directie van de Norduco is echter vol hoop. dat dit mogelijk zal blijken en wij helpen het haar gaarne hopen! ADVERTENTIE Haarlem Een maand hechtenis heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen twee havenwerkers J. de J. en P. S., die volgens hem beiden aansprake lijk zijn voor een arbeidsongeval op 28 Augustus in de Amsterdamse haven, waar bij een arbeider om het leven kwam. Op de avond van de bewuste dag heeft De J. een rol dekzeil bevestigd aan een der ha ken van een „autostel", hangende aan een hijskraan, waarmede auto's aan boord van de „Hestia" waren gebracht, op de Surina- mekade van de K.N.S.M. Het was de be doeling, dat het dekkleed naar de brug zou worden gebracht. Door de vele antenne draden kon de kraandrijver P. S., de twee de verdachte in deze zaak, geen uitvoering aan dit voornemen geven. Hij draaide de kraan terug, waarbij de last even haakte aan een stag van een laadmast op het schip. Boven het ruim gekomen brak het touw, waarmee het zeil aan de haak was beves tigd. Het circa 30 kilo wegende dekkleed stortte in het open ruim, waarbij de 56- jarige arbeider Schaft zwaar werd gewond aan het onderlijf. Tengevolge van deze ver wondingen is het slachtoffer twee dagen later in het ziekenhuis overleden. De officier achtte dood door schuld be- PARIJS (United Press). De Franse regering heeft voorlopig besloten de afge zette Sultan van Marokko naar het para dijselijk eiland Tahiti te brengen. Een hoge regeringsautoriteit verklaarde Dinsdag dat het Franse eiland in de Pacific op de veilige afstand van 9000 mijl van Marokko zou worden gebruikt als ballingsoord voor ex-Sultan Sidi Mohammed Ben Yous- sef. De ex-Sultan is Dinsdag per vliegtuig in Brazzaville (Frans Equatoriaal Afrika) aangekomen. Hij werd tijdelijk onderge bracht in een door troepen bewaakte villa op ongeveer zeven kilometer afstand van de stad om uit te rusten voor de verdere reis. De volgende stopplaats zou naar ver wachting Madagascar zijn, een eiland in de Indische Oceaan. Hier zal de ex-Sultan waarschijnlijk enige tijd blijven in af wachting van het gereedkomen van zün verblijf op Tahiti. Een onmiddellijk gevolg van het huidige conflict tussen Frankrijk en Spanje nveT de eisen voor een afzonderlijke onafhanke lijkheid voor de Spaanse zóne van Marokko is de bevestiging in Parijs van de beslissing om de Franse resident-generaal generaal Augustin Guillaume te vervangen. De persoon die' het meest wordt genoemd als zijn vervanger is maarschalk Alphonse- Pierre Juin. de huidige commandant van de centraal Europese sector der NAVO. Maarschalk Juin is een kenner van Marok ko. Hij heeft vele volgelingen die hebben gesuggereerd dat hij voor zes maanden of een jaar naar Marokko moet worden ge zonden om een eind te maken aan het nationalistische terrorisme en de orde in het Franse protectoraat te herstellen. Degenen die zeggen dat het nu de tijd is om een burgerlijke autoriteit naar Marokko te sturen om een werk-overeenkomst met de nationalisten aan te gaan en aar. te vangen met de veel besproken hervor mingen in Marokko, waar Frankrijk nog steeds niet mee is begonnen, steunen de candidatuur van de socialist Naegelen. Dit parlementslid kwam verleden maand dicht bij het winnen van de presidentver kiezingen en heeft koloniale ervaring als gouverneur van Algiers. Men verwacht dat een definitieve be slissing zal worden genomen door minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault na diens terugkeer "uit Berlijn. Van Vrijdag af loopt in het Haarlemse Rembrandt-theater een film. die ik van harte bij iedereen wil aanbevelen, omdat het zo'n sympathieke film is, naar vorm en inhoud waarlijk mooi. Ze handelt over het Pestalozzi-dorp en nu moet de lezer niet denken, dat het over een dorp van pestlijders gaat. want niets is minder waar. De naam Pestalozzi heeft het dorp alleen te danken aan de opvoed-kundige van die naam. wiens ideeën hier in praktijk wor den gebracht. Het is geen denkbeeldig dorp. Men kan het in Zwitserland vinden waar het in 1946 werd gesticht. Driehonderd wezen, oorlogsslachtoffers uit heel Europa zijn er bijeengebracht. Men treft er dus allerlei nationaliteiten en ieder volgens eigen cultuur en tradities worden de kin deren opgevoed in huizen, die naar hun vaderland ziin vernoemd. Maar tezamen vormen zij een echte Europese levensge meenschap. Vriendschap en onderling be grip worden hen spelen derwijze bijgebracht. „Als alle kinderen der aarde elkaar de hand reiken, zal V. J de wereld één land wor den" luidt de tekst van hun volkslied. En op dat ideaal is de opvoeding in het Pestalozzi-dorp gebaseerd. Op dit ideaal bouwt Europa zijn toekomst. Het spreekt allemaal duidelijk uit de film, het meest misschien, omdat ze zo'n ontroerende ge schiedenis verwerkt die heel gemakkelijk sentimenteel had kunnen worden en het gelukkig ne'-gens is. Want de film over het Pestalozzi-dorp, uitgebracht order de titel „Een nieuwe morgen", boeit van begin tot eind, zo is een film van kinderen voor ouderen, een film ook voor de jeugd zelf, die met haar gedachten vertrouwd gemaakt moet worden. De maker er van is Leopold Lindtberg. Hij is geen onbekende in de filmwereld. Zijn laatste film u zult er zeker goede heugenis aan hebben was „Vier man in een jeep". Ook thans ziet ge met voldoe ning het resultaat van zijn arbeid. Het grootste deel van de film is in het Pesta lozzi-dorp gemaakt. De kinderen die er in meespelen zijn de kinderen uit het dorp, de leraren hun leraren. In de hoofdrollen treft men een keur van artisten aan met de sympathieke John Justin voorop en als tegenspeelster Eva Dahlberg, wier gelijke nis met sterren uit de stomme film (Pola Negri) frapoant is. Twee kinderen dragen het hunne tot de perfectie van de bezetting bij. Het meisje Christine Bragiel, dat een Baltisch vluchtelingetje voorstelt en het Poolse knaapje Voytek Dohnsky. Om deze kinderen en twee leraren draait de hele film. Het begint er mee, dat de Engelse leraar het voornemen heeft het dorp te verlaten omdat hij elders een betere baan denkt te krijgen. Op zijn reis terug naar Zwitser land ontmoet hij op een klein Duits sta tionnetje een Baltisch vluchtelingetje, dat gedwongen van haar Duitse pleegouders afscheid neemt. Hij troost het meisje en vertelt haar van Pestalozzi-dorp. Weken later komt het kind er laat op de avond aan. Gastvrij wordt het in het Poolse huis ondergebracht, maar in haar slaaD praat het meisje Duits en de jeugdige bewoner tjes van het huis leidden daaruit af, dat ze behoort tot juist die nationaliteit, die zij niet in het dorp wensen. Ze dwingen haar te vertrekken, maar wanneer de kin deren eenmaal inzien dat zij ook Duitse oorlogsslachtoffertjes in hun midden moe ten opnemen, keert alles ten goede. Het meisje mag wonen in het Poolse huis en vindt in het knaapje Andrej haar grootste vriend. Een romance groeit tussen de „moeder" van het Poolse huis en de leraar, die zich eens over het Baltische meisje ontfermde. Maar een order uit Warschau verstoort de harmonie. De Poolse kinderen moeten terug. Andrej vlucht en veronge lukt. De „moeder" van het Poolse huis ver trekt. Eenzaam blijft de Engelse leraar achter, maar toch niet zo eenzaam of daar is nog dat kleine meisje, dat hij moet hel pen in haar eenzaamheid. En het Poolse huis, dat altijd voor de Poolse kinderen zal blijven openstaan Men ziet: een nobele strekking in een heel nobel verhaal. Telkens dreigt het ge vaar dat er overdreven op de gevoelens wordt geweakt en toch gebeurt dat ner- Het Baltische meisje in „Een nieuwe De Engelse leraar ontmoet het Baltische vluchtelingetje. gens. Zelfs rie ontvluchting van het Poolse jongetje en zijn dood. waarin toch alle ten- denzen voor het melodrama od de loer la gen, is volkomen aannemelijk door de as sociatie van een kinderachtige carnaval- viering met de verschrikkingen van de oorlog. Maar nergens is de film cru en evenmin geforceerd. Ze munt uit door haar fraai camera-werk en de soberheid, waar mee ze van zoveel dingen vertelt. Ze ont wapent. Ik vind, omdat ze zo eerlijk is. De onschuld van een kind vertedert wanneer men ons er niet mee bepreekt. Wanneer er niet een spel mee wordt gespeeld, zo dat ge het gevoel krijgt dat het allemaal teel handig is uitgebuit. In .Een nieuwe morgen" kunt ge loogstens het gevoel krijgen lat de film de dingen over drijft wanneer ze ons de afkeer demonstreert die de jeugdige :ngezetenen van Pestalozzi- iorp koesteren tegen alles wat 3uits is. vlaar wan-neer men in acht ïeemt, dat de geschiedenis al weer enige jaren terug speelt en men deze gevoelens ook nu nog ontmoet, is het veel meer lanvaardbaar: kinderen zijn lief, kinderen zijn ook wreed. De jeugd van Pestalozzi- dorp maakt daarop geen uitzonde ring. Ik zou zeggen: gaat u de film zien. Ge zult er niet door wor den teleurgesteld. morgen". P. W. FRANSE Generaal Guillaume wordt alom gecriti- seerd om zijn „ijzeren vuist" en om het feit dat hij niet de sociale cn regeringshervor mingen heeft doorgevoerd, die erop zijn ge richt de nationalisten het gras voor de voe ten weg te maaien. Naegelen zelf verklaarde Dinsdag, dat de macht van Guillaume was afgenomen. Hij verklaarde in een krantenartikel: „We heb ben de indruk gewekt, dat Marokko met langer wordt geregeerd behalve door de politie-autoriteiten. Omdat Franco deze situatie kende, is hij zijn actie in Tetoean begonnen. Deze actie is erop gericht de moeilijkheden in de Franse zóne te vergro ten. Maar deze poging zou niet zijn gedaan als de zwakheid van de nieuwe Sultan en van de Franse regering niet zo duidelijk was uitgekomen". Generaal Franco is uitgenodigd voor een bezoek aan Egypte en andere Arabische landen, aldus deelde een woordvoerder van de Arabische Liga Dinsdagavond te Cairo mede. De Egyptische president, generaal Na- guib, heeft een uitnodiging van ex-koning Faroek van twee jaar geleden hernieuwd. .De toenmalige Koning nodigde Franco uit toen de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Artajo, Arabische landen bezocht. De woordvoerder van de Arabische Liga zeide, dat men met het bezoek de Spaans- Arabische betrekkingen wil versterken, speciaal nu Franco de door de Fransen afgezette Sultan van Marokko, Sidi Ben Joessef, steunt. Hij zeide, dat de Arabische landen steeds meer diplomatiek steun van Zuid-Amerika krijgen, waarbij Spanje als bemiddelaar optreedt. Spaanse en andere diplomaten te Cairo betwijfelen of Franco de Arabische landen in de naaste toekomst zal bezoeken daar zijn regiem voor dringende binnen- en bui tenlandse problemen staat. ADVERTENTIE MADRID (A.F.P.). Een der studenten, die bij de Maandag te Madrid gehouden demonstratie tegen het voorgenomen be zoek van Koningin Elizabeth van Engeland aan Gibraltar in botsingen met de politic werden gewond, is overleden. Bij de gisteren te Madrid gehouden de monstratie tegen dit bezoek hebben de stu denten in verband met dit overlijdensgeval tevens geprotesteerd tegen het optreden der politie. De studenten droegen bekendmakingen mee. waarop stond vermeld, dat in totaal dertig hunner werden gewond, waarvan vier door schoten. Vernomen wordt, dat de overleden stu dent Maandag in zeer ernstige toestand naar zijn woning is vervoerd, nadat hij onder de hoeven van de paarden der voor de Britse ambassade opgestelde bereaen politie was geraakt. De politie te Madrid heeft Dinsdag weer charges uitgevoerd teneinde duizenden betogende studenten uit de hoofdstraten van Madrid te verwijderen. Ongeveer 2000 betogers verzamelden zich voor het hoofd bureau van politie op de Puerta del Sol en schreeuwden beledigingen aan het adres van de Spaanse politiechef, generaal Rafael Hierro. Zij eisten zijn aftreden. Toen een hoge politiefunctionaris op het balcon van het bureau verscheen werd hij uitgejouwd. Tientallen nummers van het Falangisti- sche blad „Arriba" werden Dinsdag door de betogers verbrand, blijkbaar omdat het blad het optreden van de politie op Maan dag, waardoor studenten de Britse ambas sade niet konden bereiken, niet had ver oordeeld. De politie maakte van gummi knuppels gebruik. Verder is Dinsdag te Madrid door stu denten betoogd voor het ministerie van jus titie. Men riep „Recht". Ook voor het mi nisterie van binnenlandse zaken verzamel den zich studenten. Men eiste het optre den van de minister. Tenslotte verschenen studenten voor de studio's van radio Madrid. De politie belette hun echter de toegang. Toen er met stenen naar de politie gegooid werd, loste deze schoten in de lucht. Reuter meldt uit Londen, dat de Britse ambassadeur te Madrid is opgedragen bij de Spaanse regering te protesteren tegen de Maandag bij demonstraties aan Britse eigendommen te Madrid, Barcelona en Huelva aangerichte schade. Dit is het tweede Engelse protest in één week tijds. ROME. AFP/Reuterj. Prof. Amin- tore Fanfani, de nieuwe Italiaanse premier, heeft Dinsdag zijn nieuwe regering aan het parlement voorgesteld. Zijn verzoek om de Christen-democratische minderheidsrege ring een vertrouwensvotum te geven werd door de meeste andere partijen koel en door de communistische afgevaardigden met luide kreten van afkeuring ontvangen. Men verwacht, dat begin volgende week, na een debat over Fanfani's regeringspro gram. het parlement tot stemming zal over- gaan. De eerste indruk is, dat Fanfani, wiens partij slechts 264 van de 590 stem men beheerst, de stemming zal overleven dank zij een groot aantal onthoudingen. In zijn regeringsverklaring deelde de nieuwe premier mee. dat het land een cri- tiek punt heeft bereikt, waarop moed en vastberadenheid van essentieel belang zijn. De ernstige sociale toestand verklaarde volgens hem de „aanhoudende vooruit gang van het communisme" in het land. Hij kondigde een aantal maatregelen aan om het sluiten van industrieën te voorko men, de landbouw nieuw leven in te bla zen en de werkloosheid te bestrijden. Ondanks ziin precaire positie in het par lement is Fanfani, naar hi: meedeelde, van plan „in de nabije toekomst" een wetsontwerp voor goedkeuring van het verdrag voor een Europese verdedigings gemeenschap in te dienen. Voorts zullen wetsontwerpen worden in gediend voor verdere ontwikkeling van de bouw van arbeidswoningen. verbetering van het wegennet en steun aan scheeps werven. Bij de staalindustrie zullen voor eind Juni bestellingen worden geplaatst ten bedrage van 15 milliard lire en een milliard zal worden uitgetrokken voor de bouw van een kernreactor. Met betrekking tot Triëst beloofde de nieuwe premier, dat alles in het werk zal worden gesteld om de Italiaanse rechten te verdedigen. Volgens hem dienen „de ge allieerden zich er rekenschap van te ge ven, dat oplossing van dit vraagstuk" niet mag worden uitgesteld. PARIJS. (United Press). André Mar ty, de in ongenade gevallen Franse com munistenleider, heeft wegens smaad een vervolging ingesteld tegen het communis tische partij-orgaan „Humanité". Marty die een jaar geleden wegens „af wijken van ce leer" uit de partij werd ge zet, wil een veroordeling van het blad, om dat het in gebreke is gebleven om zijn ant woord af te drukken od de beschuldigin gen dat hij jarenlang een „handlanger van de politie" geweest is. Hij eist een symbolische schadevergoe ding van één franc. Het Parijse gerechts hof, dat de zaak in behandeling heeft, zal over twee weken zijn vonnis vellen. BRUSSEL (A.N.P.) De Sabena zal aan het einde van dit jaar haar helicopters S 55 vervangen door het nieuwste type van Sikorsky, de S 56. Dit toestel dat met een gemiddelde snelheid van 250 km per uur vliegt en plaats biedt aan 36 personen, zal dienst doen op de nieuwe lijnen Brussel Parijs (Gare de l'Est) en Brussel—Londen. De motoren van de nieuwe S 56 zijn aan weerszijden van de romp aangebracht en het lawaai hiervan zal de passagiers veel minder hinderen dan thans het geval is bij de S 55. ADVERTENTIE H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima JAVAKAPOK. In één dag retour. Van Marumstraat 18 Tel. 18900 Haarlem Jan. en Febr. 10 korting op reparatie E. G. J. v. d. WERFF en Zn. WASHINGTON (Reuter) Het demo cratische lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Robert Condon heeft Dinsdag in de gemengde Congrescommissie voor atoomenergie verklaard, dat het feit dat hij moet bewijzen geen communist te zijn „in strijd is met alle Amerikaanse rechtsopvattingen". Zijn onbekende aan klagers zouden hun beschuldiging moeten bewijzen, zo meende de afgevaardigde. In Mei van het vorige jaar kreeg deze afgevaardigde uit Californië van de com missie voor atoomenergie geen toestem ming om tegenwoordig te zijn bij een atoomproef in Nevada, waarvoor hij met andere Congresleden was uitgenodigd. Vol gens Condon had de commissie dit besluit genomen naar aanleiding van verklaringen van niet nader genoemde personen. Condon verklaarde onder ede nooit com munist te zijn geweest, of met het commu nisme te hebben gesympathiseerd. Hij noemde zich „een liberale democraat". De senatoren McLellan, Symington en Jackson zullen na overeenstemming met senator McCarthy terugkeren in de sub commissie van onderzoek naar on-Ameri- kaanse activiteit. Senator McLellan zeide, dat het werk van de commissie weer volgens democrati sche principes zal worden uitgevoerd. Mc Carthy zal niet meer het alleenrecht heb ben om stafleden der commissie aan te nemen of te ontslaan. Dp democratische senatoren hadden de subcommissie sedert Juli wegens deze bevoegdheid van McCar thy geboycot.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5