De mens in de lucht Ckefariae A Eerste Kamer over wijzigingen van maxima der sociale wetten -Clowntje Rick Een aarzelende liefde 4 4 beroemde genees middelen tegen griep Er is bijna f 2 millioen nodig om Hawoma te redden Successen Excercitia en ZB VS in 3de klasse Ruwehanden?PUR0l Feuilleton Spoed met compenserende maatregelen verwacht Lezingen in boekwinkel na sluitingstijd EERSTE KAMER Prof. Gerretson trekt interpellatieverzoek in Fxercitiewedstriiden in Barneveld Interplanetaire schipbreuk De basketballcompetitie Sc hem tsen rijden M. Roozendaal kampioen van Noordholland Voor de kinderen I 'oef bal Vele nieuwe gezichten in de Nederlandse elftalclub Moore's beurs ingehouden door Dorothy Quentin VGV speelt twee wedstrijden WOENSDAG 27 JANUARI 1954 Het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer betreffende de ontwerpen van wet tot verhoging van de normen voor verscheidene sociale wetten en be- s'uiten, is thans verschenen. Ver scheidene leden spraken hun afkeu ring uit over de late indiening van de ontwerpen. Met klem protesteerden zij hier tegen. Vele andere leden daar entegen waardeerden de bereidheid der regering, binnen zó korte tijd een aantal voorstellen tot wetswijziging aanhangig te maken, welke strekken tot compensatie van de reeds toege paste huurverhoging en van de nog bestaande consumptiebeperking, ook ten behoeve van degenen, die niet uit looncompenserende maatregelen zo danige tegemoetkoming kunnen ver langen. Eveneens spraken deze leden hun vol doening er over uit, dat de Stichting van de Arbeid daarover met spoed een, door alle partijen uit het bedrijfsleven aan vaard, advies had uitgebracht, hetwelk de regering - behoudens een enkele uitzon dering - had overgenomen. Die uitzondering betreft, zo vervolgden zij, de verhoging van de loongrens voor de Invaliditeitswet en de Ziektewet tot de huidige loongrens voor de Werkloosheids wet. welke op f 6000.- is gesteld, en - in verband daarmee - de analoge verhoging van de dagloongrenzen. Als beweegreden voor de bedoelde af wijking voert de regering aan het thans gepleegde overleg met de artsen en de ziekenfondsen over een mogelijke verho ging van de loongrenzen en de daaruit voortvloeiende gevolgen bjj de toepassing san het Ziekenfondsenbesluit. De leden, hier aan het woord, waren voor dit standpunt ontvankelijk en bereid, de regering op dit stuk te vo'gen, vooral omdat in casu uitstel niet tot afstel be hoeft te leiden. Met het oog hierop konden de hier aan het woord zijnde leden eveneens instem men met de handhaving - in het kader van de aanhangige voorzieningen - van de loongrens voor de Werkloosheidswet, al zal dit tengevolge hebben, dat een aantal werknemers na 1 Januari 1954 geen ver zekerden krachtens de genoemde wet meer zullen zijn. Zij betreurden, dat zulks zou geschieden. Anderdeels echter achtten zij de voorgenomen unificatie van zoveel be lang, dat zij - de daarbij betrokken be langen tegen elkaar afwegende - er mee konden instemmen, vermits ook zij geen aannemelijke andere oplossing mogelijk oordeelden. Soepelheid gevraagd. Met waardering constateerden zij, dat de regering per circulaire de lagere pu bliekrechtelijke lichamen had aangespoord, ten opzichte van de toepassing der huur verhoging voor ouden van dagen - in ver band met de thans aanhangige voorstellen - een soepel standpunt in te nemen. Zij ADVERTENTIE Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. f/ 'n 4tje doet wonderen! De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd in een zaak van de Utrechtse boekhandelaar C. L., die na slui tingstijd lezingen liet houden in zijn boek handel. Na geverbaliseerd te zijn wegens overtreding der Winkelsluitingswet had de Economische politierechter hem van rechts vervolging ontslagen. In hoger beroep had het gerechtshof te Amsterdam de heer L. echter veroordeeld tot 1,boete. De procureur-generaal heeft thans gecon cludeerd tot verwerping van het tegen dit arrest ingestelde beroep. Hij merkte op dat de Hoge Raad reeds in een arrest van 24 Februari 1953 heeft uitgemaakt, dat de om standigheid dat het publiek de winkelruim te kan betreden reeds moet worden be schouwd als het geopend hebben van de winkel in de zin van artikel 2 der Winkel sluitingswet, ongeacht het doel, waarmee het publiek de winkelruimte is binnenge gaan. In een winkel mag na sluitingstijd geen publiek worden toegelaten, ook al komt het daar niet om te kopen. De Hoge Raad zal op 23 Februari arrest wijzen. waren er evenwel niet van overtuigd, dat dit in aanzienlijke mate zou tegemoet ko men aan het bezwaar van een pas in de loon van dit jaar verkregen verhoogde uitkering. Zij hadden er de voorkeur aan gegeven, indien de regering tijdig aan de uitvoerende organen opdracht had gegeven, of het verzoek had gericht, bereids die administratieve handelingen te verrichten, welke voor de uitvoering van deze com penserende maatregelen nodig zijn. De leden, hier aan het woord, meenden te weten, dat zulks voor kort nog niet was gebeurd. Dientengevolge zullen veie rente trekkers nog geruime tijd op hun verhoog de uitkeringen moeten wachten. De thans aanhangige wetsontwerpen be vatten, aldus deze leden, enkele wijzi gingsvoorstellen, welke tot bijzondere er kentelijkheid stemmen. Tenslotte werd de vraag gesteld, of ook thans weer bij de Rijksverzekeringsbank en de andere uitvoeringsorganen in jaag- tempo moet worden gewerkt, teneinde de noodzakelijke berekeningen zo spoedig mogelijk gereed te hebben. ADVERTENTIE (Van onze parleinentairc redacteur) De bijeenkomst van de Eerste Kamer duurde Dinsdag zeer kort. Niettemin was zij in zoverre interessant, dat prof. Gerret son (C.H.) zijn interpellatieverzoek in trok. Nog geen week geleden had hij nog al ophef gemaakt over een geheim accoord, dat onze regering inzake de Europese Ver- dedigings Gemeenschap zou hebben geslo ten. waarbij zij de Grondwet zou hebben j geschonden. Inmiddels was de C.H.-afge vaardigde gebleken, dat hij zich omtrent I dat accoord had vergist en dus trok hij zijn j verzoek om de regering hierover te mogen interpelleren in. Het merkwaardige was. intussen, dat hij tegelijkertijd de beschul diging van Grondwetsschending toch staan de hield. Nu er niet geïnterpelleerd wordt en er geen gelegenheid tot een weder woord van de regering bestond, bleef de beschuldiging onweersproken. Mr. Wen- delaar (V.V.D.) kwam terecht tegen een dergelijke handelwijze op, die hij in hoge mate onsportief noemde. Voorzitter mr. jonkman zag zich echter genood zaakt mr. Wendelaar er op te wijzen, dat men nu over dit alles geen debat kon voe ren en dat hij bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken op deze kwestie terug kon komen. Ter verklaring van de door Prof. Gerret son aangenomen houding zij hier nog ver meld, dat hij in zijn eigen politieke kring over zijn ongegronde beschuldiging duch tig onder handen was genomen. Daar hij wel kon begrijpen, geen meerderheid te j zullen vinden om zijn interpellatie-aan vrage in te willigen, trok hij haar in. Hij zou door bemiddeling van vrienden in Bel gië kennis hebben genomen van de inhoud van het door hem bedoelde accoord. Blijk baar heeft hij echter het stuk niet goed ge lezen.Had hij dit wel gedaan, dan zou hij ontdekt hebben dat het geenszins bindende verplichtingen voor ons inhield. Om 4 of 2 dagen verlof Gisteren zijn de exercitiewedstrijden voor de parate onderdelen van het leger in Utrecht begonnen. Er neme-1 28 déta- chementen deel en er zijn twee prijzen. Een zilveren médaille en een bijkomende beloning van vier dagen extra verlof. De tweede prijs is een bronzen plak, gepaard gaande met twee dagen extra verlof. De deelnemende détachementen komen uit alle onderdelen van de landmacht. Merk waardigerwijze werd verleden jaar in Den Haag de eerste prijs niet gewonnen door een echt infanterie-onderdeel, maar door de intendance, of zoals ze vroeger althans genaamd werden „de baantjesgasten". De tweede prijs kwam toen aan het regiment grenadiers en jagers. Elk detachement exerceert 15 minuten en wordt beoordeeld op vijf punten en wel: verzamelen en melden van het détache- ment; tenue, houding bij inspectie, hand grepen met het geweer, bewegingen op de plaats en marcheren en défilé voor de jury. De wedstrijden duren vier dagen. Vrij dagmiddag zullen de prijzen worden uit gereikt namens de chef van de Generale Staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel- man. De raad van commissarissen der Haagse Woningbouwmaatschappij (Hawoma), welke, zoals onlangs is bericht, een tekort van f 1,2 millioen heeft, is van mening dat niet tot liquidatie der Hawoma moet wor den overgegaan. De raad van commissarissen heeft uit voerig van gedachten gewisseld over de vraag, welke financiële maatregelen in elk geval op korte termijn nodig zouden zyn. Commissarissen zijn tot de conclusie ge komen, dat zowel het verlies op materieel bij liquidatie als de omstandigheid, dat de mogelijkheid van compensatie bij verliezen met toekomstige winsten dan zou zijn uit gesloten, evenzo vele motieven zijn voor voortzetting van de Hawoma. Stopzetting van de in aanbouw zijnde complexen zou, zowel met het Qog op de woningnood als om financiële redenen, verwerpelijk zijn. De werken welke in 1953 zijn begonnen en in 1954 opgeleverd zullen worden, zul len naar de verwachting van de tijdelijke directeur geen verlies opleveren. Wat de financiële maatregelen op korte termijn betreft heeft de raad van commis sarissen aan het college van B. en W. bij storting op de aandelen gevraagd tot een bedrag van f 700.000.Met volstorting van aandelen zijn de moeilijkheden van de Hawoma echter niet opgelost. Ook de gemeentelijke accountantsdienst van Den Haag heeft een rapport aan B. en W. over de Hawoma uitgebracht. Daarin wordt medegedeeld dat de Hawoma een grote bankschuld heeft, welke op 11 De cember 1953 ruim f 900.000.bedroeg, waarvoor een rente van 4Vfc pet. wordt berekend. Deze bankschuld zal in elk ge val moeten worden teruggebracht tot maximaal f 250.000.Indien de gemeente echter belangrijke financiële hulp zou ver lenen, waardoor de Hawoma in staat zou worden gesteld de bankschuld geheel af te lossen, zou dit, indien een rente van 3 pet. voor de verstrekking van de gemeente gelden wordt aangenomen, een verminde ring van de rentelast betekenen. Bijna f 2 millioen nodig Wil afdoende financiële hulp worden ge boden, dan zal naar ruwe schatting een bedrag van rond f 1.900.000.moeten worden gefourneerd. Indien wordt bevorderd dat door de ge meente 's-Gravenhage het aandelenkapi taal wordt volgestort door een bijstorting van f 700.000.zal naar schatting een lening of een rekeningcourant-cred iet van de gemeente ten bedrage van f 1.200.000. nodig zijn, hetgeen bij een rentepercentage van 3 uiteraard nog een belangrijke rente last voor de Hawoma betekent. Becijferd is, dat voor de komende zes jaren de rente last totaal f 170.000.zal bedragen. Ter vermindering van het huidige verlies zal slechts de in de komende zes jaren te maken netto-winst, welke door de accoun tantsdienst der gemeente is becijferd op totaal f 280.000.beschikbaar zijn. Het huidige verlies zal derhalve na zes jaren naar raming nog rond een millioen bedragen. Het verlies, dat voor de gemeente zal voortvloeien uit een eventuele liquidatie van de Hawoma op korte termijn, is uiter aard groter, omdat niet alleen het huidige verlies van f 1.260.000.moet worden ge nomen, doch ook het verlies, dat ongetwij feld zal voortvloeien uit de verkoop van het thans aanwezige materieel, aldus het rapport. Op gezag van vele ge leerden en technici, die zich steeds intensiever met de vraag van de ruimtevaart bezig houden, schijnen we langzamerhand te moeten aannemen dat de mens zich nog in deze eeuw voor de eerste verkenningen buiten de dampkring zal wagen. De uitgebreide afdeling voor luchtvaartgeneeskun- de van de Amerikaanse luchtmacht heeft tegen woordig zelfs reeds een „Sectie Ruimtevaartgenees- kunde", waartoe een kleine staf medici behoort, hoofd zakelijk Duitsers. Eén van hen is dr. Fritz Haber, die zich onder an- ddere al heeft verdiept in de kans op redding die een toekomstige interplanetaire schikbreukeling zal heb ben. Die kans staat beslist niet zo best als er iets ge beurt in de „volle ruimte", op weg naar andere hemel lichamen en honderddui zenden, misschien wel mil- lioenen kilometers overal van verwijderd. Dat is ook zonder dr. Haber's advies wel te begrijpen. Zelfs als de bemanning in staat is rustig haar onklaar ge raakte voertuig te verlaten, voorzien van ruimtepakken met zuurstof (iets dat op zichzelf gemakkelijk kan, daar de mannen zich in het luchtledig met dezelfde snelheid als hun ruimte schip zullen blijven voort bewegen), zal hun voor raad zuurstof lang en breed zijn uitgeput voordat enige reddingsexpeditie hen zou kunnen bereiken. Een hui veringwekkend vooruit zicht. Lang vóór dergelijke ex pedities naar de planeten zullen mensen in gesloten cabines de aarde buiten de dampkring omcirkelen, op dezelfde wijze als de maan dat op veel groter afstand doet. Wij zullen dus kunst matige satellieten of „kunstmanen" zien ont staan, omloop na omloop in een paar uur volbren gend, op enkele honderden kilometers hoogte. Hoe staat het met de kans op redding als zulk een zwevend observatorium moet worden verlaten? Veel beter, zegt dr. Haber, voor opgesteld dat het geen plot seling optredende cata strophe betreft, die in vrij wel alle gevallen fataal zou zijn. Als de mannen echter via een luchtsluis tijdig hun toestel kunnen verlaten, dan zullen zij als van ouds, maar nu zonder de beschut tende omhulling van de cabine, hun baan om de aarde blijven beschrijven, waarin hun positie van uur tot uur bekend is en waar zij van de aarde af met ra ketten binnen enkele uren te bereiken zijn. Niet dat hei redden dan verder een peuleschil zal zijn, want zelfs in een gebied van maar een paar kubieke kilometers moet het uiterst moeilijk zijn een paar rondzwevende stipjes te vinden. Radar of in de ruimtepakken ingebouwde radiozendertjes zullen het opsporen moeten verge makkelijken. Weer veel minder gunstig staat het er voor als iets dergelijks gebeurt in een gebied waar nog luchtres- ten aanwezig zijn, dus in de uiterste lagen van de at mosfeer. Juist de lucht wordt hier een vijand, want een lichaam zal zich niet met constante snelheid blij ven voortbewegen, maar langzamerhand worden af geremd en daardoor een baan beschrijven die steeds steiler naar de aarde voert. Nu is het weliswaar zo dat een vrij door de atmosfeer vallend menselijk lichaam, onverschillig waar de val begint, tenslotte in de lagere luchtlagen door de lucht- weerstand een min of meer constante valsnelheid van 160 tot 180 km per uur krijgt, waarbij gemakkelijk een parachute geopend kan worden, maar een ruimte vaarder in nood zal «daar nooit van kunnen profi teren. Hij heeft bij het ver laten van de raket een zeer grote snelheid, waarmede hij dus zijn val bigint. Dr. Haber heeft uitgerekend, dat als het lichaam met deze snelheid in de atmos feer terecht komt, de weer stand zelfs in de uiterst ijle buitenlaag zo groot is dat de man eenvoudig verplet terd zal worden. De zo „zachte" en meegevende lucht, waar wij in het da gelijks leven niets van mer ken, vertoont onder die omstandigheden de eigen schappen van een stenen muur, ook al zal 't lichaam verder vallend een zo ge ringe valsnelheid krijgen dat een parachutelanding gemakkelijk mogelijk zou zijn geweest. Alsof dat niet genoeg is, zal de ongelukkige schip breukeling een tweede dood sterven door verbranding tengevolge van wrijvings- en compressie warm te van de lucht bij de grote snel heid. De conclusie van dr. Ha ber is derhalve dat ruimte vaarders op grote èn op kleine afstand van de aarde zo goed als geen kans op het overleven van een on geluk hebben. Een satel- lietbaan op bijvoorbeeld 500 of 600 km boven het aardoppervlak vormt in zulk een geval daaren tegen een gordel van be trekkelijke veiligheid indien overlevenden over een be hoorlijke uitrusting be schikken. d. G. Twee maanden geleden kwam de achtjarige Maria Samuel uit St. Maarten (een van de Bovenwindse eilanden) naar Nederland. Zij leed aan de zogenaamde „blauwe ziekte", een hartafwijking, en moest in Groningen worden geopereerd door prof. dr. L. D. Eerland. Dinsdag is een herstelde en op gewekte Maria per K.L.M.-vliegtuig naar St. Maarten vertrokken. Nu de achterstand in het wedstrijdrooster der derde klassers, ontstaan door het splitsen der afdelingen, inmiddels grotendeels inge haald is, is het thans beter mogelijk een over zicht van deze afdelingen te geven. Reeds eerder wezen wij er op dat enkele nieuwe verenigingen hier een zeer goed figuur slaan en wel in het bijzonder de damesteams van Excercitia en Z B-V-S. Het spelpeil in deze klasse is natuurlijk niet hoog. In deze klasse zijn het veelal nieu welingen die hier de eerste schreden op het basketballveld zetten. AnvrpTF.NTlE In St. Pancras werden Dinsdag de lange- baan-schaatskampioenschappen van Noord holland verreden. Het ijs was zoals overal elders glashard. De wind was echter voor de rijders een geduchte handicap, vooral voor de wind rijdend- De snelheid werd daardoor zo hoog. dat verscheidene rijders, mede door het harde ijs uit de bocht vlogen. De publieke belangstelling was door het koude weer zeer gering. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. M. Roozendaal (Warmenhuizen) 54.1 sec. 2. J. Roozendaal (Warmenhuizen) 54.7 sec. 3. De Goede (Amsterdam) 55.1 sec. 1500 meter: 1. M. Roozendaal (Warmenhuizen) 3 min. 2.2 sec. 2. Hopman (Egmond) 3 min. 9.3 sec. 3. Bandt (Purmerend) 3 min. 9.7 sec- 3000 meter: 1. Hopman (Egmond) 6 min. 19.8 sec. 2. M. Roozendaal (Warmenhuizen) 6 min. 21.2 sec. 3. Bandt (Purmerend) 6 min. 30.6 6ec. Totaal klassement: l.M. Roozendaal 178 363 p. (kampioen van Noordholland). 2. Bandt 183-633 pnt. 3. Koorn 187.433 pnt. Ja. warempeldaar ging Rick, hoog de lucht in! Aan het touw hangend, zag hij tot zijn schrik, dat hij zelfs over de daken van Speelgoedstad heen ging: Wat nou? Hij dorst zich nu helemaal niet meer los te la'en; met alle macht klemde hij zich aan het touw vast. Als hij naar beneden keek, werd hij duizelig van de hoogte. Hoe moest dit gevaarlijke avontuur aflopen? Als hij nu viel, van zo'n hoogte, zou hij lelijk terecht komen' Zo zweefde Rick in snelle vaart, getrokken door de vlieger en de harde wind, over her land Hij wist geen raad.... hij kon zich alleen maar stijf vasthouden en angstig naar beneden kijken, waar de weilanden met de koeien en de bomen zo ver beneden hem voorbijgingen En Bunkie stond op het land. verschrikkelijk ontdaan. Hij keek Rick na, die steeds sneller in de verte werd meegetrokken door de lucht. Hij kon niets doen, om Rick te helpen. Hij kon alleen maar met grote, verschrikte ogen naar boven kijken „Rick!!!", schreeuwde hij telkens, maar hij wist, dat Rick hem toch niet meer horen kon. En steeds verder van hem vandaan werd Rick meegesleurd. Ofschoon de snijdende koude Oostenwind niet bepaald tot een verblijf in het kille Olympische Stadion in Amsterdam noodde, waren daar gisteravond toch de leden van de Nederlands elftalclub bijeen voor de her vatting van de centrale training. Er zijn nogal wat nieuwe gezichten onder de uitverkorenen van het Nederlands voetbal, t.w. Mouw (Rapiditas), Kuys (Haarlem), Kla s Smit (Volendam), Van Rooy (Eindhoven), Ccr van der Gijp (Emma). Brooymans (RAC), Louer (NOAD). De Ajaxied Michels had de uitnodiging te laat ontvangen en kon wegens werkzaamheden niet komen. Aanwezig wa ren voorts Odenthal (Haarlem), Tebak (Eind hoven). Klaassens (VVV), Biesbrouck (RCH), Gruyzen (Sittardia), Bennaars (DoskO), Van Overbeeke (Dosko). Van Schijndel (SVV), Van Ede (Sparta), Van der Hoek (Feijenoord), Bleijenberg (Rigtersbleek). Wegens werk zaamheden, blessures of ziekte moesten ver stek laten gaan: Steiger (PSV), Terlouw (Sparta), Van Melis (Eindhoven) en Beurden (BW). In dikke trainingspakken gestoken werk ten de voetballers onder leiding van oefen- meester Jaap van der Leek het gewone pro gramma af, bestaande uit loo^oefeningen, sprints, oefeningen met de bal, terwijl tot slot op het keiharde veld een partij voetbal werd gespeeld, waarbij de voetbalschoenen aan de kant bleven liggen. Het hele programma werd verwerkt op gymnastiekschoenen. Na de training kwamen de spelers bijeen in de „kuil" van het Olympisch Stadion waar zij werden toegesproken door de heer H. P. Hoolboom. voorzitter van de keuzecom missie en lid van de technische commissie Hier waren ook aanwezig de heer C. van Es. lid van de technische en van de keuze-com missie en dr. J. Thomee. Het voorlopig programma luidt: Neder land B tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander in het stadion De Vliert in Den Bosch, waarschijnlijk op 10 Februari; Voorlopig Nederlands elftal tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander in het Feijenoord-stadion te Rotterdam op 17 Febru ari en dan de eerste interland-wedstrijd van dit seizoen tegen de Engelse amateurs op 7 Maart wederom in het Feijenoord stadion In Rotterdam. Een rechtbank in Miami heeft gelast dat de beurs, die de wereldkampioen halfzwaar- gewicht Archie Moore zou ontvangen voor zijn titelgevecht tegen Joey Maxim op mor gen, Woensdagavond, zal worden ingehou den. Mevr. Moore had aangevoerd dat zij in behoeftige omstandigheden verkeerde en dat haar man in het afgelopen jaar 100.000 dollar verkwist had. De rechtbank bepaalde voorts, dat Moore tijdelijk de staat niet zal mogen verlaten. 53) „De hemel zij dank, dat we hier geen voorschriften van de London County Council*) hebben, anders hadden we ruim de helft van 't publiek kunnen weigeren!", zei Gavfn r.a afloop van de derde avond voorstelling, nadat hij, bij het begin van de opvoering, tevergeefs geprobeerd had een smal looppad tussen het publiek door naar de achterdeur vrij te houden. Het was mid-zomer en snikheet „Er zit onweer in de lucht, 't Zal me niets verbazen, als de weg naar jou huis straks overstroomt wanneer 't losbarst", zei een van de boeren lachend tot een an dere. ,,'t Zou wei grappig zijr., als je van nacht niet meer terug zou kunnen gaan!" ,,'t Komt niet zo gauw. Dan", antwoord de de ander. De mensen vormden een gezellig pu- London County Council: de graafschaps- taad van Londen. bliek. Ze vonden het kennelijk erg prettig goed toneel te zien; niemand was verstoord omdat men zo opeengepakt moest zitten en iedereen had de grootste bewondering voor 't spel. Men bleek speciale belangstel ling te hebben voor de jonge Nieuw-Zee- landse acteurs en actrices. Bijna iedere krant had over hen geschreven en Val en Gavin waren geenszins ontevreden over hun spel. H.H. had uitstekend werk gedaan. De Eingelse leden van Val's gezelschap hadden al gauw in de gaten gekregen, hoe „bij" de mensen waren, zelfs in zo'n c^orpje als Wairu. Men mocht dan wel ver weg van de steden leven, omdat het werk nu eenmaal in de binnenlanden lag. maar ze lazen hun kranten goed en waren veel vooruitstrevender dan de mensen van tal rijke dorpen, die aanzienlijk groter waren dan Wairu. Ze hadden een gezonde be langstelling voor opvoedkundige proble men, voor de bouw van scholen en het on- derwiis-systeem, voor de Maori-kwestie, de meest moderne landbouwmethoden en voor nagenoeg alle wereldproblemen. „Wat jullie ook doen, maak er geen gek heid van! De meeste mensen zijn nog jong heel wat zijn in Australië of Europa ge weest! en ze zijn er gauw genoeg bij om te keer te gaan-als jullie er maar wat van maken", had H.H. hun op 't hart gedrukt, toen ze nog geen dag in Auckland waren. Het publiek had zich strikt gehouden aan het rook-verbod, zodat de brand door een der leden van de troep veroorzaakt moest zijn. Op de derde avond speelden ze „De La chende Vrouw" en Rosemary zou juist bij de tweede acte opgaan, toen ze een brand lucht rook, ondanks de sterke vetlucht, die nog steeds in het zaaltje hing. Ze droeg enkele papieren dozen, die ze in haar rol van Frik nodig had; Hazel en Pierre wa ren op. Van haar plaats tussen de geïmprovi seerde coulissen kon ze hen duidelijk zien en verstaan. Pierre, in de rol van René, zei: „Je hoeft haar alleen maar te zeggen wat je wilt eten". June, die de rol van Hazel speelde, ant woordde lachend: „Je zegt een dienstmeisje zoals 't onze niets, je vraagt haar raad!" Direct hierop moest Rosemary opkomen en de dozen neerzetten. Ze keeik naar Gavin, die in 't hoekje voor de souffleur stond en trok haar wenkbrau wen vragend op. De brandlucht werd steeds sterker Rosemary had zich verkleed in een hokje achter de schuur en de penetrante lucht was haar pas opgevallen, toen ze 't zaaltje was binnengekomen. De angst had haar direct gegrepen Een schouwburg-brand is steeds iets ver schrikkelijks en vooral hier in Wairu zou een brand een drama kunnen worden: de zaal zat stampvol „Ga gewoon op", fluisterde Gavin, „en speel rustig verder totdat ik jullie waar schuw Het was niet van harte, dat ze opging en haar hart bonsde. De standen luiden Heren 3 A P. S. V. H. 2 7 10 172—124 Excercitia 6 R 114—81 H. G. A. 3 7 8 106119 Rapiditas 2 9 8 141—198 Schoten 2 7 2 72—119 I. H. .T. 3 3 B 8 12 207—116 Z. B. V. S. 7 12 129—97 H. H. C- 2 8 8 220-125 H. O. C. 2 7 6 120—148 B. B. C. 8 0 62—222 Dames 3 A Excercitia 6 12 101—53 Antilopen 3 5 6 57—52 H. H. C. 2 6 6 85—93 H. G. A. 3 6 6 70—86 O. K. 2 4 0 48—61 Z. B. V. S. 2 3 0 35—51 Z. B. V. S. Dames 3 B 6 12 155—47 H. O. C. 3 7 8 121—96 Schoten 2 6 6 75—128 P. S. V. H. 2 5 2 71—104 Antilopen 4 4 8 32—85 Programma In het programma van Donderdag en Vrij- Terwijl zij, Pierre en June praatten, praatten en nog eens praatten, begon haar hart steeds luider en luider te bonzen. Plotseling werd de achterdeur met een ruk open gedaan en enkele ogenblikken later stond Gavin op 't toneel. Hij sprak 't publiek in rustige bewoordingen toe, uit leggend wat er gaande was. Als Rosemary uit haar ooghoeken keek, kon ze juist zien hoe de vlammen aan en kele décor-stukken, die vlak naast de ach terdeur stonden, liktenZelfs ving haar oor 't gekraak van 't brandende hout op Terry en enkele anderen waren al druk bezig met blussen. Het ging echter lang zaam, wamt de emmers moesten uit een klein kraantje, dat ergens aan de buiten kant van de loods zat. gevuld worden. Het vuur knetterde, ondanks het water, dat er over werd uitgestort, rustig Vér der „Dames en heren, mag ik u verzoeken de zaal te verlaten door de deur aan de voorkant. Graag eerst de mensen op de voorste rij en dan zo naar achteren. En kele décors hebben vlam gevat en u zult zich buiten waarschijnlijk meer op uw gemak voelen dan binnen. Dringt u alstu blieft niet..,, 't vuur zijn we al practisch meester". Rosemary wist niet wat ze meer moest bewonderen: Gavin's kalmte, zijn bijna amusante rust, of de wijze w»? het pu bliek prompt opstond em zon !teen spoor v-p, M uciaiignjivaic wcuauijucu H.G.A. 2—H O C. 2 (dames) en P S.V.H. 2— Excercitia (heren). De dameswedstrijd kan de beslissing brengen in de 2e klasse. H. O. C. 2. met twee verliespunten, zal on getwijfeld alles in het werk stellen om ge lijk te komen met HGA- 2. Slaagt HOC, dan is de strijd nog volkomen open. Ook Schoten zal een nederlaag van H.G.A. niet onwelge vallig zijn Met iets meer geluk had de po sitie van Schoten aanmerkelijk beter kun nen zijn. In de eerste klasse dames zien wij voor Rapiditas en Oosterkwartier weer geen suc ces, nu zij resp. Antilopen en H.G.A. op be zoek krijgen. Bij de heren moet Antilopen van Schoten kunnen winnen, evenals H.G.A. van I.H.J. De I-H J.'ers blijven echter gevaarlijk en ver rassingen zijn niet uitgesloten. Het programma voor Donderdag luidt: Junioren: Antilopen BIHJ. Excercitia— Oesterkwartier. Dames: HGA 2—HOC 2 (8.40 uur). Antilo pen 3HHC 2. Rapiditas—Antilopen. ZBVS 2 Oosterkwartier 2. Heren: Rapiditas—HGA 2. IHJ—HGA. Vrijdag wordt gespeeld Junioren: Schoten—Excercitia B. HOC—An tilopen. Dames: IHJ—Antilopen 2. Schoten—HHC. Oosterkwartier—HGA. ZBVS—Antilopen 4. Heren: PSVH 2—Excercitia (8.40 uur). Scho ten—Antilopen. Volleybal Hedenavond spelen het dames- en het tweede herenteam van de Velser Gymnastiek vereniging, elk een wedstrijd voor de com petitie van de afdeling IJmond van de Ne derlandse Volleybalbond in de Da Costa- school te Velsen-Noord. De dames spelen om 8 30 uur tegen Kenne- mers I en komen als volgt uit: J. Dekker, M. J. BeentjesJanssen, M. Kloosterman, J. Hof- mann—Blaauw, A. de Feber—De Beunje en A. M. Krijgsman—Polak. Reserves: S. Dekker en A. van Zomeren—Alders. V.G.V. II (heren) speelt om 9.15 uur, even eens tegen Kennemers I en komt uit met J. Baars. P. Beentjes,, G. Rienstra, E. N. Meursing. A. W. Hofmann en G. J. v. d. Bo- gaerde. Reserves: M. Stenvert en J. de Graaf. Er was niets dat op een paniek leek; slechts één vrouw had even een gil ge slaakt, toen Gavin uitgesproken was. Als om het drama te accentueren, rolde de donder naderbij door de donkere lucht en vielen de eerste zware regendroppels op de stoffige weg. „Smeer 'm jongens!", riep Gavin, toen de laatste toeschouwer 't zaaltje verlaten had. Hij liet het gordijn niet zakken. Een brandscherm was er niet. zodat 't toch wei nig zin gehad zou hebben het toneel met een enorme lap textiel af te sluiten; in tegendeel! Gavin rende, na zijn mensen gewaar schuwd te hebben, naar Terry, om hem met 't blussen te helpen: 't Was echter on begonnen werk. De décors stonden in lich ter laaie en de wand van de schuur had ook al vlam gevat. „Wat een zelfvertrouwen!", zei Pierre lachend, toen hij de handen uit de mouwen begon te steken. Iedereen probeerde te redden wat er te redden viel. June en de andere vrouwen kregen opdracht van Gavin 't gebouwtje te verlaten, daar ze bleven staan kijken en niets deden, maar Rosemary had zich oudergewoonte reeds bij de mannen aangesloten. Ze verzette heel wat werk. „Ga naar buiten, liefje, alsjeblieft zei Gavin op nadrukkelijke toon. Het was m de buurt van het toneel ondragelijk warm geworden en de vlammen lekten gretig langs het houtwerk. Zweet stroomde van opwinding rij voor rij de zaal verliet, in straaltjes over de verhitte gezichten van allen, die hielpen, waaronder ook en kele jonge boeren, die terug waren ge komen om te helpen, alles werd omhuld door de steeds dikker wordende rook en iedereen kreeg 't benauwd door de walm, die opsteeg van 't brandende hout, de verf, lijm en dat afschuwelijke vet. „Maar.zei Rosemary, die kostte wat 't kostte wilde blijven helpen.... „Hier vandaan heb ik gezegd", zei Gavin dringend. „Ga de anderen vertellen dat niemand gewond werdIk ben bang dat de hele schuur zal afbranden". Met tegenzin had ze zijn bevel opge volgd Ze was oogewonden, ze wilde iets doen. En plotseling had ze. temidden van al dit geroezemoes, al dit heen en weer geren, al deze consternatie, terug moeten denken naar de oorlogsdagen, toen een brandbom ontploft was in de nabijheid van haar school. Tijdens dat ogenblikje, dat ze Gavin en de andere mannen gehol pen had met het doorgeven van emmers water, had ze zich even een héél klein beetje heldhaftig gevoeld't gevaar was toch niet zo groot, vond ze. Rosemary ontdekte pas, toen alles was afgelopen, dat bijna iedereen brandwonden op gezicht en handen had opgelopen.... De plaatselijke brandweer was nog juist op tijd gekomen om de brand te blussen voordat 't vuur zich van de omliggende huizen meester had kunnen maken. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6