Kwekers stoken zuinig, bloemen gaan niet vlot Clowntje Rick Een aarzelende liefde „Vondel" uit Zaandam voor „Kennemerland Duplex-bewoners geven niet toe Castricum Oude boerderij brandde af Heemskerk Heemskerkse kinderen nu naar „eigen school" Wijk aan Zee IJ muiden IJmuidens duin trekt Suomi-athleten Feuilleton Winter op groentemarkt Bethelschool heeft uitbreidingsplannen Rekening-courant-overeen komst met woningbouw corporaties Genesius op de planken Spruiten zijn duur Kachel tc fel gestookt Toneel in Castricum Agenda voor Castricum en Uitgeest Voor de kinderen Causerie voor motorrijders Schaatswedstrijden Luilakmarkt wordt thans officieel Beverwijk stelt toetot ing niet langer verplicht Eervol ontslag voor mej. Vriends Burgerlijke Stand p B. houdt filmavond Volgende week jaarlijkse cross D.C.IJ. begint strijd om landskampioenschap door Dorothy Quentin A TERDAG 30 JANUARI 1954 Nu het dan een week lang werkelijk winter is geweest, ziet men de aanvoeren op de BeverwUkse groentenmarkt geleide lijk aan kleiner worden; de producten die door de ingevallen vorst moeilijk oogst- baar zUn, werden bovendien duurder. De spruiten, die niet bevroren waren, brachten nog bijna 90 cent per kilo op, was de vorst er over geweest dan betaalde men er van 3558 cent per kilo voor. Prei zal bij aanhoudend winterweer steeds schaar ser worden, er werd op de laatste markt dag tot 39 cent per kilo voor betaald. Sel derij-knollen varieerden van 524 cent per stuk. Enkele kistjes glasandijvie werden voor 70 cent per kilo verkocht, waspeen bracht het tot 31 cent per kilo. Boerenkool was maar matig te verkopen en werd er enkele keren tot 30 cent per kilo betaald, de meeste partijen gingen weg voor 619 cent per kilo. De overige koolsoorten kwamen tot 15 cent per kilo. Witlof is er voldoende uit de kassen; de hoogste prijs werd 55 cent per kilo. Peen en uien brachten het tot ten hoog ste 9 cent per kilo. Soepgroenten gingen grif weg tot 40 cent per bosje. De aanvoer op de bloemenveiling is deze week niét groot geweest. De kwekers stoken niet hard. want zij weten dat de handel bij vriezend weer weinig gebrui ken kan. Maar toch was er van débacle- prijzen geen sprake. Integendeel: de goede bloemen waren niet goedkoper dan vorige week. Tulpen gingen nog tot 143 cent per bos, al kocht men er ook voldoende voor 35-75 cent per bos. Narcissen waren er weinig; hier werd van 4278 cent per bos betaald. Hyacinten in diverse kleuren noteerden van 823 cent per stuk. Blauwe druifjes gingen tot 43 cent per bosje. De aanvoir van potplanten was heel klein. Het Concert ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Het bestuur van de Beverwijkse Her vormde scholen heeft zich bij een schrijven van 6 Januari 1954 tot de Raad gewend met het verzoek, ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 medewerking te verlenen tot uitbreiding van de onder zijn bestuur staande bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Noorder- wijkweg, genaamd Bethelschool. Het verzoek wordt gemotiveerd met de mededeling, dat het leerlingen-tal gedu rende de laatste twee jaar is toegenomen van 187 tot 241; dat bij een kleine verdere toeneming een zevende leerkracht moet worden aangesteld, en dat schoolruimte daarvoor niet aanwezig is. Voorts wordt aangenomen, dat uitvoering van de uit breidingsplannen Arendsweg-Zuid toene ming van de schoolbevolking zal mede brengen. B en W voegen hieraan toe, dat de on- derwerpelijke school beschikt over vier normale schoollokalen, en twee houten hulplokalen welke eigendom zijn van de gemeente en aan het schoolbestuur in bruikleen gegeven. Het is. ook naar de mening van het college, aannemelijk, dat een en ander onvoldoende zal zijn zodra de voorgenomen woningbouw in de omge ving van deze school zal zijn voltooid. Bij definitieve uitbreiding van het schoolge bouw mag aangenomen worden, dat de twee houten lokalen beschikbaar zullen komen om bij gebleken noodzaak elders te worden gebruikt. Aan de Beverwijkse woningbouwcorpo raties welke werken met door de gemeente verstrekte voorschotten, dan wel woning complexen, welke het eigendom zijn van de gemeente, beheren, is de verplichting opgelegd om overtollige kasgelden te stor ten bij de gemeente-ontvanger. Deze ver plichting voorkomt dat onnodig rente-ver lies wordt geleden: zij vindt mede haar grond in de door de gemeente gesloten fraudeverzekering, waaronder het beheer van de plaatselijke woningbouwcorporaties is begrepen. Omgekeerd worden door de gemeente aan de woningbouwcorporaties kasgelden verstrekt, wanneer aan het einde van het boekjaar rente en aflossing terzake van door de gemeente verstrekte voorschotten moeten worden betaald, in afwachting van de afrekening van de bijdragen van rijk en gemeente. De afdracht en opneming van kasgeld worden verantwoord in de gemeente-reke ning. Dit houdt in, dat voor elke verstrek king van kasgeld een mandaat moet wor den afgegeven en voor elke storting door de woningbouwcorporatie in verband met de interne controle een opdracht tot ontvangst. Dit is administratief om slachtig en de bezwaren worden groter. - naarmate de omvang van het beheer van j deze corporaties groter wordt, waardoor het j aantal stortingen toeneemt. De bezwaren worden weggenomen door het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de drie plaatselijke wo ningbouwcorporaties. B. en W. stellen daarom voor, daartoe te besluiten. De Rederijkerskamer „Kennemerland" te Beverwijk was ten gevolge van haar in schrijving voor het komende Landjuweel te Alphen aan de Rijn enigszins in tijdnood geraakt, zodat zij de verzorging van de reeds voor haar donateurs vastgestelde to neelavond in het Kennemer Theater moest overdragen aan de Toneelvereniging „Von del" uit Zaandam. Een gelukkige keuze overigens, want dit ensemble heeft zich een in alle opzichten waardige rcmpla- cante getoond, die in artistiek opzicht niet in het minst voor haar gastvrouw wenst onder te doen. Alleen reeds de keuze van het opgevoerde stuk wees op het prijzens waardige initiatief van het gebruikelijke répertoire voor amateurs te willen afwij ken, want Hermann Bahr's blijspel „Het Concert" ligt immers geenszins binnen het bereik van de gemiddelde dilettantenver eniging. Deze comedie van de in 1934 over leden Oostenrijkse toneelschrijver dateert nog uit 1909, ofschoon het stuk zelfs nu allerminst tekenen van ouderdom vertoont. Integendeel, het wist de tand des tijds voortreffelijk te doorstaan. Vooral de dia loog is zo opmerkelijk fris gebleven, dat het lijkt alsof dit blijspel nog van zeer recente datum is. Het amusante gegeven behandelt de amoureuze perikelen van Gustav Heink, een beroemde pianist, die door zijn vrou welijke leerlingen tot in het ridicule wordt geadoreerd. Vandaar dat Gustav allerminst reden tot klagen heeft over het getal zijner veroveringen. Hij bezit in de bergen zelfs een idyllisch verblijf, waar hij z'ch van tijd tot tijd met zijn laatste gelie'de kan terugtrekken. Tegenover zijn vrouw ge bruikt hij dan steeds het voorwendsel, el ders een concert te moeten geven. Doch de kruik gaat zo lang te water tot zij breekt, welk spreekwoord ditmaal door dr. Franz Jura in de practijk wordt omge zet. Want door middel van een anoniem telegram verneemt deze dat het thans zijn echtgenote is, die als Gustav's uitverko rene in de bergen verblijft en hij besluit onmiddellijk zijn maatregelen te treffen. Een filosofische levensopvatting weerhoudt hem van Delfine's avontuur een bloedbad of een drama te maken en hij is zelfs ge neigd zijn echtgenote zonder meer aan Gustav af te staan, mits hij van hun op rechte liefde kan worden overtuigd. In gezelschap van Marie Heink komt hij het ondeugende paartje dan met een bezoek verrassen, waarbij hij dergelijke originele theorieën verkondigt, dat Gustav en Del- fine in de grootste verwarring worden ge bracht en hun avontuur alle bekoring verliest. En wanneer Franz en Marie bo vendien nog een verhouding suggereren, zijn de voorwaarden tot een amusante co medie compleet waarbij in het verdere verloop geen enkele toeschouwer wordt teleurgesteld. Vooral niet wanneer het een opvoe ring betreft, met de kwaliteiten van dié van „Vondel". De geestige dialogen kwa men voortdurend puntig en vlot over het voetlicht, zodat aan de eerste voorwaarde tot een verdiend succes volledig werd vol daan. Maar de regie van Arend en Teunke Hauer had daarbij nog een onberispelijk tempo aangegeven, hetgeen deze voorstel ling in totaal op een uitzonderlijk hoog peil bracht. Bovendien waren alle rollen voorbeeldig 'bezet, zodat „Vondel" in Be verwijk de beste herinneringen heeft achtergelaten. Mede dank zij de diverse spelers, die met ere kunnen worden ver meld. Zoals de laconieke dr. Franz Jura van N. Vink, die zijn tekst uitstekend lan ceerde en de Gustav Heink van R. Aten, met alle geestige allures van de ware bo hémien. De dames werden hierdoor eigen lijk op het tweede plan gedrongen, of schoon mevrouw M. de Wit-De Goeje op viel als een charmante Delfine. die zich elegant en met zwier over het toneel be woog. Van de kleinere rollen verdienen ongetwijfeld H. J. B. van Wel en mevrouw C. M. Bus nog te worden genoemd, die ge zamenlijk een kostelijk boeren-echtpaar op de planken zetten, waarvan het onbestemde dialect een bron tot voortdurend vermaak opleverde. JAN VAN DAM De duplex-bewoners uit de Rivieren buurt delen mede, dat zij het antwoord van het college (IJC van Donderdag) onbevre digend vinden. Het comité van actie is van mening, dat de huurverhoging in de raad onvoldoende behandeld is, wat ook blijkt uit de woor den van wethouder Visser: „deze zaak on middellijk af te willen doen". Verder voert het comité aan, dat hef protostschrijven ook niet behandeld is, zodat de stem van de 210 huurders niet is gehoord. Wat betreft de onkosten van de „ont- duplexing", dit is al reeds in ons vorig schrijven naar voren gekomen, dat over deze kosten geen huurverhoging berekend mag worden. Dan was tenslotte deze huur verhoging bedoeld om het peil van de hu ren der vooroorlogse woningen dichter bij het peil van de huren der naoorlogse wo ningen te brengen, wat nu niet gebeurd is. want nu zijn alle woningen in huur ver hoogd. dus deze verhouding wordt steeds schever. Verder heeft ook de minister bekend ge maakt dat, wanneer de verhouding van de huren met andere woningen (dan wo ningwet) scheef getrokken werd. door het college gehele of gedeeltelijke dispensatie aangevraagd kan worden. (Dit laatste met het voorbehoud, dat er dan ook inderdaad sprake van moet zijn van een te hoge huur. Inmiddels is er lan delijke werking in de „duplex-affaire" ge komen. Red. IJC). BlFr,E"I.!.!KE STAND GEBOORTEN: Catharina A. M., d. van S. Pepnin? en P. C. Verdonk: Helena A., d van A. P. Zonneve'd en C. B. Oostendom: Pau- lus. z. van J. C. Versteeg en J. J. C Hoog land; Johannes F. J. M.. z. van J. F. Hul- scher en P. J. C. Rutten: Theodorus Johannes. T.. van H. Verdonk en K. Kfil; Willem, r. v. W. Niiboer en G. H. C. Bakker; Ingrid, d. van M. Arenthals en J. Willens: Pieter A., z.. van G. C. Kleijne en C. M. Kemners; Ca tharina. d. van J. Brantjes en M. Schoutsen ONDERTFOTTWD: A. Wattel en C. G. Slootjes; J. F,. Rozemeijer en P. A. A. Oort- huijsen; L J. Alders en O. M. van Bugee- num; J. Minneboo en J. W. F,. Groeneveld; R. M. Semeiin en L. M.' de Weiier. GETROUWD: H N. Zonneve'd en M. E. de T aleijne; J. J. Hallewas en C. M. Dames: H. Feenstra en J. Meeuwsen; J. Grapendaal en J. C. Half. OVERLEDEN: C. H. van Wa?tendonk. 86 i.: echte, van A. Loogen: D. F. M van Wiick 7g j„ wde. van F. A. Roosen; M. van der Son, 58 j.. echtg. van C, Veen: M. C. Roeper. 76 j.,- geh. gew. met P. Quartel. MARKTBERICHT Andijvie 6'—73; asneen 17—30; sonrten ftg; witlof 32—55; nrei 22—39'i; knollen 424: boerenkool 531; groene kool 715; gele kool 6-i 2: rode kool 511; peen 37; uiten 4—8; so»d 1839. De Uitleest er tcneelvere:iinGenesius zal volf-rds Woensda" en Do"vde?c,'-*g in hótel D® Ooievaar te Uitleest het blijsoel in drie bedrijven ..Adel in livrei" ODvoe- ron. De regie is in handen van de heer A. Konio<». Forensen gaan vergaderen De jaarlijkse algemene ledeovergade- ring van de Nederlandse Vereniging van Forensen te Castricum zal gehouden wer den op Dorderdag 18 Februari in bétel De Harmonie. Een van de belangrijkste ountèh van besoreking i* ongetwijfeld de bestuursverkiezing, daar van de voorzitter, secretaris en penningmeester, alleen de voorzitter, de hèer A. H. J. Beijersbergen van Henegouwen zich hérkiesbaar stélt. De Kennemer tuinders die Vrijdag met hun groente in Castricum op de markt kwamen, hebben voor spruiten een beste prijs gemaakt. De eerste soort is verkocht voor 6195 cent per kilo, een prijs, die tot nu toe nog niet werd genoteerd. Spruiten b bleven niet ten achter en no teerden 24-44 cent per kilo. Prei be- semde van 823 cent en knollen 514 cent. Tot slot kon peen voor 56J4 cent per kilo een koper vinden. De oude. rustieke boerderij van de heer A. de Graaf aan de Brakcrsweg te Castri cum is Vrijdagmiddag in tüd van drie kwartier in een rokende puinhoop veran- ierd. Om circa half vier ontdekte de der tigjarige zoon die alleen thuis was en in een bijgebouw werkte, dat er uit de schoor steen grote rookwolken ontsnapten en toen hij in de woonkamer kwam bleek het rook kanaal in lichter laaie te staan doordat de kachel te heet gestookt was. Castricums vrijwillige brandweer werd gealarmeerd en drie minuten later waren acht brandweermannen, onder leiding van commandant J. W. Beiersbergen, aanwe zig- Door de felle Noordoostenwind liep het belendende perceel van bakker J. de Groot eveneens gevaar en daar de brandweer te gen de brand in de boerderij weinig meer ko i uitrichten het binnenwerk was ge heel van hout en voor het vuur dus een gewillige prooi bepaalde zij haar werk zaamheden voornamelijk tot het nathou den van dit pand en de bijgebouwen. Met de zoon des huizes, die nog getracht heeft de loeiende kachel naar buiten te werken en daarmee brandwonden aan zijn handen bekwam, hebben omwonenden het vee naar buiten gebracht. Van de huis raad kon men echter maar een klein ge- H«<>l*p rc,Jer: m®este ?in" verloren. Het in het midden der boerderij opge slagen hooi werd gedeeltelijk eveneens een prooi der vlammen. De eigenaar, die met zijn echtgenote een dagje bij familie leden elders vertoefde, was laag tegen vrz~kTd. De blussingswerkzaamheden werden docr de ijzige koude ernstig bemoeilijkt. Teneinde op alles voorbereid te zijn, heeft de afgelopen nacht een der brandweerlie den de wacht bij de boerderij gehouden. Tot hen die de blussingswerkzaamheden gadesloegen behoorden onder meer burge meester C. F. Smeets en de wethouders P. de Vries en N. Veldt. De Castricumse toneelvereniging De Schakel komt Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari Ln zaal Borst voor het voetlicht met het blijspel in drie bedrijven „Dei ning om de dorpsdokter". De toneelgroep van de Katholieke Arbeiders Beweging komt Dinsdag 16 en Donderdag 18 Fe bruari, respectievelijk in zaal Roozendaal m hótel Borst, voor het voetlicht met het jlijspe! „Als ma aan de touwtjes trekt". „Corso"-iheateï. Castricun. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 20 uur: „Het vierde masker". Maandag en Woensdag 20 uur: „De straat der verleiding". Zondag- m 'ddag 15 uur; De rode havik". Bioscoop „De Ooievaar". Uitgeest. Za terdag 20 uur: „De vrijbuiter", Zondag en Maandag 20 uur: „De góJin der jungle". Gelukkigna enkele slagen had Rick de kant van de vijver bereikt. Nu kroop hij vermoeid legen de kant op en stond weer op zijn benen. En toen keek hij om zich hêen. Zijn ogen werden groot van verbazing.... Waar was hij nu terecht gekomen?! Hij wreef zijn ogen uit en keek nogeens rond. Wat was dat allemaal vreemd! Hij stond in een tuin, maar die was geweldig groot. En ook de planten en bomen waren zo verschrikkelijk groot: er stond dichtbij een huis, maar dat teas wel tienmaal zo groot als oom Tripje's huis! En toen Schrok Rick heel ergHij meende dat alles te herkennendit leek heel erg veel op de omgeving, die hij eens in zijn leven had gezien. Ja. hij kon zich niet vergissen.dit was de Stad, waar mensen woonden. Hier was hij vroeger vandaan gèkoincn! Dc schrik sloeg in Rick's benen. Dat was iets ergs; nu was hij dus weer bfj dé mensen, die niet kunnen begrijpen, dat een pop ook leeft en denkt! Arme Rickdaar stond hij nu, alleen en verlaten in dat vreêmdè laild, dat hij al bijna weer vergeten was. De bekende oud-speed way racer, G. van Dijk uit Velp, heeft Donderdag in hótel De Harmonie een causerie gehouden over zijn glorietijd, voor de leden van de Castri cumse Motorclub. Het is voor de motor liefhebbers een interessante avond gewor den en de causeur sprak over zijn carrière en in het bizondei over de moeilijkheden die iedere liefhebber van de motorsport welke iets meer wil bereiken, te overwin nen heeft. Aanvankelijk koesterde men plannen van clublokaal te veranderen, doch in de na de causerie gehoudenvergadering be sloot men met 44 tegen 1 stem in De Har monie te blijven. Het ligt in de bedoeling dat men in Februari gezamenlijk aan de cursus Wegverkeer deel neemt. Tot die ijsclub welke het komende weekeind wedstrijden op de schaats orga niseren behoort ook de Kennemer Ijsbaan te Castricum. Hedenmiddag (Zaterdag) heeft men voor de kinderen der leden in de leeftijd van 814 jaar wedstrijden vastgesteld en Zondagmiddag kunnen pa ren sleetje rijden om mooie prijzen. Zon dagmiddag lé uur zal een wedstrijd in hardrijden voor heren een aanvang nemen. Dit is een afvalwedstrijd waarvoor men prijzen van f 10, f 7.50 f 5 en f 2.50 be schikbaar heeft. Bij wijze van proef is in dc jaren 1952 en 1953 een zogenaamde Luilakmarkt ge houden. Deze proefneming mag dermate geslaagd heten, dat B. en W. voorstellen deze markt thans officieel in te stellen. In een vast te stellen „Verordening op de Luilakmarkt" wordt deze jaarlijkse bloe men- en plantenmarkt bepaald van des Vrijdagsavonds acht uur tot des Zater dagsmorgen zeven uur voor Pinksteren en op een door B. en W. nader te bepalen plaats. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft B. ei W. van Beverwijk medege deeld. dat i«7 die gemeente, gerekend als te ziin ingegaan op 1 Januari 1954, een openbare school voor gewoon lager onder wijs is gevestigd, en dat in verband daar mede de op 29 Maart en 18 April 1951 vastgestelde gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van kinderen uit de gemeente Heemskerk op de openbare la gere scholen alhier in dier voege kan wor den gewijzigd, dat de verplichting voor onze gemeerte tot toelating van kinderen uit Heemskerk op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs komt te ver vallen. Mejufffouw M. S. Vriends, lerares aan de gemeentelijke huishoud- en industrie school, heeft in een schrijven aan B. en W. haar ontslag aangevraagd. B. en W. hebben voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. Géborén Cornelis G. S. z. van J, H, Duin en C. H. Koper; Cornelis z. van C. J. A. de Ruiter en E. Koper; Cornelis A. M. z. van A. Molenaar en C. van Duiven voorde: Nicolaas J. z. van N. J. Rijs en J. Reinalda; Cornelis A. z. van A. Butter en A. M. Smit. Overleden; C. Berghuis, wed. van B. Krijgsman, 92 j.; A. W. Schoehuys, echtg. van A. v. d. Wel, 73 j. De organisatie Bescherming Bevolking houdt Donderdag 4 Februari in zaal Dam té Heemskerk een propagan- da-filmavond waarop niet alleen films zullen worden vertoond die betrekking heb ben op het doel en streven van dit instituut, maar ook andere inte ressante rolprenten zullen worden gepro jecteerd. De avónd is voor éen iéder bóven zestien iaar vrij toegankelijk. Bridgers in kampioensstrijd De uitslag van de dertiende wedstrijd om het kamnioenschap van de bridgeclub „Wijk aan Zee"- is: 1. de heren Dobber- Pirovano 41 >4 punt; 2. de heren Schoos- Klein 32 y, pnt.; 3. de heer en mevrouw Bol 32'4 pnt.; 4. de heren Van d. Aar- Geudeke 32 pnt.; 5. mevrouw Dobber-de heer Van d. Elzen 30 pnt.; 6. de heer en mevrouw Van d. Aar 29 pnt.; 7. de heren Van Klaveren-Handgraaf 28 pnt.; 8. de heer en mevrouw Van Son 26*4 pnt. „Oud-Katholiek ondersteuningsfonds" vergadert De afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" zal Maandagavond in het Oud-Katholieke ver enigingsgebouw haar jaarvergadering hou den. Behalve de gebruikelijke jaarstukken vermeldt de agenda een bestuursverkiezing: Dc heer J. Zwart, penningmeester, treedt periodiek af, doch stelt zich herkiesbaar; de heer P. Ham, secretaris, die tussentijds aftreedt, is echter niet herkiesbaar. Besprekingen zullen worden gewijd aan het te verzorgen winterprogramma. De athletiekvertniging „Suomi", die, evenals voorgaande jaren haar buiten- wintertraining tot nu toe 's Zondagsmor gens op het lapdgoed „Westerhout" in Be verwijk heeft gehouden, zal met ingang van morgenochtend weer naar de IJmuidense duinen trekken om de leden de gelegenheid te geven zich al vast in conditie te brengen voor het komende athletiekseizoen, dat voor de Suomianen druk belooft té worden. „Suomi" begint het athletiekwedstrijd- seizoen al volgende week Zondag 7 Februari met de nationale cross-country over onge veer 7000 meter door het duinterrein te IJmuiden. Evenals de voorgaande keren wordt een groot aantal deelnemers ver wacht. onder wie de winnaar van deze cross in 1952 en 1953 Siem Bobeldijk van M.F.C., Medemblik. Hierna volgen cross wedstrijden op 14 Februari in Leiden (Bataven) en worden er op 21 Februari in Heerlen (Avon) de Nederlandse crosskampioenschappen ver lopen. Het KNAU-programma biedt koorts diverse lange afstandlopen in verschillende plaatsen in de achtereenvolgende week einden. Met gespannen vei wachting ziet „Suomi" uit naar de officiële datum, waarop de KNAU haar de verzorging en organisatie van de Nederlandse veldloopkampioen schappen zal toevertrouwen. Overigens krijgt Suomi op 8 Juli nationale avond wedstrijden en wachten op 10 October weer de Pim Muiier- en Velserbeekparkloop. Regionaal probeert Suomi op 2 Mei een dames-driekamp te houden tussen Gita, ADA en Suomi en een herentweekamp SuomiHaarlem. Voorts is er op 19 en 20 Juni een sportuitwisseling SuomiAlmelo en op 5 September een Nieuwelingendag. Op het ogenblik is nog weinig te zeggen van een eventuele internationale atletiek ontmoeting, die „Suomi" wel probeert voor te bereiden. Vele felicitaties Feestavond in Kennemerhof Nu D.C.IJ., na het winnen van de provin ciale damtitel de landelijke eindstrijd heeft Vreikt, zullen de IJmuidense dammers eind Februari uitkomen tegen twee andere pro vinciale kamnioenen, vermoedelijk tiental len van Utrecht en Gelderland. In totaal plaatsten zich twaalf clubs in de eindstrijd. Deze twaalf damtientallcn zullen onder leiding van de wedstrijdleider van dé Koninklijke dambond, de heer Kruiff te Utrecht, in vier groepen van drie clubs worden ondergebracht. De winnaar van deze groep komt in de finale. De vier clubs spelen een enkele ronde. De tientallen mogen niet worden gewijzigd en het speel- tempo voor de landelijke eindstrijd is vast gesteld op 25 zetten per uur. Vele felicitaties Bij de talrijke felicitaties uit Velscn was er ook een van de Koninklijke Nederlandse Dambond, het District Bond-Kennemerland en van de damclub Stabiel. Ook het Dam- genootschap D.A.M.A.S. feliciteerde het IJmuidense damtiental met het bereiken van de landelijke eindstrijd. Feestavond Het eerste en tweede tiental zal op de feestavond van Dinsdag 9 Februari in in tieme kring worden gehuldigd. De dambor den komen die avond niet op tafel. Er zal feest worden gevierd in hótel Kennemer hof. Het ligt niet in de bedoeling van het D.C.IJ.-bestuur om met het afdelingskam pioenschap een officiële receptie te houden, wel eventueel bij het landskampioenschap. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN T.IM 75 f9100; I.TM 283 f 10.900; KW 20 f.740; KW 138 f4090; KW 127 f 9640; KW 19 f7190; KW 140 f6380: KW 41 f8010; KW 69 f4250: KW 45 f2000; IJM 5 f3080. Uit een verguldinrirhting aan dft Meeu wenlaan in Amsterdam-Nuord zijn drie gou den en één platina-anoden gestolen. Zij hebben een waarde van bijna 3000 gulden De dieven zijn door inklimming in de fabriek gekomen. De anoden hingen in een bak van cyaankali, een zout. dat behoort tot de sterkste vergiften in de chemie, en dat werkt als blauwzuur. 56) Rosemary's gezicht kreeg een koppige uitdrukking. Had ze het niet gedacht dat Cornelia hier achter zou zitten? Cornelia had haar ontevredenheid en slechte hu meur de laatste tijd maar al te duidelijk getoond; ze was verre van vriendelijk en zo nu en dan zelfs wel eens onhebbelijk tegenover haar collega's geweest, behalve dan tegenover Tom Haslemere, die jonge Nieuw Zeelandse acteur. Tom had ze on der haar hoede genomen en iedereen had lichte'ijk spottend gezegd dat ze hem op wilde voeden tot een groot acteur. Cornelia was stééds, later op de repetities versche nen, en had meer dan wie ook gemopperd op «Se ongemakken van al het reizen en trekken. Wat Val's ideeën ook waren, het was duidelijk dat Cornelia er bitter weinig voor voelde om de bewoners van afge- lfgen streken goed toneel te geven, en dan nog wel met verlies! Maar zelfs Cornelia kon Val toch niet dwingen alles op te geven, vooral omdat er voor Val zo véél op het spel stond! „Het ligt er maar aan wat je bij het to neel zoekt", wierp Cornelia tegen. Ze had Cornelia nog nooit zó gehaat als nu! „We willen allemaal het zelfde, liefje, hoe we het ook noemen!" Val lachte even, maar keek direct daar op weer ernstig, terwijl hij zijn hoofd schudde. „Succes goede rollen uitverkochte zalen zekerheid". Maar jij ver'angt hier niet naar. dacht Rosemarv opstandig. En het was alsóf hij haar gedachten had gelezen, want hij lach te en schudde zijn hoofd. „Ik ben precies als de anderen, Rose marv. Misschien nóg wat egoïstiseher. om dat ik geloof ook op een andere wijze te kunnen slagende laatste tijd heb ik me echter afgevraagd of het wel eerlijk tegenover de anderen is tegenover alle maal om jullie van Shaftesbury Avenue weg te houden". „Iedereen bewondert je en ze verlangen helemaal niet naar Shaftesbury Avenue!" had Rosemay uitgeroepen. ,.'t Is lief van je om dat te zeggen!" Val had op een luchtige toon gesproken, maar er was warmte in zijn Stém en her nieuwde hoop. „Och, alles zal wel op z'n pootjes terecht komen. Om eerlijk te ziirt, Rosemary, ik probeer tijd te winnen. Ik wilde die kna pen in Amerika vragen het hele gezelschap over te laten komen 't zou ons allemaal wél góéd doén om vóór de vérandering ééns op Broadway té Spelen...." „Val....!" „Ja. ik weet 'f'. Val liet zich weer in de gemakkelijke leren stoel vallen en begon op z'n nagels te bijten. En nu leek hii helemaal niet meer on Valentine Herrick. üe enigszins excentrieke acteur en leider van een be kend toneelgezelschap, die steeds succes sen wist te oogsten en één van de groot meesters van het toneel was. Hij zag er jongensachtig uit en had iets onzekers over zich. Hij voelde zich kennelijk niét op zijn gemak. ,,'t Is altijd het zelfde, Rosemary. Maar hoeveel recht heeft iemand eigenlijk om anderen te laten betalen voor zijn lief hebberijen? Mijn grootvader verzamelde snuifdozen, 't Klinkt nogal onschuldig, maar hij verkocht bijna alles in huis om maar snuifdozen te kunnen kopen! Mis schien ga ik dezelfde weg wel op....". Rosemary durfde geen antwoord te ge ven, want had ze haar mond open gedaan, dan had ze zo zeker als twee keer twee vier is allerlei hoogst orvriendclijke dingen over Cornelia gezegd. Iu haar hart fluister de het:,als ze van jé hield.als ze van je hield zou ze je tot het einde van de wereld volgen -tonder te mopperen en zonder tegen te stribbelenjouw idealen zouden dar de hare Zijn....". „Zullen we deze brief maar éérst beant woorden?" Val greep een van de brieven uit het siapéltjé en begon het antwoord té dic teren. Het was Zondagmorgen en dan werkte men meestal niet, doch rustte uit van zes dagen hard werken. In Wellington luid den de kerkklokken. Val en Rosemary werkten echter gestadig door; de ene brief na de andere werd beantwoord. Gesproken werd er niet meer, slechts gedicteerd. Morgen zou het weer Zondag zijn, Nieuw Jaar zelfs, 't Was al bijna zo ver. Rosemary had op willen blijven om het Nieuwe Jaar in te luiden, maar ze hadden zo laat hun plaatsen in de trein opgezocht na al dat drukke gepak in de schouwburg, dat June en Lucy liever direct naar bed wilden gaan. Het was warm en drukkend in de slaapwagen en het rook er naar roet. Misschien zag Rosemary daarom plotseling de brand in Wairu weer voor zich. Een en dertig December en vo'.op zomer in Nieuw Zeeland! Hoe warm het overdag ook steeds was, de nachten waren gewoon lijk koel in dit land; maar er dreigde nog steeds onweer en in de slaapwagen heerste niet bepaald een prettige temperatuur. June had de gordijnen laten zaken. Ze sliep altijd in een donkere kamer, de gor dijnen hermetisch gesloten en het laken over haar hoofd getrokken, wat voor weer het ook was. Rosemary daarentegen wilde de ramen steeds zo wijd mogelijk open hébben en de gordijnen zo ver mogelijk op zij geschoven en haar gezicht verdween niet onder het laken, neen, ze hield van frisse lucht. Eu daar beide meisjes steeds een kamer moestèn delen, levérde dat wel eens strubbelingen op. Rosemary dacht aan haar slaapkamer thuis. Die was zonnig en luchtig.Haar moeder zou overigens nu al wel verlangend gaan uitzien naar haar terugkomst, alhoe wel het morgen pas de eerste dag van het nieuwe jaar zou zijn en het wel tot Maart zou duren voordat zij weer voet op Engelse grond zou zetten. Mevrouw Combe zou dan vast en zeker met Rosemary door haar tuin gaan wandelen om haar alles te laten zien; de reeds boven de grond uitstekende tul pen, de narcissen, de ontluikende bomen, de vrolijke crocusies, die nu veel fleuriger waren omdat ze dit jaar in eer. zonniger hoekje van dé tuin geplant waren. Terwijl de 'rein in de donkere nacht voortraasde en heuvel na heuvel beklom, voelde ze zich dicht bij haar moeder maar ook veel ouder dan toen ze Engeland ver liet. Over een paar weken zou mevrouw Combe middenin de schoonmaak zitten en haar jongens van de ene kamer naar de andere verjagen. Het toch al zo nette en schone huisje zou nog helderder worden! Morgen was het Januari! Kerstmis had den ze in Wellington gevierd met een groo» feest in het Paul's Hotel, waar Val en Cor nelia logeerden. Er was kalkoen geweest en plumpudding en een gevulde pastei en dan niét te vergeten de drank. Er was zo veel geweest, dat er wel een slagschip op had kunnen varen. Ballonnen, muziek en dansen't Had niet op gekund! Alles had echter wat onwerkelijk ge leken, een beetje dwaas zelfs: zo veel te eten, nadat je een dag lang op 't strand had liggen bakken in de glpeiende zon! Kerstmis! Je miste de sneeuw en de rood borstjes en zelfs de koude, echt Engelse mist! Maar bovenal had Rosemary het jammer gevonden, erg jammer, dat ze haar moeder niet had kunnen helpen met het maken van de pudding, de cake en de pasteitjes; dat ze niet had kunnen helpen met t vullen van de kousen van de twee jongens met presentjes; dat ze er niet bij kon zijn, toen haar moeder de Kerstboom versierde. En het koortje van 't dorp. waar toe zij van haar elfde jaar af had behoord, was ongetwijfeld weer gaan zingen in een of ander ziekenhuis; Kerstliederen had den opgeklonken in de grote zalen en zij was er niet bij geweest De boom in de hal van het hótel was de grootste en mooist versierde, die ze ooit had gezien, maar ze was onpersoonlijk, zonder ziel; zelfs de cadeaux van Val voor de leden van de troep hadden niet dat waaruit bleek dat ze met liefde en zorg waren gekozen: sigarettenkokers voor de mannen en poederdozen voor de vrouwen Cornelia had waarschijnlijk de poederdo zen uitgekozen; ze waren vrij kostbaar, eenvoudig van lijn, vol distinctie en bin nen lag een kaartje, waarop in Val's non chalante hand geschreven stond: „Vrolijk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar!. Van Cornelia en Val. Nieuw Zeeland 1952. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6