Agenda voor Velsen Gemeente koopt panden in belang volkshuisvesting en wederopbouw Havenberichten AUTO OF MOTORRIJLES? Expeditiebedrijf aan de Vechtstraat Baas L. Eckhardt nam na 41-jaar afscheid Den Helder krijgt zijn visserijschool Sympathieke portiers in het Rex theater Beverwijk Tavido speelde „Blanke Ballast Castricurn Heemskerk AREND REIJM het adres Verbetering woningen aan de Oosterstreng Onbezorgde ontspanning voor speeltuinkinderen Cabaretavond voor „Kindervreugd"-leden Om het damkampioenschap van de St. Adelbertschool „Natuur" bij aquarianen Wilde zwanen op trek Op en topin Velsen Lessen beginnen dit jaar Commissaris loodswezen Den Helder naar Amsterdam Metaalbewerkers bespreken nieuwe G.A.O. Propaganda-avond van de Nederlandse Blindenbond Veertig jaar huishoudelijke hulp op Duinenbosch Schildersweekend op Koningsbos Schaatswedstrijden op de Kennemer Ijsbaan KAB hield jaarvergadering Heemskerk s raad Woensdag bijeen MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 Aan de gemeente Velsen zijn te koop aan geboden de percelen grond, met de zich daarop bevindende opstallen Conradstraat 7 en 7rd., 9 en 9 rd. en 11 en 11 rd. te IJmuiden, ter oppervlakte van 182 m2. Vol gens het wederopbouwplan C voor IJmui den zijn deze percelen gelegen in een ge bied, dat bestemd is voor inrichtingen van liandel en nijverheid. Ten einde de ver wezenlijking van deze bestemming te be vorderen komt het B. en W. van Velsen gewenst voor. dat de gemeente de eigendom van de percelen verkrijgt. Na langdurige onderhandelingen is met de eigenaresse, mevrouw C. DekkerZwart te Egmond aan Zee, overeenstemming be reikt ten aanzien van de verkoopprijs en wel tot een bedrag van 10.000. Deze prjjs achten B. en W. billijk. De opstallen zijn thans verhuurd, voor zover de benedenge deelten betreft als pakhuis en voor zover de bovengedeelten aangaat als woonhuis. De verhuur kan voorlopig verlengd worden. B. en W. stellen de raad mitsdien voor de percelen in het belang van de wederopbouw aan te kopen. Pand te Driehuis De gemeente Velsen is te koop aange boden het pand Wijk aan Zeeërvoetpad 7, te Driehuis, met de bijbehorende grond en opstallen ter oppervlakte van 538 m2 voor de prijs van 8.000 in totaal. Ten einde de Van den Vondellaan tot aan de Driehuizer- kerkweg te kunnen doortrekken is het nodig, dat de gemeente de eigendom daar van verkrijgt. De gevraagde koopprijs ach ten B. en W. billijk en derhalve stellen zij de raad voor, te besluiten tot aankoop van hel perceel grond met de opstallen. Expeditiebedrijf In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen op 28 October 1952 werd be sloten aan de heer B. J. van Oosten (Van Oosten's Expeditie) te IJmuiden-Oost te verkopen, ten behoeve van de uitbreiding van zijn expeditiebedrijf, een terrein, ter oppervlakte van ongeveer 100 m2 aan de Visseringstraat te IJmuiden. Voor deze verkoop was met belanghebbende een voor lopige koopovereenkomst gesloten. In Sep tember 1953 verzocht de heer Van Oosten deze voorlopige koopovereenkomst te ont binden, omdat het terrein, in verband met de snelle groei van de gemeente, naar zijn oordeel niet toereikend zou zijn voor de expansie van zijn bedrijf en voorts niet centraal genoeg gelegen was. Daarbij werd tevens gevraagd, een terrein te mogen kopen aan de Vechtstraat te IJmuiden, ter oppervlakte van ongeveer 610 m2. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben B. en W. geen bezwaar. De prijs voor de thans in koop gevraagde grond is gesteld op 10 per m2. Verzoeker heeft zich met deze prijs Midden in deze winterse periode zijn de speeltuinen uiteraard gesloten. De bestu ren van de samenwerkende speeltuinver enigingen „Schulpen" en „De Meerweiden" hebben evenwel enkele honderden kinde ren in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat Zaterdagmiddag twee filmvoorstellingen aangeboden. Deze voorstellingen werden verzorgd door het Algemeen Nederlands Instituut voor On- derwijsfilms uit Haarlem, dat een prach tig programma voor de jeugd had samen gesteld. De heer M. J. Marcus, voorzitter, heeft uiteengezet, waarom de speeltuinbesturen het plan hebben voor de kinderen in de wintermaanden wat ontspanningsmiddagen te verzorgen, namelijk de band tussen speeltuin en jeugd te bewaren. Met een aantal korte teken- en speelfilms, waarvan de Engelse tekst voor de jeugd werd ver taald en die, zoals in „Jim de aap, als brandweerman" en „Een dierenhuishou- den" een bepaalde culturele waarde had den, hebben de speeltuinkinderen zich kostelijk vermaakt. Het bestuur van de speeltuinvereniging „Kindervreugd", dat vorige week de kin deren van de leden heeft laten profiteren van een gezellig ontspanningsprogramma, had Zaterdagavond in zijn clubgebouw aan de Doodweg voor een cabaretavond een deel van de ouders uitgenodigd, om getui gen te zijn van het optreden van het ama teur-gezelschap Morel uit Amsterdam. Paul Nuet opende met een potpourri van bekende melodieën op de accordeon, die wel enigszins tegenviel. Het duo ,.Ma- rijan" daarentegen oogstte veel succes. De mannelijke helft ontpopte zich als een bedreven kunstfluiter, die vooral in de Limelight-melodie tot „grote hoogte" kwam. Zijn begeleidster Marie de Boer, bespeelde de accordeon beschaafd en liet haar vaardigheid op het instrument horen als soliste, waarbij de draaiorgel-imitatie het Uitstekend deed. Als amateur-zanger van het moderne lied kon George Hoole, misschien wegens de vrij lage temperatuur in de zaal, min der bekoren. Toon Lagerwey, die met een snedig verhaaltje de programmadelen aan elkaar lijmde, ontpopte zich als goede zan ger van enkele aardige levensliedjes, die de aanwezigen zeer op prijs stelden. Een aantal vlot gespeelde schetsen bracht veel hilariteit, vooral toen een aantal da mes en heren uit de zaal er in werd be trokken. Dè tweede cabaretavond wordt op 20 Februari gegeven. MAANDAG 1 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Moulin Rouge". Chr. Metaalbew. Bond, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, contactavond. Xutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. DINSDAG 2 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Moulin Rouge". Toneelver. Advendo, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneel uitvoering. verenigd. De verkoop dient naar de mening van B. en W., behalve onder de gebruike lijke voorwaarden, te geschieden met de bepaling, dat het parkeren, laden en lossen van de auto's uitsluitend zal mogen plaats hebben aan de achterzijde van het bedrijf. Hierdoor wordt de verkeersvrijheid in de Vechtstraat zo weinig mogelijk belemmerd. B. en W. stellen de raad nu voor te be sluiten tot intrekking van het oude besluit en verkoop aan verzoeker van het terrein aan de Vechtstraat. De tweede ronde van het damtournooi om het kampioenschap van de St. Adel bertschool wordt Dinsdag gespeeld. Dan ontmoeten elkaar: Groep A: H. OlivierH. Alders, H. Hey- tensJ. Tervoort, A. v. Hooff—C. v. d. Heijden, K. SpitsbaardJ. Wassenaar, H. v. KaamD. Schaap. Groep B: C. Bol—H. Witteman, H. Wi- berW. Vermeer, J. JonkersJ. Houke- ma, J. NanneJ. Dijkers, H. van Dam W. Schelvis. De aquariumvereniging „Velsen" heeft voor haar ledenvergadering van heden- Maandag)avond de heer J. Bolland be reid gevonden een causerie te houden over de natuur in het algemeen. Langs de Nederlandse kust trekken voortdurend en meestal op grote af stand groepen vogels naar het Zuiden, die door de barre kou uit Noordelijker ge westen worden verdreven. Dezer dagen werden er onder meer vier wilde zwanen gesignaleerd, die naar het Zuiden trokken. Ook andere vogels zoeken hun heil in mil dere gewesten. Zondag 31 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Karimata van Londen. Wormo van Jeffle. Holderness van Goole. Julia van Sunderland. Angsö van Oxelosund. Banka van Antwerpen. Durswold van Ant werpen. Gooiland van Hamburg. Strabo van Hamburg. Capella van Kotka. Aeneas van Kopenhagen. Zaanstroom van Londne. Lise van Helsinki. Pieter Hubrt van Huil. Baltic van Ostende. Hornum van Oxelosund. Jan van Grangemouth. Hertha van Swansea. Vertrokken zijn: Karl Shutte naar Ham burg. Kathe Oldmann naar Kopenhagen. Martha Arendsz naar Bremen. Holsteiri naar Kopenhagen. Larix naar Goole. Stanmore naar Perzische Golf. Medea naar Duinker ken. Beljane naar Bremen. Meerkerk naar Marseille. Daniël naar Gothenburg. Helder naar St. Juan. Berkelstroom naar Rotter dam. Storanger naar Curagao. Zaterdagmorgen heeft weer één van de oude getrouwen van de papierfabriek Van Gelder Zonen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid ge nomen en hoewel dit afscheid in de intie me kring van de bedrijfsleiding is ge schied, heeft de heer L. Eckhardt, oudste werkbaas van de cellulosefabriek, na een enveertig dienstjaren zeer veel waardering ontvangen. In het bedrijfskantoor van de C. F. heeft bedrijfsingenieur G. A. Schoonkind veel hartelijke waardering geuit aan het adres van de scheidende baas met wie steeds een prettige verstandhouding heeft be staan en die steeds bereid was zijn prak tische kennis met anderen te delen. Namens alle beambten van de C. F. werd een machtige assortimentkist sigaren aan geboden en waren er in de woning van de heer Eckhardt bloemen bezorgd. Zijn opvolger, de heer G. Goossens, spra woorden van dank voor de mede werking tijdens zijn opleiding, die dank zij de kennis van de scheidende baas veel vrucht heeft gehad. Namens het gehele cellulosefabriekspersoneel kreeg de heer Eckhardt een pijp en een grote variëteit aan rookartikelen. De heer C. C. v. Delden, assistent van de bedrijfsleiding, getuigde van grote dank en erkentelijkheid voor ae wijze, waarop de scheidende baas zijn werkzaamheid op technisch gebied heeft verlicht. Hij schets te daarbij de improviserende kwaliteiten van de heer Eckardt, waardoor vaak met fantasie en kunstwerk het gestelde doel kon worden bereikt. De heer Van Delden hoopte, dat deze zelfde geest ook in de komende jaren vaardig zou mogen blijven. De heer Eckhardt, getroffen door de be toonde erkentelijkheid, dankte voor de waardering en de geschenken. Oop op het directiekantoor heeft ir. J. Tromp hartelijke waardering geuit aan de heer Eckhardt, die veel dank werd ge bracht voor zijn verdiensten voor het be drijf. Mede als gevolg van het verzoek van de vissersverenigingen van Den Helder, Wie- ringen en Texel, hebben B. en W. van Den Helder na een onderzoek naar de moge lijkheden, aan de raad voorgesteld over te gaan tot het oprichten van een gemeente lijke tweejarige-visserij-dagschool, be stemd voor leerplichtige jongens, die zes klassen van de lagere school hebben door lopen. Eventueel kan de school worden uit gebreid met een dagcursus (een dag in de week) voor degenen, die al in het visserij bedrijf werkzaam zijn. Men verwacht, dat de Helderse visserijschool ook zal worden bezocht door leerlingen van Texel en Wie- ringen. Bij dit voorstel tot oprichting van de school hebben B. en W. een uitvoerig over zicht gegeven uit het rapport van de in. 1948 door de ministers van Verkeer en Wa terstaat, Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ingestelde commissie. De conclusie was toen in het in 1950 uit gebrachte rapport, dat de „viskennis" van de Nederlandse visserman dringend ver betering behoefde. De Helderse visserijschool zal gehuisvest worden in het gebouw van de Zeevaart school, waarhij tevens de onderwijskrach ten van deze school, voor zover nodig, in geschakeld zullen worden. Men «denkt met vijftien tot twintig leerlingen in Septem ber van dit jaar te beginnen. Het Rijk ver leent een subsidie van 70 procent in de nettokosten. Het lesrooster vermeldt onder meer zeevaartkunde, scheepswerktuigkun- de, wet op het uitwijken, zeemanschap en scheepsbouw, roeien, zeilen, wrikken, split sen, knopen, breien, boeten, tonnenrepara- ties, in elkaar zetten van netten, bevesti gen van borden, vissen met eigen sloep (zes uur per week) en viskunde. Afscheid en nieuw begin Met ingang van heden opent de heer J. P. Wassenaar, .Lange Nieuwstraat 430, een technisch adviesbureau. speciaal voor staal- en betonconstructies. Door het vesti gen van dit bureau is de gemeente een technisch adviseur rijker geworden. Op dit gebied is hij in Velsen de eerste. Zaterdagmorgen nam de heer Wassenaar afscheid van zijn oude werkkring in het gebouw van Openbare Werken in Velser- beek. Hij werd door zijn chef, de heer H. van 't Hag, hartelijk toegesproken en ook zijn oi#-collega's wensten hem veel succes in zijn nieuwe loopbaan. Namens de dienst van Bouw en Woningtoezicht werd hem een boekwerk aangeboden. Ook ir. D. N. Dammers, directeur van Openbare Wer ken, vertrouwde op de kundigheden van de heer Wassenaar en sloot zich bij de goede wensen aan. De onderlinge competitie bij damclub „Sportief" Door de strenge kou was de opkomst van de dammers van de damclub „Sportief" voor de onderlinge wedstrijden maar matig. In groep A waren de uitslagen: W. 't Hart—J. Jansen 02; P. VeenP. Bak ker 02: J. MuntzJ. Wesselius 20 en J. de Boer Jr.J. de Boer Sr. 11. In groep B werden gespeeld J. BiermanB. Glas 20; R. de JongP. Westerwal 11; H. HaltJ. Bierman 11 en Moleman B, Glas, afgebroken. De revuekomieken Willy Walden en Piet Muyselaar. offeren al van 17 Juli af, elke dag een half uur van hun toch al schaarse vrije tijd voor een liefdadig doel. Ze staan dan, voor de aanvang van elke opvoering van de Snip en Snap Revue „Op en Top", aan de ingang van het theater. Keurig in' portiersuniform en met de hand aan de pet om uw „fooitje" in ontvangst te nemen. Zij doen dit nu vele maanden en „fooiden" op deze manier bijna ƒ25.000 bij elkaar, die zij afdroegen aan de MOVEO voor hulp aan Oorlogsgewonden, de Stichting „Het Vierde Prinsenkind", de Rotterdamse Stichting voor Hulp aan Blinden en de S I K., een instelling die werkt in het be lang van net minderbedeelde en ouder loze kind. Van 3 Februari af maakt René Slees- wijks Nederlandse Revue, onder andere met een serie voorstellingen onder auspi ciën van de AVRO een tournée door het land met „Op en Top". Ook tijdens deze tournée zetten Walden en Muyselaar hun „portiersactie" voort en dan ten bate van de N.S.G.K. (Nederl. Stichting voor het gebrekkige kind), welke de Nazorg Kin derverlamming ten doel heeft, een instel ling voor alle gezindten, die over het ge hele land werkzaam is. „Op en Top" komt te Velsen Woensdag 3 en Donderdag 4 Februari. Ook dan zul len Walden en Muyselaar, als portiers, ge reed staan. Zelden zal een „tip" een betere bestemming hebben gekregen dan die, welke door de twee opgewekte en sympa thieke portiers werd ontvangen. De heer A. C. H. van Lieshout, commis saris van het loodswezen te Den Helder is met ingang van 1 Maart in dezelfde func tie te Amsterdam benoemd. Hij zal de heer D. Bakker, die met pensioen gaat, opvol gen. De heer Van Lieshout werd op 1 Juni 1945 te IJmuiden tot commissaris benoemd en ging in October 1946 naar Den Helder. De heer J. N. L. Bijleveld, commissaris te Harlingen, zal de heer Van Lieshout te Den Helder opvolgen. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Maandag 18 Januari: st. Herman IJM 2, Haarlem IJM 9. Bergen IJM 16. Bloemendaal IJM 71, Abraham VL 77; mt. Doggersbank KW 75; ml. Gorrelijk IJM 75, Martenshoek IJM 283, Grietje KW 20. Nederland VI KW 37. Nelly Maria KW 70, Borneo KW 127, Willy KW 141. Dinsdag 19 Januari: st. Klaas Wijker IJM 85, mt. Maria van Hattem IJM 10. Eveline IJM 116, Shamrock IJM 129; ml. Dirk KW 19, Aafke Jacoba K W41, Toenadering KW 95, Robert William KW 123; mk. Prinses Margriet KW 51. Woensdag 20 Januari: st. Sumatra IJM 62; mt. Elie Chénévière IJM 32, Thorina IJM 33; ml. Wiron III IJM 221, Excelsior II KW 78, Voorwaarts KW 140. Onderneming KW 175. Donderdag 21 Januari: ml. Wilhelmina II KW 138, De Verwachting KW 28. Vrijdag 22 Januari: mt. Johannes Polder man IJM 20. Post Boy IJM 35; ml. Martha IJM 74. Saturnus KW 69. Zaterdag 23 Januari: ml. Hette Margare- tha KW 74. Gezina Geertrui KW 176. Maandag 25 Januari: st. Gelria IJM 21, Flamingo IJM 25; mt. Excelsior III KW 76; ml. Vertrouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9. Adrianus KW 10. Rijnmond IV KW 15, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24. Con cordia KW 26, Helena KW 39, Everard Christina KW 40. Cornelis Marinus KW 48, De Vrouw Anna KW 52, Huiberdina Gijs- bertha KW 95. Willempje KW 89. De Vier Gezusters KW 162, Eendracht KW 168. Aleida KW 169. Scheveningen SCH 107. Dolfijn RO 2; mk. Texel IJM 5, Leendert Jacoba KW 12 (26 Jan. binnen). Tiny Dieuw WR 33 (26 Jan. binnen), Nellie TX 24, Qra et Labora TX 32, Hendrik UK 44. Ora et Labora UK 73, Vertrouwen UK 243, Pieter UK 244. Dinsdag 26 Januari: ml. Neptunus KW 45. Woensdag 27 Januari: ml. Jacoba Gesina SCH 36, Cornelia Maria SCH 135; Mk. Texel- stroom TX 4, Anthonie TX 37. Donderdag 28 Januari: ml. De Arend KW 7, Jan KW 84, Jacoba KW 107. Gebroeders KW 108, Petronella KW 125, Java KW 159: mk. Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, Hendrikje BU 33, Deo Volente TX 11, Vier Gebroeders TX 14. Nil Despcrandum Deo Duce TX 33, Deo Volente II TX 49. Vrijdag 29 Januari: st. Vios I IJM 24. Hoofd van de kustwacht Huisduinen overleden Te Huisduinen is vorige week overleden de heer J. de Jong, het hoofd van de kust wacht. De heer de Jong werd op 1 Juni 1924 benoemd tot hoofd van de kustwacht op Ameland en werd in 1929 in gelijke functie te Huisduinen benoemd. Nog kort geleden werd hem door de directeur van het loodswezen in het derde district, kapi tein ter zee H. Tichelman, de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeld. Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Zaterdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Patria", dat van Gothenburg een lading van 1000 ton houtstof aan voerde. „Bennny Goodman, van Dixieland tot Swing" Het bestuur van de „Velser Jazz Society" heeft de leden voor Woensdagavond, 3 Fe bruari uitgenodigd op een lezing van de heer J. Commello in de bovenzaal van café-restaurant v. d. Lem aan de Zeeweg. Het onderwerp van de avond zal zijn „Klarinettist Benny Goodman, van Dixie land tot Swing". De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond houdt Donderdag 4 Februari in „Terpsichore" een ledenvergadering. De heer N. J. C. Lignian, districtsbestuurder, zal op deze avond, de nieuwe C.A.O. bespreken. Bazar Chr. kleuterschool De Christelijke kleuterschool '„Pauline Nolthenius" te Beverwijk houdt op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Februari een bazar in de Harmonie aan de Groenelaan. De baten zijn bestemd voor aankoop van meubilair. 99 In flagrante tegenstelling tot de felle winterkoude buiten, heerste Vrijdag en Zaterdagavond op het toneel van het Ken- nemer Theater te Beverwijk een moorden de tropische hitte. Weliswaar werd dit slo pende klimaat slechts gesuggereerd, maar dit geschiedde toch zo overtuigend, dat zelfs een toeschouwer met weinig verbeel dingskracht zich in gedachten gemakkelijk naar Afrika's Westkust kon verplaatsen. Dat was dan in de door schimmel en vocht aangevreten bouwvallige blokhut, waar Leon Gordon's vermaard geworden tropen- drama „Blanke Ballast" zich op zulk een navrante wijze ontwikkelt. Het is een zwaar met spanning en emotie geladen to neelspel dat van het eerste tor het laatste tafereel boeiend toneel bevat met sterke scènes a faire en een krachtige, mannelijke dialoog, door middel waarvan de morele ondergang van zovele blanken in de be klemmende wildernis volkomen wordt verklaard. Striks genomen weten in „Blan ke Ballast" slechts twea mannen zich te handhaven; Roberts de zendeling, die hier voor uit zijn geloof de nodige krachten put en Witzel, de man die blijft, door een pant ser van cynisme en geforceerde bruutheid. De overigen vervallen geheel tot morele wrakken; Ashley, gesloopt door heimwee en koorts, de dokter, door zijn herinnerin gen en de drank en Langford, wiens to tale ondergang door een sensuele halfbloed wordt bewerkt. Wanneer amateurs beslui ten zich aan de opvoering van een derge lijk bewogen stuk te wagen, dat aan sfeer, typering en uitbeeldingsvermogen de hoog ste eisen stelt, dan weten zij bij voorbaat dat een eventueel falen hun dubbelzwaar moet worden aangerekend, omdat hier dan van een onvergeeflijke zelfoverschatting sprake zou zijn. Maar gelukkig was dit alles bij „Tavido" geenszins het geval. On der regie van de heer A. H. Holtslag heeft deze vereniging een uitstekende voorstel ling verzorgd. De tropensfeer werd bijna tastbaar gemaakt, waardoor de verschil lende maakante typeringen een prachtige entourage verkregen. Behalve Ashley, die te opzettelijk werd gespeeld om de tragiek van deze figuur zuiver te belichten, viel er verder geen zwakke plek in deze opvoe ring te ontdekken. W. Gregouir als Lang ford en regisseur A. Holtslag als de dok ter, meen ik in dezelfde rollen al eens eer der bij het IJmuidense „Varia" te hebben gezien. Ook hier waren zij twee waarde volle krachten, die hun degeneratie van tafereel tot tafereel naar een ontroerende climax wisten op te voeren. De Witzel van R. Velthuys was eveneens treffend juist getypeerd. Ook in de heftige scènes durfde hij zich te laten gaan. Enige stembeheer- sing, zou hier nochtans niet ongewenst zijn geweest. De bijrollen hebben de goede indruk van deze voorstelling nog slechts versterkt. Zo gaf H. Weyers de zendeling, zonder mis plaatste vroomheid, een warm-menselijk reliëf en werden door Th. Holtslag en L. Scheffers een paar rondborstige zeelui op de planken gezet. Mevrouw Velthuys speel de de enige vrouwenrol in dit stuk; Ton- deleyo, de jonge inlandse, wier fatale hou ding en ongecompliceerde levensopvattin gen de ondergang betekenen voor elke man, die met haar in aanraking komt. Het is een buitengewoon knappe creatie ge worden; zowel in houding, intonatie en ge baren als in de manier, waarop zij deze verleidelijke en sensuele halfbloed ge stalte wist te geven. De langdurige bijval, waarmee het publiek telkens van een op rechte bewondering voor stuk en spel ge tuigde, kwam deze sfeervolle en ongemeen boeiende voorstelling dan ook volkomen toe. JAN VAN DAM VVitspelers de sterksten bij De Pion Bij de Castricumse schaakclub De Pion heeft zich op de laatst gehouden wedstrijd avond in hotel Meijer het opmerkelijk feit voorgedaan dat alle witspelers hun partij wonnen. De uitslagen zijn als volgt: Afde ling a: C. BennesP. Bouwen 10; L. Born —Walter Uhl 10; S. van WeerenJ. van Ravenzwaai 10. Afdeling b: P. Hoekstra D. Keetbaas 1—0; J. RozingA. Korte- kaas 10; J. BosP. Kerstens 10; L. ZwartP. Beekman 1—0; J. MenkeA. de Wit 10. De stand in de kopgroep van af deling b is: 1. P. Hoekstra 11 punten uit 12 partijen; 2. J. Rozing 8V» punten uit 10 par tijen; 3. L. Zwart 7Vt punten uit 10 par tijen. In afdeling a gaat C. Bennes nog steeds onbedreigd aan de kop, Ondanks het vele werk van het Castri- cums comité van voorbereiding hebben Zaterdag slechts een veertigtal belangstel lenden de propaganda-avond van de Ne derlandse Blindenbond in hotel De Rusten de Jager bezocht. Dit mocht echter niet verhinderen dat het voor de bond een vruchtbare bijeenkomst is geworden, want, aangemoedigd door de rede van de blinde bondspropagandist, de heer Joh. v. d. Berg, gaven zich in de pauze bijna alle aanwezi gen als lid van de bond op. Na de speech van de heer v. d. Berg, die het vele werk van de bond uit de doeken deed, werd de film „Eén van ons" ver toond, de rolprent, die in opdracht van de bond door Piet van der Ham werd vervaar digd. De film laat in drie kwartier op dui delijke wijze zien hoe de blinde, schijnbaar gedoemd, tot levenslange hulpeloosheid, toch door een gespecialiseerde opleiding in onze maatschappij een nuttig mens kan zijn, even nuttig als een ander die het licht van zijn ogen niet behoeft te missen. De bondspropagandist gaf een toelichting op de film. Medewerking aan de avond werd verleend door de boerenkapel De Rogge- bouwers en de Castricume komiek Kees Kurvel. die na de pauze de aanwezigen nog enige tijd gezellig bijeen hielden. „Oranje Nassau" voor zuster B. Redeker Op het provinciaal ziekenhuis Duinen bosch te Castricurn is Zaterdag het feit, dat zuster B. Redeker, daar veertig jaren als hulp in de huishouding werkzaam was, niet onopgemerkt voorbij gegaan. In de koffiekamer van de inrichting was een select gezelschap bijeen en enkele spre kers, waaronder het hoofd van de econo mische dienst van de drie provinciale zie kenhuizen, de heer J. Verbeek, heben aan de zestig jaar oude gedienstige loffelijke woorden van waardering toegezwaaid. Het heeft H. M. de Koningin behaagt zuster Redeker te onderscheiden met de bronzen médaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De draagmédaille is de jubilaresse tijdens de huldiging op de borst gespeld. Als eerste spreker voerde de heer J. Verbeek het woord, die van de grote toe wijding voor haar werk en van de eenvou dige mens die zuster Redeker steeds is ge bleven, gewaagde. Namens het hele per soneel van Duinenbosch bood spreker een fraaie ruststoel aan. Het hoofd van de economische dienst op Duinenbosch, de heer Kars, sprak van een veertigjarig, trouw dienstverband. Voorts voerden het woord: de heer W. Zaal, namens de Ka tholieke Bond van personeel in Overheids dienst; de heer J. Eikelenboom, die in een lang gedicht de doopceel van de jubilaresse lichtte; mejuffrouw Coté, die het woord voerde namens het afwezige hoofd van het internaat. De plaatsvervangend geneesheer directeur, dr. Rentmeester, hield een ge voelige rede, waarin hij de vele goede hoe danigheden van zuster Redeker opsomde. Mevrouw dr. v. d. Ward, bleef namens de artsen van Duinenbosch niet ten achter en als laatste sprak de heer Van Wijnen, die zijn woorden vergezeld liet gaan van een zilveren bonbonschaaltje. Voor al de tot haar gesproken woorden en de stoffelijke blijken van waardering, dankte zuster Redeker in een geestige speech. Tot de verdere aanwezigen behoorde onder meer loco-burgemeester P. de Vries van Castri curn. Ongeveer 60 trekkers hebben het afge lopen weekend in de Castricumse jeugd herberg Koningsbos doorgebracht. Zater dagavond kwamen zij in de recreatiezaal bijeen om te luisteren naar de causerie van de Bakkumse kunstschilder, de heer J. C. Heeck over „Moderne schilderkunst". De spreker nam werken van Picasso en Brauyk als voorbeeld en verduidelijkte het gespro kene met lichtbeelden. Uiteraard hadden de trekkers tal van vragen op hun hart, het geen bewees dat zij voor de moderne schil derkunst een grote belangstelling koes teren. Honderden liefhebbers van de schaats sport zijn Zondagmiddag op de ijsbaan van de Castricumse ijsclub getuige geweest van een spannende afvalwedstrijd tussen hard rijders uit Castricurn en naaste omgeving. Om vier uur kwamen in totaal 20 deel nemers aan de start en reeds na de eerste ronde bleek het, dat de strijd zou gaan tus sen J. Waardijk (Uitgeest); M. Molenkamp (Castricurn); E. Kortenoever (Castricurn) en P. Min (Limmen). De andere deelnemers kregen een grote achterstand, en na iedere ronde ruimden enkelen van hen het veld. De wedstrijd werd gewonnen door de Uit- geester Waardijk, die daarmede de prijs van 10, beschikbaar gesteld door het be stuur van de Kennemer IJsclub, in de wacht sleepte, Tweede werd M. Molen kamp, welke 7,50 ontving en de derde prijs 5) was voor de ruim veertigjarige E. Kortenoever. De prijs van 2,50 maakte P. Min buit. Voor de afvalwedstrijd hadden tal van paren bij het sleetje rijden elkaar de vele prijzen betwist. De eerste vier geëindigde paren zijn: VeldtZaal; BrandjesBorst; Schoonv. d. Meij en BommesBultus. Zaterdagmiddag kwam de jeugd aan de start en in afdeling meisjes van 89 jaar, won Marion Schats; 1011 jaar: Riki Tromp en 1214 jaar: Bettie Bakker. Ook de jongens leverden felle strijd en Hans Biesterbos won in de groep 8—9 jarigen. Piet Kronenburg zegevierde bij de 1011 jarigen en Nic. Jonker in de afdeling van 12—14 jaar. De afdeling Heemskerk van de KAB telt thans 470 leden, deelde de voorzitter, de heer J. Nijman, mede, tijdens de jaarver gadering die in zaal Dam werd gehouden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Rozing, toonde dat de afdeling een vrij gunstig jaar achter de rug heeft. De pen ningmeester, de heer S. Put, sloot zijn ver slag af met een batig saldo. Op deze avond werd het bestuur uitge breid met de heren Th. Mulder en Jac. Welboren; de overige leden werden her kozen. Voor het fonds „Hulp in Nood" werd een commissie van onderzoek ingesteld be staande uit de herep J. Veldhuis, J. Koedijk en C. Bloedjes. DE VOLSTREKTE AFHANKELIJKHEID van het visserijbedrijf van de natuur is een onderwerp, waarover heerlijk gefiloso feerd kan worden rond de havens van de drie Nederlandse vissteden. Vooral door de ouderen, die in hun hart het echolood en de radioric'htmgzoeker als duivelse vin-, dingen beschouwen en het bedrijf een sleohte koers vinden varen. Dat zij in prin cipe gelijk hebben, al kan hun redenering .op haar détails gemakkelijk omver gepraat worden, heeft de vorstperiode van deze kille dagen bewezen: het weer heeft de visserij in veel meer dan één opzicht be heerst. Was het niet de ijzige Noordooster, die over de hele Noordzee bijtende handen en kreunende pijn veroorzaakte, maar die bovendien een zo intens-moeizaam werken aan trawl of vleet veroorzaakte, dat daar haast meer geen woorden voor zijn? Was het niet diezelfde bijtende wind, die de klanten yit de winkels blies en 'de visomzet in het binnenland gevaarlijk deed dalen? Er is haast geen visserij en er is haast geen handel geweest in de moei lijke week, die achter ons ligt. Van Zater dag op Zondag overtoog een dun ijsvlies ook IJmuidens Vissershaven en de schepen kwamen binnen met de hoed op, de hoed van ijs, die beter dan wat ook verslag uit bracht van de barse omstandigheden, waaronder de kleine wijting van vorige week scheep is gehaald op de loggers en kotters, die ergens tegen een vangetje op liepen. En toch een dalende prijs, want de klant blijft weg. De schol werd dan nog wel een beetje opgehaald door export naar de Brit, maar de drietjes, vanouds een vis je voor het vaderland, zakte prompt weg naar een bedrag, dat de jacht onder de kust nauwelijks lonend maakt. De nieuwbegonnen week levert zeker een tien tot twaalf trawlers op. En zoals de zaken er nu voorstaan kon dat wel eens te veel zijn. Het ziin stuk voor stuk sche pen met tergend lange reizen achter de logiezen, war.t het weer om de Noord was benauwend slecht. Vierhonderd kisten per schip is de vangst gemiddeld en dat wor den dan zo'n 5000 kisten in totaal. Als het blijft vriezen, zal zelfs dat te veel zijn. Want al zal een ieder, die het bedrijf kent, weten, dat deze visjes aan de zee „ontsto len" zijn met alle moeite en pijn van een wrede kou, de beloning, die daar uit komt is dit keer zeker niet die, welke de vis sers toekomt na veertien dagen. Wie vo rige week de loggers en kotters uit zee heeft zien terugkomen moet toegeven, dat een bevroren'waterleiding of een paar half-versteende tenen niet het ergste zijn, dat een mens kan gebeuren. De visserij in de maand Januari 1954 was stukken er ger. ADVERTENTIE Oennenstraat 12 IJmuiden-Oost Tel. 6200 Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Bij Heemskerks raadsbesluit van 29 Oc tober 1946 is ter verbetering der woning wetwoningen gelegen aan de Oosterstreng een crediet uit 's Rijks kas aangevraagd van 30.000. Door de inmiddels gewijzigde omstandigheden, onder andere de verbete ring van de materiaalpositie, was het mo gelijk om reeds enkele in het rapport van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw als onuitvoerbaar aange geven verbeteringen aan te brengen. Her stel c.q. vernieuwing van de keukens, pri vaten en schuurtjes is echter nog achter wege gebleven, daar het uitvoeren hiervan door het ontbreken van een riolering niet verantwoord was. Nu de riolering in de Oosterstreng is aangebracht, is het moge lijk geworden de reeds lang noodzakelijke verbeteringen aan de gemeentewoningen nrs. 7—21, 25—39, 8—22 en 24—62 tot stand te brengen. Reeds verschillende malen is door de Provinciale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting op deze verbeteringen aangedrongen. De keukens met bijbehorende schuurtjes van de woningen nrs. T21 en 2539 en de schuurtjes bij de woningen 2462 ver keren in zodanige staat, dat algehele ver nieuwing noodzakelijk is. Nu de riolering aanwezig is, is het moge lijk bij alle woningen waterclosets aan te brengen. Bij de verbouwing is er op ge rekend, dat in de toekomst bij de woningen nrs. 721 en 2539 een douche kan wor den gemaakt. De totale kosten van deze werken zullen naar schatting 45.400 bedragen. Getracht zal worden deze verbeteringen met een zo klein mogelijke huurverhoging tot stand te brengen. Daar het hierboven vermelde voorschot ad 30.000 reeds geheel voor gedane her stellingen is uitgegeven, is het voor de ver wezenlijking van de voorgenomen verbete ringen noodzakelijk, dat een aanvullend bouwvoorschot ten bedrage van 45.400 wordt aangevraagd. Woensdagavond 3 Februari komt de ge meenteraad van Heemskerk in openbare zitting bijeen ter behandeling van de vol gende agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de open bare vergadering van 29 December 1953; 2. Ingekomen stukken en mededelingen; 3. Voorstel tot toetreding van de pro vinciale ziektenkostenregeling voor de gemeente-ambtenaren; 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de ^verbetering van woningen van het gemeentelijk woningbedrijf aan de Oosterstreng; 5. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Beverwijk ter regeling van de gemeenschappelijke belangen, welke deze gemeenten hebben bij het opsporen, ver werven en uitgeven van vervangende tuin- bouwgronden; 6. Voorstel tot wijziging en aanvulling van de verordening, regelende de toekenning van kindertoelage aan het gemeentepersoneel; 7. Voorstel tot vaststel ling van het voorschot van de onderwijs kosten pér leerling over 1954; 8. Voordel tot verkoop van een perceeltje grond, ge legen aan de Voqrweg.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3