DAM P ►O PANDA EN DE KALKERKAR Abbé Pierre vecht voor zijn koude daklozen Wereldnieuws Imitator maakte deurwaarder zestigduizend gulden afhandig SCHERPE HOEST ABDIJSIROOP Winter over Parijs Er zijn zeven babies bevroren, nu komen er tenten en huizen AUTO-RADIO De radio geeft Donderdag KOU. GRIEP. Zes verschillende stemmen door de telefoon TILLEY STRAALKACHELS 47.50 ZccL ia het zo J WOENSDAG 3 FEBRUARI 195* H. J. MAERTENS N.V. De heer M. A. Reinalda vraagt ontslag Kerkelijk Nieuws Nieuwe hoofdleraren aan het Muzieklyceum Sarah Shakko in India overleden Renteloze lening aan provinciaal orkest Kort nieuws Twee Russische auto merken op de R.A.I. Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS HAREN TEN BERGE (Van onze correspondent in Parijs) Parijs heeft het koud. En als er één ding is waarop de Parijzenaar nu juist niet ge steld is, dan is het zo'n snijdende Noord wester en een vorst van twaalf a vijftien graden. De Parijzenaar is op de koude niet zo heel goed ingesteldal hebben de meeste huizen dan misschien ook wel centrale verwarming. Vooral op straat voelt hij zich intens ongelukkig en diep-miserabel en hij herinnert zich wat vertederd dan, hoe hij nauwelijks een maand geleden zonder jas zijn kopje zwart of zijn glas pinard nog op het open terras van een bistro zat te drinken.... Men kan er in komen, dat de Parijze naar zich nu niet meer zo lekker voelt, maar toch deed hij er wel goed aan zijn noden nu ook weer niet te overdrijven. Er zijn er iin zijn eigen stad namelijk zo tal lozen die het zo onnoemelijk veel zwaarder en erger te verduren hebben. Dat zijn de daklozen, de zwervers en de bewoners van de dorpen aan de rand van de stad, nederzettingen die uit afgedank te trucks bestaan en uit hokken, opgetrok ken uit benzineblikken. Vorige week, toen de vorst nog maar schuchter inzette, is er in een van die barakken een baby van drie weken gestorven van de kou. En daar na zijn er nog zes andere zuigelingen let terlijk bevrorenBij de begrafenis van het eerste slachtoffertje was de minister van Wederopbouw, Maurice Lemaire, per soonlijk aanwezig Als symbool van het of ficiële erbarmen en het diepe medeleven der regering. De minister had daags tevo ren een harde strijd gevoerd in het parle ment voor verhoging van subsidie voor de aanbouw van nieuwe woningen. De fond sen waren hem opnieuw geweigerd. Maar na alle verhalen in de kranten over de mateloze ellende der „couche-dehors", der „sans-abris", de daklozen en de verslagen over de begrafenis van die eerste baby, had het parlement zelfs begrepen hoe hoog de nood eigenlijk wel gestegen was. En de minister kreeg toen op slag het dubbele bedrag van hetgeen hij eerst had aange vraagd. Abbé Pierre De man, die Framrijk hier de ogen heeft geopend, is een jonge priester, die nu al gemeen bekend staat als l'Abbé Pierre, de schuilnaam die hij al in de Résistance voerde. Abbé Pierre heeft een grootscheep- .se actie georganiseerd en een aantal kerels met armen aan hun lijf rond zich verenigd, die samen de „Orde der Emmaüsgangers" hebben gesticht. Abbé Pierre is zeker geen prevelend pastoortje. Hij is een man van de daad en hij is diep bewogen door de sociale misstanden en onrechtvaardighe den. Na de oorlog is hij via het verzet in de politiek verzeild geraakt en, meeslepend redenaar als hij is. is het hem niet moeilijk gevallen een zetel in het parlement te be machtigen. Maar toen hij het fel oneens bleek te zijn met de leiding van zijn partij, de Katholieke MRP, op het punt der elec torale strategie, keerde hij de politiek maar weer de rug toe. Hij dacht buiten de Kamer nuttiger en doelmatiger werk te kunnen verrichten en daarin heeft hij zich zeker niet vergist. De Abbé is begonnen met een geldinza meling en zodra de vorst uit de grond zal zijn, gaat hij met zijn kameraden aan de slag om een dorp van eenvoudige wonin gen te bouwen. Het terrein heeft hij al en de kassen van zijn nieuwe orde vullen zich ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassaustraat S Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen..9.25 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Laat los. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Oosterse mu ziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Cabaret. 14.30 Mezzo-sopraan en piano. 15.40 Voor de zie ken. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Het gebied van de Zuid-Pacific. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Platen. 18.40 Reportage of pla ten. 18.45 Bill Sheriff en zijn prairie-duivels. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 21.05 De schaapherder. 22.05 Amusementsmuziek. 22.25 Commentaar uit Berlijn. 22.30 Sport. 22.40 Pianospel. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.45-24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 14.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Weerbe richt. 12.33—12.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.30 Instrumentaal ensemble. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Cello en piano. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Instrumentaal kwartet. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voor dracht. 18.00 Banjo-orkest. 18.35 Raadhuis- praat. 18.45 Leger des Heils-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.55 Amusementsmuziek. 22.20 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Palten. 15.00 Kamermuziek. 16.00 Opera muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Orkestconcert. 21.15 Ethnologische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 Concrete en electronische mu ziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En- gtase litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). zienderogen, nadat" de priester voor de ra dio alle Fransen heeft opgewekt, neen be zworen, ieder honderd francs voor de dak lozen te offeren. De plannen der stedebouwers en archi tecten zijn heel erg mooi en indrukwek kend heeft Abbé Pierre gezegd en hij wil ook graag de minister geloven, wanneer die verzekert dat in 1956 de bordjes met „huis te huur" weer aan de Parijse gevels zullen verschijnen. Alleen: we kunnen geen twee jaren meer wachten. Dan maar wat minder coquette villaatjes en wat minder comfort. Maar zes bevroren zuigelingen is meer dan een normaal mensenhart verdra gen kan. En d.e Fransen hebben die directe en 'bewogen taal begrepen.... Voor de ..clochards" Nu het winteroffensief met een onge kende felheid is ontketend, heeft de Abbé zijn zorgen in het bijzonder uitgestrekt over alle vagebonden, zwervers en schooiers, die 's nachts in Parijs onder tun nels, op banken, trottoirs en boven de ko kers van de Métro slapen. Er zijn er vier duizend. Zo heeft de Katholieke actie meegedeeld. Het Leger des Heils kan ze allemaal geen onderdak meer verschaf fen. Met een vrachtauto en een colonne personenwagens, die vrijwilligers hem ter beschikking hebben gesteld trekken de Abbé en zijn Emmaüsgangers er nu elke avond op uit om al die verschoppelingen te verzamelen. Ze worden dan in legertenten ondergebracht, die met buta-gas verwarmd worden en op het stro gevoelen ze zich de koning te rijk. Wanneer de tenten vol zijn, dan krijgen de laatste zwervers van de Abbé ieder een paar honderd francs om een hotelkamer te nemen. De meesten hunner kunnen zich niet meer herinneren ooit in een echt bed geslapen te hebben^ Maar Abbé Pierre zelf brengt de nacht door temidden van zijn sans-abris onder het tentzeil. Een man als deze Abbé Pierre schenkt ons weer eens wat nieuwe moed in de mensheid. Parijs helpt United Press meldt nog: Een enorme golf van solidariteit, geïnspireerd door de activiteit van Abbé Pierre, heeft gisteren ongeveer vier millioen Parijzenaars hun huizen doen verlaten om in de bittere kou hun aandeel bij te dragen cm hen die sterven van die bittere kou te redden. Uit alle hoeken van de Franse hoofdstad, uit alle lagen van de samenleving kwam ma teriële, persoonlijke en morele hulp voor de duizenden die de straat hun huis noe men en die onder de huidige weersomstan digheden practisch zeker hun dood tege moet gaan. Het antwoord op de oproep van de Ab bé kwam vrijwel onmiddellijk. Tonnen de kens, voedsel, kleren en brandstof zijn bin nengebracht. bij de verzamelposten die snel waren ingericht in alle hoeken van de stad. Geld in grote bedragen kwam ook snel binnen. Ongeveer 200 particulieren boden hun auto's aait om de stand rond te rijden en daklozen die nog buiten sliepen op te ha len en naar de verwarmde centra te bren gen. De daklozen werden gevonden onder bruggen, veranda's en bij de ingangen van stations van de ondergrondse. Naar aanleiding van het verzoek van Abbé Pierre om dekens voor de Parijse daklozen heeft het Nederlandse Rode Kruis 250 dekens ter beschikking gesteld. De K.L.M. heeft deze dekens inmiddels al naar Parijs gebracht. Als Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, heeft aan de Provinciale Staten de mede deling gedaan, dat hij aan de Koningin ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd. Hij verwacht, dat dit ontslag tegen het midden van dit jaar zal worden verleend, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Ned. Herv. kerk Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Emmen (Evang.), H. Marra, a.s. em.pred. te Surhuizum. Bedankt voor Schoonhoven, J. de Lange te Nunspeet. Geref. kerken Beroepen te Nederhorst den Berg J. H. v. Halsema te Tholen. De heer Frans Moonen is benoemd tot hoofdleraar koordirectie en koorklasse aan de conservatorium-afdeling van het Mu zieklyceum te Amsterdam. De violist Piet Heuwekemeijer, tweede aanvoerder der tweede violen van het con- cergebouw-orkest, heeft sinds enige maan den de hoogste vioolklassen onder zijn leiding voor orkestrépertoire-studie. Bin nenkort zal hij met deze leerlingen een demonstratie geven der resultaten van een studie, speciaal op de orkestpractijk ge richt. Verder werden kort geleden nog twee leden van het Concertgebouw-Orkest aan het Muzieklyceum benoemd, namelijk de heren P. Schermer (trombone) en J. Straatmans (pauken en slagwerk). Als hoofdleraar voor klarinet werd aangesteld Jos d'Hondt, solo-klarinettist van het Radio Philharmonisch Orkest. ADVERTENTIE zware hoofd- en borstvetkoudheid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met Voor zij aan de besprekingen in het Lagerhuis over de aanschaf van een nieuw type geweer het Belgische deelnamen, hebben een twintigtal Britse parlementsleden de kwaliteit van dit geweer in vergelijking met het Engelse beproefd. Men ziet hier een tweetal hunner in actie. De president en de rechters van de Amsterdamse rechtbank, officier van justitie en de raadsman hebben bij een proces tegen een fotograaf, die erkende een Amster damse deurwaarder in een tijdsbestek van zes jaar voor f 60.000 (vogens de deur waarder zelf f 75.000) te hebben opgelicht, hun verbazing niet onder stoelen of banken gestoken over de goedgelovigheid van de gedupeerde, die zelfs ter zitting nog nauwelijks kon geloven, dat de hem voorgespiegelde luchtkastelen uitsluitend in de fantasie van de verdachte bestonden. De officier van justitie, die de maximumstraf van drie jaar eiste, sprak er in zijn requisitoir zijn verbazing over uit, „dat deze deur waarder, die jarenlang bij strafprocessen in de zaal is geweest en dus om zo te zeggen op de eerste rij heeft gezeten bij het aanschouwen van de menselijke tekortkomingen" nooit gemerkt heeft, dat hij bedrogen werd". Terecht stond de 39-jarige Amsterdamse fotograaf J. J. V. een ex-conferencier en imitator, die zes jaar lang met zijn gezin geleefd heeft van het geld, dat hij verkreeg door de thans volkomen geruïneerde 70- jarige deurwaarder F. W. E. op te lichten. In 1946 kwam verdachte in aanraking is allemaal gelogen. We kunnen ons de moeite van verder rijden besparen. Er zijn geen boedels". Op dat moment riep de deurwaarder uit: „Die zijn er wel, laten we doorrijden". De officier van justitie zei in zijn requi sitoir. dat de deurwaarder iedere twijfel uit zijn bewustzijn had weggedrongen en niet meer wilde inzien, dat er iets ver keerd ging. Hij leefde onder een psychische dwang om er mee voort te gaan en betaalde de verdachte het geld, dat deze zei nodig te hebben. Als de ogen hem open waren gegaan, had hij in de afgrond gekeken lil ii7tu AWdiii vciuaciiw: 111 aam axvui» met de deurwaarder. Hij vertelde hem, dat waa"n z^n 70 ™llle waren. verdwenen. „De medeplichtigen, zo die er al geweest zijn", aldus de officier, „zijn ondanks een in Echteld in de Betuwe inboedels van grote waarde geveild zouden moeten wor den en zei ervoo:r te kunnen zorgen dat de deurwaarder daarmee belast zou wor den. De deurwaarder ging er daarna toe over de verdachte telkens voorschotten uit te keren: nu eens voor reis- en verblijfkosten van verdachte in Echteld waar hij voor de deurwaarder zogenaamd besprekingen ging voeren, dan weer voor administratie kosten. Zes jaar lang ging dat zo door. „Ik werd geregeld door de notaris uit Echteld opgebeld", zei de deurwaarder. De verdachte verklaarde echter, dat hij zelf zich voor de notaris had uitgegeven en van zijn huis uit de deurwaarder had opge beld met een verdraaide stem. „De notaris bevestigde mij dan, dat hij met de verdachte had gesproken", ging de deurwaarder onverstoorbaar voort, „en door de gesprekken met hem dacht ik, dat alles in orde was. Trouwens, er zijn nog meer mensen in het spel geweest. Ik werd meestal door zes verschillende mensen op gebeld. Ik ken hun stemmen op mijn duim pje. Het is onmogelijk, dat alleen de ver dachte mij heeft opgebeld. Hij moet hand langers hebben gehad". Zes verschillende stemmen „Ik had geen handlangers", zei ver dachte. „Ik zelf gebruikte zes verschillen de stemmen". President: „Hebt u nog wat over van het geld?" Verdachte: „Nee, het geld is op. Ik heb het verspeeld met roulette". Vorig jaar waren de middelen van de deurwaarder uitgeput Teneinde toch nog voorschotten aan de verdachte te kunnen verstrekken, leende hij geld bij een Am sterdamse veilinghouder, die hij de vei lingen toe?egde. Deze veilinghouder kreeg tenslotte argwaan en mengde de recher che in de zaak. De deurwaarder, de verdachte en twee rechercheurs zouden daarna per auto naar Echteld gaan om daar de boedels eens te gaan bekijken. Men reed tot dichtbij Tiel en toen zei de verdachte: „Stop maar, het ADVERTENTIE DE KLOMPENCENTRALE Dr. LeUdsstraat 10 - Haarlem - Telef. 11784 uitgebreid onderzoek van de recherche niet boven water gekomen. Maar als ex-con ferencier en humorist is verdachte zeer goed in staat zes mensen na te bootsen. In het psychiatrisch rapport wordt hij een onscrupuleuze praatjesmaker genoemd, een fantastische leugenaar, die licht vermin derd toerekenbaar moet worden geacht. Hij heeft een oud man geruïneerd". De offi cier eiste tenslotte de maximumstraf voor oplichting:-drie jaar gevangenisstraf. De raadsvrouwe, mej. mr. L. van den Dries hoopte, dat de rechtbank de ver dachte een kortere gevangenisstraf zou op leggen dan geëist was, maar daar een voorwaardelijke aan toe zou voegen met de bijzondere bepaling, dat de verdachte de deurwaarder gedurende de rest van diens leven wekelijks een bepaald bedrag zou moeten terugbetalen. Op 16 Februari zal de rechtbank uit spraak doen. Leidende persoonlijkheid in Wereldraad van Kerken Sarah Shakko, het vrouwelijk lid van het presidium van de Wereldraad van Kerken i en een der leidende Christelijke persoon- j lijkheden in India, is op 49-jarige leeftijd te Lucknow aan de gevolgen van een hart- aandoening overleden. Mej. Shakko is in het Christelijk onderwijs in India een van de stimulerende krachten geweest. Als een van de zes presidenten van de Wereldraad van Kerken kreeg zij grote bekendheid in de internationale kerkelijke samenwerking. Haar vader was reeds een der oprichters van de eerste Christelijke universiteit van India. Zij studeerde in Madras, later ook in Chicago en Michigan en nam na haar stu die in Lucknow de leiding op zich van het Isabella Thoburn College, een hogere op leidingsschool voor vrouwen en meisjes. Ook in de Christen-studentenbeweging in haar land vervulde zij een actieve rol. Zij kwam als vice-presidente voor Azië in het bestuur der Y.W.C.A. (Wereldfederatie van Christen Jongevrouwenverenigingen Mej. Shakko heeft in vele, ook Europese landen rondgereisd om de inter-kerkelijke contacten te verstevigen. In 1951 wrd zij gekozen als presidente van de Wereldraad van Kerken, waar zij de vacature vervulde van de Chinese hoogleraar T. S. Chao. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor hun te machtigen tot wederopzegging aan de stich ting „Noordhollands Philharmonisch Or kest" te Haarlem een bedrag van 75i000 renteloos te leen te verstrekken. Het bestuur der stichting heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend met het ver zoek te willen bevorderen, dat aan de stichting een renteloze geldlening wordt verstrekt. Dit verzoek vindt zijn oorzaak in de labiele liquiditeitspositie der stichting, welke het gevolg is van de omstandigheid, dat de inkomsten, die door de stichting in de loop van het exploitatiejaar worden ont vangen, geen gelijke tred houden met de uitgaven, die jaarlijks moeten worden ge daan. Het is dan ook geenszins uitgesloten, dat zich op een gegeven ogenblik de situatie kan voordoen, dat uitgaven niet uit de lopende middelen kunnen worden bestre den, waarbij evenwel moet worden bedacht, dat een belangrijk deel der betalingen, bij voorbeeld salarissen, aan vaste tijdstippen gebonden zijn. Door het ontbreken van een bedrijfskapitaal is het voor de stichting niet mogelijk de in verschillende perioden optredende tekorten aan liquide middelen op 'n andere wijze te ondervangen dan door het aantrekken van vreemde middelen. Ten einde eventuele moeilijkheden te voor komen, heeft de stichting aan Gedeputeerde Staten verzocht haar een bedrijfskapitaal in de vorm van een renteloze lening te ver strekken van 75.000, met dien verstande, dat het hiervan niet benodigde deel als renteloos rekening-courant-tegoed bij de provinciale kas wordt aangehouden. ADVERTENTIE maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - 22. Terwijl Panda in snelle vaart naderbij kwam, staarde Pat O'Nozel wantrouwend naar het verkeersbord, dat baas Kraska midden op de racebaan had geplant. Zijn onfeilbaar detective-instinct zei hem, dat Kraska's bedoelingen hiermee niet zuiver waren, maar wat zat er achter? Razend snel gonsden de deducties door Pat's mees terbrein, tot hem plotseling in een flits alles duidelijk was. Bekorrahriep hij, dat schurk wil Panda in een verkeerde richting sturen! Weg met dat bord!!" Met een sprong was hij op de baan, snelde, vlak voor het aanstormende racewagentje, op het verkeersbord toe en wierp het met een smak ter aarde.Toen gebeurde er iets. waarop zelfs de grote detective niet had gerekend. Panda zag geen kans meer om uit te wijken; het racewagentje zoefde over het bord heen, dat nu als springplank werkte en werd hierdoor hoog in de lucht geslingerd. Met een wijde boog vloog Panda over de omheining, die de racebaan be grensde,Ha, ha!", lachte baas Kraska wreedaardig, „nu is Panda helemaal uit de race verdwenen! Wel bedankt, speurder dat was nog beter dan MIJN plotje!" Handel. Zweden en de Sovjet-Unie hebDon een nieuwe handelsovereenkomst geslo ten, die voorziet in een uitbreiding van het handelsverkeer tussen de beide lan den in het lopende jaar. Zweden zal onder meer 5000 ton boter aan de Sov jet-Unie leveren. Verzoek. Een belangrijk aantal senatoren van de Belgische socialistische opposi tiepartij heeft Dinsdag besloten de re gering te verzoeken het debat in de Se naat. over de bekrachtiging van het verdrag inzake de Europese verdedi- gingsgemeenschap uit te stellen tot na de Viermogendhedenbesprekingen te Berlijn, aldus is te Brussel vernomen. Explosie. Dcor een ontploffing in een ko lenmijn nabij Foekoeoka ir. Japan zijn 4 mijnwerkers gedood en 17 ingesloten. Vijf van de ingesloten mannen zijn be vrijd, maar men gelooft dat de kans om de resterende 12 mijnwerkers te redden, nihil is. Reactors. Britse geleerden bouwen onder het betrachten van de striktste geheim houding drie miniatuur atoom-reactors, zo meldt Reuter. Over enkele weken wordt een officiële bekendmaking hier over verwacht, doch dan zullen naar alle waarschijnlijkheid geen bijzonder heden bekend gemaakt werden. De lo gische conclusie, aldus Reuter, is, dat men aan mobiele „atoomfabrieken" werkt, energiebronnen voor schepen of zelfs voor vliegtuigen. Epidemie. Onder de hazen in West-Duits- land heerst een geheimzinnige ziekte, die dolheid veroorzaakt. De epidemie, die naar men gelooft, uit Oost-Duits- land afkomstig is, is reeds tot de Rijn doorgedrongen. Ook vossen en harten blijken van de ziekte te lijden te heb ben. Om verdere verspreiding van de epidemie, waarover men tot dusverre geen bestrijdingsmiddel heeft gevonden, tegen te gaan, is men er in enige West- Duitse staten, zoals Sleeswijk-Holstein, toe overgegaan, het wild door middel van klopjachten en door de dieren in hun holen te vergassen, uit te roeien. Uitgewezen. De Guatemalaanse veilig heidspolitie heeft Sydney Gruson, cor respondent in Mexico en Midden- Amerika van de „New York Times", en „Marshall F. Bannell, medewerker te 'Guatemala van de „New-York Herald Tribune", gelast Guatemala binnen 24 uur te verlaten. Beiden zijn daarop per vliegtuig vertrokken. In een communi qué van het Guatemalaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gezegd, dat Gruson Guatemala en zijn regering stelselmatig belasterde en beledigde Weigering. De Australische eerste minister, Menzies, heeft Dinsdag na afloop van een kabinetsvergadering meegedeeld, dat de Australische regering heeft be sloten de regering der V.S. te laten we ten, dat Australië afwijzend zal staan tegenover een plan ter verdediging van. Nieuw-Guinea als Japan zou warden uitgenodigd op een of andere wijze aan deze verdediging deel te nemen. Zuinig. Fritz Selbmann, de minister voor de zware industrie in Oost-Duitsland, heeft de bevolking verzocht het ver bruik van gas en electriciteit te beper ken met het oog op moeilijkheden in de brandstofvoorziening. Deze waren veroorzaakt door dé strenge vorst. Het electriciteitsverbruik zou' met de helft verminderd moeten worden. Wat de gasvoorziening betreft, deze zou slechts twee uur per dag verzekerd zijn. Klacht. De Veiligheidsraad van de UNO zal Donderdag Israels klacht, dat Egypte de scheepvaart in het Suez-kanaal be lemmert, in behandeling nemen. Tot directeur-bedrijfsleider van het vo gelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn is benoemd de heer A. J. van Geffen te 'sGravenhage. Hij wordt zowel met de algehele leiding over het vogelpark als met de bedrijfsleiding van het restaurant belast. Op 26 Februari wordt de RAI-automo- bielententoonstelling te Amsterdam ge opend. Het aantal exposanten is zo groot, dat het tentoonstellingscomité de opper vlakte van het RAI-gebouw tijdelijk met circa 5000 vierkante meter heeft uitgebreid. Er zullen 74 automerken tentoongesteld worden. De Sovjet-Unie zal voor het eerst met een tweetal merken vertegenwoordigd zijn. ADVERTENTIE Haarlem IT* R bestaan verschillende huis-, tuin- of j keukenrecepten voor het opwekken van electriciteit. Kon men twee eeuwen geleden in gezelschap nog succes oogsten door een lakstaaf met een wollen lap te wrijven en de aldus opgewekte electriciteit te demonstreren door vlierballetjes aan te trekken, of papieren ruitertjes te laten be wegen langs een gespannen draad, in de twintigste eeuw brengt dit zelfs de baby niet meer tot verbazing. Nu we door het omdraaien van een knop de vergaderingen van de UNO kunnen bijwonen, nu de kroning van het Engelse koningspaar zich in onze huis kamer voltrekt, nu een handige jongen van twaalf jaar een radio in elkaar knutselt met hetzelfde gemak als waarmee wij een vlieger plakten, kunnen V we toch moeilijk verwondering verwachten voor een gewreven lakstaaf die een vlierballetje aantrekt. Goed, iedereen kent dus dat verschijn sel, gelijk ook een ieder weet, dat een vet vrije kam, die een paar maal krachtig en snel door droog en pas gewassen haar wordt getrokken, een eigenaardige prikke ling op de hoofdhuid kan veroorzaken en een zacht geknetter doet horen. Ook de kam is electrisch geworden, evenals de haren die mits zij niet te lang zijn recht overeind gaan staan. Dat de haren zich aldus gedragen, weten we, maar waar om ze dat doen, blijft voor velen toch een duister en ondoorgrondelijk raadsel. Het is ook veel gemakkelijker om met electri citeit te werken, dan om haar te begrijpen. Eigenlijk is electriciteit een soort stof, een onstoffelijke stof, wel te verstaan. Dit klinkt bar onbegrijpelijk, maar we willen dan ook alleen maar te kennen gevendat electriciteit uit deeltjes bestaat, welke deel tjes afzonderlijk kunnen voorkomen, maar dan zó klein zijn dat elk idee van materie illusoir wordt. Hoe dan ook, er zijn twee soorten elec triciteit, t.w. de positieve en de negatieve, welker eenheden electronen heten en dus een tegengestelde lading bezitten. Bevin den deze positieve en negatieve deeltjes zich bij elkaar, dan kan werkelijk van een harmonisch huwelijk worden gesproken. Maar wanneer we de kam door de haren halen, worden door deze snel le beweging vele van deze verbindingen verbroken en verschillende huwelijken wor den uitéén gerukt. Door onopgehelderde oorzaken ge ven massa's negatieve deel tjes de voorkeur aan de kam en hun positieve partners blij ven op de haren achter. Van beide zijden zal alles in het werk worden gesteld om de verbroken verbintenissen tussen de partners op de kam en de achtergebleve nen op de haren, weer te herstellen, zodat u kunt zien dat de haren zich naar de kam neigen zodra de kam het hoofd nadert. In het donker zult u soms zelfs vonkjes kun nen zien overspringen. Maar aan de andere kant hebben de op de haren achtergebleven positieve deeltjes onderling een geweldige hekel aan elkaar, zodat zij trachten zich zo ver mogelijk van elkaar te verwijderen. Dit heeft tot gevolg dat de hoofdharen overeind gaan staan, want dan worden de onderlinge afstanden tussen de positieve deeltjes het grootst. Wilt u nu ook nog weten, waarom me talen zulke goede geleiders zijn? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2