„Zijn scheidingslijnen in ons volk niet ongeoorloofde luxe?" Kleine schepen komen Noordzeekanaal niet door Kort en bondig 7 De Prins herdacht de ramp Overal in rampgebied herdenkingen Beverwijk Vierde pont in dok Heemskerk Vanmorgen in de Vishal Drie mensen door kou bevangen WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 Plan-West secretaris kreeg hulde en horloge „Drie is teveel" bij KDO Concert van Philharmonisch Orkest Klaverjassers in feeststemming K.D.O. naar IJmuiden Verplichtingen jegens Indische oorlogsslachtoffers Waar is de „Markab"? Scheepvaart in Januari Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Bouwvakarbeiders ter jaarvergadering Uitvoering van O.D.I.N. uitgesteld Zweed lag op treinrails Anti-vries in vlam „Eigen hulp" werd niet gewaardeerd Ongeval in Buizengieterij „Vandaag een jaar geleden was de stilte al gevallen over dat grote gebied, dat de volle, gecombineerde kracht van storm en springtij over zich heen had zien gaan", aldus sprak gisteravond Prins Bernhard in een herdenkingsrede tot het Nederlandse volk. Hij beschreef met enkele korte zin nen de omvang van de ramp en de ellende, die zij veroorzaakte. De doden worden thans herdacht. „Niet met veel woorden", aldus de Prins, „maar door onze gedachten opnieuw een ogenblik heel in het bijzonder op hen te richten. En door hen op te dra gen aan God, die boven alle aardse rampen uit het rustpunt blijft". Hij herdacht ook de nabestaanden van de slachtoffers. „Misschien zijn zij gesterkt door de nationale saamhorigheid, die wij na de ramp. precies als in de oorlogsjaren, weer hebben zien opbloeien. Samen ston den wij voor een grote taak. Samen pakten we aan. Tal van scheidingslijnen vielen weg. Het was weer Nederland op zijn best. Ik vraag mij dikwijls af of het niet een luxe is, die we ons eigenlijk niet meer kun nen veroorloven, als we die scheidingslij nen, zodra de omstandigheden wat rustiger zijn, weer zo belangrijk vinden. Er zijn nog andere gevaren groter dar dat van de zee, die ons bestaan als volk bedreigen. Ook aan die gevaren moeten wij als een gesloten eenheid het hoofd bieden. Mis schien ik hoop het heeft de ramp ons hiervoor weer een weinig dc ogen ge opend. Dan is dat iets om dankbaar voor te zijn". Prins Bernhard vestigde vervolgens de aandacht op de prachtige resultaten vam het Nationaal Rampenfonds en op de stroom van hulp uit het buitenland, „een voorbeeld van internationale solidariteit, dat naar mijn overtuiging twintig jaar ge leden niet mogelijk zou zijn geweest". De Prins zeide, dat Nederland een heel stuk gevorderd is op de weg naar het defi nitief herstel. De dijken zijn dicht. Een gigantisch werk is daarmede volbracht. Veel land is al drooggepompt. de laatste grote s,tukken volgen thans. Dikwijls ziet men pas goed. wat een materiële schade er Tijdens de Dinsdagavond gehouden jaar vergadering van de winkelierscombinatie „Plan-West" heeft men op bescheiden wijze de secretaris, de heer G. J. Kors, gehuldigd en hem een polshorloge aangeboden ter ge legenheid van het feit dat hij 20 jaar be stuurslid was. Een der belangrijkste agendapunten was wel het aannemen van het bestuursvoor stel om het rayon van „Plan West" uit te breiden tot de nieuwe woonwijken en de daar zich vestigende winkeliers als lid op te nemen. De aftredende bestuursleden, de heren G. C. H. Tabak, H. Kroon en Jac. Bleeker werden herkozen. In 1956 bestaat „Plan-West" 25 jaar en reeds nu reserveert men gelden om dit feest luisterrijk te vieren. Collecte Ten bate van de Nederlandse vereniging voor rheumatiekbestrijding wordt Zaterdag 6 Februari een buscollecte in Beverwijk gehouden. Metaalbewerkers vieren feest Op Donderdag 18 Februari houdt de af deling Beverwijk van de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond in het Luxor- theater een propagandafeestavond. Aan deze avond werken onder andere mede: Cees de Lange, Tom Erich, Tonny Bakke- nes, Betty Visero en de Chico's. De Katholieke toneelstichting K.D.O. te Beverwijk geeft op Dinsdag 16 en Woens dag 17 Februari een uitvoefing in het Ken- nemer theater van de klucht van Johan Blaaser Sr. en Jr. „Drie is teveel". „PTT"-Beverwijk tafeltennist tegen Leiden De sportvereniging „P.T.T. Beverwijk" gaat Zaterdagmiddag 6 Februari naar Lei den ofti daar een tafeltenniswedstrijd te spelen om het kampioenschap van Neder land van P.T.T.-sportverenigingen. In deze poule werd reeds één wedstrijd gespeeld en wel tussen Leiden en Amster dam, die in een 72 overwinning voor de hoofdstadbewoners eindigde. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft Woensdag 17 Februari een con cert in het K.S.A.-gebouw in Beverwijk. Er zullen onder meer werken worden ge speeld van Mendelssohn. Het orkest staat onder leiding van Toon Verhey en als so liste treedt op de Amerikaanse pianiste Nadia Koutzen. Dinsdagavond heeft de klaverjasvereniging „Onder Ons" haar traditionele feestavond ge houden in café „Scheywijck". Er was heel wat belangstelling voor en voorzitter H. Bruinenberg kon dan ook met een dankbaar woord van welkom de mede werkenden aan zijn publiek voorstellen. Klaverjassers kunnen blijkbaar ook een feestavond in elkaar zetten, dat is hier wel duidelijk geworden. De heer B. Pijpers heeft een serie eigen voordrachten geslaagd gebracht en een mu- ziek-ensemble onder leiding van de heer Reuver zorgde voor de dansmuziek. Op 23 en 24 Februari gaat de R.K. toneel vereniging K. D. O. naar IJmuiden, om daar in Thalia voor de Plankeniers het toneelstuk „Drie is te veel" op te voeren. geleden is, als het water wijkt en de res ten van wat eens een welvarende streek was, teruggeeft. „Maar straks zullen de nu nog kale, ver- zilte landerijen opnieuw oogst afwerpen", aldus Prins Bernhard, „opnieuw zal het vee de weilanden bevolken. De akkers zul len weer koren dragen. De dorpen zöllen weer welvarende kernen van provinciaal leven zijn". Herdenkingen in het rampgebied Terwijl de werkzaamheden aan de we deropbouw als gevolg van de vorst stilla gen, is Maandag vrijwel overal in het rampgebied de watersnood herdacht, die een jaar geleden over ons land is gekomen. In Middelharnis werd, zoals wij reeds be richtten een herdenkingsdienst gehouden, waar behalve de plaatselijke predikanten ds. J. C. Welters, Hervormd predikant en ds. D. C. Los, Gereformeerd predikant, ook de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, heeft gesproken. In Halsteren woonde de Zweed se gezant een herdenkingssamenkomst bij. In 's-Gravendeel en Nieuw Vossemeer werd een monument en in Fijnaart een gedenkplaat onthuld. In Rilland Bath, werd het ernstig be schadigde, doch thans gerestaureerde ge meentehuis weer in gebruik genomen, waarbij de burgemeester van Zaandam een der adopterende gemeenten een aquarel aanbood. Ook werd een West- Friese klok voor dit gemeentehuis aange boden, en werd een gedenkraam in de raadzaal onthuld. In Stellendam is een bijzondere raads vergadering gehouden, waarna het ge meentebestuur naar Melissant vertrok om een krans te leggen op de graven van de slachtoffers uit Stellendam. Ook in 's-Gra- vendeel, Oude Tonge., Halsteren, Dreisohor en andere plaatsen werden kransen op de graven gelegd. Op vele plaatsen in het rampgebied zijn kerkdiensten gehouden, gevolgd door kransleggingen en plechtige raadszittingen. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het rapport van de commissie achterstallige be talingen. Vrij algemeen waardeert de bijzondere commissie het dat het huidige kabinet thans openlijk verklaart, dat Nederland morele verplichtingen heeft tegenover de Indische oorlogsslachtoffers en dat het daaruit de consequentie heeft getrokken om met voorstellen te komen. Men is met deze voorstellen evenwel niet geheel te vreden. Veel leed had aan belanghebbenden be spaard kunnen blijven en veel wrok en bit terheid zouden zijn voorkomen, indien in de voorafgaande jaren een erkenning van deze morele verplichting was uitgesproken, zo zegt de commissie. Bovendien heeft deze zeer trage gang van zaken het ongelukkige gevolg gehad, dat de assimilatie van de uit Indonesië gerepatrieerden veel langer ge duurd heeft dan anders het geval zou zijn geweest. Men was daarom te meer verheugd, dat eindelijk deze reeds lang omstreden kwes tie in een beslissend stadium is gebracht. De meerderheid der commissie wenste de vraag of Nederland al dan niet juridisch aansprakelijk was of is voor een vergoe ding van de in Indonesië geleden oorlogs schade, in het midden te laten. Zij ging uit van de morele verplichtingen van Neder land, welke zij reeds een voldoende rechts grond achtte. De Nederlandse kustvaarder „Markab" van de heer F. Tuil te Delfzijl, is Donderdag 28 Januari Southend gepasseerd op weg naar Gravelines. Sindsdien is niets meer van het schip vernomen. De firma Wagenborg te Rot terdam, die het schip heeft bevracht, heeft via Scheveningen-radio schepen verzocht naar de „Markab" uit te kijken. De „Markab" heeft geen radio-telefonie aan boord. Het wordt niet onmogelijk geacht dat het schip in de Duins beter weer ligt af te wachten. VISSERIJBERICHT SCIIEVENINGEN 'sGRAVENHAGE, 3 Februari. Met verse haring kwam hedenmorgen aan de markt de logger SCH 133 met 200 kisten verse haring, hiervoor werd besomd 3300 gulden. Notering verse haring: f 15,50 tot f17 per kist van 50 kg. Morgen komen aan de markt de haring- Lggers SCH 32 en SCH 250 met verse ha ring. Met verse vis wordt morgen aan de markt verwacht de trawler SCH 314. HET NOORDZEEKANAAL pakt zich bij dc dag dikker in een korst van ijs en het is voor kleine schepen nu moeilijk er door te komen. In het ijsbericht voor de scheep vaart wordt vandaag dan ook gesproken van middelzwaar verspreid drijsijs. De vier ijsbrekers „Walvis", „Ijsbeer" en de IJs breker „1" en „2" zijn ook vannacht druk in de weer geweest om het ijs te breken. Vanmorgen ging de kleine sluis, evenals Dinsdagmorgen, open om het verbrokkelde ijs te spuien. In het toeleidingskanaal had dit ijs zich verzameld, maar de algemene verwachting was, dat het kanaal tussen de Velserbrug en de sluizen tussen de middag weer geheel schoon zou zijn. In de Vissershaven was vanmorgen wat meer ijs dan gisteren. Het scheepvaartver keer wordt er echter niet door gehinderd en veel schotsen drijven op de stroom naar zee. De haringhaven zit nog volgepakt als gevolg van de Noordoostenwind. De sleepvaart Het sleepwerk van Goedkoop in het Noordzeekanaal gaat tot nu toe door. De slepers ondervinden wel enige last van het ijs, maar met enige vertraging komen de schepen toch met hun vracht in Amster dam. De kleine vaart ligt er op het Noord zeekanaal geheel uit. Sterke binnenschepen met een motor, die sterker is dan vijfhon derd pk., kunnen nog doorgaan. Bij de ponten Ook de ponten hebben haast nog geen last van het ijs. Bij het afmeren heeft men soms enige moeilijkheden. De vierde pont, die Dinsdag vermoedelijk een stuk hout in de schroef kreeg, is 's middags naar Am sterdam gesleept om in het dok te worden opgenomen. Geen drinkwater De drinkwaterdienst van de heer J. Over- vliet kon gisteren en vanmorgen het werk nog niet hervatten. De binnenschippers moeten het water dus van de wal betrek ken. Het ijs in het toeleidingskanaal is wel gebroken en de waterboot zou er door kun nen komen, maar wanneer men dan na enige uren terugkeert is het kanaal weer gevuld met het door de ijsbrekers los ge maakte ijs van het Noordzeekanaal. Bij de sluizen De sleepboot „Rapid" was vanmorgen weer druk in de weer voor de Kleine Sluis om het spuien zo vlot mogelijk te laten verlopen. De sluis ging vanmorgen om 5.47 uur open en men verwacht met ijs- spuien door te kunnen gaan tot vanmiddag twee uur. Door de krachtige Oostenwind zette het ijs goed door. Pontjes vechten door De pontjes van de firma Donkersloot bij de Velserbrug voeren vanmorgen nog steeds. Nu het ijs bij kleine hoeveelheden het kanaal komt afdrijven is er voor de scheepjes nog wel door te komen. In Januari zijn in IJmuiden aangekomen 373 schepen voor Amsterdam, 21 voor Zaandam, 6 voor de Vissershaven, 23 sche pen als bijleggers, 26 schepen voor de bui tenhaven van Hoogovens, 21 voor de bin nenhaven van Hoogovens, 2 voor de Staal- haven en 11 voor de Papierfabriek. In to taal kwamen in IJmuiden binnen 483 sche pen. Naar zee gingen 513 schepen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN 1 Trawler met 21.600. IJm. 10 15-000. IJm. 85 16.800. IJm. 32 12.600. E 334 10.500. Katwijk 51 f 5400. Katwijk 24 4620. KW 52 2950. KW 76 6630. A'dam 18 1140. A'dam 17 1140. A'dam 16 1140. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De afdeling Heemskerk van de R.K. Bouwvakarbeidersbond houdt vanavond Ln zaal Kloes haar jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursver kiezing, aftredend zijn de heten A. Kun nen, secretaris en A. Laimmers, penning meester, die zich beiden herkiesbaar stel len. De voor vanavond vastgestelde uitvoe ring van dc Heemskerkse gymnastiekver eniging „ODIN" in het Marquette-theater is tot later datum uitgesteld. m ii|i w plr -V* M \flJ\ t' Het rampgebied toen en nu. De bovenste foto van Oude Tonge werd gemaakt op 2 Februari 1953, één dag na de ramp, toen de huizen diep in het water stonden en de reddingsploegen nog bezig waren te zoeken naar vermiste inwoners. De onderste foto toont Oude Tonge bijna een jaar later op ongeveer dezelfde plaats gezien uit de lucht. (Luchtopname ANP-foto). De minister-vresident van Griekenland, maarschalk Papagos, heeft Dinsdag; een bezoek gebracht aan dr. W. Drees. De beide ministers. Vier trawlers Aan de ijzige ÏJmuider vishal van van morgen waren de trawlers „Maria van Hat- tum" met 220 kisten schelvis en piepers, 85 gul, 50 open wijting, 70 dichte wijting, 60 radio, 15 diversen en 70 stuks stijve kabeljauwen; de „Klaas Wijker" met 180 schelvis en piepers, 75 gul, 60 zwarte kool- vis, 110 open wijting, 120 dichte wijting, 75 radio, 5 makreel, 20 haring, 25 diversen en 140 stuks stijve kabeljauwen; de „Su matra" met 10 kisten schelvis, 230 open wijting, 130 dichte wijting, 100 gul plus kabeljauw en witte koolvis, 130 zwarte kool, 300 haring, 100 makreel en 20 stuks stijve kabeljauwen en de „Eli" met 140 kisten schelvis, 40 gul, 60 radio, 70 wijting, 40 diversen en 570 stuks stijve kabel jauwen. Deentje Als buitenlander was de E 334 aan de markt met 1700 stuks ijs-kabeljauwen en 300 stuks stijve kabeljauwen. Voorts lagen er de KW 76 met 35 kisten tong, 180 schol, 20 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen en drie Noordloggers en drie kotters. Haring en kabeljauw De haring bracht vanmorgen van f 19 tot f 17 op. Makreel kreeg van f 38 tot f 32. De Belg zat weer achter de kabeljauw aan en betaalde voor de rijen van f 90 tot f 80 en voor de kisten kabeljauw van f 110 tot f 94. België kocht ook de grove schelvis voor f 52 tot f 45. Prijzen Het binnenland kocht de braad voor f 28 tot f 30 en legde voor de grote kleine van f 42 tot f 40 neer, voor de kleinmiddel f 45 tot f 40 en voor de grootmiddel f 45. Grote gul ging van de hand voor f 40, middel voor f 35, torren voor f 22 tot f 23, wijting voor f 16 tot f 18, zwarte koolvis voor f 57 tot f 67. Schol De uivertjes deden vanmorgen f 10 en de knappe drietjes werden betaald met f 15. Tweetjes haalden van f 18 tot f 20. Enge land kon de grove schol gebruiken. Schol I deed van f 37 to f 40, zetschol van f 47 tot f 50, middel zakte behoorlijk in prijs van f 16 tot f 18 en de grote schol ging voor f 20 tot f 22 van de hand om te fileren. Tong aan de prijs De tongen blijven knap aan de prijs. Amerika kocht zelfs de grote tongen en bood van f 2.25 tot f 2.30. Grootmiddel en kleinmiddel tong gingen naar Engeland en brachten respectievelijk van f 1.60 tot f 1.65 en van f 1.70 tot f 1.80 op. Frank rijk kon lichte tongen gebruiken en betaal de voor tong I van f 1.60 tot f 1.65 en voor de slips f 1.45. Besommingen Vanmorgen besomde de KW 24 f 4550. Om half één vannacht werd er op het Velsense politiebureau alarm geslagen: er zou een man op de Velserbrug aangereden ztfn door de trein. De politie vond op de rails inderdaad een Zweedse zeeman, die daar door de kou en de jenever bevangen was geraakt en doordat de trein een halfuur over tijd was aan een wisse dood ontsnapte. Hij is in allerijl naar het politiebureau vervoerd en tegen de ver warming gedeponeerd. Op het Zuidelijke perron van de halte Driehuis-Westerveld hoorde een voorbij ganger gisteravond om halfzeven zwak hulpgeroep. Op het eind van het lange perron bleek een 50-jarige in Nederland geboren maar in Engeland wenende dame met een gebroken linkeronderbeen te lig gen. Zij was verstijfd vam de kou, maar in het Antonius ziekenhuis kwam het ver haal er uit: deze mej. K., die in Beverwijk logeert was aan de verkeerde kant uit de treim gestaot en zo lelijk tussen de rails terecht gekcmen, dat zij het been brak. Met moeite sleepte zij zich naar het per ron, waar zij ongeveer drie kwartier in de ijzige kou moet hebben gelegen, voor men haar hoorde. Een garagehouder aan de Wiistelaan in Santpoort, die een bevroren motorblok ont dooide, kreeg brand doordat de anti-vries uit de radiator ontsnapte en ontvlamde. Hij kon zelf het vuur bedwingen, maar de behandelde wagen liep nogal wat schade aan de lak op. Vermoedelijk door een vonk uit een passerende locomotief brandde bij de Hoogovenspoordijk 100x10 meter talud- beplanting zwart. Ook hier hebben voorbij gangers met succes ingegrepen. Op de Velserpont vond een agent een door de koude bevangen 27-jarige Hoog ovenarbeider, die in de verbandkamer der Hoogovens weer bij is gebracht en er ver der geen onaangename gevolgen aan heeft overgehouden. De treinreiziger, die op de halte Hoog ovens een enkele reis Rotterdam kocht en daarbij merkte, dat hij een gulden te wei nig terug kreeg, zal nu wel eens over deze gulden piekeren. De beambte kon, doordat het geld al in de kas verdwenen was niet meer nazoeken of de gulden inderdaad ten onrechte bij de N.S. terecht was gekomen en sprak met de reiziger af, dat hij hem het eventueel teveel betaalde na afsluiting van de kas zou terug betalen. Maar op een onbewaakt moment deed de reiziger ob stinaat een greep in de geld bak en eigende zich de gulden vast maar weer toe. BINNENLAND De Rotterdamse rechtbank heeft de 33- jarige S. van B. uit Den Haag, die bij de N.V. Dok- en Werfmaatschappij Wilton- ijenoord te Schiedam belast is met het vast maken van hijswerk en het toezicht op het hijsen, vrijgesproken. Uit een torenkraan was een plaat ijzer losgeschoten, die een arbeider zo trof, dat deze in het ruim viel, waardoor hij een schedelbreuk en een breuk aan enige rugwervels opliep. Volgens de dagvaarding zou Van B. het ongeval hebben kunnen voorzien De eis was een boete van f40, subs, twintig dagen. By K. B. is de heer J. C. Oorver, in specteur-directeur van het Districts Ar beidsbureau in de provincie Noordholland te Haarlem, benoemd tot kringcommissaris ir de kring Noordholland van het Neder landse Rode Kruis. De heet Corver is enige jaren geleden toen hij directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg was, voorzitter geweest van de afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis. Het vijfjarige meisje S. Jager te Hen gelo is gisteren aan brandwonden overleden. Het kind. dat in een woonwagen woonde, was te dicht bij een roodgloeiend gestookt kacheltje gekomen, waardoor haar kleertjes vlam vatten. In het tweede kwartaal van 1954 zal de K.L.M. op de volgende data emigranten- vluchten naar Canada (Montreal) uitvoeren: 6, 15. 20 en 28 April; 6, 11, 19. 25 en 27 Mei; 1. 2. 3, 4. (2 vluchten), 7, 9, 10, 11, 17, 18 (2 vluchten), 19, 20. 21. 23, 24 (2 vluchten), 25, 26, 28 en 30 Juni. Voorts zal in de tweede helft van April een emigrantenvlucht naar Nieuw Zeeland (Auckland) worden uitge voerd en bij voldoende belangstelling ook een in de tweede helft van Mei naar Zuid- Afrika (Johannesburg). HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur H. J. Frankens, Haarlem (met lof); voor het ingenieurs examen electrotechnisch ingenieur K. Kem per en S. T. J. Luijben, beiden te Bloe- mendaal. Ds. J. C. Maris te Haarlem-Noord staat op het tweetal bij de Christelijk Gerefor meerde kerk van 's Gravenhage-C. In de Remonstrants Gereformeerde kerk te Haarlem zal op 23, 24 en 25 Februari een kerkspel gegeven worden getiteld: „Droom der gevangenen" van Chr. Fry naar vertaling van Bert Voeten. In de Buizengieterij van de Hoogovens is gistermiddag de 58-jarige handlanger J. W. uit Santpoort bekneld geraakt tussen de vormenrails en een electrisch aangedre ven vormenwagen. De man moest met een darmperforatie in het Rode Kruiszieken- huis te Beverwijk worden opgenomen; hedenmorgen was zijn toestand redelijk wel.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3