Stemmen bij volmacht zal beperkt worden Ckefarine ,4 Agenda voor Haarlem Eisenhower gewaagt van een waterstofontploffing Zesduizend Haarlemse schoolkinderen leren Kennemerduinen waarderen De B-candidatenlijsten verdwijnen Vier bondgenoten tegen pijnen en griep Na twee jaar Telefoon Nieuwe fietspaden, parkeer terreinen en bosjes Uitbreiding museum bij Parnassia Loods in Amsterdams Houthaven afgebrand Monumenten waren een maandlang niet wettelijk beschermd 3 TWEEDE KAMER Kunstenaars dringen aan op viering van 5 Mei Overleg huisartsen en ziekenfondsen uitgesteld Franse luchtmacht bombardeert Victminh Renault „Vier1 •-»- 'n TIP VAN BOOTZ EERSTE KAMER The Way Ahead WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) In de eerste openbare vergadering na het Kerstreces kreeg* minister Van de Kieft enige critiek te horen, omdat hij de van 1946 daterende buiten werking stelling van het Verkeersfonds nog eens met twee jaar verlengd wilde zien, maar tenslotte kreeg hij zonder moeite het desbetreffende wets voorstel er stemmingloos door. De onder meer door de heren Van der Weyden (KVP), Zegering Hadders (VVD) en Verkerk (A.R.) geuite teleurstelling, dat die buiten werking stelling nog moet blijven voortduren, kon hij zich wel voor stellen. Maar de oplossing van het vraag stuk van de financiering der wegen is moeilijk cn eist voortgezette bestudering. Overigens kon hij de afgevaardigden tot hun troost toevoegen, dat de aan de wegen bestede bedragen veel hoger zijn dan het geen het Verkeersfonds thans zou kunnen opbrengen. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, verdedigde een wijziging van de Kieswet. Het ontwerp hield enige techni sche veranderingen in en beoogde voorts de mogelijkheid om te laten stemmen bij volmacht te beperken. Tot nu toe was het mogelijk om, indien men een geldige reden van verhindering heeft of, bij ziekte, op grond van een ge neeskundige verklaring, iemand volmacht te geven te stemmen. In de praktijk is het bezwaar van die wel zeer ruime regeling gebleken. Daarom stelde minister Beel thans voor, dat alleen familieleden tot de derde graad, of huisgenoten als gevolmach tigden voor de verhinderde kiezer kunnen optreden; tevens verdwijnt de bepaling in zake de geneeskundige verklaring. Mr. B eer n ink (C.H.) en de heer Van den Heuvel (A.R.) koesterden vooral bezwaar tegen de beperking van het stemmen bij volmacht. Zij namen het in het bijzonder voor schippers op, die veelal met hun familie varende zijn. „Maar toch niet met alle bloedverwanten tot de derde graad?", vroeg de minister. Mej.mr.Zee- 1 e n b e r g (P. v. d. A.) had critiek op het feit, dat het begrip huisgenoten zo vaag was. Prof. Oud (WD) ging nog een stapje verder. Hij wilde het stemmen bij volmacht zien verdwijnen. Zolang men dat niet doet, achtte hij de bepaling inzake de huisgenoten uit den boze. Het college van B. en W. zal namelijk hebben uit te maken of een gevolmachtigde inderdaad als huis genoot te beschouwen valt. De woordvoer der van de WD zag in het toekennen van die bevoegdheid aan een politiek orgaan B. en W. een zeer bedenkelijke afwij king van het sinds 1851 door de wetgever steeds hoog gehouden beginsel, dat uitein delijk niet enig politiek orgaan beslissingen inzake uitoefening van het kiesrecht zal kunnen nemen. In zijn antwoord zei minister Beel dat het niet steeds doenlijk is iedereen te bevredigen. Terwijl de ene groep verrui ming van het begrip huisgenoot vroeg, drong men van andere zijde op een enge interpretatie aan. Als prof. Oud afschaffing van het stemmen bij volmacht voorstond, dan moest hij nu, volgens de minister, be ginnen met, ondanks bezwaren, dit ont werp tot beperking te aanvaarden. Precies in de wet vastleggen, wie als huisgenoten gelden was, ook in de ogen van de Kies raad, niet mogelijk gebleken. Maar het komt meer voor, dat niet alles volkomen wettelijk kan worden omschreven. Misbruiken als door prof. Oud geducht, zag de minister niet in het verschiet. Met het onderdeel van het wetsontwerp, dat de mogelijkheid opent bij raadsverkie zingen in gemeenten, die niet in kieskrin gen verdeeld zijn en meer dan 20.000 zielen tellen, 40 candidaten op één lijst te plaat sen op die manier verdwijnen de soms misleidend werkende B-lijsten had de minister geen moeite. Maar inzake de be perking van het stemmen bij volmacht was het anders. Wat een nadere regeling ten ADVERTENTIE De 4 bestanddelen van Chelarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. m 'n J${je doet wonderen/ WOENSDAG 3 FEBRUARI Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", 8 uur. Concertgebouw: K.R.O.-revue „Tijd voor Jolijt", 8 uur. Gebouw Thcosofia, Nas- sauplein 8: „Van gemeente tot Verenigde Naties", afd. Haarlem v. d. Nationale Vrou wenraad. Roxy: „Robin Hood", 14 jaai-, 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zeeschuimer", 14 jaar. 7 cn 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met koppen", alle lft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg van 19.0022.30 uur. DONDERDAG 4 FEBRUARI Zuidcrkapel: Spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Westerhoutpark 19: ds. A. R. de Jong, 8 uur. Brinkmann: Studievereniging voor psychical research; spreker dr. ir. J. M. J. Kooy, 8 uur. Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe mor gen", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Barbarossa de zeeschuimer", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekente nis ener liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met koppen", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Hotel Berlijn", 18 jaar, 8.15 uur. Ijsbaan Einden- hout, Wagenweg: 1017.30, 1922.30 uur. behoeve van de schippers betreft wilde de minister slechts toezeggen op korte termijn of er in* dat opzicht een verbetering in de wet zal zijn aan te brengen. Maar dit zal wel niet meer vóór de komende Statenver kiezingen kunnen gebeuren. Me.t de VVD stemden thans de Anti-Revolutionnairen, de Christelijk-Historischen ep de Staatkun dig Gereformeerden tegen. Het wijzigings- ontwerp werd echter met 4724 stemmen aangenomen. Bedrijfsorganisatie Met ingang van 15 Februari zal op grond van artikel 164 van de Wet op de Bedrijfs organisatie automatisch een eind komen aan het bestaan van de nog niet opgeheven Woltersomse organisaties. Dat zal het geval moeten zijn met de be drijfsorganisatie van de mijnindustrie en de organisatie voor de voedselvoorziening. Verdere handhaving van de nog resteren de organisaties-Woltersom acht de regering niet nodig, maar zij meent, hoewel de wets ontwerpen tot opheffing van de bestaande bedrijfsschappen en tot instelling van pro ductschappen spoedig in behandeling zullen komen, dat het goed is de levensduur van de bestaande bedrijfschappen met nog één jaar te verlengen. Ook ten aanzien van de mijnindustrieraad wordt een zodanige ver lenging gewenst geacht, alsmede voor het scheidsgerecht voor het bedrijfsleven. De Tweede Kamer heeft tegen deze ver lenging geen bezwaar gemaakt. Maar de heer Koersen (KVP) constateerde, dat de ontwikkeling van de P.B.O. toch wel langzaam verloopt. Men is nu toch wel aan de limiet van vijf jaar toe. Minister De Bruijn betoogde, dat, daar de ontwikkeling van de P.B.O. een zaak van vrijwilligheid is, de regering daarop weinig invloed kan uitoefenen. Aan deze verlenging is niet te ontkomen. De Kamer besloot daartoe zonder hoofde lijke stemming. Interpellatie De heer Reuter (CPN) heeft de Kamer verlof gevraagd de ministers van Economi sche zaken cn van Sociale Zaken te inter pelleren over de prijsstijgingen tengevolge van de huurverhoging. De Kamer zal daar over vanmiddag beslissen. Het dagelijks bestuur der Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft zich telegrafisch tot de minister-president en de voorzitter van de Tweede Kamer gewend terzake van de viering van de vijfde Mei. Het dagelijks bestuur acht het mede zijn taak om zich over deze zaak uit te spreken, omdat de kunstenaars hun aandeel hebben bijgedragen in het verzet tegen de over weldiger en juist in dit verzet hun plaats in de samenleving hebben hervonden. Van mening, dat het door de regering gevoerde beleid aan de betekenis van de Bevrijdings dag geen recht deed wedervaren, dringt het er op aan, dat de vijfde Mei als natio nale feestdag wordt beschouwd en ge vierd. De op Dinsdagavond uitgeschreven voortgezette bespreking van het rapport- Van Schaik tussen de vertegenwoordigers van de Huisartsenvereniging en van de Ziekenfondsen is, naar wij vernemen, niet doorgegaan en verdaagd tot morgen. SLEEPBOOT OOSTZEE De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rott«r- dam, die met een zuiger en een sleepboot op weg was van Belfast naar Rio Grande do Sul, heeft de sleepboot op ongeveer 150 mijl ten Oosten van Madeira verloren. De sleepboot „Roode Zee" van dezelfde rederij heeft nu koers gezet naar de losgeslagen sleepboot. Mocht de „Roode Zee" de sleep boot bereiken en kunnen vastmaken, dan zal koers worden gezet naar Las Palmas. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft Dinsdag het Congres medegedeeld, dat de Verenigde Staten de eerste volledige waterstofontploffing in de geschiedenis in 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan tot stand brachten. Dit is de eerste officiële bevestiging, dat de ontploffing op Eniwetok, die een eiland vernietigde een belangrijke proefneming was, die aan de vervaardiging van de wa terstofbom vooraf ging. In een desbetref fende verklaring zegt Eisenhower, dat de proef „een noodzakelijke eerste stap in het program voor een waterstofbom der Ver enigde Staten" was. De verklaring van Eisenhower werd be kend gemaakt in verband met de vertoning aan de leden van het Congres van een film over de „operatie klimop" de proef op Eniwetok. Volgens de republikeinse afgevaardigde Sterling Cole, voorzitter van de gemengde Congrescommissie voor de atoomenergie, overweegt de regering op het ogenblik de mogelijkheid om de film over enkele we ken aan het publiek te laten zien. Aanstaande zomer zal een nieuwe reeks atoomproeven genomen worden. Charles Wilson, de Amerikaanse minis ter van Defensie, heeft op zijn wekelijkse persconferentie Dinsdag de Amerikaanse pers verzocht, „het rammelen met de atoombom" achterwege te laten. Wilson betreurde het, dat er zo nadrukkelijk ge sproken werd over president Eisenhowers nieuwe militaire program met betrekking tot atoomwapens en vergeleek deze neiging met het „sabelgerinkel" in het verleden. De Amerikaanse minister van defensie zei, dat hij meer nadruk zou leggen op het feit, dat de Verenigde Staten militair sterk moeten zijn zo lang zij voor de mogelijk heid van oorlog staan, doch dat zij geen aggressieve bedoelingen hebben. Wilson zei een en ander naar aanleiding van pogingen van journalisten om hem te bewegen tot een antwoord op de vraag of de Verenigde Staten gebruik zullen maken van atoomwapens in een nieuwe oorlog zoals die in Korea of ingeval de Koreaanse oorlog zou worden hervat. SAIGON (Reuter). Jachtvliegtuigen van de Franse luchtmacht hebben de Viet- minh-divisie, die in de richting van Loeang Prabang optrekt, vandaag met bommen en napalm bestookt. De divisie, ter sterkte van 12.000 man, vordert ongeveer tien kilometer per dag. Het Franse opperbevel verstrekt geen nieuws meer over de posities der eigen en vijandelijke 'troepen in Opper-Laos. Op vele plaatsen aan beide zijden van de rivier i de Namboe wordt hevig gevochten. ADVERTENTIE f 43SO kost een 4-d. Sedan Langdurige garantie. 1 op 17. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG - HAARLEM I/«Swi»- sStSx ,'v Het ijs op de Nieuwe Merwede dreigt oin de pijlers van de Moerdijkkrug te gaan vastzitten. IJsbrekers zijn voortdurend in de weer óm dat te v-r hinder en en deze vaargeul open te houden. Koning Winter mag dan nog zo despotisch heersen, ir. E. C. M. Roderkerk. directeur van het nationale park „De Kennemerduinen", heeft de zomer al in het hoofd. En dat moet ook wel, want anders is hij straks niet op tijd klaar om de duizenden bezoekers die in het hem toevertrouwde domein verpozing komen zoeken te ontvangen. De Kennemerduinen zijn nu in het vierde jaar van hun bestaan en één ding staat als een paal boven water: het natuurreservaat heeft de belangstelling en de liefde van een steeds groeiende massa, voornamelijk Haarlemmers cn Amsterdammers, maar ook van daarbuiten. De cijfers wijzen het uit: 139.000 bezoekers in het verstreken jaar tegen 106.000 daarvoor, een stijging van maar liefst 31 De getallen voor het kamperen zijn trouwens nog indrukwekkender: 33.500 overnachtingen in 1953 tegen over 19.000 in 1952: 76 meer. In totaal kwamen er 173.000 bezoekers kampeerders inbegrepen bijna vijftigduizend meer dan in het voorafgaande jaar. Degenen die straks door de Kennemer duinen zullen fietsen zullen een nieuw pad kunnen ontdekken, dat van de Scha penkamp naar Parnassia viert, een afstand van anderhalve kilometer, waardoor het fietspadennet een lengte van twaalf kilo meter heeft gekregen. Op drie na zitten alle bunkers onder het zand, van de resterende overblijfselen van de „Atlantikwall" zal de Mijnenoprui- mingsdienst nog de bovenkant laten sprin gen, waarna ook die verder als duintop het landschap zullen sieren. In het Schuitegat blijven dus alleen de bunkers welke als champignonkwekerij of als zomerverblijf dienen over. Men heeft er een pracht van een tunnel ontdekt, welke over een afstand van veertig, vijftig meter rechtstreeks van het zomerkamp naar het strand voert. Verder is men druk bezig met de ver dere bebossing van het terrein. In Decem ber is nog tweeëneenhalve hectare aange plant aan de Oostzijde bij het Kopje. Een gemengde bebossing van naald- en loof hout, het laatste bestaande uit eiken, Spaanse aak (een esdoornsoort) en mei doorns. Ir. Roderkerk hoopt, dat de jonge bomen deze vorst zullen doorstaan. In het voorjaar volgt nogmaals zes hec tare als onderdeel van een totale bebossing van vijftig hectare. Het wordt geen aan eengesloten bebossing, maai* tegen een ach tergrond van dennen zullen in de luwte plekken loofhout ontstaan. Die bebossing is een nogal kostbare ge schiedenis, vooral omdat overal gaas om heen moet komen, ter bescherming van de jonge stammen tegen de vraatzucht der ko nijnen. Die dieren zijn thans, door de honger gedreven, driest geworden en klauteren over het anderhalve meter hoge gaas heen om zich aan de boombasten te goed te doen. Bovendien hebben zij in het afge lopen jaar schrikbarend gejongd, zodat on danks de koude de jacht in Januari on verzwakt werd voortgezet, zo zelfs dat er nu duizend konijnen werden geschoten tegen anders vier- tot vijfhonderd. Voor de poelier zijn ze niet veel waard, zodat de waarde van het huidje een kwartje ternauwernood de kosten van het schie ten compenseert. Die worden nog zoveel mogelijk gedrukt door het geoefend oog van de jachtopzieners; gemiddeld is an derhalve patroon per geschoten konijn voldoende. Parkeerterreinen Intussen is ook de aanleg van een nieuw parkeerterrein bij de Schapekamp, waar tweehonderd auto's en duizend fietsen een plaats kunnen vinden, bijna voltooid. De betekenis van dit terrein zal zeker nog toenemen wanneer eens! het tweede duinmeer gegraven zal zijn. Parkeerterreinen zijn nooit bijster fraai in het landschap en om dit veld aan het oog te onttrekken heeft ir. Roderkerk het doen aanleggen op een al dieper onge veer anderhalve meter gelegen aard appelveld, dat bovendien nog stevig om wald wordt, welke omwalling weer van een beplanting voorzien zal worden. Daar de parkeergelegenheid op Bloe- mendaals gebied bij het Kopje niet toe reikend is bij grote drukte, wordt tegen over de speelplaats bij het Gaaienbos een klein parkeerterrein in orde gemaakt, waar een vijftiental auto's en enkele hon derden fietsen kunnen worden geplaatst. To< tic verdere vergroting der attracties van het natuurreservaat behoort ook de uitbreiding van het museum in de bunker bij Parnassia. De tentoonstelling „Wat zie ik in de duinen, wat vind ik op het strand?" was een groot succes, getuige de 3700 be zoekers die zij trok. Thans zal, door het wegbreken van een muur, in een aangren zende ruimte ook een afdeling „Wat leeft er in de zee?" worden ingericht. Deze ex positie wordt met medewerking van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad te I.Tmuiden, in casu de heer J. Kolkman, samengesteld. Er blijven natuurlijk een paar vrome wensen ter vervulling over. Bloemendaal verleende tot nu toe geen bouwvergunning voor het theehuis bij Parnassia, waaraan grote behoefte bestaat. Bloemendaal grondt die afwijzing op de omstandigheid, dat er voor dat gebied" nog geen uitbreidingsplan bestaat. Een ander ideaal is de vergroting van het Natuurreservaat tot IJmuiden. Langs de zeereep bereikt men van het Bloemendaalse strand dan achtereenvol gens Parnassia op 2V2 kilometer, het Slag van Duin en Kruidberg op 4y2 kilometer en tenslotte IJmuiden op ruim acht kilo meter. De door de Duitsers aangelegde weg achter de duinen zou dan een attrac tie te meer vormen voor automobilisten. Intussen blijft het de grote taak van de directeur van het nationale park het pu bliek 'te interesseren voor de schoonheid van zijn gebied. De heer Roderkerk doet dat vooral door het (belangeloos) houden van lezingen, waarvan hij er alleen al in Amsterdam dertig hield. Aan het einde van deae maand en in het begin van de volgende gaat hij de vijfde en de zesde klassen van de Haarlemse la gere scholen in één grote greep in zijn actie betrekken. De schone verlatenheid van de Kennemerduinen, Dan zullen de scholieren namelijk tel kens bij negenhonderd tegelijk naar het Rembrandttheater komen waar hij zijn kleurendia's zal toelichten. Op die wijze bestrijkt hij vijf- tot zesduizend kinderen. Om de operatie voor te bereiden heeft hij op 17 Februari een samenkomst met de onderwijzers van de scholen. Het organiseren van excursies met een zo groot aantal kinderen is natuurlijk be zwaarlijk. Ir. Roderkerk wees op de goed kope Woensdagmiddagexcursies, waar de kinderen voor vijf cent aan kunnen mee doen en waarvoor de stichting zoveel mo gelijk geleiders beschikbaar stelt. Al dit werk om het publiek liefde voor de natuur bij te brengen werpt verheugen de resultaten af. Reeds kon deze zomer met de helft van het aantal arbeidskrachten voor het opruimen van de schillen en de dozen worden volstaan. Daarbij komt, dat ir. Roderkerk niet de methode volgt van het „Je mag dit niet en je mag dat niet", maar van „Dit mag wel en dat ook". Voor hem is het zeker, dat 99" van de bezoekers niet vernielen uit moedwil, maar uit onwetendheid en daar op is zijn methode tot bestrijding van het bloemen plukken dat voortkomt uit de wens van de bezoeker om het geluk dat hij ondergaat mee naar huis te nemen en dergelijke gebaseerd. Een felle, met grote wolken vliegvuur gepaard gaande brand heeft Dinsdagavond een ongeveer 20 x 40 meter grote houten loods aan de Danziger Bocht in de Amster damse Houthaven in een uur tijds in de as gelegd. De felle Oostenwind joeg het gevaarlijke vliegvuur tientallen meters in de richting van de stad. Zó krachtig was de wind, dat het water uit de in tegengestelde richting spuitende slangen hoog boven de loods uit een stoof zonder de vlammen te bereiken. Gelukkig stond de loods geheel vrij, zodat de brandweer met zeven stralen en een waterkanon van alle zijden de vuurhaard kon insluiten. De drijvende motorspuit „Jason" moest door de zware ijsgang on- verrichterzake naar de De Ruijterkade terugkeren. In de loods waren gevestigd het kantoor van de houtimporthandel J. G. Hayje en de werkplaats met schaftlokaal van de af deling houthaven van de gemeentelijke ha vens en handelsinrichtingen. In de werk plaats lagen enkele cylinders met zuurstof en acetyleengas, die tijdens de brand een kleine ontploffing veroorzaakten. De oor zaak van de brand is tot dusverre onbe kend gebleven. Villa van 150.000 in de as Dinsdagmiddag, omstreeks 12 uur, is brand uitgebroken in de villa van de heer D. H. van S. nabij Aarle-Rixtel. Het met stro gedekte dak heeft vermoedelijk door uit de schouw vliegende vonken vlam gevat. Door de krachtige wind stond de bovenverdieping, die grotendeels uit hout is opgetrokken, in korte tijd in lichterlaaie. Met vier motorspuiten werd met elf stralen het vuur door de brandweren uit Aarle- Rixtel en Helmond bestreden. Een klein gedeelte van het meubilair kon worden ge red. De fraaie villa brandde geheel uit. De schade loopt in de tienduizenden. De eigenaar van de villa, de heer Van S., is directeur van de N.V. Raaymakers textielfabrieken te Helmond. Vele inwoners van Aarle-Rixtel, die in Helmond hun werk hebben en in de mid- da^HMM ü*aï hm» s^Utu, hebbMt ttahel- Eindelijk hebben wij dan telefoon. Door diverse oorzaken heeft dat nogal lang ge-, duurd; eerst waren er te weinig toestellen, vervolgens gebeurde er iets verkeerds met een kabel voor onze deur en toen de straat reeds opengebroken was hadden wij nage laten een bepaald gewichtig formulier ge heel naar waarheid in te vullen, maar toen kwamen de mannen dan toch. In stevig bruin manchester met rode koordjes langs de zomen van de broek. Zij waren kenne lijk niet van plan er haastwerk van te maken. Het eerste groepje kwam alleen even de maat nemen, klopte op de muur, dronk een kopje koffie en vertrok weer, niet doordrongen van ónze telefoon, maar luid discussiërend over het voor en tegen van het dragen van wollen ondergoed bij strenge vorst. De volgende mannen pakten de zaken steviger aan. Zij braken met veel hamer- lawaai een plint weg, verjoegen de ver schrikte huismuis en vulden verder de ge hele dag met het knopen, vlechten en weer doorknippen van gele, rode en loodka- beltjes. Toen was er niets meer, dat de komst van Bell's schone uitvinding in de weg stond en al spoedig stond het toestel er; slank van hoorn, met een sierlijke haak en een snel-lopende schijf met witte cijfertjes. Onderaan het foestel zat een klein wit plaatje, zoals gebruikelijk bij vèrsprekers, met een nummer, óns nummer en wij konden er niet genoeg naar kijken. Het belletje viel ons ietwat tegen. Het had niet die dringend-schelle toon, die de toestellen van zeer druk bezette heren voortbrengen om hun meester er aan te herinneren, dat er weer iets te verdienen valt. Er is maar één nadeel aan deze telefoon: het nummer van de ijsbaan verschilt magr één cijfertje met het onze. Wij volstaan dus met het verstrekken van allerlei inlich tingen aan enthousiaste schaatsliefhebbers en in de loop van de tijd hebben wij daarin een redelijk grote routine bereikt. Zelf worden wij overigens slechts spo radisch opgebeld. H. de G. ADVERTENTIE Een meisje uit de buurt Blauwkapel, Kreeg het beet van een rasvrijgeze:.. Ze bestormde de veste. Met wat maar dorst leste. Geen succes! Tip var, Bootz deed het wèl! Inz. Heer M. J. S., Wassenaar ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bimlz' Oude Genever. De Eerste Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, dat de stichting „Medisch- psychologische Kinderkliniek" te Leiden van rijkswege een geldlening garandeert ten behoeve van het aankopen en inrichten van een gebouw met terrein. De Kamer ging voorts, na enige discussie, accoord met het wetsontwerp tot verlen ging van de tijdelijke wet Monumenten zorg, zulks in afwachting van de nieuwe Monumentenwet, die binnenkort bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Bij de behandeling van dit wetsontwerp merkte prof. Molenaar (V.V.D.) op, dat het ontwerp tot verlenging te laat aan het parlement was voorgelegd. Hierdoor zijn de monumenten een maandlang niet wette lijk beschermd geweest. De oude tijdelijke wet liep 1 December 1953 af. Volgens prof. Molenaar kan zij niet verlengd worden, omdat zij reeds ver lopen is. De heer Kol ff (C.H.) was eveneens van mening, dat de regering niet juist had gehandeld. Hij wees er de minister op, dat de Eerste Kamer in de toekomst niet meer op deze wijze wenst te worden behandeld. Minister C a 1 s wilde de late indiening van het ontwerp niet goed praten. Maar het argument van prof. Molenaar, dat het ontwerp geen rechtskracht kan hebben, verwierp hij. De Kamer behandelde hierna een aantal wetsontwerpen tot verhoging van loongren zen, bijslagen en uitkeringen krachtens sociale wetten, noodzakelijk wegens de loonronde van vijf percent. De heer Van Lieshout (K.V.P.) -be treurde het, dat het niet mogelijk was ge bleken de betrokken rentetrekkers de ver hoging reeds per 1 Januari te geven. Hij betreurde het voorts, dat een aantal leden der Kamer op staatsrechtelijke gron den bezwaren had gemaakt tegen de rege ringssuggestie in deze te handelen als had de Eerste Kamer dit wetsontwerp reeds aangenomen. Zijns inziens waren de be langen der betrokkenen van meer belang dan de staatsrechtelijke argumenten. De wetsontwerpen werden na een kort antwoord van de minister zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De „Stichting Bouw" heeft een zo juist gereedgekomen nummer van „The Way Ahead" uitgegeven, dat geheel aan de ramp van 1 Februari 1953 en aan de daarop ge volgde wederopbouw gewijd is. Dit blad, dat in de Engelse taal ver schijnt, wordt met de medewerking van het exporterende bedrijfsleven en de Ne derlandse ambassades, gezantschappen en Kamers van Koophandel naar alle delen van de wereld verzonden en het zal overal zonder enige twijfel met grote aandacht ontvangen worden. Met behulp van tien tallen foto's, statistische afbeeldingen .en situatieschetsen heeft men een aaneen sluitend beeld gegeven van de ramp. Uiteraard schonk de dichting van de dijken en de wederopbouw van de dorpen talrijke Nederlandse industrieën de ge legenheid hun producten aan te bieden. Nergens is het reclame-element echter storend en dit vooral typografisch bijzon der goed verzorgde nummer zal niet na laten nogmaals de aandacht te vestigen op de ramp en op alles, wat daarna mede dank zij de buitenlandse hulp door het Nederlandse volk in één jaar tijd aan wederopbouw tot stand werd gebracht. pen bij het redden van tal van kostbaar heden. Het blussingswerk werd zeer be moeilijkt doordat bijna geen water in de buurt was. Het ijs in de achter de villa ge legen vijver moest open gehakt worden, vóór men aan bluswater kon komen. Een nauwkeurige schatting van de schade is nog niet te maken. De villa alleen al was 150.000 waard.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5