Om 6 uur vanochtend startten 138 wedstrijdrijders voor Elfstedentocht Zes Noorse rijders naar Nederland Een aarzelende liefde PUROL GENEEST .Clowntje Riek 4 Feuilleton Ruim 2600 deelnemers aan te toertocht Beslissingen aanstaande in de eerste klasse Grishin 0.1 seconde boven wereldrecord door Dorothy Quentin De basketballcompetitie oor de kinderen s Meren- en Sleutelstad schaatstochten Recordpogingen in Davos «fstendloteal ca 2C0km 1) Fhpsp slpdpn IBartlphiem lien cum .EEUWAROEN 'START Eli 1AANKOMS- Franeker 'Harlingen "^OArum 59) Als Camelia's ster niet zo geschitterd had, als ze niet zulk een groot en begaafd actrice was geweest overpeinsde Gavin dan had de troep in dit grootse kleine land misschien wel een jaar lang kunnen rondtrekken. Het was echter dwaasheid terug te ver langen naar de gelukkige tijd, toen Val nog vrijgezel was. Cornelia had haar intrede bij de troep en in Vals leven gedaan. Ze had 't twee jaar uitgehouden bij het gedu rig rondtrekkende gezelschap. Ze verdien de dan ook ten volle een afwisseling! Onderbewust moest Gavin dit wel toe geven, alhoewel 't hem erg speet. Ondanks haar grillen en nukken kon men best met haar optrekken. Ze hield zich uitstekend bij 't vermoeiende en vaak zelfs afmat tende reizen, enkele dagen spelen en dan weer reizen. De laatste tijd had ze echter wel heel veel voor lief moeten nemen. Ze vatte bij wijze van spreken vuur en vlam, toen ze de hoofdkleedkamer van het King's Theatre binnen kwam stormen. „Hoe heb ik 't nuJe denkt toch niet dat ik me deze keer in het toilet ga verkleden!" Ma Tulip maakte een raar geluid. Vol gens haar zelf was 't een bemoedigend lachje, maar niemand die dat er in de verste verte ook maar uit kon destilleren 't mopje over „Dames" in Whangara werd langzamerhand al erg oud, maar Cor nelia haalde 't steeds weer op Ma Tulip lachte nogmaals: 't geluid van een briesje, dat door afgevallen herfstbladeren speelt. „Lieve kind, jij en Val hebben hier het rijk alleen ik zal je spulletjes direct brengen. Zal ik een prachtige ster op de leur plakken?" „Yraag Tim liever een paar extra lam pen te monteren", zei Cornelia vrij bits en toen stak ze plotseling haar hand naar Gavin uit, die er moe en mager uitzag. „Sorry, Gavin, ik ben nu eenmaal niet ait 't goede hout gesneden voor dit soort leven en mijn humeur is de laatste tijd ook niet al te best. Zeg Val alsjeblieft dat hij «ie Broadway-aanbieding moet accep- r.eren!" Ma Tulip was weggegaan om de kleren- manaen uit te pakken. Gavin was niet vaak alleen met Corne- iia. Hij greep Cornelia's hand een kort ogenblik stevig vast en ging toen op de kaptafel zitten om haar eens aandachtig gade te slaan. Ze liet zich in een stoel vallen en verborg haar gezicht in haar handen. ..Ik zie er verschrikkelijk uit", zei ze rustig. „Je bent moe", antwoordde hij en voeg de er direct aan toe: „We zien er allemaal moe uit, Cornelia. Je hebt je overigens uitstekend gehouden, vooral omdat je nog niet zo gewend bent aan al dat trekken zoals wij „Gelukkig maar!" Ze lachte een beetje zenuwachtig. Plot seling keek ze Gavin aan met een vragen- *de blik in haar mooie ogen. „Ik waardeer je oordeel, oude droge Schot, bijna even zeer als Valgeloof je werkelijk dat ik onredelijk ben nu ik voor de verandering eens zou willen gaan spelen in een behoorlijke schouw burg? Is 't onredelijk dat ik er naar ver lang dat 't gordijn opgaat voor duizend mensen de meesten in avondkleding en met die verrukkelijke geur van dure par fums en bloemen in de zaal.Met een goed crkest dat hen in de juiste stemming brengtIs 't zo gek, dat ik eindelijk eens wil spelen in een stuk dat maanden lang op 't programma blijft, dat ik me niet dag in, dag uit moet uitsloven en na een week of wat weer miin koffers moet pak ken om naar 't volgende afschuwelijke hótel te trekken? Je kunt 't toch niet dwaas noemen dat ik op een taxi reken bij de uitgang van de schouwburg en dat ik een warm bad wil nemen als ik er zin in heb, en.... en.... dat ik herkend word, als Ik ergens in een bekend restaurant ga eten Gavin knikte. .Verlang je er naar in 't centrum van de belangstelling te staan, Cornelia? Is dit nog steeds zo belangrijk voor je, terwijl je toch al twee iaar met Val getrouwd bent?" Ze roffelde ongeduldig met haar slanke vingers op de kale kaptafel. „Ja. Inderdaad. Is dat zo erg? Ik weet best dat Val een ster van me gemaakt heeft, maar ik sta mijn hele leven al op de planken!" En kinderlijk openhartig voegde ze er aan toe: „Ik zie wel dat je mij vervelend vindt, maar ik moest 't eens zegigen''' Gavin keek nadenkend. Tenslotte zei hij: „Begreep ie toen je met Val trouwde eigenlijk wel goed wat voor soort gezel schap hij had? Of had je zo 't idee dat je hem wel kon veranderen Cornelia lachte plotseling. „Ik dacht helemaal niet na' We werden gewoon op elkaar verliefd. Dat doen trouwens de meeste mensen. Is 't niet een soort chemische aantrek kingskracht of ze iets?" ,,'t Moet meer dan dat zijn als 't niet mis wil lopen". „Ja, vader!" Cornelia maakte een grimas. „Een tijdje later gingen we pas na denken. We wisten maar al te goed dat we wilden trouwen, we behoorden bij el kaar". „Dan behoren jullie dat ook nu nog en zo moet je 't blijven zien je moet niet wat anders willen, jullie moeten blijven leven zoals jullie je hadden voorgesteld". Gavin schraapte zijn keel; hij voelde zich plotseling wat verlegen, omdat hij zo openhartig met Cornelia over liefde en leveins-philosofie sprak. Snel liet hij er daarom op volgen: „Vraag me niet om partij te kiezen, Cor nelia. Ik blijf volkomen neutraal!" „Kern nou!" Cornelia lachte vrolijk en Gavin waar deerde haar nu meer dan hij vroeger had gedaan. „Jij en Val hebben wel iets van je weet wel en ze haakte twee vingers in elkaar „maar er zijn twee kanten bij 't probleem van kunst contra geld, dat weet je best. „Ik geloof dat 't meer een zaak is van wat Val van het ieven wenst contra jouw wensen en één van jullie zal moeten toe geven", merkte Gavin kalm op. „Als hij groter waarde aan zij angst toekent dan aan mij, zal hij die Ameri kaanse aanbieding wel van de hand wij zen. Je kunt 't als een soort test zien", zei ze rustig. „Je weet net zo goed als ik dat hij c*m een of andere reden wat bang is om ergens vast te gaan spelen". „De meeste mannen hebben wel iets waar ze in 't leven de meeste waarde aan hechten", antwoordde Gavin glimlachend, „en 't is niet helemaal eerlijk om jezelf op de andere schaal van de bascule te zet ten, Cornelia, 't Is eigenlijk typisch iets voor een vrouw, iets onsportiefs misschien wel en 't resultaat zal een van jullie uit eindelijk vernederen. Maak van dit aan bod geen test van Val's liefde voor jou, Cornelia dat is, eerlijk gezegd een af schuwelijk idee". Hij stond op van de kaptafel en keek op haar neer, terwijl ze een obstinate trek om haar mond kreeg. „Ik doe 't toch! Wat je ook mag zeggen! Ik voel er niets voor om 't niet te doen. Allemensen, Gavin, doe toch niet zo man lijk en zelf voldaan! Ik heb nu al twee jaar lang nauwelijks iets over dat eeuwige rondtrekken gezegd Val mag nu op zijn beurt wel eens terwille van mij zes maan den of een jaar lang ergens gaan spelen!" Gavin stond juist op 't punt weg te gaan, maar hij keerde zich bij de deur plotseling om. Hij was plotseling bang geworden. Cornelia was helemaal niet meer geprik keld en opgewonden. Ze was doodernstig. „Besef je eigenlijk wel dat dit de ont binding van de troep betekent?", vroeg hij zo kalm mogelijk. „Jij bent nog jong, Cornelia je hebt nog tijd genoeg om successen te behalen en je kunt daar nog volop van genieten. Maar Mary en John en Everitt zouden zonder Val verloren zijn en dat weet jij net zo goed als ik". „Maar iemand jij bijvoorbeeld zou de troep toch wel enkele maanden kunnen leiden?" „Zonder sterren?" (Wordt vervolgd Om zes uur vanochtend zijn 138 wedstrijdrijders vertrokken voor de Elfstedentocht 1954. De 6tart was gelegen bij de brug over het Van Harinxmakanaal aan de zuidkant van de Friese hoofdstad. Hier stonden tientallen banken op het ijs. Een aantal schijn werpers verlichtte het eerste gedeelte van het traject naar de eerste contrólestad Sneek. Op tweehonderd meter van de startplaats werden de deelnemers een half uur voor het vertrek verzameld in de fabrieksloods van een carrosscriebedrüf. Om vijf minuten voor zes gingen de grote deuren open en met de schaatsen onder de arm renden de deelnemers over de straatweg naar het kanaal. Met grote belangstelling keek de menigte toe. de koude volkomen vergetend. Verhoeven (Dussen) en Klaas Schipper (Steenwükerwold) grote figuren in de elfstedentocht waren de eersten die vertrokken. Spoedig volgden de anderen. Met de wind in de rug ging het naar Sneek. waar tegen 7 uur Wynia (Kornwerd) als eerste zijn kaart liet afstempelen, gevolgd door Klaas Schipper (Steenwijkerwold), Vollebroek (Hilversum), Lamberts (Leeuwarden), Hoogschagen (Alkmaar), Van Herk (Berkel), Verhoeven (Dussen), Keyzer (Werkhoven) en Nauta (Wartena). Het vertrek van de wedstrijdrijders uit Leeuwarden. Na de wedstrijdrijders volgden de toer- tochters, onder wie zelfs één uit Torento. Jannes Mieóema zou in 1955 zijn verlof in Nederland doorbrengen, maar had verno men dat de Elfstedentocht doorging, een plaats besproken in het vliegtuig, en 5000 kilometer afgelegd om nu de Elfstedentocht te rijden. Deze toertochters waren nog niet in Sneek 26 k.m. van Leeuwarden toen Wynia reeds als eerste IJlst pas seerde. Verder schreven oefce de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt en de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, in. Er waren dertig dames in de toergroep. Om precies halfacht arriveerde een groep van ongeveer 20 man bij de controle in Rauwprd OOrouw ,r Ojcur» '»V<x O Lemmer Sloten. In deze kopgroep bevonden zich A. Verhoeven uit Dussen. Wynia uit Korn werd, K. Leffertstra uit Stobbega, Chari- sius uit Leeuwarden. Lamberts uit Wage- ningen en Van der Berg uit Nijbeets. Ideale omstandigheden Het ging zo hard. dat men per auto moeite had om de controleposten tijdig te bereiken. Maar de omstandigheden waren ADVERTENTIE ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen dan ook boven verwachting ideaal. De wind was bovendien gaan liggen en dat was een belangrijke meevaller in het open Friese land. Bij Stavoren en Hindelopen ging Verhoe ven nog steeds aan de kop. „Noren", zeiden de Friese deskundigen waarderend, doelend op de schaatsen, waarop Verhoeven rijdt. Keyzer geeft op Een kleine kopgroep spoedde zich naar Workum. Naast De Vries waren er ook Wynia, Vollebroek, Nauta en Lamberts. Niet echter Keyzer (Werkhoven), want die kreeg voor Staveren een ongelukje waar door een van zijn schaatsen omboog. Key zer moest met tranen in de ogen tot op geven besluiten. Om tien over negen liet Charisius het eerste in Workum zijn kaart afstempelen, waarna het doorging naar Bolsward De rij ders hielden er een straf tempo in. dat steeds bij de 30 kilometer per uur bleef, hoewel zij nu een zwakke wind iets tegen hadden. In Bolsward Groot was de belangstelling in Bolsward, waar de eerste groep met luid gejuich werd ontvangen. Als eerste wierp Nauta zijn kaart op de contróletafel, op fracties van seconden door de anderen gevolgd. In de kopploeg bevond zich ook Van der Hoorn, de winnaar van '47. Minister Mansholt reed intussen bij de toerrijders samen met drie anderen aan een stok. Uitvallers De eerste uitvallers van de wedstrijd waren vanmorgen om halftien al weer in Leeuwarden terug. Van der Zwaag uit Oudwoude, op een na de oudste deelnemer, was bij IJlst op zijn mond gevallen. Hij kreeg ernstige wonden, die in het zieken huis in Sneek gehecht werden. Van een voortzetten van de wedstrijd was geen sprake. Voor zover bekend was het eerste slacht offer van het slechte ijs de Haarlemmer Weiland. Kort na de start reed Weiland in een scheur in het ijs, waardóór één van zijn schaatsen kapot ging. Hij had wel reserveschaatsen bij zich, maar durfde de tocht toch niet voort te zetten, nu hij zijn reservepaar al zo spoedig zou moeten ge bruiken. Zes man aan de kop Op het laatste stuk voor Harlingen ont brandde de strijd in de kopgroep. Was het tot dan toe zo. dat de rijders angstvallig bij elkaar bleven en geen pogingen deden geen serieuze pogingen althans om weg te komen, toen de moeilijke overgang over het Van Harinxmakanaal naderde liepen zes man weg en namen een voor sprong. Om 10.28 uur kwamen als eersten in Har lingen: K. Leffertstra uit Stobbenga, A. de Koning uit Beemsterburgwal, Van der Berg uil Nijbeets. Charisius uit Leeuwarden en Nauta uit Wartena en A. Verhoeven uit Dussen. Na de kopgroep van zes man, die in Har lingen als eerste binnenkwam, volgde op twee minuten de rijders Wynia uit Korn werd, Van der Hoorn uit Ter Aar, W. Ver meulen uit Ter Aar en Lamberts uit Wa- geningen. Op vier minuten kwamen: Segers (Pur- merend), Van der Pol (Hilversum), Scheer (Amsterdam), Zwart (Warga), Wijnhout (Haarlemmermeer), W. van Zand voort (Eindhoven) en Van Aarsen (Schoterzijl). De kopgroep van zes man Klaas Schip per moest achterblijven omdat hij een paar maal viel die in Harlingen twee minuten voorsprong had genomen, vergrootte deze voorsprong op weg naar Franeker belang rijk. In Franeker kwamen de zes. geleid door Jan Charisius, met 5'/t minuut voorsprong door op drie rijd°rs: Lamberts. Van der Hoorn en Wynia. Vermeulen in Harlin gen nog in de tweede groep was terug gevallen. Het tempo, waarin de rijders over het I gladde circuit gingen, was zo hoog, dat de mogelijkheid steeds groter werd van een verbetering van het in 1942 gevestigde record van 8 uur 44 min. De kopgroep was steeds ver voor op het berekende tijd schema. In Harlingen zou men om elf, uur moeten doorkomen, het werd even voor ha'f elf. Na Franeker was de toestand iets slechter en uit Dongjum. een paar kilometer naar het Noorden werd gemeld, dat de rijders daar in een dikke sneeuwbui zaten. Om klokslag twaalf uur kwamen de zes koplopers onder de brug door van de Fin- De basketballcompetitie ia de eerste klasse is thans zover gevorder dat alle nog te spelen wedstrijden van grote betekenis zullen zijn voor het bezetten van de boven ste of de onderste plaats. Bij de heren gaat Antilopen nog onge slagen aan de kop. Zonder moeite is dat overigens niet gegaan, want de twee over winningen in de tweede helft der competi tie waren niet overtuigend. Op de tweede plaats staat Oosterkwartier. Deze ploeg is wel erg gedupeerd door veel spelers in militaire dienst. HGA is door de recente nederlaag tegen IHJ zo goed als uitgeschakeld voor de eerste plaats. Voor de leidende ploegen blijft het desondanks een moeilijke tegenstander. Dit is eveneens het geval met SC Haarlem en IHJ. De laatste ploeg heeft zich aardig uit de buurt van de onderste plaats gespeeld. Dc stand is: Antilopen 9 18 300—230 Oosterkwartier ..9 16 320—240 HGA 9 12 251—224 SC Haarlem 9 10 337—291 IHJ 9 8 252—277 Schoten 9 4 221—266 HHC 9 2 219—290 HOC 9 2 203—332 Bij de dames zal Antilopen op 11 Februari een puntenaantal bereikt hebben dat alleen nog door HOC overtroffen kan worden. Het wachten in deze klasse is dus op de wedstrijden tussen Antilopen, HOC en HGA. Deze laatste kan in het gunstigste geval nog slechts gelijk komen met de anderen. De laatste plaats is vrijwel zeker voor Rapiditas. Of deze ploeg moet de naaste concurrenten voor deze weinig begeerde plaats weten te kloppen. Bij de dames is de stand: Antilopen 9 18 278—137 HOC 8 14 253— 88 HGA 9 14 176—109 SC Haarlem 8 8 141—179 PSVH 8 4 88—226 Oosterkwartier ..9 2 118187 Rapiditas 9 0 92240 Het programma voor Donderdag is: Meisjes: HOC A—HOC B. Dames: OosterkwartierHOC; Rapiditas 2 —HHC; AntiloDen 3—Oosterkwartier 2. Heren: PSVH 2—HGA 3; IHJ 2—Ooster kwartier 2; SC Haarlem 2—HGA 2; HOC— HHC. Op Vrijdag wordt gespeeld: Junioren: ZBVSHOC; SchotenIHJ. Dames: IHJ—HOC 2. Heren: ZBVSBBC; Schoten 2Excer- citia; PSVHHarlem Tigres; IHJOoster kwartier; IHJ 3—HHC 2. ENGELAND WEER TEGEN HONGARIJE Het Engelse voetbalelftal zal op 16 Mei een wedstrijd spelen in Belgrado tegen Joegoslavië en op 23 Mei in Boedapast tegen Hongarije. HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN RUSLAND. Na de 16e ronde van het schaaktournooi om het kampioenschap van Rusland heeft Averbach de leiding met 12L punt. Op de tweede plaats staat Korchnoi met 12 punten. kummervaart. Het waren nog steeds dezelfde, de drie Friezen Charisius, Lef fertstra, Nauta en verder Van de Berg Verhoeven en De Koning. Onvermoeibaar probeerde dit zestal de voorsprong rp de tweede en derde gToep te vergroten onder werkelijk ideale weersomstandigheden. De temperatuur was niet zo snerpend koud als men gisteren wel verwachtte vooral niet op het gedeelte tegen de Noord oosten wind in van Franeker naar Dok- kum en zodoende kon het enorm hoge tempo gehandhaafd worden. Van wind merkten de r'jders vrijwel niets op dit altijd zo zware aject, waar bovendien een lekker warme z.»n scheen en het ijs in uit stekende conöilie was. Dit in tegenstelling van de aanvankelijke berichten. Ook van zand en stof op het ijs was niets te be merken. Dat ook Engeland door de winter niet wordt ontzien toont dit plaatje. Een groepje arbeiders is hier druk in de weer om een meer dan een meter dikke sneeuwlaag op te ruimen, die het dorpje Eastling in Kent volkomen van de buitenwereld isoleerde. Dinsdagavond hebben de Noorse rijders in Davos een beslissing genomen in verband met bet verzoek van de Nederlandse officials, die zich op het ogenblik in dc Zwitserse winter sportplaats bevinden, om volgende week een ploeg van Noorse hardrijders bij doorgaand vriezend weer naar Nederland te zenden. De Noorse rijders, die in getale van vijftien zich momenteel in Davos bevinden, wilden allen gaarne naar Nederland komen, hetgeen na tuurlijk practische moeilijkheden met zich zou meebrengen. Daarom besloten de Noorse leiders om te loten. De loting had tot resultaat dat de volgende Noorse rijders Maandag, bij doorgaand vrie zend weer, per vliegtuig van Zürich naar Schiphol vertrekken: Andersen, Johannesen, Kristiansen. Farstad, Hansen en Arne Jo- hansen. Als reserve is aangewezen Torsten Scicrsten. De voorwaarde is gesteld, dat Andersen, Johannesen en Kristiansen uitsluitend op Dinsdag 9 Februari in Nederland mogen starten: Woensdag 10 Februari zullen zij per vliegtuig van Amsterdam naar Oslo moeten vertrekken. Sverre Farstad. Hansen en Jo- hensen zuilen evenwel op Woensdag 10 Fe bruari in Nederland aan de start kunnen verschijnen en zelfs zijn de Noorse leiders bereid dit drietal ook nog te laten deelnemen aan een derde wedstrijd in ons land op Don derdag 11 Februari. De bedoeling is. dat op de eerste dag de 500 en de 5000 meter op het programma worden geplaatst en dat de rijders Farstad, Hansen en Johansen op de tweede dag nog een 1500 en een 3000 meter zullen rijden. Geen Russen Het staat vast dat de Russische leiders in Davos de uitnodiging van Nederlandse zijde om met de Noren tezamen naar Nederland te komen, van de hand hebben gewezen. Zij staan op het standpunt dat de Russische ploeg na de Europese kampioenschappen in Davos volkomen rust moet hebben. Naar men weet zal da Russische p'.oeg op 13 en 14 Februari in Os.o tegen Noorwegen in een officiële landenwedstrijd uitkomen. Aan de andere Dat was nog net op 't nippertje! De jongen knielde bij de regenpijp en klopte er tegen; hij stak zijn hand in het gat. Maar Rick was al zover weggekropen, dat de jongen er niet bij kon: met 'n klop pend hart zat hij in de pijp en keek naar de hand, die hem probeerde te grijpen. Maar het lukte niet. De jongen werd kwaad. .Jfcom. er uit!", riep hij, en hij schopte legen dc regenpijp. Maar Rick was wel wijzerHij hield zich stil en bleef op zijn veilige plaatsje. Toen gaf de jongen het op, klopte nogeens tegen de pijp en liep toen door. Rick haalde verlicht adem. Dit was tenminste nog goed afgelopen.' Maar nu moest hij verder: want het leek hem veiliger, zich niet meer op de straat te vertonen. Daar liepen allerlei mensen, en, wie weet.misschien stond die jongen nog wel om een hoek op hem te loeren! Rick zette zich schrap en klom hoger in de regenpijp. Toen bereikte hij eindelijk het gat, waar de pijp in de dakgoot uit kwam. Hij kroop er uit en stond nu in de goot, waar hij eens voorzichtig rondkeek. Daar was een dakraam. Rick liep daar heen en klom op het kozijn; een hele klim was dat voor hem, maar hij kwam er. En toen keek hij naar binnen ADVERTEN'l IE SHAW'S HANDSCHOENEN In verband met de grote belangstelling voor de Merentochten, georganiseerd door hot Hollands Mcrendistrict KNSB over een •afstand van 20. 40. 60 en 90 km., is besloten deze tochten ook te doen houden op Don derdag 4. Vrijdag 5, Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari. De start zal zijn in Leiden. Oude Wetering. Langelaar, Nieuwkoop en Zeven hoven (Sluitkade) om 10.00 uur. Voo-ts ligt het in de bedoeling om op Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari de Bloe- menstad-Sleutelstadtocht van Aalsmeer naar Leiden visa versa te houden over een afstand van 70 km. De start voor deze tocht zal zijn om 10.00 uur in Leiden (hótel I Bel'evue», in Aalsmeer, (café „De Oude Veiling") en in Oude Wetering (paviljoen De Braasem). De Merentocht Ondanks de koude was Dinsdag de animo voor de Merentocht iets groter dan Maan dag. 500 liefhebbers startten 's morgens om half elf, van wie 450 in Leiden en 50 in Oude Wetering. Slechts 1 deelnemer reed de volle 90 kilometer uit. De overigen gaven de voorkeur aan de 20, 40 en 60 km. tochten. De grootste belangstelling ging uit naar de 30 wedstrijdrijders die de gehele Meren tocht. dus 90 km. moesten afleggen. Onder hen bevnod zich 1 vrouwelijke rijdster, n.l. mej. Uitte waal, uit Leimuiden. Al spoedig vormde zich een kopgroep van 9 man. Meeuwisse uit Voorburg liep geleidelijk van deze kopgroep weg. Maar Lok uit Leimuiden bleef hem goed volgen en deed zijn achter stand geheel te niet. Daarna zag Lok zelfs kans 4 minuten voorsprong op Meeuwisse te nemen. Doch bij Woubrugge reed hij ver keerd, zodat Meeuwisse tenslotte toch als eerste aankwam. kant bestaat de mogelijkheid, dat de Zweedse kampioen Sigge Erisccon, met de Noorse en Nederlandse ploeg Maandag naar Nederland zal komen. Onderhandelingen hierover zul len vandaag of morgen worden gevoerd. Van Nederlandse zijde in Davos is de eis gesteld, dat de beide wedstrijden in Nederland zullen moeten worden gehouden op een baan, die tenminste acht a tienduizend man accom modatie geeft. Verder is het de bedoeling, dat zowel de Noorse als de Nederlandse rijders van Maandagavond aanstaande in een Am sterdams hctel zullen logeren. In Davos werden gisteren invitatiewedstry- den gehouden, waarbü op de 1000 meter po gingen werden gedaan het wereldrecord te verbeteren. Grishin (Rusland) won de 1000 mter in 1 min. 28.5 sec., waarmede hy juist 0.1 seconde boven het bestaande wereld record van ClasThunberg (Finland) bleef. Wim van der Voort noteerde 1 min. 29.4 seconde en leverde daarmede de beste Nederlandse prestatie op deze afstand sedert Dolf van der Scheer in 1930. eveneens in Davos, 1 min. 33.8 sec. liet afdrnkken. De uitslagen waren 1000 meter: 1. Grishin (Rusland) 1.28.5. 2. Aas (Noorwegen) 1 29. 3. en 4. Wim van der Voort (Nederland) en Haugli (Noorwegen) 1.29.4. 5. Sakunenko (Rusland) 1 min. 29.5. 6. Elvenes (Noorwegen) 1.30. 7. Maarse (Ne derland) 1.30.4. 8. Andersen (Noorwegen) 1.30.6. 9. Tangen (Noorwegen) 1.30.7. 10. Jo hannesen (Noorwegen) 1.31. 1. Kristiansen (Noorwegen) 1.31.4. 12. Broekman (Nederland) 1.31.6. De tijden van de overige Nederlanders wa ren: De Graaff 1.32.8; Huiskes 1-33.9 en Schu ier 1.34.2. De resultaten van de 500 meter invitatie 1. Farstad (Noorwegen) 43.6. 2. Gerard Maarse 43.9. 3- Soefterland (Noorwegen) 44.1. 4. Johansen (Noorwegen) 44-4. De Nederlandse rijders wisten aanvankelijk niet hoe zij de 1000 meter, die men als een verlengde sprint kan beschouwen, moesten rijden. Sommigen hielden op de rechte af standen de handen op de rug, anderen trok ken de handen weer los. Vooral de juiste verdeling van de krachten over de ronde stelde de Nederlandse rijders voor proble men, die bij gebrek aan ervaring niet ge makkelijk waren op te lossen. De uitslagen van de 5000 meter luiden: 1. Haugli (Noorwegen) 8 21.1. 2. Broekman (Nederland) 8.22.1. 3. Sakunenko (Rusland) 8.23.8. 4. Wim van der Voort 8.30.4. 5. Tangen (Noorwegen) 8.30.7. 6. CrOnshey (Engeland) 8.33.1. 7. Wim de Graaff 8.36.8. 8. Henk Schu ier 8.40.0. 9. Anton Huiskes 8.40.3. 10. Offen- berger (Oostenrijk) 8.42.7. 11. Mannsbarth (Oostenrijk) 8.44.6. 12. Nielsen (Noorwegen) 8.45.3. Kees Broekman reed een volmaakte 5000 meter. Hij gleed gemakkelijk, ondanks het wat harde ijs, noteerde tien 6lagen op de rechte einden en verdeelde zijn krachten uit* stekend. Na 22 sec. voor de eerste 200 meter te hebben genoteerd dat deden Sakunenko en Sverre Ilaugli, de winnaar van dit num mer ook liet hij 38.5 sec voor de volgende ronde afdrukken, vervolgens 7 maal 40 sec. precies, gevolgd door een ronde van 40.5 sec., weer één an 40 sec-, een voorlaatste 400 me ter van 41.5 sec. en een finish van 39.1 sec. In zijn rit tegen Wim van der Voort was de wind geheel gaan liggen, waarvan Haugli dankbaar profiteerde om met een tijd van 8 min. 21.1 sec. de zege te behalen in dit nummer. Dmitri Sakunenko, de comingman van Rus land, die overigens niet aan de Europese kam pioenschappen zal deelnemen, had een zeer snelle eerste helft op de 5000 meter, maar zijn korte slag 14 slagen op de rechte stukken kostte deze soepele rijder toch te veel energie om het hoge tempo tot aan de laat ste ronden te kunnen volhouden. Anton Huiskes kwam drie ronden voor het einde adem te kort. De Graaff knabbelde weer wat van zijn persoonlijk record af en plaatste het nu op 8 min. 36.8 sec. Henk Schuier, die in moeiiyke omstandig heden tijdens zün rit tegen Seiersten was de wind op zijn hevigst 8 min. 40. sec liet afdrukken, verbeterde ook al zijn persoonlijk record.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6