Moderne motortrawler VGZ op weg naar de tweede klasse Agenda voor Veis en Havenberichten AUTO OF MOTORRIJLES? Kennemer Lantaarn Visserij - varia van alle gemakken voorzien Sterke Canadees voor kabeljauw en robbenvangst T\ 4 4 Heemskerk Overwinning op Johez Experiment bij Sparta Vroeg begin van nieuw houtseizoen AREND REIJM het adres 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS r- ft Ondanks koude goed concert van „St. Caecilia" Elfduizend gulden kinder postzegels verkocht TAFELTENNIS Gym in de zaal Gewichtheffers van „Hercules" in actie „Lise" opent bij Van Gelder Scheepvaart DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 Onze rubriek „Langs Sluizen en Havens" presenteert vandaag een nieuwe motor trawler, die nog net in 1953 kon worden afgeleverd. Onze vissers zullen dit schip ver moedelijk niet op de Noordzee aantreffen en of het ooit in lJmuiden zal markten is eveneens de grote vraag. De thuishaven van deze nieuwe trawler is namelijk Halifax in New Schotland, een kleine 3000 mijlen hier vandaan en het zou er voor dat gebied slecht uitzien, wanneer de daar thuisbehorende vissersvaartuigen de lange toqht over de Atlantische Oceaan moesten maken om in de Noordzee hun kostje op te diepen. Eerder is bij de West Europeese landen de drang aanwezig om de bij de Canadeese Oostkust gelegen visgronden op te zoeken, zodat onze vissers na verloop van jaren toch dit nieuwe schip nog wel eens tegen kunnen komen. Bij die te watorlaitiing kreeg het de naam „Theta" en de gebeurtenis vond plaats aan de Clyde bij een werf, dlie niet zo bekend is op het gebied van de bouw van trawlers, zoals bijvoorbeeld Hail'l en Lewis in Aber deen. De bouwers van de „Theta'* zijn L. Lamont en Co. Ltd.. die hun bedrijf heb ben in Port Glasgow. De bouw geshiedde in opdracht van de in 1949 opgerichte rederij Christensen Canadian Enterprise Ltd., gevestigd te Montreal. De „Theta" is het tweedie schip dat bij Lamont is besteld voor de Canadese reders. In 1950 kwam gereed de 849 bruto regis ter ton metende „Theron", welke tweemaal zo groot is als de „Theta". Van de „Theta" is hierbij een silhouet afgebeeld en hoewel trawlgalgen niet ontbreken heeft het schip toch bijzonderheden, die men bij een nor male trawler niet aantreft. Zowel de „Theta" als de „Tberon" zijn niet alleen gebouwd om er de trawlervisserij mede uit te oefenen maar ook om dienst te doen als jager op zeehonden. Deze twee bedrijven heeft de rederij tot uitdrukking gebracht in een embleem op de schoorsteen, name lijk door er een kabeljauw en een zeehond op aan te brengen. „De Gieteling" naar beroepstoneelavond De vereniging „De Gieteling" brengt op Donderdag 11 Februari met de leden een bezoek aan een beroepstoneelavond, waar op het Rotterdams Toneel zal opvoeren het blijspel „Voor iedere vrouw komt eens de tijd". Men bezoekt de uitvoering in de Stadsschouwburg te Haarlem. Onderlinge wedstrijden van „lJmuiden" De onderlinge wedstrijden voor de af delingen dames en adspirant dames van de Christelijke Gymnastiekvereniging „lJmui den" zullen worden gehouden op Vrijdag, 12 Februari, in de gymnastiekzaal van de Marnixschool. DEM-lid naar Elfstedentocht De bekende lange afstandloper van D. E. M. Henk Adrichem, doet vandaag mee aan de Friese elfstedentocht. Kijkpost naar robben. Bij de robbenjacht is een uitkijkplaats hoog in de mast onmisbaar, vandaar dat we bij beide schepen een kraaiennest in de voorste mast aantreffen. De scheepshuid is extra versterkt voor de vaart in ijs in de Poolzee. De bovenbouw, die opvallend hoog is, is van aluminium. De bruto inhoud van de „Theta" bedraagt 430 reg. ton. Wat de afmetingen betreft past het schip naast 'de in lJmuiden thuisbe horende „Haarlem". Over alles meet de „Theta" 50,29 m, tussen de loodlijnen 46.15 m, de breedte is 8,56 m en de holte 4,27 m. De zes cyl. British Po'ar diesel motor ontwikkelt evenveel paardekrachten als de stoommachine van de „Haarlem", namelijk 800 pk. Radar. De moderne navigatiemiddelen worden gecompleteerd met radar, welke apparaten zijn ondergebracht itn de ruime hut, tevens kaartenkamer achter de stuurhut. De schipper behoeft niet tegen zijn kooi op te kijken wanneer hij na vermoeide dienst op de brug uit wil blazen op de bank, want hij heeft een aparte salon naast een wasgelegenheid en een en ander doet niet onder voor dergelijke gelegenheden op koopvaardijschepen. De kok in de kombuis zal zich geen zorg maken als het electrisch fornuis om de een of andere reden mocht uitvallen, want hij heeft er ook een diie met olie gestookt wordt. De accommodatie voor de bemanning is in het achterschip. Tijdens de jacht op zeehonden worden de robben-jagers onder gebracht in het logies onder de bak in het voorschip. Opmerkelijk is dat ten behoeve van de logiezen onder diek zoveel patrijs poorten zijn aangebracht, iets dat bij onze schepen bijna niet voorkomt. Met de „Theta" heeft de Chriistensen Canadian Enterprise Ltd. haar vijfde schip in d/ienst gesteld, tevens het tweede, dat rechtstreeks in opdracht van de rederij werd gebouwd. Dit nieuwgebouwde schip is tevens de grootste. Het kwam in 1950 gereed, heet „Theron" en is met de „Theta" gestationneerd in Halifax. De drie schepen, waarmede men in 1949 begon zijn van kleiner formaat en afkomstig uit de Ver enigde Staten, toen 18 a 20 jaar oud. Het waren de bij Bath Iron Works gebouwde trawlers Notre Dame, Fordham en Illinois die na door Christereen te zijn overge nomen respect, als Truls, Titus en Tem, St. John's op New Foumd'land als thuis haven kregen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Weinig aanvoer op Urk Door de vorst kon vorige week slechts een etmaal op het IJselmeer worden gevist. De vangsten waren gering te noemen. De aanvoeren van snoekbaars varieerden van 3 tot 129 pond per span en de prijzen van 6266 cent per pond. De vangsten rode baars waren van 7 tot 56 pond per span (twee vaartuigen). De prijzen rode baars liepen van 7478 cent per pond. Blei aan voeren gingen van 12 tot 626 pond. De prijs liep van 89 cent per pond. De verdiensten waren slechts van 5 tot 100 per vaar tuig. Vorige week werd in totaal aange voerd: 263 pond snoekbaars; 79 pond rode baars en 1658 pond voorn. De omzet was 377,54. WOENSDAG 3 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Moulin Rouge". I. v. A. O., 20 uur, Cultureel Centrum, lezing. Cultureel Gebouw, 20 uur: lezing en films reisbureau. Vclser Jazz Sociëty, 20 uur, café Van der Lem, lezing. DRIEHUIS: Oranjevereniging „Driehuis", 20 uur, Koffiekamer Westerveld, filmvoorstel ling. DONDERDAG 4 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Moulin Rouge". Advendo, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. VELSEN: Raadhuis. 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken 1012 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. 1 yM \jT \f irt --CJ £L VISSERIJ-ARCHIEF SR1E VAN OER VEER UMUIOEN MT .THETA' 19S3 PORT 5LAS50V Met de rob en de kabeljauw in het schoorsteenmerk is de „Theta" typisch een trawler, die voor de visserij op hoge breedtegraden is gebouwd. Geslaagd Voor <Je te Amsterdam gehouden prac- tijkexarjiens Machineschrijven slaagden de dames A. Klinkenberg, N. Bootsman, D. Moleman en L. v. d. Pijl. Voor de examens Steno zijn ge slaagd de dames mejuffrouw I. v. Leeu wen en mejuffrouw L. Post; de laatste met lof. Allen werden opgeleid door het Insti tuut van Otterlo te lJmuiden. Grondstofaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Zweed se s.s. „Hollandia" met een lading van 1000 ton houtstof uit Gothenburg. Het R.K. famfarecorps „St. Caecilia" te Heemskerk heeft Dinsdagavond in het Marquette-theater de donateurs vergast op concert, dat als goed geslaagd beschouwd mag worden, daar de muzikanten er in slaagden, de koude in de zaal bijna geheel te doen vergeten. Onder de bezielende leiding van de heer Lou Teryoort was al dadelijk na de mars „Uit volle borst" het contact met het pu bliek gelegd, dat gedurende de hele avond is gebleven. Het programma vermeldde grotendeels meer populaire werken als Saint Triphon" van Arthur Ney en „Symphonetta" van Albert Thiery. Medewerking aan deze avond werd ver leend door het gezelschap „Fantasta", dat de talrijke aanwezigen vele staaltjes van acrobatiek en evenwichtskunst liet zien door op fietsen en andere voertuigen van vreemdsoortige vorm op het toneel rond te toeren. Klaverjasdrive van K.A.J. De K.A.J. te Heemskerk organiseert op Maandag 8 Februari in het KSA.-gebouw een klaverjas-drive. J. Catnpertschool met 1006.- aan de Velsense top De verkoop van de kinderpostzegels in Velsen en omstreken heeft in '53 11.391,45 opgebracht. Hiervan werd 10 421 bijeen gebracht door de leerlingen van scholen en ƒ970,45 door de leden van de,Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afdeling lJmui den. In 1952 was de opbrengst in totaal 8.738,25, waarvan 7.875,75 van de scho len. De leerlingen van de Beverwijkse scho len verzamelden 5485; in Driehuis op de J. Campertschool 1.006 en de St. Joannes ULO 469. Te Santpoort op de Brederode- school 256, Ad. van Nassauschool 689. School met de Bijbel 430 en de St. Lidui- naschool 148. In Velsen Noord op de St. Josephschool 444, Watervlietschool 302, Da Costaschool 144, Gymn. Felisenum 287, Gem. Huishoudschool 388. Op de scholen in IJmuiden-Oost en De tafeltenniswedstryd tussen de eerste teams van V. G. Z. en Johez, die met zoveel spanning tegemoet werd gezien, is te Haar lem gespeeld en eindigde na een enerverende strijd in een 61 overwinning van dc Vel- senaren. Als eersten kwamen tegen elkaar uit Deus en v. d. Mark, waarbij Deus na drie sets als overwinnaar uit de strijd kwam. Dit was een grote ruggesteun voor V. G. Z., daar v. d. Mark als sterkste speler van Johez bekend staat. In de volgende strijd tussen Ales en Idzinga kon Ales echter geen moment tot het gewone spel komen, zodat dit een punt voor Johez werd. Luyben had in de eerste wed- IJmuiden-West werden de volgende bedra- I strijd zodanig met zenuwen te kampen, dat gen verzameld: Julianaschool 105, E. van Soeterwoudeschool 134, Moerbergschool 643, Claraschool 189, H. Hartschool 97, Insingerscbool 735, Marnixschool 262, Comité-school 252, Emmaschool 387, Rijks H.B.S. 943, P. Vermeulenschool 164, Jan Ligthartschool 360, Theo Thijs- senschool 352, V.G.L.O. School 318, F. L. Ossendorpschool 348, Huishoudschool 14, St. Antoniusschool 381 en de St. Adelbert V.G.L.O. 174. Het landelijk en plaatselijk comité dankt allen, die hebben meegewerkt, de actie te doen slagen. Naar aanleiding van de Zaterdagavond in gebouw „Concordia" te houden uitvoe ring van de gymnastiekvereniging „Spar ta", die vorig jaar wegens het niet beschik baar zijn van het oefenlokaal in de Water vlietschool niet kon doorgaan, kan meege deeld worden dat deze avond een „experi menteel" karakter krijgt. De uitvoerenden zullen niet op het to neel optreden, maar in de zaal zelf. Het be stuur heeft gemeend dit te moeten doen om redenen van technische aard. Er wordt bovendien ruimte mee gewonnen. Het publiek zal rond de toestellen en op de gaanderij plaats kunnen nemen. Mocht een en ander slagen, dan zal zulk een „zaaluitvoering" in de toekomst wel meer worden toegepast. Inmiddels heeft „Spar ta" wegens haar in October te vieren gou den bestaansfeest plannen in studie voor een waardig festijn. Met de thans 250 wer kende leden die „Sparta" telt, wordt een aantrekkelijk feestprogramma voorbereid. Zondag werden in gebouw Amicitia in Den Haag de kampioenschappen gewichtheffen van Nederland gehouden. A. Keisgieter van Hërcules, lJmuiden werd derde in de afde ling licht zwaargewicht. Hij verwerkte in totaal een gewicht van 290 kilo. Kampioen in deze afdeling werd N. d. Haas van Leiden, die 302ui kilo verwerkte. F. H. Mosseveldt van DCIJ werd tweede met een totaal ver werkt gewicht van 292"i kilo. Het was jam mer, dat Keisgieter bij zijn laatste beurt, '125 kilo stoten) faalde, anders had hij de kampioen nog benaderd. F. H. Buis van Her cules, lJmuiden werd in het zwaarmidden- gewicht vierde met een totaal verwerkt ge wicht van 270 kilo. Ook hij miste de laatste stootbeurten. Kampioen in deze afdeling werd v. Teeuwen van PSV, Eindhoven. Hij verwerkte een totaal gewicht van 297'.4 kilo, een fraaie prestatie als men weet, dat de zwaargewicht kampioen ook 297'i kilo verwerkte. Dinsdag 2 Februari kwamen de haven van lJmuiden binnen: Virgo van Rotterdam. Lisetta van Rotterdam. Molenkerk van Rot terdam. Karl Christiaan van Rotterdam. Berwick van Christiansand, Krautstand v. Bremen. Niagara van Swansea. Schie van Bremen. Trito van Dublin. Fiat van Ant werpen. Glory van Antwerpen. Jutland van Norrköping. Dieter Waltraut van Hamburg. Vertrokken zijn. Julia naar Antwerpen. Holderness naar Goole. Baltic naar Struis. Durwald naar Odessa. Anna Thorn naar Kopenhagen. Bittern naar Rotterdam. Hor- nem naar Rotterdam. Pieter Hubert naar Rotterdam. Swift naar Londen. Jans naar Londen. Zaanstroom naar Hull. hij van de niet zo sterke Stevens verloor. Toen Deus de tweede wedstrijd verloor, was de stand 31 voor Johez en was er niet veel kans meer. Toen Luyben op keurige wijze van v. d. Mark won en Ales de gelijkmaker scoorde, herleefde de hoop. De wedstrijd tus sen Idzinga en Luyben gaf daarna een vol- Veel vroeger dan in voorgaande jaren is Dinsdagavond voor de papierfabriek Van Gelder Zonen de eerste boot met papier hout voor het nieuwe seizoen voor de steiger gekomen. Het Finse s.s. „Lise", dat een lading van 614 vadem hout uit de Finse haven Sörnass aanvoerde, was trou wens Zondagavond al binnen, maar heeft door het lossen van grondstoffen uit an dere zeeschepen op een losbeurt moeten wachten. De „Lise" heeft zich nog vrij door de Oostzee kunnen begeven en daardoor een vlotte reis gehad. Als dit schip enige dagen later zou zijn vertrokken van de laadhaven had het ijs in de Oostzee de vaart zeker niet zo gemakkelijk gemaakt. Gewoonlijk werd het eerste hout voor Van Gelder pas aangevoerd einde Maart of begin April, zodat de Fin wel buitenge woon vroeg is. ledige keer aan de strijd, doordat Luyben met prachtig en gedurfd spel de medespelers be wees, dat ook in deze zaal goed tafeltennis gespeeld kan worden. Hierdoor was het zelf vertrouwen bij V.G.Z. volledig hersteld, ter wijl dat van Johez zienderogen daalde, het geen vooral tot uiting kwam, toen de stand 35 voor V.G-Z. was, door een overtuigende overwinning van Deus. De wedstrijd v. d. Mark—Ales kon de beslissing brengen. Van der Mark bleek niet opgewassen tegen de taak, om van deze laatste kans voor Johez ge bruik te maken, terwijl Ales meedogenloos elke fout afstrafte en met 217 en 2113 een eind aan alle spanning maakte. De talrijke V.G.Z.'ers, die als supporters waren meegegaan, staken hun vreugde niet onder stoelen of banken, terwijl ook Johez- mensen direct V.G.Z. van harte gelukwensten. Doordat de dubbclpartij niet meer van be lang was, kon hier eindelijk onbevangen ge speeld worden, waarbij tenslotte Johez mei. 2220 en 2422 zegevierde en de einduitslag zodoende 64 voor V. G. Z. werd. De andere uitslagen van de afgelopen week waren Velsen 4—V. G. Z. 4 4—6 G. T. T. C. 6—V. G. Z. 3 2—8 Erepoort in de Van Kalkarstraat Ter gelegenheid van het vijfenveertig jarig huwelijksfeest van de heer en me vrouw J. van der Linde, dat vandaag wordt gevierd, is voor hun woning aan de Van Kalkarstraat 2 een mooie erepoort op gericht. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de buurtvereniging „Wijkeroog", waarvan het bruidspaar lid is. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost Tel. 6280 Hagelingerweg 131 - Santpoort - Tel. 8930 Zevenenzeventig kilogram weegt deze Grote Vier-conferentie van marsepein, gemaakt door een Berlijnse chocoladefabriek, waar men er 164 werkuren aan heeft besteed. De figuren zijn ongeveer 90 centimeter hoog. Adinda, 1 v. Haiphong n. Sungeigerong. Algenib, 1 v. Ham'"i-j te Antwerpen. Armilla, 2 te Haiphong Aagtedijk, 1 v. Victoria n. New York. Axeldijk, 1 v. Hambiug n. Bremen. Alioth, pass. 1 Fernando Noronha n. Antwerpen Ainati, 1 340 m. Z. ten W. Santos. Alphacca, 2 v. Montevideo te Paranagua. Aludra, 1 v. Puerto Alegre n. Rio Grande do Sul Andijk, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Alchiba, 2 v. Antw. n. Rotterdam. Agamemnon, 30 v. Port au Prince n. New York. Albireo. 1 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Alpherat, 1 v. Santos n. Montevideo. Altair. 31 te Victoria. Arundo, 2 v. Fremantle n. Port Said. Agatha, 2 v. Priok te Pladju. Alcyone, 1 130 m. W. Teneriffe. Aide ra min, 1 80 m. ZO. eil. Masira. Almkerk, 1 60 m. W. Kreta. Alwaki, 1 200 m. O.NO. Bahia. Amsteldiep, 1 v. Ummsaid te Damman. Britsum, 2 v. Balboa te Kobe. Barito, 1 v. Tapatuan n. Pinabang. Billiton, 2 v. Portland te San Francisco. Bloemfontein, l 400 m. W. Kp. Frio n. Las Palmas Bonaire, 1 1120 m. ZW. Flores. Binteng, pass. 1 Brothers n. Suez. Breda. 1 200 m. ZW. Lands End. Caitex Delft. pass. 1 Kp. Vncent n. R'dam. Caltex Leiden, pass. 1 Kp. Vincent n. R'dam. Caitex Utrecht. 3 v. Sidon te R'dam verwacht. Cistula, 1 v. Singapore n. Mlrl. Celebes. 1 v. Barcelona n. Amsterdam. Caitex Pernis. 1 100 m. W. Sidon. Caitex The Hague, pass. 1 Noordkust Tunis n. Sidon. Ceronia, 5 Singapore verwacht. Clecdora. 1 70 m. W. Colombo n. Singapore. Dongedijk, pass. 1 Azoren n. Antwerpen. Dalerdijk, 1 v. Havar.na n. Vera Cruz. Duivendijk. 1 te Newport News. Eos, 1 v. Valencia te Rotterdam. Enggsno. 31 te Calcutta. Esso Den Haag. pass. 1 Ouessant n. Sidon. Ena, 1 120 m. ZW. Nat una eil. Esso Amsterdam, 1 45 m. ZO. Brothers. Esso Rotterdam, 1 900 m. W. ten Z. Lands End. Friesland (KRL). 2 v. Bahrein n. Bombay. Fr-eslard (SSM), 2 v. Methil n. Rotterdam. Gaasterland, 1 v. Le Havre n. Lissabon. Hector 1 te Genua. Hathor, 1 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hermes. 3 te Puerto Limon. Hilversum, pass. 2 Perlm n. Lands End. Ir.drapoera. pass. 1 Ouessant n. Djakarta. I!os. 1 te Savona. Ivoorkust. 2 te Matadl. Jch. v. O'.denbarnevelt. 1 v. Fremantle n. Mel bourne. Japara (KRL). 1 rede Semarang. Java, 1 380 m. W. Cochin n. Djibouti. Kertosono. pass 1 Hawaii eil n. San Francisco. Kedoe. pass. 1 Malta n Rotterdam. Lombok 3 Kaapstad verwacht. Leopoldskerk. pass. 1 Gibraltar n. Antw. Laertes, 2 v. Port Said te Bilbao. Langkoeas, 1 260 m. NW. Cocos eil. Lekkerkerk. pass. 1 Rasfartak n. Aden. Leuvekerk, 1 50 m. NW. Brothers. Lucita. 1 in Firth of Clyde n. Heysbam. Luna, 1 Burlings gepass. n Rotterdam. McCuba. 2 v. Singapore te Mlrl. Marisa, 1 Malta gepass. n. Port Said. Mirza, pass. 1 Noordpunt Luzon n. Nitgata. Mentor, 1 v Tunis SfEX. Modjokerto. 1 v. Singapore te TJ. Prlok. Maas, 1 v. Heraklion n. Patras. Molenkerk, 2 te Amsteidam. Maasdam, 1 v. Ciudad Trujilln n. San Thomas. Madoera, 1 30 m. NW. ell Comoro. Malea. 11 v. Huil n. Thameshaven. Mariekerk, 1 310 m ZW. Lissabon. Marken. 1 te Bahrein. Marpessa, 1 110 m. N.NW. Natuna eil. Mataram, 1 240 m. Z Flores. Meerkerk. 1 110 m. NO. Ouessant. Nieuw Amsterdam. 1 v. Trinidad n. Laguaira. Ncordam. 1 420 m. ZW. Kp. Race n. R'dam. Omala. 2 te Sydney. Oranje. 2 70 m. W. Sahang n. Belawan. Poelau Laut, pass. 1 Malta n. Beyrouth. Peina. 1 v. Singapore n. Wellington. Prins Fred. Hendnk. pass. 1 Sclllv's n. Halifax Prins Philips Willem, pass. 1 Ouessant naar Dakar. Peperkust, 31 te Takoradi. Polydorus 29 v Port Swettenham n A dam. Polyphemus, pas. 1 Minikoy n. Aden. Prins Willem III, 1 50 m. N.NW. Oporto. Rünkerk. pass 1 Kreta n. Port Said. Rotti, 1 v. Djibouti n Penang. Riddeikerk pas. 2 Perim n. Port Said. R ouw. 29 te New Orleans. Rafaela. pass. 1 Poelo Bintang n. Bangkok. Schie, 2 te Amsterdam verwacht. Straat Soenda. 3 Hongkong verwacht. Salawati, pass. 1 Gibraltar n. Marseille. f Ijsbaan Een listige lezer heeft Zon dag met de schaatsen onder de arm geprobeerd het ijsbaantje op het ondergelopen land bij de tunnelbouw te benaderen over de landen. Toen is hem een jongeman met een rode neus tegemoet gekomen, die een dekseltje van een jampot met een lik lijm alsmede een boekje bonnetjes, gebruikelijk in garderobes en fietsenstal lingen, bij zich had. Of meneer even een kwartje wilde dokken. Meneer wilde dat nu net niet, want waarvoor zou hij, die op ondergelopen land een schaats je wil schaatsen daar onmid dellijk maar weer een kwartje aan moeten offeren. Niet om het kwartje overigens, maar vanwege het princiep, dat hem op parkeerplaatsen voor auto's ook zo tegen de borst stuit: het principe van bedelen. Dat heeft in het nette en het bedaarde een paar woorden opgeleverd en de meneer is tenslotte weg gegaan zonder te betalen, want in zo'n geval moet je con sequent blijven. Hoe dat nu zit, vraagt hij. Dat zit zo: het ondergelopen land is gepacht door twee IJmuidenaren, die er een ijs baan exploiteren. Nou.... „ijsbaan", maar in elk geval een stuk bevroren water, waar men met enige tussentijdse sprongetjes over enige uitste kende graspollen een schaats kan uitslaan. Wie daar dus wil rijden, zal er wat voor over moeten hebben. Dat met die kaartjes is niet in orde: daar moeten officiële kaartjes voor komen en de meneer heeft gelijk, dat hij voor een officieus papiertje geen kwart je wenst te betalen. Dan zou het sigarettenvloei wat kost baar worden zegt hij. Hiermee is weer eens bewe zen, dat Velsen echt wel be hoefte aan een ijsbaan heeft, buiten die van Santpoort. Be verwijk heeft met een groot gebaar het Kuenenplein onder water gezet, zodat daar een machtig mooi baantje ontstond en ik vraag me af, of we er gens ook niet zoiets kunnen organiseren. Wie weet wat en welke gemeentelijke schaats liefhebber zet de kraan open? Marktplein? Zal wel te bol zijn. Willemsplein? Die arme aanplant. Laat ons piekeren, vrinden. Feest in de De RuUter- straat Op nommer 120 in de De Ruijterstraat begint het fees telijk naar slingers en gebak te ruiken, want Maarten Prins gaat op 6 Februari Zaterdag dus het feit van zijn gouden echtvereniging vieren. Maar ten stamt uit een kloek zee mansgeslacht, dat zijn steê op Egmond vond. De jonge Maar ten emigreerde een kwart eeuw terug naar lJmuiden en het is nog niet zo lang geleden, dat hij de zee voor het laatst onder de benen voelde: dat was op de „Penelope", toen Maar ten nog één keer Engeland wil de zien. De buren zullen er voor zorgen, dat het Zaterdag een glanzende dag wordt. Dezerzijds, echtelieden: van harte proficiat en nog vele jaren! Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. Kou Mag ik beginnen met een zo warm mogelijk pleidooi voor onze onderkoelde en dies con- tinu-stampvoetende medemen sen, die de ganse dag of een deel daarvan door de Oosten wind schuifelen en derhalve aanspraak maken op ons medeleven en onze steun waar mogelijk? Voor de H.H. versteende fietsers op de Lange Nieuwstraat, die zich niet hele maal meer aan alle regels hou den en de H.H. wandelaars, wier verkleumde gebeente maar traag reageert op het claxonneren van achter voor ruiten zetelende en in hoge kragen gehulde automannen? Geef ze een beetje toe, gij die gezeten zijt en dan altijd nog warmer dan uw mede-kou lijders. Geef niet alleen toe, huisvrouwen, maar geef als het kan ook eens een bakje troost. Rept u zo snel mogelijk naar de voordeur, als de melk boer u het dagelijkse blokje melk komt afleveren, want voorwaar hij heeft niet het beste deel van het leven. Kettinghonden en kaairidders Weet ge, welke slagzin in onze uitermate koude vishallen opgang doet, zodat er in de :antine ondanks alle koulijderij toch nog wel even zachtkens om gegrinnikt kan worden? Deze: „Houdt de kettinghon den binnen, maar stuur de kaairidders de hal in". LAMPENIER iaJ Prijzen van Dinsdag. Per 1 kg: heilbot 32,60; gr. tong 2,292,19; grm. tong 1,62—1,55; kim. tong 1,75—1,63; kl. tong I 1,74—1,53; kl. tong li 1,50—1,46; tarbot I 2—1,76. Per 50 kg: tarbot III 55; tarbot IV ƒ42—20; kl. tongschar ƒ22; schartong ƒ22; gr. schol ƒ2218; grm. schol 2217,50; kim. schol 5443; kl. schol I ƒ45—36,50; kl. schol II ƒ21—9; schar ƒ2420; bot ƒ8; v. haring 1715; makreel ƒ35,5032; gr. schelvis ƒ45; grm. schelvis 54; kim. schelvis 54; kL schel vis 5348; kl. schelvis II 3125; wijting ƒ21—10; gr. gul ƒ42—39; mid. gul ƒ37; kl. gul 2827; poontjes 20; kl. koolvis zw. 25,5023; kl. koolvis wit 4138. Per 125 kg: gr. kabeljauw ƒ216114; gr. kool vis zw. 8269. Aanvoer van Din&dag. 165 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 4 tongschar en schar tong, 270 schol, 5 schar, 3 bot, 120 haring, 44 makreel; 39 schelvis, 202 wijting, 145 kabeljauw en gul; 2 poon, 39 koolvis, 20 diversen. In totaal 1060 kisten. Schiedijk, 1 te Antwerpen. Soestdijk, 1 v. Singapore n. Sungeigerong. Sunetta, pass. 1 ZO. punt Banka n. Melbourne. Schie, 1 v. Bremen n. Amsterdam. Slamat, 1 v. Bandarshapur te Abadan. Sommelsdijk. 1 v. Halifax te Boston. Stad Rotterdam, 1 v. Narvik n. Imtningham. Samarinda, 2 v. Tanga te Mombasa. Siberoet. 1 v. Lokodiói n. Amurang. Sliedrecht, 1 360 m. ZO. Mombasa. Stad Alkmaar. 1 250 m. N. Hoek v. Holland. Stad Amsterdam, 1 120 m. O. Shetlands. Star.vac Pendopo, 1 v. Singapore te Sungeige rong. Straat BanJca. 1 300 m. ZW. Diego Garcia. Straat Makassar, 1 160 m. ZO. Natuna eil. Teireslas. 1 te Birkenhead Tero, 1 v. Necochea n. Rotterdam. Titus, pass. 1 Finisterre n. Rotterdam. Tosari, l v. Genua te Marseille. Talisse 2 te Hollandia. Tankhaven I, 1 v. Sungeigerong n. Belawan. Tankhaven II, 1 160 m. N. Natuna eil. Tara, 11 170 m. N. ten O. Finisterre. Teinate, 1 240 m. O. ten Z. Guardafui. Thedens, 11 v. Priok n. Tj. Pandan. Tjibadak, 1 v. Singapore n. Priok. Tjibodas, 1 nog rede Semarang. Tjlluwah, 1 v. Semarang n. Tj. Priok. Tomini, 3 te Bintang verwacht. Tomori, 1 v. Djibouti n. Djeddah. Waterman, 1 670 m. NW. Walvisbaai. Westerdam, 1 190 m. W. Ouessant. Wieldrecht. 2 v. Port Said te Tripoll. Willem Ruys, S Hoek v. Holland verw. Waikelo, 1 170 m. ZO. Billiton. Zijpenbeg, 1 rede Ceuta n. Emden. Zuiderkruis 1 420 m. Z. ten W. Galapagos dl. KLEINE VAART Albergen, 2 v. Santander te Requejada verw. Atlas, 1 v. Hamburg n. Kopenhagen. Annie, 1 v. Nykobiog te Cork. Arnoudspolder, 2 bij Beachyhead n. Antw. Audacia, verm. 2 v. Rouen n. Newcastle. Batavier III, 1 v. Casablanca n. Bordeaux. Binnenhaven, 2 Duinkerken verw. Carpo, 1 v. Dublin n. Rotterdam. Casablanca, 1 v. Loctudy n. Casablanca. Casana, pass. 1 Brunsbüttel n. Rotterdam. Coolhaven, 1 v. Rouen n. Casablanca. Corrie b. 2 Rotterdam verwacht. Daje Bohmer. 2 v. Rouen n. Duinkerken. Dollard, 1 te Londen. Domburgh, pass. 1 Casquets n. Duinkerken. Deni. 2 v. Nakskov n. Antwerpen. Diligentia. 1 v. Jerse ny. Isle of Grain. Driebergen. 1 te Poitsmouth. Fedala, 1 v. Ventspils n. Aalborg. Frejo. 1 v St Nazaire n. La Rochelle. Fiducia. 1 te Maassluis. Frans, 2 te Gothenburgh. Goote. 1 v. Duinkerken n. Dakar. Henrica b, verm. 2 v. Grenoa n. Antw. Hoflaan, 2 te Avonmouth. Hast I 1 v. Preston n. Belfast. Hast III. 2 v. Le Havre n. Hull. Import. 1 te Lissabon. Jorina. 1 v. Dublin n. Londen. Joost. 31 te Londen. Jan Kreumer, vertr. 2 v. Gothenburgh naar Straisund. Jutland, pass. 1 Brunsbüttel n. Amsterdam. Koningshaven. 2 v. Rotterdam te Kopenhagen Leerdert t. 2 v. Stanlow n. Sete. Lacra, 1 te Tonnay Charente. Lucas Bols II. verm. 2 v. Hamburg n. Ipswich. Lartx. 1 te Goole. Maasym, 2 nog te Newcastle. Marcella, 2 te Duinkeren. Midas, 1 le Catania n- Bari. Maikab N, 1 v. Ventspils n. Aarhus. Matthew. 1 v. Billingham n. Shoreham. Marian. 2 v. Maassluis te Koldlng verw. Markab N. 2 dwars Libau n. Aarhus. Meuse. 1 v. Rouen n. Rotterdam. Mvfem, vertr. 2 v. Rouen n. Parijs. tlerwehaven. pass. 1 Kp. St. Vincent n. Rochester Monica. 2 v. Silvetown te Billingham verw. Nassauhaven, 2 te Kopenhagen verw. Neeltje, 2 v. Swansea te Tonnay Charente. Netta, 1 v. Fedala n. Agadir. Nettie. 2 te Boston. Nleuwehaven, 4 te Dordrecht verwacht. Nieuwehaven. 4 te Dordrecht verwacht. Noord. 1 v. Frederlkstad n. Hamburg. Noorderhaven. 1 v. Immingham n. Theems. Oosterburph, pass. 2 Texel n. Rotterdam. ^onto. 31 te Barcelona. Poor rtvllet. 1 v. Galway n. Swansea. Prima, 1 v. Dublin n. Port Talbot. Perregaux, 1 te Rouen. Ruby, vertr. 2 v. Mlddlesbro n. Dublin. Riinhaven, 2 nog te Casablanca. Soemba, 1 v. Newcastle te Sunderland. Spurt, 1 t.h.v. Burlings n. Antw. Saba. 1 v. Immingham n. Methil. Spes. 2 te Bordeaux verwacht. Spora. 1 te Ferrol. Spoiota, 1 v. Waterford te Swansea. Swift. 1 v. Parils te Rouen. Strijpe, vertr. 2 v. Montrose n. Jersey. Theano, 2 te Belfast. Theodora, 1 v. Goole n. Dramman. Tromnenburgh. 1 v. Boston n. Kimgslynn. Timor. 1 v. Sunderland n. Rotterdam. Tom v d. Heide 1 v. La Pallice n. Bordeaux. Vindirat Ataue Pollt 1 Requejada n. Calais. Vrouwepolder. vertr. 2 v. Antwerpen n. Oporto. Viler. 2 te Antwerpen verwacht. Westersingel. 1 v. d. Tyne n. Rotterdam. Westlaan. 1 lblj Cuxhaven n. Hamburg. Westpolder, 2 bij Beachyhead n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop, 1 in Golf v. Blscaye n. Antw. Gele Zee, 1 te Gibraltar. Goeree, 2 lr. Waterweg met kraan. Oostzee. 1 150 m. O. Madeira met zuiger. Rode Zee. 2 opstomend naar losgebroken sleep boot van „Oostzee" op 150 m. O. Madeira. Witte Zee. 1 130 m. N. Finisterre n. Doha. Zwarte Zee, 1 te Newport News met .Duiven dijk

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7