Berlijnse conferentie nog niet over het dode punt "Gerechtshllf spreekt Frankrijk economisch steeds verder in het slop IJswal op Nederlands kust Weerbericht Cordon van ijs om Schouwen en Flakkee verbroken Ruzie in Westminster Molotov stelde een Duitse -volksstemming voor Vandaag Russische voorstellen voor algemene Duitse verkiezingen N.E.S.B.-leiders vrij Passen op de plaats Er is geen tekort aan kolen Het woord is aan Onoplosbare problemen Politieke en sociale onrust dreigt Veerboten kregen hulp van ijsbrekers Bittere kou blijft Europa teisteren Nieuwe Commissaris der Koningin benoemd Aanhoudende vorst li |i N S! Streven tot voortzetting N.S.B. wordt niet bewezen geacht Voldoende wagons voor het transport Provincie Noordholland Weerrapport 68e JAARGANG No 176 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. .Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 IJmuider Courant V E L S E r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET LAGERHUIS heeft zich Maandag middag urenlang beziggehouden met de vraag of het Britse dan wel het Belgische infanteriegeweer beter is. Beter, dat wil zeggen: beter geëigend om dood en verderf te brengen. Welk geweer schiet het snelst en het zuiverst, is het beste voor de bajo net en op mars en heeft de meest gewenste lengte en gewicht? De regering had, na overleg met de Amerikanen en de Canade zen, het Belgische F.N.-geweer (afkomstig van de Fabrique Nationale d'Armes de Guerre; F. N. zijn dus de initialen van de eerste twee woorden) uitverkoren. Dit met het oog op standaardisatie van de be wapening van het Westen. Nu, dat aan vaardde de oppositie niet en de geachte af gevaardigde Wyatt (Labour, district Aston, Birmingham) had een motie ingediend waarin het Huis zijn droefenis moest uit spreken over de verguizing van het nieuwe Britse Lee-Enfield geweer, kort aangeduid als E. M. 2. De oppositie was wel erg boos, getroffen als zij zich kennelijk achtte in haar patriottische gevoelens. Een trommel vuur van protesten werd op de regering, op de minister van Oorlog (minister Head, district Carshalton, Conservatief) maar vooral op premier Winston Churchill los gelaten. Tenslotte werd, aangezien de re geringspartij over meer zetels in het Huis beschikt, de motie verworpen met 266 tegen 232 stemmen, waarmee de zege van het Belgische geweer dus werd bevestigd. Dezer dagen is al meegedeeld dat Churchill zelf het beproefd had op een schietbaan; het-bleek nu dat vele Lagerhuisleden dit ook hadden gedaan en de premier liet niet na zijn tegenstander Wyatt een ironisch compliment te maken over het grote aan tal punten, dat die er dezelfde morgen nog mee bijeengeschoten had. Overigens had Churchill wel een onge makkelijke middag, zoals blijkt uit de vier kolommen verslag, die de eerwaardige Times over dit ene agendapunt ten beste heeft gegeven en die ik aandachtig heb ge lezen. Geen opwekkende lectuur als men zich herinnert hoe bijna veertig jaar gele den de eerste der twee wereldoorlogen in Engeland tijdens de recrutering van vrijwilligers voor het leger en de vloot werd geproclameerd als The War to end War: de oorlog om een eind aan oorlogen te maken. Veertig jaar later debatteert men lustig over de vraag, welk geweer het moorddadigste is. Dat is overigens maar een enkel symptoom van de gang van za ken. Interessant bij de lectuur bleek op nieuw de onvergankelijke stijl van Britse parlementaire debatten. De geachte afge vaardigde Wyatt merkte op dat de minis ter van Oorlog in 1952 nog gezegd had dat het Britse geweer het beste in Europa of in de wereld is, maar sindsdien was hij, samen met de premier, in deze zaak zozeer tekortgeschoten in vaderlandsliefde, dat hij nu het tegendeel poogde te beweren. De premier was er zich op gaan toeleggen, zijn besluit op de meest oneerlijke wijze goed te praten. Dit is parlementair toelaatbaar in West minster. Maar toen het lid Wyatt zei: „De premier vervalst welbewust"gingen kreten „Oh!" op en zei Churchill: „Ik vraag om excuses voor deze uiterst onhoffelijke opmerking". Zij werden formeel aangebo den, maar de temperatuur in het debat steeg. Churchill: „Het Belgische wapen wordt ook als het meest soldateske op mars beschouwd". Wigg (Labour): „Bah!" Churchill: „Waarom zegt u dat? Ik neem niet aan dat de geachte afgevaardigde ooit heel lang een geweer gedragen heeft". (Gejuich van rechts). Wigg: „Ik tart de premier. Ik heb een geweer langer en verder gedragen dan de heleregering bij elkaar". (Gejuich van links en kreten: trek uw woorden in). Churchill: „Ik trek ze niet in. Er is niets beledigends in opmer kingen over de tijd gedurende welke men een geweer gedragen heeft". Antwoordend op een reeks interrupties zei hij daarna, dat Labourleden in elk debat poogden de Amerikanen te critiseren. Hij veronder stelde dat als hij zei, dat de Amerikanen het Belgische geweer hadden aanvaard dit ook als een argument ertegen zou gelden. Paget (Labour) poogde zich verstaanbaar te maken. Churchill: „Ik schrik er hele maal niet van als men mij toeschreeuwt. Ik houd er eigenlijk nogal van. Maar Paget moet wel zorgen dat hij niet verkeerd ci teert en op andere wijze mensen belastert. Ik hoop dat hij eens aan zijn vermaarde voorvader zal denken, die het zo krachtig heeft opgenomen voor mijn voorvaderen. Paget: „De premier heeft twee aantrekke lijke eigenschappen. Als hij een zaak niet begrijpt of weet dat hij zwak staat zegt hij dat het geen partijkwestie is. Hij blijft ook zijn sympathieën en antipathieën "etrouw. Hij heeft iets tegen het Britse geweer om dat het indertijd door de Labour-regering is voorgestaan en daarom moet er nu een ander zijn." Shinwell (ex-Labour-minister van Oorlog): „Toen ik naar Washington ging gaf ik niet toe onder Amerikaanse druk. Dat is het verschil tussen mij en Sir Winston Churchill. (Gejuich van links). Hij moest zich schamen". (Gejuich van links). Churchill: „Maar ik doe het niet" (Gejuich van rechts). Shinwell: „Wat de minister van Oorlog betreft, ik bekommer mij niet om wat hij zegt, want er zijn zo veel onherstelbare blunders door het mi nisterie begaan sinds hij in functie is ge treden dat hij zich moest schamen om hier in het Huis te komen." (Gejuich van links). Verheffend is dit debat niet geweest. En als ge aan zijn inzet denkt is het dat nog minder, veertig jaar na de oorlog om een einde aan oorlogen te maken. Alleen als bijdrage tot de studie van de mens mag het interessant heten. Op de voorpagina, waarop een ander Engels dagblad onder grote koppen het debat over de twee geweren samenvatte, verscheen overigens ook het bericht dat de inspecteur van de dierenbescherming R. Sale te Ilford (Essex) een stad van de grootte van Haarlem in de snijdende koude in een telegraafpaal was geklom men en een mus had bevrijd. Die mus hing daar al drie uur, ondersteboven, met haar pootjes beklemd tussen telegraafdraden. De inspecteur bracht haar heelhuids bene den. Herleefd door een slokje cognac vloog zij kwetterend heen. Deze nobele daad werd volbracht terwijl het Huis redetwistte over de keuze van het dodelijkste geweer weliswaar niet voor schieten op mussen bestemd. Zulke tegen stellingen vallen mij niettemin op. R. P. BERLIJN, (ANP, Reuter, United Press). Minister Molotov heeft Woens dag, na aanvallen te hebben gericht op de conventies van Bonn en de Europese verdedigingsgemeenschap, voorgesteld, eventueel, door middel van een volksstemming in de vier zones van Duitsland, de Duitsers te laten kiezen tussen de verdragen met het Westen en een Duits vredesver drag. „De Sovjet-Unie is, aldus Molotov, zeer geïnteresseerd in het vraag stuk van vrije Duitse verkiezingen. Hij gaf geen gedetailleerd antwoord op het uit vijf punten bestaande plan van zijn Britse ambtgenoot Eden, doch hij kondigde aan, Donderdag welomlijnde tegenvoorstellen op het stuk van de kwestie der vrije verkiezingen te zullen indienen". De Westelijke minis ters wezen het voorstel tot een volksstemming af. De Berlijnse conferentie is dus ook Woensdag niet over het dode punt. waar op de besprekingen over de toekomst van Duitsland zijn aangeland, heen gekomen. De zitting, die de ministers Woensdag in de Russische ambassade hielden, bestond uit een vruchteloze woordenstrijd over de vraag of een verenigd Duitsland automa tisch van de Europese veidedigingsge- meenschap deel zal uitmaken of niet. Of schoon alle drie de Westelijkt ministers categorisch verklaarden, dat zU Duitsland geheel en al vrij willen laten, te beslissen of het in de gemeenschap wil blijven, hield Molotov het tegendeel staande en was niet voor de Westelijke tegen-argumenten vatbaar. Dat de conferentie met dat al pas. sen op de piaats blijft maken blijkt ook uit het feit, dat de ministers andermaal geen afspraak gemaakt hebben over d° datum, waarop hun geheime besprekingen zullen beginnen. Minister Dulles, die na zijn Russische col lega het woerd kreeg, verklaarde van me ning te zijn, dat Molotov bevreesd is voor de vrijheid, welke volgens het plan-Eden een verenigd Duitsland zou krijgen om zelf te kiezen met welke buitenlandse mogend heden het zich wil verbinden. De Ameri kaanse minister verklaarde nog eens na drukkelijk, dat de Westelijke mogendhe den oprecht v/ensen, dat eon herenigd Duitsland op dit punt volledige vrijheid van handelen krijgt. „Er is", zo vervolgde Dulles, „ongcluk- kerwijze tussen ons een diepgeworteld wantrouwen ontstaan, dat hetgeen, waar het Westen naar streeft, automatisch onge wenst of gevaaflijk voor de Oostelijke mo gendheden is en omgekeerd. Ik hoop, dat deze achterdocht in zekere mate kan wor den weggenomen en dat men hier tot het inzicht komt dat hetgeen waar wij naar streven, zowel de Westelijke mogendheden als de Sovjet-Unie ten goede zal komen". Om aan de Russische bezwaren gedeelte lijk tegemoet te komen stelde Dulles voor, aan punt vier van het plan-Eden, waarin wordt gezegd dat de regering voor geheel Duitsland, die voort moet komen uit vrije verkiezingen, het recht zal hebben de in ternationale rechten en verplichtingen van Oost- en West-Duitsland over te nemen, de woorden „of te verwerpen", toe tc voe gen. Eden en Bidault verklaarden zich ac- coord met het voorgestelde amendement. Verleden Tijd Minister Eden sprak met kracht een be wering van Molotov tegen, dat de vooroor logse Britse politiek onder premier Neville Chamberlain Hitler in staat had gesteld, de Sovjet-Unie aan te vallen en dat Cham berlain mede schuldig was aan de Duitse aanval op Polen in 1939. De Britse minister noemde deze opvatting „fantastisch". Hij zeide, dat de Britse regering Polen inder tijd een open garantie had gegeven en haar verplichtingen jegens dit land was nagekomen, hetgeen bleek uit de Britse oorlogsverklaring aan Duitsland. Molotof had de naam van Chamberlain genoemd, toen hij commentaar leverde op de rede van minister Dulles van Dinsdag, die er aan had herinnerd, dat de Russische minister in 1939 het Duitsland van Hitier een „land dat naar vrede streeft" heeft genoemd. De Amerikaanse minister had ook verwezen naar een toespraak van Mo lotov in October van het zelfde jaar, waarin deze Polen betitelde als „deze kwade vrucht van het verdrag van Ver sailles'". Sprekend over deze gewraakte redevoe ring verklaarde de Russische vertegen woordiger nu, dat men de toenmalige in ternationale toestand niet uit het oog mocht verliezen. Hij .voegde hieraan toe, dat Engeland en Frankrijk in de zomer van 1939 met de Sovjet-Unie onderhande lingen voerden om een aanval van Hitier te voorkomen, maar dat premier Chamber lains politiek er op gericht was. Hitler in staat te stellen, Polen en de Sovjet-Unie aan te vallen. Na te hebben geantwoord cu deze be schuldiging, zeide Eden: „maar laten wij nu terugkeren tot 1954". Hierop hervatten de vier ministers hun besprekingen over de toekomst van Duits land Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de twee leiders der Nationaal Europese Sociale Be weging, Paul van Tienen uit Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Groningen. Het hof heeft het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij beiden tot twee maan den gevangenisstraf werden veroordeeld, vernietigd en de verdachten vrijgesproken. liet hof achtte niet bewezen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het stre ven van de voormalige N.S.B. van Mussert tracht voort te zetten. Loudens besluit niet van toepassing De veroordeling, die de rechtbank had uitgesproken, was gebaseerd op het Ko ninklijk Besluit E. 102, uitgevaardigd in 1944 te Londen door onze toenmalige regering. Volgens de mening van het hof richt dit Koninklijk Besluit zich slechts tegen destijds bestaande en als lanasver- raderlijke organisaties beschouwde vereni gingen. De tegenwoordige N.E.S.B. toont volgens het hof wel overeenkomst met de N.S.B. van Mussert, maar dit is niet voldoende om j als bewezen aan te nemen, dat de N.E.S.B. dit streven tracht voort te zetten. Boven dien maakt de N.E.S.B deel uit van een internationale beweging met een hoofd bestuur te Malmö. Het hof is voorts van mening, dat niet gebleken is, dat bij het streven van de N.E.S.B. sprake is van rassendiscriminatie. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P. dat de kolensituatie weliswaar moeilijk doch niet verontrustend is. In Limburg zijn tot dusver voldoende spoorwegwagons be schikbaar geweest om de kolenproductie der mijnen af te voeren. Extra opslag naar aanleiding van transportmoeilijkheden bij de afvoer was niet nodig. Wel wordt veel last ondervonden door bevriezing van wa ter in de kolenwasserijen en het vastvriezen van het gewassen product in de wagons. In de grote steden beginnen zich enkele moeilijkheden af te tekenen op het gebied van de huisbrand. Er is echter nergens sprake van een nood'oestand. In Amster dam en Rotterdam liggen nog voorraden anthraciet, waarvan dagelijks wordt af- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Artemus Ward: Ik ben geen politicus en mijn andere gewoonten zijn goed. geleverd. Een deel hiervan wordt over het gehele land verspreid. Engeland heeft toe gezegd voorlopig iedere dag een kustvaar der met anthraciet te zullen zenden. De aanvoer uit Duitsland heeft een bevredi gend verloop. Voor het kolentransport heeft men dagelijks 20 a 22.000 wagons nodig. Deze zijn tot dusver steeds beschikbaar ge weest. Terwijl gisteren de Marine Luchtvaart Dienst een aantal hélicopters gereed hield met het oog op het gemelde isolement van de eilanden aan de Zuid- en aan de Noord kant van Holland, stelden zowel Schouwen als Flakkee zich krachtig tegen de om singeling door het ijs teweer. En Schouwen deed het met succes. Een sterke breker maakte het ijs in het Zfjpe los en stelde aanvankelijk een kleine veerboot, later de grotere „Grevelingen" in staat verscheidene vaarten te maken. De veerboot bracht een aantal vrachtauto's over, die geladen waren met melk, gas, benzine en andere goederen, waaraan op het eiland behoefte bestond. Schouwen-Duiveland heeft op verschei dene manieren post aangevoerd gekregen. Een „Dakota" van de vliegbasis Woens- drecht moest twee keer vliegen om de enorme hoeveelheid post van enige dagen naar het vliegveld Haamstede te vervoeren. Verder kwam tegen de avond via het veer Zijpe-Anna Jacobapolder weer post binnen. Ook voor vandaag wordt op de veerdienst gerekend, voor het geval dat dit mocht mis lopen, zijn reeds maatregelen genomen de post opnieuw per vliegtuig aan te voeren. Hedenochtend omstreeks kwart voor acht is de „Prins Willem I" van de Pro vinciale Stoombootmaatschappij in Zee land uit Vlissingen vertrokken met voedsel voor Schouwen-Duiveland. „De Stad Zierikzee", de veerboot van de R.T.M., die de dienst tussen Middelharnis en Hellevoetsluis onderhoudt is gistermor gen in Middelharnis gearriveerd. Het schip had de hele nacht voor de haven van Mid delharnis in het ijs vastgezeten. Om half twaalf is „De Stad Zierikzee" weer in de richting Hellevoetsluis vertrokken, doch het schip zat al spoedig weer vast in het ijs. In Middelharnis wachtte men met des te meer ongeduld op de beide toegezegde ijs- Zelfs het Noordzeestrand vertoont een winterse aanblik. Overal verspreid vindt men brokken bevroren schuim, hier en daar omlijst door een „ijswal". Op de foto ziet men de kust voor Katwijk, doch overal elders is het- beeld niet veel anders. brekers en die zijn nog diezelfde middag in ■-Je haven aangekomen. Zij brachten met veel moeite twee veerboten met passagiers en stukgoederen binnen. Vandaag varen deze twee veerboten weer uit, voorafge gaan door de ijsbrekers. Zo hoopt thans ook Flakkee uit zijn isolement verlost te zijn. Voorts zijn enkele vluchten gemaakt met vliegtuigen van het luchtsproeibedrijf Van Beek uit Melissant. In drie vluchten zijn kranten en post overgebracht. De heer Van Beek zelf heeft enkele passagiers overge vlogen. Vlieland De postboot van Vlieland is hedenoch tend kwart over zeven van Vlieland ver trokken om via Terschelling IJmuiden te bereiken. Aan boord bevonden zich onge veer 25 passagiers, voornamelijk personeel van de Rijksmarinewerf te Den Helder. Op Terschelling zullen nog meer passagiers aan boord worden genomen. De kapitein van de postboot denkt vanmiddag ongeveer vier uur in IJmuiden aan te komen. Het vaartuig zal waarschijnlijk ligplaats kiezen in de Vissershaven aldaar. Zaterdagochtend acht uur wordt de terugreis naar Vlieland aanvaard, waarbij Terschelling wederom zal worden aangedaan. Het ligt in de bedoeling de dienst Vlie- land-IJmuiden via Terschelling tweemaal per week te onderhouden. De boot zal ver trekken van Vlieland op Maandag en Don derdag, en van IJmuiden op Woensdag en Zaterdag. In dringende gevallen kan men nog Vlieland bereiken per vliegtuig vanaf het vliegveld Leeuwarden. De post wordt per vliegtuig vervoerd. LONDEN (Reuter) Ook Woensdag was het in Europa nog bitter koud, hetgeen in vele landen tot sterfgevallen en schade leidde. Reuters correspondenten melden hieromtrent het volgende: In Frankrijk was het kouder, dan het ooit sinds mensenheugenis is geweest. Woensdag vielen er zestien doden, waar door het aantal doden, sinds de strenge koude twaalf dagen geleden begon tot zeventig is gestegen. De meeste slachtoffers waren dakloze zwervers of kinderen en oude, in onver warmde hutten of keten wonende mensen. De weerkundigen zien nog geen einde aan de periode van strenge vorst. In Frankrijk rees slechts in de Rivièra de temperatuur boven het vriespunt. Door de straten van sommige, van de buitenwereld afgesneden bergdorpen, zwer ven 's nachts wolven en wilde beren, op zoek naar voedsel. Sneeuwstormen woeden in het bergge bied van midden-Italië, waar honderden dorpen reeds gedurende verscheidene dagen zijn geïsoleerd. In een dorp zijn drie kinderen overleden. In Wenen zijn tot nu toe zes doden, waar van vijf door gasverstikking. Radio-Boedapest heeft gemeld dat alle sneltreindiensten, met uitzondering van die der internationale treinen, komen te ver vallen, totdat de temperatuur is gestegen. De diensten op het binnenlandse spoorweg net zijn ingekrompen. Een groot gedeelte van het verkeer in Joegoslavië is door sneeuwval stilgelegd. Bij hevige sneeuwval in Servië zijn veer tien personen om het leven gekomen. Par ticulieren kunnen geen brandstof meer verkrijgen. In Belgrado sloop een hongerige wolf door de straten. België telt acht doden in de afgelopen vijf dagen. Toen de spelers na een voetbal wedstrijd in Brugge het veld verlieten, zakte de scheidsrechter, door de koude be vangen, ineen. Hij is later overleden. (Van onze correspondent in Parijs) Het ziet er naar uit dat het probleem van de lonen en de prijzen, dat in Frankrijk, zoals wen weet, periodiek aan de orde wordt gesteld binnen heel korte tijd op nieuw oorzaak van sociale en politieke moeilijkheden zal worden. De drie vakbon den hebben solidair al een waarschuwings staking geproclameerd die wel goeddeels is mislukt, maar niettemin op verhoogde on rust onder de arbeiders heeft gewezen. Tussen de minister van Financiën en na tionale economie, Edgar Faurc, en de vak centrales wordt het overleg intussen in tensief voortgezet, maar een bevredigend compromis is nog steeds niet in zicht. Er wordt nu met een algemene staking van 24 uur gedreigd. De noodzaak om spoedig tot een oplossing te komen, is echter te dringender waar Dinsdag het parlement opnieuw bijeenkomt, zodat dan het sluime rende conflict ook zijn politieke gezicht zal kunnen tonen. Her probleem is feitelijk sinds de oorlog onveranderd gebleven. De lonen zijn, naar het zeker wel gerechtvaardigde oordeel der vakbonden, over het algemeen te laag en de prijzen te hoog in verhouding tot het buitenland. Het verschil is, over de hele linie genomen, nog altijd een twintig pro cent. Wil Frankrijk zijn economische en in directe politieke positie tegenover het bui tenland verbeteren, d?.n moet het expor teren. Maar de huidige prijzen laten con currentie al nauwelijks meer toe. Boven dien betekent een in zichzelf besloten economie of autarkie waartoe Frankrijk de laatste jaren zijn toevlucht heeft moeten nemen, een ernstig en steeds groter gevaar voor de Europese economische samenwer king. De OEES heeft er bij de Franse re gering dan ook al heel sterk op aange drongen verplichten kan zi: niets de liberalisatie-cijfers te verhogen. En vol gende maand moet Parijs een plan indie nen waarin de weg gewezen wordt, die de regering daartoe denkt te volgen. Bevredi ging van de looneisen zou rechtstreeks in druisen tegen de beginselen die zo'n sane ringsplan zouden moeten inspireren, omdat zo'n plan nu juist op verlaging der Franse prijzen gericht zou moeten zijn. De Katholieke ministers, die de linker vleugel vormen van het kabiret-Laniel en die nog de intiemste banden met de arbei ders onderhouden, zijn eventueel wel be reid de laagste lonen met tien procent te verhogen. Fêure is echter, met de erva ringen van de laatste jaren voor ogen, be vreesd dat de rest der arbeiders zich op zo'n maatregel zou beroepen om ook.him lonen herzien te krijgen. Een directe terug slag op de prijzen zou dan niet te vermij den zijn. Daarmee zou niet alleen de OEES nul op het request hebben gekregen, maar zou vermoedelijk ook een nieuwe deva luatie van de franc ten enenmale noodza kelijk worden. Trots een lichte verbetering in de handelsbalans, zou Frankrijk dan weer worden terjggestoteri in de inflatie spiraal van verhoogde lonen en prijzen waaraan het land zich de laatste jaren nu juist even ontworsteld had. Lapmiddelen Her wordt zo dus wel steeds duidelij ker dat de lapmiddelen, die ook nu weer worden overwogen, ontoereikend zijn voor een bevredigende oplossing van Frank- rijks economische moeilijkheden. De grond oorzaak schuilt in een achterlijke produc tie, in een te grote eetlust van vele in dustriëlen en in een veel te talrijke han delsstand. Het principe van protectie waar mee de regering volmaakt achterlijke on dernemingen in stand tracht te houden en gezonde industrieën met. staatslasten over stelpt, zou definitief moeten worden afge zworen. Maar dat veronderstelt een radi cale heroriëntering van de nationale econo- Bij Kon. Besluit van 4 Februari is met ingang van 1 Juli benoemd tot Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen te Voorburg, thans secre taris-generaal van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. mie waartoe alleen een krachtige politiek bewind zich zou kunnen opwerken. Economische en politieke problemen zijn hier intiem verstrengeld en zolang er niet een parlementaire meerderheid gevonden is die zich op een minimum-program van actie kan verenigen, mag helaas niet wor den verwacht dat enig minister, hoe knap ook, de steen der wijzen vinden zal. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekte brug van hoge lucht druk strekt zich nu uit van Midden-Rus land over het Zuidelijk deel van de Oostzee naar de Noordzee en vervolgens via de Britse eilanden tot ver op de Oceeaan. Langs de Zuidflank van dit hogedrukgebied waaien Oostelijke winden welke koude continentale lucht naar West-Europa trans porteren. Gisteravond dreven met deze stroming wolkenvelden over ons land mee, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw viel. In de loop van de nacht verdween de be wolking echter weer en daalde het kwik weer tot beneden min tien graden. Langs de 'Noordflank van de genoemde hogedrukgordel beweegt een diepe depres sie naar het Noord-Oosten. Deze bevindt zich nu ten Noorden van IJsland. Deze de pressie gaat vergezeld van een front dat zich tamelijk snel in de richting van Noor wegen verplaatst. Onder invloed hiervan zal de luchtdruk op de Britse eilanden, al thans tijdelijk, wat gaan dalen. Voor onze omgeving betekent dit: dat de vorst ten minste de eerste 36 uur zal blijven voort duren, waarbij komende nacht opnieuw minimumtemperaturen van omstreeks min 10 graden zullen optreden. De verdere ont wikkeling van het depressiegebied bij IJs land, dat gevolgd wordt door een belang rijke drukstijging, zal bepalend zijn voor het voortduren van de vorst in West- Europa. Minimumtemperaturen Donderdagoch tend: Eelde: -10, Leeuwarden: -11, Den Helder: -7, Twente: -11, De Bilt: -10, Schiphol: -9, Ypenburg:. -10, Vlissingen: -8, Woens- drecht: -10, Eindhoven: -10, en vliegveld Zuid-Limburg: -11 graden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i C ia Hf- Z5 ZW 4 -3 0.8 Helsinki geheel bew ZW 4 -3 0.8 Oslo mist NW 1 -10 0 Stockholm onbewolkt WNW 2 -8 0 Kopenhagen geheel bew. WZW 2 -5 0 Londen sneeuw NO 6 -1 0,1 Amsterdam onbewolkt ONO 5 -8 0 Brussel onbewolkt O 6 -10 0 Parijs half bew. NNO 7 -9 0 Bordeaux onbewolkt NO 5 -9 0 Grenoble zwaar bew. windstil -8 0,1 Nice zwaar bew. NNO 5 4 0 Warschau nevel ONO 1 -16 0 Berlijn sneeuw O 4 -10 0 Frankfort zwaar bew. NO 6 -9 0 München sneeuw ONO 4 -12 0,1 Ziirich geheel bew ONO 4 -11 0.1 Geneve geheel bew. NNO 6 -10 0 Locarno sneeuw NO 2 -2 3 Wenen sneeuw NW 1 -10 1 Innsbruck geheel bew. windstil -14 0 Rome geheel bew O 8 4 0,2 Neerslag laatste 24 uur VERDER AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Vannacht en morgen ochtend strenge tot matige vorst, mor genmiddag overwegend lichte vorst. 5 Februari Zon op 8.15 uur. onder 17.34 uur. Maan op 8-42 uur. onder 20.29 uur. Maanstanden 10 Febr 9.29 uur: Eerste kwartier 17 Febr. 20.17 uur: Volle maan 26 Febr 0 29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 Februari Hoog water: 4.14 en 16 27 uur. Laag water: 12 15 enuur- Vrijdag 5 Februari Hoog water: 4.54 en 17.04 uur. Laag water: 0.34 en 12.56 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1