Uit tientallen kookskamers ontwijkt het Hooöoven*gas Aan de bron van Noordhollands „warmte Drie Commissarissen van de Koningin benoemd Gemeente verkoopt grond aan het Rijk Velsense raad op 9 Februari bijeen Castricum Beverwijk Nieuwe Commissarissen der Koningin Hoogovens verminderden eigen gasgebruik om gemeenten te kunnen bedienen Voor de tunnelbouw Receptie hij jubileum IJmuidense VARA Benoemingen Busdiensten voor toneeluitvoering Eerste cursusavond van „Elckerlyc" Filmavond voor huisvrouwen Dc weg terug Voorlichtingsdag over fruitteelt en fruitgebruik „Zanglust" zingt in Rode Kruis ziekenhuis Feest bij de „M'Hlala Panzi" Optreden van Legcr-kadettcn Gouden en zilveren feest bij geheelonthouders Benoemingen in Bisdom Haarlem Faillissementen Uitspraken Haarlemse rechtbank Invalidenbond vraagt een toeslag wegens koude VRIJDAG 5 FEBRUARI 19M 99 ALS ER EEN PLEK IS, waar het eeuwig stuift, dan is het bij de kooksovens, die, gescheiden van de eigenlijke hoogovens door de watertoren, in een van de oudste gedeelten van het Iloogovenbedrijf staan. Van uur tot uur gloeit er het hete vuur van de nieuwe cokes en even vele malen als dit te zien is, volgt er de kolos van een blauw-witte wolk op, wanneer de gloeiende massa in de wagens van het blustreintje in de blustoren met water wordt overgoten. De vier batterijen van de kooksovens tellen bij elkaar honderd twee en twintig kooks- kamers, waarin de fijn gemalen kolen zo'n achttien tot twintig uur worden ver warmd om er het gas uit te halen, er tenslotte kooks van te krijgen en bovendien uit dat gas nog een stuk of wat bijproducten te brouwen. De kolen voor de kooksovens worden aangevoerd per zeeschip van Amerika of met trein of schip uit Nederland en Duitsland. In een duister, hoog gebouw, de kolenvoorbereiding, waar zich haast geen enkel teken van leven vertoont, begint het proces van malen en kraken en het laatste dat ge er van kunt zien is een leiding bij het com pressorhuis, waardoor het Hoogoven-gas Noordholland wordt ingeperst. Het gas, dat wij de afgelopen weken zo hogelijk zijn gaan waarderen. Al die naast elkaar gelegen kookskamers op het van gruis en zand stoffige terrein, worden volgens een nummersysteem, dat is opgesteld door de ovenbaas, via vier trechters vol gegoten met fijne kolen, die daarna haast een hele dag verhit worden. Het ontwijkende gas gaat via buizen en de bijproducten fabriek naar het compressor station. Maar eerst even de cokes aan de kant. Ook volgens het zelfde nummer systeem worden de tientallen kookskamers weer gelicht en de man, die dat werk doet, de deurafnemer, heeft dat schema precies in zijn met roet en stof bedekt hoofd. Hij richt zijn machine van de zware langs de ovens rijdende „tram", om de deur er daar na'af te nemen. De hitte slaat je dan tege moet. Zo van de ijzige vrieskou stapt ge over naar infernale temperaturen. Lekkende vlammen De wagens van het blustreintje vapgen de gloeiende cokes op, nadat een man aan de andere zijde van de kooksoven een deur heeft afgenomen en de gloeiende massa met een stempel heeft uitgedrukt. Lekkende vlammen, de kamer wordt door de stempel schoongeveegd en de wagen van het treintje is gevuld met gloeiende nieuwe kooks, die vervolgens geblust wordt. De ijspegels hangen er thans bij neer in die blustoren, ijspegels van een meter en nog langer. Op nog geen twee meter afstand liggen de gloeiende brokken kooks te sidderen onder de „regen". Na de blussing wordt de kooks via de zeverij op grootte gebracht en gaat de kooks tus sen de 10 en 40 mm voor huisbrand het land in en gebruikt Hoogovens de brok ken boven 40 mm voor eigen gebruik. Lang niet voldoende overigens voor eigen behoefte, er moeten nog wagonladingen bij, elke dag. Machtige compressoren Het tweede pro duct is dan het gas en om dat proces te vol gen, hoeft ge alleen maar de buizen te volgen van de kooks ovens naar een - nog al bejaard en klein gebouw: het com pressorstation, van waar de persleidingen onder de grond hun weg beginnen naar al die gasbedrijven in Noordholland, die van de Hoogovens de basisbehoefte aan gas betrekken. Nu komt het gas via de bijproductenfabriek naar het compressorstation, want er is nog heel wat uit te halen. Trouwens, dat moet ook, om er goed gas van te maken. In totaal staan er thans twee compres soren van elk 7000 kubieke meter per uur te draaien en is een nieuwe compressor in aanbouw, die 12.000 kubieke meter per uur kan doorpersen. Voorts beschikt men er nog over twee kleinere compressorstel len, die in geval van nood kunnen bij springen. Het gezuiverde gas. dat het com pressorstation verlaat wordt op haar weg naar bijvoorbeeld Amsterdam of Alkmaar geheel gevolgd. Op een reeks van meetin strumenten aan de wand is de druk op verschillende punten in het transportsy steem af te lezen en voorts kan men zien hoeveel elke afnemer gebruikt. Dit laatste geschiedt niet op het terrein van Hoog ovens. Aan het einde van de buis, dus bij voorbeeld op het terrein van de Amster damse gasfabriek neemt een apparaat op, hoeveel kubieke meter er wordt afgeno men. Het resultaat wordt telkens automa tisch doorgebeld naar het compressor station op het Hoogoventerrein. Toch re gelt elk gasbedrijf zelf de gastoevoer. Als buffer kunnen voor de Hoogovens de gas houders dienen. Zelf op propaan Bij de huidige gasnood door geheel Noordholland en het streven van Hoog ovens om de gasbedrijven zo veel mogelijk te helpen heeft men het eigen gasverbruik zo veel mogelijk verminderd en wordt zo veel mogelijk propaan gestookt. Die pro- paangas-installatie staat overigens aan het andere eind van het Hoogoventerrein. Toch is die nevengasfabriek uit het station vandaan te commanderen. Met een zwarte knop en twee rode knopjes. En een meet instrument om de zaak te controleren. Wijzers en platen Zo verlaten heel wat transportleidingen het Hoogoventertreiin.De transport leiding Noord naar Zaandam, Noord Noordholland en Amsterdam, de transportleiding Zuid naar Velsen-Zuid en Haarlem. Nauwkeurig worden alle instrumenten veelal zelfre- gistrerende apparaten in het oog ge houden door het personeel van het com- presserstation. Elke groep van verbrliikers heeft op de apparaten een eigen kleur inkt. Violet voor ae kop van Noordholland, rood voor Amsterdam en zwart weer voor Zaan dam. Daaraan is dan af te lezen hoeveel er wordt gebruikt. Ook de calorische waarde van het Hoogovengas, om en bij de 4200, wordt in het oog gehouden. Wanneer er nu in het gasbedrijf van een gemeente met lucht verihengd propaan bij het Hoogoven- gas wordt gevoegd, wordt het gas zwaarder en zal er als gevolg daarvan minder druk aan het einde van de leiding, bij het gasstel of bij de gashaard, ontstaan. Ook de dicht heid wordt elk ogenblik afgelezen. Vlak bij de 1 ziet ge de wijzer staan, het Hoog ovengas is half maal zo zwaar als lucht. De levering van de hoeveelheid gas, die de Hoogovens nu al enige dagen lang naar de steden stuwt, is vol te hou den, mits zich in het bedrijf geen sto ringen voordoen. De kolenaanvoer uit Duitsland, ondervindt door de vorst ver traging, maar dit wordt ondervangen door meer Amerikaanse en Nederlandse kolen, respectievelijk per zeeschip en per trein, te laten aanvoeren. Witte stoomwolken drijven over IJmuiden: de kooks wordt geblust. Hier is het begin van de vele honderdduizenden kubieke meter gas, die dag in, dag uit door de persleidingen in de hele provincie Noordholland worden gestuurd. De laatste dagen met meer moeilijkheden dan normaal. Ten behoeve van de bouw van de tunnels te Velsen zal het Rijk aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal onder meer de be schikking moeten krijgen over enige aan de gemeente Velsen in eigendom toebe horende percelen en perceelsgedeelten. Deze percelen en gedeelten zijn bij Ko ninklijk Besluit van 16 Juli 1953 ter ont eigening aangewezen. Het Rijk zal blijvend behoefte hebben aan het bezit van die gronden, welke ter plaatse van de te maken bouwputten en de aan te leggen rijkswegen en spoorbaan zijn ge legen, zodat het gewenst is, tot verkoop van de gronden over te gaan. De overige gronden kunnen voor de duur van de uit voering der werken van in de aanhef ge noemde bouw aan het Rijk worden ver huurd. Omtrent de verkoopprijs is met het Rijk overeenstemming bereikt. Deze is ge steld voor de gronden op 'n bedrag, berekend naar 2 per m2, en op een bedrag, berekend naar 1,30 per m2. Het Rijk is voorts be reid, voor de daarvoor in aanmerking komende gronden een huurprijs van 130 per ha. per jaar te betalen. Zowel de ge noemde verkoopprijzen als de huursom achten B. en W. aanvaardbaar. Aangezien het Rijk nog niet met zeker heid kan aangeven, waar de grenzen van de aan te kopen terreinen zullen liggen, is het verzoek gedaan om. gerekend met in gang van 1 Januari 1954, alle bedoelde gronden te mogen huren, tot het tijdstip van de voltooiing der door het Rijk aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal te maken werken, tegen de gemelde huurprijs van 130 per ha. per jaar. Na de voltooiing van de werken zal dan tot aankoop van de blijvend voor het Rijk benodigde terreinen worden overgegaan, tegen de bovenge noemde koopprijzen. Lerares verzoekt ontslag B. en W. van Velsen hebben van mej. P. J. Jansen een verzoek ontvangen om haar met ingang van 1 Aprl ontslag te verlenen als lerares aan de Gemeentelijke Huishoudschool te Velsen. B. en W. stellen de raad voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen. Feestavond in Rex Theater Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig jubileum van de afdeling IJmuiden van de VARA wordt op Dinsdag 23 Fe bruari in het Rex Theater een feestavond gehouden, waaraan zullen meewerken het kwartet Jan Corduwener, Jetty Cantor en Willem van Iependaal Op Zaterdag 20 Februari wordt 's middags van drie uur af een receptie gehouden in het Cultureel Gebouw aan het Moerbergplantsoen. Voor de openbare vergadering van de ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 9 Februari is de volgende agenda opgesteld: aankoop van grond met opstal te IJmuiden; aankoop van het pand Wijk aan Zeeërvoet- pad 7 te Driehuis, met de bijbehorende grond en opstallen; aankoop van grond met opstal te Velsen-Noord; aankoop van de percelen Conradstraat 7 en 7 rd., 9 en 9 rd. en 11 en 11 rd. te IJmuiden; verkoop van een strook grond te Velsen-Noord; verkoop van grond te IJmuiden; overneming in eigendom van straten te Driehuis; over neming in eigendom van wegen te Sant poort; verhuur en verkoop van grond te Velsen-Noord aan het Rijk, voor de tunnel bouw; vijfde plan tot herziening van het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor het ge deelte van de gemeente ten Zuiden van het Noordzeekanaal; wijziging bezoldigings regelingen secretarissen en ontvangers van gemeenten per 1 Januari 1954; liquidatie van de N.V. Bad- en Zweminrichting „Vel- serbad"; adres van de afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen inzake de waterprijs; verlenen van een extra-vergoeding aan de gemeente Haarlem, boven de bijdragen voor in Vel sen wonende leerlingen, die scholen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs te Haarlem bezoeken; wijziging van de Ver ordening tot regeling van de jaarwedden van het vakonderwijzend personeel aan de gemeentelijke lagere scholen; vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de openbare lagere scholen, onderscheidenlijk voor gewoon, voortgezet gewoon en uit gebreid lager onderwijs, in het jaar 1954 wordt beschikbaar gesteld; vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de open bare school voor buitengewoon lager onder wijs in het jaar 1954 wordt beschikbaar gesteld; vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de bijzondere school voor schipperskinderen voor 1954 wordt beschik baar gesteld; verzoek van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmui- den-Oost om medewerking voor de aan schaffing van schoolmeubelen, ten behoeve van de inrichting van een zevende leslokaal in de Emmaschool, aldaar; benoeming van een lerares aan de Gemeentelijke Huis houdschool te IJmuiden; een leraar, in tij delijke dienst, aan de Gemeentelijke Han delsavondschool; een onderwijzeres aan de openbare lagere Clara Sternschool ie IJmuiden en een directeur voor gas en water. B. cn W. van Velsen maken bezwaar tegen regeling B. en W. van Velsen stellen de raad voor, hen te machtigen aan Gedeputeerde Staten van Noordholland mee te delen, dat naar het oordeel van de raad de ontworpen be zoldigingsregelingen van de secretarissen en ontvangers van de gemeenten bezwaar ontmoeten, waar zij betreffen de bezol diging van de gemeente-secretaris van Vel sen en dat naar de mening van de raad de instelling van het maximum van de sala risschaal voor de huidige secretaris van Velsen dient te geschieden met gebruik making van de door het rijk beschikbaar gestelde tabellen. De ontworpen regeling resulteerde namelijk in een relatieve ach terstelling van de gemeente-secretaris bij aanvankelijk overeenkomstig bezoldigd rijkspersoneel. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Castricum hebben dezer dagen tot secretaris van de Commissie van Bijstand van B. en W in het beheer van Onderwijs- aangelegenheden, de heer G. Louter, hoofd commies ter gemeente-secretarie, benoemd. Tot secretaris van de commissie van bij stand van B. en W. in het beheer van So ciale aangelegenheden, is de heer mr. L. F. C. M. Bloemen benoemd, die commies ter gemeente-secretarie is. In verband met deze laatste benoeming is de heer Bloemen in zijn kwaliteit van secretaris van de commissie van Aavies inzake vordering en toewijding van woonruimten, opgevolgd door de heer G. J. Riethorst, adjunct commies le klasse ter gemeente-secretarie. Speciaal ten aanzien van het aanvragen van woonruimte wordt ons verzocht te willen mededelen, dat dergelijke aanvra gen uitsluitend schriftelijk moeten worden gericht aan B. en W. Persoonlijk bezoek, hetzij bij de burgemeester, hetzij bij de secretaris van de commissie, heeft geen zin. Teneinde de bezoekers aan de Zaterdag in hotel Borst te Bakkum te geven toneel uitvoering een koude wandel- of fietstocht te besparen, heeft het bestuur van De Schakel een busdienst ingesteld. Van deze service kunnen toneelliefhebbers uit Castricum tegen betaling van 10 cent per persoon gebruik maken en ongetwijfeld kan De Schakel door deze maatregel een groot aantal bezoekers tegemoet zien. De vereniging zal onder regie van de heer P. Mienes, voor het eerst in dit wintersei zoen op de planken komen. Opgevoerd wordt het blijspel „Deining om de dorps dokter". Voor de eerste cursusavond van de Castricumse kunstkring „Elckerlyc", welke Donderdag m hótel Komman werd gehou den, bestond een zeer grote belangstelling. Deze bijeenkomst was gewijd aan de wel sprekendheid en het was de hoogleraar in deze tak van onderwijs te Warmond, prof. dr. A. Hammersteijn, die de cursus leidde. In zijn inleiding nam spreker bekende re denaars uit de oudheid, Demostenus en Cicero, in beschouwing om vervolgens, voor vijf minuten telkens, hei woord aan enkele cursisten te geven De docent gaf vervolgens op de talenten van de cursisten zijn visie. De vice-voorzitter van Elckerlyc, kape laan F. H. Heemskerk zeide in zijn ope ningswoord dat men volgend jaar ook aan dacht aan het wetenschappelijke gedeelte van het programma zal schenken. „Dwars door de Sahara" was de titel van de film die de leden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen afde ling Castricum Donderdag in hótel De Rustende Jager kregen voorgezet. Hoewel deze rolprent in opdracht van een cacao- firma is gemaakt, heeft zij niets te maken met de fabricage van een bepaald product, doch zij gaf de tocht van vier mannen en een vrouw door tie Saihara weer. Na de film werd een korte agenda afge handeld. Zowel de eerste als de tweede penningmeesterresse, respectievelijk de da mes Verwey-Godfroid en Smit-Ufkens, die periodiek aftredend waren, weden herko zen. De voorzitster van de afdeling, me vrouw J. Veltman-Jans, deelde mede, dat men op 16 Februari een modeshow van breiwerken zal houden. Voor 23 Februari staat een excursie naar een kousenfabriek op hot programma en 11 Maart gaat men in Loosdrecht een orchideeën kwekerij be zichtigen. De 20-jarige Castricummer K. was Woensdagmiddag op de schaats naar Uit geest getogen en toen hij, tegen de af spraak in, om half twaalf 's avonds nog niet in de ouderlijke woning teruggekeerd was maakte zijn familie zich wel wat on gerust. De rijkspolitie werd van de zaak in kennis gesteld en deze informeerde bij de politie van de gemeenten in de omtrek of zij toevallig iets van K. afwisten. Dit bleek niet het geval te zijn. Tegen twaalf uur middernacht kwam de wegblijver, dodelijk vermoeid en door een val op het ijs aan het been gewond, het ouderlijk huis aan de Alkmaarderstraatweg binnenstrompelen. De terugweg had hü moeten lopen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Franciscus Hendrikus Jo zef. z. van N. N. Glorie en M. C. Poel; Johanna Machtilda Maria. d. van A. J. Weda en A. M. Res; Petronella Anna. d. van M. Kuijs en A. M. Heere; Nicolaas Volfrannus, z. van N. Groot en J. P. Bakker. ONDERTROUWD: J. J. Zonjee, wonen de te Castricum en A. J. Zijlstra, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Johanna Maria Leopoldina Matthca Dolk, oud 62 j.. geh. met F. G. C. van Woerkom, wonende te Castricum; Grietje Kuin, oud 88 j.. wonende te Twisk: Jacob Reggers. oud 84 j., wonende te Edam; Pancras Beentjes, oud 89 j.. wedn. van J. van Lieshout, wonende te Castricum. De Kring Noordholland der Nederlandse Fruitteeltorganisatie heeft Donderdagmid dag en -avond aan een flink percentage der Beverwijkse dames laten zien, wat men met 'net Hollandse fruit allemaal kan doen. Met enige interessante films werd ge toond, hoe fruit groeit en geoogst wordt en hoe het het best gebruikt wordt vertelde de kooklerares der Gemeentelijke Huis houdschool. mevrouw v. d. Linden-Beek. De heer Dekker van de N.r.O. nam een kort inleidend woord voor ziin rekening. Als bijzondere attractie werden er enige kolossaal grote manden met fruit verloot en de aanwezigen werden onthaald op ap pelsap. Het Beverwijkse mannenkoor „Zang- lust" geeft Vrijdagavond (heden) onder leiding van de heer H.- van Dijk een con cert m het Rode Kruisziekenhuis. Zondag zullen de padvinders van de Be verwijkse groep „M'Hlala Panzi" de acht ste verjaardag der groep vieren in hun thuis aan de Stumphiusstraat. Na een ge zamenlijk spel in het duin zullen de jon gens het jaarlijks groepsdiner nuttigen, waarna zij nog enige tijd met muziek en zang bijeen zullen blijven. Bovendien zal hopman J. v. d. Berg Jr. enige films verto nen. De verkenners zullen 's avonds hun jongere welpen-broertjes thuisbrengen. In een introductie-samenkomst zullen kadetten van de William Booth kweek school te Amstelveen een opvoering geven van het lekenspel „De Herders". Deze Le ger des Heilsbijeenkomst zal Zaterdag avond 6 Februari in het Verenigingsge bouw aan de Schans worden gehouden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Hendrika F. A. M.. d. van P. Nijsen en M. C. Noordermeer; Ronald P. M.. z. van W. B. Luttikhuizen en G. Scheer- man; Martin Th. z. van M. Veerbeek cn M. D. Niessen: Rika P. M.. d. van A. Louwe en P. E. Zweep; Petronella G„ d. van J. C. van Stralen cn T. Tolsma; Antonius J. A. M., z. van A. P. W. J. van Roermund en A. J. M. Beermann; Harry E.. z. van E. Hout koop cn H. W. van der Boor; Esther G., d. van Th. G. Kohier en A. H. Visser; Robert L., z. van L. H. E. Toen en G. N. Bakker; Everdina B., d. van J. van Santen en E. Jansen. ONDERTROUWD: G. van Baas en H. Sneekes; J. Kramers en W. F. van der Wol- de; M. G. Marcker en W. Nijssen. GETROUWD: M. Hogenstijn en C. Castri cum; N. Cornelisse en A. Kok; W. Nieuwen- huizen en A. J. Bakker; H. de Wilde en E. M. Rooth; C. F. Polet en J. van den Heuvel. OVERLEDEN: W. Konijn 72 j.. wedn. van M. A. Randshuizen; W. Dunkel 81 j.; J. Beentjes 77 j„ wedn. van M. Jansen; C. Berghuis, 92 j* R. T. van Etten, een mnd. Drie Commissarissen der Koningin zullen dit jaar aftreden wegens het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd, namelijk de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, dr. E. H. Ebels. Bü Koninklijk Besluit van 4 Februari 1954 zijn met ingang van 1 Juli benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord holland dr. M. J. Prinsen te Voorburg, aan wie gelijktijdig ontslag is verleend als secre taris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, tot Commissaris der Ko ningin In de provincie Utrecht mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg te Neerlangbroek, en tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen mr. W. A. Offerhaus, notaris te Groningen, Kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. De nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen, is op 10 Januari 1899 te Heerenveen geboren. Hij bezocht de H.B.S. te 's-Gra- venhage, waarna hij in 1924 het examen candidaat-notaris aflegde. In 1930 deed hij doctoraal examen in de rechtswetenschap pen. In 1941 promoveerde hij aan de uni versiteit van Amsterdam tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1920 aanvaardde de heer Prinsen een functie bij de belas tingdienst, waarbij hij in 1927 tot inspec teur werd benoemd. In 1939 volgde zijn be noeming tot raad-fiscaal bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 1946 werd de heer Prinsen benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, tevens secretaris van de ministerraad. Van de Ronde Tafel conferentie met Indonesië was hij secreta ris-generaal. Bij zijn benoeming tot rechter in het Uniehof van Arbitrage legde hij de functie van secretaris van de ministerraad neer. Hij is de beginselen van de Partij van de Arbeid toegedaan. Er zijn van de hand van dr. Prinsen ver scheidene publicaties verschenen, waar onder het door de Vereniging voor Belas tingwetenschappen bekroonde werk „De belastingheffing van de coöperatie", voorts „Enige beschouwingen betreffende het Be sluit op de Winstbelasting 1940" en het prae-advies „Het begrip winst in het civiele en fiscale recht" voor de Broederschap van Notarissen. Verder schreef hij een uitvoe rige beschouwing over het Besluit op de Ondernemingsbelasting 1942 en hij schreef ook artikelen in diverse tijdschriften. Vooral toen hij later als raadadviseur tijdens de bezetting die houding aannam, welke hem geschikt maakte om te samen met mr. L. A. Kesper de voorbereidingen te treffen voor de wederopbouw van het departement na de bevrijding, heeft dr. Prinsen belangrijk werk verricht. Zijn mo derne opvattingen omtrent het te voeren staatsbeleid vonden ingang bij hen, die zich met het herstel van ons land bezig hielden. Van dr. Prinsen's et varingen en ambities hebben de vertrouwensmannen dan ook zeer veel gebruik gemaakt. Bij het optreden van het kabinet Beel in Juli 1946 werd dr. Prinsen tot secretaris van dit kabinet benoemd. „Afscheid van Binnenlandse Zaken valt mij zwaar" Direct na het bekend worden van zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland hebben wij een kort telefoongesprek gehad met dr. Prinsen. Een secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een druk leven en zijn dag is van minuut tot minuut ingedeeld. Maar ondanks dat was dr. Prinsen bereid ons rustig te woord te staan. „U begrijpt dat ik u nog geen grote verhalen kan vertellen over de plannen, die ik heb ten aanzien van mijn nieuwe werk in Noordholland. Natuurlijk zal ik mij hier op zeer intensief hebben te beraden", aldus dr. Prinsen, „maar in dit stadium al hoog van de toren te blazen, lijkt mij toch wel wat voorbarig. Wat u wèl kunt schrijven is, dat ik mijn post op het ministerie van Bin nenlandse Zaken straks met weemoed in het hart zal verlaten. Ik heb hier altijd met zeer veel genoegen gewerkt en het valt mij dan ook niet gemakkelijk het ministerie straks vaarwel te moeten zeggen". De nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer Van Lynden van Sandenburg, is geboren op 10 Februari 1905, is Nederlands Hervormd en wethou der te Langbroek voor de gecombineerde lijst van Anti-Revolutionairen en Christe lijk Historischen. Hij is voorzitter van de commissie voor het Nationale Plan en be stuurslid van de Stichting voor de Land- Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburgh. benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Vrijdag 12 Februari zal de afdeling Be verwijk der Ned. ver. tot afschaffing van alcoholische dranken haar jaarvergadering in „Nieuw Leven" houden. Deze vergade ring zal meer jubilea opleveren, want aan mevrouw Polder-Van Hattum en de heer J. G. van Tiel zal het gouden insigne voor het 50-jarig lidmaatschap aangeboden kunnen worden. Voorts zal het zilveren insigne voor 25-jarig lidmaatschap wor den verstrekt aan de dames E. Wardenaer- Vormer, M. van Wijngaarden-Heinhuis en de heren J. van Wijngaarden Sr., J. van Wijngaarden Jr., C. van Wijngaarden en J. van Eikelen. Het zakelijke gedeelte der agenda zal kort zijn: de avond wordt ver der gevuld met muziek, zang en décla- matie. Mr. W. A. Offerhaus. Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. bouw en van de Internationale Federatie van Agrarische Producenten I.F.A.P. De nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer Offerhaus, is op 20 Mei 1897 te Arnhem geboren. Hij is van liberale huize, studeerde rechtsweten schap te Groningen en voltooide zijn nota riaatstudie te Groningen en te Utrecht. Van 1926 tot 1929 was hij candidaat-notaris te A'dam en daarna candidaat-notaris ten kantore van zijn vader, notaris J. Offerhaus Wzn. te Groningen. In April 1938 werd hij tot notaris te Groningen benoemd. Van 1940 tot 1944 was hij gijzelaar bij de zoge naamde Indische groep. De heer Offerhaus is curator van de rijksuniversiteit te Gro ningen, penningmeester van het Provinciaal Stads- en Academisch Ziekenhuis te Gro ningen, voorzitter van de commissie van administratie van het museum van oud heden van de provincie en stad Groningen, penningmeester van de Groningse stads schouwburg en vice-voorzitter van de A.N.W.B. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan in Bloemendaal de weleerwaarde heer A. F. J. Hansen uit Volendam. Tot moderator der Mater Ama- balis-school te Beverwijk werd benoemd: aalm. C. F. A. Geraets, Peperstraat 17 te Beverwijk. Voorts werd benoemd tot gees telijk adviseur van het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel voor de provincie Noordholland: pastoor J. P. Bik te Velsen- Driehuis; tot geestelijk adviseur van de K.A.B., onderafdeling Haarlem: kapelaan R. Renckens, Paul Krugerstraat 43: van de K.V.O.B., afdeling Centrum Bloembollen streek uit Hillegom, kapelaan L. Verbeek. Hoofdstraat 133a. Hillegom: tot geestelijk adviseur van de stichting „Katholieke Ge zinszorg en Gezinshulp" te Oude Tonge: pastoor L. J. A. Boomgaard te Middelhar- nis en tot geestelijk adviseur van de K.A.V. te Haarlem. pSr. H. Liduina: kapelaan B. van Zijl, Rijksstraatweg 26 te Haarlem. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. Giuli, beeldenmaker, Ged. Gracht 10 BA, Zaandam, zaakdrijvende te Amsterdam, Nieuwe Wagenstraat 6. Rcchter-commissa- ris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Door het verbindend worden van de uit- delingslijsten zijn de volgende faillissemen ten geëindigd: de nalatenschap van wijlen R. Slot, bak ker. laatst gewoond hebbende te Bloemen daal. Bloemenaaalseweg 12. Rechter-com- missaris: mr. N. Smits. Curatrice: mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. A. L. van Steen, vertegenwoordiger, wo nende te Zandvoort, Westerparkstraat 18 en te Heemstede aan de Camplaan 42 han delende onder de benaming fa. H. J. Kui pers. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procu reur te Overveen. A. van Zonderen, Meeuwenlaan 22, IJmui den. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en pro cureur te Haarlem. Donderdagmorgen deed de Haarlemse rechtbank uitspraak in de zaak tegen drie verdachten, die gedurende geruime tijd een groot aantal kisten van de Coöperatie ve Tuindersvereniging „Kennemerland" in Beverwijk verduisterd en vervoerd zouden hebben. De 35-jarige J. F. D. uit Bever wijk werd veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier had eveneens twaalf maan den geëist, echter met vier maanden voorwaardelijk. De 33-jarige vrachtrijder C. B. uit Heilo werd conform de eis tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld en de 63-jarige vrachtrijder-groentehandelaar P. de V. kreeg vijf maanden met aftrek. De eis luidde zes maanden. De Algemene Nederlandse Invaliden- bond heeft een schrijven gericht tot de minister-president, waarin hij, naar aan leiding van de abnormaal lage tempera tuur verzoekt een extra toeslag voor een maal te willen verlenen aan de rentetrek kers ingevolge de Invaliditeitswet, Onge vallenwet. Landbouwongevallenwet en Noodwet-Drees voor aanschaffing van ex tra brandstoffen en kleding.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11