Molotov komt vandaag met plan voor Europese veiligheid Weerbericht Franco erkent nieuwe Sultan van Marokko niet Vietminh voor de poorten van de stad Loeang Prabang v e l s e r Haarlems Dagblad Donderdag weer geheim overleg Oostenrijk zal zich bij geen enkel militair bondgenootschap voegen Vrij Oostenrijk bemiddelaar Britse zakenlieden reizen naar Moskou Twee trawlers ter verre visserij Weerschepen blijven mogelijk behouden Het woord is aan Géén verlies op ons helicopter-net' Warmere lucht nadert Sovjet-Unie zou ook atoomgeschut hebben Met Duitse visschipper Conferentie in Parijs Journalist vrijgesproken Raad van Europa Elf arrestaties in Noors spionnagc-coinplot Berichten over Moerdijk kanaal nog voorbarig In Denemarken dreigt algemene staking Sabena: Weer rapport is 68e JAARGANG No 181 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 29 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v, Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN, 10 Februari. (ANP, United Press, Reuter). Er zijn twee vermeldenswaardige nieuwtjes van de viermogendhedenconferentie te mei. den, namelijk in de eerste plaats het feit dat de vier ministers Donderdag op nieuw een geheime zitting over Aziatische vraagstukken zullen houden, en in de tweede plaats de aankondiging van Molotov, dat hij in de ver gadering van vandaag een concreet plan voor Europese veiligheid ter tafel zal brengen, dat waarschijnlijk een aanbod tot een Frans-Duits-Rus sisch veiligheidspact zal inhouden. In de zitting van Dinsdag heeft Molotov een rede van bijna twee uur gehouden, die een herhaling inhield van vroe gere argumenten en eisen ten aanzien van Duitsland. De Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Figl, is in Berlijn aangekomen om het standpunt der Oostenrijkse regering naar voren te brengen, wanneer men Vrijdag met de bespreking van het Oostenrijkse verdrag begint. De Oosten rijkse regering heeft reeds duidelijk gemaakt dat zij zich niet bij enig militair verbond zal aansluiten. „Ons volk weigert eens en voor al zich aan te sluiten hij welk militair bondge nootschap ook", aldus verklaarde de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, in een vraaggesprek met het blad ..Oesterreichi- sche Nachrichten". „Oostenrijk is geen mi. litaire factor en de Oostenrijkers hebben genoeg ervaringen in twee wereldoorlogen opgedaan", zo betoogde Raab. Dit standpunt zal zelfs niet worden ge wijzigd, indien de conferentie van Berlijn voor Oostenrijk geen gunstige resultaat heeft, aldus Raab. Raab zcide ook, dat Oostenrijk de rol van bemiddelaar tussen Oost en West zou kunnen spelen, doch alleen indien het vrij en souverein is. Het besluit der ministers om een tweede geheime zitting te houden is vooral in de Franse delegatie het onderwerp van ge sprek en heeft de hoop gewekt dat Rusland tenslotte toch bereid zal zijn bij commu nistisch China te interveniëren, met het doel een vredesregeling in Korea en het einde van conflicten in Indochina te be werkstelligen. Molotov, de eerste spreker op de ver gadering van Dinsdag, deelde mede, dat hij Woensdag een nieuw plan met betrekking tot de Europese veiligheid zou indienen. Hij geloofde, dat plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandse Zaken on middellijk na beëindiging van de conferen tie konden beginnen met het opstellen van een vredesverdrag met Duitsland. De Sov jet-delegatie had voorstellen naar voren gebracht in de overtuiging, dat er een werkelijke mogelijkheid bestond om nog dit jaar een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, zo zeide hii. Volgens Molotov moesten aan een vredesconferentie, behal ve de Grote Vier en Duitse vertegenwoor digers, ook ce landen die een actief aan deel hebben gehad in de oorlog tegen Duitsland, deelnemen. Hij riep de Weste lijken op zonder uitstel hun standpunt ten aanzien van een Duits vredesverdrag be kend te maken. „Europa voor de Europeanen" is de slagzin van Molotov, aldus United Press. Herhaaldelijk heeft hij zijn aanvallen ge richt op het program voor de bouw en de handhaving van Amerikaanse militaire ba ses in het buitenland, in het bijzonder in Europa, en de bewering geuit dat de Euro pese verdedigingsgemeenschap, welke het fiat heeft van de Verenigde Staten of schoon dit land er geen deel van uitmaakt, niet anders is dan een middel om West- Duitsland te herbewapenen onder leiding van Hitler-generaals, die binnenkort op de vredelievende Sovjet-Unie losgelaten zou den worden. Enkele malen heeft Molotov tijdens deze conferentie gesproken over de noodzake lijkheid van een Frans-Duits-Russische MOSKOU (United Press) Nog twee groepen Engelse zakenlieden zullen bin nenkort naar Rusland komen om orders te zoeken voor de zware electrischc en kabel industrie, aldus is hier door de Britse am bassade meegedeeld. Deze twee groepen worden beschouwd als een voorhoede van grote groepen En gelse zakenlieden, die naar Moskou zullen komen om een deel toegewezen te krügcn van de geweldige Russische orders die door de Sovjet-minister van Handel in het voorl uitzicht zijn gesteld. In Londen werd vernomen dat vertegen woordigers van „International Combustion Ltd.", „Xberdare Cables Ltd.", en „South Wales Switchgear" van plan zijn naar Moskou te vertrekken. Vijf anderen, waaronder vertegenwoor digers van „English Electric Co." en „Me tropolitan Vickers Electrical Co." zullen naar wordt verwacht binen een paar dagen vertrekken. De grootste moeilijkheid in de uitvoering van het Russische inkoopprogramma schijnt te liggen in het probleem van Britse inkopen om de Russische inkopen in evenwicht te brengen. Uit Moskou wordt gemeld, dat een van de Engelse zakenlieden na afloop van twee weken hier verklaard heeft, dat de Sovjet- Russische handelsorganisaties tegen de prijzen van 1950 willen kopen en dat de Engelse exporteurs daardoor voor een ern stig kostenvraagstuk komen te staan. De Russen hebben naar men zegt zeer sterk gemarchandeerd. Er werd melding gemaakt van concurrerende offerten van Zweden, Finland, Duitsland en Tsjechoslowakije. drie-eenheid ter verzekering van de vrede In Europa en men verwacht dat hij van daag in grote lijnen deze gedachte zal ver kondigen. Nadat hij Dinsdag anderhalf uur lang tegen de EVG-poiitiek had gefulmineerd, produceerde hij volgens een Britse woord voerder geen nieuwe voorstellen en geen nieuwe argumenten. Minister Dulles antwoordde hem dan ook: „Daar ik niets nieuws gehoord heb, heb ik geen reden om iets te zeggen". Bidault ging weliswaar op sommige Rus sische argumenten in, doch zijn rede cul mineerde in de veelzeggende zin: „Wij hebben op de vijftiende dag van de confe rentie hetzelfde gehoord als de eerste". Eden herhaalde het Zaterdag gedane aanbod voor een verlenging van het Brits-Russische verdrag van wederzijds bijstand van 1942, waarop Molotov in het geheel niet is ingegaan. Realist Eden Wat Duitsland betreft constateerde Eden: „Wij moeten allen wel tot de conclusie ge komen zijn dat wii lijnrecht tegenover elkaar staan. Vele dagen lang heeft onze bespreking r.iets anders gebracht dan een herhaling van oude. bekende argumenten en van dingen die niet terzake doen. Wij moeten ons afvragen welke dienst wij aan de internationale verstandhouding bewij zen door op deze wijze door te gaan. In dien wij het niet eens kunnen worden over een plan voor. Duitsland, dan moeten wij de werkelijkheid aanvaarden, dat wij over dit punt geen verdere voortgang kunnen maken". Daarmee was Molotov het echter nog niet eens. De Europese veiligheid in het algemeen moest nog worden behandeld. De Westelijke ministers hadden volgens hem geen veiligheidsplan voorgesteld, dat alle Europese landen, en niet slechts de zes van de EVG, de nodige zekerheid zou kunnen bieden. Diner voor vier De vier ministers zullen Donderdag ge zamenlijk in West-Berlijn dineren. De plaats van het diner is nog niet bepaald, doch wel kon de Franse woordvoerder, die dit meedeelde, zeggen, dat van elke dele gatie acht leden aanwezig zullen zijn. Na het diner zal een ontvangst worden gehou den, waarop de andere delegatieleden en de journalisten zijn uitgenodigd. MOSKOU (AFP). In de Russische hoofdstad is vernomen dat het Russische leger thans over atoomgeschut beschikt, dat zou zijn gebruikt tijdens manoeuvres, die kortgeleden in Rusland zijn gehouden. In deskundige Londense kringen ver klaarde men naar aanleiding van dit be richt, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de Sovjet-Unie zich, evenals de V.S. wijdt aan onderzoek naar tactisch gebruik van atoomwapens. Men heeft echter nog geen bevestiging ontvangen van berichten, vol gens welke bij manoeuvres in Rusland atoomgeschut zou zijn gebruikt. Blijkens een publicatie van de staf der Zweedse defensie worden in de Sovjet unie naar raming 100 atoombommen of -granaten per jaar vervaardigd. De huidige voorraad Russische atoomwapens wordt geschat op enige honderden stuks. De publicatie van de staf der Zweedse defensie schat voorts dat de Verenigde Staten ove» heel wat meer dan 1000 atoom bommen en -granaten beschikken. De capaciteit van de Amerikaanse fabrieken zou tegen 1960 tien maal zo groot kunnen zijn. Vanmiddag om kwart over twaalf zijn uit IJmuiden vertrokken de trawlers Abra ham (VL 77) en Tzonne (IJM 1) onder de schippers J. Klinkenberg en M. Groot- veld, ter verre visserij bij IJsland. De Duitse visschipper op de Tzonne is Otto Lüaring uit Bremerhaven. De beide schepen hebben, in afwachting van het verzoek uit IJmuidense reders- kringen om de verre visserij uit overheids middelen te steunen, geruime tijd onder stoom gelegen. Er zijn voorts ook wijzi gingen in de bemanningen aangebracht Op elk schip gaan 20 man mee. De heer D. Joh. Krijger, reder van de Tzonne en de Abraham, deelde onze ver slaggever hedenmorgen het volgende mede: „Alle hoop is nog gevestigd op een posi tieve beslissing uit Den Haag en het wach ten is op de ministeriële handtekening". De schepen gaan via Bremerhaven om vistuig aan boord te nemen; men ver wacht een reis van 20-22 dagen, waarvoor 270 ton kolen is meegenomen. MADRID (United Press) Generaal Franco heeft gisteren verklaard, dat Spanje weigert de nieuwe Sultan van Marokko te erkennen en dat hij de Kalief van Spaans Marokko als de souverein in de Spaanse zone beschouwd. De verklaring van Franco, afgelegd te genover Spaans-Marokkaanse leiders die een bezoek aan Madrid brengen, wordt hier uitgelegd als een aanduiding dat Spaans Marokko zich metterdaad wil afscheiden van het grotere Franse deel van het pro tectoraat. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken weigerde gisteravond commentaar op de verklaring van Franco te verstrek ken, totdat de juiste bewoordingen, waar in de verklaring vervat was, bestudeerd zijn. Franco kwam met de beschuldiging dat Frankrijk de politieke fundamenten in Marokko geweld heeft aangedaan. Bij ver dragsbepaling oefenen Frankrijk en Spanje het bestuur uit over de afzonderlijke zónes, doch de verplichting blijft op hen rusten het geheel, intact te houden onder één Sultan. Frankrijk heeft de vorige Sultan in bal lingschap gezonden en deze maatregel is in de Spaanse zóne op verzet gestuit. Tegenover de delegatie, die hem kwam b©7T>ekcn, 'verklaarde Franco in zijn resi dentie El Pardo, dat Spanje alle interna tionale accoorden, waarbij de Marokkaan se eenheid wordt gegarandeerd, wenst te eerbiedigen. Maar hij merkte er bij op dat PARIJS, (ANP) Bij de opening van de internationale conferentie over de weer schepen op de Atlantische Oceaan, die gis teren in het U.N.E.S.C.O.-gebouw te Pa rijs is begonnen, is het hoofd van de Ne derlandse delegatie, de heer A. P. Dekker, waarnemend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst en hoofd van de Ne derlandse weerschepencommissi.e, bij ac clamatie tot voorzitter gekozen. De heer Dekker heeft ook de vorige conferentie over hetzelfde onderwerp, in Juli 1953 te Brigh ton gehouden, gepresideerd. De conferentie, die vermoedelijk twee of drie weken zal duren, zal zich bezig houden met het lot van de 25 weerschepen, die samen tien drijvende meteorologische observatieposten op de Atlantische Oceaan vormen. Volgens een overeenkomst, die in 1946 getekend en in 1949 gewijzigd werd, worden 14 van deze schepen onderhouden door de Verenigde Staten, vier door Enge land, twee door Nederland, Frankrijk en Noorwegen en één door Canada. In October 1953 heeft de Amerikaanse regering aangekondigd dat zij zich geheel uit de weerschepenorganisatie wilde te rugtrekken, omdat de kosten voor de Ver enigde Staten te hoog zijn. Van het totale bedrag van bijna zeventien-en-een-half millioen dollar, dat de organisatie jaarlijks kost, heeft Amerika tot dusver namelijk 13.6 millioen dollar betaald. In conferentiekringen wordt deze Ameri kaanse stap van verleden jaar op verschil lende wijzen uitgelegd. Sommigen ver klaren deze uit het feit, dat het werk van de weerschepenorganisatie niet meer zo belangrijk is voor de luchtvaart als in 1946. De betekenis der organisatie zou voor de Europese landbouw en visserij veel groter zijn dan voor de Amerikaanse. Deze en andere motieven zouden in Washington zijn aangevoerd om de indruk te vestigen dat de bijdrage aan de weerschepenorga nisatie een luxe is, die de Amerikaanse regering zich niet langer behoeft te per mitteren. Maar toen het besluit bekend werd zijn er zoveel protesten opgegaan dat de regering-Eisenhower op 22 December bekend maakte, dat zij toch wel bereid was een beperkt aantal weerschepen te hand haven. In hét licht van deze laatste verklaring zal de conferentie er dus naar streven de organisatie voort te zetten, zij het dan ook dat er nieuwe technische en financiële regelingen zullen moeten worden getroffen. De heer H. N. S. te Hoorn, hoofdredac teur van de N.V. Noorderpers, die 14 dagen geleden voor de Alkmaarse rechtbank te recht heeft gestaan wegens belediging van Joodse landgenoten is Dinsdag van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Tegen de heer S. was een boete van 25 subs. 10 dagen geëist omdat hij zich in be- 'lèdigende zin zou hebben uitgelaten over „de praalzucht van het Joodse volk". LOEANG PRABANG, (Reuter) De verdedigers van Loeang Prabang, de resi dentie van de Koning van Laos, hebben Dinsdag aan de Noordelijke grens van de stad gevechten geleverd met regionale troepen van de Vietminh-opstandelingen, die langs de rivier de Socong op de Noor delijke toegangsweg tot de stad gebruikt worden als een „menselijke radar" om de kracht van de verdedigers te peilen. De voorhoede van de „ijzeren Victminh-divi- sie" is inmiddels de stad tot op ongeveer twintig kilometer genaderd. Een vloot van bamboevlotten zakt de rivier de Nam Hoe af met de zware uitrusting van de opstan delingen. Het kan nog wel enige dagen duren, voor de hoofdmacht van de 12.000 man tellende „ijzeren divisie" Loeang Prabang bereikt. De Franse strijdkrachten hebben de ont ruiming van de dalen der Nam Hoe, Soeong en Seng zo goed als voltooid. Daardoor kunnen de vlotten met uitrusting van de Vietminh ongehinderd de rivier afzakken langs de geblakerde resten van dorpen. Nu de verdediging rond Loeang Prabang is geconcentreerd, zijn de dorpen in de om geving en de voedselvoorraden aldaar, na de evacuatie van de bevolking, platge brand. De regering van Laos heeft Dinsdag in een proclamatie aan het volk gezegd, dat de stad Loeang Prabang tot het einde ver dedigd zal worden. „De Koning zal temid den van u blijven. Werk in een geest van kalmte en discipline. Werk nauw samen met het leger", aldus de oproep. In de stad worden voorbereidingen getroffen om 10.000 evacué's te ontvangen en op bam boevlotten naar het Zuiden te verschepen via de rivier de Mekong. Later is gemeld, dat vooruitgeschoven colonnes van de Vietminh de voorhoede op de voet volgen en de stad tot op vijftig ki lometer zijn genaderd. Zij zijn de afgelopen twee dagen dertig kilometer opgerukt. Aan de aanwezigheid van de Franse mi nister van Defensie, Pleven, die Dinsdag in Indochina aankwam voor besprekingen, wordt grote waarde gehecht. Functiona rissen verklaarden, dat Pleven wellicht ontruiming kan gelasten van bepaalde po sities van secondair strategisch belang, teneinde de Franse strijdkrachten grotere vrijheid van handelen te geven. Loeang Prabang, de oude stad van de zeventig pagoden, is thans in een leger kamp veranderd. Geïnspireerd door de 69- jarige Koning Sisavang Vong, die weigert zijn residentie te verlaten, helpen duizen den bewoners van Loeang Prabang de Franse militairen met het versterken der verdedigingswerken rondom de stad. Sterke Frans-Laotiaanse eenheden, die uit Thakhek naar het Noorden zijn opge rukt, zijn Pakhin Boem voorbijgetrokken en hebben zich verenigd met Franse unie strijdkrachten uit Faksane. STRAATSBURG. (Reuter). De vol gende zitting van de Assemblée van de Raad van Europa begint op 20 Mei te Straatsburg en zal waarschijnlijk in de eerste week van Juni eindigen. Spanje tot het ogenblik waarop de rede in de Franse zóne de souvereiniteit van Kalief Muley El Mehdi met assistentie van de Spaanse hoge commissaris generaal Gracio Valino, zal blijven erkennen. De delegatie beloofde op haar beurt lo yaliteit van Spaans Marokko jegens Spanje. Loyale, voortreffelijke vrienden, aldus Franco in de toespraak tot zijn bezoekers, gij weet meer dan iemand anders hoe groot onze zorgen en offers zijn voor het pacifi ceren van uw gebieden, het verhogen van de levensstandaard van uw volk en het verwezenlijken van uw openbaar bestuur over uw eigen zaken. OSLO (United Press) De Noorse vei ligheidspolitie onderzoekt thans de „docu menten" die aangetroffen zijn in de woning van Asjborn Sunde, gearresteerd onder verdenking van spionnage, en in de werk plaats van een ketellapper die de officiële werkgever van Sunde was. De politie is totnutoe niet bereid geweest onthullingen te doen over de aard der ge vonden documenten, doch wilde wel be vestigen, dat een eerste controle van de papieren vlak voor het weekeinde geleid had tot de arrestatie van twee personen, een man en een vrouw, een schoonzuster van Sunde, uit Horten, de belangrijkste Noorse vlootbasis bij Oslo. Beiden werden echter gistermorgen weer op vrije voeten gesteld. Blijkens de mededeling van de politie zijn in totaal elf personen gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Asbjorn Bryhn, het hoofd der veiligheidspolitie, wilde de namen van de meesten hunner niet mededelen en zich ook niet uitlaten over de tegen hen ingebrachte beschul digingen. BRUSSEL (ANP). Met betrekking tot de berichten die de laatste dagen in de Nederlandse en Belgische pers zijn ver schenen over het Moerdijkkanaal schrijft „De Gazet van Antwerpen" vanochtend het volgende: In regeringskringen te Brussel betreurt men dat berichten uit Nederlandse bron (voor zover wij hebben kunnen nagaan zijn deze berichten echter het eerst ver schenen in het Belgische blad „Het laatste Nieuws"), de mening ingang hebben doen vinden dat er een accoord tot stand zou zijn gekomen inzake de kanalenkwestie en meer in het bijzonder betreffende de wa terweg tussen Antwerpen en de Rijn. Men noemt deze berichten voorbarig. Het is juist, aldus wordt verklaard, dat de onder handelingen vergevorderd zijn en het eind punt in zicht is. Zolang dit eindpunt echter niet bereikt is, blijft de mogelijkheid be staan dat de onderhandelingen afspringen op een of andere kwestie. KOPENHAGEN (ANP). In Denemar ken dreigt een algemene staking. Het 660.000 leden tellende algemene vakver bond heeft laten weten, dat het werk op 1 Maart zal worden neer gelegd indien de werkgevers niet accoord gaan met de nieuwe, door de arbeidersvertegenwoordi gers voorgestelde loonregeling De huidige loonregeling loopt op 28 Februari af. Het jaarlijkse loonoverleg tussen werk gevers en werknemers is ditmaal ge paard gegaan met vele moeilijkheden. De arbeidersorganisatie eist een ver korting van de werkweek van 48 tot 44 uur, een algemene loonsverhoging en een compensatietoeslag voor derving van inkomsten tijdens nationale en andere feestdagen, gelijke lonen voor mannen en vrouwen en enkele herzieningen van de sociale regelingen. De werkgevers hebben deze eisen verworpen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S D r y d e n Wacht u voor de toorn van een geduldig man. 99 *9 (Van onze correspondent in Brussel) Van de zijde der Sabena wordt mede gedeeld. dat de beschouwingen van de heer Kolff, directeur van het Rotterdams Heli copter Syndicaat, als zou deze Belgische N.V. tot exploitatie van het luchtverkeer zes ton per jaar op haar helicopterlijn Brussel-Rotterdam verliezen, van alle grond ontbloot zijn. Wanneer men het gehele helicopternet beschouwt is het momenteel reeds zo, dat er geen verlies op de exploitatie is. Het verlies op de eigenlijke helicopter-exploi- tatie wordt namelijk goed gemaakt door het feit dat de Sabena er in geslaagd is een nieuwe pasagiers-cliëntèle met over zeese bestemmingen, via de heliports, naar het internationale vliegveld van Meisbroek bij Brussel te brengen. Daar stappen die passagiers over op de lijnvliegtuigen van de Sabena. Dit is voornamelijk het geval met de passagiers uit Bonn en Keulen, welke plaatsen ver afgelegen zijn van de inter nationale vliegvelden, maar ook te Rotter dam hebben passagiers van de helicopter gebruik gemaakt om bijvoorbeeld naar de Belgische Congo te vliegen. Het gaat hier om een cliëntèle, die zon der de Sabena-helicopterdienst met andere maatschappijen zou hebben gevlogen. Bovendien wees men er ons op dat de berekening van de heer Kolff niet steunt op door de Sabena verstrekte gegevens, die alleen precies kan weten wat het te kort is. Men vraagt zich dus af op welke basis de heer Kolff het verlies van zes ton heeft berekend. Het K N M I. deelt mede: Een actieve depressie van de oceaan na dert thans langzaam Ierland. Het front van deze storing lag vanmorgen over En geland en het veroorzaakte daar uitgebreid regen. Deze neerslagzóne passeert vandaag ons land maar als gevolg van de nog aan wezige koude lucht zal de neerslag voor een groot deel de vorm van sneeuw heb ben, daarna overgaand in ijzel of regen. Het front verplaatst zich echter vertraagd zodat de warmere lucht achter het front slechts langzaam Nederland zal binnen stromen. Hoewel verwacht wordt dat de temperatuur morgen overal boven het vriespunt zal zijn gestegen, zal toch de temperatuur in de gebieden, waar nog grote hoeveelheden sneeuw weggedooid moeten worden, aan de lage kant blijven. Ook langs de Waddenkust en de kust van het IJselmeer zal dit als gevolg van de aanwezige ijsmassa's bij oplandige wind het geval zijn. De aanwezigheid van een lagedrukge bied bij Ierland zal de wind in onze omge ving uit richtingen tussen Zuid en Zuid- West doen waaien, in verband waarmede de koudere lucht langzaam verder naar het Noord-Oosten wordt teruggedrongen. Hoe wel het in de nacht nog kan opvriezen, kan toch gezegd worden, dat de vorstperiode thans een einde neemt. (van hedenmorgen 7 uur) «1 ès U 12 - c s £f £2 13 Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort Warschau Grenoble München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome weers- toesund ïb '•l- geen opgaaf ontvangen sneeuw W 1 -8 - zwaar bew. ZO 6 -3 0,1 sneeuw ONO 8-3 2 regen OZO 8 4 6 zwaar bew. O 6-6 0 geheel bew ZZO 3 2 0.5 motregen ZZO 4 3 3 regen W 8 119 geen opgaaf ontvangen nevel WNW 3-3 0 regen windstil 1 0,1 geheel bew OZO 4 -12 0,1 geen opgaaf ontvangen nevel ZZW 2 -2 0,4 sneeuw ZZO 1 0 10 regen WZW 6 4 20 onbewolkt windstil -2 0 nevel ZO 1-7 0 sneeuw windstil -4 0.3 geheel bew windstil 6 3 Neerslag laatste 34 uur De metaalindustrie in Italië heeft met grote moeilijkheden te kampen. Sluiting der fabrieken bedreigt de arbeiders. Een groepje arbeiders van de Sisma-fabrieken te Milaan demonstreert hier tegen het ontslag dat de directie hun heeft aangezegd. Ze dragen borden mee met het opschrift: „We moeten ons werk beschermen", „We willen de Sisma redden" en „Geen ontslag". DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M. I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Voor het Noord-Oosten van het land: overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk sneeuw, later overgaand in regen en plaatselijk mist. Morgen lichte dooi. Aanvankelijk krachtige Zuid- Oostelijke wind. later matige Zuidelijke wind. Voor het Zuid-Westen van het land: zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Flinke dooi. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. 11 Februari Zon op 8.04 uur. onder 17.45 uur. Maan op 11.04 uur, onder 3.34 uur. Maanstanden 10 Febr. 9.29 uur: Eerste kwartier 17 Febr. 20.17 uur: Volle maan 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 Februari Hoog water: 9.25 en 22.05 uur. Laag water: 4.44 en 17.20 uur. i

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1