Jbmanciele regeling voor herstel nog niet begonnen opruiming van krotten Gevolgen van de ramp Iriskwekers maken zich zorgen PANDA EN DE KALKERKAR HOOGTEZON Wereldnieuws T-,. ...i In Nieuwerkerk is het Overheidsbijdragen aan gemeenten en aan particulieren Autofinanciering De radio geeft Donderdag Dr. J. J. C. van Dijk overleden ZccU ió Uet zo GAL WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 2 Ra spoort, Prinsesselaan 29 HAARLEM TEL. 18699 zijn er bijzonder ernstig Strenge zvinter zet handel op losse schroeven Oud-minister van Defensie MATRASSEN - REPARATIE H. 7. MAERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws J Om althans een begin van krotopruiming mogelijk te maken heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting twee regelingen in het leven geroepen, op grond waarvan de overheid extra financiële steun kan verlenen voor woningen, die worden gebouwd ter vervanging van krotten. Er is een regeling voor woningwetwoningen ge bouwd door woningbouwverenigingen en gemeenten, en een voor woningen die door particulieren worden gebouwd en bewoond. De regelingen zijn respectievelijk verwerkt in de Beschikking Bijdragen woningwet- bouw 1950 en in de Premie- en bijdrage regeling Woningbouw 1953. Zij zullen op 15 Februari 1954 in werking treden en zijn gepubliceerd in de Staatscourant van Dinsdag. Woningwt-tbouw De eerste regeling biedt de gemeenten de mogelijkheid de huur van te bouwen wo ningwetwoningen tijdelijk te verlagen cn daardoor voormalige krotbewoners in de gelegenheid te stellen zich langzamerhand te gewennen aan een hogere huur dan zij jaren lang gewoon waren te betalen. De huurverlaging heeft een aflopend karakter. De verlaagde huur zal namelijk elk jaar zodanig worden verhoogd, dat na vijf jaren de normale huur wordt betaald. Het be drag van de huurverlaging is gebonden aan een bepaald maximum. Dit maximum is afhankelijk van-de huisvestingscapaci teit van de woning. Voor het eerste exploi tatiejaar bedraagt de huurverlaging voor woningen, geschikt voor de huisvesting van vier of minder personen ten hoogste f100 per woning, voor vijf of zes personen ten hoogste f 125 per woning, voor zeven of meer personen ten hoogste f 150 per wo ning. De huren van de desbetreffende wonin gen worden dus gedurende vijf jaren met respectievelijk f20, f 25 en f 30 per jaar verhoogd. De helft van het huurverschil zal door het rijk worden bijgedragen, de andere helft moet voor rekening van de gemeente komen. Hier is dus sprake van een bijdrage van het rijk aan de gemeenten, die slechts wordt verleend onder voorwaarde, dat de gemeente een gelijk bedrag bijdraagt. Voor gemeenten, die financieel niet in staat zijn bijdragen te geven, kan de minister een bijzondere regeling treffen. De rijksbijdrage wordt alleen toegekend voor zover een ten minste even groot aan tal krotten wordt opgeruimd of blijvend aan de bewoning wordt onttrokken als er nieuwe woningen worden gebouwd. De regeling biedt ook de mogelijkheid tot opschuiving, zodat ook zij, die een nieuwe woning betrekken en daardoor hun oude woning vrij maken voor krotbewo ners, voor een lagere huur in aanmerking komen als hun inkomenpeil daartoe naar het oordeel van de gemeente aanleiding geeft. De mogelijkheid tot huurverlaging van te bouwen woningen mag echter al leen worden gebruikt ten behoeve van hen, die tot dusver niet een gelijkwaardige of betere woning bewoonden. Particuliere bouw De regeling voor particulieren beoogt de genen, die eigenaar of mede-eigenaar zijn van een krotwoning, die zii zelf bewonen, met financiële hulp van overheidswege in staat té stellen hun krot op te ruimen en een nieuwe woning te bouwen. Deze finan ciële hulp wordt verleend in de vorm van een toeslag op de premie, die ingevolge de Premie- en Bijdrageregeling Woningbouw 1953 warden toegekend. De toeslag bedraagt totaal 30 pet. van ADVERTENTIE HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstaat. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.35 Cabaret. 12.00 Dansmuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Uit het be drijfsleven. causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Metropole orkest. 11.05 Rijk en geen geld, hoorspel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Fiaten. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor Je jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Mr. A. Mathöfer: Peru en Bo livia. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Instrumentaal sextet. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie- duivels. hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Anita, muzieksprookje. 19.40 Letterkundige causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philhar- monisch orkest en solist. 21.20 Rijk en geen geld. hoorspel. 21.55 Lichte muziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Weer bericht. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.35 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.10 Viool en piano. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amuse mentsmuziek. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- bericht. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Ka merorkest. 16.00 Faust, opera (deel 4). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Onze muzikale Digest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). het toe te kennen premiebedrag. Het rijk neemt de helft van deze 30 pet. voor zijn rekening, echter alleein als de gemeente de andere helft bijdraagt. De toeslag kan uit sluitend worden toegekend voor de bouw van een eengezinshuis, waarvoor volgens de reeds bestaande bepalingen behalve de premie ook een jaarlijkse bijdrage kan worden verleend. Hoewel deze jaarlijkse bijdrage als regel alleen kan worden toegekend aan perso nen onder de vijftig jaar, kan bij toepas sing van de krotöpruimingsregeliing in bij zondere gevallen op advies van de gemeen te van deze leeftijdsgrens worden afge weken. Voorwaarde tot het uitbetalen van de extra-toeslag is, dat de door de eigenaar of mede-eigenaar verlaten krotwoning bin nen zes maanden na het gereed komen van de nieuwe woning wordt afgebroken of dat de gemeente verklaard heeft, dat af braak van het krot van overheidswege verzekerd is. Voor de toepassing van deze regeling kunnen met een krot worden gelijk gesteld een noodwoning, een keet, een woonwagen, een woonschip, een plaggenhut en derge lijke. In vele plaatsen in het rampgebied begint het normale leven zich langzamerhand te herstellen en in plaatsen als Stavenisse, Nieuwe Tonge en Sint Philipsland wordt de wederopbouw reeds met kracht ter hand genomen. Er zijn helaas ook plaatsen, waar de ramp dermate diepe wonden heeft ge slagen, dat het herstel feitelijk nog niet eens begonnen is. Een van de voorbeelden hiervan is Nieuwerkerk op Schouwen- Duiveland. Van de 1858 mensen die vóór 1 Februari 1953 in Nieuwerkerk woonden, konden er totdusver slechts 139 in hun dorp terugkeren. De anderen wonen thans overal ver spreid, omdat het dorp geen huisvesting voor hen heeft. Zij wachten ongeduldig het moment af, dat burgemeester A. A. van Eeten hun zal mededelen, dat ze mogen terugkeren. Maar het is nog onmogelijk te zeggen wanneer dat zal zijn. z De huisvestingsproblemen zijn groot, Ruim 800 mensen keerden reeds terug naar het eiland, doch niet naar hun dorp. Zij wo nen verpreid in Noordgouwe, Zierikzee en Bruinisse en meer dan 300 Nieuwkerkers vonden onderdak in de gezinsbarakken aan aan het Beijersdijkje binnen de gemeente grenzen van Nieuwerkerk. Daar is een nooddorp ontstaan met een paar noodwin- kels en een noodkerkje. Nieuwerkerk is zwaar getroffen. Wie van Zijpe naar Zierikzee is gereisd en met de bus een ogenblik heeft stilgestaan aan het dorpsweggetje naar Nieuwerkerk, zal on der de indruk gekomen zijn van de ver woesting in dit dorpje. Waar voorheen boerderijen en woningen stonden liggen slechts puinhopen. Nieuwerkerk heeft slechts één woning waar het water niet is binnengedrongen. Van de 510 woningen en boerderijen werden er 285 volledig ver woest en 150 beschadigd. Het gemeentebestur van Nieuwerkerk worstelt met vele problemen waarvan men zich elders geen voorstelling kan vormen. Er wordt hard gewerkt om er zo snel mo gelijk weer bovenop te komen, maar de gevolgen van de watersnood hebben hier een zeer grote omvang aangenomen. De openbare lagere school is geheel verwoest en de bijzondere lagere school is zo be schadigd. dat deze waarschijnlijk zal wor den afgekeurd. Toch wordt er onderwijs gegeven: aan de kinderen van het Beijers dijkje in een noodgebouw cn op het dorp zelf in de bewaarschool en in een paar ka mers van de dokterswoning. Nieuwerkerk heeft weinig aantrekkelijks meer, maar wie er altijd heeft gewoond, wil er blijven en velen popelen om terug te gaan naar hun dorp, waaraan zij prettige maar ook zovele wrede herinneringen heb ben. Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De bloembollenkwekers kunnen weer een nieuwe ervaring opdoen dit jaar. In de eerste plaats hebben ze nog zelden zo'n zacht najaar meegemaakt, waarin de bloembollen harder groeiden dan normaal en daar overheen kwam dan de winter, die heel wat kwekers heeft verrast. Er waren namelijk hyacintenkwekers, die het win- terdek al hadden vervangen door een lich ter voor de vorst inviel. De grote vraag is dus thans hoe de hyacinten zich zullen houden op deze tuinen. In Noordholland schijnen echter ook kwekers te zijn, die hun irissen helemaal niet hebben gedekt, omdat zij een weer- voorspeller geloofden, die géén winter op zijn programma had staan. Deze irissen zullen grotendeels als verloren moeten worden beschouwd. De irissenkwekers die wel gedekt had-, den maken zich echter ook zorgen, want door het zachte najaar stonden deze plan ten al ver boven het dek uit. Vermoede lijk zullen deze bladeren bevroren zijn en in dat geval hangt de opbrengst ook voor een groot gedeelte van de kunde van de kweker af. Voor de gedekte hyacinten, tulpen en narcissen is men niet zo bang. Als deze wortels hebben gemaakt kunnen zij aar dig wat vorst verdragen, de oogst zal ech ter meer afhangen van de dooi. Gaat de dooi gepaard met veel neerslag en kan de hal niet snel genoeg uit de grond verdwij nen door eventuele lage temperaturen, dan kan het water niet voldoende wegvloeien en lopen de bollen kans te verstikken. Nog erger zal het zijn als na de dooi nóg een wintertje komt en de bollen in het ijs ko men te staan. Dank zij de uitvinding van het ver warmen tijdens de bewaarperiode in de herfst komen de bollen later boven de grond dan vroeger het geval was. Het be vriezen van de spruiten zal ook dit jaar daardoor waarschijnlijk niet sterk voor komen, hoewel men ook moet afwachten j of de uitzonderlijk droge wind nog schade zal hebben aangericht. Onkruid verdwijnt Een voordeeltje zit er echter wel aan de vorst. Het onkruid krijgt namelijk ook een flinke klap. Een gedeelte hiervan zal wel dood vriezen. Was dit niet zo geweest dan had men al zeer vroeg in het voorjaar maatregelen er tegen moeten némen, die nu niet direct bevorderlijk voor de groei van de bollen zijn. Hoe nieuwsgierig men is naar de reactie vain de bollen op de winter begrijpt men pas als men wat meer afweet van de ty pische bollenhandel. Dezelfde bollen waar over men nu in het onzekere .verkeert, worden op dit moment namelijk al dooi de reizigers verkocht in het buitenland. Meestal zelfs tegen vaste prijzen. Men weet dus wel wat er straks voor de bollen wordt betaald, maar nog niet wat men er voor zal moeten geven. Bevriest of verdrinkt er werkelijk een gedeelte en valt de verkoop mee, dan konden de binnenlandse prijzen wel eens hard oplopen en zal de winst voor de exporteurs dus minimaal zijn. Wel proberen de exporteurs nu reeds bollen te kopen, maar slechts zeer weini gen slagen er in hun gehele (vermoede lijke) verkoop in handen te krijgen. Het bloembollenvak, zoals de handel en kwekerij worden genoemd, is een riskant bedrijf, met vele kansen op winst en ver lies. Een voorbeeld kan dit illustreren. Een irissenkweker verkocht honderdduizend irissen tegen zes gulden per honderd voor de vorst. Al zou zijn oogst tegenvallen of geheel bevriezen, dan moet hij toch die honderdduizend leveren. Kan hij dat niet, dan moet hij ze kopen. De prijs van de irissen schommelt nu al om de negen gul den iier honderd! En deze week werd door de vereniging. „De Iris" bekend gemaakt dat er 40.000 roe irissen minder waren op geplant. De oogst is dus toch al kleiner en daardoor is de kans op nog verdere prijs stijgingen niet eens gering. Een B-47 straalbommenwerpcr van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten is neergestort in de omgeving van Oxford in Engeland. In wijde omtrek lagen de wrakstukken verspreid. (Telefoto-ANP) In Den Haag is gisteren in de ouderdom van 82 jaar overleden dr. J. J. C. van Dijk, oud-minister van defensie. Op 28 Juli 1921 werd hij minister van Oorlog en marine a.i. in het eerste minis- terie-Ruys de Beerenbrouck, als opvolger van minister Pop. Ook van het tweede kabinet-Ruys de Beerenbrouck maakte de heer Van Dijk deel uit. Dit ministerie trad op 4 Augustus 1925 af. In de Tweede Kamer, waarvan hij reeds lid was geweest van 25 Juli tot 28 Sep tember 1922, keerde hij in September 1925 terug en daarin had hij sedert dien een reeks van jaren zitting voor de Anti-Re- volutionnaire partij. In het vierde ministerie-Colijn, dat in Juni 1937 optrad, was de heer Van Dijk weer opgenomen als minister van defen sie, in welke functie hij in Juli 1939 over ging in hét vijfde ministerie-Colijn, dat reeds in Augustus van dat zelfde jaar af trad omdat dat het niet meer het vertrou wen der tweede kamer had. In 1938 heeft de Vrije Universiteit de heer Van Dijk benoemd tot doctor honoris causa in de rechtswetenschappen. Ook buiten de politiek heeft dr. Van Dijk zich op velerlei terrein bewogen. Zo ijverde hij krachtig voor de bijzondere vrijwillige landstorm. Hij was voorzitter de Nationale Chr. Officieren-vereniging, van het Chr. Militair Verbond en van de vereniging Ons Leger. Voorts had hij zit ting in de besturen van de Vrije Universi teit en van de Dr. Kuyper-stichting. Hij was iemand van zeer grote werkkracht, toewijding en nauwgezetheid. Ook buiten Anti-Revolutionmaire kringen was hij een zeer geziene figuur. Hij schreef verschei dene militair-juridische werken, ondermeer over de militaire rechtspleging. Dr. Van Dijk was commandeur in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, drager van het Grootkruis van de kroonorde van België en van vele andere buitenlandse onderscheidingen De heer Van Dijk werd op 1 December 1871 te Leeuwarden geboren. Na lager en middelbaar onderwijs te hebben genoten, werd hij in 1889 vrijwilliger bij de mili taire schoolcompagnie. In 1892 werd hij luitenant bij het eerste regiment infante rie en in 1895 leraar aan de Militaire school te Haarlem. Deze school werd in 1897 opgeheven. Daarna volgde de heer Van Dijk, die inmiddels eerste luitenant geworden was, colleges in de rechls- en de staatswetenschappen aan de Leidse Universiteit. In 1899 werd hij leraar aan de Konink lijke Militaire Academie te Breda en me dewerker van de aan die onderwijsinrich ting verbonden afdeling lithografie. Dit laatste werd de aanleiding tot zijn over gang naar de Topografische Inrichting van het ministerie van Oorlog. De heer Van Dijk, die inmiddels tot ka pitein was bevorderd werd tot directeur der inrichting benoemd op 1 April 1913, I met eervol ontslag uit de militaire dienst. Gedurende acht jaar heeft hij aan het hoofd der Topografische Inrichting ge staan. ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima 7AVAKAPOK. In één dag retour. Februari 10 korting op reparatie. E. G. J. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat Haarlem 18 Werkplaats No. 5 Telefoon 18900 28. Verbluft keken de agenten rond, maar van Panda en het Kalkerkarretje was niets meer te bespeuren. „Waar, voor den drom mel, kan die kleine wegpiraat opeens ge bleven zijn?!', riep de motoragent hees. „Zo raar heb ik het in al mijn dienstjaren nog niet meegemaakt; een speelgoed-auto, die harder rijdt dan mijn motor en dan opeens in het niet verdwijnt! Het lijkt wel toverij!" „Van toverij gesproken", riep de andere agent, „kijk dat vat eens!" En hij wees met trillende vinger naar een vat, beweging kwam. Rechtop staande, scheer de het over de weg, langs de verbijsterde agenten enging er met een flinke vaart vandoor. Met een angstkreet nam de motoragent de vlucht, terwijl zijn collega zich in de zijspanwagen terugtrok als een kuiken in een ei. Voor rovers en dieven waren de politiemannen niet bevreesd, maar verdwijnende autotjes en vluchtende vaten waren teveel voor hen. En toch was het ene raadsel met het andere te verkla ren: door het spongat van het geheimzin dat plotseling op raadselachtige wijze in nige vat loerde Panda's oog en door de duigen klonk het zachte gezoem van het Kalkerkarretje. Aldus, met auto en al onder het vat verborgen, reed Panda zo snel mogelijk naar de racebaan. En het was hoog tijd, dat h\j daar zou terugkeren; met elke minuut die verstreek, vergrootten de racewagens hun voorsprong op hun af wezige mededinger. Terneergeslagen keken Pat O'Nozel en professor Kalker naar de voorbijflitsende wagens, vergeefs speurend naar het Kalkerkarretje. „Nog vijftien mi- nutens", zei Pat bedrukt, „dan is de race afgelopen!" ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 Beroepen te Haarlem (wijkgemeente VI) J. Germans te Enschede. Benoemd tot hulppred. te Beekbergen J. H. Chr. Israël, a.s. emeritus predikant te Vaals. Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle, H. A. v. Slooten te Wierden, die bedankte voor Veenendaal (vac. J. Bakker). Aangenomen naar Abbenbroek-Heen- vliet, W. F. Kuil, vicaris te Hoogvliet; naar Schalkwijk (toez.) A. Jonkers, cand. te Utrecht, die bedankte voor Kamperveen. Gcref. kerken Beroepen te Bijum-Finkum W. Horlings, cand. te Nieuwe Pekela; te Licessens, J. Kuntz te Tzum. Chr. Gcref. kerken Tweetal te Utrecht-C.: D. Biesma Jr. te Amsterdam-C. en H. Toorman te Deven ter. Beroepen te 's-Gravenhage-C.: H. Toor man te Deventer. Geref. gemeenten Beroepen te Scheveningen T. Cabaret, cand. te Rotterdam-Z. Bapt. gemeenten Beroepen te Emmen: H. van der Werf te Utrecht; te Nieuw Weerdingen S. Zijl stra te Eindhoven. VERBETERING PfeEDIKANTS- PENSIOENEN De waardvermindering van het geld heeft het noodzakelijk gemaakt voorzie ningen te treffen met betrekking tot de verbetering van de pensioenen der emeriti-v predikanten en de predikantsweduwen en -wezerr der Hervormde Kerk. Met ingang van 1 Januari j.l. is een nieuwe generale regeling in werking getre den voor de pensioenen. Op grond van deze regeling werden de pensioenen ver hoogd met een totaal bedrag van 450.000 per jaar. ADVERTENTIE NOG GEEN HALVE CENT kost zo'n schepje BUISMAN, dat U erbij doet als U koffie zet. De koffie wordt er lekkerder door en U spaart GULDENS aan koffie uit met j Conferentie. De premier van Pakistan, Mo hammed Ali, heeft aan de minister-pre sident van India, Nehroe, voorgesteld binnenkort bijeen te komen ter bespre king van de kwestie-Kasjmir. Pakistan is verontrust over de goedkeuring door de wetgevende vergadering van Kasj mir van Zaterdag van een commissie rapport over toetreding van Kasjmir tot India. Diplomatieke waarnemers menen dat de kwestie van militaire hulp aan Pakistan ook ter sprake zal komen. Strafbaar. De eerste voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activi teit van het Huis van Afgevaardigden, de democraat Martin Dies, heeft Dins- damiddag medegedeeld, dat hij een wetsontwerp zal indienen om de com munistische partij buiten de wet *e stellen door de aansluiting bij een groep die het communisme leert, strafbaar te stellen. Hij zeide in het Huis: „Zo lang het communisme een legale status heeft in de Verenigde Staten, kan geen rege ring er tegen optreden". Bases. Premier Churchill heeft Dinsdag in het Britse Lagerhuis op vragen van een links Labourlid geantwoord, dat de ba ses van de Amerikaanse luchtmacht in Groot-Brittannië gehandhaafd zullen blijven, „zolang zij nodig zijn in het algemeen belang van de wereldvrede en de veiligheid". Politiek. Volgens het Tsjechoslowaakse nieuwsagentschap „Ceteka" hebben 2 Amerikaanse journalisten gisteren- om politiek asyl gevraagd tijdens een pers conferentie in Brno, Moravië. Het com munistische Tsjechoslowaakse blad „Rudo Pravo" schreef dat hun namen George en Helga Lohr zijn, maar ver meldde noch hun huisadres, noch de krant, die zij vertegenwoordigden. Vol gens het blad waren zij het niet eens met de „fascistische politiek" van de Amerikaanse regering. Gebaar. Volgens het Oostenrijkse voorlich tingsorgaan „Ohne Zensur" zou de Sovjet-ambassadeur en hoge commissa ris Ilitsjev de Oostenrijkse kanselier Julius Raab te kennen hebben gegeven, dat zijn regering een toetreden van Oos tenrijk tot de Raad van Europa als een „onvriendelijk gebaar" tegenover de Sovjet-Unie zou beschouwen. De socia listenleider Bruno Pitterman heeft- op deze toetreding in het bijzonder aange drongen. Hij heeft de commissie voor Europese zaken van het Oostenrijkse parlement een motie doen aannemen, waarin de Oostenrijkse regering wordt uitgenodigd deze zaak te bestuderen. Gelijk. Een Franse rechtbank heeft Dins dag het blad van de Franse communis tische partij, „l'Humanité", order ge geven een protestbrief te plaatsen van André Marty, de communistische leider die vorig jaar wegens afwijkingen uit de partij is gezet. Marty begon een rechtsgeding tegen „l'Humanité", omdat het blad had geweigerd zijn antwoord ie plaatsen op tegen hem gerichte aan vallen in het blad. De rechtbank ver oordeelde de directeur van „l'Hyimanité" bovendien tot 10.000 franc boete en kende Marty een symbolische schade vergoeding van één franc toe. Hulp. Dinsdag hebben Amerikaanse troe pen van de baisis Sidi Slimane met auto's op rupswielen Franse skitroepen en gewone skiërs geholpen bij het zoe ken naar honderden Marokkaanse hout hakkers die in de bergen van de mid den-Atlas zijn ingesneeuwd. Acht houthakkers zijn al van honger en koude omgekomen. Naar schatting zijn 650 mannen in de omtrek van Meknes van de buitenwereld afgesloten. Asyl. Een Tsjechoslowaaks militair vlieg tuig, met als inzittenden een luitenant en een korporaal, heeft Vrijdag een noodlanding in West-Duitsland ge maakt. Het vliegtuig was uit zijn koers geraakt en het kreeg met benzinegebrek te kampen. De korporaal, de 22-jarige Jeri Sorm, heeft thans asyl als politieke vluchteling gevraagd. Ambtenaren van het Amerikaanse hoge commissariaat hebben verklaard dat hem dit zal wor den verleend. Vertrek. De eerste na-oorlogse Russische ambassadeur te Rome, Michail Kostilev, die bekend stond als vriend van Beria, is Dinsdag per trein uit Rome naar de Sovjet-Unie vertrokken. Eerder deden geruchten de ronde, volgens welke Kos tilev na de val van Beria onder een scherp Russisch toezicht stond. Hij wordt vervangen door Alexander Bo- gomolov, ambassadeur te Praag, die tien jaar geleden door Kostilev werd opge volgd als diplomatiek vertegenwoordiger te Rome. BIJ onze luchthartige beschouwing aan gaande de resorptie hebben we angst vallig buiten beschouwing gelaten, welke ingewikkelde processen zich in onze inge wanden afspelen eer ons voedsel in een zodanige staat is gebracht dat de voedings stoffen in dr gewenste vorm door de darm kunnen worden opgenomen. Maar in zeke re zin moeten we in dit opzicht een uit zondering maken voor de gal, die een smokkeltrucje uithaalt dat ons sterk herinnert aan de smokkelwegen die in oorlogs tijd een zekere faam hebben verworven. Stelt u zich gerust, we zul len werkelijk niet de ingewik kelde samenstelling van de gal gaan bespreken en evenmin zullen we ons wagen aan een verhandeling over de rol die deze stof bij de spijsvertering speelt, want zelfs door deskundigen is het fijne daarvan nog niet opgehelderd kunnen wor den. We willen er uitsluitend aan herin neren dat de gal door de lever wordt af gescheiden, in de galblaas wordt verzameld en vanuit dit reservoir in de twaalfvinge- rige darm wordt uitgestort. Wanneer we bovendien nog weten dat de gal, behalve andere belangrijke bestanddelen, ook gal- zure zouten bevat, hebben we al weer vol doende materiaal verzameld om de goo cheltruc te waarderen. De vetten, die we dagelijks in een of andere vorm consumeren, worden gesplitst in vetzuur en glycerine. Deze vetzuren be staan uit grote, onoplosbare vetzuurmole- culen, die met geen mogelijkheid door de darmwand kunnen komen. We zouden-ze kunnen beschouwen als katten die voor het kippengaas moeten blijven staan; met de beste wil van de wereld kunnen die dieren niet door de nauwe openingen komen. Deze vergelijking gaat natuurlijk weer in zo verre mank, dat een kippenhok het uitste kend zonder kattenvisite kan stellen^ zodat er geen enkele aanleiding bestaat de katten door middel van een tovertruc naar bin nen te smokkelen. Ten opzichte van de grote vet zuur moleculen die de darmwand willen passeren, ligt de zaak echter totaal anders, want we hebben enig vet nu eenmaal nodig en daarom zijn die mole culen aan de andere kant van het „gaas" beslist welkom. Maar goed, die vetzuur - moleculen staan' dus machte loos voor de darmwand, waarin zij niet kunnen doordringen. Hiervoor weet het galzuurmolecul echter een uitstekende oplossing: hij verbindt zich met het vet zuur tot een wèl oplosbare stof, hand in hand glippen zij vervolgens gezamenlijk door de darmwand heen en, eenmaal aan de andere kant van de grens gekomen, laat het galzuur zijn partner los. Het bin nengesmokkelde vetzuurmolecuul moet dan verder zijn eigen weg maar zoeken en het galzuur molecuul glipt weer door de darm wand terug om een nieuw vetzuurmolecuul over de grens te smokkelen. Wonderlijk, of niet? Dit is één van de werkingen van de gal; deze stof doet uiteraard nog veel meer, doch een bespreking daarvan zou ons te ver voeren. O ja, weet u dat door rood licht groene kleur kan worden opgewekt? Daarover morgen. een (Nadruk verboden) II. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2